„Spoedig rampenplan voor het Westerschelde-gebied tiWsteifttsttai Basisschool 'de Wegwijzer' in Heinkenszand officieel geopend 111 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWENoviNciAiE ZEEUWSE courant Mel grote blijdschap geven, wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broer- Familie.berichten Wij noemen hem Andre. Ik ben geboren op 11 ok tober 1975. Mijn ouders, zusjes en broertje zijn J. J. van Dijke N. A. van Dijke-Lindhout Janny Maja Izaük Willy Conja S:nt-Annaland. Schoolstraat 45. Met grote verslagen heid namen wij ken nis van het plotseling heengaan, tengevolge van een noodlottig ongeval, ran ons be stuurslid KEES MARTENS Met leedwezen geven wij kennis dat, door een noodlottig ongeval, is overleden, de heer C. MARTEN'S Rijks Teelt- en Handels onderneming B.V. s-Heerenhoek Lid Accountants- en belastingadviesbureau NCB bijkantoor Heinkenszandi. C. MARTENS Directie, personeel en aange sloten leden Accountants, belastingadviesbureau NCB, bijkantoor Heinkenszand Heikenszand. 14 oktober 1975. Met droefneid geven wij kennis, dat heden, onverwachts, van ons is weggenomen, mijn ge liefde man, onze vader, opa en zwager HUIBRECHT DE JONGE echtgenoot van Aberdina Maria Beekc, op de leeftijd van 55 jaar. 's-H.-Arendskerke: A. M. de Jonge-Beeke A. C. Kosten-de Jonge J. Kosten "Toes: I. P. de Jonge L. P. de Jonge-Gideonse P. de Jonge M. J. de Jonge-Roeten Vlissingen: C. A. Geertse-de Jonge B, B. Geertse 's-H.-Arendskerke: Adriaan en Nelleke Ella Rien Ko En kleinkinderen Sint-Annaland: M. Beeke "s-Heer-Arendskerke, 13 oktober 1975, Terlucht 4. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van het ziekenhuis 'Bergzicht' te Goes. Bezoekuur dagelijks van 14.00 uur tot 15.00 De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 17 oktober 1975. om 14.00 uur op de begraaf plaats te 's-Heer-Arendskerke. Directie en medewerkers gever, met grote droefheid kennis van het plotseling overlij den van HUIBRECHT DE JONGE Zijn ijver en opgewektheid zullen in onze her innering blijven. Hofstede Schenge B.V. Goes, 13 oktober 1975. Hiermede vervullen wij de droeve plicht ken nis te geven, dat heden na een langdurige ziekte is overleden, mijn lieve vrouw, onze lieve zorgzame moeder, behuwdmoeder en oma MAGRIETHA BLANKER geboren Schrijver, op de leeftijd van 63 jaar. Middelburg: P A. Blanker J. A. Blanker S. C. Blaaker-Grims H. Blanker J. Blanker-ae Steur En kleinkinderen Middelburg, 14 oktober 1975, Vlissingsesingel 10. De begrafenis za! plaatsvinden zaterdag 13 ok tober 1975, om 11.30 uur. op de algemene be graafplaats te Middelburg. De overledene ligt opgebaard in net mortu arium van het Gasthuis. Bezoekuur van 17.30 tot 18.30 uur. Na afloop van de teraardebestelling gelegen heid de familie te condoleren in de condoléan- ceruimre van de aula op de begraafplaats. Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durig. geduldig gedragen lijden, onze lieve schoonzuster en tante MAGRIETHA BLANKER-SCHRIJVER in de ouderdom van 68 jaar. Koudekerke: C. Blanker M. Blanker-Delst Goes: J. den Herder S. den Herder Blanker Neven en nichten Middelburg. 14 oktober 1975. In plaats van kaarten. t Door een noodlottig ongeval ontviel ons plot seling onze onvergetelijke zoon, broer, zwa ger en oom KEES MARTENS op de leehijd van 27 jaar. Uit aller naam, C. Martens E. Martens-öe Jonge Ovezande, 14 oktooer 1975, Lange Noordweg 9. De overledene ligt opgebaard In het mortu arium te 's-Heerenhoek Donderdagavond wordt de eucharistieviering voor hem opgedragen, om 7 uur, in de pa rochiekerk te 's-Heerenhoek. De gezongen uitvaartdienst zai plaatsvinden op vrijdagmorgen om 10 uur. waarna de be grafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na oen langdurig geduldig gedragen lijden, zacht en kalm. mijn Innig geliefde mar., onze zorg zame vader, behuwd- en grootvader, zoon. broer, zwager cn oom, de heer JACOBUS CORNELLS VINKE echtgenoot \an Aplonla l'lelernella Oudc.sluja, op de leeftijd van 64 jaar Walsoorden: A. P Vinke-Oudesluys Kloosterzande: M J. Vir.ke J. L. Vlnke-den Hamer Wilco en Pim Walsoorden: D. A. L. Vlnke Terneuzen: J. Vinkc L. Vinkc Ferdinand uwe Familie Vinkc Familie OudcMuys Walsoorden. 13 oktober 1975. Oostdljkc 4. De begrafenis zal DV plaatshebben op vrij dag 17 oktober as., on; 15.00 uur. op de ril ge mene begraafplaat-, te Kloostcrzande. Voor- ar vindt een rouwdienst plaats in het Poort huis te Kloosterzandc. welke aanvangt om 34.00 uur. Gelegenheid tot condoleren ln het Poorthuis na de begrafenis. De overledene ligt opgebaard in het mortu arium van het Jultana-ziekenhuis te Terneu zen. Bezoekuren 9.30 - 10.30 15.30 - 16.30 cv» 19.30 - 20.00 uur. Liever geen bezoek san huis. Geen bloemen. Geen toespraken. Heden overleed, zacht en kalm. na een kort stondig lijden, onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder NEELTJE MELSE sinds 14-2-1971 weduwe van Abr. v. d. Velde, op de leeftijd van ruim 85 jaar. Yersekc: J. v. d. Velde M. v. d. Veldc-Hoekman Goes: D. v. d, Velde A. v. d. Velde-Visser C J. de Dreu-v. d. Velde M. de Dreu Klein- en achterklein kinderen Goes. 14 oktober 1D75. Huize 'Randwijck'. De begrafenis zal plaatshebben op vrijdag 17 oktober, om 15.00 uur, te Kloetinge. vanuit "Randwijck". Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in "Randwijck". Correspondentie-adres: 's-Heer-Hendrikskinderendijk 80. Na een langdurig, geduldig gedragen lijden, is heden van ons heengegaan, mijn geliefde vrouw, onze moeder en grootmoeder ELISABETH JOZINA CORNELIA WILLEMSE reboren Bijlevcld, op de leeftijd van 73 jaar. Kapelle: H. Willemse Noordwijk aan Zee: H. E. Meijer-Wiliemse B. H. Meijer Noordwijkerhout: J. C. de Bock-Willemse J. D. H. de Bock En kleinkinderen Kapelle. 14 oktober 1975, Bruëllisstraat 123. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 17 oktober 2975. om 15.35 uur. in het cremato rium te Rotterdam, Maeteriïnckweg 101. Gelegenheid tot condoleren na afloop van da crematie in het crematorium. Heden overleed, na een langdurig lijden, zacht en kalm, onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder ADRIANA WILHELMINA DINGEMANSE weduwe van P. de Visser, in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Oostkapelle: E. Wondergem-de Visser J. Wonaergem Vrouwenpolder: A. de Visser M. J. J. de Visser-Duvekot Emmeloord: W. Vermaire-de Visser J. M. Vermaire Domburg: J. Anker-de Visser W. Anker Oost-Souburg: A. J. Bakker-ae Visser J. Bakker Oostkapelle: P. de Visser Klein- en achterklein kinderen Oost-Souburg. 14 oktober 1975, Paspoortsiraat 2. De teraardebestelling zal plaatshebben zater dag 13 oktober 1975. om 11.00 uur. op ae ai- gemene begraafplaats te Oostkapelle. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het Jeugdcentrum. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm. onze gehelde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder MARIA MIERAS weduwe van Dingenis Kole. in de ouderdom van bijna 96 jaar. Sunnyside. Wash. USA: M. Kole C. Kole-Sweencke Krabbendijke: J. Hirdes-Kole J. Hiraes 's-Gravenpolder: C. de Koster Slïedrecht: J. Kole A. Koie-van Dijk Klein- en achter kleinkinderen "s-Gravenpoider. 14 oktober 1975, Provincialeweg 10. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 17 oktober a.s., des namiddags om 13.00 uur. op de algemene begraafplaats te Goes, vanuit de vergaderzaal van de Gereformeerde Ge meente, ingang Violenstraat. Heden overleed, zacht en kalm, in het zieken huis "Bergzicht' te Goes, onze lieve tante FRAXCINA DRONKERS in de ouderdom van 91 jaar. Namens de familie, C. Dronkers Kruiningen, 13 oktober 1975- Correspondenue-adres: Huize 'Avondlicht'. De overledene ligt opgebaard in ce rouwka mer van het ziekenhuis "Bergzicht' te Goes. Bezoekuur van 14.00-15.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 17 oktober as., om 14.00 uur. op de algemene begraafplaats te Kruiningen. Vertrek vanuit het verenigings gebouw van de Geref. Kerk, hoek Clercqsweg- je/Berghoekstraat, Kruiningen. om 13.45 uur. Gelegenheid tot condoleren direct na de be grafenis in bovengenoemd gebouw. BURGEMEESTER PIJL HOGEWEG VAN REIMERSWAAL: OOK VOOR KANALEN YERSEKE Burgemeester rar. C. pijl Hogeweg van Reimerswaal ver wacht dat nog dit jaar of uiterlijk ni'edio 1976 een ontwerp-rampenplan voor de Westersclieldc gereed komt. Hel plan dat moet voorzien in een hulp organisatie bij calamiteiten zal gelden ;Wor a'le gemeenten, die aan de Wcs- Ifisclielde grenzen. Rel rampenplan wordt voorbereid donr een begin dit jaar gevormde werk- «roep waarin naast vertegenwoordigers van provincie, rijkswaterstaat en jlonale brandweer onder meer ook de kurscmeesters van Terneuzen. Vlissïn- ten en Reimersw aal zitting hebben. er Pijl Hogeweg deed dins- deze mededeling in de raads- tijdens de behandeling gemeentebegroting van Rei- voor 1976. wees mr. Pijl Hogeweg w, dat het rampenplan ook zal gelden wór de kanalen in Zuid-Beveland Zeeiwsch-Vlaanderen, die op de Wes- terschelde uitkomen. Bij het opstellen van het plan wordt niet alleen uitgegaan, van gevaarlijke situaties die zich op de Westerschelde - bij het vervoer van gevaarlijke stof fen kunnen voordoen, maar wordt ook rekening gehouden met eventuele levaren die vanuit onder meer het Ant werpse industriegebied kunnen arei- jen De opmerkingen werden de burgemees- ar vooral ontlokt door het KVP-raads- Ud E. A. E. M. Suij. die niet alleen naar de stand van zaken bij het op stellen van het rampenplan informeer de, maar er ook op wees dat de Belgen ma3r 'doorbouwen'. Voor hem stond vast dat een 'in de lucht vliegen' van de kerncentrale in Doel. ook voor Rei merswaal ernstige gevolgen zou heb ben. In antwoord op vragen van het ARP- raadslid P. C. van Putten, had de bur gemeester eerder gezegd van mening te 2!in dat de beveiliging van het Kanaal door Zuid-Beveland op de eerste plaats een taak van rijkswaterstaat is. „Na tuurlijk zijn wij wei bereid om vanuit de gemeente zo nodig een hulpbeman- nmg voor door rijkswaterstaat te le veren blusboten ter beschikking te stel len." De heer Van Putten concludeerde ook. dat. er bij de PTT sprake was van een akere 'nonchalance' op het punt van telefoonaansluitingen. Zo was het dezer dagen tijdens een kandweeroefening in Reimerswaal niet mogelijk gebleken om tijdig een arts te bereiken. De heer I- N. Lindenberg (pvda) zei nog wijzend op de gevaarlijke si tuaties, die zich ook op het nieuwe Sche'.de-Rijnkanaal kunnen voordoen dat de brandweerauto in Bath in een te slechte staat verkeert. De eemeeniehegroting van de gemeen- fo Reimerswaal werd dinsdagavond zonder voorafgaande algemene be schouwingen door de raad in vlot tempo hoofdsluksgewijze behandeld en goedgekeurd. Alleen de SGP-fractie verklaarde zich om principiële redenen onder meer op het punt van zondagsrust tegen £en aantal uitgaven zoals subsidies aan muziekverenigingen. Met betrekking tot de 'economische aangelegenheden' pleitte VVD-woord- voerder J. Griep voor een tegemoetko mende houding van de overheid ten aanzien van het bedrijfsleven. Door een tolerante houding kan de overheid er fa de huidige moeilijke economische statie voor zorgen dat in deze sector een aantal arbeidsplaatsen niet verlo- ■tn gaan." De heer Griep doelde daar- tij vooral op de situatie in Hansweert, raar als gevolg van de dijkverzwaring tócele bedrijven in een moeilijke si tuatie dreigen te geraken. De heer Griep, die eraan herinnerde dat minis ter Westerterp er nog niet voor voelt, om de aanleg van een bedrijventerrein langs het Kanaal door Zuid-Beveland toe te staan, stelde de gemeente in ieder geval diende te voorkomen dat de betrokken bedrijven in Hansweert op een bepaald moment 'de wijk ne men'. Ook de heer Suij had kritiek op de minister: „Zolang geen definitieve be slissing is genomen over de Ooster- schelde. staan ook de plannen voor het. Kanaal door Zuid-Beveland niet vast en kan er dus in Hansweert niets geueuren. Dat laatste bestreed burge meester Pijl Hogeweg, door er op te wijzen dat er in Hansweert op korte termijn wellicht nog volgend jaar een begin zal kunnen worden ge maakt met de aanleg van een bedrij venterrein met een oppervlakte van vier hectare. ^aar aanleiding van een vraag van de neer P. de Jong (chu) verzekerde de burgemeester dat met de gegevens uit nel persoonsregister inet grote voor zichtigheid wordt omgesprongen- De neer De Jong, die had geïnformeerd naar mogelijke 'samenwerking met de binnenlandse veiligheidsdienst* kreeg van de burgemeester te horen, dat er Inderdaad wel eens een BVD-functïo- naris 'op de stoep' van het gemeente huis slaat. ,,Die functionaris krijgt ech- <er nooit rechtstreeks gegevens uit het npvolkingsregistcr via de betrokken af- "ullng maar uitsluitend via cle burge- meester." Aldus de heer Pijl Hogeweg. uitvoerig werd door de raad stilge staan, bij de begrotingspost, die het «uurbedrag van de ambtswoning van j ae burgemeester vermeld. I De heren Van Putten, Griep en De Jong noemden dit huurbedrag rond 700 1 sutden per maand gelet od het ge- hoden wooncomfort te hoog. De heer 1 bleek het met hen niet eens te nü?' Hi5 wees er daarb'i op. dat de ontvangen huurbedragen weer groten deels moeten worden aangewend voor I net onderhoud van het huis. Ook PvdA woordvoerder Lindenberg constateerde nu e! de af£elopen Jaren aanzien lijke bedragen voor verbetering van de woning zijn uitgegeven. o® raad stemde tenslotte in met de suggestie van wethouder C. Slabbe- *0039m.de minister van binnenland- visf^P croVerz£eken het huurbedrag n™ ppnc wethouder zei het: dP hp» c zm met de eerder door am-nf6 gemaakte opmerking, dat j ambtswoningen in feite 'uit de tijd'1 Ten aanzien van de woningbouw drong de heer Lindenberg aan op het op kor te termijn bouwen van 'bejaardcnflat- jes' aan de Havenstraat en de Schelde- straat in Yerseke terwijl de heer Griep nog eens de aandacht vestigde op het 'verwaarloosde aanzicht' van de oude kern van Hansweert. Burgemeester Pijl Hogeweg zei daarop, dat het stre ven van het college is gericht op reno vatie en rehabilitatie van woningen in 'individuele gevallen' in deze oude kern. SGP-woordvoerder J. A. Bliek wees er op dat het rijk aan de gemeenten de nodige middelen dient Ie verschaffen om onderwijsvernieuwing mogelijk te maken. ,Het mag 'niet gaan zoals bij het opzetten van het regionaal peda-| gogisch centrum Zeeland (RPCZt, het rijk droeg bij in de start maar liet vervolgens de gemeenten met de ver dere kosten zitten." Aldus ae hee: Bliek. Eveneens naar aanleiding van opmer- i kingen van de heer Suij over de RPCZ zei de burgemeester te verwachten dat de gemeeenschappelijke regeling voori het pedagogisch centrum 'ter financie-1 ring van het geheel' binnen enkele' maanden ter behandeling aan de raad zal worden voorgelegd. Aansluitend op een pleidooi van de heer T. I. J. Moer land (pvda) zei burgemeester Pijl Ho geweg dat met de aanleg van een sportveld in Yerseke in het kader 1 van de aanvullende werkgelegenheid zo mogelijk nog dit jaar een begin za! worden gemaakt. Wethouder J A. Nic-u- wenhuyse wees er op, dat extra gelden worden uitgetrokken om volgend jaar ook c-an begin :e maken met een speel- j terrein voor de kinderen. Wethouder C. Slabbcfcoorn maakte nog bezwaar tegen de opmerking van dei heer Van Putten- dal de subsidies voor het jeugd- en jongerenwerk te dras tisch zelfs met 300 procent wor den verhoogd. „Het lijkt financieel een hele sprong, maar niet mag worden vergeten dat wij op dit terrein als ge meente tot nu toe vrijwel niets heb ben gedaan." HEINKENSZAND Vreugde bij de jeugd over de nieuwe school. CHRISTELIJKE SCHOOL - NA JARENLANGE VERTRAGING - IN NIEUWE HUISVESTING WETHOUDER J. BRAS: „SCHOLENBESTAND IN BORSELE IS NU OP EEN REDELIJK PEIL" HEINKENSZAND „Je zou kunnen stellen dat het klassicaal onderwijs de materiële armoede heeft doen ver dwijnen- Het 'kennis pompen', oin het zo maar eens te noemen, verheft een volk het maakt het kritischer en het neemt niet alles zomaar meer. We gaan nu misschien tc maken krijgen met geestelijke armoede. Het groeps en liet individueel onderwijs kunnen hier wapenen tegen zijn". Dit zei de heer J. Gelijns, inspecteur van lager onderwijs, dinsdagmiddag Heinkenszand bij de opening van de christelijke school 'De Wegwijzer'. De heer Gelijns verachtte de opening door het onthullen van de naam bij de ingang van het gebouw. De leerlin gen lieten daarop hun vrolijk gekleur de ballons de lucht ingaan. In ds gemeenschapsruimte van de school zongen de kinderen hun vreugde over de nieuwe school uit. In niet mis te verstane bewoordingen lieten ze blij ken dat ze de oude school aan het. Clara's Pad al lang beu waren en dat het leren in de nieuwe school onge twijfeld een pretje zal zijn Ook voer den de kinderen een toneelstukje op, waarin een goede fee een nieuwe school kwam brengen. De heer Geleijns noemde de oude school 'een trieste zaak' en vond „dat we ons eigenlijk zouden moeten scha men voor het feit dat het nog zo lang geduurd heeft voordat er een nieuwe is". Het oude gebouw stamt uit. 1906. De inspecteur stelde dat de nieuwe school een flexibel gebouw is. „Het is eigenlijk één grote ruimte door de vouwwanden tussen de lokalen en de gemeenschapsruimte. Daar gaan we ook steeds meer naar toe: naar het onderwijs in één grote ruimte. We zijn er nu misschien nog niet hele maal aan toe. maar we gaan die richting uit" De heer Geleijnse stelde dat er een punt achter het klassicaal onderwijs gezet moet worden. „We moeten naar het groepsonderwijs, naar een benadering van het kind op zijn eigen ontwikkelingsniveau- Daar bij moet een stagnatie van het kind wel tijdig geconstateerd worden". De inspecteur van het lager onderwijs ging ook in op enkele aspecten uit de contourennota van minister Van Ke rn enade. „Die nota, die een schets is van het onderwijsstelsel in 2000 legt veel nadruk op geleidelijke overgan gen. Breuken (het gaan van de ene klas naar de andere en van de ene school naar de andere) moeten wor den vermeden. Het opvullen van de scheiding tussen kleuteronderwijs en lager onderwijs lukt naar mijn me ning wel. Moeilijker zal het echter worden met de stap van lager onder wijs naar voortgezet onderwijs. Dat kan nog best eens problemen opleve ren". Belangrijk vond de heer Geleijns ook dat de kinderen tot samenwer king worden gebracht. „Men is in het onderwijs nog teveel bezig op een eiland- Gelukkig liggen hier in Hein kenszand drie eilandjes zo dicht bij elkaar. Dat moet wat samenwerking betreft ëën eiland kunnen worden, zonder angst om de eigen identiteit ie verliezen. We moeten elkaar beter leren kennen en leren waarderen. En dat moeten we onze kinderen ook leren". De ouderparticipatie noemde de heer Geleijns enigszinds ironisch 'een ge- vaarlijke zaak'. „Ouders moeten de school, waarop hun kinderen zitten,! meer leren kennen. Natuurlijk kunnen; ze niet allemaal lesgeven. Maar het is| toch wel verstandig de ouders eens; een les mee te laten maken of eenles te geven aan een aantal ouders. De school moet opengegooid worden, zo dat iedereen kan zien wat erin ge beurt Tenslotte wenste de her Ge leijns het schoolbestuur, de ouders en de kinderen geluk met het nieuwe gebouw en sprak de hoop uit dat De Wegwijzer een wegwijzer wordt om de kinderen zich te laten ontwikkelen tot. mondige mensen, die kritisch heb ben lei-en denken". Wethouder .T. Bras van de gemeente Rorssele deelde mee dat het gemeen tebestuur er ook ten zeerste van over- HEINKENSZAND Inspecteur Ge lijns volgt de onthulling van hel naam bord 'De Wegwijzer'. - - - luigd was dat er een nieuwe school j moest komen. „Het was een krot", constateerde hij eenvoudig. „Op de j nieuwbouw hebben we financieel wel wat moeten beknibbelen. Hel uiterlijk! van het gebouw vind ik persoonlijk' niet zo bijzonder. Maar het interieur is bijzonder fraai". De wethouder vertelde dat het scholenbestand in Bor=-1 sele nu een redelijk peil heeft. .Dat; betekent niet dat we met de armen, over elkaar moeten gaan zitten- Er is! nog veel te doen. In Heinkenszand en, in s Gravenpolder moet een aantal scholen worden uitgebreid, terwijl in andere kernen gebouwen verbeterd moeten worden. Voor goed onderwijs zijn nu eenmaal goede voorzieningen nodig. Het gemeentebestuur van Bors- sele is zich daarvan bewust". Tenslot-| te zei de heer Bras tot de aanwe- j zigen: „Waardeer de viijheid van het onderwijs en geef ze niet prijs". De voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Steenaard ging na iedere toespraak kort in op hetgeen de spre ker had gezegd. Verder werd hetj woord gevoerd dóór de heren J. de Jonge, drs J- van Belle (beiden oud- hoofd van de school W. van Soeler, namens de christelijke bestuursraad, ir Dekker van het architectenbureau, Rothuizen en 't Hooft aannemer' Fraanje, P. van der Linden namens de openbare en de katholieke school en het hoofd van de christelijke school, de "neer J- A. bij de Vaate. 's Avonds bezichtigden de ouders van de leerlingen en de leden van de schoolvereniging hei nieuwe ge bouw S. KROGNENBERG oogarts GOES AFWEZIG 16 - 19 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 27