PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOOD DOOR BOM Kind speelde met aansteker: vijf doden en tewaterlating trokken bezoekers naar 'De Schelde' 'Open dag' duizenden DRIE SPAANSE POLITIEMANNEN Spanje houdt 9 schepen uit West- Europa vast NOG GEEN SPOOR DR. HERREMA Auto opgeblazen in Baskenland Rep is Spanje ben Pagina 9 518e jaargang no. 234 Maandag 6 oktober 1975 TRIM mee met de PZC Groot trimfestijn in Vrouwenpolder e o op 11 oktober eensteende Honderden schreven reeds in. lelijk l DRIE NEDERLANDSE SCHEPEN IN HAVEN BARCELONA (Van onze correspondent) BARCELONA In de haven van Barcelona wordt sinds afgelopen vrijdag een boycot uitgevoerd tegen schepen van Westeuropese landen waar acties zijn of worden gehouden tegen Spaanse sche pen. Vannacht lagen al negen Westeuropese schepen (waarvan drie Nederlandse) in de haven van Barcelona vast. De bemanningen, die overigens per soonlijk normaal worden behandeld door het havenpersoneel, bevestigden ons dat de boten wel gelost of gela den worden dat wil zeggen dat de boy. cot niet door vakbonden uitgeoefend wordt), maar dat de autoriteiten geen uitvaartpapieren geven. Dit zou, vol- fens officieuze versies, pas gebeuren zodra de boycot tegen Spaanse sche pen in de desbetreffende landen opge heven wordt. In Kopenhagen werd zondag bekend gemaakt dat het sinds vrijdag in de Noords pa anse haven Pesajes vastge houden Deense vrachtschip 'Mercan- dian Seas' zaterdagmiddag zijn reis naar Rotterdam mocht voortzetten- Het schip heeft een lading koffie en cacao aan boord. De Deense regering heeft fel geprotesteerd tegen het op treden van de Spaanse autoriteiten. In Kopenhagen tast men nog in het duis ter over de motieven van de Spaanse autoriteiten om het schip te beletten de haven uit te varen. Volgens een ver klaring van de Spaanse ambassade in Kopenhagen zouden twee dronken be manningsleden van de "Mercandian Seas' een auto hebben gestolen en daarmee een ongeluk hebben veroor zaakt, Maar het Deense ministerie van buitenlandse zaken houdt het er voor lopig op dat het hier gegaan is om een reactie van de Spaanse autoritei ten op de Deense protesten tegen de te rechtstelling van de vijf guerrillastrij ders in Spanje. MADRID (AP) Bij een aanslag in het noorden van Spanje zijn zondag opnieuw drie agenten van de Guardia Civil om het leven gebracht door guerrillastrijders. De drie agenten werden gedood toen een langs de weg opgestelde explosieve lading tot ontploffing werd gebracht precies op het moment dat hun jeep passeerde. Twee andere inzittende agenten wer den gewond. rerd gepleegd om 13.45 uur plaatselijke tijd op anderhalve kilome ter van het stadje Aranzazu. in het noordelijke, Baskische gebied van Spanje, waar de Baskische afschei dingsbeweging ETA een half jaar gele den is begonnen met een campagne van moordaanslagen op politieagen ten. Aangenomen wordt dat deze laat ste aanslag bedoeld was als wraak voor de terechtstelling van twee Bas kische activisten door het regime van generalissimo Francisco Franco, acht dagen geleden. De aanslag vertoonde grote overeenkomst mei de aanslag waarbij in december 1973 in Madrid de Spaanse premier Luis Carrero Blanco werd gedood. Op het ogenblik worden 15 Baskische guerrillastrijders in afwachting van hun proces gevangen gehouden Twee van hen zijn gearresteerd in verband met de moordaanslag op Carrero Blanco. De politie heeft onmiddellijk na de aanslag de controle aan de grens met Frankrijk verscherpt. Nieuw raamakkoord Spanje en VS WASHINGTON Na twee weken onderhandelen en ondanks de gebeur tenissen In Spanje hebben Washington en Madrid een militaire overeenkomst bereikt Onder het akkoord behoudt de Verenigde Staten het gebruik van Spaanse luchtmacht- en marinebases, en krijgt Spanje 500 tot 700 miljoen dollar aan wapens. Minister Henry Kissinger zei dat hoe de Amerikaanse regering ook over bet Franco-regime mocht denken, de bases van vitaal belang waren voor de Westerse allian tie. Noch Kissinger, noch presiderr Ford. noch politici in bet Amerikaan-1 se Congres hebben tot nog toe officië le kritiek geuit op de politieke execu ties die West-Europa in beroering heb-1 ben gebracht. Het nieuwe akkoord da- voor vijf jaar wordt aangegaan zal nog in nadere details worden uitge werkt De werkgroepen die zich daar mee bezighouden denken daar onge veer zes weken voor nodig te hebben. In verscheidene Spaanse steden zijn zaterdag grote betogingen gehouden ten gunste van Franco, waarbij gepro testeerd werd tegen de buitenlandse kritiek op de terechtstelling van vijf Spaanse stadsgueirilieros vorige week zaterdag. Volgens het Spaanse persbureau Cifra namen In Malaga vele buitenlanders aan de manifestatie deel- Er werden spandoeken meegevoerd met opschrif ten als De Zweden van Malaga zijn. legen terrorisme en leugens' en "De Nederlandse inwoners van Fueneiroïa zijn tegen de houding van de Neder- In het bericht van Cifra werd gezegd dat een Nederlandse vrouw uit het na burige Torremolinos vanaf het balkon a® het gouverneurspaleis in Malaga oocht spreken. Zij verklaarde daarbij |iat Nederland zelf genoeg problemen reeft en zich niet moet bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van Spanje'. Kardinaal Alfrink verklaart zich na drukkelijk solidair met de Spaanse af deling van de katholieke vredesbewe- ?mg Pax Christi, „die zich moedig en geweldloos verzet tegen de schending tan de fundamentele rechten van de roens" in Spanje. yit stelt de kardinaal in een telegram dat hij zaterdag namens de algemene jwgadering van Pax Christi Nederland heeft verzonden. Het telegram herin- hert aan het verzet van de vredesbe- - weging „tegen elke vorm van geweld, onderdrukking en schending van de rechten van de mens"- Verder verwijst de kardinaal, die nationaal en interna tionaal voorzitter is van Pax Christi, haar eerdere en herhaalde uitspraken «i besluiten van Pax Christi Interna- nonaal, van andere landelijke secties wn de beweging en van Pax Christi Nederland. FUENGJROLA. Svanje Neder landse betogers tijdens een de monstratie in het Spaanse Tuen- girola ten gunste van Franco. Op het spandoek staat in het Neder lands en Spaans te lezen: ..Hol landers in Fuenoirola hebben kri tiek op de aktiviteiten van de Hol landse regering SINN FEIN (IRA) BEMIDDELD NIET MEER DUBLIN (AFP) De Ierse politie heeft nog geen spoor gevonden van de vrijdagochtend in het Ier-j se Limerick ontvoerde Nederlandse fabrieksdirecteur, Tiede Herrema. De ontvoerders hadden ge-j dreigd hun gijzelaar te zullen doden als de Ierse regering niet binnen 48 uur drie militante strijders van de provisionele tak van het Ierse republikeinse leger IRA zou vrijlaten. „Wij geloven dat dr. Herrema nog in leven is", zo zei de politie zondag kort na het verstrijken vao de termijn van het gestelde ultimatum. De Sinn Fein, de politieke organisatie waarvan het Ierse republikeinse leger (IRA) de militaire afdeling Is. heeft la ten weten zich terug te trekken van verdere bemiddelingspogingen om het leven van Herrema te redden. De Sinn Fein is boos over verklaringen van de Ierse regering. De politie is ervan overtuigd dat de ontvoerders hun slachtoffer binnen een gebied met een straal van 100 kilometer rond Limerick vasthouden en zij rekent op de medewerking van de bevolking om haar te helpen. Sedert de oproep van mevrouw Her rema via de Ierse televisie aan de ontvoerders om haar man vrij te laten hebben honderden Ieren de poli tie opgebeld om verschillende inlich tingen te geven. De politie maakte bekend dat de auto van de ontvoer ders bij het dorp Roserea. 100 km ten noordoosten van Limerick, is terugge vonden. van bestuur van Akzo, jhr. G Krayen-1 dat er via bemiddelaars contact met hoff, heeft zaterdagavond meegedeeld' de ontvoerders bestaat. iDe Ferenka- fabriek waarvan dr. Herrema direc teur is. is een bedrijf van Enka Glanzstoff (Akzo)). Hij zei toen goede hoop te hebben dat dit contact tot resultaten zal leiden. De 26-jarige Jelle Herrema. de oudste zoon van de ontvoerde dr. Herrema. heeft zondagavond via de Ierse televi- sie een beroep op de ontvoerders gedaan contact met bem op te nemen op de Nederlandse ambassade. „Vader zal u een codewoord geven. Bel mij a.u.b. op," aldus JelJe Herrema. De jonge Herrema las een verklaring voor waarin hij zegt dat men sinds vrijdag niets van de ontvoerders ge- (Zie slot pag. 3 kol. 1 DRAMA IN DORDRECHT DORDRECHT (ANP) Bij een brand in het bovenhuis Gouver- neurstraat 59 in Dordrecht, die zondagochtend ontstond doordat een kind met een aansteker speelde, zijn 5 mensen om het leven gekomen: mevrouw Chanderwatie Soekhram-Asarfi (27 jaar), drie van haar zeven kinderen, te weten haar dochtertjes Dharam- soendri (11) en Rocette-Rosila (op enkele dagen na een jaar), haar broer Soerdjpersad (30) en haar zoontje Anandkumar (4 jaar). Contact De Ierse regering weigert categonsch in te gaan op de eisen van de ont voerders. De voorzitter van de raad DUBLIN De Ierse politie heeft de namen van twee personen be kendgemaakt. die gezocht worden in verband met de ontvoering van de Nederlander Tiede Herrema. Het zijn Marian Coyle. die ook in Engeland uordt gezocht in ver band met de golf van bomaansla gen vorig jaar en Eddie Gallagher die de man zou zijn van dr Brid get Dugdale. een van de drie le den1 nier vrijlating de nntvoeders eisen. Uit de toedracht van het drama zoals die door de politie is vastgesteld, blijkt dat een van de twee broers van mevrouw Soekhram-Asarf: 'die pas enkele wei-ten in Nederland waren en in afwachting van eigen huisvesting bij de familie waren ingetrokken* za terdagavond zijn aansteker op tafel had laten liggen. Terwijl rader, moe der en drie kinderen nog in hun slaapkamer aan de achterkant van de zolderverdieping waren en de beide broers in een kamer aan de voorkant, speelden drie kinderen in de woonka mer Een meisje was in een voorfca mertje op de wocmetage Het zoontje Soeradj (bijna drie jaar i speelde volgens hetgeen rijn brCMrrtje Britse regering heeft zaterdag de I uister Volunteer Force (UVF) de pro- I testantse paramilitaire organisatie die ae verantwoordelijkheid voor de aan- I slagen van donderdag met hun twaalf doden heeft opgeëist buiten de wet ge- nteld. vamüsag ia de krant Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3. Radio en t.v. op pagina 7. Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. AUTOTRANSPORTSCHIP 'HOËGH TRIGGER': 'LAATSTE' STAPELLOOP VAN STADSHELLING SPANNEND „HOËGH TRIGGER" BLEEF ÉVEN HANGEN VLISSINGEN De 'open dag' van de honderdjarige Koninklij ke Maatschappij 'De Schelde' heeft zaterdagmorgen een zeld zaam groot aantal toeschouwers opgeleverd bij de stapelloop van het vijfde autotransportschip werfnummer 349 van de hel ling in de Vlissingse binnenstad. Meer dan twaalfduizend mensen volgden de met succes uitgevoer de stapelloop, die voorlopig de laatste zal zijn van deze helling in het stadscentrum. De vijfde bij 'De Schelde' gebouwde i car-carrier' was een opdracht van| Leif Höegh en Co A/s in Oslo. Bij de| niet meer bepaald worden door in het Scheldekwartier. ..Het. stads-1 neerd en gecharmeerd'. Mevrouw Ze- kan Shared (5) na de brand wis* Xe. vertellen met de aansteker vao rijn oom. Hij knipte hem aan en op zeker ogenblik vloog de vitrage voor het raam in brand. De kinderen schrok ken daarvan zo. dat rij naar de over loop vluchtten- Op dat moment kwam een van de broers van mevrouw Soekhram. de 31-jarige Djowalpersad Asarfi naar beneden om naar het toilet te gaan. Tet rijn ontzetting sloegen de vlammen hem uit de woonkamer tegemoet- Hij schreeuwde "brand' maar kon tengevolge van de geweldige rookontwikkeling geen maatregelen nemen. Hij pakte de op de overloop staande kinderen beet en liep met ben de trap van de woning af naar de straat Toen hij merkte wa: er aan de hand was en de weg var. óe slaapverdieping naar "oeneden afgesloten bleek door .TdelrT vuur en rook. heeft de vader kenne lijk getracht voor zijn vrouw en de arte zich bij hem bevindende kinderen wa een raampje over he- dax een uitweg te vinden. Vermoedelijk is nr daarbij uitgegleden er. van eer. hoogte van 7 1.5 meter van het dak afgeva.- ien. De andere broer de 30-jarige Soerdjpersad Asarfi kwam uit zi n slaapkamer naar de kamer van he" gezin. Zijn e c" ik overschot werd da.ar bij da* •- an zijn zuster en de drie kincl;.-.; aangetroffen. doop door mevrouw M. Zecevic, echtgenote van de directeur verkeers-l zaken van Chrysler International S. A.| in Londen, kreeg de transportboot de naam 'Höegh Trigger'. Nadat de champagnefles kapot was geslagen te gen de boeg. hanteerde mevrouw Ze cevic resoluut het bijltje om het schip te water te laten. Het duurde niette min een lange, spannende minuut vóór er gejuicht en met scheepstoe ters geblazen kon worden: de 'Höegli Trigger' bleef even hangen, maar wil de met behulp van persdruk wel vlot en soepel het zilte nat in. Het gebeur de even na twaalf uur. terwijl 'Ons Genoegen' het Noorse volkslied speel de. De voorlopig laatste stapelloop van de binnenstad-helling, Scheide-directeur ïr. J H Mulock Houwer releveerde dat bijzondere aspect van deze te waterlating korte tijd later voor een uitgebreid gezelschap onder wie de Noorse ambassadeur en loco-burge meester Ch. J. Gillissen Verechage beeld van Vlissingen zal voorlopig oevic verklaarde, dat de officiële han- niet meer bepaald worden door een] schip op de helling. Dat stadsbeeld is nu binnen twee minuten weer veran derd en zo zal het voorlopig blijven- Jammer, maar het was óe laatste keer. dat zoveel mensen getuige kon den zijn van zo'n altijd weer spectacu lair gebeuren." Daarbij attendeerde hij op de' specialisatie van De Schelde in de richting van de fregatten-bouw voor de Koninklijke Marine, die zich afspeelt in de overdekte loodsen bij het Eiland. Gespecialiseerd Ir. Mulock Houwer onderstreepte, dat 'De Schelde' in de loop van haar bestaan heel veel aan gespecialiseerde scheepsbouw heeft gedaan. In dit op zicht wees hij niet alleen op de mari ne. maar ook op de autotransport schepen. Hij overhandigde vervolgens mevrouw Zecevic zoals gebruike lijk het bijltje, waarbij hij betooz de. dat zit de tewaterlating verrichtte op een manier, die om heeft geimpo deling voor haar „een spannend ment was, waarvan ik erg lieh geno ten." Vice-directeur Odd Gogs tad van Leii Hoegh en Co: „Wij zijn nieuwkomers hier" wees er in zich reactie op de1 dankwoorden van ir. Mulock Houwer' vanwege de plezierige samenwerking op. dat de Noorse reder Jan Erik Dyvi bij De Schelde' de eerste orders; voor autotransportschepen plaatste „Wij volgden hem." Hij toonde zich dankbaar voor wat 'De Schelde' tot stand heeft gebracht in een lange scheepsbouwtraditie en wenste het bedrijf het beste voor de komende honderd jaar'. Hij liet nog' weten, dat de 'Höegh Trigger' in fe bruari zal worden overgedragen. De "Höegh Trigger' is de laatste van vijf, maar in feite de vierde van eer. serie autotransportschepen. Het schip meet evenals zijn voorgangers Dw. Skagerak, Dyvi Kattegat en Dyvi Adri atic 1873 meter, is 23 meter breed heeft een diepgang van 8 meter en een 'deadweight' van 9500 ton. Het auto's op twaalf dekken De Dyvi Adriatic zo zei de heer Gogstad nog is intussen omgedoopt in 'Höegh Targer', de Dyvi Skagerak heeft Leif Höegh in langdu rig charter. Open das Terwijl hel uitgebreide gezelschap ge- nodigden per bus van de werf naar Scheldekwartier werd gereden, ver spreidden de duizenden toeschouwers zich weer over de Schelde-werf: het was open dag. men kon in tal van Schelde-afdelingen een kijkje nemen. Dat gold onder meer voor een deel van het hoofdkantoor, de machinefa briek, de terreinen rondom de haven en de hellingen waar de drukte zich uiteraard concentreerde tegen twaalf uur. het moment van de tewa terlating. Voorts waren open voor het publiek de zware plaatwerkerij, de marineloods twee op het Eiland en de afdeling ptjpenbewerking. De belangstelling ook van ver hui- (Zie slot pagina 5 kolom 3) Het 9-jarig dochtertje Sharda dat zien in het voorkamertje bevond, werd opgemerkt door een buurman, de heer B. Grootenboer. Hij probeerde via de trap naar boven te komen - maar moes: die poging opgeven. Met behulp van een ladder haalde hij toen het kind van buitenaf uit het fel brandende huis. Hij heeft ook de ;n het benedenhuis alleeen wonende 76- jarige mevrouw P. Kooiman in veilig heid gebracht. De Dordtse brandweer drong onmiddellijk het brandende pand binnen met behulp van perslucht- maskers. Een buurtbewoner die de brand had gemeld toen de vlammen al uit de woning sloegen, had meege deeld dat zich drie mensen in het hut® bevonden. Het waren er elf. De rader en de broer zijn in een Dordis zieken huis opgenomen. De eerste vermoede lijk me: een gescheurde nier. de an der me- eer. shock. Bi; de schouw tbc de stoffelijke overschotten werd *oca- le verbranding gecor.s-ateerd Men vermoedt echter dat de si ach toffer* door rookvergiftiging oen he» leven rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1