Voetbaltopper als kijkspel beschamende vertoning Sensatie bruist door Feyenoordstadion na een kopstoot tussen speler-grensrechter NAC: weer nederlaag WOEDENDE BERTUS QUAARS DIENT KLACHT IN BIJ DE POLITIE Go Ahead-WHC moet worden uitgespeeld Grensrechter Griek dient geen aanklacht in bij politie Feyenoord zegeviert door kopbal van Nico Jansen In tumult bij strafschop gele kaart Jan Poortvliet 'MAANDAG 22 DECEMBER 1975 sport UMUIDEN: TclïUr-NAC 2-0 KMI). 53 IN- GoelJ 1-0; 78 Krimfr 2-0. Srhrldv rechter: Pijper. Twwhouwfn: 4.500. NAC. De Jong; Cruljiien. Oraaumann. Budtsic en Bron; Bouwmeester. Ver meulen en 8mlt»; Oroeneweg i Kamps i. 8preco en Brouwers Dat de aanwezigheid van 22 proefvoet- balier* nog geen garantie behoeft te zijn voor een enigszin* aanvaardbare wedatnjd. hebben zondagmiddag Tel star en NAC ln overigen» voorbeeldige eendracht bewezen. Tri» tor-N AC was een wedstrijd die in geen enkel opzicht het aanzien verdiende van de 4 500 toeschouwers. Telstar wilde wel voeU ballen, maar kon hel nlrl en het zeer angstige NAC leek het zelfs niet een» te willen Vanal het begin maakte Telstar duidelijk zich het verwijt van de afge lopen weken - gebrek aan inzet - wel te hebben aangetrokken. De ploeg streed zelfs met zoveel ijver dat bet daarbij zichzelf als het ware voorbij liep. De aanvaispalroncn waren veel te haastig en bovendien, kinderlijk eenvoudig. Alle hoge ballen voor het doel waren een prooi voor de waarlijk niet grootate defensie van NAC. Van Kooien had niets ln te brengen tegen Budisic. Het bestuur van IJsseimeervogels heeft naar aanleiding van de bekersuc cessen ln het vorige seizoen aan de spe lers van het eerste elftal een vakantie ln Benldorm aangeboden van 5 tot en met 9 Januari. Trainer Stevenaert zal wegens zijn verplichtingen als onder wijzer dit tnpje niet kunnen meema ken ZEIST - De strafcommlssle van de KNVB heeft besloten dat de op 20 sep tember geslaakte wedstrijd Go Ahead Kampen-WHC moet worden uitge speeld. De ontmoeting werd destijds wegens vechtpartijen vier minuten voor het einde bij de stand 1-2 ge staakt. Aanvankelijk lag het in de be doeling de ontmoeting slecht» dan te laten uitspelen indien het resultaat van belang zou zijn voor beslissingen ln de competitie. AMSTERDAM- Op advies van mr. G. W. Kernkamp, voorzitter van de scheidsrechterscommissie betaald voetbal, heeft grensrechter Gerard Griek geen aanklacht bij de politie in gediend tegen de PSVer Bertus Quaars. Mr. Kernkamp; „Wij adviseren onze leden om In alle gevallen eerst de eigen KNVB-rechtspraak af te wach ten. Het bevreemdt me dan ook dat Quaars wel een aanklacht bij de Rot terdamse politie heeft neergelegd. Zoals bekend, staan de meningen om trent de „kopstoot" lijnrecht tegenover elkaar. Quaars beweert dat Griek hem een kopstoot uitdeelde, en de grens rechter blijft erbij dat de PSVer zijn hoofd het eerst „uitstak". Gerard Griek zondagavond met een stijf wordende nek: „De was niet emotioneel. Dat was Quaars wel. Nou man. je moet bij de be slissing blijven, zei hij. Toen Boosten dat doelpunt direct daarna had afge keurd. zag ik sterretjes". aldus de Am sterdamse grensrechter, die al vanaf 1954 de vlag hanteert Evenals Quaars zegt Griek over de namen en telefoonnummers te beschik ken van getuigen die Quaars de kop stoothebben zien uitdelen. „De vind het Jammer dat het gebeurd is. Ik had ver wacht dat Quaars na afloop van de wed strijd naar mij was toegekomen". Vanwege de komende feestdagen zal de „zaak-Quaars-Grtek" de komende week waarschijnlijk niet meer behan deld kunnen worden. Kernkamp ver wacht dat het duidelijke bewijs wie het eerst „kopte" moeilijk te vinder, zal zijn. maar hij hoopt dal neutrale KNVB- waamemers iets hebben gezien. Kern kamp tot slot: „Over het algemeen zal de tuchtcommissie de gezagdragers steunen. Ik kan niet in de bevoegdheden van de tuchtcommissie treden, maar Indien scheidsrechter Boosten mee deelt dat Quaars zijn grensrechter een kopstoot gal zal de tegenpartij het tegendeel moeten bewijzen". Troebelen bij Feyenoord-PSV Bertus Quaars wordt door de ver zorger van PSV weggeleid na zijn botsing met grensrechter Griek. ROTTERDAM - Een mengeling van emoties - sensatie, woede, afgrijzen en ook verbijstering- kolkte zondagmiddag in de slotfase van de onverbiddellijke topper Feyenoord- PSV door de Rotterdamse Kuip toen daar plotseling de Eindhovense speler Bertus Guaars met voor het gezicht ge slagen handen op de grasmat lag te kronkelen en grensrech ter Gerard Griek uit Amsterdam, ook al met de handen voor het gezicht geheven, dizzy op zijn benen wankelde als een zwaar beschonken man... Slechts één ding was zeker; de PSV-speler en de Amsterdamse grensrechter waren keihard met eikaars hoofden in botsing gekomen. Later waren daarvan de stille getuigen een kleine, bloederige schram op de neus van Bertus Quaars. en een minuscuul wondje op het voorhoofd van de 48-jarige Gerard Griek. Maar wat er nu precies gebeurd was. moet voor het merendeel van de welgeteld 54.103 toeschouwers een volsla gen raadsel zijn geweest. Want juist op dat moment concentreerde zich vrijwel alle aandacht op het Feyenoord-strafschopgebied, waarin tij dens een chaotisch tumult velen aan velen trokken en ieder een met iedereen in discussie was. Soms wankelend langs de rand van de afgrond had Feyenoord, agressief strijdend, een uiterst benauwde voorsprong in handen gehouden, die in de laatste minuut van de eerste helft tot stand was gekomen toen Nico Jansen uit een vrije trap van Dick Schneider de bal in het Eindhovense doel kopte; 1-0. ROTTERDAM - Alle emoties rond het wegzenden van PSVer Bertus Quaars, de gemiste Feyenoord- penalty door Dick Schneider en de gele kaart voor PSVer Jan Poort vliet, konden zondagmiddag niet verbloemen dat de krachtmeting tussen Feyenoord en PSV als voet balkijkspel voor twee zulke top- ploegen een beschamende vertoning was. Het was meestentijds een aan eenschakeling van gemiste combi naties. De Rotterdammers dankten hun even kostbare als benauwde zege niet alleen aan een enorme werklust en inzet, maar tochookaan een behoorlijke dosis mazzel, omdat Bertus Quaars buiten bereik van doelman Eddy Treytel tegen de lat kogelde en de opgekomen verdedi ger Poortvliet vrij voor doel een schitterende kans miste. Bovendien scheen de anders zo on stuimige brigade van trainer Cees Rijvers nu naar Rotterdam te zijn gekomen met de opdracht om met behoudend spel op een puntenverde ling aan te sturen. Vorig seizoen nog speelden de razeijdsnelle PSVers de Rotterdammers m hun eigen Kuip kansloos van het veld: na een - 3-1-voorsprong voor de Eindhovena- ren werd het toen op de valreep nog een 3-2 Rotterdamse nederlaag door een strafschop van Lex Schoenma ker. Wlm Janssen, die zondagmiddag zowel met Willy als René van de Kerkhof vaak verbitterde duels uit vocht, had erwel een verklaring voor; „Vorig seizoen zijn we erin getrapt. We gingen toen zelf fel in de aanval, maar we gaven de snelle mannen van PSV toen de ruimte om in counters toe te slaan. Die fout hebben we nu niet willen maken. We hebben zelf ook voorzichtig in de verdediging ge speeld en hen geen kans gegeven om in snelle counters uit te breken". De eindelijk weer eens naar een hoogtepunt groeiende Wim Janssen zelf had een niet gering aandeel in de Rotterdamse triomf, door een rol die hem bij verrassing was toebedeeld. Niet Everse of Vos (beiden wel fit) moest als linkervleugel ver dedlger bij Feyenoord opereren, maar mid denvelder Wim Janssen, die er uit stekend in slaagde de flitsende tegenstoten van René van de Kerk hof te ontregelen. „Ik kon zelfs vaak zelf op links mee de diepte in gaan", stelde Janssen.tot zijn eigen verba zing na afloop vast. Met de briljante organisator Mla- den Ramjjak aan het hoofd had Feyenoord een uitstekende defensie waarin alleen Dick Schneider vaak een zwakke schakel was. PSV kreeg dan ook voor rust niet één goed aan gespeelde kans. Pas in de sensatie van de tweede helft kwamen ook de Eindhovense scoringsmogelijkhe- den. Door net storende spel van Feyenoord (Van Hanegem, Olsen. De Jong op het middenveld en Kristen- sen, Nico Janssen en Kreuz in de voorste linie) kon PSV maar zelden in zijn spel komen, en typerend Is dat de gevaarlijke schutter Willy van der Kuylen niet één kans kreeg en dat Ralf Edstroem slechts zelden gevaar lijk kon worden. Harry Lubse stond in feite aan de basis van de Eindhovense neder laag, toen hij nauwelijks een minuut voor rust vlak bij de middenlijn Nico Janssen neerlegde. Uit de vrije trap van Dick Schneider kopte Nico Janssen zelf achterwaarts raak: 1-0. Voordien hadden Willy Kreuz en Theo de Jong al redelijke kansen voor Feyenoord gehad. Opvallend bij dit alles was wel, dat PSV zich duidelijk niet meer wil laten over troeven door fysiek geweld: voor rust maakten de PSVers 15 overtre dingen tegen Feyenoord slechts vijf. Na rust was de balans precies in evenwicht: acht overtredingen voor beide ploegen. PSV was in de tweede helft wel ge dwongen meer op de aanval te spe len, kreeg ook meer kansen, maar had de pech Quaars tegen de lat te zien knallen. Terecht werd de treffer van Quaars daarna afgekeurd we gens het buitenspel staan van Harry Lubse. Feyenoord-trainer Brzezanc- zyk gaf toe: „Kwalitatief was het een slechte wedstrijd, maar we hebben met succes op resultaat gespeeld. We tellen weer mee". En bondscoach Georg Knobel ten slotte: „Als er zo veel op het spel staat - want de ver liezer zou ver achter kunnen komen - moet je wel spannend maar geen goed voetbal verwachten. En wat 11c hier aan sensatie heb gezien, heb ik ln jaren niet beleefd". •JOOP VAN DEN BERG de mededeling: „Ik dacht inderdaad dat die bal zat, en daarom Liep ik al terug naar de middellijn- Maar toen zag ik dat de heer Boosten twee vin gers omhoog stak. Dat betekende dat er twee PSV'ers buitenspel ston den. Hij kon het op dat moment beter zien dan ik. Daarom liep ik weer te rug". Opmerkelijke verklaring van Theo Boosten: „Ook grensrechter Gerard Griek had dit doelpunt al af gekeurd wegens buitenspel". Einde lijk dus een scheidsrechter en een grensrechter die na afloop van een wedstrijd geen duidelijke afspraken maakten over het commentaar na de wedstrijd- Alle explosies van sensatie waren na het vertrek van Bertus Quaars nog niet eens afgegaan. Een plotse ling hyper-nerveus Feyenoord liet zich door de numeriek minder sterke PSVers (doelman Van Ge- rwen was de enige die op zijn echte post bleef) nog in gevaar brengen. Maar bij een Rotterdamse counter sprintte op links de ijverige Willy Kreuz langs Adrie van Kraay die, vallend net binnen het strafschop gebied, de bal met zijn arm opzij schoof. Gele kaart Weer aarzelde Boosten geen mo ment: strafschop. En weer bruiste er een golf van Eindhovense protesten over de scheidsrechter heen. In een wirwar van spelers trok Boosten ten slotte een gele kaart. Doelman André van Gerwen bekende later: „Ik greep de scheidsrechter bij de schouders, en toen ik die gele kaart zag.daehtik. wegwezen, anders heeft PSV helemaal geen doelman meer". Boosten verklaarde later echter „Er werd inderdaad aan me getrokken. Daarom kreeg Jan Poortvliet de gele kaart. Ik stelde duidelijk vast dat hij me beet pakte, en iedereen moet met de vingers van me afblijven". Ver zuchting van manager Ben van Gelder: „Die scheidsrechter heeft veel foute beslissingen genomen. Feyenoord-PSV: het eerste en enige doelpunt voor Feyenoord werd gemaakt door Nico Jansen 115) die onhoudbaar langs doel man Van Gerwen tl) kopte. 2e v.l Willy Kreuz en rechts voor Dahl- quist. Nota bene een gele kaart voor Jan Poortvliet, onze meest sportieve spe ler". De 19-jarige Jan Poortvliet maakte zich toen hij het geel zag overigens ook maar snel uit de voe ten, om de sensatie niet nog erger te maken. Voor'tRotterdamsepubliek eindigde al dit rumoer ln 'n anti-climax. Dlck Schneider had kennelijk zijn emoties ook niet helemaal meer ln bedwang en knalde uit de strafschop de Dal hoog over het doel. Maar scheids rechter Theo Boosten nam geen ri sico meer en floot na de gemiste pe nalty onmiddellijk af. Zelfs toen dreigde de spanning enkele spelers nog te veel te worden, want zowaar kwam het nog bijna tot een handge meen tussen de naar de tunnel lo pende Rotterdamse doelman Eddie Treytel en zijn Eindhovense collega André van Gerwen. Een lachende Treytel maakte een geintje door zijn arm rond de schou ders van grensrechter Griek te slaan en hem te bedanken. Van Gerwen schoot op Treytel toe, maar andere spelers hielden hem op tijd tegen. Van Gerwen later „De werd wit van woede toen lk Treytel zo innig zag doen met die grensrechter". Wat talmend - wat kon er nog meer gebeuren? - verliet het Rotter damse legioen ten slotte het sUdion. Weliswaar hadden ze van twee top- ploegen teleurstellend voetbal ge zien, maar de sensatie en de over winning van Feyenoord maakte voor hen toch weer alles goed. Enig positief resultaat: misschien is het Feyenoord-stadion met dit alles weer wat meer een publiektrekker geworden. •JOOP VAN DEN BERG En toen, nauwelijks vijf minuten voor het einde, brak de hel los! Een op links ogenschijnlijk in kansloze positie gedreven Ralf Edstroem wrong zich toch langs de falende Dick Schneider, trok de bal voor naar Bertus Quaars, die onhoudbaar raak kogelde. Maar zonder een spoor van aarzeling vaagde scheidsrech ter Theo Boosten onmiddellijk de Eindhovense gelijkmaker weg: „Op het moment dat Quaars school, stonden twee PSV'ers hinderlijk buitenspel voor doelman Eddy Treytel", zou Boosten later verkla ren. Inderdaad stond zeker Harry Lubse duidelijk buitenspel vlak voor de Rotterdamse doelman. Woede De schrijnende teleurstelling van de Eindhovenaren was op z'n minst begrijpelijk, want kort daarvoor hadden zij een schokkende desillusie beleefd toen een opgekomen Jan Poortvliet uit een voorzet van Ed stroem vrij voor Treytel kwam, maar hoog over schoot, en toen later de zo omstreden Bertus Quaars flitsend tegen de lat kogelde. Met een tome loze uitbundigheid juichten de PSVers dan ook toen Bertus Quaars nu wèl raak schoot. Boosten annu leerde de treffer echter onverbiddel ijk. Begrijpelijke desillusie sloeg om in misplaatste vlammende woede: een nauwelijks te beteugelen stoet van Eindhovenaren protesteerde heftig rond de arbiter, plotseling opgeluchte spelers van Feyenoord probeerden de gemoederen te kal meren, fotografen kwamen het veld op, een onverstoorbare Eddy Trey tel trachtte de bal alweer met een doeltrap in het spel te brengen, kor tom: al die sensatie slokte bijna ie ders aandacht op. Opwinding Maar plotseling lag de plaats van alle opwinding vlak bij de zijlijn, toen daar Bertus Quaars groggy op de grond lag en grensrechter Gerard Griek op zijn benen stond te wanke len. Met gezwinde pas repte scheids rechter Boosten zich naar de plek des onheils, en met hem verplaatste de hele horde van heftig discussiërende spelers zich naar de zijlijn. Theo Boosten liet zich pijlsnel informeren door zijn grensrechter over de ver bluffende gebeurtenissen bij de zij- lijn, en trok toen-weer een piek in de sensatie, het Rotterdamse publiek juichte uitgelaten - de rode kaart voor Bertus Quaars, die derhalve zijn biezen kon pakken en het veld moest verlaten. Nog was het tumult niet ten einde. Een weer overeind gekrabbelde, van kwaadheid en emotie trillende Ber tus Quaars probeerde - natuurlijk tevergeefs - Theo Boosten ervan te overtuigen dat niet hij, Bertus Quaars, de grensrechter een kop stoot had gegeven, maar dat de grensrechter hem een felle kopstoot had toegebracht. Boosten bleef on verbiddelijk, onvermurwbaar, met de vinger richting kleedkamer wij zen. En terwijl Bertus Quaars met gebogen hoofd, huilend afging, kwam het weer tot wiide taferelen: fotografen die hét plaatje van de dag wilden maken, maar die het veld niet mochten betreden, kregen het aan de stok met suppoosten, en vlak bij de tunnel van het veld naar de kleedkamers duwde een woedende Adrie van Kraay, centrumverdedi ger van PSV, naar de opdringende fotografen die Bertus Quaars in hun lens wilden vangen. Politie Tot ver buiten het Rotterdamse stadion zou de sensatie blijven voortduren, want Bertus Quaars nam de zaak zo hoog op, dat hij in gezelschap van PSV-manager Ben van Gelder anderhalf uur na de wed strijd op het politiebureau van Groot-LT sselmonae een officiële klacht indiende tegen grensrechter Gerard Griek. Hoe die klacht precies geformuleerd was, wilde Bertus Quaars niet kwijt: „De heb van de lei ding van PSV het recht gekregen om een klacht in te dienen. Meer zeg ik niet". Wellicht een klacht wegens een poging tot het toebrengen van li chamelijk letsel? Als „bewijs" had Quaars alleen maar een licht schrammetje op zijn neus. Eerder, vlak na de wedstrijd, had Bertus Quaars zijn gemoed wel in het openbaar gelucht. Met een stij gende spanning wachtte iedereen op de komst van Quaars uit de kleed kamer. Want eerst had de nog ge blesseerde doelman Jan van Beve- ren (gebroken duim) die spanning aangewakkerd door na een bezoek aan de PSV-kleedkamer te analyse ren: „Het bestaat niet dat Quaars de grensrechter een kopstoot heeft ge geven, want Quaars heeft een wond aan zijn neus en die grensrechter heeft een wond op zijn voorhoofd. Dan is het toch een duidelijk bewijs dat niet Quaars de kopstoot heeft gegeven". En een duidelijk geëmo tioneerde PSV-manager Ben van Gelder joeg de spanning nog hoger op met de sensationele uitspraak: „De hele neus van Quaars ligt open". Ongeschonden Daarom kwam er min of meer een anti-climax toen een ogenschijnlijk volkómen ongeschonden Bertus Quaars eindelijk uit de kleedkamer opdook. Niettemin, toegegeven, bij nauwkeurige bestudering was er een schrammetje - enkele millimeters lang - op het neusbeen van de Bra bander te ontdekken. Die te verwaar lozen verwonding maakte de woede van Quaars niet minder, integendeel! „De zag dat de grensrechter al naar het midden liep, omdat hij kennelijk dacht dat het doelpunt wel geldig was. Toen rende ik naar hem toe om hem te vragen zijn visie op het doel punt aan de scheidsrechter te geven. Ik pakte hem met beide handen bij de schouders om hem te overreden, en ineens, ik sta zeker een halve me ter van die man, komt hij ln en geeft me een kopstoot", verhaalde Quaars. De PSVer voelde zich gesterkt: IJsselmonde te krijgen. Weliswaar meldden zich gistermiddag al twee getuigen uit het publiek (een man uit Eindhoven en iemand uit Middel- hamls), maar scheidsrechter Theo Boosten bijvoorbeeld moest toege ven- „Door al die protesten en al dat rumoer voor het doel van Feyenoord heb ik er niets van gezien. Ik moest volledig afgaan op de woorden van mijn grensrechter. En toen restte mij niets ander dan Quaars het veld uit te sturen. Een kopstoot geven mag nu eenmaal niet, zeker niet aan een grensrechter". Ook PSV-manager Ben van Gelder moest toegeven: „Ik heb van die bot sing tussen Quaars en de grensrech ter niets gezien. Maar ik vertrouw op de woorden van Quaars, en er moeten getuigen genoeg te vinden zijn. Zelfs een Brabander in Rotter dam heeft het recht zich door de wet te laten beschermen". PSV-coach Cees Rijvers hield de boot wijselijk „Ik heb trouwens goeie getuigen. Zelfs Willem van Hanegem heeft ge zegd dat hij gezien had dat die grensrechter me een kopstoot gaf, en niet ik hem. Daarom ga ik naar de politie". Maar Willem van Hanegem protesteerde later: „De heb niks ge zien. Mij niet gezien om te getuigen. Je weet hoe het is. Als ik zou getui gen, heb ik zo weer drie wedstrijden schorsing aan mijn broek". Feye- noorder Martin Vreyssen, die op de reservebank zat en die nog samen met Bertus Quaars in NAC heeft ge speeld, wilde wei kwijt: „Ik zou het doodzonde vinden als dit voor Quaars nare gevolgen had want hij gaf die kopstoot echt niet". Voor Bertus Quaars zal het uiterst moeilijk zij n een positief resultaat uit de aangifte bij de politie van Groot- af: „Voor ik gekke dingen ga zeggen, houd ik liever mijn mond; geen commentaar, geen commentaar" herhaalde hij voortdurend. Voor grensrechter Gerard Griek was er natuurlijk geen twijfel moge lijk: „Die speler, hoe heet hij ook al weer. kwam als een gek op me toe rennen, en voor lk het vist had ik een kopstoot te pakken. Hoe het komt dat ik een wondje aan het voorhoofd heb en hij aan zijn neus, weet ik ook niet. Als Quaars inderdaad naar de politie gaat. doe ik het waarschijnlijk ook nog wel". De Amsterdamse grensrechter hield daarna nog een uiterst verward betoog over het af gekeurde doelpunt van PSV. Buitenspel Ten slotte kwam uit zijn mond wel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9