politici kan je niet om een boodschap sturen jaar van de onthullingen staat voor de deur pzc-oud jaar '75 MINI-ENQUETE OP DE KENTERING VAN OUD EN NIEUW KEERPUNTEN ALS MIKPUNTEN De Gaay Fortman rlaB de voorzitters van de veer tien fracties in de Tweede Kamer stelden wij met het oog op de jaar wisseling enkele vragen over '75, '76 en '77. Een kleine enquête over prijsstijgingen, soberheid, zichzelf en voetbal. Eerste conclusie: je kunt ze nau welijks om een boodschap sturen. Hoewel ze een fiks deel van bun tijd in de Tweede Kamer volpraten over de gestegen prijzen, weet vrijwel niemand concreet een arti kel uit de levensbehoeftesfeer te noemen dat de laatste tijd veel duurder is geworden. Opvallend veel aandacht wordt er bij de vraag over de prijsstijgingen besteed aan de kosten van het dage lijkse natje en het droogje in het kamerrestaurant. Verder worden genoemd: autokosten, openbaar vervoer, postzegels en boeken. „Een politicus heeft geen tijd om inkopen te doen", zegt AR-fracüeleider Aan tjes. Uit de antwoorden doemt op wat de politicus dan wel doet: lezen, rei zen, brieven sturen en vooral het kopje koffie tussendoor, in de ver trouwde omgeving van het kamer- restaurant. Ben Uyl zal '77 wel halen, is vrijwel de algemene mening, maar hopeloos verdeeld zijn de ge- enquêteerden als het gaat om de vraag wie dit jaar voetbalkam pioen zal worden. Aan de enqu'te deden mee: mr. Willem Aantjes (ARP), ds. Hette Abma (SGP), mr, Frans Andriessen (KVP), Klaas Beuker (RKPN), dr. 'Wim Drees (DS'70), dr. mr. Bas de Gaay Fortman (PPR), Pieter Jonge ling (GPV), Hendrik Koekoek (Boe ren), dr. Roelof Kruisinga (CHU), dr. Jan Terlouw (D'66), drs. Ed van Thijn (PvdA) en Hans Wiegel (WD). Niet mee deed Marcus Bakker (CPN - „Voor die vragen ben ik niet in de wieg gelegd") en ook PSP- fractieleider dr. Bram van der Lek zag bij nader inzien van deelname af. Vraag 1 luidde: alles wordt steeds duurder, is een algemeen gehoorde klacht. Kunt u beschrijven wat u zelf van die prijsstijgingen merkt, bijvoorbeeld aan de hand van een aantal artikelen? Aantjes: „Een politicus heeft geen tijd om inkopen te doen. Ik merk het wel aan de rekeningen van het restaurant van de Tweede Ka mer". Abma: „Ik vraag mij vaak of of het niet juister is te zeggen dat het geld steeds goedkoper wordt in plaats van dat alles steeds duurder wordt. Het inkoopbeleid van mijn familie is niet mijn portefeuille. Aan loketten van dienstverlenende be drijven als PIT en NS verricht ik wel eens transacties. Daarbij merk ik wel wat u in uw vraag bedoelt. Indien het inkomen met kosten ontwikkeling gelijke tred probeert te houden, is het nominale verschil niet een zuiver criterium. Voor een aantal mensen die van vaste bedra gen afhankelijk zijn, is de prijsstij ging een onbillijke zaak. Dat wordt door een aantal klagers wel eens Andriessen: „Je merkt het vooral bij de kruidenier". Beuker: „Postzegels, restaurants (ook die van de Kamer), garagekos- ten". Drees: „Boeken, onderhoud van het huis, schoeisel en reiskosten. Ook de restaurantkosten in de Tweede Kamer". De Gaay Fortman: „Een van de grootste prijsverhogingen van het afgelopen jaar was die van thee in de Tweede Kamer. Was f0,60, nu f 1,00. Ook het treinkaartje werd duurder en de postzegel. De boer bij wie ik afgelopen zomer een week heb gewerkt, had de volgende op lossing voor de moeilijkheden in de veeteelt: koppel de melkprijs aan de prijs van de postzegel". Jongeling: „1. Benzine. In ver band met mijn werk moet ik vrij veel autorijden. Dat wordt een steeds duurdere bezigheid. 2. Boe ken. De prijzen zijn in weinige jaren enorm gestegen. Ik koop er vrij veel om bij te blijven en ook mijn kinde ren hebben veel (studie-)boeken no dig. Ik zou even goed andere voor beelden kunnen geven. De dolged raaide inflatie jaagt bijna alle lonen en prijzen op". Koekoek: „Alles wordt duurder, maar de staatsbedrijven als NS, PTT en KLM enzovoorts maken het zo erg, dat dp tarieven onbetaalbaar worden. Ook de regering zelf geeft wat prijsstijgingen betreft, evenals vele gemeentebesturen, een slecht - voorbeeld". Kruisinga: „Mijn vrouw zegt: huishoudelijkeartikelen. Zij vindt dat de prijzen erg snel omhoog gaan. Maar daarnaast, bij een zelfde besteedbaar inkomen, gaan de be lastingen sterk omhoog". Terlou.w: „De minimumprijs van jenever wordt f 13,50". Van Thijn: „De koffie in de Tweede Kamer". Wiegel: „Ik merk het vooral aan het autorijden. Dat wordt steeds duurder. Voor mij is een auto van wege mijn werk onmisbaar en met mijn inkomen kan ik het rijden wel betalen. Maar voor veel mensen die een wat krappere beurs hebben, le vert het heel veel problemen op". Vraag 2: wélke gebeurtenis heefl in 1975 het meest indruk op u ge maakt? Uiteraard kan het ant woord ook uit niet-politieke of zelfs priv-'sfeer komen. Aantjes: „De gijzelingen". Abma: „Het jongste gebeuren is vaak het indrukwekkendste. De re cente gijzelingen met alle aspecten en mogelijke consequenties hielden mij intensief bezig. Zij signaleren en demonstreren een ontwikkeling die ons met zorg moet vervullen. Het recht van de sterke gaat prevaleren boven het recht van Gods wet, die vrede en veiligheid garandeert". Andriessen: „De gijzelingen". Beuker: „Bij bezoek aan Rome (twee keer) dit jaar zeer grote be langstelling en enthousiasme be merkt van zeer veel jongeren voor kerk en paus". Drees: „De afschuwelijke beslui ten in de vergadering van de Ver enigde Naties, de anti-Israèl- resoluties (zionisme is racis me)". De Gaay Fortman: „Een persoon lijke ontmoeting met familieleden van politieke gevangenen, in een kerkje ergens in Sao Paolo (Brazi lië)". Jongeling: „De kaping van de trein te Wijster". Koekoek: „De treinkaping bij Wijster. de bezetting van het Indo nesische consulaat en dat het kabinet-Den Uyl het hele jaar is blijven zitten". Kruisinga: „De gijzelingen". Terlouw: „In 1975 heb ik meer van mijn kinderen geleerd dan mijn kinderen van mij". Van Thijn: „De recente gijzelin gen". Wiegel: „De geboorte en het op groeien van onze zoon. Elke dag zie je wat nieuws. Elke dag is daarom voor mijn vrouw en mij een gebeur tenis". Vraag 3. haalt het kabinet-Den Uyl wel 1977? Aantjes: „Ik hoop het. Het zal vooral van het kabinet afhan gen". Abma: „De zwakheid van het kabinet-Den Uyl is zijn kracht. Vele factoren zijn voorhanden om het voortbestaan tot 1977 te garande ren. Zelfs een aantal negatieve om standigheden werkt niettemin in de richting van continuering". Andriessen. „Hangt van het kabi net af' Beuker: „Neen". Drees: „Vermoedelijk niet. De be sluitvaardigheid om urgente pro blemen aan te pakken, ontbreekt. Zaken waar het kabinet over kan struikelen zijn: de motie- Andriessen, de vermogensaanwas- deling, het vennootschapsrecht en mogelijk zelfs de afsluiting van de Oosterschelde, vooral gezien de op stelling van PPR en D'66". De Gaay Fortman: „Dit is een tijd van veel onzekerheid, maar voor de meeste mensen valt het wel te ho pen". Jongeling: „Niemand kan hier met zekerheid spreken. De kans acht ik vrij groot". Koekoek: „Dat hoop ik niet". Kruisinga: „Dat is hoogst onze ker. Er is onvoldoende eenheid aan beleid. De ministers spreken elkaar vaak tegen. De PvdA is innerlijk verdeeld over het kabinet. De het kabinet steunende partijen zijn ook onderling verdeeld. Deze gespleten heid binnen de partijen van het ka binet en van de partijen onderling uit het kabinet maakt de toekomst van het kabinet hoogst onze ker". Terlouw: „Ja" Van Thijn: „Ja". Wiegel: „Ik hoop van niet. De si tuatie waarin ons land verkeert, is dit jaar mede door het beleid van Den Uyl en de zijnen verslechterd. Dat zegt niet alleen meer de WD, dat zegt bijvoorbeeld thans ook de PvdA-hoogleraar prof. Stevers Kort om, dit kabinet moet zo snel moge lijk weg. En als KVP en ARP doen wat hun eigen kiezers willen, ge beurt dat voor 1977". Vraag 4: haalt u zelf - als fractie voorzitter - wel 977? Aantjes: „Ik verwacht van wel. Het is een zaak van de fractie". Abma: „Een fractievoorzitter is een mens en in die hoedanigheid van de dag. Een voortbestaan van het kabinet als in antwoord op de eerste vraag is mede van groot be lang voor wat u het halen van 1977 noemt". Andriessen: „Hangt van de fractie af. Beuker: „Ja". Drees: „Ja" De Gaay Fortman: „By leven en welzijn". Jongeling: „Als God mij leven en gezondheid schenkt, zal dat wel lukken". Koekoek: „Daarover maak ik mij geen zorgen". Kruisinga: „De CHU-Unie zal dat willen de CHU-fractie zal dat wen sen". Terlouw: „Ja". Van Thijn: „Wie weet". Wiegel: „Als het kabinet tot 1977 blijft, zal ik als fractievoorzitter in de Tweede Kamer en natuurlijk ook daarbuiten - in de komende verkie zingsstrijd! - het geschutter van het kabinet-Den Uyl aan de kaak stel len. Mijn partij en ik blaken van strijdlust". Vraag 5: energiebronnen en grondstoffen dreigen schaars te worden. Er wordt een beroep op ons gedaan te matigen. Afgezien daar van zijn ook de prijsstigingen be paald een inspiratiebron om het wat soberder aan te doen. Heefl ook i zich de laatste lijd gematigd en zo ja, noemt u enkele voorbeelden hoet u dat, met de uwen, heeft, gedaan". Aantjes: „Ik leef altijd matig. Ik rook nooit, ik drink relatief weinig. Maar toen ons tv-toestel aan ver nieuwing toe was, heb ik doelbe wust gekozen voor een zwart-wit- tv". Abma: „Zonder zelfverheffing wil ik meedelen dat matigheid bij voortduur nimmer slecht bekomen is. Een speciale activiteit om die matigheid op te voeren, is tot dus ver niet ondernomen. Wel is het van belang dat de matiging niet te zeer een kwestie is van noodgedwongen, tenzij van de nood een deugd wordt gemaakt". Andriessen: „Ten eerste de tweede auto afgeschaft en ten tweede overgegaan van benzine op diesel". Beuker: „Ik geloof niet in het sprookje van het schaars-worden van energiebronnen. De kosmos be vat voldoende energie. Maar ik ben wel voorstander van versobering om de toenemende geest van materia lisme tegen te gaan". Drees: „Een lagere kamertempe ratuur. Minder reizen. Niet aan schaffen van sommige apparaten, zoals bijvoorbeeld een afwasmachi ne. Wij zouden thuis allang zijn overgegaan op de aanschaf van een tweede auto, als we niet al jaren overtuigd waren van een zekere so berheid. Ook de andere auto ge bruiken we zeer spaarzaam. Een grote energieverspilling vind ik ook die zogenaamde mini-vakanties, waarbij mensen voor slechts een paar dagen bijvoorbeeld naar de Kanaaleilanden vliegen, en dat soms meerdere malen kort achter elkaar". De Gaay Fortman: „Het beroep te komen tot een andere levensstijl wordt vooral vanuit de kerken ge daan. De regering doet helaas niet meer dan ons vertellen dat er geen inkomensstijging mogelijk is. Voor diegenen die welvaartsvaste pen sioenen hebben - en daaronder val len alle ambtenaren en ook kamer leden - vind ik een inkomensdaling in de huidige omstandigheden noodzakelijk. In ons gezin proberen wij ons te houden aan een vaste vastendag per week, zoals door de kerken is aanbevolen". Jongeling: „Autorijden wat meer "tot het noodzakelijke beperkt. Zui niger met licht in en om ons huis. Een van mijn kinaeren is zo ver standig geweest met roken te stop pen (zelf rook ik niet). Overigens voeren wij geen grote staat en er is dan ook geen reden voor ingrij pende bezuinigingen". Koekoek: „Door zuinig aan te doen met licht en verwarming (gor dijnen op tijd dicht) en door samen met een ander kamerlid met één auto naar Den Haag te gaan (dit reeds sinds de oliecrisis). Kruisinga: „Minder privévervoer, meer openbaar vervoer. Minder energieverbruik ook in huis door wat lagere temperatuur". Terlouw: „Als erfenis van de Tweede Wereldoorlog ben ik altijd al zuinig met energie geweest". Van Thijn: „Ik was al matig". Wiegel: „Ja. maar als ik eerlijk ben niet vanwege de grondstoffen- schaarste, maar vanwege de kosten van het verbouwen van ons nieuwe huis en - wat het eetbare betreft - om af te vallen. En dat laatste is aardig gelukt". Zesde en laatste vraag: welke club wordt in 1976 voetbalkampioen van Nederland? Aantjes: „IJsselmeervogels". Abma: „Als het van mij afhangt geen enkele club. Mijn partij heeft geen bezwaar tegen gezonde ont spanning. maar de voetbalsport stuit op afwijzing voor zover de zondag in het geding is en sportver- dwazing en keiharde commercie zich er meester van maken". Andriessen: „PSV of Twente" Beuker „Feyenoord". Drees: „PSV". De Gaay Fortman: „Zaterdaga mateurs Noord wijk. Zondag ama teurs Limburgia. Beroepsvoetbal Ajax". Jongeling: „Geen idee". Koekoek iniet ingevuld) Kruisinga: „Ajax, PSV of Twen te". Terlouw: „Rinus Michels". Van Thijn: „Rood Wit". Wiegel: ..De beste, maar dan wel na een spannende en sportieve strijd". „Dit is het jaar geweest van de onthullingen"zegt de frac tieleider van de VVD in de Tweede Kamer Hans Wiegel, in zijn partijblad. „De onthul ling dat het kabinet niet in staat was zijn eigen beloften waar te maken en de proble men niet op de juiste wijze weet op te lossen. Uit alles is duidelijk dat dit besef overal begint door te dringen". 1975 op politiek gebied het jaar van de onthullingen? Het zou best kunnen kloppen. Want wat is er uit gekomen van de gespierde taal waar mee de aanvoerder van de grootste regeringspartij, Ed van Thijn van de PvdA, het jaar inluidde? Dit zou het jaar van de Waarheid wor den. Tijdens de algemene po litieke beschouwingen van oktober '74 zette Van Thijn uiteen dat in 1975 de bekende sionelen. Begin juli zei KVP-kidcr Frans Andriessen in een interview met het weekblad ..Hervormd Neder land" ..Het CDA is geen confessio nele of christelijke party Het gaat mij te ver. als wordt gelst dat je voor jezelf het evangelie als Inspiratiebron moet gebruiken Iedereen, die het eens is met de politieke doelstellin gen van het CDA kan lid worden en ons vertegenwoordigen". De rest van het verhaal ligt nog zo kort achter ons dat het niet nodig is ■u- hier uitvoerig te beschrijven. De ARP slaat er op dal zij die het CDA vertegenwoordigen het evangelie als uitgangspunt kiezen van hun poli tieke handel en wandel. Voor bet CDA-congres in Den Haag heeft frac tieleider Willem Aantjes op een door vriend en vijand bewonderde manier uiteengezet wat hij onder christelijke politiek verstaal Aantjes: „Een christen-demo cratische politiek, niet om de grootste te zijn. maar om de minste te zijn. Niet zoals ik in de Kamer wel 'ns heb gezegd om elkaar de oren te- wassen, maar om elkaar de voeten te wassen. Niet om te heersen, maar om te dienen" 1975. het jaar van Aantjes vanwege zijn uitgewerkte uiteenzet ting van wat men onder christen democratie zou kunnen verstaan. Onthullend, om Wiegels' typering spijkers met koppen geslagen zouden worden. „Wij zijn in dit stadium van het kabinetsbeleid niet meer zo geinte- resseerd in vrijblijvende filosofieën - die zitten wel goed - maar in con crete lustra men ten en beleidsmaat regelen, zoals openbaarheid van In komens, uitbreiding van de wer kingssfeer van cao's, controle op de inkomensontwikkeling bij vrije' be roepen en een maximuminkomen", aldus vatte de socialistische ploeg leider zijn belangrijkste wensen toen in de Kamer samen. Vandaag kunnen we constateren dat geen van die verlangens is inge lost. Het jaar van de Waarheid met een hoofdletter - waarin een mini mum aan progressieve veranderingen in de vaderlandse samenleving tot stand moest komen - is 1975 niet ge worden. Al mag daar tot troost van ae linkse drie en sommige christen democraten wel aan worden toege voegd. dat er toch wel veel voorbe reidend werk is gedaan. 1976 kan tot fundamentele veranderingen lei den op bijvoorbeeld het terrein van de gTondpolitiek (geen speculatie- winst meer en meer mogelijkheden voor de gemeenten i. de medezeggen schap (de directeur niet langer ook de „baas" in de ondernemingsraad), de verdeling van overwinsten (de werk nemers samen tien procent, de rest blijft voor de werkgevers). niet geslaagd Terug naar oppositieleider Hans Wiegel. Toch het jaar van de onthul lingen? Akkoord. Maar dan ook in die zin dat de VVD er wéér niet in slaagde om een werkelijk alterna tieve politieke koers uit te zetten, al thans die koers steeds zo vaag aan duidde dat men als oppositie toch geen grote rol speelde. Politiek veel belangrijker kunnen nog de ont Politiek veel belangrij ker kunnen nog de onthullingen wor den rond het CDA. christen democratisch appel van KVP. ARP én CHU. dat werkelijk een allerbe roerdst jaar afsluit. Mag men op lan delijk politiek terrein nog wel van een CDA als bundeling van genoemde drie partijen spreken? Een jaar geleden stonden ze er nog we] zo fraai voor. die drie. Op 14 de cember keurden namelijk de partij raden de statuten goed van het sa menwerkingsverband. En een half jaar daarna, dus juli jongstleden, werden ze het zelfs eens over de ze telverdeling voor de Tweede Kamer van 1977. Laaiend enthousiast waren ze bij de KVP - toen nog - eek op het CDA. Vlak voor de vakantie werd het al lang heersende virus zichtbaar dat in de tweede helft van 1975 zou leiden tot een uiteengroeien van de confes nog maar eens te gebruiken. Terecht wordt de confessionelen immers aan gewreven dat ze vaak onduidelijk zijn en hun houding bepalen afhankelijk van wat links en rechts op touw zet ten. samenklontering Heeft Aantjes' actie de Neder landse politiek blijvend beïnvloed? Niet in de zin dat de meerderheid van de confessionelen zich achter hem heeft opgesteld. Wel in het ver mijden van een samenklontering van allen die een hekel hebben aan socialisten en liberalen, zonder dat ze in staat zijn een eigen-geaard po litiek stelsel te ontwerpen. 1975 onthulde ook dat het kabinet-Den Uyl langzaam maar toch zeker wortels heeft gekregen. Kon het jaar eerder nog van een bijna voort durende crisissituatie worden ge sproken. nu waren het de crises zelf die het kabinet - met succes - be streed. We noemen de gijzelingen, de spanningen rond de Invoering van een vermogens aanwasdeling (VAD), de affaire-Pronk (te veel gedronken i. de regeling van Suriname's onafhan kelijkheid, de aankoop van de F-16 met minister Vredeling In de hoofd rol. Verder het opstellen en door de Kamer loodsen van de begroting 1976. waarin het onmogelijke, name lijk bestrijding van de geldontwaar ding en verruiming van de werkgele genheid gecombineerd moest wor den. Tegenover een In hechtheid groeiend kabinet staat dat in de Ka mer het aantal gedogers met poli tieke moordplannen op Den Uyl vooral bij de KVP de afgelopen maanden aan het groeien Is. Sedert Prinsjesdag zien we hoe vertegen woordigers van platteland en mid denstand uit ver van het Binnenhof gelegen streken vaak met de opposi tie meestemmen. Zou hun actie ln het nieuwe Jaar doorgezet worden dan is het met deze regering binnen kort gebeurd. Et is aanleiding te verwachten, vrezen of hopen dal dit voor de deur ligt. We staan voor de werkelijke ont hullingen, de Waarheid zo men wil. In de loop van 1976 moet het kabinet het met de volksvertegenwoordiging eens worden over enkele keerpunten die premier Den Uyl moet slaan wil hij zich over anderhalf jaar voor zijn kiezers durven vertonen. Grondpoli- tiek, de zeggenschap van de werk nemers. het inkomensbeleid, de kern energie. we noemen maar wat. Voeg daarbij de voorgenomen gigantische ombuiging van de overheids- en de sociale voorzieningen met minstens negen miljard gulden. De onthullin gen van 1975 dwongen Den Uyl en zijn medestanders om ook in 1976 be hoedzaam opererend kleine veran deringen te bevechten voor de lange termijn. JAXWERTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 19