"Vismijn Breskens moet worden gereorganiseerd" Minister en g.s. eens over garantie bij rijksbijdrage voor vaste oeververbinding Nieuw mijnlokaal in Breskens officieel in gebruik genomen Surinaamse avonden in Terneuzen en Middelburg zijn er voor iedereen Raad Brouwershui beslist maandag over ontslag van gemeentesecretaris Mist leverde in Zeeland weinig problemen op ALMANAK In 't Koffiehuis SCANDINAVISCH INDISCH DE L00FF ver :al 2 PRGTlNClAte ZEEUWSE COURAHI WOENSDAG 12 NOVfe. 'OVEREENKOMST' MOET NOG WORDEN UITGEWERKT MIDDELBURG De 'overeenstemming' tussen minister Wester- terp van verkeer en waterstaat en gs van Zeeland over de vaste verbinding over en onder de Westerschelde houdt onder meer in dat men het eens is over de rijksbijdrage, die jaarlijks in de pot van de NV Vaste Oeververbinding zal worden gestort. Verder zijn de mi nister en gs het eens geworden over een intentieverklaring, waarbij gs onder voorbehoud van goedkeuring door de staten hebben laten weten, dat zij alle medewerking zullen geven om de kosten op het overblijvende veer Vlissingen - Breskens in de hand te hou den, Het college zal op deze veerdienst regelmatig tariefsaanpassing bevorderen, geïndexeerd op bijvoorbeeld de kosten van levensonder houd. OOK GARANTIE VAN PROVINCIE TOEGEZEGD Gedeputeerde A. J. Kaland verklaarde dat desgevraagd jn een reactie op de mededelingen van minister Westerterp maandagavond in Hulst. Zoals ge meld deelde de bewindsman daar mee. dat hij het kabinet voorstelt positief over de vaste oeververbinding te beslissen en dat er intussen volledi gs overeenstemming Ls bereikt met gs. van Zeeland. De gedeputeerde zei In een reactie op de mededelingen: ,.T>lt is voor ons nog niet bet groene licht. We kenden het standpunt van de lieer Westerterp wel, maar er liggen nog bezwaren tegen de verbinding bij financiën, en dan druk ik me heel voorzichtig nit. Het groene licht ls er pas bij een positieve kabinetsbeslis sing En daar heb ik toch wel goede moed op". De overeenstemming tussen minister Westerterp en gedeputeerde staten moet nog worden vastgelegd in een overeenkomst. Daarin zullen naast de opheffing van het veer Kruiningen- Perlcpolder, de bepaling, dat de ver binding op een bepaald tijdstip om niet. overgaat naar het rijk, er tol geheven wordt, aan te passen aan de indexcijfers bijvoorbeeld ook bepalingen opgenomen worden over de rijksbijdrage aan de NV Vas te Oeververbinding. Prognoses Op dit stuk van zaken wordt uitge gaan van de prognoses, die in het laatste rapport maart 1975 zijn gemaakt. De prognoses zijn gemaakt alsof er veren zouden blijven varen en er is uitgegaan van wat die veer dienst Kruiningen-Perkpolder over vijf entwintig jaar zou kosten. Voor de rijksbijdrage - „door minister Bak- VLISSINGEN De dichte mist die dinsdag het weerbeeld bepaalde, heeft In Zeeland niet tot grote problemen geleid. 3l waren de veerverbindingen over de Westerschelde niet optimaal. Voor zover bij de politie bekend heeft do mist evenmin ernstige verkeers ongevallen tot gevolg gehad. Op de Oosterschelde raakte enkele bootjes met sportvissers het spoor bijster. Op het veer Vlissingen - Breskens wer den slechts enkele reizen afgelast. Dat betrof de eerste twee overtochten van de dag, waarna de dienstregeling, be houdens wat vertragingen, van vijf voor zeven tot vijf voor tien normaal was. Tussen vijf voor tien en vijf voor twaalf bleef de pont in de fuik, maar de verdere dag bleven de boten varen. Op het veer Kruiningen Perkpolder kwam men dinsdag niet verder dan twee reizen: 's middags om vier uur en 's avonds om negen uur. De strem ming van de veren (Anna Jacobapol- der - Zijpe lag overigens de gehele dag stil) heeft verkeerstechnisch nauwe lijks problemen opgeleverd. In Vlissin gen liep de rij wachtende automobi listen op een zeker moment uit tot aan de rijksweg, maar voor de Vlissingse politie was dat niet iets om zich druk over te maken: „We hebben wel eens gehad dat de rij tot over de Keersluis brug kwam". Op de Oosterschelde hadden dinsdag avond vier bootjes met sportvissers enige moeite om de weg naar huis te rug te vinden. Twee wisten op eigen kracht de haven van Tholen te berei ken, zij het met enige vertraging, de twee andere werden door de RP 6 van de rijkspolitie te water met behulp van radar naar de veilige haven loodst. Auto's beschadigd bij aanrijding VLISSINGEN Bij een aanrijding op de kruising Scheldestraat-Verkuijl Quakkelaarstraat te Vlissingen zijn dinsdagmorgen twee personenauto's beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen H. D. van D. S. uit Vlissingen geen voorrang verleende aan de sonenauto van A. J. B., eveneens uit Vlissingen. Het ongeluk gebeurde streeks 8 uur gistermorgen. Zeeu' wse Bord Het verkeer blijjt boeien, goede lezer. Toen deze week een verpleger in een van de Zeeuwse ziekenhuizen een kamer betrad, trof hij daar een kennis te bed aan. Een man, wiens hoofd voor zover niet omeivachteld. geheel ontveld was. „Hé, Sjors" .sprak de verpleger verrast. „Wat is er met jouw gebeurd". „Ach", sprak de patiënt mat. „Ik ben gister met m'n bakkes door een bord 'Langzaam verkeer' ge- ker indertijd eens vastgelegd op zestig procent van de exploitatiekosten", al dus de heer Kal and is uitgegaan van die kosten, plus de kosten van nadere voorzieningen- Daarbij is van de kant van de minis ter aanvankelijk gesteld, dat het gaat om prognoses, die wel eens niet ge haald zouden kunnen worden. De be windsman wilde afrekenen op basis van de exploitatiekosten van het wer kelijke verkeer. Gs. aldus de heer Kaland hebben daarop gesteld, dat dit een extra risico gaf. Minister Wes- terterp ging ermee akkoord de rijks bijdrage te garanderen tot 75 procent van de prognoses: dat geeft de NV Vaste Oeververbinding in dit opzicht een 'vaste bodem'. Als voorwaarde verbond hij aan die toezegging het verzoek, dat dan ook van de kant van de provincie een bepaalde garantie zou komen. Die werd bepaald op vijf procent. Intentie Behalve de nog nader uit te v ken overeenkomst, hebben gs. op verzoek van minister Westerterp een intentieverklaring afgegeven: daarin verklaren zij. dat het college alle medewerking zal geven om de kosten op het overblijvende veer Vlissingen- Breskens in de hand te houden. Ka- land, ter toelichting: „De minister bang, dat de kosten op het overblij vende veer de pan zouden uitrijzen. De kosten op één veer aan reserve- materieel bijvoorbeeld zijn veel gro-| ter dan wanneer je reserve-materieel kunt inzetten op twee veren, om maar eens wat te noemen. Gs- waren ducht, dat aan de andere kant de tarieven sterk zouden oplopen". E overeengekomen, dat gs. regelmatige aanpassing van de tarieven zullen be vorderen. Voor de NV Vaste Oeververbinding Westerschelde liggen intussen twee "modellen' in Den Haag: één gaat uit van een nv met de provincie Zeeland en beide randgemeenten Hontenisse en Reimerswaal als deelnemers, de andere is een 'opengebroken' PZBM, de brugverbindiing over de Ooster schelde- De heer Kaland verwacht, dat Den Haag de eerste nv zal goedkeu ren. op het moment, dat er een posi tieve beslissing over de Westerschelde- verblnding is genomen. Naar zijn in druk aal het rijk deze verbinding willen loskoppelen van de Zeeland- brug. „omdat de verantwoordelijkheid van het rijk er een hele andere is". Tot de beletselen, die in het overleg tussen de minister en gs. over de vaste verbinding zijn weggenomen, hoort zo zei de heer Kaland desge vraagd ook, dat de minister niet langer aandringt op het halveren van de tol en de veertarieven na de over dracht van de brug aan het rijk. Zoals bekend hadden zowel gs. als de staten van Zeeland zich tegen deze suggestie van rijkswaterstaat fel ver zet. De heer Kaland wees er nog op, dat de overeenkomst met de minister af hankelijk is van de goedkeuring van de Zeeuwse staten. I ADVERTENTIE) vrijdagavond 21 november aanstaande 29 en 30 november Tafelres. 01180-12160 VAN HULTEN BEAAMT DE NOODSITUATIE VAN NEDERLANDSE SCHIPPERS IN BELGIË DEN HAAG Met het liberale ka merlid Smit-Kroes ls staatssecretaris Van Huiten het erover eens dat de Nederlandse schippers die in België vastzitten in een noodsituatie verke-| De daarvoor in aanmerking komende schippers hebben allen, in België of Noord-Frankrijk, gebruik kunnen ma ken van de mogelijkheid om op grondi van de algemene bi/standwet een uit kering ter dekking van de kosten var.l levensonderhoud :e verkrijgen Daar-1 toe is een groep ambtenaren van de ministeries van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van verkeer en waterstaat in de afgelopen periode driemaal naar de blokkadepunten in België gereisd. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat is een informatiecentrum ingericht voor de Nederlandse schip pers die in moeilijkheden zijn geraakt door de blokkades in België. Het centrum heeft onder meer tot taak een inventarisatie te maken van de problemen waarmee de schippers kampen. Op grond van verkregen in formatie zullen de betrokken departe menten bezien of, en zo ja, welke hulp de schippers kan worden gebo den, aldus de staatssecretaris van ver keer en waterstaat. ONDERDEEL VAN PAKKET VERBETERINCEN NOG WACHTEN OP VERBETERING VAN WEGEN RONDOM GEBOUW BRESKENS Het nieuwe af mijnlo kaal vim de gemeentelijke vismijn in Breskens Is maandag officieel geo- pand en in gebruik genomen. Het lokaal vormt een belangrijk onderdeel van het pakket verbeteringen dat aan de lismijn is en wordt uitgevoerd. Al eerder kwam de nieuwe bovenverdie ping gereed. Het wachten is nu nog op de verbetering van de wegen ron dom bet gebouw en het aanbrengen van een nieuwe vloer in de zuidelijke vleugel. Vergeleken bij de oude voorziening betekent het nieuwe aimijnlokaal een grote verbetering- Vissers en handela ren hoeven nu niet meer achiter een houten hak te staan. Vaak gestoord door rumoer in de mij ngebouwenIn het lokaal staan twaalf tweezitsban- ken met in totaal zes telefoonaanslui tingen- Op de mijnklok verschijnen na het indrukken van een knop niet al leen getallen maar ook namen Burge meester A. Schipper van Oostburg, die dinsdagmorgen het nieuwe lokaal offi cieel opende, zei met deze voorziening visserij en hadnel dichter tot elkaar worden gebracht. Hij wenste de Bres- kense vissers geluk met de aanwinst. „Het gaat gelukkig in de visserij rede lijk goed, al blijft het zwaard van de quotering nog boven ons hoofd han gen", zei de heer Schipper, die verder meedeelde dat |het gemeentebestuur nog op zoek is naar een passende bestemming van de bovenverdieping. Alle verbeteringswerken aan de vis mijn in Breskens belopen een bedrag van ongeveer een miljoen gulden. Na de officiële opening door de bur gemeester bracht de heer R. J. Reyn- voet namens de handelaren het ge meentebestuur dank voor het tot stand brengen van de nieuwe accomo date. Wethouder J. Vergouwe zei desge vraagd dat er ideeën dn de maak zijn voor een bestemming voor de boven verdieping. De plaatselijke midden stand blijkt nauwelijks interesse te hebben voor deze ruimte, mede gezien INITIATIEFNEMER FRANK KOULEN: CULTUURAVONDEN 14 EN 15 NOVEMBER TERNEUZEN „Het zijn geen feestavonden voor Surinamcrs al léén, maar het zijn feestavonden voor iedereen die graag wat van de Surinaamse cultuur wil mee maken. We willen daar graag iets van overdragen, vooral nu Suri name binnenkort onafhankelijk wordt. Dat Ls ons hele uitgangs punt geweest. Het programma spreekt dan ook van een onver valste Surinaamse sfeer". Surina mer Frank Koulcn. die als eige naar van de Terneuzense club Torgy en Bess' al tientallen ja ren in Zeeland woont, praat over de veertiende en vijftiende no vember, als respectievelijk In de Terneuzense Opstandingskerk en de Midelburgse schouwburg twee gevarieerde programma's 'Surlna- me-Zeeland' worden gepresen teerd. Frank Koulen die het initiatief tot deze cultuuravonden heeft ge nomen. zegt- -.Zeeland heeft ei genlijk iets goed te maken waar het driehonderd Jaar geleden Un de fout gegaan is- Toen verover den de Zeeuwen onder leiding van Abraham Crijnssen, Surina me op de Engelsen. Ik stel dat maar om een gegoede aanleiding te hebben, want natuurlijk denkt niemand meer aan dat verleden feit, zeker niet met nieuwe toe komst voor de deur". In verband met de aanstaande onafhankelijkheid van Suriname meende Frank Koulen iets op provinciaal terrein te moeten or ganiseren. Hij werd meteen in dit idee geruggesteund door verschil lende instanties. In de rij van medewerkers staan de Sticusa, stichting landelijke federatie van welzij nsstich tingen voor Surina- mers, de provincie Zeeland, het ministerie van erm, de gemeen ten Terneuzen en Middelburg, de WV's van Terneuzen en Middel burg l en het Zeeuwse bedrijfsle ven. Volgens Frank Koulen bestaat er vooral rn Terneuzen grote animo voor de Surin ame-avond„De kaartverkoop loopt hier als een trein. Van Middelburg kan ik dat niet zeggen. Ik heb geen idee waar 'm dat in zit. Ik kan niet anders zeggen dan: het is de moeite waard om die avond mee te maken, want er wordt authen tiek Surinaamse cultuur gepre senteerd. Echte Kawinamuziek bij voorbeeld, zoals die met de Afrikaanse voorvaderen is meege komen. Ook de andere volkscul tuur Idie gebracht wordt is au thentiek". Beide avonden brengen muziek, dans en cabaret van Surinaamse bodem, uitgevoerd door Surina- mers- Onder leiding van And ré Sarucco en André Conrad speelt het cabaret Moksie-Alesie Suri- sketches- Een HiadosSiaris* groep, onder leading van HÈ& zingt volksliederen en thsi» De tien man sterke KEstPti Wie na wie' speelt onntó (h oolse volksmuziek. De Sri» se voordrachtskunstmis de Kom zal poëzie ra. &cise> se auteurs voorkan c ie naamse zanger Hans fcral niet alleen zingen atw rest ook als conférence: c;. Zovï i Terneuzen als in Müfejzï ginnen deze Sunnians mra om acht uur. BRESKENS De Breskense vamen dinsdagmiddag bezit van tiet nieuwe vismijnlokaal. de huurprijs van 50 gulden per vier kante meter. Volgens de wethouder Vergouwe kan het verlies op de leeg staande verdieping in 1976 nog wor den opgevangen uit de reserves. Het gemeentebestuur hoopt volgend jaar een bestemming te hebben gevonden- De internationale vogel tentoonstelling die vrijdagavond in het bovendeel van de vismijn wordt geopend geldt als een experimetn. Demonstratie in Brussel tegen werkloosheid UTRECHT In Brussel wordt vana vond volgens het NW voor het eerst in de geschiedenis een inter nationale demonstratieve bijeenkomst gehouden tegen de werkloos heid. De demonstatie wordt georgani seerd door het Europese Verbond van Vakverenigingen en er komen deelne mers uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Nederland, onder anderen uit Zeeuwsch-Vlaande ren. De bedoeling ervan is, druk uit te oefenen op de drie partijenconferentie die vier dagen later eveeens in Brus sel ls. Ministers, werkgevers en vakbe weging uit de EEG-lanóen gaan dan praten over een onderlinge afstam ming van het beleid ter bestrijding van de werkloosheid. Het aantal wer klozen in de EEG in nu al vijf miljoen. Op de demonstatieve bijeenkomst ln het Brusselse congrespaleis Kunst berg worden vrijdagavond 1000 deel nemers verwacht, onder wie 120 Ne derlanders, leden van NW, NKV, en CNV (veelal werkloos)die met bus sen uit Breda, Zeeuwsch-VIaandi en Zuid-Limburg naar de Belgische hoofdstad zullen gaan, aldus het NW. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen vertrekt één bus, met een nog onbekend aa demonstranten. De bus vertrekt te Oostburg, en rijdt via Breskens, Ter zen, Axel en Hulst naar Brussel- BURGEMEESTER SCHIPPER TOT COMMISSIELEDEN: FINANCIEEL STAAT DE MIJN ER ZORGELIJK VOOR BROUWERSHAVEN De gemeenteraad van Brouwersliavcn alJ avond beslissen of gemeentesecretaris A. Witte (49) eervol, marP®*! ontslag zal krijgen uit zijn functie. Al sinds november 1974 bcstutets flict tussen gemeentebestuur en gemeentesecretaris over de tare ning van de heer Witte. Volgens de regeling jaarwedde gemeentesecretarissen zou de teer procent van zijn inkomsten aan huur moeten betalen en d3arsas "vj" voldaan. Hij zou daarmee de gemeentekas voor ongeveer 8.C.- nadeeld. De heer Witte beroept zich op een andere regeling rara' aan de hand van de taxatiewaarde van de woning wordt bepaald, tu liep zo hoog op dat het college van b. en w. van Brouwershaven erf den geleden besloot de raad voor te stellen de semeentescreas sen en hem later eervol ontslag te verlenen. Tijdens een besloten^ van de raad enkele weken geleden, waarin de heer Witte ge.^-^ om zijn standpunt uiteen te zetten, wees zijn raadsmanivan e - Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO), de beer- erop, dat het een onjuiste beslissing van het gemeentebestuur cretaris om deze kwestie te ontslaan. Hü was van mening g« door de ambtenarenrechter teniet zou worden gedaan, uei ow - overigens nog niet of hij wel in beroep zal gaan- Dat zal «na de beslissing van de raad maandagavond. Als gevolg van de 7 het conflict moest de heer Witte vier maanden in een aeffi .jj genomen. ..We zijn er kapot van", zo vertelde hij. Burge®»<;-_ wenaar van Brouwershaven wilde zich dinsdagavond even® ^3 onthouden, omdat bij anders vooruit zou lopen op de toe-.. ..J leden maandag in de raadsvergadering zullen anjgen. liever eerst de beslissing van de raadsleden afwachten. ADVERTENTIE Nieuwe collectie WINTERJASSEN LODEN JASSEN Diverse modellen, ook trenchcoats. Borsalino en Fléchet; SHAWLS, a wol, cashmere en zijde. HEEENMODEHUIS „PUTTEN UIT RESERVE HOUDT EEN KEER OP" OOSTBURG Het gemeentebestuur van Oostburg vindt een reorganisatie van de vismijn in Breskens nodig om de lasten van dat gemeentelijke be drijf te verminderen. „Financieel staat de mijn er zorgelijk voor. Het putten uit de reserves om tekorten te dekken houdt ook een keer op" zei burge meester A. Schipper van Oostburg dinsdag tijdens de behandeling van de gemeentebegroting 1976 door de ad viescommissie voor de financiën. De heer Schipper kon nog niet zeggen welke maatregelen de reorga nisatie zal inhouden, maar over de noodzaak er van liet hij geen twijfel bestaan: „we zullen iets moeten doen". In de begeleidingsbrief bij de begroting "76 signaleren b. en w. dat- de quoteringsmaatregelen de visserij - I sector in Breskens in ernstige moei lijkheden hebben gebracht. Voor het vismijnbedrijf heeft dat geresulteerd in een tekort van 103.000 gulden, die volgend jaar nog uit de reserves kan worden gedekt. Maar het in 'vette jaren' opzij gelegde bedrag raakt ook uitgeput. „Zonder reserve zou het er nu al duister uitzien. B. en w- moeten iets doen om in die situatie verbete ring te brengen" zei de heer I. de Bruyne dinsdag in de commissie-ver gadering. De heer De Bruyne voegde het pro bleem van de vismijn toe aan bet al door andere oommissieleden voorge legde rijtje financiële problemen. Met name de heer J. Thomaes wees er op dat de kosten van sportvoorzieningen (zwembaden, sporthal) en van het. onderwijs de pan uit rijzen. Hij sug gereerde om de tarieven drastisch aan te passen en om van de schoolbestu ren te verlangen dat ze een meerja renplan indienen. ,He financiële situa tie van de gemeente is niet zo roos kleurig als het lijkt," zei de heer Thomaes, doelend op de relatief hoge post onvoorzien, waarmee Oostburg de begroting '76 kon afsluiten. Burge meester Schipper deelde zijn zorgen over de hoge kosten van bepaalde voorzieningen. Hij meende dat de ta rieven voor bepaalde sportaccommo daties wedlioht omhoog zouden kun nen, al verwachtte hij daarvan niet ail te veel. De rijksuitkeringen op onder wijsgebied blijven volgens de heer Schipper te veel achter bij de feitelij ke kostenstijgingen. Overigens noem de hij de financiële positie van de gemeente 'niet ongezond, zelfs gezon der dan vorig jaar"- Hij herinnerde er daarbij aan dat in de laatste vijf jaar heel wat kapitaalswerken versneld zijn uitgevoerd ook dankzij subsidies in het kader van de werkloosheidsbe strijding. De commissie toonde zich over het algemeen ingenomen met het uitblijven van een belastingverhoging ln 1976. Wei vroeg de heer I. de Hullu zich af of dat in 1977 niet zal leiden tot een te sterke stijging ineens. Ook de heer P. Toesseint. had eerder een trendmatige belastingverhoging be pleit, maar volgens de heer Schipper is er geen aanleiding om volgend jaar de belastingen aan te passen. Hij was het met commissielid De Bruyne eens dat de lastenverzwaring in Oostburg, veroorzaakt door de door het water schap opgelegde zuiveringslasten toch al meer dan genoeg is. Het investeringstempo van de laatste jaren baarde de heer Thomaes zorgen. „Het is op den duur geen haalbare zaak om dat met belastingverhogin gen goed te maken. Misschien is niet ,n. „o„ ._„„Vc-r alleen een reorganisatie nodig van de: 1^ Vlsanpn Ji^t jiet^temvefkeer vismijn, maar ook op andere punten' TREINVERKEER TUSSEN ROOSENDAAL EN BERGEN OP ZOOM WAS GESTREMD VLISSINGEN Het treinverkeer tussen Roosendaal en Bergen op Zoom heeft dinsdagmorgen vertraging opgelopen als gevolg van een defect treinstel. Dit treinstel bleef om tien gisterochtend defect staun- vond hij. Burgemeester Schipper deel de zijn ongerustheid niet. „Er is geen enkele reden tot een mineurstemming. Financieel staan we er niet slecht voor en vergeet ook niet dat we blij moeten zijn met het verzorgingspeil van de gemeente- Dat is heel wat waard", aldus de heer Schipper. reinig last van de stremming onder vonden. Alleen de trein die iets over half negen in Vlissingen moest aanko men, had vijf minuten vertraging. In totaal vielen er dinsdagmorgen dertien treinen uit. Passagiers werden per autobus verder vervoerd- Om streeks negen uur waren de moeilijkhe den opgelost. ie iSitv VRIJ KOUD Eerst pla.net* welldojt en tet» enige regen Tel noto wind uit oost temperaturen circa 6 grao Vooruitzichten roer vrijdag, opgesteld door dinsdag om 1800 uur. Geen verandering Weersvooruitzicht® deld over Nederland- Voor donderdag: aasöl tot 5; min. temp: max. temp: omstrek 1:80 proces uur: 95 droog et Voor vrijdag: min. temp: omstr«*v. temp: omstreeks een droge uur: 95 procent, droog etmaal: 70 proc®- N.B. Voor de teope^'p# donderdag een bk» -J voor vrijdag een rondde «sés èm 0*1» JU teu- «rops ZON EN 13 november 19" (t Zon op 07-55 3 Maan op 1439

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 2