Ex-gijzelaar Vaders: halve waarheden van Van Agt en Den Uyl MULTIBONT Gijzelaars bewust verwaarloosd Kamer wil hogere prijzen voor land- en tuinbouw CONFRONTATIE BLEEF NOG UIT IN NOORD-ZUID-DIALOOG 'ode Kruisop bevel crisiscentrum Indri Jongelui Feitenkennis Lang: Nerts-delen met nerts kraag 995,- Let op het juiste LYNETTE FR0MME KRIJGT LEVENSLANG PONDERDAG 13 DECEMBER 1975 imtx# PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT geen antwoord op de kernvragen re Irhjl T HAAG „De leiding vanj dat niet' £t crisiscentrum dat de gijze- en zat? gxaé listens (Door G. Vaders, hoofdredacteur Nieuwsblad van het Noorden) GRONINGEN De heer Van Agt (de minister van justitie) heeft een klap op zijn hoofd gekregen, althans, zo voelt hij bet. Hij is er niet boos over, hij begrijpt het hij is alleen maar verdrietig. En hij is de hele gijzelingszaak zat. In bijna al deze zaken kan ik met de heer Van Agt meevoelen. Zij het dat wat ik (en de geweldige Hans Prins) hem aandoen, hij met gelijke munt terugbetaalt. Ik ben de gijzelingszaak zat (daarom stonden mijn vrouw en ik op het punt met va kantie te gaan, maar er zijn dingen die je niet over je kant kunt laten gaan). Ik ben boos, verdrietig, heb een klap op mijn hoofd gehad, alleen (en dat is het verschil) ik begrijp het niet. Ik begrijp de de halve waarheden niet van de heer Van Agt en, in gelijke mate, van de heer Den Uyl (de minister-president). Nóg minder dat men om de kernvragen heengaat. Kernvraag: zijn de kapers op enigerlei tijdstip hele of halve be loften gedaan over het terbeschik- Iringstellen van een bus die hen, met de gegijzelden, naar Schiphol jou vervoeren? Van Agt en Den Dyl zeggen beiden: van liet begin af aan stond het bij de regering rast, dat de mensen, die drie moorden op him geweten hadden, ons land niet straffeloos zouden mogen verlaten. Dat ku.i best, maar op lager niveau (dat onder rerantwoordelijkheïd van het kabi net opereerde) zijn die beloften hö1 gedaan. Dinsdagavond liet de burgemeester van Beilen omroe pen, dat er gezocht werd na3r een machinist, die vrijwillig de trein B33r de overweg (waar een bus ion wachten) wilde rijden en dat Mj bereid was over de eisen van ie kapers te onderhandelen- De suggestie was duidelijk: jullie krij ten die bus. In de trein was bij bpers en gegijzelden bekend, dat £t een bus was van de firma Eiterink uit Beilen, die dag en gereedheid werd gehou- ia. De zittingen, zoals de rest van Sderland op de tv heeft kunnen waren ermt, volledig In over- getemming met de eisen van de Bps. Kortom: wél een bus. In is win was eveneens bij de gegij- iüa bekend dat de kapers om 50 Whoeien hadden gevraagd. Als de jfDen Uyl zegt dat wij dit niet oien, dan vergist hij zich. Wij wis- fl meer dan hem wellicht lief Is. Tot donderdagochtend werd de „ggesfcie volgehouden dat alleen tonische moeilijkheden de komst ran de bus tegenhielden. Dat was a de eerste plaats die machinist te zich vrijwillig maar niet wilde dat was in de tweede (zoals de rijkspolitieman bs Prins over de telefoon lat er „24 uur voor noaig waren om de weg van Bei len nasr Schiphol af te zetten". Donderdagochtend ongeveer half elf, de exacte tijd weet ik niet, waren de kapers ervan overtuigd dat een bus in aantocht was. Ze gaven dit door over het luidspre kersysteem van de trein en troffen ■ile voorbereidingen om de trein ie verlaten- De bus kwam niet: ickele uren later werd Bierling doodgeschoten. De regering zegt, dat zij de eisen a de kapers niet wilde inwilli gen. De burgemeeser van Beilen wekte de indruk, dat er best te praten viel. Die suggestie ls dagen volgehouden. Door wie en op wiens last? En nu het krankzinnige: in een telefonisch gesprek met staatsse cretaris Zeevalking van justitie (op 16 december, omstreeiks 18.00 uur) die op dat moment in Assen ver bleef voor een gesprek met enkele "den (door een „misver- werd ik niet uitgenodigd, zogenaamd omdat men mij niet bereiken- maar de minister- waarom moesten de contacten tus sen gegijzelden en de buitenwereld zich afspelen op, wat Hans Prins noemt, ..het veldwachtcrsnlveau"?. Waarom een wachtmeester of een opperwachtmeester? Kon het niet iets hoger? Was de zaak misschien niet belangrijk genoeg om er een secretarisgeneraal of iemand van een dergelijk niveau heen te stu ren? Het zijn maar vragen. Een gewone telefoniste was nog beter geweest: die verbindt door zonder te vragen. Die is niet zo belangrijk i opperwachtmeester. president slaagde daar een dag tevoren voortreffelijk in, zelfs om kwart voor twaalf 's avonds), gaf bij toe dat -het wel degelijk moge lijk was dat bij de kapers de indruk was gewekt dat althans ten dele op hun eisen (met betrekicing tot de bus) zou worden ingegaan. Wie moeten wij geloven: minister Van Agt of zijn staatssecretaris Zeevalking? Klein vraagje nog over deze Irwestie: in het logboek van het beleidscentrum in Beilen zou de aantekening vorkomen dat op dinsdag 12.15 uur aan de kapers zou zijn bevestigd, dat hun eisen zouden zijn ontvangen. Als dat zo is, klopt dat niet. Het eerste con tact kwam dinsdagavond via een megafoon. Halve waarheid: er is volgens minister Van Agt geen politioneel onderzoek ingesteld naar de con tacten die er via de veldtelefoon tussen de gegijzelden en de buiten wereld zijn onderhouden- Maar hoe vreemd gaat het toch in deze wereld. Maandagavond omstreeks twaalf uur 's nachts verzekert de heer Den Uyl mij, dat er de eerste dagen slechts twee contacten zijn geweest tussen Hans Prins en de rijkspolitie en alleen over medi sche kwesties. Hij is er zeker vsn. want deze contacten zijn in het logboek te Den Haag vermeld. Maar hij gaat twijfelen als ik hem met voorbeelden overstelp. Nauwe lijks heeft de haan gekraaid, of de politie staat op de stoep van de heer Prins om hem over dit punt te ondervragen. Maar de heer Van Agt heeft de zekerheid dat er in deze kwestie geen grote fouten zijn gemaakt. Hier staat tegi dat ik die zekerheid wél heb. De heer Van Agt en de heer Den Uyl verdedigen zich tegen het ver wijt dat zij geen contact met de gegijzelden zouden hebben gezocht, door te stellen, dat op die manier een minister zelf indirect wordt gegijzeld: ,2e houden nu hun pis tool tegen m'n hoofd. Als u dit of dat niet doet- gaat 'ie af". Akkoord. Dat wü zeggen, er Is wat voor te zeggen- Daar staat echter tegenover, dat de heer Zee valking toegaf, dat de regering zich niet gerealiseerd heeft dat werke lijk contact met de gegijzelden mo gelijk was. De heer Van Agt stelt hautain, dat gegijzelde Prins en gegijzelde Vaders aangeslagen, ge wond, beschadigd waren en slechts een beperkte waarneming van de Teiten hadden. Uit de opmerking van de heer Zeevalking (op dit en op andere punten) blijkt, dat de feitenkennis van de regering (of de heer Van Agt) tenminste even be perkt was. Of zij door de spanning waarin, zij ongetwijfeld óók leven aangeslagen, gewond en beschadigd rijn, is een vraag waarover ik geen oordeel heb (in tegenstelling tot de heer Van Agt, die dat wél over mij heeft). Maar het belangrijkste is: Vanuit de hoogte van zijn ambt spreekt de heer Van Agt nog steeds over „die jongelui" 'Wijster, Amsterdam). Hij begrijpt nu nog geen pest, met wat voor mensen hij te doen heeft, hun motivatie, hun frustratie, die niet in de eerste plaats de verantwoor delijkheid is van dit kabinet (hoe wel Van Doom van CRM in dit opzicht zeker niet brandschoon is), tnaax wel van voorgaande. In het psychologische vlak :s de heer Van Agt oen nul- „Jongelui" halen kattekwaad uit, de jongelui" in Wijster schoten mensen dood. De mentaliteit van de heer Van Agt, die ongetwijfeld in het hele beleid heeft doorgewerkt, kan de kapers tot extremiteiten hebben gebracht die zij eigenlijk zelf niet wilden. Het was een gigantische opera tie, zegt de heer Van Agt. En de hulpverlening was gedelegeerd aan het Rode Kruis. De heer Van Agt is bereid om ruiterlijk toe te ge ven, dat die op enkele punten heeft gefaald, al zou hij niet willen zeg gen dat deze organisatie zijn taak niet heeft vervuld. Met andere woorden: jammer, maar hij stond er eigenlijk buiten. Halve waarheid: volgens de heer De Boer, de chef-staf van het Rode Kruis (erg aangeslagen door de kritiek, zowel van gegijzelden als van de minister), besliste het be leidscentrum in Beilen alle belan grijke zaken. Volgens iemand die het weten kan: „Van Agt moest voor alles zijn toestemming ge ven". En volgens dr. J. Bosma van het medisch centrum (tegen over een verslaggever geaegd) was het beleidscentrum -,de zwarte doos van Pandora"- Volgens de heer De Boer heeft het Rode Kruis al op de eerste dag aangeboden naar de trein te gaan om te onder handelen over de vrijlating van kinderen, waarvan zij veronderstel de dat die in de trein aanwezig waren. Op deze suggestie werd niet gereageerd. Zo zijn er meer din gen: het voorstel warme sokken en ondergoed naar de trein te sturen, bleef liggen, omdat er andere din gen waren, die zogenaamd belang rijker waren. En ten slotte: de kapers hielden alles tegen wat zij voor de gegijzelden onnodig acht ten. Volgens de heer Van Agt heeft de regering geen enkele fout ge maakt. Zijn staatssecretaris, de heer Zeevalking, is dan nog wel bereid om toe te geven dat de feitenkennis van en het psycholo gisch inzicht van de regering in de situatie te Wijster tekortschoten. Een verdrietige zaak. Dat is het enige, waar ik het met de minister van justitie mee eens kan zijn. Ik ga nog maar niet met vakan tie. PS: In het beleidscentrum te Beilen schijnt (door mevrouw Fa- ber van justitie of een ander) de bedekte beschuldiging te zijn uitge sproken, dat Hans Prins verhin derd heeft, dat op vrijdag 5 decem ber (toen één van de kapers een schot afvuurde, dat twee mensen ernstig verwondde) ook de lichtge wonden werden afgevoerd. Dat is pertinent onjuist- De heer W. Tim mer was (als enige) licht gewond, maar hij liet zelf weten dat hij geen medische hulp nodig had en dat hij in de trein wilde blijven. (ADVERTENTIE) NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Gespecialiseerd 2n grote malen t.m. 54, KRITIEK OP BELEID (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Een grote meerderheid van de tweede kamer gaat niet akkoord met de prijzen die de Europese Gemeenschappen volgend jaar willen betalen voor de produkten van de boeren en tuinders. De voorgestelde prijsverhoging van gemiddeld 5,5 pro cent is onvoldoende om de kostenstijgingen in de agrarische sec tor op te vangen, zo menen vrijwel alle fracties in de kamer. Bij dc behandeling van de beg rotns: Jongr- ondr-: win landbouw en visserij hsdde.-i bouw V. woensdag niet alleen de liberalen, d<- wa*. gaat CHU en vooral ook de Boeren Part;' kritiek op het beleid van minister Van der Stee. Volgens de oppositie is dat beleid veel te veel gericht op de bescherming van de laagr-ie inkomens. De dr.e christen-dem<x.-rat Lvrhe frac ties willen een herziening van de prijsvoorstellen. Waalkcns (WD) ver in land- en tubv d»t de regering de overname var. Jwdriji vergc-makV.e:Jken. bij het CDA en do PvdA v.ei waardering te beluisteren voor het streven van het kabinet om vooral de ondernemers met wat lage re inkomens te helpen. Hoewei de VVD daar ook wol en:ze waardering voor had, verzette deze pertij rich wacht dat de Inkomens volgend Jaar krachtig tegen het plan om alle kleine achteruit zullen gaan. Voortman zelfstandigen een minimum inkomen (PvdA) meent, dat er aanvullendej te geven. Do liberalen menen dat dit maatregelen genomen moeten worden I niet past bij het zelfstandig onderne ten behoeve van agrariërs met achter menschap. ting bestond belangstelling van! ondernemer» i CERTIFICAAT VAN ECHTHEID 4 BIJ IEDERE 4 BONTMANTEL Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland bij aankoop volledig betaald! AMSTERDAM Kei2ersrach, 510 Tel.: 020-62693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur, donderdag tot 21.30 uur. Te bereiken met tram 1 en 2 Ir. J.P. van Muijlwijkstraat 60 ARNHEM Tel.: 085-42 2970. Open: maandag ün. zaterdag 9-18 uur. donderdag tot 21 uur. ROTTERDAM Open: maandag Lm. zaterdag 9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. Karei Doormanstraat 358 TeL: 010-127546. Jonker Fransstraat 128 A Tel.: 010-138065. dc rijde van agrariërs, vooral jongi- ren. Het landelijk actiecomité, dat; vorig Jaar de grote wegblokkade*, op touw zette, verspreidde pamfletten waarin "net Europevc landbouwbeleid fel wordt bekritiseerd. ..Zoals bet hu: dlge markt- en prijsbeleid nu door de, Europese Commissie gevoerd wordt] voor de miljoenen boeren in de EEG,; gaat het er steeds meer op lijken, dat' dit beleid er vooral op gebaseerd Sr> om duizend boeren per dag te doen verdwijnen. Wij wijzen deze vorm van structuurbeleid met de meeste klem cf. Er dient een landbouwpolitiek te komen waarbij de boer al zijn kosten vergoed krijgt", aldus het perscommu niqué. De WD. DS"70 en de CHU rijn me*. grote zorg vervuld over het achterblij ven van de ruilverkavelingen, die boe renbedrijven moeten vergroten. Hoe wel de regering mikt op een verkave ling van 160.000 hectare in vier jaar. merkte de oppositie woensdag op dat er dit jaar slechts een kwart van de voorgenomen oppervlakte wordt aan gepakt. Waalkens (WD) kan zich met aan de indruk onttrekken dat de mi nister van landbouw zich te veel in beslag laat nemen door de niet-agrari- sche punten van de verkaveling, zoals recreatie, het natuurbeheer, etc. Hij verlangt een nadere toelichting van bet beleid tegenover de boeren in toekomstige landschapsparken en an-, de re natuurgebieden. De heer De Ko-| ningh (DS"70) en Tolman (CDA) lie ten zich in soortgelijke bewoordingen; uit. De Kamer nam het op voor del Ir houden i gcre prijzen voor de produktra hun problemrn wH zulten opiown. HIJ vroeg om «-n totale herdenli»* van het Europese landbouwbeleid dat de ondernemer» via toc-tl&crn op het in komen meer gelijke kannen moet bie den- Zorgen heeft de PvdA ook over de snel «tijgende prijzen van grond. BOEK VAN MANUSAMA OVER BEILEN DEN HA AC, De Zuidmo'.ukse (eider, tr. Manusama. gnat een boek schrijven over de dramati sche o i-jt'. missen rond de gij zelingsactie tn de gekaapte trein bi) Beilen. Dal vertelde hi) ons woensdagavond in een telefonisch gesprek. Hi) is van plan in zijn boek te onthullen hoe hij de Zuidmoluksc kapers heeft weten over te halen zich aan hem over te geven. Tot dusver heeft Marmsama ge weigerd iets te vertellen over de 'aatste uren in de gekaapte trein. Wat de bezetting van het Indo nesische consulaat in Amsterdam betreft, daar kon Manusama geen zinnig woord over zeggen. Hi) zei vooralsnog niet van plan te zijn als contactpersoon op te treden. COMMISSIES KRIJGEN TWEE VOORZITTERS aldus de heer Van Es- afhandelt, dus met name linister Van Agt, heeft voor, en belangrijk deel op grond bewuste beslissingen de 23, [ekaapte trein ij Wijster, die zondagmiddag (erden vrijgelaten door de uïdmolukse kapers, verwaar- M »sd. Het beleid was erop ge- grads icht kapers en gekaapten zo mogelijk op elkaar aange laten worden". verklaring voor de volgens sifljzélaars vaak onbegrijpelij- conïL "h eden bij de bevoorrading «voedsel e.d. van de gekaapte trein Wijstsr, werd woensdagavond gege- - „2 door woordvoerder Van Esveld wSi Nederlandse Rode Kruis. Het !en; -Me Knus was tijdens de treinka met de bevoorrading. ffgeschoven een deel is de slechte verzor- 6- 3Kls de minister ook al heeft Sieren, ook te wijten aan fouten organisatie Het Rode Kruis is It? niet voor aansprakelijk te omdat deze organisatie uirslui- li «m nanöelde op commando van iiet 2 Si ïgtontrum. Het Rode Kruis ha «Ito willen bieden, maar mocht Vanmiddag zou het Rode Kruis een en ander toelichten. Het Rode Kruis reageert daarmee op bedekte verwij ten van minister Van Agt- aan het adres van her Rode Kruis, dat de gebrekkige fouragering van de trein de schuld van deze hulporganisatie zou zijn. Van Agt schoof daar enkele van de verwijten door, hem zijn gemaakt door twee van de treinpassagiers, met name Vaders en Prins. Volgens Van Esveld hebben heel wat boodschappen van de veldtele foon uit de trein pas met grote ver traging via de inlichtingendiensten de beleidscentra in Beilen en Den Haag bereikt. Bij nauwkeurige vergelijking van de logboeken in de boerderij langs de spoorlijn waar de telefoon stond, in de beleidscentra en bij het Rode Kruis zal dat duidelijk blijken, aldus het Rode Kruis. Tot nog toe is zo'n onderzoek niet ingesteld. Maar de regering, aldus Van Esveld, heeft ook bewust bepaalde verzoeken uit de trein niet ingewilligd. Zo wer den er in plaats van de gevraagde vier doosjes lucifers er maar drie gebracht. Die „bewuste nalatigheid" zou ook een rol hebben gespeeld bij het uitblijven van de gevraagde sok ken en het ondergoed. Een belangrijk deel van de Machten van Vaders en Prins is volgens het Rode Kruis echter veroorzaakt door de houding van de kapers zelf. Zo hadden de kapers de aanvoer van borden en bestek verboden, aldus Van Esveld. Deze snullen lagen al wel klaar. Ook het feit, dat er op zondag 7 december geen eten is gebracht berust op de weigering van de kapers in het donker eten af te halen op de Ook Van Esveld meent, net als iet. Van Agt, dat de passagiers geen volle dig inzicht kunnen hebben omdat zij de gesprekken via de veldtelefoon tus sen kapers en buitenstaanders in het crisiscentrum niet konden volgen. Het ministerie van justitie wil geen commentaar geven zeker niet op de taetiscbe aspecten van het beleid in Beilen totdat de gijzeling in het Indonesische consulaat te Amsterdam is beëindigd. Verklaring Het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft met de grootste klem ont kend, dat zijn medewerkers in de ka- pir.gszaak in Beilen enigerlei handelen of nalaten verweten kan worden ten nadele van de gegijzelden in de trein. In een verklaring distantieert het hoofdbestuur van de hulporganisatie zich woensdagavond van suggesties die minister Van Agt en kranten in die richting zouden hebben gedaan. Het Rode Kruis heeft tijdens de gijze lingszaak in Beilen enkele malen ge probeerd de omstandigheden van de gegijzelden in de trein te verbeteren, maar de organisatie kreeg daan-oor geen toestemming van de autoriteiten- aldus het hoofbdbestuur. Volgens de verklaring is het uitgangspunt bij het optreden va hhet Rode Kruis in si tuaties als in Beilen hulpverlening op verzoek van het bevoegd gezag. Voor de Rode-Kruismedewerkers in Beilen was het bevoegd gezag het beleidscen trum. (Van onze speciale verslaggever PAHIJS - De rijstebrijberg van re-j devoeringen waarmee de Noord-, Zuid-conferentie tussen geïndus-j trialiseerde landen, grondstoffen- producenten en ontwikkelingslan den nu twee dagen in de weer is geweest, heeft belangrijke ver schillen van inzicht geopenbaard over de manier waarop de wereld aan een nieuw en rechtvaardiger j economisch stelsel moet worden geholpen. Het ogenschijnlijk vlotte verloop van deze inleidende ministeriële confe rentie reikt niet verder dan hoogge stemde verklaringen van goede wil. De werkelijke strijd tussen de voor malige economische machthebbers, de bezitters van de nieuwe olierijkdom men en de armoedzaaiers onder de ontwikkelingslanden moeten in de ko mende anderhalf jaar in de vier com missies voor energie, grondstoffen, ontwikkelingshulp en financiën wor den uitgevochten. Deze beraadslagingen over wat offi cieel heet „economische samenwer king" dreigen daarmee het karakter aan te nemen van een gesprek dat zijn bestaansrecht voornamelijk ont leent aan het feit van het plaatsvin den. Zoals bijvoorbeeld in Wenen de besprekingen over troepenverminde- ring tussen Oost en West blijven doorgaan omdat geen der betrokken partijen de politieke verantwoordelijk heid voor een eventuele mislukking zou durven dragen. En zoals het, na zeer moeilijke onderhandelingen en dreigend falen in Genève als vervolg op een inleidende conferentie te Hel sinki, ten slotte toch tot de zogenaam de „Helsinki-akkoorden" over veilig heid en samenwerking in Europa is gekomen. Het feit dat die afspraken slechts ten koste van zeer waterige compromissen tot stand konden ko men en totnogtoe nauwelijks prakti sche betekenis hebben verworven, is een voorbeeld dat vele waarnemers brengt tot een zorgelijk gadeslaan van deze Parijse confrontatie tussen eco nomische belangen van geheel ver schillende aard. woordigers van de geïndustrialiseerde wereld geen enkele behoefte aan het in huis iiaicn van nog meer complica ties. Het is in feite ook niet juist om te zeggen dat de in Parijs aanwezige landen op het Sowjet-blok en China na zo ongeveer de gehele wereld ver tegenwoordigen. Vele landen die niet mochten zijn omdat zij econo miseh niet zwaar genoeg tellen, heb ben van hun ongenoegen voortdurend blijk gegeven Grieken en Noren bijvoorbeeld, maar ook Caribische staten die zich geenszins door het China SACRAMENTO DPA- De Ameri kaanse Lynette 'Squeaky- Fromme is1 woensdag in Sacramento tot een le venslange gevangenisstraf veroordeeld voor poging tot moord op president; Ford. De rechter sprak de maximumstraf uit na een verzoek van haar verdedi ger om een nieuw proces te hebben verworpen. Hij verklaarde vergeefs naar verzachtende omstandigheden te hebben gezocht, op grond waarvan hij de straf had kunnen verlichten. ,Jk ben ervan overtuigd waarvan dat u zou moorden of anderen tot moord aanzetten vanuit uw onjuiste e - ,...- i wrongen geloof dat geweld fe kapitalistisch systeem die m feite een schappij kan redden", aldus de rech- soort economische ontwapening beo- ter gen tussen potentiële tegenstanders. Fromme had op 5 september in Sa- Aangezien de problemen waarmee de cramento een geladen 'pistool op pre- conferentie wordt geconfronteerd opsidev.t Ford gericht, maar niet gescho- zichzelf al ingrijpend genoeg zijn, be- ten. De afgelopen maand had een jury staat er althans onder de vertegen-1 haar schuldig bevonden. De Franse president Giscard d'Es- taing heeft in zijn rede dinsdag gesug gereerd dat de landen die in zijn conferentïetempel aan de Avenue Cle- bert aan tafel zijn gaan zitten, moge lijkheden zouden moeten \inden om het Sowjet-blok en China bij de gang van zaken te betrekken- Dit is een tamelijk onmogelijke zaak aangezien deze landen zich bij voorkeur verre houden van besprekingen over econo mische beginselen met hel „vijandige" IRD Mi» achten. Wanneer evenwel deze conferentie op de lange duur resultaten afwerpt, dan zullen de landen die niet mochten meebeölsselen geen andere keus heb ben dan zich aan te duiten, aangezien ze anders met accuut economisch ge- sterf worden bedreigd. voorlopig de ruimste winst geboekt. Zij kregen bij de voorbereiding al gedaan dat niet alleen maar over olie zal worden gesproken maar ook over andere grondstoffen en zij slaagden er tevens in tussen de gesprekken m de diverse commissies een band te leggen die voor het latere verloop van de conferentie van reer veel betekenis kan worden. Twee voorzitters Elke commissie krijgt- twee voorzit ters. Eén uit de geïndustrialiseerde sector, de andere van de ontwikke lingslanden- De energiecommissie heeft als presidenten de Verenigde Stater, en Saoedi-Arabië. Dit is beteke nisvol, aangezien de VS daarmee hun voornaamste medestander in het OPEC-kamp naast zich aan tafel krij gen Ms voorzitters voor de commissie die zij als de voornaamste van het viertal beschouwen. Daar tegenover staan de landen als Perzië, dat hogere olieprijzen wil in plaats van lagere zoals de VS en Irak. De Irakese minister van buitenlandse zaken Ham- maai verklaarde agressief dat de ont- wikkelingslanden hier op voet van gelijkheid kunnen onderhandelen na een ongelijkheid die door de crisis werd vergroot. De minister noemde de OPEC-orga- nisaüe dan ook een rechtvaardig ant woord op de ongelijke verdeling van j de rijkdom in de werekL De boöem- j prijs voor olie die het internationale J energie-agentschap voorstaat achtte de Irakees schadelijk voor het harmo- 1 nisch verloop van de conferentie. Dit agentschap, gesticht door de geinüus- trialiseerde olie-consumenten, ken schetste hij als een confrontatie-or gaan dat in strijd ls met het VN- Handvest- Het is een geluid dat met name minister Kissinger niet aange naam in de oren zal hebben geklon ken. omdat hij van het internationaal energie-agentschap nu eenmaal de voornaamste promotor is ge weest. Van Algerijnse kant merk» minis ter Bouteflika op dat de Verenigde Staten het oiievraagstuk te vee', als een onafhankelijk probleem voordra gen er. noemde het leugenachtig daar in alleen de oorzaken voor de econo mische crisis te zoeken- Koopkracht en hulp aan de allerarmste ontwikke lingslanden noemde hij als voornaam ste doeleinde van het Algerijnse stre ven. Intussen is er cot op he: aller laatste moment een hardnekkige strijd gevoerd russen de Europese gemeenschap en de Verenigde Staten om het voorzitterschap van de ener-1 giecommissie. De Europese gemeen- schap heeft al reéi gedaan om nieuwe verhoudingen te scheppen me: ontwik- kelir.gsiancen. maar de Verenigde Sta-1 ten waren allerminst bereid om zeg-1 genschap in die commissie uit handen te geven. In de grondstefcommlssle rijn Ja pan en Peru voorzitter» geworden. Voor ontwikkelingssamenwerking de EEG en Algerije en voor de financiële zaken wederom de EEG en Perzië. Directie: F. van de Velde, IC Scherphuii en W. F de Pogter. Hoofdredacteur: G. A de Kok- Adjunct-hooldredocleuren: M. P Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: yiissingen: Wolstroot 56-60, lel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Gom: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Temet/zen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058- In de avonduren is de centrale 'edadie bezet van zondag t/m ✓rijdog vanaf 20:00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 'J Zaterdags (01184) 15144 van 9D0-11A0 uur. Redoctie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-1130 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. moondag- Urn vri(- doaavond van 2030 tot 22X10 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,per maand 12,75 'osse nummers ,50 (indusief 4°/o btw). Advertentietarieven: 73 cent per mm; minimumprijs per advert ntie 10,95; ingezon den mededelingen 2'/s x to- rief Brieven bureau van dit blad f 1,50 meer Volledige tarieven met confrod- orijzen op oonvrcog. Alle advertentieprijzen exdusie# 47e btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 3