KanaalzonegemeeFiten op zoek naar ruimte voor gastarbeiders Ruilverkaveling op Noord- Beveland maandag voltooid Staten verwerpen nieuwe motie tegen aanleg Baalhoekkanaal Statenvragen over benoeming hoofd yan milieu-zaken Eerepaim aan Bram Beekman uitgereikt ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 MET DERTIG TEGEN DERTIEN STEMMEN: (ADVERTENTIE) GS: „ER IS DUIDELIJKE UITSPRAAK GEDAAN" MIDDELBURG Do Zeeuwse staten' hebben vrijdagmorgen met dertig te- ,m dertien stemmen een motie ver- ïrtjpen, waarin het verlangen was «wselezd in Den Haag, nog eens Mdrukkèbjk te laten weten, dat rJ(i Zeeland uit niet voor de aanleg vin het Baalhoekanaal voelt. De mo de was ingediend door PPR-fractie- Tijoreitter C. Th. van Waterschoot i steun van de heer W. Don (pvda) m33r kreeg aUecn de stemmen van At statenleden van PPR en PvdA. De h-ide OvdA-gedeputeerdende CDA- fracties, de VVD.. «te SGP, de bp en hot GVP stemden er tegen. De heer Van Waterschoot stelde een nieuwe statenuitspraak over Baalhoek -oor bij de behandeling van een brief van de actiegroep 'Geen Baalhoekka- 1', die gs voor kennisgeving ,„,lén aannemen. Hij zag er en mogelijkheid in om Den Haag op nieuw te laten weten, dat met het Baalhoekkanaal de belangen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen niet zijn ge diend- zijn motie sprak er in dit opricht over, dat de belangen van Ocst-Zeeuwso'n-Vlaanderen ernstig zul len worden geschaad' en voorzag in de statenuitspraak, 'dat voor de ont- ériting van het Antwerpse havenge bied naar andere wegen moet worden vwcht'. „Als het om een vaste oever verbinding over en onder de Wester- tehelae gaat. kan een motie nooit k-waad- Hier geldt hetzelfde," vond de ppR-fractievoorzitter. Hij zag de zin -li een versterkte Zeeuwse uitspraak te meer, daar hij Den Haag 'steeds vruchten crirouleren, dat Zeeland het Baalhoekkanaal eigenlijk wel wil." Mieu-eisen Van de heer C- Balkenende (cda)- fracties) kwam in een eerste reactie de opmerking, dat de staten van Zee land vorig jaar een duidelijke uit spraak over het Baalhoekkanaal heb ben gedaan, die nog steeds geldt, vraag me af of we ons standpunt niet verzwakken." Na een schorsing voor nader overleg over de motie liet me deondertekenaar W. Don weten, dat men in nader overleg in de fractie tot de conclusie was gekomen, dat er in de motie geen relatie is gelegd met eventuele bepalingen in een tractaat np het stuk van milieu-eisen. Daarom stelde hij een door Van Waterschoot geaccepteerde wijzi ging van de motie-tekst voor: ..De Zeeuwse staten, van meninga dat door de aanleg van het Baalhoekkanaal de betogen van Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren ernstig zullen worden geschaad, riet bekend met tractaatvoorwaarden waaruit wel belang voor Zeeuwsch- Vlaanderen zou kunnen blijken, spré ken int, dat voor de ontsluiting van hei Antwerpse havengebied naar ande re wegen moet worden gezocht dan die welke het graven van een hoe&anaal met zich meebrengen.' De heer Balkenende meende in twee de instantie, dat de motie de onder handelingspositie van Nederland in het overleg met België ondergraaft, als de regering 'om haar moverende redenen' toch toestemming tot een Baalhoekkanaal zou willen geven. Hij vroeg de motie in te trekken: „Een verworpen motie is nog een slechtere raak. Daar dienen we de Zeeuwse raak helemaal niet mee." Mevrouw E- Maris-Koster (wd) en de heer A. Maljaars (sgp) lieten weten aan de motie geen behoefte te hebben, waar bij er aan werd herinnerd, dat de Baalhoekmotie vorig jaar met algeme ne stemmen werd aanvaard. Van Waterschoot vond: „Als je nu ziet. dat de staten de tekst van de ontwerp-traktaten niet eens kennen en dat ook de streek zelf geen enkele inbreng heeft gehad bij het Baalhoek- overleg. hoe kan men dan zeggen, dat een nieuwe motie het standpunt van de staten verzwakt?" Duidelijk geweest Van de k**t van gedeputeerde liet mr. J. P. Boersma weten, dat het college aan de motie geen behoefte heeft. Boersma: „We hebben unaniem een duidelijke uitspraak gedaan. Daar om hebben de hele tekst van de motie nog eens herhaald in de reactie op het schrijven van 'Geen Baalhoek. Ik heb er geen behoefte aan in te gaan op de vraag of we ons standpunt met een nieuwe motie verzwakken of ver sterken. We hebben een duidelijke motie naar Den Haag gestuurd. He: enige wat me verontrust, is dat er blijkbaar in Den Haag geruchten de ronde doen. dat Zeeland toch het i Baalhoekkanaal wel wil- Dal is in; lijnrechte tegen spraak met de motie, i die we hebben aangenomen. Ik vind. dat die uitspraak duidelijk was en dat we Den Haag niet moeten opzadelen; met. en continuïteit aan moties over) zaken, waarover we ons duidelijk heb ben uitgesproken. Daarop werd de gewijzigde motie in stemming gebracht en met 30 tegen 13 stemmen verworpen. Bij PREMIER herenmode vindt u klassieke kleding met een perfecte snit. maar ook moderne kleding, zowel in kostuums als in pantalons en vesten. v/h Verspuv herenmode Lange Delft 11 - Middelburg TeL 13891 Feestconcert jubilerend mannenkoor CRM MOET BESLISSEN OVER NIEUWBOUW TtRNEUZEN De drie Kanaalzone-1 gaan de drie gemeenten naar een gemeenten, Terneuzen, Axel en Sas| tijdelijke (nood) oplossing zoeken. Dit van Gent, wachten op toestemming j zegt mevrouw L. van der Plas-Tanis, van erm voor de bouw van een ont- Terneuzens wethouder van sociale za- moetingscentrum voor buitenlandse ken en uit dien hoofde betrokken bij werknemers in dit gebied. Waar deze) de activiteiten van de initiatiefgroep centrale voorziening moet komen, is die zich in de kanaalzone met de niet bekend. De betrokken groep zelf heeft voorkeur voor Terneuzen. Mocht de nieuwbouw op korte ter mijn met realiseerbaar blijken, dan Statenleden aan g.s.: WACHTEN OP UITSPRAAK STATEN OVER VERDERE SAMENWERKING VAN WATERSCHAPPEN MIDDELBURG Vier progressieve statenleden vragen het college van ge deputeerde staten van Zeeland of het college bereid is bevorderen dat geen verdere samenwerkïngsregelingen tus sen de Zeeuwse waterschappen tot stand worden gebracht, alvorens pro vinciale staten zich in principe heb ben uitgesproken over de door- hen meest gewenste vorm. De vier statenleden, P. J. Huijbrecht, M. Antomsse, N. Filius en C. van Wa terschoot doen dit verzoek aan het college omdat de brief van de minister van verkeer en waterstaat met betrek- tóng tot de organisatie van de uitvoe ring wet verontreiniging oppervlakte wateren, pas in december van dit jaar ae statenvergadering behandeld wordt. Een aantal statenleden heef: op -5 september verzocht een afschrift van de brief van de minister toe te zenden, zodat hierover in de vergade ring van gisteren, vrijdag, gediscussi eerd kon worden. De leden kregen een antwoord op dit schrijven op 7 okto ber. Daarin stond dat het schrijver, van de minister in de decemberverga- oermg aan de orde komt. De datum van ontvangst maakt het, zo stelt rnen onmogelijk nog initiatieven ;e on- Piooien de brief toch op 10 oktober behanaeld te krijgen. MIDDELBURG De statenleden M. Anlonisse, mevrouw dr. A. Vaas-Van Oven (beiden pvda) en C. Th. A. van Waterschoot (ppr) betwijfelen of met de benoeming van de lieer B. J. van Putten tot hoofd van het nieuw te vormen bureau milieu van de provin ciale griffie voldoende recht is gedaan aan de belangen van de Zeeuwse mi lieuzaken. De statenleden hebben het college van gedeputeerde staten ge vraagd de benoeming alsnog ter dis cussie te stellen in de commissie mi lieu van de staten en ze wagen welke stappen moeten worden genomen als men in die discussie tot een negatieve conclusie komt. De statenleden willen van g.s- weten, zo blijkt uit éen serie schriftelijke vra gen, waarom aan de statencommissie van financiën op 29 september 1975 op uitdrukkelijke vragen daarnaar niet is meegedeeld dat die morgen de be noeming zijn beslag had gekregen. Zij willen ook weten waarom de commis sie milieu pas desgevraagd op de hoog te gesteld werd van de benoeming na herhaald aandringen en waarom herhaald aandringen een v woord werd gegeven over de van de benoemde. De statenl gen g.s. verder of bij de benoeming rekening is gehouden met de eisen die in de oproep werd vermeld. Tenslotte vragen zij het college van g.s. het ad vies van de afdeling personeelszaken en dat van het bij inspraak betrokken personeel ter kennis te brengen ran de staten. In een toelichting maken de staten leden duidelijk dat. volgens hun inlich tingen de benoeming door het perso neel van de provincie met gemengde gevoelens is ontvangen. Zij wijzen er op dat de milieudiensten binnen de provincie optimaal moeten kunnen functioneren, vooral omdat de provin cie in de nabije toekomst met steeds meer taken en bevoegdheden op het gebied van het milieu belast zal wor den. CHEMISCH-TECHNISCH BEDRIJF 'CHROMPAK' OPENDE IN MIDDELBURG MIDDELBURG Op het Grooundus- trieterrein in Middelburg is vrijdag het chemisch-technisch bedrijf 'Clirom- pack' geopend. De ofticiële opening gebeurde via een open dag voor rela ties en genodigden. Het nog jonge en kleine bedrijf begonnen in Aarden burg en daarna gevestigd in "Vlissingen is werkzaam voor bedrijven en la boratoria. Hoofdzaak van de activiteiten is de fabricage van kolommen voor een sterk gespecialiseerde chemische ana lyse, die wordt aangeuid als chnnoto- grafie. Deze analyse is gebaseerd op de spreding van stoffen op basis van hun eigenschappen. Daarnaast doet 'Chrompack' ook zelf aan analyses en handelt men in chemicaliën. Het bedrijf telt een kleine 15 werkne mers, onder wie drie academici. Het is de bedoeling om de activiteiten in de toekomst uit te breiden. Momen teel werkt men aan plannen om voor ziekenhuizen medische bepalingen te verrichten die deze zelf door het ge specialiseerde karakter ervan niet kunnen uitvoeren. problemen van daar werkende en wo nende buitenlanders bezighoudt. Het is ae bedoeling dat de groep samen met die in Walcheren op gaat in een toekomstige 'Stichting Buitenlandse Werknemers Zeeland'. Het ministerie is bereid 1,5 opbouw werker voor een dergelijke stichting te subsididiëren. Mevrouw Van der Plas: „De concept-statuten zullen binnenkort worden behandeld door de drie ka naalzonegemeenten. De andere ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen krij gen ze ter kennisneming toegestuurd." Ze vertelt uiterst tevreden te zijn over de manier waarop de initiatief groep functioneert. ..De commissie draait leuk. We beginnen nu belang rijk verder te komen." Panden Ze schat dat er in «ie kanaalzone zo'n 70 a 75 Turkse en zo'n 20 Joegoslavi sche gezinnen wonen- Daarvoor zou een ontmoetingscentrum in de eerste plaats bestemd zijn. Plannen om met name de Turken aan een 'tweedehands' pand in Terneuzen te helpen zijn nu definitief van de baan. mevrouw Van der Plas: ,;Wè hadden aanvankelijk blokken 10 op het oog, maar dat bleek ongeschikt 'en te oud. Het oude gebouw van de Terneuzense Muziekschool aan de dijkstraat was ongunstig gesitueerd. Crm heeft deze accommodaties beke ken en ze zonder meer afgekeurd. Men schrok van ae gebouwen." MLVKÜÜW VAN OER PLAS-TANIS In een meer dan uitverkochte concert en gehoorzaal vierde het Middelburgs Mannenkoor vrijdagavond zijn zeven tigjarig bestaan met een zeer uitvoerig programma. Het gratis programmaboekje, dat er rijkelijk verzorgd uitzag, bevatte naast veel informatie aangaande het concert ook het programma. Jammer dat dit gedeelte niet helemaal grondig uit de verf kwam: er waren onder andere een paar componistennamen onvermeld ge laten. Ook de uit te voeren nummers ondergingen nogal veranderingen; stukken werden weggelaten, maar aan de andere kant kwam er zoveel bij. dat uw recensent het op den duur ook niet meer bij kon houden en de enthou siaste bezoekers ook niet meer wisten wanneer de pauze die uiteindelijk ook nog gehouden werd) begon- Maar dat deerde blijkbaar weinigen, want er heerste in de zaal een geweldige feest stemming; er werd vaak goed tot uit stekend gemusiceerd en dat is per slot van rekening de hoofdzaak. Het Middelburgs Mannenkoor begon <na een uitvoerig openingswoord van voorzitter P. Jansei met een saluut aan de oprichter van dit koor. de mu sicus Joh. Cleuver. Diens 'Salve Reir- r.a' mocht (met P. Bosdijk als solist/ nog niet een overweldigende indruk maken (de zuiverheid liet hier nogal te wensen over), maar dat duurde niet lang. In ieder geval werd er beter ge zongen bij Schuberts 'Gott Meine Zu- versicht'. Samen met de Philips Harmonie rin eerste instantie onder leiding van Piet S winkels) zongen de Middelburgse mannen het bekende 'Landerkennung' van Edward Grieg. Bij dit lied hadden de koorleden hun aanvankelijke schroom afgelegd en werd er spontaan en 'mannelijk' gezongen, waarbij W. Otterdijk met een baritonsolo een ge waardeerde medewerking aan gaf. De Philips Harmonie had een voor name inbreng in dit zeer lange pro gramma. Onder leiding van Freek Schorer werd met veel verve diens 'Int-rada' gespeeld, waarbij wel dient te worden vermeld dat het slagwerk hier een wat. te overheersende taak kreeg. Trompeters Hoiida' van Eert Paige, kreeg een gloedvolle uitvoering, met Harry Franssen als solist. Trou wens er waren meer knap gespeelde soli op deze avond, onder andere van Jan v. Moorsel in een Czardas-achtige compositie. Het zou teveel vergen alle werken van deze avond te noemen, want in ruim drie uur kan men vele noten verzet ten. De zogenaamde "Kleine Staf' van Philips Harmonie liet- zich ook niet onbetuigd en onder leiding van Wil Sanders werd een knap staaltje rit miek weggegeven- Er waren uiteraard veie bekende pa- radepaardjes bij, zoals het Slavenkoor van Verdi en het 'Chor der Jager' van Karei Maria von Weber. Het mannen koor met begeleiding van de harmonie onder nauwkeurige en uitstekende lei ding van Piet Swinkels) tekende voor deze werken. Het was jammer dat he* Stenka Rasin' daardoor een b©et>e in het niet viel, want na zo'n overweldi ging van koor en orkest valt een k ca- ;>clla-nummer gauw jn het niet. Dirigent R. Smet heeft in ieder geval zijn Middelburgs Mannenkoor goed ge ïnstrueerd en ik hoop, dat mede door dit concert de animo weer wat groter zal worden om mee te doen. Vocale solistische medewerking was er van Patricia Madden en Marco Bakker, daarbij muzikaal ondersteund door pin- nist J. Berrevoets. In eerste instan'te waren dat aria's uit opera's en om dit soort stukken te zingen met alleen maar pianobegeleiding :s vaak een niet zo prettige zaak, maar dat is nu een maal niet anders. Beiden boekten om beurten en tezamen veel succes in Verdi's 'Piëta respetta Amore'; Mo- zarts 'Non piu Andrai'; "Vissi d'Arte' van Puccini en het knap gezongen, maar moeiiiikc 'Pourra siecome un Angelo' van Verdi. Na de pauze kwamen de wat lichtere nummers voor het voetlicht en konden de vele aanwezigen genieten ven de sonore stem van Marco Bakker in de bekende "Dunkel Rote Rosen' van Mil- locker en bracht Pa'ricia Madden een goed voorgedragen "Du solist der Kai ser meiner Seele sien' van Robert Stolz. Pianist J. Berrevoets begeleidde de solisten over het algemeen nauw keurig en muzikaal. De beide vocalis ten boekten tot besluit veel sucoes met Stolz' *Ich liebe dich', dat gebisseerd werd. Mannenkoor en Philips Harmonie ten slotte waren een kwartier lang bij 'Wein Weïb und Gesang'. Uw verslag gever heef. dit niet meer kunnen horen vanwege het late uur. want het fees: ::?.n soms lang voortduren, maar de rar.t zal op tijd moeten verschijnen. Veel applaus in ieder geval aan het einde van dit langdurige feestconcer- met geschenken aan het slot. waarbi' een toegift '--^vreuEde nog ver hoogde. A L. Negen jaar geleden stelde zich in eer- Walcherse dorpskerk ten overstaan van een klein gehoor een toen voc/ iedereen onbekend jeugdig organi?: voor: Bram Beekman. 16 jaar. Zijr optreden tijdens dit. naar later zou blijken, zo memorabele concert, be zat reeds al de eigenschappen die. ..indien Beekman zich onder deskundig muziekpedagogische leiding ging stel len, grote beloften konden inhouden voor een gunstige ontwikkeling van di- >nge Zeeuwse talent". Aldus schreven v/e in de PZC van 13 augustus 1966 Bram Beekman stelde zich onder hoe. Cs van Louis Toebosch, de winnaar van het eerste Haarlem Orgel concours, directeur van het Brabants Conserva torium. De orgelminnaair in Zeeland volgden met belangstelling de rijping van Beekman's technische en muzi kale capaciteiten. Met de jaren groeide deze groep rail muziekliefhebbers dus danig dat queue-vorming bij de kerken waar hij optrad, een bekend beeld ging vormen. En nu is dan in de imposante Sint- f ADVERTENTIE) Première voor Rotterdam Ondanks schaarste op de wereldmarkt, "ooral aan fijne kwaliteiten, hebben wij toch een schitterend assortiment Oosterse tapijten - in alle gewenste maten nnen samenstellen. De nieuwe zendingen zijn zojuist geamveerd. taxatie adviezen inkoop ruiI restauratie e reparatie Rotterdam Karei Doormanstraai 129. Tel. 010-124350 ^Amsterdam Hilversum Haarlem Utrecht Den Haag Eindito» NA PERIODE VAN TIEN JAAR VAN OVERLEG „ALS ER MEERDERE PERSONEN BIJ ZIJN BETROKKEN VALT HET NIET MEE" WISSENKERKE Na ruim tien jaar van veel over leg, van geven en nemen, is het maandag 13 oktober dan eindelijk zover: de ruilver kaveling op Noord-Beveland is voltooid. Op die datum zal de akte van toedeling van de ruilverkaveling passeren IVat gebeurt er eigenlijk bij een -uilverkaveling. Ir. A. H. ran der Morst, directeur van het kadaster »n de openbare registers: ,J3ij ïen ruilverkaveling kun je niet ruiten het kadaster om. Hier vind je een legger waarin per ceelsgewijs is aangetekend op wiens naam de grond staat., wie iet eigendomsrecht heeft en wie iet vruchtgebruik, de grootte van le percelen staat nauwkeurig op geschreven-" Daar gaat het nu precies om bij een ruilverkaveling- Verdeling van grond, zoals die in de loop van de ;euwen door koop. verkoop en /erenung tot stand is gekomen ïeeft geen rekening gehouden ■nsr de eis van een doelmatige iedrijisvoering. Als het bouwland ,-an de boer in verschillende stuk ven ver uit elkaar ligt, kost het hem veel tijd alles te bewerken. De wens van een betere waterbe heersing. betere toegangswegen komt op, waardoor de grenzen van de percelen, cerlega zouden moeten worden- Een stuk van je grond ruilen met één buurman is niet zo moeilijk, maar als er meer mensen bij betrokken zijn valt het niet mee. Dan heb je onpartijdige hulp no dig. De heer Van der Most: .De kerk- activiteit van het verkavelen is het tegen elkaar afwegen van de wensen van alle betrokkenen Daar is ontzettend veel overleg, veel wijsheid, mensenkennis, in- zich in familieomstandigheden en pachtverhoudingen voor nodig. Het is wel een bijzonder interes sant gebeuren, want het is iets heel anders aan de normale kada strale handelingen. Wij zijn eigen lijk altijd lijdelijk bezig. Wij rigi- streren Alleen in deze fase van ons kadastraal werk, maken we wat." Bij de ruilverkaveling is aller eerst de wet betrokken. In 1954 kwam er een ruilverkavelingswet. Daarin werd onder meer geregeld wie een ruilverkaveling kunnen aanvragen, want het gaat om een vrijwillig initiatief vanuit de ■treek Er wordt dan een voorbe reidingscommissie ingesteld die ïen stemming organiseert. „Een heel belangrijke zaak is wie mogen meedoen aan de stem ming". vindt 'de heer Van der Morst. Het kadaster levert de namen van de kadastrale recht hebbenden. Op Noord-Beveïand werd een stemming gehouden in 1964 - Daarbij kwam het voorstel tot. ruilverkaveling er niet met vlag en wimpel door: van het aan tal eigenaren was 47 procent te gen en 53 procent voor. Als je kijkt naar de oppervlakte grond ,-an de rechthebbenden was 65 procent voor en 35 procent tegen idit was volgens de oude wet. namelijk dat de niet-komers ge acht werden voor gestemd te lebben). De regeling van de ruilverkave ling is geheel in handen van een -ent rale cultuurtechnische com- nisie. Deze wordt bijgestaan door een cultuurtechnische dienst van het ministerie van landbouw. De commssie benoemt een plaat selijke commissie, waarin verte genwoordigers van de belangen groepen zitting hebben, zoals andbouworganisaties. en deze "plaatselijke commissie wordt ter zijde gestaan door de landmeter /an het kadaster. Praktijk Dat is de organisatorische kant ran de zaak. Dan is er nog de jraktijk. Dmdat er grond geruild moet worden is liet van groot belang jrecies te weten hoe groot de tavels zijn en hoeveel ze waard :i.in. „Elk bedrijf op Noord-Beveland is de afgelopen jaren dan ook op één of andere manier bezocht door mensen van de kadastrale ruilverkavelingsdienst. Alleen moet je het je niet zo voorstel en", zegt de heer Van der Most. •dat elke meter grond echt me; de hand is opgemeten. Wij doen het- vooral via luchtkartering. die we aanvullen met metingen op de grond. Ongeveer 7500 hectare :s zo opnieuw in kaart gebracht en de gegevens (nog juister dan voorheen door de 'verbeterde op- .■neei-methoden) zijn op 77 nieu we kadastrale kaarten te vin den." Na het opmeten bleek dat. het op Noord-Beveland ging om onge veer 4400 percelen grond- In de nieuwe toestand zijn dat het er 2700. Het opnieuw verdelen van die 7500 hectare grond op Noord- Beveland kon toen gaan beginnen. ..Er werden zes zittingen ge houden". vertelt de heer Van der Most, .-waarop iederen naar vo ren kon brengen waar hij het liefst zijn grond wilde hebben. Daarop volgt het afwegen van de belangen. Dit is één van de zwaarste en tijdrovenste procedu res, maar ook één van de interes- nitïeuze administratie en heel veel niteuze administratie en heel veel inzicht. Het grote probleem van de plaatselijke commissie is: hoe" stem je tegenstrijdige wensen op elkaar ai. Het is ook een erg persoons-gebonden activiteit: al les wordt stuk-voor-stuk bekeken- Wij zijn bezig met het inschal en van een computer voor dit deel van de procedure. Je kun: het wensenpatroon coderen, waarden toekennen aan bepaalde wensen, en dan via de computer alternatieven opvragen. De bepaal de eigenaar kan bijvoorbeeld con centratie van bouwland belangrij ker vinden dan een ander soort overwegingen. Ik vind het werk dan nog net zo boeiend, je moet toch elke vraag nog heel goed bekijken." Bezwaarschriften Als het plan van de toedeling klaar ls. moet de centrale techni sche commissie er nog zijn goed keuring aan hechten. Dan wordt het ter visie gelegd. Het is dan al 1973. Er worden 113 bezwaarschriften ingediend en In 95 gevallen is al vrij vlot jvereenstemmïng bereikt, na een gesprek met de plaatelijke com missie. In veertien gevallen wordt een akkoord bertikt na behandeling door «te reehter-com- missaris en in vier gevallen be slist de rechtbank. _Een gering percentage" vind: ie heer Van der Most. „we kunnen echt wel zeggen dat Noord-Beveland geen moeilijk ge bied was om te ruilverkavelen. Je kunt je afvragen waarom op Noord-Beveland een ruilverkave ling moest komen. Er waren toch al betrekkelijk grote percelen grond. Hier is nu de waterbeheer sing verbeterd, er is enorm veel gedraineerd (circa 5400 hectare) ïn er is veel gedaan aan de weg verharding." Uiteindelijk bleek dat het aantal bedrijven met ongeveer twintig procent is verminderd De ruilverkaveling is een feit. Zeker niet in de laatste plaats dankzij de activiteiten van 'de mannen met stokken', want zo zien de buitenstaanders de amb tenaren van het kadaster. De veer Van der Most is er niet heie- maal gelukkig mee. -Men weet er in het algemeen niet veel vanaf. Men vraagt: moet er nu a-1 weer opgemeten worden. Dat is toch al lang gebeurd? Maar het kadaster is een levende zaak, al is het geen spectaculaire aangelegenheid. Want de kaaes- :rale boekhouding is een weerga ven van wat het publiek voorgaande tijd heeft j op gebied van koop en verkoop van grond. Alles is neergeschre ven in dit openbaar register. Aan vankelijk gebeurde dit om een billijke heffing van grondöelas- ::ng mogelijk te maken (inge voerd door Napoleon). Nu staat op de voorgrond dat wij registre ren om de rechtszekerheid naar derden te waarborgen. De land meter is niet langer meer een man me: een stok. Zijn taak :s overgenomen door de landmeet kundige ambtenaar. De landmeter is nu ingenieur van het kadaster. De naam Is gebleven, maar door de veelheid van het werk, door de grotere gecompliceereheid is de landmeter achter hel bureau gaan zitten om de percelen te laten opmeten. De ruilverkaveling op Noord-Be- -eland is klaar. De boeren kun nen maandag weer rustig slapen. Want ér is een einde gekomen aan de periode van 'rechtsonze kerheid' wat de eigdomsrechten iet re ft. De percelen heetten ten tijde van de ruilverkaveling ka vels, maar vanaf maandag zijn het weer onverralste perce- .1 Laurensfcerk te Rotterdam aan Bram Beekman in onze provincie bij vrij- gekomen belangrijke orgelpaster, door kerkelijke gezagdragers genegeerd -- ce verdiende erepalm overhandigd: de Prix d'Excellence. Dat .-hiedde na een door hem 'uitnemend' gegeven con cert op zowel het grote hoofdorgel al* op het traaseptorgel van deze kerk- In werken van J S. Bacn (drie koraal, voorspelen, de vierde triosonate), Max Reger (Introductie, passacaglia en fu ga) en Marcel Dupré 'de tweede Sym. fonie) exposeerde Bram Beekman voor eer. talrijk publiek, waaronder „icn vele Zeeuwen bevonden, zijn door ons reeds zo vele malen gesignaleer de hoog ontwikkeld technisch kunnen, zijn optimaal spel met de orgelregis ters (Dupré dompelde hij Sn een flam boyante kleurenpracht i zijn verras send raak stijlgevoel. Naast deze din gen steeds als we Beekman beluis terden ondergingen we die sensatie waren het bovenal ae geweldige crea tieve krachten die in het spel van deze jonge virtuoos zo optimaal functio neren. De overrompelendste uitwer king in dit opzicht had de symfonie van Dupré. Tijdens de uitreikingsplechtïgheid van de "Prijs van Uitnemendheid' schilder de Bernard Renooy. adjunct-directeur van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 'vGravenhage Bram Beekman's muzikale levensloop. Loc-.* Toebosch sprak over zijn relatie van leraar tot deze geniale ieerling. .Mijn taak was er voor te waken dat Beek man niet slechter ging spelen, warr. hij speeide toen hij bij mij kwam al een aardige partij. Hij ns een briljant organist, die spelenderwijs alle pro blemen bemeestert". ..Voor organisten van het formaat Bram Beekman zou er", aldus Toebosch. ..voldoende em plooi moeten zijn. Naast een orkesten- bestel. een kamermuziekbestei zou men zich ook eens moeten buigen over een organistenbestel". Toebosch achtte de terhandstelling ran een diploma b:j een Prix-gebeuren zonder koppeling aan een geldprijs onvoldoende. ..Een jonge man als Beekman zou minster* vijfduizend gulden moeten ontvangen, om ae basis van een wetenscshappelij» ke muziekbibliotheek te legger.". Na Bram Beekman gefeliciteerd te heb ben „met dit grandioze concert" reikte Louis Toebosch hem de prijs uit- Ve len maakten tijdens een aansluitende receptie ran de gelegenheid gebruik om de prijswinnaar geluk te wensen- G.WB. Hollandse Napolitanen ■Zu/deHjx toneel Globe' me: 7-*f.erd*< zonó&e en maanday' van Edtaróo de Flllppc. in een repe nn Adrian Brine •R met als speters onder a ■nn DalnhOTen. EllanbedD A'J» Gretdsrvjs. U> Kltty Cöurbois. H'. Henk Molenberg. Hollanders blijven Hollanders Zelfs op hei toneel or misschien wei juist op het toneel. Maar als je dan net 'oen: 'ingehuurd' als Italianen valt de: dubbe! hard op. Die indrukken l>e* 'Globe' :n ieder geval vrijdagavond na in de Middelburgse schouwburg. Op de planken me; een Italiaans stuk wa: heet, eer. Napolitaans stuk moch: toch «3e nodige hartstocht, uit bundigheid, raffinement en tempera ment en wat niet meer van acteurs en actrices worden gevraagd- die nou net kenmerkend is voor een dergelijk blijspel. Maar niets of weinig van dit ai. De spelers bleven bijna voortdurend ste ken in een verkrampt 'Italiaar.tje spe len'. We', aardig, maar ne: niet leuk. Soms vlot, maar niet dat 'o'ala'. Bij vlagen kwam Napels dichtbij, voor het overgrote deel bleef het echter on eindig veraf. En dat terwijl De Fiiippo alle ingre diënten volop had opgediend. iuen Na- poiitaanse familie in al haar bonte kleurigheid dr:e dagen bijeen rond om de tafel, waar de ragu, van 'ma ma' en de jalouzie van 'papa' elkaar afwisselden. Veel kleur, fleur en ge zeur. die het leven daar nou net zo afwisselend en boeiend schijnen te hou den. Voor Globe stond de Italiaanse deur evenwel op eer. kier. Af en toe een vleugje van die zuidelijke levenskunst dat hel echter steeds moest afleggen tegen een niet te verdrijven Holland se tocht. Meer bloemkool spaghetti, tou je kunnen zeggen HOOFDROLSPELER Ton van Duinhoven bijvoorbeeld ts niet de figuur voor een levensblije Italiaan. De zwaarmoedige kant gaat hem nog wel af. maar voor de rest is het allemaal nogal ingetogen en in direct. Prachtig acteerwerk weliswaar, zolang je vergeet dat het om een Italiaans blijspel gaat. Datzelfde gold iets minder voor Eli sabeth Andersen. Zij was Italiaanse? in haar dialogen maar had toch ook niet dat vlammende. Ook Henk Molen berg bleef net teveel Hollander. Het mees: Italiaans kwamen Marieke van Leeuwen. Natasje de Klerk en Dick Scheffer uit de bus. Voor de rest wa ren het meer Hollandse Napolitanen. X. «L U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9