Basistarief wegenbelasting gaat 48 procent omhoog Hogere inkomens gaan er netto op achteruit Begrotingstekort alleen acceptabel van ruim 15 miljard door recessie ECONOMIE OP LAAGSTE PEIL SEDERT TWEEDE WERELDOORLOG PTT-TARIEVEN FORS OMHOOG reeks maatregelen om autoverkeer terug te dringen kabinet zet nivellering door overheid geeft en neemt in 1976 ongeveer evenveel U.iDAG 17 SEPTEM&S? 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 PEN HAAG Minister Westerterp (verkeer) heeft een reeks maatregelen op het oog om het autoverkeer te rug te dringen. Bestaande heffingen worden verhoogd en daarnaast komt er een 'congestieheffing' om het gebruik van de auto in dich te stedelijke gebieden tijdens de spitsuren af te remmen. De minister wil het basistarief CROEI REËEL NATIONAAL INKOMEN BLIJFT STERK ACHTER til VERWACHTING - EERSTE JAREN GEEN VERBETERING van de wegenbelasting met 43 procent verhogen en de belasting op de auto naar gewichtsklasse progressief maken 'hoe zwaarder de auto des te hoger de motorrij tuigenbelasting). Verdere verho gingen yan de benzineprijzen lij ken onvermijdelijk en ten slotte zal de aangekondigde btw-verho- ging extra zwaar drukken op de aanschaf van nieuwe auto's. Westerterp ontkent in zijn toe lichting op de begroting dat de maatregelen zijn bedoeld als ..au tootje pesten". Hij schrijft: „Ik wil nadrukkelijk opmerken dat ik in de auto een belangrijk middel zie voor de persoonlijke ontplooi ing van de mens in zijn omge ving en voor zijn persoonlijke geluk Dat de auto ook voor de Nederlanse economie een gewich tige rel speelt, behoeft geen be toog. Het is het onnodige en het minder gewenste gebruik vao die auto. dat ik ten gunste vande samenleving in zijn geheel wil en moet inperken". Dit betekent het erugdringen van het gebruik van de auto. vooral in het woonwerkverkeer, en de bevordering van het ge bruik van openbaar vervoer en van de fiets. De minister stelt voorts dat er pogingen in het werk gesteld moeten worden om spreiding van de werktijden en door gemeenschappelijk gebruik van de auto ..carpooling") te bevorderen. De stedelijke gebieden zuilen moeten worden „gecompartimen- toerd", verdeeld in verkeersruim ten en verblijfseenheden. In de verblijfseenheden staan wonen, werken en leven op de eerste plaats Langzaam verkeer en openbaar vervoer krijgen er prio riteit en voor het andere verkeer wordt regel dat slechts mag wor den geparkeerd als het niet uit drukkelijk is toegestaan. Deze maatregelen zuilen wor den afgedwongen door de subsi dies voor openbaar vervoer als mede voor andere verbeteringen vrije tram en busbanen, ftetspa den» afhankelijk te stellen van het ontwerpen van de door Wev terterp gewenste verkeerscircula tieplannen. Het parkeerbeleid omvat een belangrijk deel var deze fysieke verkeersmaatregelen. In drukke stadsdelen zal de beschikbare parkeerruimte moeter. worden verminderd, door eenvoudige op heffing. door het plaatsen van bloembakken of door herprofile ring van de weg. Tegelijk rallen elders, waar dat de vericëertcdrcu- latie minder hindert, meer par k eerruimtes gecreeerd moeten worden. Westerterp verwacht dat door deze maatregelen in en om de steden meer zal worden gefietst; een ontwikkeling die het rijk wil stimuleren door de aanleg van ..aantrekkelijke en veilige" fiets routes. Voor de aanleg hiervan zal in 1976 25 miljoen gulden worden uitgetrokken, afkomst.g van de opbrengsten uit het Rijks- wegenfonds De subsidie voor de aanleg van Het ministerie Tan onze parlementaire redactie ïN HAAG Nederland staat er economisch slecht voor. In de bije toekomst is nog geen verbetering te verwachten. We zitten in de „moeilijkste situatie sedert de tweede wereldoorlog", zo stelt minister Lubbers (economische zaken) in de toelichting op zijn begroting 1976. Slechts internationaal herstel kan een keer ten goede veroorzaken. In afwachting daarvan doet de rege ring al het mogelijke om de gevolgen van de slechte intpr^Honale conjunctuur voor ons land te beperken. ;enen van de recessie zijn volgens Lubbers: De werkloosheid, die op 5,5 procent van de beroepsbevolkingstaat; |De prijsstijging van 10 procent per jaar Het investeringsniveau, dat beduidend is gedaald; Het nationaal inkomen dat minder groeit dan voorheen; Heroriëntering en ombuiging van het overheid sbeleid zijn noodzakelijk. Niettemin slaat Nederland internati- sual een vrij gunstig' figuur, althans het eerste gezicht. Als we geen lirdgasopbrengst hadden zou de beta fersbalans er 12 miljard gulden 02- jnsticer uitzien. Overigens is het ti de aardgasbaten op de feeta- fcjsbalans volgens het Centraal Plan üureau eigenlijk maar 5 miljard, ons- iit de aardgasinkomsten grotendeels het rijk stromen en in hestedin- dus niet in besparingen lorden omgezet. Deze bestedingen «invloeden voor een deel de beta- balans in ongunstige zin, zodat iersom het ontbreken van de aard- baten ook rtiet voor de volle 12 jard op de betalingsbalans zou bestedingscategorieën zijn in achtergebleven. De investeringen zijn vergeleken met 1973 im 25 procent gedaald. Het peil fit 1976 ongeveer 30 procent bene- a dat van 1973 liggen. Uit een «punt van structurele werkgelegen- is een 13 procent lager bedrijfs- iringspeil voor volgend jaar xedigend. De structuurwerkloos- üd, dat deel van de werkloosheid ll ook bij een opleving van de rxicmie zou blijven bestaan, wordt 1976 op 100.000 man ge- gaat met een compenserende loons verhoging per uur Versterking van het risicodragend- vermogen is nodig om tal van onder nemingen die met financieringsproble men kampen, te helpen. Als gevolg (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PTT zal in ja nuari en april 1976 in alle sec toren een reeks tarieven flink verhogen, zo blijkt uit staats secretaris' Van Hultens plannen voor volgend jaar. De tarieven voor partijenpost gaan met in gang van 12 januari met gemid deld 22,5 procent omhoog. Voor mentsgeld van f22 op f24. Voorts zullen per 1 januari 1976 enkele niet nader genoemde telecommunicatieta- rieven worden verhoogd die „duidelijk verlieslatend zijnT- Da wachttijd voor een nieuwe telefoonaansluiting,, thans gemiddeld 35 maand- zal in de ko mende jaren geleidelijk oplopen. Verwacht mag worden dat in de loop van het jaar ook betaald zal moeten worden voor inlichtingen op {flgg'f SICUU 008. Staatssecretaris Van Hul ten had de mogelijkheid hiertoe eerder dit jaar al aangekondigd. Een tarief wordt niet genoemd; wel dat de wer kelijke kosten van een verstrekte in lichting f 1,40 bedragen- Voor blinden .zal nog een oplossing worden ge- periodieken en dagbladen zul- zocht. van inflatie en rendementsdaling is het aandeel van dit vermogen in de totale financiering in de afgelopen tien jaar steeds minder geworden. Daardoor wordt handhaving en-of uit breiding van activiteiten ernstig be lemmerd- zodat ae continuïteit ook van gezonde bedrijven in gevaar komt. Ondernemingen zullen straks een beroep kunnen doen op een financie ringsfonds. waaruit de regering door tussenkomst van de Nationale Inves teringsbank onder staatsgarantie z.g. achtergestelde leningen zal verstrek ken. Om ervaring op te doen wordt daarmee in 1976 een proef genomen tot een maximum van 590 miljoen gulden In samenhang hiermee kunnen de banken him eigen kredietfacilitei ten uitbreiden. De leningen zijn bedoeld voor in principe gezonde en goed geleide on dernemingen met blijvende mogelijk heden tot rendement, die echter be hoefte hebben aan versterking van 'risicodragende middelen om hun acti viteiten in Nederland voort te zetten en uit te breiden. Voorwaarde is dat daarin op andere manier niet kan worden voorzien. In dit verband is van-belang dat de werkingssfeer en de omvang van het z.g. Industrieel garantiefonds wordt uitgebreid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl zet volgend jaar de herver- He; scheppen van 100.009 arbeids- iï'sen zou 10 -miljard kosten, afge- len, aldus de toelichting op de - van extra kosten voor voor- begroting, „in overleg met be- aadvorming. Omdat ae betalingsoa- 0 0 negatief zou worden beïnvloed trokkenen nog grotere procen- hoger investeringspeil (dat Loketkoslen tuele tariefsverhogingen worden doorgevoerd." Het briefport, wordt met ingang van 1 april op 55 cent gebracht 'thans 50 cent). Briefkaarten worden 40 cent en de overige drukwerken toi 20 gram worden 45 cent. De verzending var. paketten wordt gemiddeld 21 procent duurder. De tariefsverhogingen bij de Post, die 200 miljoen gulden moeten opbrengen, worden noodzakelijk ge noemd om te voorkomen dat het exploitatietekort bij de Post in 1977 zal zijn opgelopen tot circa 550 mil joen in 1977, „een situatie die nauwe lijks meer voor sanering vatbaar is", aldus de toelichting- Telefoon Ook de telefoonkosten worden ver hoogd. Met ingang van 1 april 1976 wordt het entreegeld voor nieuwe aansluitingen van f200 op f210 ge bracht en het maandelijkse abonne- M>r een economisch herstel nodig is) is de positie van de lopende rekening tinder ruim dan op het eerste ge- aSttüjkt. leer export nodig Do concurrentie van het Nederland- bedrijfsleven Is de afgelopen jaren rerslcchterd. Sinds 1972 zijn de loon- losleu in guldens gemeten, 15 procent meer gestegen dan bij de concurren- ')n- Deze verslechtering van de concur- reotiepositie maakt het nodig meer iadacht aan de exportontwikkelirr [fe besteden. Daartoe is matiging van kost-enverloop van belang, wat e.enzeer geldt voor de sectoren die -9 de Nederlandse markt met de import concurreren. De schaarstever- 'raiding tussen kapitaal en arbeid, de toenemende druk van belastingen en sociale lasten, achterblijven van op- 'orengstprijzen en kwesties als gelijke betaling en minimumloon hebben sterk tot de loonkostenstijging bijge- - dragen. Ook op langere termijn zijn er nog gen gunstige vooruitzichten. Noch nt de prijsontwikkeling, noch wat de j*erkloosheid betreft. Het- CPB komt met een verkennende studie tot 1980. Daarmee samenhangend komt Lub- '»rs met een structuurnota over het jranomisch beleid op middellange ter- nijn. Intussen tekent zich de nood- sak van een ombuiging af, verband 'xiudend met. het dalende tempo van W produktiegroei en het aandeel van ferheid en sociale verzekering. De voorziene jaarlijkse groei van bei reële nationale inkomen met 4,3 Procent, waarbij een relatieve uitbrei- fimg van de collectieve sector van 1.25 procent van het nationale inkomen *as voorzien, is niet meer te balen. Het beleid is erop gericht dat de remiddelde groei de komende jaren biet onder de 3.75 procent, komt. Richtlijn voor de groei van de eollec- lievé sector moet. voorlopig 1 procent van het nationaal inkomen zijn Matiging moet eerder worden s-°- roc'nt bij de overdrachtsuitgaven (so- ''•ale uitkeringen) dan bij de overheids investeringen. In de overdrachtssfeer voltrok zich een zeer snelle groei- van '965 tot 1975 steeg het aantal mensen tot een sociale uitkering kreeg met 50 Procent van 1.4 miljoen tot 2.1 Wiljoen. Bovendien steeg het reëel beschikbaar inkomen per hoofd voor uitkeringsgerechtigden tussen 1965 en 1975 met 6,4 procent per jaar. terwijl bot nationaal inkomen per werkende maar met 4.2 procent steeg. Minder stijging van het nationaal bikomen betekent ook lagere groei va het. persoonlijk inkomen, mede tozien de noodzakelijke inflatiebeper- king. In het belang van de werkgeie- SKiheiö moeten offers worden ge bracht. Voor de spreiding van ae "orkgelegenheid over de gehele be- ST?S"te?kortS loosheid tot gemiddeld 240.000. ',,Jn de arbeidstijd, die niet gepaard De inkomsten van dr. Duisenberg. Voorts is hei. de bedoeling dat te zijner tijd de loketkosten voor stor tingen en cheques aan n iet-rekening houders geheel worden doorberekend. Op 1 april volgt alvast een verhoging van het stortingstarief, van 85 cent. tot èen gulden Voor cheques moet in plaats van f 125 fl.50 worden be taald: voor zic'ntcheques wordt het tarief verhoogd van een gulden tot f 1,25 en voor binnenlandse postwis sels gaat het tarief van f2.10 naar f2,50. Stortingen op eigen rekeningen en kascheques blijven gratis. Voor 1976 verwacht de PTT op de verzending van post een verlies tc lijden van 143 miljoen gulden. Van telefoon, PCGD en telegrafie daarente gen wordt een winst verwacht van 298.5 miljoen. Aan liet rijk moet de PTT een uitkering uit de winst afdra gen van 15 miljoen gulden- alsmede ruim 374 miljoen afkomstig uit het bedrag dat voor fondsen en reserves beschikbaar is. De PTT raamt de winst van het totale bedrijf over 1976 op 388,8 miljoen. Over dit jaar op 362 miljoen- Voor steur, aar individuele onderne mingen zal in 1976, nei als in 1975. 400 miljoen gulden beschikbaar zijn. Dit jaar was aanvankelijk 300 miljoen gulden uitgetrokken, daar komt oog 100 miljoen gulden bij. Voor 1975 was een bedrag van 300 miljoen gulden uitgetrokken voor een aantal projecten in diverse sectoren, die ten dele dit jaar worden afgewerkt, voor een ander deel m 1976. In dat jaar zal er minder beschikbaar zijn voor dit doel. Het gaat om overbruggende acti viteiten, maar zonder deze uit nood geboren hulp zouden veel omvangrij ker kapitaalverliezen optreden en zou den meer massa-ontslagen, met moge lijke keitingeffecien, voorkomen. Om de financieringsmogelijkheden hij export van kapitaalsgoederen te verbeteren zullen, behalve een uitbrei ding van liet Export Financicrings Arrangement bij de Nederlandse Bank met 1.5 miljard, ook andere, kleinere maar niet onbelangrijke bijstellingc.' een bijdrage leveren. miljardennota-1976 presenteerde. De minister wees erop dat drie proble men het kabinet dwars zitten, name lijk: de te.verwachte» verdere aforokke- ling van de werkgelegenheid: deling van Inkomens flink door. h<>K prUs5tiJ^ Gemiddeld zouden we er alle maal nul tot een half procent in netto besteedbaar inkomen op vooruit kunnen gaan. In werke- achtenii'gaan en 92.000 zullen er achteruitgaan. In he: afgelope samen: ïkomens boven de •n heel procent op Alles wordt er in 1976 op gericht om de groei van wat we allemaal samen verdienen op 3-75 procent, te brengen. De automatisch optredende lijkheid krijgen de inkomens be- groei van ae collectieve lasten onder wijs, woningbouw e.cL) plus een r" jen jaar heeft de coa- ial-economisch gezien geerd op ce plannen van de regering. Die verlaagde ce loon- en inkomstenbelastingen om ae consumptie 'en daar genneid.' wat op te mensen gingen meer berg wees erop da werd de „mislukking de 1 rijzelen. Maar de sparen. Duisen- wat genoemd i beleid". I nogal ■an zijr neden de ongeveer 25 mille er 2,5 procent bij. Dat moet 'be taald' worden door de hoge sa larissen, die er netto op achter uit zullen gaan. Dit bleek uit de toelichting die mi nister dr- Duisenberg (financiën) gaf op de persconferentie waar hij de Minister De Gaay Fortman (Konink- ri.ikszaken) verwacht dat- de Neder landse Antillen in 1975 een aanzienlijk tekort op de betalingsbalans zullen 'nebben- Een gemengd Antillïaans-Ne derlandse groep deskundigen zal op korte termijn een integraal sociaal- economisch plan opstellen voor alle eilanden. HOE DE STAAT 1 GULDEN) UITGEEFI breiding van dergelijke uitgaven me: een procent per jaar, later, voor de individuele burger de komer.de jarer. gemiddeld hoogstens een half procen" stijging van het netto besteedbaar inkomen over. "Voordat het zover is. zal er echter gesneden moeten worden in de sociale voorzieningen- Volgend jaar zal daar echter, zo blijkt uit de begrotingsstuk ken. nog niet veel van komen. Voor 1977 en daarna heeft men wel concre te plannen- He: is niei eenvoudig om de beleidsombuigingen lees: bezuini gingen) waartoe de afgelopen weken in het kabinet is besloten, uit de begrotingsstukken te vissen. Duisen berg wees er tijdens de bijeenkomst met de pers op. dat vooral de depar tementen onderwijs, wetenschappen, volkshuisvesting, defensie en verkeer en waterstaat een bijdrage moeten leveren. Als de nieuw gecorrigeerde prijsindex wordt gehanteerd- kan in 1976 ce prijsstijging beperkt Wijven tot 8.5 procent. Het reëel besteedbaar inko men zal niet meer dan naar schatting 0A procent kunnen zijn. Dit geldt, aan alleen voor de gehuwde werknemers met twee kinderen en een bruto jaar inkomen van 23.000. Inkomens vanaf /46-000 zuilen er een half procent op me bedragen int aan de rechtstreekse een voorbeeld :e noemen. 1190 mil joen aan belastinggeld. De minister wilde niet zeggen of- en zo ja. hoe hij in de komende jaren, wanneer_ de economie weer vrat. is aangetrokken, van ae/-: stortingen ai wil komen. Dr. Duisenberg erkent dat veel van kabinet van de (economische) ontwikkelingen in het buitenland. Toch blijft hij van ir.er.ing dat de miljarden-injecties van 1975 en vol gend jaar de (conjuncturele) tijdelij ke sr.zmking van de welvaart voor een flink deel wegwerken. Voor hel herstel van de investerin gen is. aldus de minister, vooral de af ze tverwach ting van de ondernemers bepalend- De financieri ngsm ogelijkhc- den die momenteel teruglopen om dat de winsten al enige jaren afbrok kelen komen op de tweede plaats Ondernemers die alzet zien. weten wel geld vinden, zo redeneert de bewindsman van financiën. Uit een staatje m de miljoenennota blijkt dat de fiscus bij het heffen van loon- en inkomstenbelasting de lagere inkomens ontziet en de hogere af roomt. kost de schatkist DEN HAAG De regering legt ons voor 1976 weinig extra las ten op. De overheid geeft en neemt volgend jaar ongeveer ge lijke bedragen, zodat het Neder landse volk uiteindelijk slechts 0,1 procent van het nationale in komen extra aan Den Haag moet afdragen. De rijksbegro ting geeft dan ook voor volgend jaar een ongekend groot tekort te zien. Men acht dit tekort ech ter acceptabel in verband met de stagnerende economie. Om daaraan wat te doen, legt de re gering alle aandacht op de be vordering van de werkgelegen heid. Niettemin rekent ze toch op een toename van de werk- minister van financiën, belopen 62.8 miljard- Hij en zijn collega-ministers traan 77.9 miljard uitgeven, zodat een tekort van 15,1 miljard resulteert. Twee derde deel van dat bedrag houdt verband met de conjuncturele, (tijdelijke) terugval van onze econo mie. De rest wil Duisenberg lenen of financieren door meer geld in omloop te brengen. Belastingverzwaringen een verhoging van alle tarieven behalve het lage 20-procentstarief voor de loon- en inkomstenbelasting met één procent: het niet toepassen van de inflatie correctie (verlaging van de belastin gen als gevolg van de geldontwaar ding) voor de inkomens boven ruw weg 45.000 gulden belastbaar; op brengst van deze twee maatregelen: 715 mijoen: prijsverhogingen van het aardgas met gemiddeld 3-5 cent per kubieke meter, hetgeen volgend jaar 1100 mil joen opbrengt; S belastingheffing op AOW-uitkerin- gen die tot nu toe vrijgesteld waren: opbrengst minimaal, omdat de uitke ringen vrijwel navenant omhoog zul len gaan; verhoging van net hoge btw-tarief- dat op i juli van 16 naar 18 procent springt; opbrengst in '75 een half miljard; extra prijsstijging 0.4 pro cent; verdubbeling van de accijnzen op wijn en verhoging --van de alcohol ac cijns met 32 procent: opbrengst 225 m 'oen; nogere accijnzen op rookartikelen, opbrengst 75 miljoen: een verhoging met bijna 50 pro cent van de hoofdsom van de motor rijtuigenbelasting. plus een verzwaring voor duurdere merken, levert volgend jaar 440 miljoen op; 65 miljoen komt ten slotte binnen dank zij het optrekken van het tarief voor de assurantiebelasting van 4 na.ar 6 procent. Belastingverlichtingen bejaarden en weduwen met rela tief geringe bijverdiensten worden verlost van het extreem hoge (vaak 80 proeent belopende) tarief van de inkomstenbelasting: ze gaan het nor male tarief betalen dat voor hun inkomen geldt (vaak 20 procent); kos ten 335 miljoen: de ziekenfondstarieven voor be jaarden kunnen wat stagneren, aange zien de overheid hier 220 miljoen gaat storten; B de inflatiecorrectie gaat voor aüe inkomens beneden ongeveer 55 mille netto belastbaar vrijwel geheel (80 procent) door, zodat het rijk 1700 miljoen mist; E het minimum van de zgn. vaste reiskostenaftrek gaat van f 100 naar f 150, ook de hogere toegestane af trekbare bedragen gaan alle me: gulden weer omhoog; kosten 50 mil joen; H werkgevers mogen bij gelegenheid van feestdagen voortaan 50 gulden (was 25) per werknemer aan geschen ken uitdelen, hetgeen de schatkist vijf miljoen kost; het voor kleine zelfstandige onder nemers geldende percentage dat zij fiscaal vrij mogen verdienen voor de vorming van een pensioenreserve, gaat van 10 naar 11.5 procent, kosten 65 miljoen.' 5 de overheid iaat 30 miljoen schie ten door gezinnen waar de vrouw- invalide is en een uitkering genie:, fiscaal soepeler te behandelen; H ondernemers hoeven voortaan pas over hun bedrijfsvermogen boven de f99.000 vermogensbfir.sïi.-.g te betalen was 50 mille 15 miljoen: voor ondernemers wier vrouw in het bedrijf meewerkt, komt tien mil joen beschikbaar om hun positie aan te passen bij die van werkne mers: vijf miljoen gaat weg aan een versoepeling van de regeling waarbij ondernemers hun gemiddelde inkomen berekenen: H de voor 1975 'sedert 1 april) gel dende tijdelijke verlaging van loon- en inkomstenbelasting, zelfstandigen aftrek en andere ondememersbelas- tingen wordt verlengd, hetgeen op jaarbasis bijna 900 miljoen scheelt. Minister Duisenberg acht het vrijwel zeker dat het te financiëren begrotings tekort zowel door leningen als mone tair verkregen moet worden. .De overheid zal erg behoedzaam te werk moeten gaan teneinde opwaartse druk op de rente en dientengevolge toestro ming van buitenlands kapitaal naar Nederland tegen te gaan. Opwaartse druk op de gulden kunnen we bepaald niet gebruiken, vindt hij. De voorgestelde btw-verhoging zal een opwaartse druk op het prijsindexcij fer hebben van 0.8 puni. In 1976 zal dat nog niet merkbaar zijn omdat de verhoging tegen 1 juli is voorzien. Tenslotte zei hij. desgevraagd, dat er geen plannen bestaan om de invoe ringsdatum van de selectieve investe ringsregeling te wijzigen. Deze is ge steld op 1 oktober van dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 13