A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRIJS VAN 50.000 DOLLAR OP HOOFD DADERS BOMAANSLAG Recordjaar NV Haven van Vlissingen: verwerkte lading groeit met 55 proc. STRENGE CONTROLE OP INKOMENS EN PRIJZEN Vaagheden van 197.") Ministerie gaat in februari steekproeven nemen ALGERIJE HOUDT OVERVALLERS 0PEC-GEB0UW NIET IN ARREST yandssg Ln de krant HARDE WIND Zeeuwse allergie Onprettig vooruitzicht Opmerkelijk meerjaar Pag. 2 218e {aargang no. 306 Woensdag 31 december 1975 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUT KAAI 11 - MIDDtlBUf TILlfOON '11©0) 2»000* NEW YORK: Beeld van de enor me ravage in de bagageafdeling van TWA van het Newyorlcse vlieg veld La Guardia, waar een zware bomexplosie maandagavond het le ven kostte aan 11 mensenOnge veer 70 mensen raakten gewond. Ooggetuigen van de ontploffing vergeleken het met een massale vliegtuigramp. Menselijke ledema ten werden door vrijwel het ge heel verwoeste luchthavengebouw aangetroffen. ELF DODEN EN ZEVENTIG GEWONDEN OP NEWYORKS VLIEGVELD (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken zal via de daar toe geëigende diensten begin februari enkele honderdduizenden inkomens gaan controleren, om te kijken of iedereen zich wel aan de inkomensbevriezing voor het eerste half jaar van 1967 heeft gehouden. Alleen periodieke verhogingen, zoals die in de collectieve- arbeidsovereenkomsten zijn vastgelegd en een prijs compensatie van 4,5 procent zijn toegestaan. Werkgevers, zelf standigen en vrije beroepsbeoefenaren krijgen daartoe bezoek van enkele honderden ambtenaren. Werknemers die nog denken dat ze iets extra's kunnen ölaimen bij hun bazen, bijvoorbeeld via extra periodie ken of extra dienstjaren, zullen mer ken dat dit een illusie is. Ook de werkgevers die nog menen hun werk nemers iets extra's te kunnen uitbeta len, zullen van de controlerende amb tenaren eerst het verzoek krijgen de onrechtmatigheid te herstellen. Ge- Geen politiek asiel verleend ALGIERS (UPI) De zes men sen die de aanslag pleegden op het OPEC-gebouw in Wenen, zijn in feite vrij in Algiers daar zij nooit gearresteerd zijn en niet om politiek asiel hebben ge vraagd. Dit hebben officiële krin gen in Algiers dinsdag meege deeld. De gezaghebbende kringen poogden lichte te brengen in de verwarring die ontstond over het lot van de terroris ten die drie mensen in Wenen doodden en tien olieministers gijzelden. Zij zei den dat Algerije niet officieel aan de zes politiek asiel heeft verleend. „Er is geen sprake van politiek asiel, zij hebben er niet om gevraagd". De commando's leverden hun wapens in, doodden hun gijzelaars niet en 'ga ven zich aan de autoriteiten over' in ruil voor het uitblijven van arrest, aldus deze kringen- Zij zijn onderge bracht in een comfortabele regerings villa onder een militaire bewaking die bedoeld is om hen zowel te bescher men als hen voor dit ogenblik in het oog te houden. „Zij hebben geen huis- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op de pagina's 13 en 15. Financieel nieuws op pagina Radio en t.v. op pagina 32. 33. arrest, zij zijn niet in een situatie van arrestatie, men kan niet zeggen dat zij in vrijheid gesteld zijn". Genoemde kringen herhaalden dat Oos tenrijk Algerije nooit gevraagd heeft terroristen voor berechting naar We nen terug te sturen. Beide landen heb ben geen uitleveringsverdrag. Volgens dinsdagavond van goedinge- lichte zijde verkregen inlichtingen zijn de overvallers overigens niet meer in Algerije. In Algiers is door een politiële bron gezegd dat zij dinsdag naar de Libische hoofdstad Tripoll waren vertrokken. beurt dat niet, dat loopt d vers de kans op een boete van enkele duizenden guldens of een gevangenis straf van ten hoogste twee jaren. Doet men een beroep op het feit dat loonsverhogingen eerder zijn toe gezegd dan de fatale datum in decem ber 1975, bijvoorbeeld in oktober, dan zal dit moeten kunnen worden aange toond. Kent men een verhoging toe door middel van extra onkosten- of representatievergoedingen, dan zullen die gestegen kosten aanneembaar moeten worden gemaakt, in ieder ge val worden deze verhogingen door de belastingdiensten al aan een nauwge zet onderzoek onderworpen. (Van onze correspondent). WASHINGTON De belangrijkste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben een beloning van 50.000 dollar uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot de arrestatie van de persoon of per sonen, die verantwoordelijk zijn voor de bomontploffing op het La Guardia-vliegveld van New York. De bom, die maandagnacht in het passagiers-bagagedepot van Trans World Airlines explodeer de, doodde elf mensen en verwondde zeventig anderen. Vrijwel het gehele gebouw van Trans World Airlines werd verwoest. De meeste doden en gewonden wer den getroffen door glas van de ruim drie meter hoge ramen rondom het depot. De politie van New York, die een onderzoek instelt, heeft bekendge maakt dat men over geen enkel gege ven beschikt omtrent de dader of daders, noch omtrent de oorsprong en de aard van de bom. De uitwerking ervan werd gelijkgesteld aan die van tien staven dynamiet. Aan de anonieme telefonische mede deling dat de aanslag het werk is van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO wordt vooralsnog weinig geloof gehecht. In sommige kringen wordt verband gelegd met een terroristische Portoricaanse organisatie die in de afgelopen maanden verschillende bom men in New York plaatste. Het republikeinse lid van het Huis van afgevaardigden, John Murphy, heeft aangekondigd een wet te zullen indienen die de luchtvaartmaatschap pijen zal verplichten alle ruimbagage door te lichten. Tot nog toe wordt op de Amerikaanse vliegvelden alleen de handbagage van passagiers doorge licht of doorzocht op wapens. Ook bestaat er een regel waarbij ruimba gage alleen wordt aangenomen van personen die in het bezit zijn van een vliegbiljet Onder deze regel blijft het echter mogelijk een koffer op een vliegtuig te zetten zonder dat de betrokkene van zijn biljet gebruik maakt, hoewel het in dat geval wel mogelijk is de al of niet werkelijke indentiteit te ach terhalen. In 1974 werd in de Verenig de Staten al een wet aangenomen naar aanleiding van de vliegtuigkapin gen, die de doodstraf stelt op terroris tische activiteiten waarbij doden te betreuren zijn. Deze maximumstraf is echter nog nooit geëist. President Ford heeft dinsdag ver klaard dat de V.S. alle noodzakelijke stappen moeten en zullen nemen om terroristische daden zoals de bom aanslag op bet vliegveld La Guar dia uit te roeien. „Wij moeten iets doen op het gebied van het onder controle houden van terreur, wij zul len onze inspanningen maximaliseren." Hij gaf de minister van vervoer en hoge functionarissen van het ministe rie van justitie en de FBI opdracht hem dinsdaavond persoonlijk op het Witte Huis verslag te komen uitbren gen over de zaak. Dispensatie Het kabinet heeft inmiddels met de Stichting van de Arbeid gesproken over dispensatiemogelijkheden voor bepaalde gevallen. Drt overleg ia nog niet afgerond en zal in januari wor den voortgezet. Mocht een werkgever een werknemer toch een loonsverho ging toekennen, dan zal dit alleen kunnen met toestemming van het mi nisterie van sociale zaken, dat dan inmiddels wel een lijstje met uitzon deringsgevallen in overleg met de Stichting van de Arbeid heeft opge steld. De Loon Technische Dienst heeft voor de controle 150 ambtenaren In dienst. Het aantal ambtenaren zal niet worden uitgebreid- Ook de prijsstijgingen zullen extra in de gaten worden gehouden door de Economische Controle Dienst van het ministerie van economische zaken. Waar dit mogelijk en nodig is, zullen de controlerende diensten van de bei de ministeries nauw met elkaar sa menwerken. De controles zullen st proefgewijs worden uitgevoerd, aldus het ministerie van sociale zaken, eomrocltb OPNIEUW STRIJD IN LIBANON BEIROET (UPI) In Beiroet is dins- dag weer gevochten tussen moslems en christenen en het kabinetsberaad over een politieke regeling van de burger oorlog heeft nog niets opgeleverd. De politie verklaarde dat zeker zes mensen bij schietpartijen zijn gedood waarvan drie in Beiroet en drie in de buurt van Naame, een christelijk dorp ten zuiden van de hoofdstad. De autoriteiten verhoogden dinsdag drastisch het tot dan bekende officiële dodencijfer van de negen maanden du rende burgeroorlog tot tussen 8.000 en 10.000. Vroeger werd steeds gesproken van minstens vijfduizend doden. In Beiroet waren de gewapende mili ties dinsdag weer terug in het cen trum, zwervend van straat tot straat en in het wilde weg schietend op alles wat bewoog. Het kabinet vergaderde bijna twee uui lang onder leiding van president Sulei man Franjieh om te beraadslagen over een door Syrië gesteund vredesplan- Evenals vrijwel de hele decem bermaand zal ook het begin van het nieuwe jaar in het teken van oceaanlucht staan met gemiddeld boven normale temperaturen. Zwakke fronten zullen vandaag met wat regen tot ons land door dringen waarbij in de noordelijke helft van het land de regenkans groter zal zijn dan in de zuidelij ke helft. De temperaturen die overdag vijf tot zes graden be dragen, liggen boven nor maal- Achter een stormdepressie die over Scandinavië naar Rusland trekt, stroomt wél koudere lucht met sneeuwbuien via IJsland naar het Zuidoosten, maar daar krijgt ons land voorlopig niets van mee. Vooral in de kustpro vincies is af en toe een harde zuidwesten wind te verwachten. In het binnenland een krachtige wind. Overigens een jaarwisseling zonder atmosferische wapenfei ten. NEW YORK Een van de slacht offers wordt hier naar buiten ge dragen na de zware bomexplosie in de bagageafdeling van TWA op het New Yorkse vliegveld La LOPEZ REGA ONTHEVEN VAN AMBASSADEURS. FUNCTIE BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse regering heeft Jose Lopez Rega, voormalig minister van sociaal welzijn, ontheven van zijn functie van reizend ambassadeur Toor Europa, zo is offi cieel In Buenos .Aires bekendgemaakt. President Isabel Peron had deze funtr! tie aan Rega gegeven nadat deze onder druk van het leger en de vakbonden in juni van dit jaar het land moest verlaten. Rega was behalve minister ook de naaste adviseur van mevrouw Peron en werd beschouwd als de ster ke man in Argentinië. AANTAL GELOSTE EN GELADEN ZEESCHEPEN NEEMT MET 439 TOE: PERSONEELSGETAL VAN 200 NAAR 260 VLISSINGEN Voor de NV Haven van Vlissingen is 1975 een absoluut recordjaar ge worden. De recordcijfers blij ken zowel uit het aantal geladen en geloste zeeschepen, dat met 58 procent toenam, als uit de totale hoeveelheid verwerkte lading die een bijna even groot groeipercentage vertoonde: 55 procent. Vooral liet laatste cijfer accentueert het succesjaar van de NV Haven. De groei van de hoeveelheid verwerkte goederen was zodanig dat voor het eerst in de fpschiedenis van havenbe drijf de miljoen ton werd overschre den. Dat gebeurde op forse wijze. Terwijl in 1974 de 800.000 ton nog maar nauwelijks werd gepasseerd, komt het totaal van het nu beëindigde jaar al op 1.259.000 ton. In aantallen uitgedrukt steeg het to taal aan geladen en geloste zeesche pen in 1975 tot 1190. Dat zijn er 439 meer dan in het jaar daarvoor. Deze door het stuwadoorsbedrijf van de NV behandelde schepen meegere kend kwam dit jaar het totaal aantal schepen dat de vennootschap in de binnen- en buitenhavens in Vlissingen en aan de eigen containerkade in het Sloe ontving op 2239 met een totale bruto inhoud van 5-159-377 bruto re gister ton. Dat levert een groei op van 32 procent ten opzichte van 1974 toen: 1692 zeeschepen met 2.758.127 ton afmeerden. Ofschoon met een geringer percentage was toch ook de toename van het aantal door de NV Haven behandelde binnenschepen nog aanzienlijk: vanl 1593 in 1974 naar 1880 in 1975. Datj een toename van 17 pro cent. Uit een overzicht van het havenbedrijf blijkt dat met één uitzondering (olie) de groei in de verwerkte hoeveelheid lading in alle sectoren is terug te vinden. Sterkste toename (plus 140 procent) heeft het aantal containers onder gaan: van 9715 stuks of 117.000 toi 1974 tot 21.413 stuks of 280.000 ton dit jaar. Eveneens met meer dan 100 procent (112) steeg de hoeveelheid behandelde lading die in Vlissingen met de rij-op-' rij-af schepen wordt aan- en afge-j voerd. Vorig jaar bedroeg die hoeveel-1 heid 105.000 ton, in 75 kwam het totaal op 223.000 ton. Dat betekent j een ruime verdubbeling. Het rij-op-rij-j af verkeer werd in 74 nog voor het] grootste deel door de inmiddels opge-1 heven Thanet Line verzorgd. Deze siel' groeiende sector komt nu geheel voor rekening van de succesvolle Deense Olau Line, die de dienst op Sheemess. onderhoudt. Het in Vlissingen behandelde auto's (Japanse naar Engeland en om-| gekeerd Engelse naar Australië en Nieuw-Zeeland) steeg dit jaar in ver-i gelijking met 74 met 70 procent. Dit I jaar vonden 71.321 auto's (102.000 ton) via Vlissingen hun bestemming.! Vorig jaar waren dat er 43.362 stuks i (60.000 ton). De overgeslagen massagoederen na- men toe met 60 procent: 76.000 ton in, 74 en 123.000 ton in 75. Het groeiper centage in de sector stukgoederen, bedroeg 26 procent: 292.000 ton in 74 en 368.000 ton in 75 terwijl de béhan-j délde bulklaaingen met 16 procent i toenam, van 85.000 ton vorig jaax tot 99.000 ton in 1975. De hoeveelheid olie vooral gasoliej die via de tanks van de NV Haven' werd overgeslagen daalde in vergelij king met 74 met 12 procent, van 73.000 naar 64.000 ton. Deze daling wordt niet op de eerste, plaats veroorzaakt door een algemene' ontwikkeling pp de oiiemark: maar meer door incidentele 7an olieverladers om van faciliteiten op een andere plaats gebruik te ma ken. Het is echter niet uitgesloten da: de oliesector van de NV Haven vol gend jaar, weer bijdraagt in de groei van het bedrijf. De sterke groei van dit havenbedrijf komt ook tot uitdrukking in de finan ciële resultaten- De eind november in| de aandeelhoudersvergadering van de vennootschap uitgesproken verwach ting dat het resultaat over 1975 na aftrek van belastingen ruim één mil joen gulden zal bedragen, zal vrijwel zeker worden bewaarheid. Personeel Mét de activiteiten is ook bet perso neelsbestand meegegroeid: van rond 200 per eind 74 naar nu 260. Boven dien waren over het gehele jaar gere kend nog eens een 15 man var andere bedrijven 'ingehuurd'. De zeer gunstige ontwikkeling van de hen te vatten ln een aarv Zctf.h hoe zal ht* ria- met de Oosterachoide pjm en L_" J hoe met de vaste oerervert*»- ding Wordt er spoedig lets moer bekend over de tralct«U*j met België inzake het Nauw van Bath en Baaihoek Vragen als deze er zijn er echter nog v<~ meer moeten in eerste instantie In Den Haag worden beantwoord, maar daar blijkt men er alle tijd vore tc nemen. Onlangs no teerde onze Haagse redacteur daarover een fraaie volzin: .Ai* het klopt" zo schroef hi ..dat zij dl© g«doren rrfet haaien, dan lv er alle reden om te veronderstellen dat er in Den Haag een d verankerd religb-ra beeef heerst". Een aardige opmerking, maar helaas heeft de geringe Haagse haast niet rrrw-T m'-* v-loof dan wel met «m gebrek aan geloof In bepaalde Zeeuwse zaken V? maken. Hoewel, een derge lijke conclusie la evenmin helemaal juist en eigenlijk ook onbillijk. De vaa- te oeververbinding bijvoorbeeld heeft de steun laten we ook maar zerwre. het geloof van oen minister als We»- terterp Al* het aan hem ligt komt dJe verbinding er zonder meer, maar hij heeft nJet a'leen te beslissen. Boven dien ook daarop moet worden ge wezen was onlangs uitstel van de definitieve beslissing onvermijdelijk doordat het kabinet gesteld werd voor onverwachte gebeurtenissen: de Zuld- moluk.se gijzelingen De geringe Haag se haart heeft minder te maken rne< geloof en meer met een overmaat aan problemen. Bij projecten als de Wortz-rschelde- veibinding ;s er dikwijls sprake van verschillende soorten van tijds besef. In Zeeland Is men ten aanzien van de vaste verbinding tamelijk kort aangebonden geworden, zoals uit de laatste ongeduldige motie van de Zeeuwse staten kwam vast te staan. Begrijpen ik: technisch ls het project van alle kanten bestudeerd, zodat bij wijze van spreken vandaag nog begon nen zou kunnen worden. In ao'n situa tie lijkt elke minuut uitstel een kwes tie van uren te worden: het gaat hier om het verschil tussen de Jtiokketljd een Frans wijsgeer sprak ln dit ver band over de 'mathematische tijd' en de tijd zoals men die onder bepaal de omstandigheden ervaart., In dR op zicht. lopen de klokken van Den Haag en die van Zeeland allerminst, gelijk. Het, kabinet heeft niet die kortaange bondenheid van Zeeland, heeft mis schien daar zijn we er dan weer toch iets minder 'geloof' in de absolute noodzakelijkheid van het project en wenst vooral om begrotingstechnische redenen een ampel overdachte beslis sing te nemen. Het is een verschil in be nadering die mede voortspruit uit een verschil ln verant woordelijkheden: de regering ls er niet alleen voor Zeeland. Br zijn echter twee overwegingen, die het Zeeuwse tijdsbesef de Zeeuwse haast zo men wil in deze zaak verklaarbaar ma ken. In de eerste plaats is in dit gewest sprake van -.mees dat langdurig uitstel tot afstel zal leiden. Nieuwe investerin gen voor boten en aanleginricbtingen zijn namelijk bij uitstel onvermijdelijk, maar zouden tegelijkertijd de exploi tatie-opzet van de vaste verbinding in de war brengen. In die opzei wordt namelijk uitgegaan van een overheve ling van boten-investeringen' naar die van de vaste verbinding. Zo gezien zou uitstel Inderdaad afstel kunnen bete kenen. finntlijn beslissingen i Z'e slot pagina 9 kolom 1 De tweede verklaring voor de Zeeuw se konaangebondenheid beeft te maken met centralistische opvat tingen in bepaalde kringen van dit land. We hebben dat in deze kolom vroeger wel eens aangeduid als bet "bollandistlsche denken'. Een voorbeeld daarvan was onlangs een iordig com mentaar in het NEC - Handelsblad, slordig vooral omdat de auteur niet de moeite had genomen zxh te vercüepen in de manier waarop het bewuste pro ject zal worden gefinancierd. De teneur van het stuk had iets schouderopha lends, zo in de geest van: gut, waarom moeten die Zeeuwen nou die verbin ding. er zijn toch belangrijker projeo- ten in dit land? Voor een dergelijk "hollandisme' bestaat in Zeeland van ouds een socrrt allergie, in ieder geval een irritatie over randstedelingen, die denken in categorieën var. "het cen trum en de randgewesten'. De ergernis van sommige Zeeuwen over deze hou ding heeft mede te maken met de vrees dat er ln Den Kaag altijd nog naar deze theorieën wordt geluisterd. De prompte reactie via een ingezonden stuk in het NEC - Handelsblad van drs. M. C. Verturg op net hier bedoelde commentaar, duidde op deze vrees. In de loop van volgende maand zal blij ken dat heef; de premier ai titans aangekondigd hoe diep het Haagse 'geloof' in deze Zeeuwse zaai: steekt. Zten we het goed. dan is er op dit ogen blik reden tot enig vertrouwen. A/Te: de Oosterschelde is het een heel andere aangelegenheid, veel moei lijker en ook ingrijpender. BIJ een project ais de vaste oeververbin ding ls het nog mogelijk afstand te (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1