Deel raad Arnemuiden wil een hogere boete in bouwkwestie RAAD DOMBURG POSITIEF OVER SUBSIDIEREGELING VOOR BEHOUD VAN RIETEN DAKEN GEEN BEZWAREN TEGEN TARIEFVERHOGING VOOR BEJAARDENCENTRUM TER REEDE I0_ Raad achler voorstel b. en w. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOMBURG De Domburgse gemeen teraad staat achter het voornemen van b en w. om een subsidieregeling In het leven te roepen ter behoud van landschappelijk waardevolle rieten da ken. Dat bleek dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. Het. voorstel van b. en w. om, vooruit lopend op deze regeling, de heer P. van Liere te Oostkapelle, alvast gelde lijk tegemoet, te komen voor het ver nieuwen van het dak van zijn boerde rij, ontmoette eveneens weerklank in de raad. maar men wilde zich nog niet binden aan een bedrag. De hoogte daarvan wil de raad laten afhangen van de taxatie van de kasten en de vergelijking van deze kosten die voor een dak van golfplaten waartoe b. en w. de hear Van Liere reeds vergun ning hadden verleend. B. en w had den een onderhoudssubsidie van ƒ700,- per jaar gedurende een periode van tien jaar voorgesteld, indien de heer Van Liere opnieuw een rieten dak zou willen aanbrengen Voordat de raad dinsdagavond begon aan het uitspreken van de algemene beschouwingen op de gemeentebegro ting 1976 (de begrotingsbehandeling wordt maandagavond om 19.00 uur voortgezet in het ontmoetingscen trum 'Het Schuttershof') werd de 'normale' raadsagenda afgewerkt. Daaronder bevond zich ook een voor stel tot aankoop van grond van de diaconie der hervormde gemeente, no dig voor verbetering van de toegang tot de begraafplaats. De hervormde ge meente wil slechts een deel van de benodigde grond verkopen. Na ampele overwegingen besloot, de raad op nieuw met de diaconie in onderhande ling te treden. Bij een voorstel tot. een verkorte wijzigingsprocedure voor het bestem mingsplan 'Bebouwingsconcentraties j landelijk gebied', teneinde de bouw van een woning aan de Domburgseweg I in Oostkapelle mogelijk te maken (opl het terrein ligt nu een agrarische bestemming), waarschuwde de heer A. Don (pvda) 'ernstig' voor preceden-| ten, daarbij doelend op aantasting var,' het agrarisch gebied. Ook de heer C.| den Hollander (gemeentebelang) sprak de vrees uit voor "willekeurige! bouw m het landelijk gebied'. Heti voorstel van b en w werd. met de vier j stemmen van PvdA en Gemeentebe-j lang tegen, aangenomen. De raad benoemde op deze vergade- ring ook een nieuw bestuur voor de Stichting Badplaatsbelangen Domburg. Namens de gemeenteraad werden daarin met meerderheid van stemmen de heren C. den Hallander en L. Wat- tel benoemd. De andere leden komen voort uit de beide WV's de stichting gemeenschapsbelangen Domburg-Oost - kapelle en de bevolking. Bij de behandeling van de ingekomen stukken wees de heer Den Hollander op een brief van de huisartsenvereni- grng Walcheren waarin bezwaren wor den uitgesproken tegen de plannen tot. centralisatie van het ambulancever voer in Goes. Zijn voorstel om adhe sie te betuigen aan deze brief komt in de raadsvergadering van as. maandag aan de orde. Kerstuitvoering Muziekschool te Oostburg OOSTBURG Woensdag 1? decem ber is er in het muziekschoolgebouw te Oost/burg een kerstuitvoering. In het programma wordt vee! aandacht besteed aan het groepsrr.usiceron. Bo vendien zal op deze dag voor het eerst het nieuwe, door de gebrs. Van Vulpen te Utrecht gebouwde, pijporgel te beluisteren zijn. Vlissingse commissie financiën: Commissie ook achter verhoring van grondprijzen BERICHT DELTAWERKEN GEWIJD AAN OOSTERSCHELDE VLTSSINGEN Het driemaandelijks bericht Deltawerken (nummer 74) is geheel gewijd aan studies met betrek king tot de afsluiting van de Ooster- schelde met slormstuwcaissons en daarmee samenhangende onderzoeken. Het openingsartikel heeft betrekking op de wijze, waarop de Deltadienst samenwerkt met de Rand Corporation om middels beleidsanalyse een inzicht te krijgen In de beste wijze, waarop de Oosterschelde kan worden afgeslo ten. Voorts is een bericht opgenomen over het criterium voor het sluiten van de stormvloedkering. De verdere ontwik kelingen in het ontwerp van de cais sons en him afsluitmiddelen krijgen aandacht in een artikel waaruit blijkt, dat het onderzoek zich concentreert, op drie typen caissons de open bak. de halve bak en de venturivorm en drie schuiven roosterschuif, hefschuif en tolkleppen. In totaal wer den niet minder dan 360 varianten beproefd. Een artikel is gewijd aan de onderzoekmethoden met betrekking tot krachten en trillingen bij de schui ven van de stormvloedkering. Voorts wordt de relatie tussen de vorm van het sluitgat en de ingewikkelde opera tie van de caissonsluiting uiteengezet. Hat blad maakt ook melding van de voorgang van het waterloopkundig en morfologisch onderzoek, het defor matiegedrag en de stabiliteit van de caissons. VLISSINGEN De vaste commissie voor de financiën uit de Vlissingse gemeenteraad is dinsdagavond ak koord gegaan met een ontwerp-voor- I stel van b en w de tarieven voor het I bejaarden-centrum 'Ter Reede' te ver- j hogen voor 1976. Ook stemde de com missie in met een ontwerpvoorstel tot 1 verhoging van de grondprijzen. Ter verkrijging van een sluitende ex ploitatie voor 1976 willen b en w de pensiontarieven in Ter Reede met, ge middeld 18.38 procent verhogen. De heer J. J. de Meulder vond dit wat verwonderlijk: ..Hoe kunnen we dat- nu doen op basis van de gestegen kosten in '76? De overheid wil de prijsstijging gaan aanpakken en de salarissen bevriezen. De overheid is er voor de stijging daarvan binnen de 10 procent te houden, en hier is sprake van een verhoging van 18,38 pro cent". Wethouder G. J. A. M. Adan. voorzit ter van de commissie, antwoordde dat bij een geringere stijging van de lo nen en prijzen daarmee rekening zou worden gehouden: „Als in de loop van volgend jaar dat meevalt, kunnen we de tarieven voor '77 minder laten stijgen". Grondprijzen Bij de bespreking van het ontwerp voorstel tot verhoging van de grond prijzen verwees de heer F. K. P. Schets naar zijn opmerkingen van vorig jaar: „Ik heb toen ook al gevraagd bij bestemmingsplannen de grondprijzen aan de basis vast te steleln, en daarna procentsgewijze te verhogen, gelet op de geldontwaarding en renteverlies. In de manier waarop de verhoging thans wordt voorgesteld vind ik geen enkele lijn. noch redelijkheid". De heer Adan antwoordde dat er toch gelijkmatig is verhoogd, over het alge meen met 10 procent, alhoewel niet in alle gevallen dat percentage strikt is toegepast. Hij had in principe geen bezwaren tegen een voorstel van de heer Schets stukjes grond in een aantal bouwplannen (Baskenburg, Schoonenburg. en Zeewijksingel), be stemd voor garages, (tegen grondprij zen van zo'n ƒ800 per stukje) maar een andere bestemming te geven De heer Schets had zich afgevraagd of die stukjes grond nog wel verkoop baar waren. Wethouder Adan wilde wel denken aan een tijdelijk plant soen, tot er misschien toch nog een koper zou komen. De heer C. J. van der Weelen vroeg zich af of prijsver laging geen oplossing was: .Dan kun nen er wellicht toch nog garages worden gebouwd, hetgeen de werkge legenheid in de bouw bevordert". Wet houder Adan wees er op dat. deze prijzen vastliggen en nauwelijks zijn geestegen. De commissie ging ook akkoord met een ontwerp-voorstel tot het verlenen van een krediet, groot 8700,- nodig voor een voorbereidingsonderzock voor uitbreiding van het Vlissings zwembadcomplex met een wedstrijd- bad van 25 bij 14 meter. Ook had de commissie geen bezwaar tegen een krediet van 130.000 be stemd voor het bouwrijp maken van een terrein in het plan Weijevliet. in verband met de bouw van een spor thal. Kerstuitvoering MIDDELBURG - De traditionele kerst uitvoering van de afdeling Middel burg van de Zeeuwse Muziekschool is dit jaar in de Concert- en gehoorzaal op vrijdagavond 19 december. Het programma staat geheel in het teken van het samen musiceren. Er werken mee alle tweede klassen muzikale vor ming, een uit tachtig leerlingen be staand elementair jeugdorkest, het ki- derkoor en het tienerkoor. In het programma wordt ruime aandacht be steed aan het Europese-kerstlied. B. EN W. HIELDEN ZAAK - ONDER DREIGING VAN VOORSTEL UIT DE RAAD - AAN MILDE BOETE WERD STERK AFGEKEURD ARNEMUIDEN Een ruime meer derheid in de gemeenteraad van Arne muiden wil de Bouwbank Stok BV te Vlissingen een aanzienlijk hogere boe te opleggen voor het niet nakomen van een bouwplicht op het bungalow terrein 'Oranjeplaat' dan het college voorstaat. Men wil de boete van bijna 75.000 gulden voor minimaal 50 pro cent opleggen. Het voorstel dat de meerderheid van de raad (SGP. AR. CH en een meer derheid van de PvdA) dinsdagavond op tafel legde kwam echter niet in behandeling omdat b. en w. die slechts 25 procent boete wilden opleg gen de hele zaak uiteindelijk voor nader beraad terugnam- Zoals eerder gemeld nam Stok begin dit jaar vier bungalowpercelen op het bungalowterrein 'Oranjeplaat' met alle lusten en lasten' over van een bouw technisch bureau dat niet meer aan de bouwplicht kon voldoen. Stok nam de percelen over op het moment dat de bouwtermijn (het tijdstip dat er gebouwd moest worden) binnen enke le maanden afliep. Men was overigens zoals nadrukke lijk werd vastgelegd in het contract op de hoogte van de consequenties voor het niet nakomen van de bouw plicht door het bouwtechnisch bureau en de dreigende boete. Het college kwam daarmee ook afzetten toen de termijn half dit jaar afliep. Gezien de moeilijke economische situatie wilde b. en w. echter niet de gehele boete van 75.000 gulden opleggen maar slechts 25 procent daarvan. Deze stellingname ontmoette dinsdag avond in de raad van bijnaalle fracties felle kritiek. PvdA-woordvoer- der H. J. Balk hechtte geen waarde aan het economische motief. „Ook Stok was bekend met de mindere economische situatie toen men de percelen overnam. Maar als men wil speculeren zit daar een risico aan," zei hi' Zwak AR-raadslld G. den Hartog noemde de argumentatie van b. en w. bijzonder zwak. „Waar blijft de waarde van algemene bepalingen als deze zo ge makkelijk worden los gelaten," zo vroeg hij zich af. Hi.j vond dan ook dat de raad geen keus had en de boete moest opleggen. Namens de CHU sloot de heer W- J. van Dijke zich daarbij aan. SGP-woordvoerder P. W. van Leerdam zag geen aanleiding om de boete niet volledig op te leggen. Hij vond de houding van het college voordien al lankmoedig genoeg. „Die kom je liet bedrijfsleven niet tegen. Als de situatie andersom was en Stok geld van ons kreeg moest er waarschijn lijk nog rente bij," betoogde hij. De heer Van Leerdam vond ook niet dat een economisch motief opgeld deed. „Wees maar niet bang dat de bouwbank om zal vallen. „Als er ie mand valt zal de gemeente Arnemui den eerder vallen," hield hij het colle ge voor. Uiteindelijk wilde de heer Van Leerdam de boete nog wel tot 75 procent beperken. Zijn fractiegenoot C. Marijs stond op een ander standpunt. Deze vond in de huidige slechte economische situatie voldoende aanleiding om niet verder te gaan dan het college. Datzelfde vond fractievoorzitter P. Koppejan van Algemeen Belang. Burgemeester J. de Jonge stelde in zijn antwoord dat b. en w. de boete vooral beperkt hadden omdat Stok in tegenstelling tot anderen geen enkel uitstel had gekregen. „Dan had u uitstel moeten verlenen en ons nu niet voor een dergelijke moeilijke be slissing moeten plaatsen," repliceerde raadslid De H-artog Toen bleek dat het college bij zijn standpunt- bleef vroeg de raad schor sing, waarna PvdA-er Balk namens een meerderheid met een nieuw voor stel kwam. Nadat burgemeester De Jonge nog had geprobeerd de raad te overtuigen, maar dat niet mogelijk bleek, hield het college de zaak aan door het eigen voorstel terug te trek ken. De raad ging dinsdagavond ver der met enige aarzeling akkoord met de begroting 1975 van het dienstencen trum Te Mortiere'. waarvoor de ge meente bijna 25.000 gulden op tafel moet. leggen. SGP-er Van Leerdam en PvdA-er Balk konden maar moeilijk akkoord gaan met bet zonder meer passeren van de begroting, temeer daar het. tekort zeer waarschijnlijk nog groter zal zijn. Nadat wethouder Jac. van Belzen en raadslid Den Hartog ais vertegen woordigers van de raad in het be stuur van Ter Mortiere' hadden verkl aard dat de moeilijke zaak rondom de financiële situatie nog volop in onderzoek is, stemden zij uiteindelijk in. De begroting voor '76. waarvoor de gemeente 37.000 gulden op tafel moet leggen, werd nog wel aangehou den. Bij de rondvraag kwam naar voren dat. verschillende matrozen van Arne- muidse vissersschepen door de recen te 'tongstop' bij de gemeente hebben aangeklopt om steun. Uit de beant woording van burgemeester De Jonge bleek dat de rijksgroepsregeling zelf standigen mogelijk toegepast kan worden, maar door het vissen in maatschap dan wel de boeken van de schipper - eigenaar op tafel moeten komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 34