Bruinisse krijgt scholencomplex Zojuist ontdekt: de goedkoopste manier omkomfortabel naar Engeland te vtron. Raad Vlissingen besluit tot aanhouding plannen voor sporthal bij Westerzicht G.s. willen gegevens over onderzoek gas-olie in Zeeland NA GELADEN EN SOMS FELLE DISCUSSIE: Nachtfilm in 'Open de Beuk' SPORTIVITEITSBEKER VOOR 2E MAAL VOOR A-JUNIOREN HVV'24 Plan voor terminal in Vlissingse buitenhaven RAAD MACHTIGT COLLEGE OM DE PLANNEN UIT TE LATEN WERKEN Jongenskoor uit Delft in Veere De Olau-Line brengt Engeland een stuk dichterbij. Diamantslijper in basiliek van Hulst 4 PROVINCIAL ZSBVWS8 CO II RANT SATERDAG 30 AUGUSTUS 1975 Adres JEER INSPRAAK VOOR WIJKBEWONERS" VLISSINGEN Na een geladen en nu en dan felle discussie heeft de Vlissingse raad tegen de zin van het college besloten om een voorstel tot het verlenen van een voorbereidingskrediet voor de bouw van een sporthal met tijdelijke wijkaccom- modatie in Wijevliet bij Wester zicht tot een volgende vergade ring aan te houden. Belangrijkste aandrang tot aanhou ding van het voorstel Invam van pvda- ppr-zijde. die bij monde van de heren B. Kossen en E. de Priester onder meer stelden dat de inspraak van voor al de inwoners van Westerzicht en West-Souburg onvoldoende is geweest. De linkse groepering' kreeg daarbij de steun van de VVD-fractie- De VVDer J. Verkerk deed het concrete voorstel tot aanhouding. Zijn voorstel werd met vijftien tegen negen stemmen aangenomen. Tot de tegenstem mers behoorden behalve de CDA- en RPCU-fracties ook het PvdA-PPR- raadsltd G. H, van Nijf. In hun voorstel hadden burgemeester en wethouders erop gewezen dat gezien de grote nood aan overdekte sportgelegenheden in Vlissingen en ook de grote behoefte aan een wijk centrum en een kinderspeelzaal voor de bewoners van Westerzicht verdere uitstel van de bouw van de eenvoudi ge sporthal niet verantwoord is- Vóór de stemming waarschuwde wet houder Oh. J. Gillissen Verschage er dan ook voor, dat bij uitstel van het raadsbesluit de verantwoording voor vertraging in het realiseren van deze accommodatie geheel bij de raad zou komen te liggen- Nadat al eerder het CDA-raactsiïö B. Koole had geconstateerd, dat er te we.nig overleg met de betrokken in woners heeft plaatsgevonden, sprak ook de heer Kossen van een 'moeilij ke beslissing'. ,,De inspraak-procedure is warrig en naar veler menig onvoldoende ge weest. Zo heeft ook het wijkcomitëin Westerzicht te kermen gegeven niet in -staat en bevoegd te zijn om het college te adviseren over de gewenste 'plaats van de accomodate zonder de 'wijkbewoners zelf te hebben ge hoord"- Aldus de heer Kossen, die het niet uitgesloten noemde dat - bij aanvaar ding fan- hét' voorstel''- 'de raad T-8'.OOO- gulden zóu uittrekken voor dë voorbe- r eiéirig va n "'een plan dab in deze-vorm achteraf wel eens niet gewenst zou blijken te zijn. Ook zijn fractiegenoot E- de Priester zei de verantwoordelijkheid voor het eventueel 'in het water gooien' van de 18.000 gulden volledig naar b en w te schuiven. De heer De Priester herinnerde er aan dat de bewoners van 'Dubbel-Wesl' (Westerzicht en West-Souburg) tijdens een bijeenkomst op maandag 1 sep tember in de gelegenheid worden ge steld om hun mening over de plannen uit te spreken. Eerder had de heer Kossen ook als bezwaa-r aangevoerd dat de sporthal in Wijevhet in systeembouw zal wor den uitgevoerd- De gemeente Vlissingen verliest daar door de mogelijkheid van een aanzien lijke rijkssubsidie in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. Dergelij ke subsidies worden alleen bij traditio nele bouw toegekend. De heren Koole en De Priester herin nerden ook aan de aanvankelijOce plan nen om in Oost-Souburg (Koopmans voetpad) een sporthal te bouwen- De ze plannen zijn opgehouden door een bezwaarschrift van een omwonende. De heer De Priester noemde het niet uitgesloten dat de kroon dit bezwaar schrift op vrij korte termijn ongegrond zal verklaren. Zetten we het plan in Wije vliet door dan is het geld uitgegeven en kunnen we de plannen voor Oost- Souburg wel vergeten". Aldus de heer De Priester, die het eveneens raad zaam noemde om de sporthal in Wije vliet- in traditionele bouw uit te voe ren: „Indien we dan een aanzienlijke rijksbijdrage erwerven zullen we wel licht in st-aat zijn om deze sporthal en die in Oost -Souburg in één ruk te realiseren"- Onverantwoord In zijn antwoord zei wethouder Gillis sen Verschage dat het opstellen van andere plannen bijvoorbeeld uit voering in traditionele bouw een ver traging van maanden met zich mee zou kunnen brengen. Een dergelijke vertraging noemde de wethouder ge zien de grote behoefte aan de over dekte trainingsgelegeniheid voor de sport en de wij kvoorziening voo-r Westerzicht niet verantwoord,- De wethouder stelde ook dat zowel aan de sport - via de adviesraad voor de sport - als aan het wijkcomité inspraak is verleend- Met dit wijkco mité is overeenstemming verkregen MIDDELBURG Vandaag (zaterdag) houdt het open jongerencentrum 'O- pen de Beuk' een nachtvoorstelling van de film The Big Beaf. De aan vang is 24-00 uur- Deze 78 minuten durende film geeft een indruk van een tijdperk, dat be- 'kend staatalè 'de woelige -jzestiger jaren', hetgeen 'tot. uiting komt in' de muziek, die jn deze. film grotendeels 'ceritfaar staat. Èeii in Sanct-a' Maria live opgenomen rook en roll film laat het optreden zien van: Petula Clark, Ray Charles, Lovin' Spoonfull, Bo Diódiey, Joan Baez. The Ronnets, The Byrds, Donovan Ike en Tina Turner, Chuck Berry, Mick Jagger The Rolling Stones. HULST In de kantine van de voetbalvereniging HVV'24 is gistera vond de sportivitcitsbeker seizoen 74/75 uitgereikt. Voor deze sportivi tcitsbeker komen alleen de elftallen die uitkomen in de Zeeuwse hoofd klasse voor a-junioren in aanmerking. Het. was voor de tweede achtereenvol gende maal dat de A-junioren van HW'24 beslag legden op deze door de scheidsrechtersvereniging 'Zeeuwsch- V'Iaanderen' beschikbaar gestelde be ker. Vice-voorzitter Ad van Beek reikte namans de scheidsrecht.ersv ereniging de trofee uit. In een felicitatiewoord tot HW'24 zei hij onder meer: „Deze sporbiviteitsbeker is drie jaar geleden ingesteld om te proberen het aantal strafzaken in de hoofdklasse te ver minderen. Daarin zij we helaas niet; geslaagd, want in het eerste jaar toen Steen winnaar werd werden er 225 strafpunten uitgedeeld in dehoofdklas- se, vorig jaar waren dat er 414 endit, jaar is het totaal aantal strafpunten zelfs gestegen tot 995 en dat is iets wat ons als scheidsrechter enorm veel zorgen baart. Ik wil hier eigenlijk de vergelijking maken tussen een scheidsrechter en een politieagent, maar dan is de scheidsrechter wel iemand geworden die op criminele zaken thuis hoort in plaats van het verkeer te leiden. Het is dan ook belangrijk dat we in onze taak ge steund worden door vemeigïngsbestu- ren, trainers en jeugdleiders. We zijn dan hier op de goede plaats, het is beleend dat scheidsrechters niet snel klaar staan, met schouder klopjes maar hiet zijn sohouderdreunen t.ooh wel op zijn plaats. Het is een presta tie van formaat om ondanks de toena me van het aantal strafzaken er met. 0 punten uit te komen en dat niet voor de erste keer maar zelfs voor de tweede achtereenvolgende maal." Na zijn felicitatiewoord overhandigde Ad van Beek de fraaie trofee aan aanvoerder Paul Taelman en betrok hij ook t.rainer Bertie van de Beige en begeleider Gerard Hoefnagels in de hulde. Namens de COVS afdeling zuid 1 voerde Jo Zuidweg uit Terneuzen nog het woord. Hi noemde de instelling van deze sportiviteitsbeker iets unieks in de scheidsrechterswereld. Ook hij ging in op de toenmende spelverrru- wing inde voetballerij en de steeds zwaarder wordende taak van scheidsrechter. Voorzittr Van Damsprak namens het, bestuur van HVV'24 nog een kort, dankwoord: „Ik zie deze onderschei ding als iets met een even grote waarde als een kampioenschap. Ik ben er van overtuigd dat de jeugd bij ons blijft zoals hij nu is wij daar in de toekomst de vruchten van zullen plukken. Ik wil hier in de eerste plaats trainer Bertie van de Berge feliciteren voor zijn geweldige manier waarop hij met de jongens omgaat. Ik ben er trots op om voorzitter te zijn van een verneiging waarinde jeugd met eendergelijke instelling speslt." over de indeling van wijkcentrum en peuterspeelzaal. Overleg van wijkcomité met de wijk bewoners is alleen nog nodig over de plaats van de te bouwen sporthal met bijkomende voorzieningen. Nadat de lieer De Priester nog eens bad herhaald: „We weten in feite nog niet wat de wijk wil", deed VVD- raadslid Verkerk het voorstel tot houding met als motivering. „We doen er beter aan liet1 voorstel terug te nemen tot een volgende raadsvergade ring in plaats van nu een overhaast besluit - zonder een voldoende spraakprocedure te nemen"- VLTSSINGEN Momenteel worden besprekingen gevoerd over de inrich ting van een definitieve terminal in de Vlissingse buitenhaven voor de dienst op Sheerness. Deze mededeling deed vrijdagmiddag burgemeester drs. Th. J. Westerhout in de Vlissingse raadsvergadering naar aanleiding van vragen van de heer P. H. van de Ven (pvda/ppr). De heer Van de Ven had er daarbij op gewezen, dat het laden en lossen van de schepen van de Olau-Line aan de binnenhaven nog vrij „primitief" moet plaatsvinden. VESTIGING VOOR CHRISTELIJKE EN OPENBARE BASISSCHOOL BRUINISSE De gemeenteraad van Bruinisse heeft vrijdag in de raadsver gadering hflt gemeentebestuur machtigd plannen voor de bouw een scholencomplex uit te laten kern Het is de. bedoeling de openbare en de christelijke basisschool onder' te brengen in een gebouw. Bepaalde lo kalen en leermiddelen kunnen dan gezamenlijk worden 'gebruikt. Zowel de inspectie van het onderwijs als de beide schoolhoofden gaven aan vorm de voorkeur. Als alles B. EN W. VLISSINGEN: NOG GEEN MAATREGELEN TEGEN 2E WONINGEN VLISSINGEN Burgemeester e: wethouders van Vlissingen yoelen. nog niet voor een gebPuiksvérordeiün^ op de tweede woningen jin deze gemeente. In -ahtwób'fcL öp; vragëtt vnö de PvdA- PPR-raadsledeii zei wethouder F. G. Smit vrijdag in de raadsvergadering dat het aantal tweede-woningen al leen bewoond in het vaka3ntïeseïzeen in Vlissingen nog zeer gering Naar zijn schatting waren dat er niet meer dan ongeveer 60 op de in totaal 15.000 woningen in Vlissingen. Da4 aantal noemde hij dan ook te klein, speciaal daarvoor een gebrulksverorde- ning, ter beteugeling van een ongewen ste toename van tweede woningen - tegen te gaan. .Beide PvdA-PPR-raadsleden maakten hun opmerkingen naar aanleiding van. het voorstel van b. en w. om. een pand aan de Hellebaardierstraat aan een in woonster uit het Westduitse Essen te vérkopen. De wethouder wees er nog op, dat de koopster in ieder geval had toegezegd, dat, de woning permanent zou worden bewoond. Met veertien tegen twaalf stemmen werd besloten om het voorstel om het VVD-raadslid J. Lust tevens namens de horeca te benoemen in de commis sie voor jeugd, cultuur, sport en re creatie af te voeren en de vacature voorhands open te laten. Het voorstel was afkomstig van PvdA-PPR-fractie voorzitter E. de Priester, die er op wees dat zijn fractie wél uitbreiding van de commissie wenst, echter niet met raadsleden. Zijn voorstel kreeg ook de steun van de wethouder Ch. J. Gillissen Verschage en F. G. Smit, bei den PvdA-PPR, Tegen stemden de frac ties van VVD, CDA en RPCU. De heer Lust toonde zich matig inge nomen met dit besluit. Het afvoeren van zijn kandidatuur beschouwde hij eerder als een motie van. wantrouwen tegen zijn persoon. Vrijwel zonder op of aanmerkingen stemde de raad in met het verlenen van een krediet van bijna een miljoen gulden voor doorbraak van de Spui straat naar de verlengde Glacisstraat. De doorbraak is nodig voor het tot- standbrengen van een verbinding tus sen de Spuistraat en de in aanleg zijn de paralelweg achterlangs de boule vards Evertsen en Bankert. ■e-voorzitter Ad. van Beek reikte de beker uit, plan verloopt, kan binnen het jaar met de bouw worden begonnen- De gemeente kan deze stappen onder nemen na het gunstig advies van de bouwkundig hoofdinspecteur, r" concludeerde dat beide scholen aantal lokalen tekort kwamen en hoe wel goed onderhouden, in zijn geheel aan. vervanging toe zijn. De kleuter school wordt vooralsnog niet in het nieuwe complex betrokken. Deze bouwen zijn veel nieuwer en voldoen aan de eisen. In verband met de voorgenomen integratie van het kleu teronderwijs werd geadviseerd om wel de benodigde grond er voor aan te kopen. Aan de schoolstichting dient eèn grondig onderzoek vooraf te gaan. De gemeente Bruinisse laat het onder zoek instellen door een deskundig bu reau, de afdeling sooiaal-geografisch en bestuurkundig onderzoek in van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Stichtingskostën voor de nieuwe lokalen komen op 160.000. Van dit- bedrag komt zeventig procent terug via de financiële verhoudingswet. Over het aanstellen van een vijfde leerkraoht aan de openbare basis school heeft het ministerie van onder wijs afwijzend beschikt. Het verzoek hiervoor was uitgegaan in verband met ,c|e-, sterke, toename, van hetaantal leerlingen,- Dé/ minister - isvan mening dat, "het meerdere aantal leerlingen kan worden verdeeld over de aanwezi ge leerkrachten. Wanneer het leerlin genaantal eöhter volgend jaar blijft stijgen zal men zeker aan de wettelij ke eis voor hét aantrekken van eën vijfde leerkracht in 1976 kunnen vol doen. B. en w. Borsele antwoorden op vragen over Montedison HEINKENSZAND B- en w- van Borssele hebben voor de tweede keer antwoord gegeven op de schriftelijke vragen, die het PvdA-PPR-raadslid J- de Koster heeft de mogelijke vesti ging van het Italiaanse petrochemisch concern Montedison in het Sloegebied. Met het eerste antwoord van b. en w. was de heer De Koster niet tevreden, reden waarom hij zijn vragen her haald heeft- Het collego schrijft de heer De Kos ter dat momenteel nog wordt, gestu deerd op de productieprocessen en de gevolgen daarvan voor het milieu in de omliggende dorpskernen. Men wijst erop dat de raad van bestuur van het havenschap het enig bevoegde orgaan is om over eventuele grond- verkoop te heslissen- „Het is duide lijk." aldus b. en w„ „dat alvorens een dergelijk besluit wordt genomen, wordt nagegaan hoe de opzet va,n het bedrijf is. wat het produceert en wel ke gevolgen er kunnen zijn." Op de vraag van de heer De Koster op bij 'n eventuele vestiging van Montedison in ieder geval geen opslag of verwer king van gevaarlijke stoffen in de nabijheid van de dorpen (zoals be paald in het door gs. niet goedgekeur de bestemmingsplan 'Industrieterrein Sloe Borsele 1973') mag plaatsvinden, antwoorden b- en w- dat het bestem mingsplan ten gevolge van bij de kroon ingestelde beroepen nog niet onherroepelijk is. „Een nieuw plan wordt voorbereid. Plet. is de vraag of het systeem van in een lijst opgesom de inrichtingen gehandhaafd zal blij ven." B. en w. vinden dat. de raad bij de vaststelling van een nieuw bestem mingsplan te zijner tijd een uitspraak moeten doen over welke opslag en-of verwerking in de omgeving van de dorpen niet mag plaatsvinden. F ietster gewond bij aanrijding GOES De 69-jarige mevrouw C. C. van L. uit Goes is vrijdagmorgen ge wond geraakt toen zij op de fiets de Van de Spiegelstraat in Goes ter hoogte van de Rimmelandstraat-van den Boutstraat overstak. De dame wilde oversteken nadat een personen auto, bestuurd door J. W. uiit Goes rij derfde in de richting Kloetinge gepasseerd was. Maar ze begon iets te vroeg te fietsen, waardoor ze tegen de achterkant van de auto reed. me vrouw van L. kwam te vallen en moest per ambulance met een hoofd wond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Hulster Gemengd Koor in Grote Kerk, Veere VEERE Vrijdag 5 septembw 20.00 uur zal het Hulster Gemengd Koor een concert geven in; de Grote Kerk t;e .Veere. Dit concert wordt. georganiseerd door de Stichting D .'Cultureel, die zjdh -zoals bekend/'ten idoel .stelt; -.aan. :de Grote, Kerkleen culturele bestemming te geven, Het Hulster Gemengd Koor staat o: leiding van Jo Ivens en zal, in de Grote Kerk werken ten gehore bren gen van: Lassis, Palestrina, Viadana, Baöh, Mozart, Brahms en Bartok. ANTWOORD OP VRAGEN STATENLEDEN ZAAK GROTENDEELS BUITEN BEVOEGDHEID PROVINCIAAL BESTUUR MIDDELBURG Gedeputeerde ten van Zeeland hebben de minister van economische zaken gevraagd met het college overleg te plegen over een' mogelijke afgifte van (proef)-boorver- gunningen van de Nederlandse Aardo lie Mij in de Zeeuwse wateren. Zij willen bovendien alle gegevens, die over deze zaken van belang zijn voor het provinciaal beleid, van de minister lcrijgen. Hel college zegt dat in ant woord op vragen van de PvdA-staten- leden W. Don en M. J. van Poelje over een onderzoek naar de aanwezig heid van olie- en gasvoorraden in de Zeeuwse wateren. In him antwoord zeggen gs., dat zij vóór de afgifte van de onderzoeksver- gunndng niet op de hoogte waren van deze activiteiten: men heeft geen af schrift gehad van de door de HED van rijkswaterstaai; in Zeeland verleende vergunning. Er is slechts- een vergun ning van de beheerder van het water nodig. Omdat in de vergunning een minimale afstand van 300 meter tot waterstaats- objecten is voorgeschreven, zijn aldus gs geen vergunning van ande re met waterstaatstaken belaste in stanties nodig. Er is alleen sprake van seismografisch onderzoek, de voorge- VEERE - Vandaag (zaterdag) en mor gen brengt het jongenskoor 'die Dell'tsche Nicoleassangliers' uit Delft een bezoek aan Veere. Tl.jdens dit bezoek verzorgt het koor, dat bestaat uit een 30-tal jongens ifl de leeftijd van 10 tot 15 jaar, een aantal optredens. Het koor houdit in Veere een zoge naamd kamp-zangweekend als opening van het nieuwe veremigingsjaar. Daar bij wil men zioh graag aan de Zeeuw se bevolking presenteren. Zaterdagmiddag verzorgen T>ie Delft- sche Nicolaessanghers' een optreden op de markt van Veere. Aan de voet van het stadhuis brengen zij dan een populair repertore. 's Avonds 7 uur verleent het koor medewerking aan een r-k dienst in de toeristenkerk van Vrouwenpolder (Breezand). Tenslotte zingt hetkoor.ook nogzondagmor- gen, Dan. verleent; men medewerking aan dé ochtenddienst (elf uur) in. de her vormde kerk. In beide kerkdiensten staan fragmenten, uiit. de rockopera 'Jesus Christ superstart centraal. "De Deltsche Nicolaesanghers' staan der leiding van Ton Buitenga. ADVERTENTIE >raiii - -- j Vap Vlissingen naarSheemess bij I onden Like dag, 's morgensom II. 's avonds om 23 uur. Met of zönderautó., Per gerieflijk schip, voorzien van - restaurant, bar, taxfree shop, komfortabel'e hutten en ruststoelen. De overto.cht duurt ca. 7 uur. Sheerness ligt 80 km van Londen; dat bereikt via de autosnekveg - M2/A2 of per trein. Om een idee, te géven van de tarieven: enkclfc.rcik volwassenen 25 gulden, kinderèh (4;t/rn Ï3 jaar) half geld, uw auto - - -lot een lengte-Van 3,81 m gaat mee vooj welgeteld 50 gulden. Een iets gróte;;e auto rkost maar 75 gulden; V. Rederij de (Deense) Olau-Line. Ëri 'a!s,ii alles wilt weten, stuurt u .gewoon'cVen d'c bon op. voarEngelaml. I I k De goedkoopste manier om komfortabel naar Engeland te varen? Daar wil ik alles van weten. Uw komplete i Opsturen in dichte eowfcjx, I zonder postzegel,naar I I m—a„iMiddelburg. schreven middelen veroorzaken geen hinder of schade van enige praktische betekenis, aldus het college. Boven dien mag de scheepvaart niet belem merd worden. De seismografische on derzoekingen mogen worden gedaan in de Oosterschelde plus het aangren- zende territoriale zeegebied, bij öe zeewering aan de noordkant, van Schouwen, in Keeten, Mastgat, Zijp®, Krammer en Veerse Meer. Volgens gs. moet, er rekening worden gehouden, dat de onderzoekin gen gecompleteerd kunnen worden met proefboringen. Daarvoor is ver gunning van economische zaken no dig. In Zeeland vallen gTote delen van het water niet onder een bestemmings plan al moet wel worden bekeken of er zo'n bescherming is als de NAIf ergens een bouwwerk .wil opzetten, Gs.: „In hoeverre het mogelijk is door voorwaarden schade en hinder praj. tisch uit te sluiten, is voor ons Colfej nog niet te overzien. De gehele na:* rie speelt zich grotendeels af bra de bevoegdheden van het province bestuur". 'HEDENESSE' ZWAAIDE VORMINGSLEIDERS UIT CADZAND Twee medewerkers van het vormingscentrum 'Hedenesse* In Cadzand, de vormingsleiders J. A. de Vries en G. J. ten Zijthoff hébben vrijdag afscheid genomen van colle ga's, bestuursleden van het centrum, vrienden en kennissen Beiden beginnen binnenkort in een nieuwe werkkring, De heer De Vries wordt coordinator bij 'De Kijenberg' in Renkum en de heer Ten Zijthoff wordt directeur van de stichting maatschappelijke dienst verlening in West-Zeeuwsch-Vla3nile- Na een opleiding aan de sociale aca- deie 'De Nijeburg" kwam de heer De Vries bijna tóen jaar geleden naar Cadzand, waar hij zich voornamelijk bezighield met kerkelijk vor werk. De heer Ten Zijthoff 1 twaalf jaar bij "Hedenesse', met n aan kadercursussen voor bouwers. Hij kreeg zijn "Kerk en wereld' in Driebergen. B scheidende vormdngsleiders voltooien in de periode dat ze in Cadzand werk ten overigens een voortgezette oplei ding aan de sociale academie in Am sterdam. Tijdens een door ongeveer vijftig mensen bezochte afscheidsre ceptie in 'Hedenesse' bedankte secre taris ds. Rinkema van het centrum hen voor de vele jaren trouwe dienst, Als. blijk van waardering overhandig de hij hen namens bestuur en mede werkers .afscheidsgeschenken. .De heer Ten Zijthoff liet daarop weten 'met pijn in het hart* weg te gm Hij hoopte en geloofde dat Tïedenes- se' de huidige problemen (verminde ring van subsidie, waardoor de va trekkende medewerkers voorlopig nis kunnen worden vervangen) te bov« zal komen. Na de officiële receptie Ki te men het afscheidsfeest in besloten kring voort. ►r jonge land- t opleiding op ïbergen. Beide BASILIEK, HULST Kamiel d'Hooghe heeft zó fraai orgel gespeeld, zó wel voorbereid, «5 ver zorgd dat ondergetekende het betreur: dat hij a l'improviste hierover iets moet schrijven. Hij zou graag de in drukken eens rustig verwerken en er daarna hele goede dingen van probe ren te schrijven. De vergelijking, met de diamantslijper lag deze avond voor de hand. De organist heeft een onge ëvenaard schone briljant geslapen. Hij vatte het juweel in het cadre van het bij 't begin 2 fugas uit "Die Kunst der Fuge' en aan het; eind eveneens 2 fu gas van de grote J. S. Bach. Je bent geneigd te zeggen: een gouden omlijs ting. De fugas boeiend geregistreerd (de eerste onder meer met de cornet) en steeds doorzichtig dank zij voor de ruimte van de basiliek geschikte tempi. Binnen deze royale omtuimng heeft de Heer d'Hooghe heel mooie facetten aan de diamant geslepen: heel lieflijk gekleurde muziekjes uit Flo- tenuhr' van Haydn en een adagio van L. van Beethoven. Van C. Ph. E. Bacil was er de sonate nr 6 in gkl. De vier delen waren op zich zelf wederom boeiende kleine facetten in het geheel. En omdat zoals u weet een brillate vele kleuren kent had meester, je mag wel zeggen groot-meester d'Hooghe. ook een werk van Distier op het pro gramma het 'Nun lcomm der Heiden Heiland'. Ook hier fonkelend geregi streerd, welke kwalificatie ook en in misschien nog sterkere mate mag gel den voor het koraalvoorspel van F- Peeters op: 'Herders hij is geboren. Als je dan ook nog kunt gemeten van een werkje van Messiaen te weten T-es Anges' uit 'La Natóvité du Seigneur dan zult u begrijpen dat er buitenge woon veel te genieten viel. Het beeld wederom voor ogen nemend van de diamantslijper kan worden ge steld dat het een kunst is, welke veel voorbereiding vraagt. Ik heb de in druk dat Kamiel d'Hooghe zijn ruwe steen van te voren grondig heeft be keken. Hij heeft het orgel kenneljte goed bestudeerd. (Na afloop zei 'W mij dat het; een inspirerend inter ment voor hem was) en zo is hu komen tot een zeer mooi werkstu Hij had zijn vrouw als registrants sa ook zij mag delen in de grot" wan dering die men voor het concert van deze avond kan hebben. Kamiel d'Hooghe heeft rijn publiek ten zeerste geboeid. Dit publiek heek met ingehouden adem geluisterd. Het heeft de concertgever met een lange rig applaus beloond voor zijn tot in ae puntjes verzorgde bespeling. D. van-B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 36