TOMELOOS. BRILJANT ORANJE KLOPT POLEN KNOBEL: JAMMER DAT HETZELFDE TEAM NIET TEGEN ITALIË SPEELT @T~ Team functioneert nog steeds aan top wereldranglijst STAND IN GROEP VIJF Revanche herboren Nederlands elftal voor debacle in Katowic De Pooter: wel spelen maar niet in Axel OOSTENRIJK WON GEMAKKELIJK JOEGOSLAVIË KLOPT ZWEDEN TENNISTOERNOOI IN BARCELONA Jong Polen klopt Jong Griekenland «aio dONOEKOAG 14 OKTOBER 1975 MOYINCIAtE ZEEUWSE COURANT |5 AMSTERDAM De tijden van het WK-voetbal 1974 herleefden anderhalf uur lang in het to taal uitverkochte Olympisch Stadion. Daar streed een formidabel Nederlands elftal met een tomeloze inzet tegen het sterke Polen. Daar knokten elf geharde professionals zich naar een 3O-overwinning. Naar een dikverdiende re vanche op de 41-blamage vijf weken geleden tegen precies dezelfde Polen in Katowice onder gaan. Revanche, wraakDat moet zonder meer de drijfveer zijn geweest van dit voetbal. Dit totale voetbal, dat niet alleen afdoende bleek voor een afgang van het Poolse elftal, maar dat ook duidelijk liet blijken dat wanneer Ne derlandse spelers zich volledig willen inzetten, wanneer de motivatie 100 procent is, Oranje ook vijftien maanden na het WK-1974 aan de top van de wereldranglijst functioneert. 30Een overwinning die de verdiensten van alle elf spelers in zich houdt. Iedereen streed met de inzet die hij geven kan, maar één man toornde toch boven alles uit. Kazimierz Gorski had het twee dagen geleden in het Am sterdamse Sonesta-hotel nog gezegd: „Het wordt een moeilijke partij voor ons. Ik ben blij met een gelijk spel. Want vergeet niet: u heeft nog steeds Joh an Cruijff, de beste speler van de wereld als hij voluit wil spelen, als hij iets wil uitwissen dat hem als ondraaglijk voor komt". Johan Cruijff, de man die in Katowice van het veld kwam en toen zei: „Dit ma? ons nooit meer overkomen, dit is een keiharde les voor mij, voor ons en voor het Nederlands voetbal in zijn totaliteit". Deze Johan Cruijff had zijn plan getrokken. Ifij was woensdag in die volle Olympische bak weergaloos. Niet te sluiten. Hij was de animator van het Nederlands elftal. Hij dirigeerde hel team. Dat was Johan Cruijff op z'n allerbest. Daar was geen kruid tegen gewassen. Hel Nederlands elftal onder zijn leiding heeft formidabel gespeeld. Van de eerste tot de laatste minuut heeft het aangevallen, geattaqueerd met 100 pro cent inzet. Het drong de Polen terug. Het dekte tegelijk de posities, het kapte de lijnen af, waarlangs Deyna en de nieuwbakken aanvoerder IVÏaszczyk de snelle Poolse aanvallers probeerden te lanceren. Die jongens, Lato, Gadocha en Szarmach die vijf weken geleden triomfen vierden tegen een toen wanke lende Nederlandse defensie. Tegen een verdediging die een aarzelende doelman (Jan van Beveren) achter zich wist. Deze jongens kwamen er ditmaal niet aan Met clubgenoot Krijgh achter zich groeide de in Katowice volledig falen de Van Kraay naar zijn normale, en dus goede vorm; de twee geroutineer de Ajax-vleugelverdedigers Suurbier en Krol. die Lato geen enkele centi meter vrijheid liet. deden wat ze moesten doen en doelman Piet Schrij vers volbracht het werk dat hij kreeg met een brille, die hem de bewonde ring van de toeschouwers schonk. Dit Nederland was niet te stuiten. 'CLUB'-VOETBAL Dit Nederland, dat niet alleen gemo tiveerd was door de revanche-gedach- le, maar bovendien door het vertrek van de twee PSV'ers Van der Kuylen ai Van Beveren. De elf die in het veld stonden, wilden gewoon aan dit twee tal laten zien dat het ook zonder hen kon, dat de aftocht uit Zeist geen verzwakking betekende van het team, maar integendeel, een nog grotere motivatie. Gorski had zijn mannen nog ge waarschuwd die maandagavond, toen iedereen rich in het Poolse kamp slap lachte over die „aummê Hollander". Gorski had zijn spelers gewaarschuwd en geregd: „Mensen, wees toch voor zichtig. Dat kan wel eens in ons naceel zijn. De overigen zullen zich extra inzetten". De Poolse coach heeft tot zijn bittere teleurstelling het grootste gelijk van de wereld gekre gen. Nederland speelde, zoals het se dert de WK-strijd nog niet gespeeld had. Alles klopte, alles lukte; de mooi ste combinaties werden vooral na de rust op de grasmat gelegd en regel matig klaterde het applaus van hef dankbare 55.000 man tellende publiek KWESTIE VAN TIJD Hel was feitelijk meteen al duide lijk dat doelpunten niet konden uit blijven. Polen werd onder een derge lijke druk gezet dat het slechts een kwestie van tijd was eer het zou bezwijken. Wanhopig probeerden rou tiniers als doelman Tomaszewski en ex-aanvoerder Deyna, die overigens volledig faalde cn na rust plaats moest maken voor Bula, het spel te vertragen. Hel hielp niet. Niet alleen de goed leidende Hongaarse scheids rechter Palotai trad daar onverbidde lijk tegen op, maar het vertraagde het Nederlandse spel niet. Op het middenveld regeerde de s.eeds meekomende Johan Neeskens, samen met Thijssen, terwijl Krijgh en Suuroier veelvuldig met de aanval meekwamen. Onbarmhartig werd de Poolse defensie aan flarden gespeeld. Steeds kwamen de Nederlanders vrij en het eerste doelpunt, dat na een kwartier werd gescoord en dat defini- VOLKOMEN MIS Gorski had het ze ingeprent; „Door sta je het eerste kwartier, dan valt Nederland wel terug. Een hoog tem po, zo hoog dat wij op de knieën dreigden te raken, k3n geen. enkele ploeg lang volhouden". Gorski vergiste zich tot nu toe slechts heel zelden in zijn loopbaan. Gisteravond sloeg hij de plank echter volkomen mis. Hij had niet voldoende rekening geouden met. de tomeloze Nederlandse wil om revanche te nemen op de blamage van Katowice. In feite is die grote nederlaag daar voor Nederland het signaal geweest dat het anders moest, dat het wilde het de kwartfinale van het Europees kampioenschap voor landenploegen halen niet moest voetballen of de tegenstander een kleine jongen was. Oranje had de les van Katowice heel goed geleerd. Het ging na dat eerste succes niet in de verdediging. Het bleef aanvallen. Dat was een tactiek die Polen kennelijk niet had verwacht. De afweer van de Polen werd wat grover. Johan Cruijff werd enkele keren onderuitgehaald en de protesten die hij luidkeels indiende bij de scheidsrechter, kwam onze Ne derlandse aanvoerder ten slotte op een gele kaart te staan. De enige die Palotai behoefde uit te delen in dit, evenals in Katowice, door de bank genomen sportieve voetbalduel. DEPRIMEREND De snel opkomende Suurbier werd niet gevolgd door Gadocha; Geels zag de vrije positie langs de lijn en schoot de bal voor de voeten van zijn clubgenoot. Diens voorzet werd op welhaast klassieke Neeskens-manier in het doel gekopt. Via de paal carambo leerde de bal in het Poolse net. Een echt ouderwets Ajax-doelpunt. Het was trouwens toch of dat Ajax-spel van enkele jaren geleden herleefde. De moot van zes Ajacieden en ex-Ajacie- den (Krol, Suubier, Geels, Neeskens, Cruijff en Schrijvers) vond elkaar blindelings en de overige speler!» slo ten zich uitstekend bij dit „club"- voetbal aan. Renë van de Kerkhof speelde zich diverse malen vrij, maar was wat ongelukkig in de afwerking. Geels dook overal op waar mogelijk heden om te scoren waren en Cruijff was alom. Na een kwartier spelen, na het eerste doelpunt dus, was Polen in feite een geslagen ploeg. Er knapte iets in liet zelfvertrouwen waarmee de Poolse voetballers op het veld waren gekomen. Hautain hadden ze het gefluit van de toeschouwers over hun hoofden laten gaan. Even hautain probeerden de spelers elkaar de bal toe te spelen in die eerste minuten en poogden ze de Nederlandse aan vals- stormen af tc weren. i afloop van de strijd Die aanvallende tactiek van Neder land bracht de Polen volledig uit hun spel. Ze kwamen zelf niet tot attaque ren, ze ondergingen precies hetzelfde wat Oranje in Katowice had moeten slikken. Het besef dat dit Nederlands elftal te sterk was, dat een overwin ning of zelfs maar een gelijkspel bui ten hun bereik was gekomen, depri meerde de Poolse voetballers enorm. Tot de rust hielden ze die 1-0 stand vast. Na de pauze ging het snel ber gafwaarts voor hen. De afgang die ze in gedachten klaar hadden voor Ne derland. kregen ze zelf te slikken. In de eerste minuut van de tweede helft sloeg Nederland genadeloos toe. De snel opkomende Suurbier werd ge blokkeerd door Wawrowski. De vrije trap nam de geroutineerde Neeskens snel en voor enige Pool zich het gevaar realiseerde, dook Ruud Geels het leder in de uiterste hoek onhoud baar voor Tomaszewski: 20. KASTJE NAAR MUUR Mocht er nog enige twijfel aan het uiteindelijke succes bestaan, dan was dat met dit prachtige doelpunt wegge vaagd. Nederland speelde een gewon nen partij. Het dicteerde gedurende de gehele tweede 45 minuten het spel. Het liet vooral in de eindfase de moegestreden Polen van het kastje naar de muur wandelen en het bepaal de ten slotte de eindstand op 30 door een doelpunt van Thijssen in de 58e minuut. Neeskens stuurde Thijssen, die ein delijk eens mee naar voren was geko men op schitterende manier de ruim te in, en de FC Twente-speler faalde niet in de afwerking; 30. De demon stratie die daarna volgde was toegift. Nederland vernederde het Poolse elf tal, dat onder de druk van beter voetbal ineen was geschrompeld en plotseling en wel heel nadrukkelijk het besef had gekregen dat de triomf van Katowice een eenmalige uitschie ter was geweest. Een goede leer over igens voor een Nederlands elftal dat zoiets nooit meer wenste mee te ma ken en dit nadrukkelijk etaleerde met een 30-revanche. Volledig leeggespeeld, totaal gede moraliseerd, zaten de Poolse voetbal lers in de kleedkamer. Ze hadden voor de aanvang alles verwacht, maar dit niet. Weg waren alle hooggestem de verwachtingen. Weg waren alle gedachten aan een plaats in de kwart finale. Een gelijkspel in Amsterdam en dan de triomf over Italië voor eigen publiek in Warschau. Zo was het hun ingepompt, zo had iedereen het gedacht. Het kwam heel anders uit. „Tegen dit sublieme Nederlands elftal", zei Gorski eenvoudig en spor tief na afloop, „viel er voor ons niet le voetballen. Wij buigen deemoedig het hoofd". weg nadat hij met een ma gistrale kopbal het eerste Nederlandse ^^zc-tpori-pzc-iporl- pzoj AMSTERDAM Na dr 3-0 x^ Tin Nederland op Polen in de -.and ln groep 5 van de strijd om het Europe- si- voetbalkampioenschap als volgt: i en 22 november: lialie-Nederiand. 1 WENEN Oostenrijk heef: weensdag- j avond in Wenen gemakkelijk gewon nen van Luxemburg: 6-2. Bij de rus: was de stand 3-2. He*, was een wed strijd in groep twee van her, loerco: om het Europees kampioenschap voer landenploegen. De eerste ootmoetir. had Oostenrijk in Luxemburg me. i gewonnen. El- waren 14.500 toeschou wers, die Welzl (2). Krankl (2). Jara en Prohaska zagen scoren voor de Oos tenrijkers en Braun en Philipp too.- Luxemburg. De stand is: Wales 5 4 0 1 8 13- 4 Oostenrijk 5 3 1 1 7 11- 6 Hongarije 5 2 3 2 5 7-7 Luxemburg 5 0 0 5 0 6-20 ZAGREB (Reu'.vr) Joegosiav f- heeft woensdag in Zagreb var. Zweden ge wonnen met 34). He: was een wed strijd in groep 3 van het Europeer kampioenschap voor landenteams. Joe goslavië had bij de rust een voorsprong van 1-0 door een doelpunt van Oblak. Na de hervatting scoorden Vladic en Vabec. Er waren 45.000 toeschouwers De stand in groep 3 is. Joegoslavië 5 4 0 3 8 13 - 4 Zweden 6 3 0 3 6 8-9 Noord-Ierlaod 4 2 0 2 4 5-4 Noorwegen 5 1 0 4 2 5-12 BARCELONA (Reuter) Guillermo Vflas. Adriano Panatta. Manuel Oran te*», Bjoern Borg en Ilie Nasi'ase heb ben zich woensdag allen zonder moei te geplaatst voor de derde ronde van het 76.000 dollartoemooi van Barcelo- De belangrijkste uitslagen: 'neren en kelspel: tweede ronde: Eddie Dibbs (VS)-Bernie Mitton 'Za> 6-0, 6-1; Onny Parun (NZ)-Ray Moore <ZA) 6-4. 5-7. 6-2: Bjoem Berg (Zwe den )-Eherwood Stewart (VS) 6-1. 6-0; John Lloyd (GBi-Jurger. Fassbenóer (W_D2d> 6-4. 7-5; Jaime FTJol 'Chili asjit Singh Indiai 6-3. 6-4; Karl Met ier (W.Dld)-Ricardo Cano 'Arg' 6-4. 3-6. 6-2; Adriano Panatta (It)-Antonic Baranco 'Sp'i 6-1, 6-2: Manuel Orantes 'Sp)-Barry Phillips Moore (Austr» 6-1. 6-3. Guiilermo Vilas (Arg)-Edison Mandarino (Spi 6-1, 6-1. Jan Kodes (Tsj-sI)-Ivan Molina 'Coli 6-3. 6-5: The Nastase 'RoemiBans urgen Poiunann (Wxüd) 6-3. 6-3. WARSCHAU Jong Polen heeft woensdag in Warschau met 4-1 gewon nen van Jong Griekenland. Bij de rus- was de stand nog 1-1. Het was een wedstrijd voor het Europees kampi oenschap voor landenploegen encc: 23 jaar. Er waren 3000 toeschouwers. AMSTERDAM Optünale sfeer natuurlijk in de Nederlandse kleedkamers na afloop. Iedereen Jva?. k'U en iedereen wilde wel kwijt flat zo'n nadrukkelijke overwinning niet verwacht werd. Trainer George Knobel vertolk te de gedachten van alle spelers toen hij zei: „We hebben erg goed gespeeld. Het was weer eens puur totaal voetbal. De voorbereiding in Zeist moet toch wel beter zijn geweest dan in Katowice. Ik vind en wij vinden et allemaal bijzonder jammer p^ v,'e ln het duel tegen Italië in Rome met met hetzelfde team Ken aantreaen Het is wel dui- dJ w Semaakt. dat de nederlaag, mniil ue in Katowice een een malige gebeurtenis is geweest. Al- tv S hebben goed gespeeld, hef feen namen- Wel vind ik -emliw iedereen zich aan de -«naakteafspraken heeft gehou- men J,e een eenheid vor- boeken" Z° Je "«uitaten Johan Neeskens had ook zo'n uitslag niet verwacht. „Ik was onder de indruk van dat Wilhel mus en van dat uitverkochte sta dion. Ik kwam ineens helemaal in de WK-roes. Dat zei Johan Cruijff ook tegen mij tijdens de wedstrijd. We hadden alles voor elkaar over in het veld en we speelden allemaal voor honderd procent. Ik vind het erg jammer, dat ik er in Rome niet bij kan zijn. Maar ik blijf volledig be schikbaar voor het Nederlands elftal Het was één groot feest. Van Hanegem hebben we ditmaal niet gemist. We hadden afgespro ken dat we snelheid moesten ma ken. Daarmee kon je die Polen terugdringen en uit him spel ha len. Dat is niet bepaald het sterk ste deel van het spel van Van Hanegem. Opvallend vond ik dat de vier overgebleven PSV'ers vol ledig in de ploeg meededen. Fijn, deze opvatting". En een bescheiden Poolse trai ner Gorski: ..Er is een oud gezeg de, je speelt zoals de tegenstan der het toelaat. Nederland liet helemaal niets toe ditmaal en dus verloren we. Nederland was gewoon superieur. Wij waren zwakker dan in Katowice. Door de druk van Nederland begonnen onze spelers fouten te maken en dat gaf de doorslag". Gorski was bijzonder teleurge steld over het spel van de zo gevierde Deyna- „Het middenveld was zwak. En in het bijzonder Deyna draaide niet. Hij heeft zijn opdracht niet uitgevoerd. Hij moest Wim Jansen uitschakelen. Dat lukte niet. Vandaar dat ik hem heb vervangen. Ik verwacht wel, dat Deyna tegen Italië zal spelen. Wij waren niet dynamisch en hebben zonder enthousaisme gespeeld. Dat was het verschil met. Nederland. Onze tegenstan der bleef doorgaan. Ook toen het 3-0 stond. Als we Nederland had den willen verslaan zouden we het beste hebben moeten geven dat in ons was- En dat is niet gebeurd. Zo'n Cruyff is een spe ler van ongekende klasse, de wer kelijke nummer één. Verliezen is niet erg, maar er moet gevochten worden. En dat hebben we in Amsterdam beslist met ge daan". Johan Cruyff vond het een goede wedstrijd van Oranje, maar niet de beste die in zijn periode 'net Nederlands elftal heef gespeeld. „Ik heb zelf wel eens beter ge speeld", vond de aanvoerder van Oranje „Ik geloof wel dat het mijn nuttigste wedstrijd is ge weest in mijn carrière". Uitermate tevreden was Ruud Geels, wiens doelpunt Nederland zicht op een plaats in de kwartfi nales om het Europese voetbal kampioenschap gaf. ..Het is onzin om te zeggen dat ik nog nooit zo goed heb gespeeld", betoogde hij. ..Ik had nu een andere taak. Ik moest die linksback afstoppen en dat is goed gelukt. Door die speelwijze ben ik veel meer aan de bal geweest dan normaal bij Ajax dat wel. Het was overigens een uiterst faire wedstrijd- Het is bijna niet te geloven hoe gedisci plineerd die Polen zijn". ADVERTENTIE Korreioploskoffie inde Gulden Reuzenpot tijdelijkvan f5,70 voor AXEL De kans, dat Dickie de Pon ter nog dit seizoen overschrijving zal krijgen van de Bredase eredivisieclub NAC naar zondag derdeklasser Axel is zeer klein geworden. Het ex-Spui-ta- lent. dat aan het eind van het seizoen *73-'74 als amateur overschrijving aan vroeg naar NAC en door de Bredase club weliswaar volledig werd vrijgela ten om voor Axel te gaan spelen kreeg deze week van de KNVB te horen, dat hij met ingang van komende zondag weer speelgerechtigd is. Maar helaas voor hem niet voor Axel. zoals alge meen werd verwacht, maar voor vier deklasser Vogelwaarde. Oorzaak van dit alles is het fel*, dat Dickie de Pooter in de overschrijvings termijn, voor de amateurs is dat vóór 31 mei. eerst overschrijving heeft aan gevraagd naar Vogelwaarde. In twee de instantie heeft hij die overschrij ving ingetrokken en heeft hij over schrijving aangevraagd naar Axel. Bij deze vereniging trainde Dickie de Poo ter. traint hij nog. Hij speelde zelfs enkele vriendschappelijke wedstrij den mee. Het was ook de voetballer vereniging Axel. die alles in net werk stelde om de overschrijving van Dickie de Pooter rond te krijgen en daardoor had de club goede hoop dat de over schrijving. ook al gezien de verklaring van NAC. binnen de kortste tijd rond zou komen. Het farppante w:l r.u ca: die overschrijving er inderdaad :s. niet naar Axel maar naar Vogelwaarde, iets wat Dickie de Pooter helemaal niet overweegt. Kij blijft nog liever tot 1 augustus 1976 niet speelgerech tigd dan nu voor Vogelwaarde te spe len waar hij geen enkele binding mee heeft- Hij blijft in ieder géval bij Axel, verzekerde Axel-secretaris Toon v. d. Velde ons woensdagavond. De Axel-secretaris had woensdagavond nog goede hoop, dat alles toc'n nog in het voordeel van Dickie de Pooter zou worden opgelost. Toon v. d. Velde: ..We hebben vanavond een gesprek gehad en ik geloof dat er een oplossing mogelijk is. Hij wil in ieder geval bij ons blij ven om te trainen en eventueeel te spelen. Het is alleen jammer dat op deze manier een jongen op een leef tijd van beneden de twintig jaar niet in de mogelijkheid wordt gesteld om zijn geliefde sport te beoefenen. Dat is wat mij persoonlijk het meeste tegen de borst stuit. Wij van onze kant gaan er alles aan doen om tot een vroeg tijdige oplossing te komen." Dick de Pooter noch de KNVB was voor commentaar bereikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 15