0*] 4 m „Rapport Mckinsey nog te optimistisch" W -is „Overheid kan vijand onderdanen worden" REGERING WILDE MET MARINE SCHIPPERSBLOKKADES BREKEN najaarsbeurs (gebruiksgoederen) Huurlingen gevraagd voor actie Suriname Prof. Stouthard op NKV-studiedag: bedreigde betonindustrie binnen- en buitenland De Zeeuw tast mogelijkheden nieuwe partij af KISSINGER KRIJGT OOK FIAT ISRAËL Alcohol vanuit Nederland naar Oslo gesmokkeld Zakenman wil staatsgreep met Kerstmis: BIJNA 10 MILJOEN BOEKEN VERKOCHT IN IE KWARTAAL IATERDAO 80 AUGUSTUS 1971 rtoTi 11 ZONDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG dagëü|ks geopend zondag 31 augustus geopend - van 9-18 uur van'10-18 uur I SEPTEMBER JAARBEURS UTRECHT AUGUSTUS Raad van bestuur Enka Glanzstoff: conjunctuur onzeker ARNHEM (ANP) De raad van bestuur van Enka Glanzstoff heeft de indruk dat de door het Amerikaanse onderzoekbureau McKinsey geschetste conjuncturele ontwikkeling ten aanzien van deze vezeldochter van Akzo optimistisch is geweest, met name ten aanzien van '76, en ook ten aanzien van de verwachte neergang in de conjuncturele ontwikkeling in '78. Zelfs als de conjuncturele ontwikkelingen gunstiger zijn, dient de raad van bestuur van Enka Glanzstoff de structurele problemen tijdig te kunnen oplossen om daardoor in staat te zijn de eerstvolgende neergaande bewe ging in de conjunctuur te kunnen opvangen. In aanmerking nemende de opmerkin gen die hieronder volgen, is de raad van bestuur nog steeds van mening dat hij in grote lijnen de hoofdconclu sies van de studie kan onderschrijven en in het bijzonder de conclusies ten aanzien van de produkten rayon tex- tielgaren, rayon-vezel en polyamide tex- tielgaren. De raad van bestuur wil allereerst tot uitdrukking brengen dat hij zijn waar dering moet uitspreken over de aan pak en de uitwerking zoals die door McKinsey is gedaan. In het bijzonder is hij van mening, dat de studie wat betreft methodiek en uitwerking op zorgvuldige wijze heeft plaatsgevon den voldoende diepgaand is en op sommige punten van een originele aanpak getuigt. Zij is voor de raad van bestuur aanvaardbaar voor het trekken van conclusies en mede als basis voor het uitwerken van oplos singen. -Ten aanzien van de juistheid var prognoses is de raad van bestuur van mening, dat deze prognose zoals ook alle andere het exact verloop van de toekomstige ontwikkelingen niet kan geven. Niettemin acht de raad van bestuur de prognose van hoge waar de, omdat de richting van de toekom stige ontwikkeling naar zijn mening realistisch is aangegeven, hetgeen nog benodrukt wordt door de toegepaste gevoeligheidsanalyses. In aanvullende informatie die aan de overlegpartners ter beschikking is gesteld, zijn gevoe ligheidsanalyses overhandigd ten Dit standpunt van de raad van ■tour van Enka Glanzstoff ten aanzien na de marktstudie van het bureau HcKinsey is vrijdagochtend kenbaar «maakt aan de delegatie van bijna öüg va kbonds vertegenwoordigers 5 België, Duitsland en Nederland, 6 in Arnhem met de raad van fcstaur van Enka Glanzstoff verder praten over do reorganisatieplannen voor dit bedrijf. Het beraad begon omstreeks elf uur en wordt ook bijge woond door vertegenwoordigers van bet bureau McKinsey. De vakbonden formuleerden begin deze week reeds bun standpunt over het McKinseyrap- port dat ze als te globaal en niet controleerbaar vooralsnog van land wezen. Het standpunt van de raad van be stuur van Enka Glanzstoff met be trekking totde marktstudie van McKinsey is als volgt geformuleerd: „Na de presentatie van de studie van McKinsey op 29 juli jl. heeft de raad van bestuur als voorlopig commen taar gepubliceerd dat hij achter de conclusies van de studie staat, omdat hij zijn inzichten, die hij ten tijde van het eerste overleg op 28 april jl. had, grotendeels bevestigd zag." De raad van bestuur heeft intussen ook de gelegenheid gehad de studie naaer re analyseren. Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van inlichtingen en toelichtingen die overigens groten deels gedekt worden door de vragen die ook van andere zijden zijn ge steld. GEMERT In een tien tot vijf tien jaar kan de overheid de vij and van zijn eigen onderdanen zijn. De groei voor het overheids- inkomen lijkt het eindpunt te hebben bereikt. Dit betekent dat aan de overheid een belangrijk middel tot beheersing van socia le conflicten komt te ontvallen, dan wel dat het aanmerkelijk minder effectief wordt. Aldus prof. dr. P. H. C. Stouthard, voorzitter van de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Noord- Brabant, vrijdagmorgen in zijn inleiding tijdens de sociale stu diedagen van het NKV die tot en met zondag in Gemert plaats vinden. Stouthard meent dat de over- ted zich In het verleden tot een centrale bemiddelingsrol heeft laten Qwlngen met als gevolg dat door het treffen van collectieve voorzieningen men over het algemeen partijen met tegenstrijdige eisen tevreden heeft ••urmen stellen. Nu het steeds moeilij ker wordt hiertoe de financiële midde- •_eu te vinden, zal er een toenemend Kroep op het particulier initiatief fedaan moeten worden om de proble men zelf op te lossen. BLOKKADE PEN HAAG Als de blokkade van binnenschippers niet tot woensdag avond had geduurd, maar tot en met donderdag, dan had 80 procent «n de Nederlandse betonmortclindus- ne de produktic moeten stoppen we- StjB grondstoffen gebrek. Dit blijkt uit scnrirtehjke vragen, die de PvdA-ka- "lerleden Nagel en Knot hebben ge- sieid aan minister Lubbers van econo mische zaken. Zij vragen of dc be- "luisman het niet noodzakelijk vindt de mortelindustrie een buffervoor- <j»u moet aanleggen dip een langere u<i van aanvoerstagnatie kan dek- sen. De beide kamerleden stellen hun "a?en naar aanleiding van een tele gram dat. de vereniging van betonmor- teiiabnikanten dinsdagmiddag stuurde ll\ cie vaste kamercommissie voor "row en waterstaat. De aanvoer 'joeft niet. alleen bedreigd te worden .°or blokkades, zo stellen de kamerle den, maar ook door bijvoorbeeld ijs-; fan', uitgevallen sluizen en bruggen, a?e waterstand. De twee volksver te- fcnwoordigers willen weten of het ministerie van economische zaken re gelmatig en systematisch de technolo- pebe en commerciële veranderingen m de Nederlandse economie inventari seert. zien van grondstoffenprijzen, inflotie, marktprijzen, afzet en marktaandelen. De invloed van wisselkoersen komt in de toegepaste gevoeligheidsanalyses bij verschillende van de hierboven genoemde onderwerpen tot uitdruk king en is derhalve niet apart aange geven. Gevoelig De raad van bestuur van Enka Glanz stoff stelt dat uit deze analyses blijkt dat de toekomstige ontwikkeling het meest gevoelig is voor veranderingen in de genoemde marktprijzen. Hij te kent hierbij evenwel aan, dat deze veranderingen nooit voor alle produk ten op het zelfde tijdstip en in dezelf de richting in dezelfde mate plaatsvin den. Doordat dit per produkt verschil lend is, is het effect van de gevoelig heid in de praktijk voor de totale resultaten van Enka Glanzstoff aan zienlijk geringer. In de studie van Mc Kinsey en in het gepubliceerde rapport zijn volgens op- dradht geen of vrijwel geen gegevens opgenomen over activiteiten van de zogenaamde Akzo International maatschappijen. Op grond van verde re vragen gesteld door de vakbonden, is naar de mening van de raad van bestuur inmiddels voldoende aanvul lende informatie ter beschikking ge steld om vast te kunnen stellen, dat de invloed van deze maatschappijen op de eigen markten van Enka Glanz stoff nu en in de naaste toekomst te verwaarlozen is. Overigens blijkt uit de studie dat de ontwikkelingslanden meer en meer door het verkrijgen van eigen indus trieën en het gelijktijdig instellen van hoge tolmuren traditionele export posities van Europese producenten aantasten, respectievelijk zullen aan tasten. Deze ontwikkeling is reeds een aantal jaren aan de gang en zal ongetwijfeld doorzetten, onafhankelijk van het feit of Akzo daaraan deel neemt. In sommige van deze landen is Akzo reeds tientallen jaren gevestigd en het gaat natuurlijk niet aan deze posities op te geven om ze dan door een concurrent ter plaatse te laten overnemen. Het aandeel van Akzo-ondernemin- gen in de bestaande en in aanbouw zijnde capaciteiten in chemische ve zels in die landen (verre oosten en Latijns-Amerika) ligt tussen anderhalf en tweeëneenhalf procent van- totaal. Conjunctuur Prof. ar. P. J. L. M. Peters, hoogle raar in de algemene economie aan de katholieke universiteit van Nijmegen, stelde in zijn betoog de bezinning op de vraag volgens welke criteria de werkgelegenheid in de toekomst moet worden verdeeld, centraal. Volgens prof. Peters is het feit dat de loonkos tenmatiging eenstemmig gezien als een der meest effectieve middelen voor een serieuze werkgelegenheidbe- vordering niet of nauwelijks tot stand komt, het bewijs dat deze problema tiek niet meer louter economisch te benaderen is. Moeilijk grijpbare poli tieke en sociale elementen zijn even eens in het geding. Deze verschuiving van de markt naar de machtsfactoren maakt een totale heroriëntatie des te meer urgent. De heer G. H. Marlijn, voorzitter van het provinciaal centrum van het NKV in Noord-Brabant, deed een dringend beroep op allen die zich met bet werkgelegenheidsvraagstuk inlaten om vooral voor een gecoördineerde aanpak te zorgen. Niets is funester dan een versnipperd en elkaar becon currerend beleid. Tc meer omdat het bier een breed spectrum van proble men betreft die zeer nauw met elkaar verbonden zijn, aldus de heer Mar- tijn. In de studie van McKinse.y dacht besteed aan de conjuncturele ontwikkelingen in de komende jaren. In combinatie met de gevoeligheids analyse blijkt, dat de probleem-produk- ten rayon-textielgaren. rayon-vezel en nylon textielgaren) ook in de jaren van een gunstige conjuncturele ont wikkeling negatieve resultaten zullen blijven vertonen. De raad van bestuur van Enka Glanzstoff heeft evenwel de indruk dat de conjuncturele ontwikke ling, zoals die in het McKinsey-rap- port is verwerkt, optimistisch is, met name ten aanzien van het jaar 1976 alsook ten aanzien van de verwachte neergang in de conjuncturele ontwik keling in het jaar 1978. De daad van bestuur heeft overige niet de pretentie het juiste tijdstip te weten waarop en de juiste omvang waarin de conjunctuur zich zal her stellen en dat betekent dat iedere korte-termijnprognose afhankelijk is van ieders inzicht omtrent de con juncturele uitgangspunten (McKinsey gebruikt als uitgangspunten de voor spellingen van de OECD, IMF en We reldbank). De raad van bestuur tekent hierbij nog aan, dat kleine afwijkingen, in ongunstige zin. zeer grote nadelige gevolgen met zich mee brengen, waar door hij mede ten opzichte van zijn werknemers het niet verantwoorden kan zijn standpunt te bepalen op basis van korte-termijnspeculaties ten aanzien van de conjuncturele ontwik kelingen. UTRECHT (A.NP) - Het komende najar zal moeten blijken of de politie-1 ke beweging rond de oud-KVP-voorzit- ter Dick de Zeeuw kan kristalliseren tot een politieke partij. links va bet midden en zich nadrukkelijk verre houdend van politieke dogma's. Dit bieek vrijdagavond in Utrecht waar wat wordt genoemd 'de bewe ging-De Zeeuw' een bijeenkomst hield op dezelfde plaats waar aan het begin van de zomer zich een aantal veront- ruste KVP-ers groepeerden rondom die heer De Zeeuw in een kleine oppositionele minderheid in de KVP. die op het KVP-congres van eind jun; een forse nederlaag leden. De bijeenkomst vrijdagavond in Utrecht werd aanzienlijk slechter bzocht dan de bijeenkomsten voor het KVP-congres van juni. Huib Groene- veld, één van de mensen die zich sterk tot het denken van de heer De Zeeuw voelt aangetrokken betoogde dat de beweging in oktober met een politiek manifest in hoofdpunten moet komen, waarover dan tot half decem ber kan v/orden gediscussieerd. Tegen de jaarwisseling moet dan het besluit vallen of een officiële politieke partij kan JERUZ ALEM-C AIRO (RTR-UPI) On- voorziene omstandigheden voorbehou den, is Israël in staat begin volgende week een tweede interim-akkoord met Ep-pte te paraferen. Dit heeft de Isra-J elische minister van buitenlandse za ken Yigal Allon vrijdagavond in Jeru zalem gezegd. Allon sprak na afloop van een mara thonbijeenkomst met Henry Kissinger. Uit zijn woorden kan worden opge maakt dat hel. akkoord nu rond is en dat het spoedig zal worden gepara feerd. Kissinger zelf zei na de bijeen komst 'zeer optimistisch te zijn dat het akkoord nu wordt gesloten.' De Amerikaanse onderhandelaar had don derdag reeds het fiat van de Egypti sche president gekregen.,Oyer het juis- te tijdstip van parafering, is nog niet veel bekend. Men acht dé rribgeïijkhèid I aanwezig dat Israël zondagmiddag pa rafeert, nadat de knesseth zijn goed keuring aan het akkoord heeft ver leend. Kissinger vliegt zaterdagochtend weer naar Alexandrië en keert in de avond naar Jeruzalem terug om te be zien wat er nog te doen staat. Zondag brengt hij waarschijnlijk een kort be zoek aan Saoedië-Arabië. maar zondag avond is hij weer in Jeruzalem voor een diner dat te zijner ere wordt ge geven, Dit wordt de eerste informele gebeurtenis voor Kissinger sinds zijn aankomst op 21 augustus in het Mid den-Oosten. SCHIPPERS: VAN HULTEN VOORZITTER ROTTERDAM (ANP) Het actieco-i mite behoud evenredige vrachtverde-1 ling, de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakhond (ons), het Algemeen Zand- en Grindschippersverbond en de Coöperatieve Binnenscheepvaart Vere niging vinden dat staatssecretaris Van Huiten voorzitter moet worden van de commissie die de problematiek van de Nederlandse binnenscheepvaart gaat behandelen. Deze organisatie hebben dit vrijdag in een verklaring meegedeeld. Het actie-; comité behoud evenredige vrachtver deling voegt daar nog aan toe dat het nooit de bedoeling van het actiecomi té geweest is om de staatssecretaris 'buiten spel' te zetten. LONDEN De schutters van 'Dad'r. Armyworden met ingang van oktober overgeplaatst van Warmington-on-Sea. waar zij hun televisie-avonturen beleven, naar hei Londense Shaftesbury Thea ter waar zij iedere avond onver- scnrokken hun plicht zullen ver vullen. Op de foto staand: vlnr: Hamish Roughead. Arnold Ridley, Ian Lavender en John Bardon. Op de voorgrond John le Mesurier. Athur Lowe en Cluve Dunn. OSLO (ANP) De Noorse politie is een omvangrijke alcoholsmokkel uit Nederland naar Noorwegen op 't spoor gekomen. De leidende figuren uit de smokkelorganisatie zijn gearresteerd, en het distributienet is opgerold. Een van de leidende figuren, een 50- jarige man uit Oslo, bekende vrijdag ïat .nlj 11.200 liter alcolhol van 96 iroceht had verhandeld. De alcohol was per vrachtwagen vervoerd van Zweden naar Noorwegen. De alcohol was in Nederland aangeschaft voor rond een gulden per liter, terwijl de verbindingsman in Oslo 35 gulö.en per liter moest neertellen. Zijn afnemers, voor een deel gewone winkeliers in Oslo, betaalden zon 55 gulden per liter. De politie veronderstelt dat dei smokkel een nog grotere omvazng had dan nu aan het licht is gekomen. In Noorwegen is de alcbholhandel een staatsmonopolie. Alcoholische dranken mogen alleen worden verkocht in de staatswinkel van 'Vinnonopoi*. AMSTERDAM De moeilijk- j heden die Suriname nu onder-1 vindt bij het samenstellen van een delegatie die aan het ko ninkrijksdebat over de onafhan kelijkheid deelneemt, zijn kin derspel vergeleken bij het tu-| muit dat kan losbarsten wan-| neer Suriname na 25 november onafhankelijk wordt. Als de plannen van de 41-jarige zaken man G. Baker uit Amsterdam doorgaan, wacht Suriname rond de kerstdagen een korte maar hevige militaire invasie. Een groep blanke huursoldaten moet dan orde op zaken stellen en de jonge Surinaamse regering af zetten- Een nieuw bewind, d2t pro Brazilië is. zal volgens de heer Baker zes maanden of ten hoogste een jaar regeren- Onwillige figuren laat hij ..wdéberen" naar Holland en alles zal vol vrede zijn wanneer Suriname ten Voor bijna 131 min gulden slotte is opgegaan in het grote Brazil' aanse rijk, want bet doel waarnaar dc heer Baker streeft is aansluiting bi; öjt .sterkste, grootste en rijkste land van Zuid-Amerika". In juli heeft de sn Suriname ge-bo ren cafébezitter Baker de eerste van een reeks advertenties aangeboden aan landelijke dagbladen. Het Parool en de Volkskrant weigerden de adver tentie te plaatsen. Alleen de Telegraaf accepteerde de annonce waarin stond: .„Suriname binnenkort onafnankeO: ik heid. technisch personeel gevraagd voor Suriname; liefst ex-mili tarnen; al leen Europeanen; hoog salaris*- Aan vankelijk verschool de heer Baker zich achter een groep kapitaalkrachtig ge zakenlieden die een weg door het oerwoud wilden aanleggen. Later ze hij voor een groot aantal verontru- e Surinamers te werken- In een gesprek dat plaatsvindt boven bet café Appel in zijn met leren banken gestoffeerde verdieping, die hij deelt met eer vriendelijke voluptueuze blonde vr->- din, zegt hij: „De opzei is helen: van mij". Dienstplichtigen DEN HAAG In het eerste kwartaal van dit jaar zijn in ons land rond 9,6 miljoen boeken gekocht voor een be drag van bijna 131 miljoen gulden. Veertig procent van deze hoeken waren in de prijs klasse van 10 tot 20, en 45 procent kostte de consument DEN UYL: „NOOIT PLAN GEHAD OM TE SCHIETEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft in het begin m deze week serieuze plannen go had omde schippersblokkade op de belangrijkste toevoerwate ren door marine, marechaussee en politie te laten breken. Als de schippers woensdagnacht en donderdagochtend op advies van de organisatoren niet zelf de ac tie hadden beëindigd dan had de overheid ingegrepen. Minister president Den Uyl heeft dit vrij dagavond op zijn wekelijkse persconferentie onthuld. De plannen voor het optreden van het. gezag waren voor donderdagmor gen tot in de details uitgewerkt. Doel waren daarbij de voornaamste in gangswaterwegen van Nederland. Men verwachtte dat dan het restant- van de 60 blokkades wel zouden volgen. In feite had men met de autoriteiten drie tegenacties geraamd, maar in| konden worden uitgesloten, sloeg op, twee gevallen kon optreden van de "net plan om de Nieuwe Waterweg vrij Schade bij Rotterdam door bemiddeling van j uur 's middags al tot burgemeester Van dar Louw van Rot- terdam en woensdag op het Noordzee kanaal door tussenkomst van het Am- serdamse gemeentebestuur. Donderdagochtend was het optreden niet meer aan de orde omdat de demonstranten toen, zoals gezegd, zelf een einde hadden gemaakt aan hun actie. Den Uyl zei dat pas in he-t uiterste geval is overgegaan tot een beroep op de krijgsmacht: „dat is een instrument dat slechts in een uiterste noodzaak mag worden ingeschakeld", zei hij. Marine De regering heeft maandagmorgen bij het begin van de blokkade gepro beerd bij Maassluis de vaarwegen vrij te houden. Daarbij werd alleen de rivierpolitie ingeschakeld- Maandag- av nd besloot de regering in principe een beroep te doen op de marine „Het ging ons alleen om de schepen Uiteraard hebben wij nooit het plan gehad om te schieten", aldus de pre mier. Het communiqué van de rijks voorlichtingsdienst, waarin dinsdag om zes uur 's middags werd aange kondigd dat harde tegenacties niet Volgens Den Uyl is deze regering een grote voorstander van demonstra tievrijheid. „Maar het wordt anders ais de belangen van derden worden geschaad, of als het beoogde doel niet in overeenstemming is met de ge-, bruikte middelen. Volgens hem was dat laatste het geval bij de schippers blokkade. „Het lijdt geen enkele twij-| fel dat het middel van de blokkade op een uiterst schadelijke wijze werd toegepast. Wij betreuren dat deze ac-j ties zijn gevoerd", zei Den Uyl. De regering heeft nog geen exact! beeld over de omvang van de schade! die aan onze economie is toegebracht..! Daarover praat het kabinet volgende! week vrijdag. Dan zullen ook de i maatregelen aan de orde komen die men ten behoeve van de binnen scheepvaart wil treffen. Ook gaan de ministers dan praten over het voorzit terschap van de commissie die op verzoek van de Tweede Kamer wordt ingesteld om de moeilijkheden in deze sector te bestuderen. Den Uyl wilde zich niet uitlaten over de opvatting van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) Ö3t zijn staatssecretaris! Van Hulten geen voorzitter van deze! commissie moet zijn. Van Hulten zelf dreigde woensdag in het parlement met zijn ontslag als men hem het voorzitterschap niet zou! doen toekomen. Hij zag daarin een j blijk van onvoldoende vertrouwen in hem. Den Uyl merkte vrijdagavond op dat het niet gebruikelijk is dat een I minister of een staatssecretaris voor zitter is van een adviescollege. .Dat is niet in praktijk te brengen. Sommige ministers hebben 20 adviescolleges", zei hij. Over Van Hulten merkte de! premier op dat hij „grote waardering heeft voor de wijze waarop Van Hul ten de zaak in de Tweede Kamer heeft behandeld". Hij was het niet eens met de me ning van sommige kamerfracties dat het wetsontwerp, waarin de afschaf fing van de omstreden evenredige vrachtverdeling werd geregeld, had moeten worden ingetrokken omdat een verwerping bij voorbaat vast stond. Evenals Van Hulten stelde ook Den Uyl zich op het standpunt dat een duidelijke verwerping van het wet.-oorstel de gewenste duidelijk heid heeft gebracht voor de schip- pers. minder dan een tientje. Ge middeld werd 14,10 voor een boek uitgegeven. Deze cijfers zijn afkomstig uit een| continu onderzoek waarmee het Ne derlands Instituut voor de Publieke', Opinie (NIPO) in januari in op-| dracht van de Stichting Speurwerk' is gestart. Van de totaalomzet in; dit eerste kwartaal van 1975 kwam 60 procent tot stand door middel van directe aankoop. De overige 40 procent werd aangeschaft door middel van intekening of bestel ling. Bijna de helft van alle gekochte boe ken werd via de boekhandel betrok ken. Twaalf procent van de boeken werd in warenhuizen, en 14 procent via boekenclubs verkocht. Acht pro cent werd rechtstreeks bij de uitge ver bes* en 4 procent werd via een adv; rntie verkregen. Bij de boekenomzet in geld viel een achterblijven van het aandeel van de warenhuizen te constateren. De gemiddelde prijs van een boek dat in een warenhuis werd aangeschaft, lag met f9,- belangrijk beneden het gemiddelde van f 14.10. De boeken cue bij de boekenclubs werden be steld. hadden een gemiddelde prijs van f 17.65. De gemiddelde prijs van direct van de uitgever beirokken boeken bedroeg zelfs f22,05. Een voor de boekhandel 'prijs daar aan geschafte boeken gemiddeld f 14,40) belangrijk gegeven is, dat naarmate de klant, gerichter en intensiever wordt benaderd, de gemiddelde prijs die de consument voor het boek wil betalen, stijgt. "an het totale aantal gekochte boeken had 62 procent betrekking op scien-1 ce-fiction. Ongeveer 27 procent van de aankopen betrof ontspanningsro- rnans. 11 procent jeugd- en kinder boeken, en rond 9 procent betrof literair werk. Aan dichtbundels werd minder dan een half procent. Tot nu toe zijn er een paar bon: telefoontjes binnengekomen op de verten tie. „Vierhonderd aanmelding c. ook van dienstplichtigen, maar hela a neg niet iemand die kapitein gewees is", zegt de heer Baker spijtig. Hi; heeft uit confectie- en scheepsbouw kringen sympathiebetuigingen gelere- gen en ettelijke tonnen gelds zijn hem in het vooruitzicht gesteld- Genoeg om wapens te kopen in Zuid-Amerika genoeg om een gedisciplineerde goed getrainde groep van circa 50 man overzee te sturen, meent Baker opge wekt. Hrj verwacht overigens de meeste specialisten uit België en Duitsland- Zonder namen ie vel ".er, noemen wekt. hij de indruk dat vooral oud-vrijwilligers uit de Kongo en Viet nam belangstelling hebben voor zijn plan. Hij heeft geen speciale lijst aange legd uit angst voor onverwachte be zoekjes van de binnenlandse veilig heidsdienst. Brazilië Wat zegt Brazilië hiervan? „Ik i. drie keer in Brazilië geweest. Er z:j; natuurlijk geen officiële contacten ge weest, maar wel met wat de geheim' dienst zou kunnen worden genoemd Volgens mij is het honderd procen zeker dat Brazilië voor aansluitin: met Suriname is. Het is immer* een gouden eitje voor ze"- Waarom worden er Europeanen ze vraagd in de advertentie? Baken ,.C~ woon omdat Europeanen qua kara"-: ter vee! betere militairen zijn". Ze' zijn hem de geneugten van bet mi-ita. re lezer ontgaan omdat hij afgekeurc. werd toen hij zich voor Korea aan meldde Hij is nu 7 jaar in Holland, waar hij korte tijd bij de FIT en de haven werkte voor hij ,in zaken" gi-~ Baker, die zich in Nederland linies noemt en gestemd heeft, zegt hij. op PPR. PvdA en D'66, zegt dat hij :n Suriname rechts zou zijn- Hij kreeg hier belangstelling van Max Lew:r.. die in zijn uiterst rechtse blad De Vrije Pers over de plannen van Beker schreef. Het kabinet van de gevolmachti-<de minister voor -Suriname in Nederland, de heer Van Eer, kan of wil geen commentaar geven over de activitei ten van Baker- Onder de Surinamers in Nederland vindt Baker weinig bij- i 47 procent] „Verhoging trein- tarieven is niet onredelijk" DEN HAAG .Jtarirtvcrh«s tien procent door de spoorwci uit van alle gekochte hoeken uit, 26; die vanaf 1 september geldt, is niet i. procent betrof pocketboeken en pa-j strijd met het openbaar-vervoerbeleid perbacks tot f6. en 24 procent van -Minister Westerterp antwoordt da- deze boeken boven de zes gulden.; mevr. Smit-Kroes, lid van de Twr<-d< Bij de erkende boekverkopers werd Kamer voor de VVD. op haar de«be- 53 procent van alle boeken gekocht. I treffende vragen, bij de niei-erkende boekhandel 46, De prijsverhoging is nod:z oir. op- procent. Bijna driekwart van dei brengsten en kosten me: elkaar in boeken was afkomstig van erkende overeenstemming te brengen. De ver- uitgevers. 20 procent van niet-erken- hoging blijft onder d:e van de 's.n.-T- de en 7 procent van buitenlandse voor levensonderhoud, oie 30.5 pro- uitgevers. I cent bedraagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 11