'Jeugd en Muziek' zet komend seizoen accent op avant-garde muziek binnenhoffelijk Westerschouwen: groei horecazaken drastisch beperken Van Schagen met verse waar en onnozele kinderen Raadscommissie positief over uitbreiding Agrimarkt Goes COMPONISTENPORTRETTEN, FILM, MADGE Diefstallen uit auto's Vlissingen Auto uit de bocht IEC ur ISOLATIE ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MDERNE MUZIEK 0EDT NOG TE nINIG GESPEELD" MIDDELBURG 'Jeugd en Mu- ziek' Zeeland heeft de hoofd lijnen rond voor een omvang rijk programma voor het nieu- seizoen. Het omvat de ge iende - fümhuisvoorstellingen en •as-concerten, vier of vijf voor stellingen van het Mickery-thea- leren muziekcircuit, maar het ■deen accept op avant^gardisti- i^ie muziek. Ti vinden." zegt men bij 'Jeugd en vnfck Zeeland', „dat er toch nog te rtif moderne muziek wordt ge pöi. We hebben zoveel mogelijk aangezocht om moderne mu ziek ten gehore te brengen." Het pro gramma van 'J en 3VT Zeeland' draagt duidelijk bet stempel van dit stre ven: er is een nog nader uit te werken serie concerten gepland onder de noemer 'componistenportret ten' in de Middelburgse Kuiperspoort. Begin november staan daarin H. Boehmer, Andriessen, Van Vlijmen en Breuker centraal,' in januari gaat het om portretten van de Japanners Taka- hasi en Takamitsu. in april is Gersh win aan bod (pianoconcert en Rhap sody in blue) en in mei-juni gaat het om Xenakis, een hedendaags compo nist die in Middelburg geen onbeken de meer is: het thema 'actuele muziek' vindt men ook terug in vier voorstellingen (Kuiperspoort) van films, die men via het Goetlie-Instituufc kan betrekken; films, die met name over actuele mu ziek gaan in voorstellingen op 31 oktober, 1 december. 12 februari en 8 april; er is een 'J en M'-project opge bouwd rond twee Zeeuwse musici, die WEE MAANDEN 'J EN M' MIDDELBURG Het complete programma van Jeugd en Muziek voor sep- laster en oktober ziet er als volgt uit: drisdag 2 september: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 18.00 uur, workshop jazz big band, onder leiding van Herman de Wit Yïssingen, Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Lupino Lane and The Friends ïteasdag 3 september: Swtarg. De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Lupino Lane and The Friends donderdag 4 september: Goes, De Veste, 20.30 uur, filmhuis: lupino Lane and The Friends rrijdag 5 september: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Lupino Lane Mid The Friends sterdag 6 september: Vlissingen, Vestzaktheater, 20.30 u., muziek- en theatershow door The Friends dinsdag 9 september: Vïïssingen, Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Ook dwergen zijn klein begonnen, Werner Herzog T«nsdag 10 september: Sccburg, De Zwaan, 20.30 uur. filmhuis: Ook dwergen zijn klein begonnen. Wemer Herzog fcoderdag 11 september: Gxs. De Veste. 20.30 uur, filmhuis: Ook dwergen zijn klein begonnen, Wemer Herzeg irijdag 12 september: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis-: Ook dwergen zijn kiein begonnen, Werner Herzog riïdag 13 september: wdelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, avent-garde konaert-bassist Fernando Grillo (Gaudeaumus winnaar) en Zwitsers pianoduo daéig 16 september: ffifeiburg. Kuiperspoorttheater, 13.00 uur, workshop jaas band onder leiding na Herman de Wit 7®ii®en, Open Hof. 20.30 uur, filmhuis: Themroc, Clauds Farsldo -«xöiig 17 september: Sofiw) De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Themroc, Claude Faraldo donderdag 18 september: Goes, De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Au long de rivière Fango, Sotha vrijdag 19 september: Milburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Au long de rivière Fango, Sotha sterag 20 september: ffidelburg, Nieuwe Kerk, 20.00 uur, Bram Beekman, orgel: oude en nieuwe Nederlandse muziek czsiag 23 september: VHssingen, Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Au long de rivière Fango, Sotha ïoensdag 24 september: Ssisurg, De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Au long de rivière Fango, Sotha Èrderdag 25 september: foes, De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Sneeuwklokjes in september. Christian Ziewer vnjdag 26 september: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Sneeuwklokjes in sep tember, Christian Ziewer sterdag 27 september: Middelburg, Nieuwe Kerk, 20.00 uur, Bram Beekman, orgel: oude en nieuwe Nederlandse muziek dinsdag 30 september: Wssingen, Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Sneeuwklokjes in september. Christian Ziewer «oensdagT oktober: Souburg, De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Sneeuwklokjes in september, Christian Ziewer Middelburg - Vlissingen, Abdijtoren/Stadhuistoren, carillonmuziek van Willem Breuker 8wburg, De Zwaan. 20.30 ,uur, filmhuis: Sneeuwklokjes in september, Christian Ziewer donderdag 2 oktober.' Goes, De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Céline et Julie vont en bateau, Jacques Rivette vijdag 3 oktober: Vlissingen. Vestzaktheater, 20.30 uur, jazzmuziek door Fred van Hove kwartet, Antwerpen Hulst, Den Dullaert, 20.00 uur, jazzmuziek door Hans Dulfer en de Perikels Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Céline et Julie vont en bateau, Jacques Rivette aterdag 4 oktober: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, bewegingstheater Bart Stuyf Multï Media ®sdag 7 oktober: Vlissingen, Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Céline et Julie vont en bateau, Jacques Rivette ysnsaag 8 oktober: SBburg, De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Céline et Julie vont en bateau, Jacques Rivette «derdag 9 oktober: De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Detruire dit-elle, Marguerite Duras 10 oktober: «delburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Detruire dit-elle, Marguerite Duras ©slag 14 oktober: {"kangen. Open Hof, 20.30 uur, filmhuis: Detruire ditelle. Marguerite Duras Middelburg, Kuiperspoorttheater, 18.00 uur, workshop jazz big band onder leiding van Herman de Wit •■Misdag 15 oktober: »j'ourg, De Zwaan. 20.30 uur, filmhuis: Detruire dit-elle, Marguerite Duras «slerdag 16 oktober: tos. De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Here comes everybody, John Whitemore {n)dag 17 oktober: Middelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Here comes everybody, John Whitemore ®dag 21 oktober: ®singen. Open Hof, 20,30 uur, filmhuis: Here comes everybody, John Whitemore •Ksdag 22 oktober: tohrg, De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Here comes everybody, John Whitemore «£rdag 23 oktober: tos, De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Dillinger is dood, Marco Ferreri {•jjkg 24 oktober: JJddelburg, Kuiperspoorttheater, 20.30 uur, filmhuis: Dillinger is dood, Marco Ferreri "dingen, Vestzaktheater,120.30 uur, Mickery circuit 1. Theater acts Horror Productie Amerika 28 oktober: HMdelburg, Kuiperspoorttheater, 18.00 uur, workshop big band Herman de Wit dingen, Ooen Hof, 20.30 uur, filmhuis: Dillinger is dood, Marco Ferreri £asdag 29 oktober: toourg. De Zwaan, 20.30 uur, filmhuis: Dillinger is dood, Marco Ferreri toderdag o0 oktober: tof- De Veste, 20.30 uur, filmhuis: Ice, Robert Kramer {Jjithg 31 oktober: Middelburg. Kuiperspoorttheater, 20,30 uur, filmhuis: Ice, Robert Kramer Tüm/Eksperiment 1. -W Den Dullaert, 20.00 uur. -iazz daoz Han Bermink en Misja Mengelberg oude maar vooral ook nieuwe muziek spelen: Bram Beekman con certeert op 20 en 27 september op het orgel van de Nieuwe Kerk in Middel burg, rond fluittdst Ferenc Hutyra zijn drie concerten opgebouwd in novem ber, april en juni; dan is er opnieuw een serie con certen van Geoffry Madge, wiens cy- clys met 'scharnierwerken' van de twintigste eeuw vorig jaar internatio naal de aandacht trok. Van januari tot april geeft Madge vier concerten van moaerne pianomuziek, waarbij dit keer ook Nederlandse componis ten worden vertolkt. eind september wordt de lang speelplaat uitgegeven, die is opgeno men tijdens de concerten van Geoffry Madge op 6 en 7 juni (Rotterdam en Middelburg) met. muziek van Xena- Filmhuis Zoals gezegd: 'geprolongeerd' worden de filmhuis-voorstellingen met rolpren ten uit de afgelopen tien jaar Op nieuw voorstellingen in vier plaatsen: vanaf september elke dinsdag in Vlis singen. waar men van het Vestzakthea ter 'gemiddelde belangstelling niet zo groot, 15 man' verhuist naar 'Open Hof in Paauwenburg; elke woensdag, in De Zwaan' te Souburg, donderdags in 'De Veste' te Goes en op vrijdagen in het Kuiperspoortthea ter in Middelburg. De eerste week 2 tot en met 5 september voorstel lingen van films van Lupino Lane uit 1925 - 1929. maar pas recentelijk in roulatie gekomen. Daarna volgt een theatershow van The Friends', die zaterdag 6 september een avondvul lende musical brengen in het Vestzak theater. Verdere films voor september en oktober: Ook dwergen zijn klein begonnen, Werner Herzog; Themroc, Clauda Faraldo; Au long de rivière Fango; Sotha; Sneeuwklokjes in sep tember. Christian Ziewer; Cécile et Julie vont en bateau; Detruire-dit-elle, Marguerite Duras; Here comes every body. Whitemore: Dillinger is dood. Ferriri en Ice, Robert. Kramer. Jazz Het programma met jazzconcerten geeft Vlissingen en Hulst een accent boven Middelburg cn Goes: in Middel burg zal slechts incidenteel een jazz concert worden gegeven met name in verband met eventuele geluidshinder, in Goes zijn ze problematisch in ver band met 'de weinige subsidie' 3500, die men liever in het filmprogramma steekt. Wel denkt men incidenteel aan een jazzconcert in samenwerking met de Jazzclub Goes. Vlissingen krijgt mede in relatie met de Middelburgse situatie vrij regelmatig jazzconcer ten en In Hulst zijn ze maandelijks laatste vrijdag geprogrammeerd. De bedoeling van 'J en M Zeeland' is voorts om weer te proberen jazzmu ziek in oktober te laten klinken van de Lange Jan en de stadhuistoren in Vlissingen. Vanaf januari denkt men zoals bekend aan een beiaard project in verschillende Zeeuwse ge meenten Middelburg. Vlissingen, Zierikzee, Hulst en Sluis waarvoor verschillende Nederlandse componis ten hebben gecomponeerd. Het. al of niet doorgaan hangt mede samen met een provincie-subsidie. Bij de nog niet nader uitgewerkte plannen voor het nieuwe seizoen speelt- men met de gedachte aan enkele popconcerten in Hulst en Goes en enkele jeugdtheater- evenementen in Middelburg. Vlissin gen, Goes en Hulst. De tweede kamer is terug tan een vakantie van twee maanden. Wie denkt dat de volksvertegen woordiging er nu uitgerust bij loopt. vergist zich. Hel is velen aan te zien dat ze ook tijdens de httlegolf de betreffende stukken onder handbereik hebben gehad. Uil een póar verhalen blijkt trou wens wel. dal parlementariërs hun vrije lijd. nuttig besleden- De KV Per Cornelissen vertelde me voor de vakantie al dat hij eerst eens een weekje ging fietsen met zijn kinderen. Tentje, primus en kookpotten op de bagagedrager en dan maar zien waar je uit- 'komt. En jawel: nauwelijks was Cornelissen teruggekeerd of zijn vragen over het ontbreken van fietspaden her en der in het land lagen op het bureau, van minister Westerterp van verkeer en water staat. Ook de PvdA'er Roels heeft de tijd niet alleen gedood met liggen op verre stranden- Hij is voorzit ter van de vaste commissie voor de visserij in de tweede kamer. Nou werd hij al lang gekweld door de gedachte dat hij eigen lijk maar zeer op een afstand wist waar hij over praatte in die commissie. Daar heeft hij nu ver andering in gebracht. Roels heeft met de kotter „Den Helder 4" hel ruime op gekozen e neen week lang heeft hij van nabij aan schouwd wat die vissers uitspo ken en hoe ze leven- „Ik ben ook nog een dagje met sportvissers meegegaan en nou moei ik nog eens zien hoe het op een trawler en op een haringlogger toegaat", zeijiij van de week. „Je wilt. toch goed weten waar je het in de Kamer over hebt". Bij verkiezingen wordt altijd gepraat over effecten. Zo hebben we ons ooit allerlei dingen laten uitleggen over het Drees-effect en het Biesheuvel-effect- Eerlijk ge zegd heb ik dat allemaal nooit zo goed begrepen. Totdat ik het van de week van nabij zag en hoorde op de bijeenkomst die in Utrecht was belegd om afscheid te nemen van de heer Zijlstra als voorzit ter van de CBTB. Toen de grote zaal in de Jaarbsurscongreszaal gevuld was. traden wat autoritei ten. zoals minister Van der Stee van landbouw en visserij en EEG-lan&bouwcommissaris Lardi- nois, binnen. De zaal onderging dat mompelend. Totdat oudmi nister-president Biesheuvel arri veerde. Toen hij in de deurope ning verscheen, werd een spon taan applaus ingezet. En ook toen de hooggeplaatste, genodig den één voor een werden welkom gehelen werd er alleen bi; noemen van de naam ran dr oitri- premier duchtig geklapt. Politieke tegenstanders zouden Biesheuvel bij diens optreden in hel open haar moeten volgen- Er valt veel van te leren. 'dimster Van Doorn van cul tuur. recreatie en maatschappe lijk werk heeft, u hebt dat kun nen lezen, van de week aan de Tweede Kamer nog eens uitge legd wat hem heeft bewogen lof- de benoeming van het PPR-kn- merlid Jurgens tot voorzitter van de Nederlandse Omroep Stich ting. Het debat daarover droeg ondanks of misschien juist door alle voorafgaande opwinding, een gelalen karakter. Wel aardig was het dossier dat minister Van Doorn over de kwestie aan de Kamer stuurde- Daarin zat een brief aan het NOS-bestuur waarin de bewindsman uitlegde dat hij het Eersle-Kamcrlid Vermeer van de PvdA niet had willen voordra gen voor benoeming, vooral om dat de heer Vermeer al 58 jaar is. een leeftijd die geen mogelijk heid biedt om continuïteit te waarborgen. De minister schrijft dat de leeftijdsfactor ook van belang is ..gezien de zware fysie ke belasting ti:e de vervulling var, deze vacature met zich brengt". Dat nu werpt een nieuw licht op de zaak. De ministert heeft iemand willen hebben die niet alleen slim is. maar ook sterk- De sollicitatiegesprekken zullen vermoedelijk eigenaardig zijn verlopen. Ik stel me voor dat de minister alle belangstellenden in zijn kamer heelt laten komen en een ieder de diverse meubelstuk ken boven het hoofd heeft laten tillen. Toen bleek dat Jurgens zelfs de archiefkast met de pape rassen over de Hilversumse vaca ture de baas kon en vervolgens ie meest gespierde ambtenaar van CRM in het hoogpolig stamp te, werd hij uitgeroepen tot de man die niet- tegen het Gooise canvas zal gaan. Overigens: toen de heer Van Doorn in het voor jaar van 1973 minister werd. was hij 5j jaar- Maar bij het forme ren van kabinetten wordt niet zo 7an continuïteit gedacht. WIJZIGING DRANK- EN HORECAVERORDENING GROEIEND AANTAL JTïï BAART COLLEGE GROTE ZORGEN een mot'-e loven aao er; prerrirxn» etttnc ven WESTERSCHOUWEN J>- raad van Westenschouwen bespreekt dinsdag 9 september de wijziging van de drank-1 en horecaverordening. Hie wijzJging i heeft tot doel <>m vestiging van de horecazaken in de kernen te Renesse, Haamstede, en Burgh af te remmen, j Dit ter bescherming van het rustig woongenot, zo stellen b. en w. Sinds de afschaffing van het zogenaamd»- maximum-stelsel konden er in elke gemeente onbeperkt horecabedrijven bijkomen. Het groeiend aantal in de gemeente Westerschouwen van derge lijke bedrijven baart het college nu zorgen. Vandaar dat men het aantal door middel van een verordening wil beperken De raad zal ook nieuwe voorberev clingsbesiuiten moeten nemen voor de 1 drie gedeelten aan de duinzijde van1 de Strandweg, en de omgeving Einde Hoogenboomiaar. - Waterga' B en w. verwachten wel da- cie duingebieden voor volgend ;aar juli m een oatwerp- bestemmingsplan zullen zijn opgeno- men. Tegen de ontwerp-hemening van het bestemmingsplan Kom Haamstede is een bezwaarschrift bannen gekomen j getekend door dertien personen He" bezwaarschrift is zerichl tegen verde re uitbreiding van het aantal horeca bedrijven in de kom Haamstede. De bezwaren hebben voornamelijk te ma ken met het pand Noordstraat 25. waar de eigenaar van de cafetaria op nummer 27 zijn horecabedrijf mee wil uitbreiden- De meerderheid van het college deelt óe bezwaren niet. Een minderheid is bet eens met de reclamanten, dat van Haamstede geen 'tweede Renesse' gemaakt moet wor den door er nog meer horecabedrij ven te vestigen. Veteranenelftal Clinge speelt eerste wedstrijd CI.rNGE Het pas opgerichte vete- ranenelftal van Clinge speelt vandaag, zaterdag, zijn eerste wedstrijd tegen het veteranenelftal van Koewacht. De wedstrijd wordt gespeeld op het ge meentelijk sportterrein van Clinge en begint om half vier. Het college van b. en v. van W»sstee- schouw r. v het daar mee eens en sa2 ei»; raad vragen deze motie te onder- steunen. Ook stelt men voor de bib»» theckvoorrening Scbouwen-Didvoland te subsidiëren er. ».-en hogere bijdrage te verlenen aan Christelijke stichting van school- en tx-r->ep«jvoorildxting en de Zeeuwse stichting voor beroo ponvoorlichting en school- en 'c roeps- k euravoorbcht ing Gs: 'Geen Baalhoek kan beter bij kamer terecht' MIDDELBURG Gedeputeerde ten van Zeeland menen, flat de atat/fi niet moeten voldoen aan het i van het actiecomité 'Geen er bil d»- minister Tan verkeer et> waterstaat op aan te dringen de pro cedure \o»ir het Baalh'iekkanaal ran de grond af aan wmt te beginnen. 7Jj wijzen op het standpunt, dat de Zeeuwse staten In een motie okto ber 1974 hebben ingenomen en vinden; ..Het actiecomité zon rich thans wellicht beter kunnen wenden tot de daarvoor Jn dit stadium uwer geëigende organen als de betreffende ministers en de eerste of tweede ka ïn een voorstel in die richting aan de staten haalt men ook de tekst van de statenrnoüe over Baalhoek nog aan. De staten spraken toen uit, dat de aanleg hef belang van Oost Zeeuwseh- Vlaancere.n zou schaden en dat het linker Schelde-oevergebied wellicht op andere wijze ontsloten kan worden en dat Zeeland daarom geen behoefte heeft aan een tracé naar Baalhoek. Voorts worden een aantal Zeeuwse verlangens opgesomd waaraan 7/ra moeten worden voldaan als de rege ring 'om haar moverende redenen' toch tot e>en Baalhoek kanaal zou be sluiten Gs.: „Wij menen dat In de aangehaal de motie een duidelijk standpunt in deze fase van het proces door uvr staten is ingenomen en ui'gesproken en dat daaraan thans niet 'merr-i dient te worden getornd". Tennistoernooi Vandaag, zaterdag, houdt de tafeltan- niging Kapelle' een toernooi voor haar jeugdleden in het gebouw Obadja. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur. De finales worden gespeeld om 15.30 uur. VLISSINGEN Bij twee inbraken in auto's van Duitse toeristen te Vlissin gen zijn vrijdag een aantal waardevol le zaken ontvreemd. Uit de auto van M. B. uit Viarsen (W-D), die op het parkeerterrein ach ter het. station stond geparkeerd werd een auto-radio, twee autokussens, een verbandtrommél weggenomen. De daders hebben daarbij het tocht- raampje van de auto vernield. Uit een Duitse auto aan de Boulevard te Vlissingen is een koffer en een tas met kledingstukken, en een slaapzak ontvreemd. ZOUTELANDE De Vlissingse auto mobilist J. G. is vrijdagochtend om tien voor vier in Zoutelar.de uit de booht gevlogen en met vermoedelijk een hersenschudding en enkele kneu zingen in het. ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Ooststraat en de Langedam- G- kwam vanuit de rich ting Westkapeüe door de Ooststreat- In de bocht naar de Langedam kwam zijn auto eerst tegen het trottoir om tegel de gevel van een huis tot stil stand te komen. De auto werd onher stelbaar beschadigd- G. werd per am bulance naar het ziekenhuis overge bracht. MIDDELBURG - Wat nuchter was aangekondigd als een Tan Schagen-avond' groeide vrijdaga vond in het Zeeuws kunstenaars centrum in Middelburg uit tot een even unieke als boeiende con frontatie tussen kunstenaar en pu bliek In de kleine, intieme ruimte von den de kunstenaar Van Schagen - voor zover hij dat wil zijn - en zijn publiek elkaar feilloos. Een klein publiek dat voortdurend ge boeid wordt door 'zijn kunste naar' en Van Schagen die voort durend boeiend is voor zijn pu bliek, Als ouverture verzorgde de Vlis singse mevrouw J. C. van den Broecke - de Man een kleine voordracht van recent en nog ongepubliceerd werk. Gedragen en nadrukkelijk met af en toe een 'muzikale punt' door klarinet tist Ton van Kraay. En Van Schagen als publiek, even geboeid als de anderen. Na de pauze neemt hij zelf het woord. Hij vertelt over de ach tergrond van zijn werk. Kort en bondig: „Wat ik doe is veel en betaat hierin dat ik alles zuiver zit te verwonderen. Daar heb ik een allemachtig plezier in en heb het er ook zo druk mee dat ik geen tijd heb om de krant te lezen". Voor de slechte verstaan der voegt hij er nog aan toe: „Wonderen maken. Dat is het he le eieren eten". vervolgens diepte de 83-jarige even grijze als jeugdige schrijver en beeldend kunstenaar 'n map op die hij introduceerde als 'zijn on nozele kinderen'. Het blijken af drukken van druppels inkt op een glasplaat te zijn. Eenvoudig maar toch geraffineerd, pretentieloos maar toch kunstzinnig- Kortom helemaal Van Schagen. .Materi aal op z'n simpelst, met niet meer dan een druppel inkt. Maar je zegt iedere keer weer gotsie. het is steeds weer an ders", licht hij toe. Terwijl de 'onnozele kinderen' rondgaan, vraagt iemand of hij nooit eens 'n miskraam heeft. Van Scha,ge lacht hartelijk en ant woord, „Van iedere tien kramen zijn er zeven miskramen". Na het. beeld komt het- teken, enkele re cente notities. Van Schagen kon digt ze zelf met de nodige ironie aan als 'verse waar". Ziet overigens zelf geen scheiding tussen zijn beelden en zijn te kens. „Ze zijn te onderscheiden, maar niet te schelden," heet het. Even daarvoor heeft hij zijn lief de voor het woord al beleden hij zegt. 'ik zit altijd aan woorden te rekken en te trekken omdat ze dan gaan leven', maar voegt er aan toe „als ik iets te zeggen heb kan ik het, pas compleet met beelden." Als de notities voorbij zij brengt Van Schagen nog een poëiiseb stukje over een treintje dat ver liefd is op een beek. Het publiek zit zich te verwonderen Zoals Van Schagen zelf. WETHOUDER DRS. J. DIJKGRAAF: „DE GROND IS BESCHIKBAAR EN IK GELOOF NIET DAT JE ER KWAAD MEE DOET" J. P. G. VAN OOIJEN: „ONVERANTWOORD OM NU NEE TE ZEGGEN" GOES Verschillende leden van de Goese raadscommissie voor financiën, economische zaken, sociale zorg en interne organisatie hebben vrijdag avond laten blijken dat zii positief staan ten opzichte van een uitbreiding van het grootwinkelbedrijf 'Agri markt' aan de Goese Van Doorne- straat. Ook de voorzitter van de raads commissie. wethouder drs. J. Dijk graaf. voelde veel voor het verlenen van een vergunning voor uitbreiding aan het winkelbedrijf in Goes-Zuid. De directie van de 'Agrimarkt' heeft Én een brief aan de Goese gemeente raadsleden laten doorschemeren dat- wanneer b. en w. 'hardnekkig' blijven weigeren om een bouwvergunning te verlenen, de 'Agrimarkt' dan weieens uit Goes zou kunnen vertrekken. De directie heeft tot nu toe driemaal bi- het gemeentebestuur aangeklopt met het verzoek te mogen uitbreiden. De overgrote meerderheid van het college voelt, daar nog steeds niets voor, omdat een uitbreiding (de 'Agrimarkt' denkt aan een uitbreiding met negen honderd vierkante meter) van het grootwinkelbedrijf in strijd is met het bestemmingsplan "Zuid-West'. Wethou der drs. Dijkgraaf stelde de 'Agri markt' kwestie vrijdagavond zelf aan de orde- Direct reageerde de heer J. P- G. van Ooijen (Christelijke Groe pering) met de opmerking 'dat hij eerst het preadvies van b- en w. wilde afwachten, alvorens de zaak te be-' spreken." Maar wethouder Dijkgraaf hielp de heer Van Ooijen snel uit de droom: ..U hebt van b. en w. geen actie te verwachten, want de grootst mogelijke meerderheid zegt: fcouer. zo. Dat betekent dat- er geen bouwver gunning zal worden afgegeven." On danks het ontbreken van enig advies van b. en w. was de uitbreiding van de 'Agrimarkt' toch aanleiding voor een langdurige 'gedachteciwisseling' in I de commissie. Overigens wezen ce versóhilïende commissieleden er wel met nadruk op dat zij hun persoonlij ke mening naar voren brachten. De PvdA-er P. Duinkerke: „Ik ben'er nog niet uit; de zaak moet eerst nog eens uitvoerig in mijn fractie worden door gesproken." En de heer Van Ooijer.: ,.Ik geef nu mijn persoonlijke mening, maar het kan best zijn dat de ontwik kelingen me noodzaken om straks een j ander standpunt in te nemen." Bezwaar RAAD KNOKKE AKKOORD MET OVEREENKOMST SLUIS VUILVERBRANDING KNOKKE De gemeenteraad van Knobke-Heist is vrijdagavond met al gemene stemmen akkoord gegaan et de overeenkomst, waarin het gebruik van de vuilverbrandingsinstallatie langs de weg Sluis-Westkapelle voor 't vuil uit de gemeente Slnis wordt ge regeld- De gemeenteraad van Sluis behandelt de overeenkomst in de eerstvolgende vergadering. Het wachten is daarna op de formele goedkeuringen van de raadsbesluiten en op hei in gebruik stellen van de vuilverbrandingsinstal latie. Dat zal waarschijnlijk begin vol gend jaar gebeuren. De VVD-er J. M. van der Wouw was kort: „Ik heb m'n licht eens opgesto ken bij de middenstand hier en ik heb kunnen constateren dat de gehele middenstand bezwaar beeft tegen uit- breiding van de 'Agrimarkt". Het zijn dezelfde bezwaren als toen de moge- lijke vestiging van de .Agrimarkt* in j Goes-Zuid ter sprake kwam." De SGP-er A Maljaars was zo moge lijk nog korter: ,,Vk vraag me af of het destijds een wijs besluit is ge-1 weest om de 'Agrimarkt' op die plaats) toe te laten..." Wethouder Dijkgraaf noemde het. des- tijds genomen besluit om te verbieden dat zich in het plan "Zuid-West' detan- handelsbedrijven vestigen 'een goed besluit'. .-Het was een goede zaak om toen te stabihseren. Maar nu zijn we wat verder en nu ligt daar dan toch dat verzoek van de directie van de 'Agrimarkt'. Ik geloof dat we verschil lende aspecten niet uit het oog mogen verliezen. In de eerste plaats draait het bedrijf, voor zover ik het ksr. beoordelen, goed. Daaruit is maar één conclusie te trekken: de consument is gelukkig met een dergelijke vestiging. Ten tweede is het winkel centrum "De Bussel' in Goes-Zuid geen onverdeeld succes- En ten derde is het erg moei lijk om aan te tonen dat' de 'Agri- markf verlies toebrengt aan de mid- denstanders in de binnenstad." aldus, drs. Dijkgraaf. De wethouder verklaar- de dat hij er moeite mee had om j 'nee' te zeggen tegen het verlenen wan een vergunning voor de uitbreiding ..Het bedrijf zit er nu eenmaal en bovendien bestaat daar ter plaatse de mogelijkheid om uit te breiden. Geef je geen toestemming, dan zal he: bedrijf relatief achteruit gaan- Nee, ik vraag me af of we nu zo stringent aan die regel moeten vasthouden. De grond is beschikbaar en ik geloof niet dat je er, qua esthetica, kwaad mee doet." Overigens meende drs. Dijk graaf dat het niet zo'n vaart zal lopen met het dreigement dat de 'Agrimarkt' uit Goes zai vertrekken, wanneer de toestemming uitblijft. -Men vindt een belangrijk deel van de clientèle toch in Goes en als men naar elders ver trekt. gaat die groep in elk geval verloren." aldus de heer Dijkgraaf. De PvdA-er J- G. WeUeman wilde de wet houder 'nog iets meegeven". „We moeten ook de situering var. Goes- Zuid niet vergeten. Zuid heeft een slechte verbinding met de binnen stad." Verder ging de heer Welleman niet. Overigens sprak hij het vermoe den uit dat de 'Agrimarkt'-kwestie on getwijfeld ook in de op korte termijn te houden vergadering van de commis sie midden- en kleinbedrijf ter sprake zal komen. Consument Commissielid D. Tanis (christelijke groepering) wilde met name de belan gen van de consummt vooropstellen. ..De Agrimarkt voorziet in een enorme behoefte. En tegen de heer Van der Wouw zou ik willen zegsetu Ik kom er ook weieens en als ik dan later in de binnenstad loop, zie ik diezelfde mensen, die ik in de Agrimarkt ran- trof ook daar Jopen De heer Van Ooijen vond dat de overheid geen ontwikkelingen op dit gebied moet afkappen, „tenzij er een alternatief wordt geboden." Hij merk te verder op: .Zegt. de overheid tóch dat het bedrijf zich niet mag uitbrei den, dan zal men de 'Agrimarkt* moe ten uitkopen en tegehjkerrijd moeten zorgen, da: het bedrijf in de binnen stad terecht kan. Kijk. de Agrimarkt '.:gt beroerd ten opzichte van de bin nenstad Maar ondanks die nindeanis gaar, de mensen er toen inkopen doen. Dan noem ik dat een argument voor het bestaansrecht var. dat be drijf op die plaats." De heer Van Ooijen noemde nog een ander aspec'; de part-timers. Daarover zei hij: „In dit bedrijf werkt men hoofdzakelijk met part-timers. Juist aan werkgele genheid voor part-timers bestaat gro'e behoefte, dat :s bekend. Minister Boersma wil. dat hebben we kunnen lezen, een plan voor het scheppen van werkgelegenheid voor die part-timers ontwikkelen. En wat doen wij als Goes, met onze vier nota's over de werkgelegenheid in één jaar? Deze zaak afkappen? Nee. ik vond het on verantwoord om nu nee te zeggen." De commissie besloot de hoofdpunten van de discussie door te geven aan h. en w. De heer Duinkerke: ^Met het verzoek dc zaak in de gemeenteraad te brengen, voorzien van een pre advies van b. en w." ADVERTENTIE Waarom Uw huis isoleren? U bespaart enorm op Uw stoolqJ»osten en... ruim 33% van de isolatiekosten betaalt hét Rijk U terug. Waarom Thermecon spouwmuurisolatie? Thermecon is geen beginne ling Thermecon specialisten isoleren als specialisten vanaf de jaren '50 THERMECON ISOLATIETECHNIEK B.V. Engelse Kade 2,3,4. Zierikzee.1 tel. 011104151*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7