Fundering Oosterscheldedam: 'staal', palen of putten? bruynzeel Statencommissie onderwijs is verdeeld over nut onderwijs socioloog voor opbuuwwerk „Gemeenten moeten zorgen voor kleisteenfabriek Aardenburg" VOLGEND JAAR SCHEEPVAART IN DERDE KOLK VAN DE VOLKERAKSLUIZEN drs. lockefeer bij opening fabriekshal (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het onderzoek naar de technische uitvoer baarheid en de kosten van de bouw van een stormstuw- caissondam in de monding van de Oosterschelde spitst zich op het ogenblik geheel toe op de fundering van zo'n half open constructie. Die fundering is overigens van het begin af het knelpunt geweest. De laatste maanden is er sprake van drie oplossingen voor deze fundering: 1. op 'staal', 2 op palen, 3 op putten. Waar gaat het daarbij nu precies om? Hieronder een poging tot enige toelichting. De Haringvlietsluizen bijvoorbeeld rusten op niet minder dan 21.000 palen, in lengte variërend van 6.30 tot 24 meter. Uiteraard is het heel wat gemakeldijker om zo'n paal fundering uit te voeren in bouw putten (zoals bij de Haringvliet - sluizen is gebeurd! dan in geheel ooen water, vatbaar voor sterke stroom en zware golfslag zoals in de Oosterscheldemonding zou moeten gebeuren). Lukt het overi gens om zo'n paalfundering in open water uit te voeren, dan is het nagenoeg even betrouwbaar als dat uit een bouwput - 1 Fundering op 'staal'. Om te be ginnen moet even worden vast gesteld dat dit niet met metaal heeft te maken. Staalfundering is de vakterm voor een fundering waarbij niet. draagkrachtige boven lagen (slappe klei of veen) worden Weggegraven en de constructie op dieper gelegen lagen wordt neer gezet. In de normale bouw wordt deze methode vaak toegepast, bij huizen en gebouwen. In het geval van de stormschuif in de monding van de Oosterschel de zou de bodem onder de cais- sondam eerst een aantal meters dien moeten worden weggebae- gerd en vervolgens van een drem pel van verschillende steensoorten moeten worden voorzien. Vooral de afgelopen maanden is gebleken dat het met deze funderingsmetho de erg moeilijk wordt om binnen de raming van de kosten voor een stem schuif in de Oosterschelde (f 1.7 miljard boven het oorspron kelijke afsluitingsplan) te blijven. 2 Fundering op palen. Wordt de opgraving voor een fundering op 'staal' economisch onverant woord dan is er de mogelijkheid om de stormschuif ie funderen op palen, die worden ingehsid in de dieper gelegen vastere lagen Een paalfundering bestaat meest al uit tamelijk dunnen palen, waar van er dan doorgaans een groot aantal onder het heiblok moeten komen. Soms zijn ze ook vrij lang. 3 Fundering op putten. Deze vorm van fundering is op bescheidener schaal toegepast bij de bouw van de Zeelandbrug in de Oosterschelde. Grote, holle eüosvormige cilinders worden de bodem ingedreven met een hef pon ton. voorzien van graafwerktuig In dit geval zal het om beton elementen moeten gaan die vele malen groter en zwaarder zijn dan de "puttenconstructie'. waarop de Zeelandbrug rust. Het is de be doeling dat de zogenaamde hol len mantel van de putten tot op voldoende diepte, de hardere zand lagen, zakt. Later wordt de holle ruimte opgevuld met beton. Nu het ernaar begint uit te zien dat de fundering op "staal" te duur zal worden richt het onderzoek rich sterk op twee andere metho- DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COUIANT Bij aankoop van een keuken vanaf 3000,- vóór eind december 1975 bieden wij u aan: het GRATIS stellen van de keukenelementen. Bruynzeel Verkoopfiliaal. Markt 15, Middelburg. Tel. 01180 - 2 91 01. COMMISSIE IN PRINCIPE AKKOORD MET INSTELLING PROVINCIALE ONDERWIJSRAAD GEEN EENSGEZINDHEID OVER NOTA 'PROVINCIALE ONDERWIJSTAKEN' MIDDELBURG De statencommissie voor onderwijs en cultuur I» verdeeld over de nota 'taken irp het gebied van het onderwijs op provinciaai niveau.'* Drie leden rijn het met de meerder heid van het college van gedeputeerde staten eens dat uitbreiding van de werkzaamheden bij de stichting Zee land in de richting ran onderwijsop- bouwwerk. alsmede de aanstelling van een onderwijssocioloog moeten wor den afgewezen. Twee leden willen pos In het statepdebat hun standpunt be kend maken, cn twee leden steunen de minderheid in het oollege. Die minderheid wil wël de uitbreiding van de pc- rsoneelsbezetit ing bij de stichting Zeeland en wil ook een on derwijssocioloog alle» ten behoeve van onderwijs op bouwwerk. Het min derheidsstandpunt in gedeputeerde staten wordt ingenomen door de gede- teerden mr J P. Boersma en J. Stenvert. In de zitting van de com missie. woensdagavond, kregen rij dei steun van de heer W- van der Heidel <ppr> en commissievoorzitter A. C. van Owrbeeke (pvda). De heer Van der Helde zei althans dat. hij de neiging had het minderheidsstandpunt, te steunen als hij een bevredigend antwoord zou krijgen op zijn vragen over eventuele moeilijkheden bij het lom-onderwijs in Zeeland over het geen wordt gedaan aan participatie van de ouders, en over het eventueel bestaan van een achterstand bij het onderwijs: ln bepaalde gebieden en de toepassing van de mogelijkheden ter verbetering, die de minister heeft ge schapen. Schoolkoribal- toernooi in Souburg SOUBURG Na het succes van vorig I jaar wordt maandag voor de tweede maal een micro-korfbal toernooi voor de basisscholen van Souburg. Ritthem en WestkapeJle gehouden. De organisatie is in handen van enke le leden van de jeugdcommissies van Animo. Stormvogels en Zuidwesters. De wedstrijden worden vanaf 10 urn- gespeeld in de Van Duyvenvoorde Sportzaal aan de Dongest raat te Oost- Souburg. De toegang is de gehele dag gratis. De Chr. Nat. school te Ritthem. de openbare lagere school en de school met de bijbel te Westkapelle: de Mar- nixschoolde Martinusschool en de Stemerdingschoo! te Souburg hebben voor dit toernooi ingeschreven. Opvallend is dat van de openbare lagere scholen te Souburg ook dit v geen inschrijvingen ajn ontvan gen- Twaalf achttalen zullen, in 3 poules verdeeld, de strijd om een finaleplaats in wedstrijdfin van 2 7!'j minuul aanbinden. De drie finale wedstrijden worden ge speeld van 144.45-15.30 uur. Omstreeks half 4 zullen de prijzen worden uitgereikt door de heer M. Nieuwdorp te Terneuzen. bestuurslid van de afdeling Zuid-West van het Kon. Ned. Korfbal Verbond. De herr Van Otrrhrvkf hield ren pleidooi voor de grondMacrn van het mJndcrheldsstand punt: Het onderwijsbeleid dient er op ge richt te zijn alle kinderen, ongeacht' hun maatvhappolijke achtergrond zo goed mogelijke kansen op on'.ploolng to geven. Vooral ook ter begeleiding, van de problemen rond de kinderen uit de tegere milieu's, die vaak niet gemotiveerd zijn tot het volgen van onderwijs, zag hij een taak voor een onderwijssocioloog: ..Hel probleem onderkennen we Dan moeten we ook het apparaat, dat nu te klein is. Ledenvergadering 'Oosterscheldevissers SINT-MAARTENSDIJK Vanavond donderdag zal de algemene loden ver gadering worden gehouden van de HSV De Oosterscheldevissers' te St-1 Maartensdijk in café "Smerdiek". Op het programma staat bestuunvw- kderir* waarbij een nieuw bestuurslid moet wonder, gekozen Verder is er een bespreking wedstrijden voor het aomensenoen. Aanvang half acht. BEHEERSMAATSCHAPPIJ WILLEM MULLLR TE TERNEUZN OPGERICHT uitbreiden, aodat er ondentoA naar het probleem kan pCaaU vinder Drs. H. Evcradijk 'cdai wilde wei een» vernemen of die onderwl)w»ocio- loog ook een taak lied ln vraagstuk ken geschetst door de heer Van derr Helde Ook vroeg hij zich af ..Ia er nu we! een specifieke onderwtjeaoeto- loog nodig of moet de ln te steller» onderwijsraad niet ln die problemen worden betrokken?. .Kunnen we voor lopig niet met het huidige personeels bestand van de stichung Zeeland voi- sta&n bij het ooderwljaonderooefc van die stichting5" HU en de hew D. Geuze 'cda» behielden hun standpunt voor tot in de statenvergadering. 'Op de rotsen' De heer Geuze twijfelde of rm socio loog som» negatieve houding van nle<- gemoti veerde gezinnen lm aanzien van het Onderwijs van hun kinderen kon verbeteren. .Al» de onderwijzw dat niet kan. kan ook die socioloog praten wat hij wil. de praktijk geert raak te rirn dat het ploegen op de rotsen la." Het statenhd C. G. Boender 's*p> mg niet het nut van een onderwijssocio loog m HIJ uitte eolge bezorgdheid over de vrijhe:d van het onderwijs, hierin bijgevallen door de toer R. MeiJerirw 'gpvi. De heer J D. de Voogd <rvd' vond het 'een ulterma'e moeilijke zaak.' ..Ik worstel er voort durend mee, maar voorlopig ben ik het toch eens met het meerderheids standpunt van ga. ln de nota." TERNEUZEN Sleepdienst Willem Muller BV te Terneuzen Is omgezet te bdtci maatschappij Willem Muller BV. Dezer dagen rijn de notariële acten gepasseerd van de oprichting van deze beheermaatschappij en de drie werkmaatschappijen Willem Mul ler Nederland BV. Willem Muller Sleepdienst BV en Willem Muller Ne-, derland BV. Willem Muller Sleep. j dienst BV en Willem Muller Shipbro- kers BV. Voorts horen tot de Willem*; Muller-groep: De SmJdt en WeIJnenl BV en WIDem Muller België BV. De noodzaak voor deze nieuwe organ: - satievorm is de toeneming van met name de activiteiten van te zeesleep- dienst en de shipbroker-afdelmg. De directie van de beboet ^maatschappij wordt gevoerd door de heren W- Mul-; Ier en C. L. Muller. Tot adjunct-, directeur van de beheersmaatschappij is benoemd de heer J. de Zeeuw, tot directie-secretaris en hoofd afwikke ling berging de heer J. Roeland. De heer C. P. van der Doe en de heer P. A. Gommens zijn benoemd tot direc teur van zowel Willem Muller Zee sleepdienst BV als van Willem Muller Shipbrokers BV is benoemd de heer H. Pey. De Smid' en Wijnen BV en Willem Muller België BV allen onder de directie van de heren Moll er Pro curatiehouder voor alle werkmaat schappijen is de heer Roeland. De activiteiten van de werkmaatschappij -1 en zijn: Willem Muller Zeesleepdienst BV: aeesieepdienst. berging, verlenen van assistentie in offshore-activiteiten. Willem Muller Nederland BV: sleep-1 dienst en berging. Willem Muller Bel gië BV: idem. De Smidt en Weijnen, BV: handelsmaatschappij in de weg en waterbouw, Willem Muller Ship brokers BV: agenturen, gespeciali seerd ln behandeling van gas- en che- micalen tankers. Onderwijsraad Met tem ander belangrijk punt te d« nota het rnoretri de provinciale ooderwtjBcommlvsie om P- vormen tot eer» provinciale onderwijsraad had de oommlvdr minder moeite. Men was hier wel voorstander van. ai zei de heer Boender enig voorbehoud te moeten maker.. Hij was niei hele maal overtuigd dat de onderwijsraad de eigen beslissingsbevoegdheid van het bijzonder onderwijs niet zou kun nen aantasten. Ook de heer Everadijfc, ofschoon WJ zich niet 'teg«i' verklaar de. vond wel da', de adviezen, die de onderwijsraad straks ook ongevraagd aan gemeentebesturen zou kunnen ge ven. als Inmenging* zoude» kunnen worden opgevat. Gedeputeerde Boersma dacht dat er bij die ongevraagde advieawi, die de onderwijsraad straks naast gevraagde adviezen kan verstrekken, eerder was gedacht aan hei ongevraagd adviseren van het college van g.s. In afwachting van een nadere vormgeving van de onderwijsraad waarop nog wordt teruggekomen kon de commissi zich in beginsel wel verenigen met, de omzetting van de provinciale onder wijscommissie in een onderwijsraad, „die dan wel zo breed mogelijk moet worden samengesteld," vond de heer Boender. Subsidies De commissie ging akkoord met een ontwerpvoorstel van ga. ƒ2500 subsi die te verstrekken aan de vereniging De Hollandse Molen' ten behoeve van de uitgave van het boek "Het staande werk tan de 'bovenkruiers' van A- Sipman. Ook een voorstel tot verle nen van maximaal 28.000 aan subsi die uit het cultuurfonds ten behoeve van de activiteiten in het kader van het monumentenjaar ontmoette geen bezwaren bij de commissieleden. bouw en op de pas geopende Kreekrak sluizen staat ook een gebouw voor 'sa- menwonir CZAV heeft goed boekjaar achter de rug GOES Ondanks de problemen waarvoor de landbouw zich vorig jaar geplaatst zag. heeft dc Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging GA (CZAV) het boekjaar '74-'75 weer met een redelijk financieel resultaat afgesloten. Er was een omzet van 41.028.800 kg-eenheden met een waar de van 19.872.500 hetgeen een verho ging van de omzet met ruim éét1 miljoen gulden betekent. De omzet van de dienstensector hierin niet opgenomen evenmin als die van de Agrimarkt BV. De omzet van de Agrimarkt bedraagt 7.496.300 De geconsolideerde omzet van de ver eniging is in totaal 27.368.800. Dit staat te iezen in het jaarverslag van de CZAV over het. boekjaar "74- "75. Dit versloeg komt aan de orde op de algemene vergadering, die maan dag in de Prins van Oranje in Goes wordt gehouden- Blijkens het jaarver slag blijft er een onverdeeld saldo van 113.500 gulden over, dat het be stuur als volgt wil verdelen- voorzie- 7500; fonds ƒ7.000; jaarverslag wordt uitvoerig gedaan van de resultaten in verschillende aan- en verkoopsecto ren van de CZAV. Van de Agrimarkt wordt gezegd dat dit bedrijf zich gunstig blijft ontwikkelen. Op de agenda van de algemene verga dering staat verder de verkiezing leden van het bestuur en de raad van Gevolgen landschap compenseren met atuurschoon li 1ARDBNBURG Om de Aardenburg- t steenfabriek blijvend aan voldoen de grondstoffen (klei) te helpen is rtkens Aardenburg's burgemeester in. W. L. A. Lockefeer een goede „uni—crlri™ nodig tussen de drie fest-Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Aar- jailjurg. Oos-tburg en Sluis moeten -!•de „teen/a, „Het zou kon. Ook De heer Lockefeer greep terug op de problemen van begin dit jaar toen de steenfabriek met sluiting werd be dreigd omdat een ontgrondingsvergun ning te lang op zich liet wachten Vooral milieubeschermende instanties speelden daarbij een belangrijke rol en hij probeerde dan ook juist hen gerust te stellen: „Er is een plan in de maak om de wonden die kleiafgra- vingen slaan in het landschap te doen opbloeien tot een stuk natuurschoon. Ook directeur J. W. A. Trapman vai. de steenfabriek had eerder het belang onderstreept van een goede samen werking met de overheid. „Hei, is belangrijk dat we verder kunnen. Als we weten waar we aan toe zijn kunnen we daarop onze planning ba seren," zei de heer Trapman, die be kende dat de problemen van begin dit Jaar hem 'even moedeloos' hadden gemaakt. Overigens gaat bet de steen fabriek op het ogenblik redelijk goed Volgens de heer Trapman wordt er stug doorgewerkt aan het plan om glasafval te verwerken. „Al zijn we voorzichtig met investeringen in di< richting. Het mag geen weggegooid geld zijn." De heer W. Trapman Junior vertelde da*, bet bedrijf binner. afzienbare tijd kans zal zien de produktie nu gemid deld zes miljoen stenen per Jaar) te verdrievoudigen. Naast de nieu we hal is dan ook nog een uitbreiding van onder meer de oven en de persca paciteit nodig. Tot nu toe zijn al goede resultaten bijvoorbeeld min der klei-verlies geboekt met moder nisering van de produktiemethode. De heer Lockefeer, die de installatie in de nieuwe hal in werking stelde met een simpele druk op de knop, vond dat een feestelijke gebeurtenis voor Aardenburg: „De werkgelegenheid wordt bevorderd dankzij het particu lier initiatief, dat wij met hoofdletters plegen te schrijven." Hij was overigens ook naar de steen fabriek gekomen om een personeels lid in de bloemetjes te zetten. De heer G. Vandaels uit Cadzand, die vorig jaar al 40 jaar bij het bedrijf werkte, maar ten niet kon worden gehuldigd, wegens ziekte kreeg nu een oorkonde en een legpenning van de "Nederlandse bak steenindustrie'. Het feest rond die huldiging en rond de opening van de nieuwe hal werd besloten met een diner in De Rode Leeuw" in Aardenburg- Commissie praat over subsidieverzoek van kruisvereniging GOES Dinsdag 23 december verga den de raadscommissie voor voltage rondheid, bejaardenzorg, recreatie ei: cultuur van de gemeente Goes. Op de agenda staat de bespreking van het verzoek van de kruisvereniging Noord-Beveland en Zuid-Bevel and i West om met ingang ren volgend jaar het. subsidiepercentage van vijftig tot zestig procent te verhogen. B en w. zijn in beginsel bereid aan dit verzoek gehoor te geven, maar bij het samen stellen van de begroting voor 1976 noch bij het opstellen van de beste dingsplanning op middellange termijn is met deze verhoogde uitgave reke ning gehouden. Daarom wordt het voorstel gedaan om het subsidiever zoek voorlopig niet in te willigen, maar het te plaatsen op de wensen lijst voor de begroting 1977. tenzij het in verband met onverwachte financië le meevallers en na afweging van andere wensen op een eerder tijdstip kan worden ingewilligd. De commis sievergadering wordt gehouden in het Goese stadhuis en begint om half acht. (Slot van pagina 1 men te verwerken. „Maar met een der de schutkolk erbij zijn we natuurlijk wel aanzienlijk minder kwetsbaar. Bo vendien zullen we dan de piekbelastin- gen beter kunnen opvangen". Maximum-snelheid Het nieuwe dienstengebouw bij de Vol- keraksluizen wordt het centrale punt voor ongeveer 40 man waterstaatsper- soneel en rond 15 man personeel van de groep Willemstad van de rijkspolitie te wafcer. Daartoe behoort ook Brui- nisse. Dat vooral de recreatievaart ook in het noordelijk gedeelte van het deltas gebied steeds meer aandacht gaat vra gen, liet de commandant van het dis trict Dordrecht van de rijkspolitie te water, mr. A. P. Mensert Spaanderman, bij deze gelegenheid nog eens aan de band van cijfermateriaal weten. Zo is bijvoorbeeld het aantal jachten dat de sluis bij Bruinisse passeert tussen 1972 en 1975 gestegen van 9200 tot 22.000. „Het wordt tijd dat er langzamerhand meer beleid komt voor het. verkeer te water", zo klaagde de politiecomman- dant, die zich vervolgens een groot voorstander toonde van een algemene maximumsnelheid voor de recreatie- vaart in gebieden die als natuur- en recreatieobject een bijzondere waarde hebben (Biesbosch, Grevelingen, Veer- se Meer). „In de Biesbosch is het wel verboden om met snelle boten te va ren, maar alle andere kunnen him ei gen snelheid aanhouden. Dat noem ik niet logisch" Mr. Mensert Spaander man wilde verder graag 'alternatieve routes' voor de recreatievaart. Boven dien hamerde hij nog maar eens op nieuw op de noodzaak van een vaar bewijs voor de scheepvaart op de bin nenwateren- „Er zou een stichting voor de afgifte van vaarvaardigheidsbewij- zen moeten komen. En verder een over legorgaan om deze hele problematiek met alle betrokkenen door te spreken". Burgemeester J. H. Reinders van Wil lemstad onderstreepte de noodzaak van het vaarbewijs. Volgens hem moet bij de afgifte daarvan ook worden ge let op de kwaliteit van schepen en mo toren. „Er zat nogal veel op het water wat erg dilettantistisch in elkaar is ge knutseld". Er waren bij deze opening van het Vol- kerakdienstengebouw voor rijkswater staat en rijkspolitie te water verschil lende gelukwensen en geschenken. Van de directie sluizen en stuwen van rijks waterstaat en van de aannemerscombi natie Volkom. In Zuidwest-Nederland is dit het derde dienstengebouw waar sluispersoneel en rijkspolitie te water samen zijn ondergebracht. In Terneu zen is dat het geval in het havenge- Lockefeer overhandigt oorkonde en legpenning aan jubilaris Van een simpele druk op de knop stelt burgemeester Lockefeer de ins tal- in dt nieuwe hal 'm werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9