Veel problemen rond kernfusie als leverancier van energie STEEDS MEER VALSE DUIZENDJES IN OMLOOP Margaret Thatcher preekt kruistocht tegen socialisme „Artsen verliezen overzicht over gehele geneeskunde" Economische top op 15 november Campagne tegen Sacharov Oorzaak ramp met vakantieschip niet te achterhalen Actiecomité tegen verhoging wegenbelasting Nog geen besluit over RSV-project ZATERDAG 11 OKTOea 197J FROVIMCIAII ZUUWtl COURANT 13 SPECIAAL OPSPORINGSTEAM GEVORMD ARNHEM Met steeds hogere frequentie duiken in Gelderland, Overijssel en andere delen van Oost-Nederland valse bankbiljet ten van duizend gulden op. Speciale opsporingseenheden van rijks- en gemeentepolitiekorpsen in het gehele land speuren naar de plaats waar de technische apparatuur staat opgesteld waar mee, naar men aanneemt, voor miljoenen guldens aan valse dui- s is gedrukt. j>fe spedale opsporingseenheden melen hun gegevens door naar een (Oördinatlerechercheteam dat zetelt j mi Eindhoven. De leider van dit team.: luitenant F. van Exel van de districts-1 -cberche der rijkspolitie in Eindho ven «St «*»s: „Ik verwacht dat dc vervalsingen in de miljoenen gaan lopen. We hebben nu al voor ruim «10000 gulden aan valse bankjes van, ■tafeend achterhaald Maar d-* ^ecbts een topje van de Ijsberg". De valse duizendjes zijn al gesigna-j Veid in vele delen van het land. Het.; _jrJrt .nlco Kripfir-Q f in i de bankbiljetten is afgedntkt. wat uitgelopen en daardoor wat moeilijk leesbaar. Papiersoort apparatuur, waarmee de valse briefjes van duizend gulden worden gedrukt, in Nederland staat, zegt luitenant Van Exel dat het onderzoek zich uitstrekt tot in het buitenland. De drukappara-j tuur staat waarschijnlijk niet in Ne-| derland maar in feite bestaat erover valse bankbiljetten zijn van wat dikker en gladder papier, zodat het. valse geld bij het tellen niet knispert bussen duim en wijsvinger. In Overijs sel, waar speciale opsporingsteams in Holten en Raalte opereren waar men erg terughoudend is met het verstrekken van informatie zijn tot dusver drie personen aangehouden, een vrouw en twee mannen Geruch ten als zouden de valsemunters inmid dels zijn overgegaan op een andere papiersoort, kon luitenant Van Exel ,g geen verwachting. Met de politie; ons niet bevestigen, het buitenland wordt over deze. Wanneer de nagemaakte biljetten zaak regelmatig contact onderhou- een paar keer worden gevouwen, laat den. de drukinkt los op de vouwplaatsen De valse bankbiljetten zijn steeds! Ook is er wat kleurverschil van enke van dezelfde soort. Het. gaat. om bil- le stempels. Volgens de politie zou jetten die zijn voorzien van de datum' het natrekken van de weg die het xrou I 30 maart 1972. De inkt van "net artikel valse geld is gegaan nog veel tijd meest circuleren de valse brietjes op jjet wetboek van strafrecht, dat op' vergen, pony. en paardenmarkten, ar.dere veemarkten en automarkten. Op de| Apeldoomse automarkt zijn diverse] jjeren valse duizendjes in circulatie; odbradbt en ook in Arnhem zijn er ai enkele keren valse bankbiljetten van gulden In handen van de Luitenant Van Exel: „Wij zijn hier, met het coördinatieteam druk bezig I om alle gegevens nauwkeurig na te, „aan. Elk vals biljet gaat onder dei microscoop. Wij houden ons uitslui-1 tend bezig met de valse bankbiljetten van duizend gulden en niet met ande-i re feteifïcaten Op de vraag of hij verwacht dat de BELGEN MOGEN 80.000 VOGELS VANGEN BRUSSEL (ANP) Deze herik-, mogen de Belgen, als gevolg van twee mini steriële besluiten, 80.000 vogels vangen. Gevangen mogen worden: geelgora, appelvink, goudvink, zangli jster, kneu, potte, slis en vink. Voor 5 december moet de taventaris van de vangst opgemaakt worden en aan de bevoeg de rötedtenst worden overhan- i alleen gevangen worden van de tijdelijke en de- wbevoorrading van vogelkwe- keis en vinkeniers. De vogelvangst alleen toegelaten voor leden van kende verenigingen, die een hoeveel heid ringen ontvangen, overeenstem mend met het aantal vogels dat ge wogen mag worden. De vogelvangst is aan strenge technische bepalingen onderhevig- Er mogen geen automati sche tooien gebruikt worden, kooien mogen geen grotere inhoud hebben aan 50 vierkante decimeter enz. Per man mag men niet meer dan vier kooien bij zich hebben. De gekozen rangplaats moet van tevoren aan de politie bekend gemaakt worden. HEATH IN BLACKPOOL OP DE ACHTERGROND (Van onze correspondent) LONDEN Aan het eind van het congres dat de Britse conserva tieven de afgelopen week in Blackpool hebben gehouden, werd de partijleidester, Margaret Thatcher, na haar slotrede vijf minuten lang toegejuicht. Een enkele journalist wilde zelfs dikke tranen ontdekken in de ogen van oude partij-rotten, die kennelijk het ge voel hadden dat de goede tijden van weleer waren teruggekeerd. AMSTERDAM Vrijdagmiddag heeft de Joegoslavische beeldhou wer Miletic langs de Prins Hen drikkade in Amsterdam uit een voudig materiaal als gips, jute, houtwol en wat hout als skelet, een beeld voltooid, dat beschouvjd moet worden als zijn ode aan de lantaarnpaal, die het omarmt. Eet zijn een man en een vrouw, die de lantaarnpaal tussen zich in hebben. Uit die paal betrekken de bewoners van 30 woonschuiten in het water van het langs de kade kabbelende Oosterdok sindskort illegaal hun elektrische stroom. „Wij hebben voor onze boten drie jaar lang stroom ontvangen via een particulier huis", aldus Kari- ma Pieterse namens het zogeheten Oosterdok-comité, „maar toen wer den we door de gemeente plotse ling af gesneden. In de aj gelopen drie maanden hebben we bij de gemeente hemel en aarde pogen te bewegen, maar stroom kregen uoe niet. Nu hebben we die afge tapt van de lantaarnpaal en de leiding beschermd met beton. In haar slotrede had Margaret. That- ener opgeroepen tot „een daad van nieuwe inspanning om de vrijheid van ons volk te verdedigen tegen de aan vallen van links"1'. Thatcher riep haar volgelingen ook nog op om niet uit wanhoop het land te verlaten, maaT te blijven en „het socialisme te be vechten". Vakbondsleden die lid zijn van de conservatieve partij werden door de leidster opgeroepen actiever te wor- den in hun eigen bonden, om zodoen- Regering: geen reden Indonesië korvetten te weigeren DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering ziet geen beweegredenen om niet tot leverantie van drie marine korvetten aan Indonesië over le gaan. Noch het defensiebeleid van dl1 land noch de situatie in de regio geeft aanleiding tot bedenkingen op dit punt. Minister Lubbers (economische za ken) en minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) hebben dit vrijdag geantwoord op vragen van de tweede- kamerleden Ter Beek, Van der Hek en De Vries fallen PvdA)-De Neder landse regering heeft een exportver gunning afgegeven voor de leverantie van drie door Rijn-Schelde-Verolme te bouwen marinekorvetten aan Indone sië. Deze order, zo blijkt uit het antwoord van de beide bewindslieden, verzekert arbeid voor 1000 werkne mers over een periode van drieënhalf jaar in een belangrijke sector van de Nederlandse industrie. De Belgische minister van justitie. Vander Poorten heeft bij de Belgische senaat een wetsontwerp ingediend dat er in voorziet dat Belgen op 18-jarige leeftijd meerderjarig worden. Nu is de leeftijd daarvoor 21 jaar. de het gebied niet braak te laten liggen voor de krachten van links. Wat „de kruistocht van Thatcher tegen het socialisme" wordt genoemd, was het enige dat overigens uit deze weinig zeggende conservatieve verga dering naar voren kwam. Het. was de eerste partijconferentie die Margaret Thatcher als partij aanvoerster leid de. Ondanks aJ het applaus en warme woorden voor de nieuwe leidster, zal geen mens uit, de reeks van toespra ken kunnen concluderen, dat de con servatieve oppositie de blauwdrukken voor de toekomst, hetzij schematisch, hetzij in detail heeft klaar liggen- Haar politieke tegenstanders omschre ven Margaret Thatcher dan ook als „evangelist© van de ongelijkheid", grootgebracht in een ouderlijk huis, waar de vader zijn bestaan ..eerlijk en met eigen handen had opgebouwd". Margaret vindt dat zo bet hele land moet worden geleid. Ze is dus tegen geleide economie en voor „het recht dat. iedereen heeft om ongelijk aan de ander te zijn". Als Margaret Thatcher op dit spoor doorgaat, kan ze de kampioene wor den van de kleine Britse middenstand, hoewel deze toch al de vruchten van diensten als de Nationale Gezond heidszorg plukt, een instelling waar Margaret Thatcher ook niet al te veel heil in ziet. In baar partijlijn wijkt zij af van de theoriën van haar voorganger Heath die als eerste minister juist wel een geleide economie voorstond. Aan de andere kant wordt al gezegd dat Thatcher deze rechtse positie slechts MOSKOU fUPIJt.TR) In de Sow Jet-Ule te vrijdag een campagne inge luid die beoogt de dissidente natuur kundige Andrei Sacharov. winnaar van de Nobel-vredesprijs voor 1975, in discrediet te brengen. Het officiële persbureau Tass noemde Sacharov een 'anti-Sow jet' element, iemand die gekant is tegen het proces van ont spanning tussen oost en west Voor zijn aanval op Sacharov maakte Tass gebruik van zinsneden uit een bericht in het dagblad van de Franse communistische partij. LHumanité Deze techniek, het verpakken van ei gen inzichten in citaten van anderen, wordt in de Sowjet-Unie vaker ge bruikt, L'Humanité schrijft dat het verlenen van de Nobelprijs aan Sacharov moet. worden opgevat als een 'anti-Sowjet' gebaar. ..Met het oogmerk de Interna tionale ontspanningen af te remmen." Enkele kranten in Zweden, hpt thuis land van de Nobelstichting, hebben het. vrijdag betreurd dat de Nobelprijs voor| de vrede dit jaar is toegekend aan Sa- charov. De liberale Dagens Nyheter beschuldig de de Noorse Nobelcommissie van 'grof opportunisme' en zei: .Het is te genwoordig nauwelijks meer een eer, prijswinnaar te zijn. Het lijkt zeer vreemd dat de man. die de vader van de Russische waterstofbom wordt ge noemd, en die verantwoordelijk is ge-j weest voor wapenescalatie, voor de vredesprijs wordt uitverkoren De conservatieve Svenska Dagbladet schreef: ..Alfred Nobel moet er vast van overtuigd geweest zijn dat de prijs naar mensen zou gaan die streven naar vrede tussen de landen, en vanuit dat gezichtspunt is de toekenning van dit jaar onbegrijpelijk." De sociaal-democratische Aftonbladet zegt dat de prijs niet langer serieus genomen kan worden nadat deze was toegekend aan de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken. Henry Kis singer. en de Japanse oud-premier Eisa- ku Sato. ..Sacharov is een zeer verdienstelijk man, maar de vredesprijs kan eigenlijk niet worden toegekend als beloning voor dissidenten in communistische landen", aldus het blad. ARNHEM (ANP) De oorzaak van de scheepsramp op 19 april in Keulen, waarbij 22 opvarenden van het vakan tieschip "Prinses Irene' om het leven kwamen, kan niet worden vastgesteld. Volgens reder C. J. Ketel van het schip, dat een door de vereniging De Zonne bloem' georganiseerde Rijnreis maakte voor bejaarden en minder validen, staat het zo goed als zeker vast dat de officier van justitie in Keulen de zaak zal seponeren. De heer Ketel verklaarde, dat uit ver horen en technische onderzoeken van TNO en het Schiff-fahrtsamt in Duis burg geen oorzaak van de brand kon worden vastgesteld. Wel is met zeker heid gebleken dat de brand niet ont stond door nalatigheid van drie Neder landse ziekenverzorgsters Aanvanke lijk dacht men dat deze drie meisjes, die bij de ramp omkwamen, onvoor zichtig met sigarettepeuken waren om- DEN HAAG (ANP) Er Ik ren comitë gevormd dal acties gaat orulrrocmrn tegen de plannen van de regering om de wegenbelasting te verhogen. Het rich noemende Aktlr Komt tee Wegenbelasting stelt voor dat de Nederlandse automobilisten van woensdag 15 oktober tot en met zondag oktober In gret*- getale persoonlijk een protestbrief af geven bij de tweede ka- Maandstg 20 cit.'jf y r gaat voorzitter van het comltë, heer R. F. Legger uit Zevenhui fBoslaan 9. tel.: 01892-2326 protestbrief overhandigen aan kamervoorzitter of zijn plaste vanger, zo hoeft het oomit* la weten Indien nodig zal de tv op vrijdag 31 oktober won hervat met wat he: con noemt een nationale openb „Wij roepen de automobflisten dan op uitsluitend van het open baar vervoer gebruik te maken. Dit zal een totale ontwrichting teweegbrengen, een bewijs dat d< ideeen van dit kabinet op d terrein onhaalbaar zijn", ald-i? het comité. Een totaio boycot van privévervoer heeft tevens gevolg, dat de staat een enorm bedrag aan benzine accijns miv aldus nog een toevoeging- SOMERF.NPrinses Beatrix open de vrijdag als beschermvrouwe van het Prinses Beatrix Fonds, de vakantiebungalow „Margriethuis". De prinses verrichtte de openings handeling door het aansnijden van een grote feesttaart, rechts een van de eerste bewoners van de bungalow Bart Smits. De bungalows zijn geheel aange past aan het gebruik door minder- validen. Drempels ontbreken, de ingangen zijn zo breed mogelijk gehouden en een rolstoel is stan daard aanwezig. Televisie, een eet kamer annex zitkamer met open haard vertegenwoordigen het ge zelligheidsaspect in de vakantie verblijven. die plaats bieden aan gezinnen tot zeven personen. DEN HAAG (ANP) Minister-presl- dent Den Uyl heeft vrijdagavond mee gedeeld. dat de regering nog geen en kele beslissing heeft genomen over de vraag of het Rijn Schelde Verolme concern mag deelnemen aan de bouw van kerncentrales in Ztrid-Afrika. Een eventuele medewerking van dit RSV-concem in een consortium aan het. Zuidafrikaanse project zal worden getoetst aan internationale regels en ook aan het non-proliferatieverdrag. Voorzitter KNMG: open staan voor randgebieden ZWOLLE (ANP) De geweldige vermeerdering van kennis en het steeds ingewikkelder worden van de samenleving, maakt dat het voor veel artsen alleen mogelijk lijkt zich te handhaven, als ze zich terugtrekken in het reeds bekende. De starheid en eento nigheid die hiervan het. gevolg zijn, bepalen in belangrijke mate het tegenwoordig functioneren van de artsen Staatslieden gaan praten in Frankrijk TOKIO (RTR) De staatshoofden en regeringsleiders van de Verenigde Staten, Japan, Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duits- sc3iijnba&r heeft ingenomen, om recht- iand en Italië komen van 15 tot en met 17 november in Frankrijk s8 stemmen terug te wannen die m' het Heatih-tijdperk verloren zijn ge bijeen om internationale economische proolemen te bespreken, "S pereoanlijte atteer die oud-pre- 20 is vrijdaS in Tokio bekendgemaakt. Op de agenda staan de be- mier Heath voor zijn opvolgster heeft vordering van het economisch herstel in de wereld, het handels- ^kgSS°ri.a^rdi?,BMpo5; en valutabeleid, de betrekkingen tussen industriegebieden en nog eens onderstreept door de giim-| ontwikkelingslanden en problemen op het gebied van energie en «uanneo Hea» «eb tenslotte, grondstoffen De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunde, dr. J. L. A. Boelen, betoogde dit vrijdag in Zwolle bij de opening vn he* twt congres van Qe KNMG over 'de ge neeskunde en haar randgebieden'. Hij noemde het nodig, te zoeken naar de inhoud en de grenzen van het beroep en vast te stellen, ln welke randgebie den de arts niet meer de enige is. Hij waarschuwde ook tegen eenzijdig heid. het zich terugtrekken in eigen vakgebied en het verlenen van 'afgeba-1 kende', eenzijdige diensten door me dische specialisten of, bijvoorbeeld bij j huisartsen, een overdreven eendracht voor psychosociale aspecten waardoor! anders worden verwaarloosd of over het hoofd gezien. Men kan goed bedoeld falen, aldus dr. Boelen, als men bet overzicht over de gehele geneeskunde en dus over de gehele mens verliest en zijn grenzen te nauw1 kiest. Er is moed nodig, zei hij, om des-; noods de eigen vertouwde grenzen te, overschrijden als een patiënt daarbin- nen klaarblijkelijk niet; kan worden' geholpen. Ook moet de arts bereid zijn. anderen in zijn eigen grondge-i bied te laten werken. Omdat de opvat- ting van de arts over de inhoud en de grenzen van het arts-zijn voor eer. belangrijk deel wordt bepaald door wat hij heeft geleerd, stemt het vol gens dr Boelen tot nadenken, dat de universitaire medische wereld in del KNMG matig vertegenwoordigd is. Een te grote scheiding tussen opvoe- heid een minder vertrouwende e» soms zelfs een onbetrouwbare indru maken. Hij noemde het ook van grm. belang, dat de artsen rich opensteli- voor samenwerking met andcreo bin nen en buiten het eigen beroep. De artsen auöeo zelf de deling «e het gevolg is van het onderbrengen ran bet medische handelen in verscbüler- óp strukturen ("trappen') moeten o; heffen. In dit verband zei dr Boeier dat de buisarts ook in bet zieker.h-i thuis hoort te zijn en dat het zieker huis daartoe ruimte moet maker.. wel in de kliniek als ln de poU&Hniei Dit zou een zeer belangrijke bijo - betekenen aan de versterking van dc zogenaamde eerste lijnszorg. Bov>: dien. aldus de heer Boeien, zullen nog steeds toenemende medisch-- nische mogelijkheden evenwicfcv.v-r worden toegepast als huisarts en ra cialist elkaar in hun overlappen 6 randgebieden ontmoeten en gezar: lijk zoeken naar de beste oplossm van de problemen die hun worde: voorgelegd. Randgebieden De 'randgebieden' gres is gewijd zijn de acupunctuur. antroposofische geneeskunde en de homeopathie. Deze drie vormen in Nederland niet wetenschappelijk er kende en aan de universiteiten niet althans als niet verplicht vak i onderwezen vormen van geneeskunst ri.jn door de KNMG uit het totale samen met Thatcher liet fotograferen, ai welke glimlach verschrikkelijk was om aan te zien. Oud-premier Heath hield rich ln Blackpool op de achtergrond. Zijn eerste binnentreden in de vergader zaal ontlokte aan de conservatieven echter een stormachtig applaus, waar- over het weekblad The Economist opmerkte, dat het werd ingegeven door .genegenheid en schuldgevoel j van de partijleden". In welke plaats de conferentie precies zal worden gehouden, is nog niet vast gesteld. Aanwezig zullen zijn president Ford van de Verenigde Staten, pre- sfdent Giscard d'Estaing van Frankrijk, de Westduitse bondskanselier Schmidt en de premiers van Groot-Brittannië, Japan en Italië. Afgevaardigden van de Verenigde Staten, Frankrijk, Japan en West-Duitsland hebben eerder deze maand in New York geheime besprekingen gehouden om de conferentie voor te bereiden. Volgens zegslieden in Tokio zal er waarschijnlijk voor 15 november nog een voorbespreking worden gehouden. President Giscard d'Estaing had aanvanke lijk een topconferentie voorgesteld waarop alleen valutaproblemen aan de orde zouden komen- ding en beroepsleven komt uiteinde- scala van randgebieden variei- lijk de patient niet ten goede en de KNMG zai dan ook een duidelijke: plaats moeten krijgen in de basisop leiding- 'Meer open staan' De KNMG-voorzitter meent, dat de arts rich meer open zou moeten stel len voor die gebieden in de genees kunde. die een eigen groei hebben meegemaakt en een eigen waarde be zitten, maar die vaak door onbekend- VERMOEDELIJK PAS VER NA 2000 COMMERCIËLE EXPLOITATIE (Van onze redactie economie) 1 nog veel technologische proble- UTRECHT We hoeven voorlo pig nog niet reikhalzend uit te den naar kernfusie als „altema ief energie-opwekkingsmiddel". Toewei het er naar uitziet dat iet fusieproces minder gevaren net zich brengt dan kemsplij- ing. Maar gevaren zijn er niet- emin en om die zoveel mogelijk e beperken moet er nog veel nderzoek komen. Bovendien ijn de kosten schrikbarend ïoog die moeten eerst verre- raand worden teruggebracht om tommerciële haalbaarheid te erzekeren. En ten slotte zijn er men- Dit vlei te constateren tijdens een symposium over ..fusiereactoren", dat. de afdeling kerntechniek van het Ko- j ninklijk Instituut van Ingenieurs (KI- I V-I) en het Nederlands Atoomforum I I vrijdag in Utrecht hielden. Een viertal deskundigen, onder wie dr. R. Hancox van de Engelse atoomenergiecommis sie. gaf daar een overzicht van de stand van zaken op het gebied var. de kernfusie. Vooral in de VS en Rus-; land is men vrij ver gevorderd met het ontwerpen van reactoren en het daaraan verbonden onderzoek. Amerika tracht bij te blijven met de Russen, die aanvankelijk het verst waren gevorderd. De VS zetten haast I achter het kemfusierprogrammamaar de bouw van een reactor vergt zes jaar en volgens Hancox zal niet vóór 1985 een experimenteel apparaat in werking zijn. Voor het jaar 2000 hoeft men niet op commerciële exploitatie te rekenen, vermoedelijk zeits veel later. De kosten zijn ontzagwekkend: te schatten op nissen de 240 en 500 dollars per opgewekte kilowat: ver mogen. tegen 50 tot 60 voor de nu sebezigde methoden. Bovendien gaa: het nu nog in de ontwerpen om reactoren, die reusachtige afmetingen moeten hebben, waardoor ook hoge kostenberekeningen ontstaan. Onzeker heid is er nog over de te gebruiken materialen voor de wanden van kern de ook kostbare reactor. zaak. De biologische gevaren lijken 10001 tot 10.000 keer kleiner te zijn dan bij kernsplijting, de zogenaamde na warm te is maar 5 procent van de splljtiags- procedure en er is nauwelijks kans op „doorsmelten" en dus vrijkomen van radioactiviteit bij het uitvallen van de koeling- Dr. ir. H. van Dam van het -01.UI,, »o« i^a, Interuniversitair Reactor Instituut in en andere reactoronderdelen. over het Delft somde de problemen op waar- gebruik van brandstoffen en ever de mee wordt gekampt bij het kiezen gebedsgenezing tot yoga zen, omdat ze gebaseerd rijn op paalde theorieën en omdat re al dour Nederlandse artsen worden beoe fend- De nadruk moet hieririj duidelijk gen op de Nederlandse omstandig:.: der., want hoe bepaalde geneeswi;-;- worden beoordeeld hangt voor groot deel af van cultuur en trad.' Zo wordt acupunctuur in China 5000 jaar toegepast en is homeop; in Frankrijk een erkende en bloeier:' geneeswijze, terwijl nog niet lang leden in Scandinavië een fabriek v homeopathische geneesmiddelen o last van de overheid is gesloten. Het KNMG-congres heeft vooral ee informatief karakter, er komen voo: en tegenstanders aan het woord. Hf is niet de bedoeling, da: de 600 ar.se- die eraan deelnemer., zich uitspreke- over wetenschappelijke erkenning var deze randgebieden, het gaat nog msa- om 'een aanzet tot discussie'. Hoe-.' -". Nederlandse artsen er in de drie rand gebieden al actief zijn is niet pree::-; bekend, maar bet aantal antroposofer. wordt geschat op 100 en het aar.:.- homeopaten op 00 a 70. terwijl er ongeveer 100 acupuncturisten (ar en niet-artsen) zijn. .manier van koeling. Gevaren Ir. H. Th. Klippel van het Reactor Centrum Nederland wees op de moge lijkheid dat ook bij de kemfusiereac- tie, waarbij neutronen vrijkomen, ra dioactiviteit sgevaren bestaan. Deze problemen lijken minder zwaar dan die bij de kernsplijting, maar ook hier is sprake van zeer veel lang radioactief blijvende stoffen, aie na verwerking zeer lang (tot enkele dui zenden jaren) moeten worden opge slagen. Dit houdt dus in een voortdu rende ..verversing" van materiaal in gekampt bij van het materiaal voor de wanden van de reactor. Op dit gebied rijn er zeer veel moeilijkheden en van nieuwe ontdek kingen zal dan ook nog veel afhangen. Dc tot dusver onderzochte metalen hebben alle meer of minder last van stralingsschade uit het reactieproces. Er is hoop dat in de toekomst de nodige verfijningen worden gevonden, zo concludeerde ook dr. W. Schrijver van het FOM Instituut voor Plasmafy sica uit Jutphaas. Naar zijn mening moet de voorkeur worden gegeven aan een fusiereactie zander neutronen, maar die nog met ontdekt. STAATSDEELNEMING GASWINNING NOORDZEE ^EN HAAG (ANP) Het kabinet is rijdag akkoord gegaan met een her ziening van de bestaande voorwaar den voor de opsporing- en winnings verdunningen voor olie en gas op het continentaal plat. Hz: staatsaandeel zal worden verhoo? van 40 procent tot 50 prooent. was door he: aandeel in de opbrengs: kan stijgen van 75 tot 85 procent M nister-president Den Uvi beeft eer. e ander vrijdagavond meegedeeld. H noemde de herziening van de than- staande regeling "vrij aanzienlijk', et wijziging, die kan leiden tot aar. lijke hogere opbrengsten voor de s' De thans vastgestelde regeling m-w nog door de raad vexi state worde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 13