Zeeuwse MTS'en binden de strijd aan met Van Kemenade „Maak stormstuwcaissondam eenvoudiger, trek meer geld uit of verhoog de dijken" Siiikerbietenoogst in 1976 bijna zes miljoen ton COLLEGES VAN B. EN W. KREGEN PETITIES ALMANAK Chemicaliëntanker strandde voor de Sloehaven Minister Westerterp: BIJ ONTBINDENDE VOORWAARDE SNELLERE BESLUITVORMING AFSLUITING OOSTERSCHELDE Personentrein grijpt auto ie Kloetinge PRGVfNCIAie ZEEUWSE COURAH1 WOENSDAG 3 DEC MASSALE PROTESTACTIES IN VLISSINGEN EN TERNEUZEN TEGEN AANGEKONDIGDE BEZUINIGINGEN VOOR HET MBO VLISSINGEN TEH NEUZEN Leer krachten en leerlingen van de twee Zeeuwse MTS'en hebben dinsdag een drachtig en massaal de strijd aange bonden met dc minister van onder wijs. Zowel in Tcrneuzen ('s mor gens) als in Vlissingen Cs middags) werd gehoor gegeven aan de oproer van de landelijke honden met protest acties tegen de aangekondigde bezui nigingen van het middelbaar beroeps onderwijs door minister Van Keme nade- Onderdeel van de protestacties was ook het aanbieden van een peti tie aan meerdere colleges van b. en w.. waarin leerlingen en onderwijzend personeel hun eisen kenbaar hebben gemaakt. De grieven over de aangekondigde bezuiningen komen in het kort hierop neer: vermindering van het aantal lesu- ren van 32 naar 30 (nadat het in 197! al werd verminderd van 34 naar 32), hetgeen ongeveer 3 huiswerk per week meer betekent, omdat de examen eisen hetzelfde blijven; het opvoeren van de groepsgrootte van 18 naar 20, hetgeen onaanvaard baar wordt genoemd, omdat dan de keuzepakktten in de vierde klas allee- en doorgang kunnen vinden als onge veer 16 tot 17 leerlingen hetzelfde vak kiezen; daardoor zal het MTS-diploma in de toekomst, in waarde dalen: Men noemt het onredelijk dat het middelbaar technisch onderwijs, da'. I qua leerlingenaantal slechts 1 procen; van het totale en 2.4 procent van het voortgezet onderwijs uitmaakt, een veel te groot, deel (32 miljoen van de 160 miljoen, dus 20 procent) van de ministeriële bezuinigingen moet op brengen., Een kleine 200 vakkraohten en leerlin gen van de Vlissingse MTS hebben dinsdagmiddag met een protestmars door de binnenstad hun ongenoegen imet niet mis le verstane leuzen en spandoeken kenbaar gemaakt. In de optocht (waarin ook enkele auto's en bakfietsen) werden borden en spandoeken meegevoerd met. aller lei kernachtige leuzen, zoals "Van Ke menade randt de MTS aan', "Wij wil len inspraak, geen dictatuur' en Met van Kemenade aan 't bewind gaat het de MTS niet voor de wind'. De protest actie begon met een massale samen komst in de kantine van de Vlissingse MTS, waar leraar L. Reijnierse als 'spreekbuis' voor de uit 5 leraren bestaande actiegroep, nog eens voor de leerllingen uit de doeken deed waar het nu precies om gaai:. De oproep om massaal en eensgezind op te trekken naar het stadhuis werd er met -luid gejuich en tafel gerommel door de leerlingen beantwoord. Tij dens de protestmars hieven de leerlin gen en leerkrachten ook vele malen een speciaal voor da demonstratie geschreven strijdlied aan, waarin mi nister Van Kemenade wordt verzocht 'het verstand te laten spreken en zijn plannen stop te zetten'. Tijdens de tocht door de binnenstad werden ook vlugschriften uitgedeeld waarin alle grieven nog eens op een rijtje zijn Stufkens namens het lerarenkorps en de leerlingen aan een afvaardiging van het college van b. en w„ bestaan de uit burgemeester drs. Th- J. Wes terhout en wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, hun eisen aan. J3ezuinin- gen, waarvan het middelbaar beroep sonderwijs in het geheel, maar de MTS Ylilssdngen in het bijzonder de dupe dreigt te worden", aldus de heer Stufkens. Hij sprak de hoop uit dat b- en w. de petitie onder de aandacht van de betreffende instanties zullen brengen- Burgemeester Westerhout zei dat het college er zelf eerst kennis van zal nemen, maar zegde graag toe, dat de petitie naar het ministerie zal worden opgestuurd. Terwijl alles in het stad huis op vredige wijze werd opgelost, vierden de nog steeds luidruchtige MTSers buiten "het slotfeest', door een pop, voorstellende Van Kemena de, in brand te stken. Tijdens de protestactie heeft dins- .eeuwse IFinler Met uw goedvinden, zouden wij vandaag in dit hoekje even licht melancholisch willen doen over het opheffen van de herfst 1975. Nee, nee we hebben het niet over de kalender-her fst- Da's puur papier, daar trekt de natuur zich toch niks van aan- Voor ons is de herfst gewoon voor bij. De kleuren zijn weer hard, de bomen kaal, de dagen zijn óf zeer hel óf zeer grauw- Maar "tot lich te treurnis stemmende herfstda gen" zoals een onzer collega's zaterdag nog formuleerde zijn er niet meer bij. Van die herfst middagen bedoelen we, waarin men suffend en knisperend door een park vol halftinten kan wan delen. De winter komt er écht aan. En omdat daar toch geen ontko men aan is. vandaag maar vast een voorproefje- Een verhaaltje, dat zich vorig jaar rond deze tijd af speelde in het Walcherse, waar een man bij de eerste nachtvorst jes ernstige zorgen maakte over de voorraad vissen, die zijn tuin- vijver bevolkten. Toen het eerste laagje ijs over het water laghakte hij des anderen daags snel een wak om de vissen toch van de broodnodige zuurstof te voorzien- De andere dag toen het 's nachts toeer gevroren had bleken de elementen aan de visvijver voorbij te zijn gegaan. De vijver was niel bevroren, maar de vissen waren wél dood. Zijn vrouw had ingegrepen- Ze had de vijver voorzien van anti vries. Directeur Vermeulen (links) overhandigt burgemeester Aschoff de brief van de Zeeuws-Vlaamse MTS. dagmiddag enige tijd nog een vlieg tuigje boven de stad gecirkeld met een sleep, waaro: MTS de dupe van bezuiningen'. Leraren en leerlingen hadden dinsdagmorgen al enige pro testborden in de omgeving van de school geplaatst. Terneuzen Ook de MTS voor Zeeuwsch-Vl«ande ren in Terneuzen nam deel aan de protestacties. 's-Morgens overhandig den leerlingen aan zeven gemeentebe sturen hun eisen. In Terneuzen ge beurde dat door een iets grotere dele gatie, bestaande uit onder anderen de voorzitter van het schoolbestuur, ir. V. Gena. directeur A. J- M. Vermeulen, een vertegenwoordigster van de ou ders, mevrouw Erades en enkele lera- Scholieren hielden voor het stadhuis eo in de stadhuishal een korte pro testdemonstratie. Zij droegen borden mee met opschriften als "Voorkom aanslag op rato' en "Van Kemenade genade'. „Demonstreren ligt ons niet- zo erg. vandaar dat het misschien wat onbe holpen gebeurt", zei directeur Ver meulen tot burgemeester J- C. M. Aschoff en de wethouders drs- R. C. E. Barbé en J. H. Strijbos, die de groep ontvingen. Hij wees onder meer op het bijzonde re karakter van de MTS „en. waar met name de praktiika en htm kostba re machines alleeen al om veiligheids redenen een intensieve begeleiding vragen. De heer Vermeulen vreesde, dat een groot deel van de praktikavleugel in de school die nu nog in aanbouw is. leeg zal moeten blijven wanneer de minister zijn zin krijgt. Als resultaat van Van Kemsnade's bezuinigingen schetste de Zeews-Vlaamse mts-direc- teur een somber besla: „volgepakte klassen, veel vaktheorie en weinig praktijk-" Naar zijn oordeel is bet middelbaar technisch onderwijs best1 in staat om zelf bezuiningen aan te brengen, waarbij het huidige onder wijsniveau wordt gehandhaafd. Gaan de maatregelen van de minister door (de kamer zal er al op 9 decem ber over praten) dan betekent dat verder het ontslag van ruim 600 van de 1700 leraren bij het MTO. Burge meester sehoff stelde zich achter het schrijven. ,De manier -waarop u de monstreert vind ik voortreffelijk", zei hij. „Ik hoop dat aan, uw verlangens zoveel mogelijk tegemoet wordt geko men." Later zegde hij toe, dat b. en w. nog deze week eeen breif aan het ministe rie zullen sturen- Het conoept was dinsdag al klaar. Naast deze plaatselijke demonstraties zal op negen december landelijk wor den gedemonstreerd in Den Haag. ADVERTENTIE VLISSINGEN Dinsdagmorgen om streeks kwart voor zes is de Pana mese chomicallcntankcr 'Bor-sa' (1599 brt) aan de grond gelopen op de Spijkerplaat In de Wcsterschclde ter hoogte van de Vlissingse Sloeha ven. Dc 'Boren' was met een lading nafta (ongeveer 1500 ton) op van Hamburg naar Terneuzen. De la ding was bestemd voor Dow Chemi cal. Het schip, dat voor de rede Vlissingen een loods aan boord had genomen, is waarschijnlijk door de storm uit de koers gelopen waarna j deze niet meer tijdig kon worden gecorrigeerd. Kort nadat de "Borea l aan de grond was gelopen, arriveer den de sleepboten Temi XV en Term II van de Vlissingse bergingsfirma Dijkhuizen. Beide schepen maakten vast en wis-j ten de 'Borea' om ongeveer twaalf, uur 's middags weer vlot te trek ken. De tanker, die geen nafta had verlo ren en op het eerste gezicht onbe schadigd leek, ging voor de rede van Vlissingen voor anker. Om ongeveer vijf uur maandagmiddag heeft het schip zijn reis naar Terneuzen voort gezet. Daar zal de lading worden geflost en zal men de 'Borea' verder onderzoeken op eventuele lekka ges. Daders visdiefstal te Breskens gepakt BRESKENS De rijkspolitie te Bres kens heeft zondagavond de twee da ders van de visdiefstal in het pakhuis van de heer A. .1. van de R. op de Mid- denhavendam te Breskens opgespoord. De inbrekers. De P. uit B. en W. uit G. hebben een bekentenis afgelegd. Na verhoor werden ze vrijgelaten. De diefstal is in de nacht van 24 op 25 november gepleegd. De beide mannen namen toen 65 kilogram vis mee, voor al tong, tarbot en garnalen. De gestolen vis werd doorverkocht aan een vishan- handelaar, die de partij weer verhan delde aan een hotel. Daar kreeg men argwaan door de bijzondere lage prijs van de vis en lichtte de politie in. het hart. van kvlissingen de vey mestdagh voor puzzles st. jacobsstraat 20-22 - telefoon 12186 - vlissinge I VOORLOPIGE OOGSTRAMING CBS RUIM 20 PROCENT MEER DAN IN 1974 DEN HAAG Nederlands suikerbie- tenoogst zal. blijkens de jongste voor lopige oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dit jaar 5.924.000 ton bedragen. Dat is 21 pro cent meer dan vorig jaar. De opper vlakte i.s belangrijk toegenomen, maar de gemiddelde opbrengst per hectare is met 3 procent verminderd tot 43-500 kilo. De tarwe oogst is volgens de voorlo pige CBS-raming 528.000 ton. wat 29 procent minder is dan vorig jaar. De oogst van wintertarwe daalde met 46 procent tot 334.000 ton, die van zo- mertarwe steeg met 52 procent tot 194.000 ton. De opbrengst per hectare liep bij wintertarwe met 15 procent terug tot- 5,100 (kilo. bij zomertarwe met 4 procent tot 4 600 kilo. De gerstoogst wordt geraamd op 336.000 ton. 7 procent meer dan vorig jaar. Er is 30 procent minder winter- gerst en 12 procent meer zomergerst. De hectare-opbrengst daalde bij win- tergerst met 4 procent tot 4.500 kilo, bij zomergerst met 5 procent to 4.000 kilo. De rogge-oogs is 63 000 ton (min 19 procent): de hectare-opbrengst bleef 3.500 kilo. Kaver: Gogst 158.000 ton (.min -theWUWMK i£j(iannstoon»ssHi (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Als voor mei van het volgend jaar blijkt dat een van de ont bindende voorwaarden van kracht is, dan zal de besluitvorming over de wijze van afsluiting van de Oosterschelde worden versneld. Het is niet wenselijk het besluit te versnellen als daar geen voltooide studie aan ten grondslag ligt. Dat heeft minister Westerterp van verkeer en waterstaat geantwoord op vragen van de tweede-kamerleden Tolman en Kruïsinga van de CHU. De heer Westerterp beaamt dat de verzwaring van dijken in de meeste gevallen een ingreep in het landschap betekent, maar hij voegt daaraan toe. dat in het algemeen niet gesteld kan worden dat. dat altijd schade oplevert. De minister maakt de kamerleden duidelijk dat dit jaar begonnen is met dijkverzwaringen die het minste bezwaar geven uit technische en landschappelijke overwegingen. De knelpunten die zich in de komende jaren voordoen, worden geïnventariseerd door de stuurgroep Dijkverhoging Oosterschelde. Over de verzwaringen wordt overleg gevoerd met onder meer de stichting Natuur en Milieu. De bewindsman laat tenslotte weten dat met de dijkverzwaringen een bedrag van totaal 150 miljoen gulden gemoeid is. Hij wijst er in de beantwoording van de vragen op, dat de anderhalf jaar die voor de studie over de stormstuwcaissondam is uitge trokken, geen ruime periode is. ACTIEGROEP 'OOSTERSCHELDE OPENIN BRIEF AAN REGERING EN PARLEMENT: Snijbrander gestolen van terrein Nimeta VLISSINGEN - Van het ten van de Nimeta aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen is tussen vrijdagmiddag vijf uur en dinsdagmorgen tien uur een snijbrander ontvreemd, met inbe grip van de zuurst of meter. Bedrijfslei der J. A. D. uit Vlissingen deed hier van dlnsdaaaangiffce bij de Vlissingse eemeet»*Jï3a11e. „ALS DOORLAATBARE DAM TE DUUR WORDT" YERSEKE De actiegroep 'Ooster schelde Open' vindt dat de stormstuw- caisondani in de Oosterschelde er in ieder geval .moet komen. In een brief aan de regering en de leden van de Eerste en Tweede Kamer zet de actiegroep alle argumenten, die plei ten voor het niet afsluiten van de Oosterschelde met een ondoorlaatbare dam, nog eens op een rijtje. Hoopvol, is men gestemd over de technische mogelijkheden van de aanleg van een, stormstuwcaissondam, maar de actie-1 groep is zich ervan bewust dat de geluiden over de financiële kant van de zaak wat somberder zijn. .Als de kosten voor een stormstuw caissondam het geraamde bedrag zou den overschrijden, dan kan in do eerste plaats getracht worden de kos ten te drukken door de werken wel functioneel, maar zo eenvoudig moge lijk op te zetten en de doorlaatwer- ken zoveel moge1'ik aan te passen aan het geulenstelsel," aluds de achtiegroep. ,-De dam kan worden gemaakt van eenvoudige geulenstelsel" aldus de actiegroep. „De dam kan worden gema kt van eenvoudige cais sons met een door het water aange dreven afsluitmechanisme (vergelijk baar met een oplooprem). zodat de dam indien nodig zelfs tussentijds gesloten kan worden." Men doet de suggestie om zo veel mogelijk techni sche bureaus en werkplaatsen te vra gen om hun medewerking te verlenen bij het bedenken van zo'n eenvodig afsluitmechanisme. „De oplossing kan uit. een hoek komen waar je niet aan gedacht hebt. Hoeveel unieke, juist eenvoudige oplossingen zijn er in de afgelopen jaren bedacht in fabrieken door gewone vakmensen. Eenvoud is al zo dikwijls het kenmerk van het geniale gebleken. Wij moeten niet, iets bouwen dat iedereen op grote afstand ziet liggen. De prestatie zal des te groter zijn naar ge'.ang je de dam minder kunt zien." Verder wijst de actiegroep er in de brief aan regering en parlement op dat het bedrag, dat uitgetrokken is voor de stormstuwcaissondam. ver hoogd kan worden. „Wij zijn er niet voor dat geld in het water gegooid wordt, maar als er ooit geld verant woord is uitgegeven dan zal het- hier zijn. Bovendien betaalt de dam vooi een groot gedeelte en over lange termijn geheel zichzelf." Mocht de stormstuwcaissondam in het geheel niet haalbaar zijn, dan is het verho gen van de dijken rond de Ooster schelde volgens de actiegroep de bes te en de goedkoopste oplossing. Over de mensen, die zeggen dat de Oosterschelde maar op de oorspron kelijk manier moet worden afgeslo ten als de stormstuwcaissondam te duur wordt, sohrijft de actiegroep: Ze voelen kennelijk zelf de zwakte van de argumenten die zij aanvoeren om de Oosterschelde af te sluiten en daarom villen zij iedere discussie ver mijden." Volgens de actiegroep is de laatste tijd het aantal landbouwers, dat voor een open Oosterschelde is. sterk toegenomen. Ook brengt, men onder de aandacht dat het helemaal geen 21 jaar hoeft te duren om ongeveer 160 kilometer dijken rond de Oosterschelde t.e verhogen. „Want nu blijkt ineens dat per jaar ongeveer veertig kilometer dijken verhoogd kan worden. Bezorgdheid over aantasten van het milieu door het ophogen van de dijken is voor een groot deel overbodig. Natuurlijk zullen er hier en daar knelpunten zijn en er zullen, ook wel wat verliezen ontstaan. Maar die kunnen tot een minimum beperkt blijven en er staan mogelijkheden tot milieuwinst op andere plaatsen tegen- Werkgelegenhei De actiegroep begrijpt niet goed dat degenen, die steeds praten over het grote belang van de werkgelegenheid, het over afsluiting van de Oosterschel de durven te hebben. „Wordt de Oos terschelde volgens het oude plan met sen dichte dam afgesloten, dan levert dat aan werkgelegenheid slechts 8500 manjaren op tijdens de aanleg. Na beëindiging van het werk ontstaat een verlies van meer dan duizen darbeids- plaatsen in de visserij, de mossel- en oestercultuur en de daarop geënte toeleveringsbedrijven. Volgens de ge gevens van minister Westerterp zelf levert de bouw van de stormstuwcais sondam aan werkgelegenheid 22.000 manjaren op. Dat betekent dat. er gedu rende tien jaar werk is voor 22.0)0 mensen in de bouwsector, waaronder een behoorlijk percentage in de ruw bouw. waar juist zoveel werkloosheid is. De stormstuwcaissondam betekent dus 13.500 manjaren extra werkgele genheid. En na' het beëindigen van het werken blijven meer dan duizend hui-' dige arbeidsplaatsen behouden." Tegenover de twee miljard, die de stormeadssondam zou mogen kosten (gedurende tien jaar zo'n tweehon derd miljoen), zet de actiegroep de inkomsten van de mosselkweek en handel, de oesterkweek. de kreeften- handel, de visserij, die schade-uitkerin gen. die bij volledige afsluiting zouden moeten worden betaald, ae kosten van waterzuivering en de afslag v zand en duin aan de kust door het wegvallen van de getijdestroom bij afsluiting. Ook de recreatie, die rond open de Oosterschelde een eigen ka rakter heeft, weegt voor de actiegroep zwaar. Tegenstanders van een open Ooster schelde zien het volgens de actiegroep als gezichtsverlies wanneer het water open blijft en beschouwen zich als winnaars wanneer de Oosterschelde volgens de oorspronkelijke opzet wordt afgesloten. .Dat. zal een grote vergissing zijn," aldus de actiegroep, „omdat door de aandaoht die de Oos terschelde heeft gekregen en door de studies die eraan gewijd zijn, de grote waarde van de Oosterschelde .onom stotelijk is komen vast te staan. Als de Oosterschelde wordt afgesloten volgens het oude plan. dan zijn er alleen maar verliezers. Namelijk de gehele Nederlandse gemeenschap voor wat het milieu en de werkgelegenheid betreft- Voor wat de dierenwereld be treft reikt het verlies tot ver over onze grenzen." Bij de consumptie-aardas gen over de hele linie aSs de oppervlakten als de,fc brengsten omlaag vergelek rig jaar. Er wordt een klei-®, oogst (exclusief uitval) pn 1-992.000 ton (min 7 pro® re-opbrengst 30.000 kilo inj cent). Zand- en veenaardappe-a; olusief uitval 320.000 tcc procent). Hectare-opbrens lo (min 13 procent). De .fabrieksaardappej>® geraamd op 2.429.000 procent). Bij geringe stijrij, beteelde oppervlakte tifae re-opbrengst met 16 p:oo= kilo. Er wordt een oogst g„ ruim 3.500 ton kapurijr.es s j erwten (- 1 procent) en li bruine en witte bonen Groene erwten: 164)00 t< cent)Schokkers: 2.000 ton cent). Koolzaad, oogst 37.000 te procent)hectare-opbrengst 2.5 (- 20 procent)- Vlas: oogst 33.000 ton centHectare-opbrengst 6.® i .23 procent). Blauwmaanzaad: oogst 2L. (67 procent). Karwijzaad c-;cri ton (- 18 procent). Zaai-uien: oogst 367.0» ta procent). De geoogste c^e was aanzienlijk groter osn re* de hectare-opbrengst eis met 18 procent tot 37.0) bh Voederbieten: oogst 35HB 'z procent). KLOETINGE Dinsdig kwart over vier Ms trein op de spoonrifirtm? Mil I Ballotstraat in KlKttjttajroa» f auto gegrepen. DeteterdtiWik I auto juist voor detóvaatew- laten. Het ongeval ontstond te k te? I nenauto bestuurd fienonliiS; I B. uit Kapelle midte w 'i riT I wegovergang moest s'.V-eoiSr" voor haar rijdende tealkBr haar auto sloeg daarbü de bomen van de spoore naar beneden gingen. MesnnïL aarzelde geen ogenblik a s* auto achter. De auto *e~ f trein, komend uit Bergei 3 gegrepen en volkomen ^.1 trein bestuurd door E. rais lr Vlissingen, liep lichte treeplank en koppeling- ik teri een kwartier vertraging. (ADVERTENTIBI MODELAARZEN en CRCPCLAARZCN OVERS SCI L OEIFI48 mmmmm bilt PLAATSELIJK EEN BUI. Opklaringen, plaatselijk door een bui, mogelijk mei tige tot krachtige, (aan de: lijk harde tot stormaW eerst zuidwestelijk, maat mend naar (noord- Maam turen omstreeks 6 graden. Vooruitzichten voor öoiKrt^ Opklaringen met eerst een bui. In de nacht plas--" - vorst. w- Weersvooruitzichten m deld over Nederland: R Voor donderdag: san-taligs en 6; min. temp.: omstree^- max. temp.: omstree. op een droge periode rag rt- uur: 80 procent; kans o? droog etmaal: 50 P"508®' Voor vrijdag: aantal uk®. 6; min. temp.: omstrefesi- temp.: omstreeks 5 graa» een droge periode vanmrt 90 procent; kans op een BttSKSU-jJ i' donderdag een marge ran.- ic voor vrijdag een marge ra rond de opgegeven vaara» Zon op 08.27 Maan op 08.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 2