PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Idee 'personeelsraad' verworpen (30-12) GROTE MEERDERHEID SER: GEEN WIJZIGING ONDERNEMINGSRAAD Surinaamse oppositie toch bij kamerdebat Interesse 'Pratt and Whitney' voor overname Smit en Bolnes Zierikzee WEER BANDJE MET OPROEP VAN HERREMA J^HELMO BOETIEK vanilaég .lis de krant Eisen ontvoerders herhaald VOORSCHRIFTEN EN EISEN VOOR SPEELGOED OP KOMST Bejaarde man tijdens jacht doodgeschoten Pa*. 2 21 Se jaargang no. 245 Zoterdag 18 oktober 1975 JOPPERS, mirmr In «wart co d.blauw TEBLENKA BROEKEN.nlruwe moOeDco m kleuren J9 0C V I SPIJKERBROEKEN T-SHIRTS EN TRUITJES I LANGE DOFT 61 M'DQCLBU weekeinde met rustig herfstweer (Van onze weerkundige medewer ker) Ons land zal dit weekeinde yjaarschijnlijk juist buiten de in vloed blijven van een omvangrijk regengebted dat zich vrijdag, ko mend van Italië, via de Alpen mar Duitsland zal uitbreiden. In Zwitserland en Oostenrijk regen de hel vrijdagavond al ruim 24 ■air achtereen en wellicht ook. zendang- De regen kan tot het bvitsc Rheinland doordringen, txar in ons land kan het week- sivJe overwegend droog blijven. I barbij af en toe opklaringen jjoor ook wolkenvelden en een gmüjde temperatuur in de rriddag rond 12 graden. Een goed weekeinde voor nog een wandeling want het blad zit nog oan de bomen. In 1959 kwam op 18 oktober het einde van een lange zorper. nadat op 17 oktober nog 21 graden werd gemeten. Koud is het nergens in Noord- Europa. maar wel in het genoem de regengebied bij de Alpen. In Bern 'regende het gisteren de ge hele dag bij een maximum van slechts 6 graden. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Een grote meerderheid van de Sociaal-Economische Raad heeft minister Boersma (sociale zaken) in een lastig parket gebracht, omdat zij zich tegen het plan heeft gekeerd de on dernemingsraad tot een 'personeelsraad' om te vormen. Verwacht wordt nu dat de minister de opzet van zijn wetsontwerp zal moeten omwerken. Het is onzeker of Boersma zijn belofte voor het eind van dit jaar met een wetsontwerp over de ondernemingsraden te komen, nog kan houden. Het debat in de SER spitste zich in hoofdzaak toe op de gewenste samenstelling van de onderne mingsraad: moet de ondernemer daarvan deel uitmaken (zoals nu het geval is), of moet hij er buiten komen te staan? Van de 42 aanwezige SER-leden vonden 30 dat de huidige samenstelling moet worden gehandhaafd en twaalf dat een ondernemingsraad zonder vertegenwoordiging van de bedrijfsleiding moet worden gevormd. Vo( liet minderheidsstandpunt stemden de vertegenwoordigers van NW en NKV en het kroonlid mevr. mr. Lemaire. De ondernemersleden van de SER, de CNV-vertegenwo ordi- De Ierse politie bekend dat de tweede bandopname met dr. Herrema's stem kort voor aidderaocht donderdagavond werd ■■ranK te constructiefabriek Maeon tet Sloe bestaat vrij plotseling - niet meer: 33 werknemers krij ten ontslag (pagina 2); ;en-2 Ik meer dan tweehonderd met ontslag bedreigde werknemers Smit en Bolnes hebben vrij- gestaakt, ondanks de kansen overneming van liet bedrijf (pagina 2). Voor achtergronden: pagina 17; Motel Een motel en hoogbouwkantoren tn de Middelburgse (buiten-)wijk Dauwendaele ((pagina 2); Front Van het natte en koude schippers- front de melding dat de staking "ran de Belgen wat scherper in komt (pagina 9); Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 7, 8, 9, 11. Binnen- en buitenland op Pagina 3,12,29. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 25. Radio en tv op pagina 27- Beurs en economie on pagi na 29. En in de zaterdagkrant •?j&.inkzee peilde Gerard C. van r meningen over de dreigen, Bolnes 'tei bedrijj Smit- Pagina 19: W^enndige kTOniek van Hans Bewoonde wereld: Stemmen uit de kerken. pagina 21: SSSLT'Se" sl 'ruwste Sejamde schilden van de Ame- nkaanse president. pagina 23: Poppraet: Schaten. dammen. ör,iK ha,el. DUBLIN, DEN HAAG (UPI, RTR, ANP) De ontvoerde Neder landse zakenman dr. Tiede Herrema heeft op een nieuwe band opname nogmaals aan de Ierse regering gevraagd in te gaan op de eisen van zijn ontvoerders om zo zijn vrijlating te verkrijgen. gevonden- in de brievenbus van een particuliere woning in Noord-Du- blin. De bandopname was op don derdag gedateerd en de eis werd. erop herhaald dat de gedetineerde ERA-terroristen dr. Rose Dugdale, Kevin Mallon en James Hyland zou den worden vrijgelaten als prijs voor dr. Herrema's eigen vrijlating. Een paar uur voor de ontvangst van de tweede bandopname had pre mier LiaTTi Cosgrave van Ierland herhaald dat de Ierse regering on der geen beding op de eisen van de ontvoerders zou ingaan Op dat ogenblik heerste in regeringskrin gen en in kringen van de vakbonds bestuurders die als tussenpersoon optreden, het optimisme dat de zaak op weg was naar een climax 1 met een gelukkig slot-voor dr. Her- Van der Stoel „Van uur tot uur onderzoekt de rege ring of zich nieuwe mogelijkheden voordoen die zouden kunnen leiden tot een oplossing en de bestaande impasse doorbreken", zo heeft mi nister Van der Stoel van buiten landse zaken vrijdag genatwoord op vragen uit de tweede kamer over de gijzeling van dr. Herrema in Ierland. De regering houdt voortdurend con tact met de Ierse regering en het AKZO-concem. ..Mochten zich posi tieve ontwikkelingen voordoen, dan zal de regering niet nalaten deze met alle kraevht te bevorderen. De vra genstellers zullen begrijpen dat op dit moment niet meer specifieke inlichtingen kunnen worden ver strekt", aldus Van der Stoel tot de VVD-kamerleden Wiegel en Veder- Smit. gers en de tien overige kroonleden vormden de meerderheid. In ie meerderheid waren nog twee nuances te onderscheiden: de CNV- vertegenwooróigers en zeven kroonle den (onder wie ook SER-voorzitter De Pous) huldigden het standpunt dat de ondernemer geen voorzitter van de OR hoeft te zijn. De beslissing over het voorzitterschap wordt aan de on dernemingsraad zelf overgelaten. De werkgeversleden en drie kroonleden stónden op het standpunt dat de on dernemer zelf voorzitter moet blijven, zoals in de tegenwoordige situa tie. De SER behandelde dit advies, dat twee jaar geleden door minister Boersma werd gevraagd, onder ciruki van deze minister, die de Tweede Kamer toezeggingen over het wetsont-1 werp heeft gedaan. Van die twee jaar] heeft, de betreffende commissie negen maanden lang niet gewerkt. In die j tijd hebben de drie vakcenirales ge-! tracht tot een eensluidend standpunt te komen, maar vergeefs. Na die ne gen maanden, aldus rapporteur prof. Oharho. was het kind niet gebo ren. SAINT NAZAIRE: Vandaag wordt deze 3356 meter lange brug over de Loire voor het- verkeer geopend. Het 70 meter hoge S-vormige kunstwerk, dat 160 km stroomafwaarts van Nan tes ligt, is de langste brug van Frankrijk en zal de weg van Bretagne naar Bordeaux verkor ten. DEN HAAG tANPt Er komen voorschriften en eisen voor speel goed. De ministerraad is daarmee in zijn vrijdag gehouden vergade ring akkoord gegaan. Uitgevaar digd wordt een speelgoedbesluit, dat gegrond zal zijn op de waren wet. aldus heeft premier Den Uyl gezegd op zijn wekelijkse pers conferentie. Volgens het besluit zullen kinderen beschermd moe ten zijn tegen gevaren in verband met brandbaarheid, vergiftiging, besmetting en verwondingen. Er komt voorts een verbod om een fornuisje in combinatie met de daarvoor te gebruiken brandstol te verkopen. In de prakt:;': bleek namelijk dat brandstojblokjcs, die op suikerklontjes lijken, door kinderen worden opgegeten. Een andere bepaling van het besluit heejt lot. strekking verstikkings gevaar te voorkomen bij kinde ren, die verpakking van plastic in de vorm van een zak over hel hoofd trekken. Hiervoor worden eisen aan het verpakkingsmateri aal gesteld. Hel is voorts de bedoeling speel goed voor kinderen onder vier jaar aan bijzondere eisen te on derwerpen- Noodgedwongen Het verdeelde concept-advies moest noodgedwongen wel in behandeling komen. Naar de mening van sommi gen was de kwestie hiermee niet vol ledig uitgediept. SER-voorzitter De Paus liet aan het slot van het debat merken het daarmee wel eens te zijn. Bij verdere discussie was meer te bieden geweest, zei hij. maar de poli tieke beslissing is nu aan de regering. (Zoals bekend is minister Boersma omgezwaaid naar het standpunt van de „personeelsraad". NW en NKV. aldus NKV-voorzltter Spit- die het standpunt van deze beide vakcentrales verdedigde, vinden dat een ondernemingsraad zonder onder nemer duidelijker herkenbaar is. Be langenbehartiging van het personeel en overleg mee de leiding moeten (Zie slot pagina 3 kolom 3) BREDA (ANP) Tijdens een jacht partij in het Mastbos bij Breda is de 83-jarige heer K. Rijvers door een van zijn collega-jagers per ongeluk van dichtbij neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. Na reconstructie van het ongeval is de politie tot de overtui ging gekomen, dat de schutter, de 54- .jarige J. B. uil Ulvenliout de heer Rijvers niet gezien ban hebben. Deze kwam op het moment dat de heer B- op een konijntje schoot achter een dichte struik tevoorschijn en werd vol geraakt. Volgens de politie beschikten de zes jagers die vrijdagmiddag aan de jachtpartij deelnamen alle over een acte en hebben zij zich gehouden aan de regels, die gelden voor de jacht. lachmon alsnog overstag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens het ko- ninkrijksdebat over de onafhan kelijkheid van Suriname, volgen de week in Den Haag, zullen de Surinaamse staten toch door een grote delegatie worden vertegen woordigd. Oppositieleider Lach- mon heeft de Nederlandse rege ring vrijdag bericht, dat hij als nog met een groot aantal leden van zijn Vooruitstrevende Her vormingspartij (VHP) naar Den Haag zal komen. Minister-president Den Uyl deelde dit vrijdagavond mee na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad. De pre mier zei hier zeer verheugd over te zijn. De VHP had eerder gedreigd de parlementaire behandeling van de on afhankelijkheid niet te zullen bijwo nen. Een delegatie van de regeringsco alitie, onder leiding van statenvoorzit- ler Wijntuin, is al in ons land. De heer Den Uyl noemde dit ..een kentering in de ontwikkelingen. Maar ik heb de hoop nooit opgegeven- We hebben nu gelukkig redelijke vooruit zichten dat de onafhankelijkheid langs de normale parlementaire weg tot stand zal lcunnen komen". Dat bete kent dat Suriname op 25 november onafhankelijk wordt. Volgende week gaat staatssecretaris Kooijmans van buitenlandse zaken met een ambtelijke delegatie naar Suriname om alvast overleg te plegen over een aantal overeenkomsten tus sen Nederland en Suriname, voor na' de onafhankelijkheid. Men wil deze overeenkomsten officieel op de dagi van de onafhankelijkhdid in Paramari bo tekenen. Het Surinaamse statenlid Somohard j ,jo, die deel uitmaakt van de fractie j van mevrouw Liesdek-Clarke, is bij terugkeer in Suriname gemolesteerd. De heer Somohardjo die onlangs Ne derland bezocht kwam vrijdag via: Aruba en Frans Guyana in Suriname aan. In het grensplaats.je Abina aan de Merowijnervier werd hij gemoles-l teerd. Nadere bijzonderheden over hetl incident waren in Paramaribo nog! niet bekend. Wel werd vernomen dat de heer Somohardjo onder politiebe scherming op weg was naar de Suri naamse hoofdstad. amerikaans vliegtuigmotoren bedrijf onderzoekt mogelijkheden van overname of deelneming INDUSTRIEBOND NW: „VERBOD NOEMEN NAAM CHANTAGE" ZIERIKZEE Het Amerikaan se bedrijf, dat geïnteresseerd is in een eventuele overname van of deelname in de met sluiting be dreigde motorenfabriek Smit en Bolnes in Zierikzee is Pratt and Whitney. Het is een onderdeel! van het concern General Tech-i nologics, dat zich onder meer be-1 zighoudt met de produktie vanl vliegtuigmotoren. Een eventuele vestiging van dit bedrijf zou ao verluidt in welingelichte kringen in ieder geval een beroep op de arbeidsmarkt doen in de omge ving van het aantal personeelsleden, dat n u bij Smit Bolnes in dienst is. ruim tweehonderd man. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het aantal arbeidsplaatsen een ovema-j me in de toekomst nog zal stijgen.; Het zou mogelijk zijn, dat in Zierikzee ook in andere sectoren dan de vlieg-; tuigmotor activiteiten worden ontwik keld. Er zijn intussen verkennende gesprekken met het ministerie van economische zaken geweest, evenals contacten in het Zeeuwse met ver-; schillende instanties, onder andere dei provincie, het ETI, de gemeente Zie rikzee en het districtsbureau voor de' arbeidsvoorziening. De interesse van Pratt and Whitney voor overname van of deelname in Smit-Bolnes hangt samen met de be-i siissingen in de West euro pesei VO-landen om ae Startfighier te vervangen door de F 16 Daarbij onder meer van Nederlandse kant bedongen, dat de Amerikaanse onder neming, die de F 16 fabriceert ook activiteiten in West-Europa, en in het bijzonder Nederland zou moeten be ginnen. Naam geweest, „een Amerikaan", so is door de directie van Smit-Bolnes gezegd. Hij heeft met de burgemeester en directeur Dreijer besprekingen ge voerd. Het schijnt de "big boss' zelf te zijn. Hij heeft laten weten dat als zijn naam of die van zijn onderneming op welke wijze aan ook de pers bereikt, hij onmiddellijk zal kappen met eïke vorm van onderhandelen". De naam van de eventuele gegadigde voor overname van de motorenfa briek Smit-Bolnes was tijdens de ver gadering van de slakende werknemers die overigens hun staking met ingang van vanmorgen vroeg voorlopig beëindigd hebben weer een belang-, rijk punt. Dïstrictsbestuurder H- Bij-! vank van de Industriebond NW zei! er het volgende van: ,.Er is vandaag iemand in Zierikzee' 'Chantage' De heer Bijbank vervolgde: „Dat is natuurlijk chantage. Maar aan de an dere kant is het ook wel een vleugje hoop. En we maken de kans, dat dit vleugje zal verdwijnen". „In deze kritieke situatie acoen aller lei speculaties de ronde over de naam van de onderneming- Als die nu in de kranten komt, dan kan de conse quentie zijn, dat de Amerikaan alles ineens afkapt. Want Amerikaanse za kenlui zijn bikkelhard", aldus de heer Bijvank. Hij deed een dringend be roep op de aanwezige journalisten de naam net te publiceren als zij die a! zouden weten, „dan komt de werkge legenheid van 205 mensen in gevaar"- Deze opmerkingen werden hem door de pers- en radiomensen niet in dank afgenomen: „U mag die werkgelegen heid niet over onze rug gaan spelen. De verantwoordelijkheid ligt. bij die Amerikaan", werd de vakbondsbe stuurders door de journalisten toege voegd. „Als de naam uit vrije nieuws garing bekend wordt, achten de kran ten zich verplicht die te publiceren". Erg 'voorzichtig' sprong de directie van Smit en Bo;lnes overigens niet om me: de Amerikaanse gast. Hij werd zowel op het bedrijf ais in gezelschap van die directie in een be kend en voor het publiek geopend! Zerikzees restaurant gesignaleerd. zie ook pagina 2 en 17). Zie- fiantlijn De vinger op de lippen p^Éjj waartoe dit bedrijf behoort heeft gezocht om deze zaak zo verve lend mogelijk af te wikkelen. We la ten hier nu buiten beschouwing hoe het bedrijf in moeilijkheden ia ge raakt het is me', het enige In deze tijd maar aan d<- manier waarop sindsdien is gehandeld kan moeilijk worden voorbijgc«aan. Eën voorbeeld; de buitenlandse contacten voor een eventuele overneming van de fabr.ek waarover nu voortdurend word' gesproken werden ai in juni ge zocht. maar IHC vond het niet nodig om daarop direct te reageren. Heed dit concern wel «ren duidelijk begrip van wat onder he* begrip 'ondeme- mereverantwoordelijkheidvalt? z>,e verantwoordelijkheid brengt naar on ze mening met zich mee dat de lei ding van een onderneming nletn mag nalaten om de belangen van allen die bij het bedrijf zijn bei rokken, veilig te stellen. He*, ziet er echter naar uit dat althans voor dit deel van de on- dememersveran*. woordelij kheid bij IHC weinig besef bestaat De toe spraak van burgemeester De Meester van Zierikzee gisteren tot de werk nemers van het bedrijf duidde er op dat ook bij het gemeentebestuur groot ongenoegen heerst over het be leid zoals dat hier is gevoerd Bij de huidige stand van zaken doet zich een opvallende complicatie voor. De vertegenwoordiger van bet- Amerikaanse bedrijf dat belangstel ling heeft voor Smit-Bolnes. loopt al- lerwege te verkondigen dat geheim houding een eerve vereiste is Daar door is bijvoorbeeld de leiding van de vakbonden in een vervelend pareet ge komen. IHC wenste namelijk de vak bondsbestuurders alleen de naam van de gegadigde te noemen indien zij geheimhouding zou den betrachten. On der protest zijn de bestuurders met deze voorwaarde akkoord gegaan, ten einde toch enige mogelijkheden te heb ben om nadere informal ies in te win nen over achtergronden en reputatie van het bedrijf. Een onmoge'.:i!-:e toe stand. De bestuurders van de vakbon den staan nu tegenover hun leden m vrijwel dezelfde situatie als bijvoor beeld het college van gedeputeerde staten tegenover de staten van Zee land wanneer die om inlichtingen vra gen over een eventuele vestiging van Montedison: het college zwijgt ln aïie talen omdat de besprekingen vertrou welijk zijn. hoewel alleriei zaken ai in de krant zijn vermeld. De vakbonds bestuurders moeten tegenover hun leden zwijgen terwijl de naam hen op de lippen brandt. onder zware druk. Zij deden na melijk gisteren over ae hoofden van hun Zierikzeese leden heen een drin gend beroep op de vertegenwoordigers van pers en andere media om de naam van het bewuste 'oedri;f nie* te ver meiden, ook al zou die bij vrije nieuwsgaring ter beschikking komen: ae werkgelegenheid in Zierikzee sou er van afhangen. Terecht hebben de aanwezige verslaggevers na afloop protest aangetekend tegen deze han delwijze: op die manier werden zij opgezadeld met de verantwoordelijk heid voor de werkgelegenheidssituatie in Zierikzee. een verantwoordelijkheid die zij zonder meer afwezen. Wij wil len dat nogmaals onderstrepen. De vakbondsbestuurders mogen zich ge dwongen hebben gevoeld om te vol doen aan het verzoek om geheimhou ding. maar het gaat niet aan dat zij nu met de vinger op de lippen rond gaan. opdat toch maar niemand de naam van de Amerikaanse gegadigde zou vermelden. Wanneer men nagaat hoeveel instanties op dit ogenblik ai bij deze zaak zijn betrokken en wan neer men overweegt dat als gevolg van a! deze besprekingen vele tiental len mensen op de hoogte zijn van de naam van het betrokken bedrijf, dan is het eenvoudig onzinnig om die ma te vermelden, zeker niet omdat die m allerlei wandelgangen openlijk wordt uitgesproken. Bovendien: als het be wuste bedrijf niet in de media ge noemd wens*, te worden, aan moet her zich niet richten tot de instanties me*, wie het onderhandelt, maar recht streeks tot de media. En dat is nage laten: er wordt alieen maar gedreigd met afbreken van de onderhandelin gen tegenover derden. \X7e hebben pogen na te gaan waar- W om deze geheimzinnigheid nodig was. Ons is gebleken dat het vooral de angst is bij ae vertegenwoordiger van het bewuste bedrijf voor demon straties en anti-Amerikaanse rellen, omdat het is betrokken bij een belang rijke defensie-order, namelijk de F-16. Een weinig steekhoudend argument. Ais elke defensie-order in Zeeland tot demonstraties aanleiding zou geven, dan kon men hier wei aan de gans blijven: de gespecialiseerde marinewerf van Nederland ligt binnen deze provin cie. We hebben nog niet gemerkt da*, op grond daarvan rellen zijn ontstaan. In wat voor samenleving zitten we ei genlijk? In een crisissituatie wan: dat is het in Zierikzee moet over ëën van de meest essentieie punten worden gezwegen omda* er misschien wel eens een groep mei een spandoek zou kunnen gaan lopen. Gaan we dan zo gebukt onder de terreur van de de monstraties dat een naam van een ko per voor een kennelijk failliete boe del alleen maar mag worden gefluis terd? Wij wensen daaraan niet mee :e Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1