MEER SPEKTAKEL MAAR MINDER KWALITEIT BIJ DAMES IN ZEEUWSE BASKETBALSPORT Basketbal groeit ook in Zeeuwsch-Vlaanderen Handbaiverbond wil nieuw systeem voor hoofdklasse Marathon en Matador degradeerden beide uit tweede divisie 15 PRESTIGESLAG TUSSEN MARATHON EN VALKENISSE Spanning SELECTIE JEUGDHANDBAL IN OOSTBURG Matador 0.S.-F00I NANCY-0LDHAIV PARODIE Schaken: Nederland leidt in Oostende ALI-FRAZIER: WEL DRIE KEER MEER «JJDAG 26 SEPTEMBER 197# PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT VLISSINGEN/SOUBURG De kwaliteit van de Zeeuwse basketbalsport is er niet op vooruitgegaan. Tot die conclusie moet je wel komen, nu Zee land in de pas gestarte landelijke competitie bij de dames niet langer vertegenwoordigd is. Vorig seizoen speelden Marathon uit Vlissingen en Matador uit Souburg nog in de landelijke tweede divisie, maar beide for maties zijn nu afgezakt naar de eerste klas van de afdeling Zeeland. Dat heeft niet alleen doffe ellende tot gevolg, want die provinciale eerste klas bij de dames is nu wel 'n uiterst spectaculair gezelschap- Vooral ook omdat de dames van de BC Valkenisse in deze klas uitkomen en bekend gingen Marathon en Valkenisse (eerst een onderdeel van de Vlis- singse sportvereniging) in een conflictsfeer uit elkaar. Vandaag over een week al is in de Middelburgse sporthal het treffen tussen de dames van Valkenisse en Marathon te beleven en ongetwijfeld zal dat een opwinden de klus worden, waaraan iedere scheidsrechter zijn handen vol zal heb ben. Maar al is de eerste klas met 'toppers' als Matador, Marathon en BC Valkenisse dan spectaculair geworden, toch is er duidelijk sprake van een verarming. Marathon degradeerde op normale wijze uit de tweede divisie (het eindigde onderaan) maar Matador deed vrijwillig de stap naar de eerste klas van de afdeling terug. „We eindigden vorig seizoen weliswaar in de middenmoot", stelt trainer Cor Sanderse, „maar we zagen aanko men dat het in het komende seizoen kwakkelen zou worden. Daarom zijn we vrijwillig gedegradeerd". mes veel te eenzijdig. Alle aanvallen waren gericht op Christine Vos-Beve lander. Dat heeft iedere tegenstander snel door en zij werd met een extra verdedigster dan ook vaak onschade lijk gemaakt. Ze is natuurlijk een uitstekende speelster, trok altijd een extra verdedigster naar zich toe, maar er was te weinig variatie om de anderen daarvan dan te laten profite ren. Daarom is de ploeg homogener geworden nu Christine naar Valkenis se is overgestapt- Persoonlijk betreur ik het vertrek van Lenie Bevelander, meer. Zij is een voortreffelijk dribbe laarster. die bovendien spelinzicht en Piet Hardenberg. hoofdbestuurslid van de sportvereniging Marathon, die be halve basketbal ook volleybal, wande len en duiken in zijn 'takenpakket' heeft, ziet een complex van oorzaken die tot degradatie hebben geleid: .De reizen waren erg lang. We moesten verschillende keren met de dames he lemaal naar Utrecht. Daardoor ver dween de animo een beetje. Boven dien bleven we in spelniveau op het zelfde peil staan terwijl andere clubs duidelijk vooruitgingen". De terugval van Marathon is inder daad opmerkelijk snel gegaan: drie seizoenen geleden draaiden de dames nog in de top van de tweede divisie mee en nu was degradatie al onver mijdelijk. Piet Hardenberg: „Ik wil beslist niet opnieuw een conflict heb ben, maar .je draait er toch niet om heen als je naar ooi-zaken zoekt. Een trainer moet niet acht jaar bij één ploeg vastgerost blijven zitten. Dau kan zo'n man op het laatst zijn team niet meer stimuleren en inspireren- vind je in andere takken van sport ook. Daarom ben ik enorm blij dat we in René Blom een enthousias te, bekwame nieuwe trainer gevonden hebben. René Blom, die nog speelt voor Smith-Dynamo, Is destijds gese lecteerd geweest voor het nationale Piet, Hardenberg analyseert verder: „Taiktisch was het spel van onze da- overeicht heeft". DEN HAAG (ANP) De uitslag van lotto en Ooto van het afgelopen week einde is: LOTTO NO. 38: Aantal deelnemers: 9896.108: bruto in- 3.483.498,-; prijzenbedrag ƒ1.793.746,-: eerste prijs: geen win naars, het bedrag van de eerste prijs gaat voor eenvijfde deel naar de eer-' ste prijs van de volgende week, vier vijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. Tweede prijs: 4 winnaars, die e bruto 11211,- ontvangen. Derde prijs: 124 winnaars, die elk bruto 3160,- ontvangen. Vierde prijs: 7738 winnaars, die elk per kolom 61,- ontvangen- Vijfde prijs: 10.836 winnaars, die elk per kolom 43,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van aanstaande zondag 143-643,-. TOTO NO. 38: Aantal deelnemers: 241.338: bruto ƒ698.684,-; prijzenbedrag ƒ331.874,- Eerste prijs: geen winnaars, het be drag van de eerste prijs gaat voor eenderde deel naar de eerste prijs van de volgende week. Tweederde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde prijs. Tweede prijs: 15 winnaars die elk bru to 8481,- ontvangen. Derde prijs: 276 winnaars, die elk per kolom 581,- ontvangen. OOSTBURG In de sporthal in Oostburg zaïllen zaterdag selectiewed strijden worden gehouden voor de Zeeuwse handbaljeugd. De selecties worden op uw getramd door Kees de Ridder en Harry Tijssen. Zeker bij de dames zal het moeilijk zijn direct al tot een definitieve keuze te komen Vijf geselecteerde speelsters van EMM uit Middelburg kruinen namelijk zaterdag niet in Oostburg aanwezig zijn, omdat zij deelnemen aan een toernooi van Rapid. Bij de dames zijn nu 24 deelneemsters beschikbaar. Bij de heren zijn er voorlopig 34 geselec teerd. Er worden zowel bij de dames ais bij de heren zaterdag in Oostburg Tier wedstrijden gespeeld. De geselec teerden komen uit vier regio's: Vlis singen, Middelburg (alleen heren), Be veland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet minder dan acht trainers-begeleiders zullen zaterdag de Zeeuwse talenten beoordelen. Deze selectiewedstrijden slaan bij de verenigingen aan, omdat nu ook talenten van kleinere clubs een kans kunnen krijgen. De wedstrij den in Oostburg beginnen om 9,30 uur, en eindigden om 15.30 uur. Soortgelij ke selectiewedstrijden worden overal i Nederland gehouden. Het doel is talenten bijeen te brengen voor de nationale jeugdteams van 16 tot 22 jaar- Ond?, leiding van bondstair.sr Heinz Henneberg zullen deze teams deelnemen aan de wereldkampioen-j schappen jeugdhandbal in 1977. I Er smeulde trouwens meer aan span ning in het damesteam van Marathon in het afgelopen seizoen: „Er zat ongetwijfeld meer, want we verloren ook onnodig. Toen het eenmaal een feit was dat we zouden degraderen en de spanning was weggevallen, wonnen de dames vervolgens nog drie wed strijden. De Zeeuwse le klas wordt nu weliswaar bijzonder aantrekkelijk, maar het betekent wel dat de kwali teit van het spel min of meer tot stilstand is gekomen in Zeeland. Ik hoop alleen dat ik in het. komende seizoen wat meer plezier beleef aan deze tak van sport, want in de afgelo pen maanden heb ik er te veel ellende en srpanning door beleefd om het nog echt als een plezierige hobby te erva ren". Piet Hardenberg wil ook wel beken nen, dat hij voortdurend met de ge dachte heeft gespeeld om het initiatief te nemen voor een gesprek over een1 fusie tussen Marathon en Matador: „Bij ons zijn de financiën momenteel met zo'n probleem. Door een actief bestuur hehhen we de club min of meer van het bankroet kunnen red den. En misschien spelen die finan ciën bij een andere club, die over meer kwaliteit beschikt, maar vrijwil* lig degradeert, wel een rol". Ongetwijfeld heeft Piet Hardenberg gedacht aan een fusie tussen Mara thon en Matador. Cor Sanderse (die vorig seizoen de dames van Matador trainde en die in het huidige seizoen de heren van Matador, die wel in tweede divisie zijn gebleven, onder zij n hoede heeft) Cor Sanderse wijst er echter op, dat de financiën zeker niet de reden zijn geweest dat de dames vrijwillig zijn gedegradeerd. De 35-jarige Cor Sanderse daarover: „Vooral bij de dames krijgen we iedere keer weer mee te maken dat het eerste team verzwakt doordat er leden buiten de provincie gaan stude ren. Momenteel is er ng niet voldoen de aanwas uit de jeugd en dus hebben we vrijwillig een stap terug gedaan- Dat is besloten in overleg tussen be stuur, speelsters en trainer. Als we in de tweede divisie zouden zijn geble ven, zouden we ongetwijfeld een veel te zwaar seizoen tegemoet zijn ge gaan, dat niet of nauwelijks spel- vreugde zou opleveren voor de speel sters". Cor Sanderse verder: „We hebben zelf het idee van een fusie binnenskamers ook wel eens geopperd. Het voordeel ligt voor de hand: jc kunt je dan vrijwel zeker met een sterker dames team in de landelijke competitie hand- haven. Maar we zien de nadelen toch als groter. We zien een fusie zals een verarming. .Als je ziet dat in de eerste klas" nu al twee teams van verschillen de clubs spelen om zo'n klas vol te maken, dan is het toch niet aanlokke lijk om bijvoorbeeld van een fusie club met vier teams in één klas te spelen. We moeten voorlopig maar zo doorgaan. Het is ook een natuurlijke zaak dat Zeeland m de basketbalsport nog ach- zerblijft op de rest- van Nederland. Cor Sanderse: „We hebben hier geen voorbeeld In de meeste grote plaat sen vind je eredivisieclubs: Rotter dam, Amsterdam, Utrecht, Leiden, moem maar op. Spelers en speelsters uit lagere klassen kruinen daar dus altijd wel een topwedstrijd zien. Soms wel twee of drie per week- Matador-heren spelen nu dus eenmaal in de twee weken thuis en dat is nog maar een wedstrijd in de tweede divisie". Cor Sanderse verwacht wel dat ook de heren van Matador in de tweede divisie een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Vorige week werd reeds de eerste wedstrijd gespeeld tegen BVO uit Alphen en met grote cijfers verlo ren. Een nadeel voor de heren van Matador is bovendien dat ze 7 van de 11 thuiswedstrijden in de sportzaal van de Van Duivenvoordeschool moe ten spelen. Cor Sanderse: „We trainen in de Vlissingse sporthal en die sport taal in Souburg is dus ook vreemd voor ons. Dus eigenlijk zijn dat ook uitwedstrijden voor ons". Bij Matador werden de dames nu getraind door Helle de Haan. De he ren van Marathon hebben de bekende handballer Jan van Hanegem als trai ler gekregen. Van Hanegem was ais actief speler (vroeger bij Blue Ar rows i als scheids-echter en als leider van scheidsrechterscursussen reeds bekend in de basketbalwereld. j TERNEUZEN - De volgend? b.i.uiters I hebben zich in de afgelopen weken' geplaatst voor de eindstrijd 5e klas libre district Zeeuwsch-Vlaanderen: A. Versprille, BZN Temeuzen, 1.24. V Verhoeven. Groene Laken Sas van1 Gent, 1.23. J. Lindhout. ABC Axel. 1.23, M. de Graaf, DOS Hoek, 1.23, H.j Cordbruning, ABC Axel, 1.24, J. Kooy- man, SBC Sluiskil, 1.24, L. de Blaay, DOSHoek, 1.16, E. Ghuys, POP Axel.] (titelverdediger). Reserves zgn. J- Schieman, ABC Axel, 1.15, E. Lambert, Horemans Axel, 1.14, P. V. Bergen,] Groene Laken, Sas van Gent, 1.14. Deze districtsfinale wordt gespeeld van 27 september tot 4 oktober. De! organisatie is in handen van ABC Axel. I VV Oostkapelle OOSTKAPELLE De reed.:- geruime tijd bestaande wens van de Oostkapei- se voetbalvereniging om verlichting] van het trainingsveld is thans vervuld- Zes lichtmasten zorgen er nu voor dat de training voor de club, ook in de avonduren regelmatig kan door gaan. De gemeente Domburg stelde de benodigde materialen beschikbaar en de clubleden verrichtten de benodigde werkzaamheden in vrije tijd. GOES Voor de selectieteams zaal handbal ran de Goese Sport combina tie, zijn de trainingswedstrijden tegen Internos, ondanks de nederlaag van de heren, bijzonder succesvol geweest. De heren verloren na een zwakke start, waarin Internos een ruime overwin ning leek te'gaan behalen, met slechts één doelpunt verschil: 17-16. De mesploeg van GSC leek ook een ne derlaag te moeten incasseren, maar de 3-1-achterstana in de eerste helft werd omgezet in een 4-3-overwinning voor de Goese dames. TERNEUZEN - Ook in Zeeuwsch- Vlaanderen gaat vandaag (vrij dag) de basketbalcompetitie weer van start. Acht herenteams stri.i den om de titel: BV Hulst met twee ploegen, Operatie '71 uit Dostburg, SBK uit Sas van Gent, Scheldesport uit Temeuzen (ook met twee teams), Voorwaarts uit Axel en debutant Het Zeeuwse Honk De honkbalvereniging Het Zeeuwse Honk ziet in basketbal ?en goede mogelijkheid om te overwinteren' (honkbal wordt al leen tijdens de zomer beoefend). Vorig jaar werd besloten alleen /oor Zeeuwsch-Vlaanderen een jasketbalcompetitie op re ze (.'ten. Problemen met vervoer en verre reizen, waardoor soms geplande wedstrijden niet konden door gaanstonden eerder de groei van basketbalverenigingen in de weg Inmiddels blijkt de Zeeuws- Vlaamse competitie voor d? regio nale clubs een succes te zijn ge worden. Aanvankelijk waren er wel enkele problemen. Zo was er een tekort aan scheidsrechters. Inmiddels zijn er echter vijftien geslaagden van een cursus in Temeuzen ge komen. Bovendien nam het aantal leden toe, zodat SBK en Schelde- sport bij de heren al mot twee teams kunnen uitkomen. Bij de dames heeft de basketbal sport zich nog onvoldoende ont wikkeld in Zeeuwsch-Vlaanderen Slechts drie teams komen uit in ie regionale competitie: debutant Het Zeeuwse Honk, het Axelse Voorwaarts en BV nulst. De da mes van Schelaesport, die een ilasse apart zijn m Zeeuwsch- Vlaanderen, hebben weer inge- jeschreven voor de competitie /an de afdeling Zeeland. officieel orgaan van het Nederlands Handbaiverbond, besloot NHV-voorzit ter Ab Schimmel zijn hoofdartikel met de volgende zinsnede: Let meer op de nationale zaak. opdat het inter nationaal beter gaat". Op het moment dat de in maart volgend jaar aftredende Ab Schimmel zijn hoofdartikel op schrift stelde, lag er binnenskamers inmiddels al een discussienota, opgesteld door de vice- voorzitter van het handbaiverbond. de Arnhemmer Frans Groener, een visie op de ontwikkelingen van hel handbal in de eerste rijf jaren, waarbij veel aandacht wordt besteed aan dat door Ab Schimmel gelanceerde motto. Wanneer de bondsvergadering zich kan verenigen met de door Frans Groener gelanceerd.? ideeën, zal er niet. alleen maar gelet worden op de nationale zaken, maar komt er op dit gebied ook een heël duidelijke omme zwaai of anders gezegd, op veel pun ten een heel nieuw beleid. Een van de meest opvallende onder werpen in die discussienota is zonder meer het competitiewezen. Het NHV wil voor een deel de weg inslaan, die de volleyballers, basketballers- tafel tennissers al i.isloegen: er in elk geval ervaring mee opdeden. Frans Groener: „Voor wat betreft de hoofdklassecompetitie ben ik een voorstander van een nieuw systeem, dat inhoudt dat dc tien clubs drie perioden gaan afwerken. Twee perio den van elk negen wedstrijden, waar door je dus de normale competitie afwerkt, met dit verschil dat er een pauze ingelast wordt- Na die twee nerioden wordt de stand opgemaakt, waarna de sterkste vijf en de zwakste rijf teams gescheiden worden. Beide rijftalk-n spelen dan nog een halve competitie, waarin wordt beslist over het kampioenschap, deelname aan de twee Europa-Cuptoernooien en de twee degradatieplaatsen". „Uitgangspunt is gewoon de vraag, wat willen we met onze sport? Willen we blijven rommelen in de marge of daadwerkelijk kiezen voor ook de top sport. Je kunt nu wel zeggen, dat we voor een hoger niveau van de top- sportbeoefsmng meer subsidies nodig "nebben van de NSF- of her NOC maar aan de -tiere kant vind ik her -eëel dar ;P ;P. afvraagt wat in eigen kring mogel'jk is" ..Je kunt er niet omheen, dat een groep de pure presiatiesport wil beoe fenen. Een groep, die of je het nu leuk vindt of niet er niets voor voelt om in de zomer zevenhandbal buiten te spelen- Begrijp me goed, ik ben een voorstander van dat zeven handbal buiten, want zonder die mo gelijkheid zou een club in die zomer maanden het verenigingsleven moeten ontberen. Denk ook eens aan de mo gelijkheden van het spel buiten voor de sportieve recreatie, de recreatie sport, bewegingsrecreatie, of hoe je het ook noemen wilt". „Gebleken is echter dat geen enkele hoofdklasser aan deze zomerse com petitie deelneemt. Wanneer je er dan vanuit gaat dat wij als handbaiver bond veel waarde hechten aan goede internationale successen daarvan gaat toch propaganda uit? moet je wel tot de conclusie komen aai je de topclubs tegemoet moet komen", vindt Frans Groener, die in zijn visie dan ook verder is gegaan dan alleen het instellen van drie perioden. Hoewel het aantal wedstrijden maar met een viertal wordt, uitge breid- wordt het- zaalhandbalseizoen in de hoofdklasse met zo'n twee maan den verlengd. „Het wordt daardoor gemakkelijker om internationale wedstrijden te plan nen. evenals centrale trainingen. Het kwam nogal eens voor. dat bij een centrale weekendtraining een spe ler meldde, dat hij de volgende dag met zijn club een belangrijke wed strijd moest spelen Dit kwam natuur lijk het nationaleteam niet ten goede. Door de ruime die door de pauzes ontstaat, wordt dat alles beter. Wil je ook met je nationale teams aan de internationale weg timmeren, dan zul je nationaal je maatregelen moeten nemen", waarmee we een beetje op het terrein belanden van een recente ontwikkeling die leert d3t enkele olympische sportbonden (ijshockey en volleybal) bedankten voor olympische kwalificatiewedstrijden Frans Groener heeft, daarover zo zijn eigen ideeën, al ziet hij binnen het handbaiverbond nog weinig pro blemen ook al omdat bondscoach Henneberg met zijn team niet echt mikt op Montreal maar meer op een oiaats in de nieuw re formeren inter nationale B-groep. Realistisch bezier heef; zaaihandballend Nederiand (nog) niets re zoeken in Montre- tal -,Ik ,ind >vel, dat we zo lang we menen dat we met nationale teams moeten blijven werken binnen ons verbond blijven we dit een belangrij ke zaak vinden ook die top tege moet moeten komen via bijvoorbeeld een nieuwe comperitïeregeüng. die we nog niet noodzakelijk achten voor de eerste klasse, al wordt er wel over gedacht om de tweede klasse ook op tien teams te brengen", vertelt Frans Groener, die van nabij de stormachti ge groei van zijn nu al 80000 leden tellende bond heeft gevolgd. Dus ook de problematiek rond de spelvern.iwing, die moeilijk kan voor bijgaan aan een tak van sport, waar bij de aanvallende en verdedigingsma noeuvres zich vrijwel alle afspelen langs de toch beperkte cirkel rand. Ook aan deze zaak is. zoals aan vele andere, aandacht besteed in Groe- ners discussienota, die op verzoek van het hoofdbestuur tot stand kwam. ..Spelvernrwing is een probleem, dat je niet krat afdoen met de constate ring dat het een logisch gevolg Ls van de maatschappelijke ontwikkeling. Je zult er wel wat tegen moeten doen, al haat ik het al maar te schermen met straffen. Ik zou he liever corrigeren willen noemen- hetgeen vooral voor die spelers nodig is die tegen het nationale niveau aanhangen. Een ech te topper, of topsporter, die ten aan. zien ran zijn prestaties altijd beschei den is hij is eigenlijk nooit tevre den over zichzelf veroorzaakt niet veel problemen, maar juist diegenen die altijd op de tenen moeten lopen om dat niveau te bereiken"- „We moeien de speiverruwing in dammen. ook al omdat je merkt, dat het publiek vooral kom: om spectacu laire, fijne technische acties te zien en geen .Jhakwerk". Datzelfde geldt voor ouders, die hun kinderen op een hand balclub hebben. We dringen dan ook aan op bijeenkomsten me: scheids rechters en trainers, hetgeen succes lijkt te hebben, maar we zullen ook toe moeten naar snelrecht". .•De rechtspraak moet op de helling. We houden vliet van het werken met kaarten, maar wel willen we toe naar mogelijkheden om een speler, die her haalde]:;:-: we moeten nog tot een ..formule" komen voor twee of vijf minuten uit het veld wordt gestuurd, waarbij je inderdaad kunt denken aan het boekingssysteem bij voetbal, extra :e bestraffen. Dit zal een uitgebreide administratie vergen, maar aan de hand van de ingezonden wedstrijdfor-1 muiieren moet dat mogelijk zijn", be sluit Frans Groener- De Olympische Spelen kf>n»en volgend jaar toch op ile telerialc! Ken pak van mijn hart, al had Ik rr nooit aan getwijfeld l: weet het, het organisatiecomité in Mon treal had een bedrag «-an Ik mil joen Canador dollars grëisl, ter wijl de g«*coinhineerde omroepen van Europa. Azië. hej Mldderv-Oo**- tm en I.atfjn*-Amerika niet hoger uilden gaan dan het morde r«n«|e bedrag van 8.3 miljoen dollar Vol gens onbevestigde berichten is er nu een compromis uil de bus geko men van 10.3 miljoen Canadese dollar. Is dat nu veel of niet? Dat Is weinig. Ik zal lii-t u voorreke. nen. mede aan de band van bet bedrag dat Je volgens de Engelse Journalist en oud-atleet Christop her Brasher voor een goede plaats in het stadion moet betalen om alle atletirkevrnementen te kunnen zleil. In Nederlands geld omgere kend betaal je daar G3Ü gulden VOOr, en reken maar dat je hoog springen dan In-el wal minder gord ziet dan op de televisie. Nog afge zien van de rel*- en verblijfkos ten. Hoeveel kost het nu de televisie kijker om :n Montreal bij alles aanwezig te ajn. dus niet alleen bij de atletiekwedstrijden, maar ook bij het zwemmen, het paard rijden het wielrennen, het voet ballen, het boogschieten, het tur nen. het gewichtheffen, het volley bal en het basketbal, het boksen, het schermen, het hockey en wat er allemaal nog meer te beleven zal zijn? Als we alleen het. aantal tv-toestellen nemen dat bij de EBU. de European Broadcasting Union, is aangesloten en met een achteloos gebaar alle toestellen in het Midden-Oosten. Azië (waaron der Japan' en Zuid-Amerika even vergeten, dan zien we dat in Euro pa alleen al 90 miljoen televisie toestellen met Montreal verbonden zullen zijn. De overeengekomen 10.3 miljoen Canadese dollar ko men omgerekend neer op 27.6 mil joen Nederlandse guldens, dus per toestel betalen wij Europeanen 30 cent voor de complete Olympische Spelen, waarbij we dan nog de Japanners, Brazilianen en Israëli's gratis in onze sportvreugde laten delen. In werkelijkheid betaalt EBU ongeveer twee derde van dc totale som. dus u en ik betalen allebei slechts twee dubbeltjes voor de Olympische Spelen van 1976. Een fooi. Ik begrijp echt niet waarom het Canadese organisatie comité door de knieën is gegaan voor de internationale televi sie. Ik had van de week een interes sante droom, die al 7/» dikwijls over voetbal ging. De camera zoomde in Op hel moment dat de Franse eredivisieclub Nancy met 1- 1 gelijk had gespeeld tegen de Engelse tweede divisleclub Old ham. Het was een wedstrijd voor de UEFA-Cup. die op het veld van Nancy gespeeld was. evenals trou wens de eerste wedstrijd tussen beide cluhs. die in 0-fl was geëin digd. Oldham had er namelijk in toegestemd om beide wedstrijden in Nancy te spelen, uiteraard tegen een zeer redelijke financiële ver goeding. De scène die in mijn droom in beeld kwam begon dus bij hel eindsignaal. De aanvoerder van de Fransen stak juichend zijn armen omhoog, in de veronderstelling dat Nancy na deze twee wedstrijden de volgende ronde had bereikt, maar tegelijkertijd begonnen ook alle spelers van Oldham juichend reeri te springen. Wat was het geval? De medespelers van de Franse captain legden het hem ui:. Een tegendoelpunt in een uitstrijd gescoord telt dubbel als beide ploe gen zowel in puntenaantal als in gescoorde goals gelijk eindigen. De aanvoerder van Nancy had gedacht dat de eerste wedstrijd die in Nancy gespeeld was zijn thuiswed strijd was geweest (0-0) en dat de tweede wedstrijd, die dus ook in Nancy was gespeeld, officieel als de uitwedstrijd moest worden be schouwd. Maar het omgekeerde was waar! Bij de loting was Old ham het eerst uit de bus gekomen, de eerste wedstrijd was dus Old- ham-'s zogenaamde thuiswedstrijd, die was in 0-0 geëindigd, en de tweede wedstrijd was Oldham's zo genaamde uitwedstrijd. daarin scoorden zij dat ene doelpunt da: dubbel telde, waardoor zij naar de volgende ronde gingen! De Franse aanvoerder, die in mijn droom een snorretje droeg (wan: in mijn dro men ga ik geen cliché uit de weg) was ontroostbaar. Vraagt u me niet hoe ik aan zo'n droom kom, ik zou het echt niet weten. Ik weet niet of ik wist dat Oldham een tweede divisieclub was (beter gezegd: ik weet wel zeker dat ik dat niet wist, want in mijn droom was het een derde divisie- club), en ik kan me niet herinne ren dat ik de laatste tijd bewust iets over Nancy heb gelezen. Maar dat is inderdaad een club uit de Franse eredivisie. Over het pro- bleem an sich in deze droom had ik nog nooit eerder nagedacht, cn ik heb er ook nog nooit iets over gelezen. In de praktijk komt het ook niet voor dat een club van IJsland of Cyprus gelijk in punten eindigt, als zij omwille van de poen tegen een veel sterkere Duit se en Nederlandse club beide wed- Omdat Ben van Gelder v.,n PSV als een van dr beste krnnerw van de Internationale reg'W geldt, bel» Ik hem even opgrbeld voor »-en droomuitlegging. HIJ begon halver wege mijn verhaal al te vragen of die eerste wedstrijd in Nancy dr uil- of de thuiswedstrijd hw voor Oldham, du» bi) begreep meteen hel probleem. Inderdaad is bet to, dat de club die bij dr loting bel eerste uit de hoge hoed kwam l»et eerst de thuiswedstrijd speelt, nok al is dat op liet ten <0 van de tegenpartij. Overigens heeft de UE FA dit voorjaar Insloten, dat rr niet meer zal worden to.-ge-.taan dat de clubs onderling besluiten beide wedstrijden in liet stadion van een van bride clubs te «pelen De club* moeten hun thuiswedstrij den voortaan metterdaad thuis spelen. Alleen onder zeer bijzonde re omstandigheden. aK door de strenge winter voetballen onmoge lijk is, mag de gedupeerde club zijn thuiswedstrijd In een ander land «pelen (als AC. idalwrg zijn thuiswedstrijd tegen Barcelona in Amsterdam of Rotterdam had wil len spelen, zou daar zeker veel volk op al gekomen zijn), en ;Us die thuiswedstrijd in )h*1 land van de tegenstander wordt gespeeld, moet dat in leder geval in e«-n andere stad gebeuren dan waar die tegenpartij thuishoort. Voortaan zal Atvtdaberg dus moeten uitwij ken naar Amsterdam of Madrid, om even de gedachten te bepa* len. De verleiding om "-n parodie te schrijven op die nabeschouwing'® van spelers, me: bijgaande lot" en in de ik- en wij-et Ij! om het echt mogelijk te maken, kan :k na ken. U weel he:, zo'n persoonlijk artikeltje van de speler onder scheidt zich van de overige .'ourna- Hstiek doordat er meer voor be taald wordt en er veel minder m staat. Want als hij echt iets nieuws zou vertellen, uit de school zou klappen, dan zou hij gedonder krij gen met zijn bestuur, z-.jr. trainer, zijn mede-spelers, zijn vrouw en zijn bond. Goed. ik zal nu proberen een Ajaxspeler na die 02 nederlaag m zijn „persoonlijke column" zou kunnen neerschrijven: „Oef, zijn we me daar even met de neus op de feiten gedrukt* M'-t 6-2 verliezen is geen kleinigheid waar je achteloos aan voorbij kunt en mag gaan. Toch ben ik ergens nog niet eens al te rauwig om zo'n negatieve score, al prikt die ja als sportman uiteraard «-norm". „Het is echter ook een feit. dat er enige duidelijkheid In cijfer» nodig was voor A ja*, of ai thans voor sommigen bij AJax. Verlies Je een wedstrijd met een of twee doelpunten verschil, dan weet Ie dereen altijd wel een of andere smoes te bedenken die zo'n uitslag relativeert. Dat is nu niet meer mogelijk". _PSY heeft ons door z'n vrrt betere spel gedwongen, die fouten die we in feite al weken maakten tegen mindere tegenstanders, nu in een veel ergere mate opnieuw te maken. Dat wat er aan het spel van Ajax schortte, lijkt me nu overduidelijk aan het licht geko. men- Jammer misschien, maar wH realistisch En realist moeten we bij Ajax in deze dagen bij allemaal zijn. Er zal hard gewerkt moeten worden". C— „Gelukkig is Michel* als coach een oernuchter man. Hij analy seert koel en weet precies waar mee hij bezig is. Daarmee wil ik heus niet zeggen dat we dus wel weer snel terug zullen komen. De weg terug via een geleidelijke op* bouw kan een lange zijn- Van tevo ren lijkt het me een onmogelijke zaak. een zinnig woord te zeggen over het wanneer Ajax weer Ajax zal rijn". Wat dacht u hier van? Lijkt bet er een beetje op? U vind', dat ik sterk overdrijf. Eer. persoonlijk- beid ais bijvoorbeeld Barry Huls hoif, zeg; u, zal nooit zo'n onper soonlijk, nietszeggend stuk. schrijven. Ook zou h!j ongetwijfeld iets verteld hebben over zijn eigen falen in die wedstrijd, war.t daar voor is het een persoonlijke ko lom. Nee vader, zegt u nu, voor een parodie ben je toch niet in de wieg gelegd! En ik moet u gelijk geven. Het was geen goede paro die. Het was zelfs helemaal geen parodie. Het was domweg de per soonlijke columr. var. Barry Hult hoff in het Parool van maandag onder de titel ..Smoes niet moge lijk". ik zou zeggen: kom op Barry, de tanden op elkaar, dan hoef je niet net zo te schrijven als je voetbalt. Ik schrijf toch ook niet zoals ik voetbal? NICO SCHEEPMAKER THUNG VERSLOEG PARUN S.AN FRANCISCO Rolf Thung heeft de derde ronde bereikt van een internationaal tennistoernooi in San Francisco. Hij scnakdelde de Nieuw-! Zeelander Onny Parun uit. De cijfersi waren: 6-3 en 6-4- OOSTENDE Nederland heeft: woensdag in Oostende tijdens net eer ste Euroschaaktoernooi de leiding ge-, nomen dankzij een maximale overwin-, ning op Italië: 4-0. Sosonko, Ree.j Kuijpers en Ligterink versloegen res-j pectievelijk Marietta, Toth, Passerotti en Zichichi. De uitslagen van de zesde ronde zijn:! Nederland - Italië 4-0; Ierland - Luxemburg 2-2: Groot-Brittannië - West-Duitslana 1:- voorlopig: Belg; - Frankrijk 1-0 voorlopig. Stand: 1 Nederland IS-pnt: 2 Groot- 3rittannië 15 en 2 afgebroken; 3 De nemarker. en Italië 13.:5 Frankrijk 1 8 en 3 afg,: 6 Ierland 1'--: 7 West-I Duitsland 7 en 2 afg.; 8 Luxemburg! 6'/a; 9 België 4V: en 3 afg- MANILLA REUTER) Dc man*, gers van de wereldkampioen In het zwaargewicht Muhammed Ali en zijn uitdager Joe Frazier zijn overeengeko men het gevecht van volgent! e weck woensdag in Manilla af te wijken van de regel dat een bokser heeft verloren ais hij tot drie keer toe neer Ls gegaan, mits hij niet ernstig gewond is. In totaal werden 26 regeLs opge steld door Angelo Dundee, die tekende namens Ali en Eddie Futch, die teken de namens Frazier. Zij kwamen ook overeen, dal een bokser niet gered tan worden door de gong. Als bet gevecht mocht eindigen als gevolg van een wenkbrauwblessnre of een andere verwonding aan he (gezicht door ren toevalïge stoot, dan wordt de gewon de bokser, indien hij op dat moment een puntenvoorsprong heeft, uitgeroc- pen tot winnaar. Indien hij een ach terstand in punten heeft, eindigt l*t gevecht onbeslist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 15