HET GERUCHT REGEERT IN ZENUWACHTIG SURINAME Kamerleden kwaad over uitlekken van wetsontwerp Lange wachtlijsten voor Bijlmer-express PARTICULIERE VERZEKERAARS TEGEN WET VOLKSVERZEKERING Doden in Frankrijk door toedoen van 'auto-piraten' Oliebrand in VS vergt minstens vijf doden Nieuw beleid gehandicapten aanbevolen Baader-Meinhof- proces zonder verdedigers en verdachten WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze speciale verslaggever) PARAMARIBO Suriname leeft in de zenuwen naar de onafhankelijkheidsdatum 25 november toe In het partijpolitieke wereldje waar de vitale beslissingen moeten wor den genomen over de eerste stappen van de nieuwe, zelfstandige republiek gaat het nu al maanden verward, onrustig en onberekenbaar toe. Meer dan ooit heeft in deze periode van 'de voorbereiding' het wankel evenwicht waarin de regering-Arron balanceert vat op de, bevolking gekregen. Paramaribo is op het ogenblik een schichtige, kopschuwe stad, waar veel van slag is geraakt. Zelfs het weer, want het wil aan het begin van wat hier heet de grote droge tijd maar niet ophouden met de dagelijkse tropische regen buien. Het vliegveld Zanderij heeft vo rige week tot twee keer toe blank gestaan, zodat de KLM- machines richting Amsterdam er maar met vertraging en teel moeite konden worden afgehan deld. Voor de opnieuw honderden emigranten naar Nederland de laatste hindernis voor het ver trek. die ze op eigen bodem moesten nemen- Maar een mens leert hier wel geduld oefenen als het. erom gaat een vliegticket te bemachtigen „voordat het straks allemaal minder eenvoudig wordt". De KLM werkt met lange wachtlijsten voor de regelmatige Iijnvluchten en de extra charters, die wekelijks worden ingezet op de „Bijlmer-express". Reisbureaus maken overuren- Pasfotografen doen goede zaken- Bij de banken wordt heel veel geld opgeno men- En terwijl officiële woordvoer ders uit de omgeving van het Oranjepplein de sfeer als „wat on overzichtelijk" beschrijven re geert in Paramaribo het gerucht, Gevoed door kleinere en grotere incidenten. Opnieuw een onver klaarbaar brandje in de houten binnenstad, betogingen op zon dag, - arbeidsconflicten Maar vooral door het uitblijven van duidelijkheid- „We hebben ieder jaar om streeks deze tijd een piek in hei passagiersverkeer van Suriname naar Nederland", zegt. Pierre W. L- Konings, hoofd van de KLM- vestiging in Paramaribo- ..De va kanties beginnen hier in septem ber en dan ontstaat er een haus se in het familiebezoek. Daar naast is het aanbod van reizigers erg gevoelig voor alles wat speelt, ook in de politiek. En dat is hier duidelijk aan de hand". De KLM-manager durft me geen hel dere voorspelling te doen over het aantal emigranten dat nog vóór de 25ste november naar Ne derland wil zien te komen- In de maanden juni, juli en augustus waren het er ruwweg veertig pro- cent meer dan in dezelfde perio de van 1974. En die lijn zal zich vast en zeker doorzetten. Ko nings: „Telkens als er hier wat gebeurt komen er weer een paar honderd boekingen extra binnen- Daar kun je de klok op gelijk zetten"- De grote trek naar Nederland in deze laatste maanden onder het Koninkrijksstatuut is erg ge voelig geworden voor kleine on geregeldheden. Indianenverhalen en het voorbeeld binnen de fami lie of kennissenkring. Er hoeft maar iets te gebeuren dat de temperatuur van de onzekerheid ee npaar graden opvoert of op nieuw hakken grote groepen wei felaars de knoop door. pakken htm koffers en him biezen naar Nederland. Niet meer alleen de „betere baan" en de „goede voor zieningen" trekken. Duizenden ge ven er bovendien de voorkeur aan om van Nederland uit toe schouwer te zijn bij wat er aan het eind van het jaar en de periode daarna in Suriname ge beurt- Bangmakerij De bangmakerij onder de poli tiek buitenspel gezete Hindoe- staanse groepering VHP is niet zonder effect gebleven. In de gro te stroom naar Nederland zijn de volgelingen van oppositieleider Lachmon op hei ogenblik ver in de meerderheid. Ze vertellen el kaar steeds opnieuw het verhaal over de bloedige onlusten die zich in 1966 in het buurland Guy ana hebben voorgedaan, toen daar de tegenstellingen tussen Creolen en Hindoestanen tot ge- Het ontwikkelingsplan voor Suriname, waarover een ak koord met Nederland is be reikt. hier in kaart. Spreiding van activiteiten staat daarin voorop.'Paramaribo (1) en Nieuw Nickerie (2) zijn de ou de concentratiegebieden. Nieu we ontwikkelingsprojecten en -aanzetten zijn op papier voor zien in Apoera (3). Tibiti t Moengo (5) en Brokopondo f6). De overige zijn zogenaam de verzorgingscentra. vaarlijke hoogte waren toege- spitst- Met het weinig fraaie voor beeld van de politiek van de Guyanese leider Forbes Burnham hebben VHP-voormarmen er bij de verkiezingen in 1973 in Surina me de angst voor een Creoolse suprematie na de onafhankelijk heid stevig ingehamera- „De Creo len 'pakken je bezittingen af en verkrachten je dochters", was op heetgebakerde verkiezingsman;- festaties het slagwoord- t,r is sindsdien in het politieke kamp van de vooruitstrevende Hinöoe- staanse partij weinig gedaan om dat vooruitzicht iets af te zwak ken. Lachmon noemt overal waar hij komt de 25ste november een rouwdag voor Suriname. Het werkt allemaal erg aansteke- lijk- Toch zijn het niet alleen de Hindoestanen, die zich bij de na- dering van de onafhankelijkheids- dag steeds gemakkelijker be ginnen te voelen. Het uit de NPK (Nationale Partijen Kombinatie) gestapte Javaanse statenlid So- mohardje trok vorige week zon dag aan de kop van een stoet van tweeduizend medestanders naar het gouverneurshuis. 's Mor gens in alle vroegte waren ze in een bootje naar de waterkant in Paramaribo aangevoerd Veel ou deren. de rood-witte Indonesische vlag in de hand Somohardjo is de man die heeft aangekondigd dat hij met een schip vol Javanen naar Ne derland zal komen als hij voor zijn achterban onvoldoende ga ranties krijgt in een onafhanke lijk Suriname Hij is de oprichter van de „stichting ter beveiliging van de plantage-arbeiders en hun nakomelingen" en zegt dat hij al meer dan anderhalve ton binnen heeft, om de overtocht haar Ne derland te bekostigen. Als ik hem op de middag van de demonstra tie "opzoek, legt hij me uit,, cat een eventueel massaal vertrek naar Nederland uitsluitend een politieke achtergrond heeft. „Wij Javanen zijn niet bang voor ar moe en ellende, Wel voor juridi sche chaos en beknotting van onze rechten en mogelijkheden Als we naar Nederland gaan is het niet. om ons daar te vestigen, dan vluchten we". Waar hij en zijn mensen dan wel zo bang voor zijn en wat de aanwijzingen aijn dat die angst, gegrond is? Somohardjo: .JDe Ja vanen hebben het op het ogenbiik het moeilijkst in Suriname- Door het gedrag van de PNR (de nati onalistische partij van minister Eddy Bruma, de drijvende figuur in het kabinet) komen wij in een noodsituatie- Op de markt wor den de tenten van onze mensen omvergegooid, ze worden gemo lesteerd. daar wórdt niet tegen opgetreden"- En dan zijn er zelfs de Chine zen. die beginnen in te pakken Ze gooien hier en daar de ten- dicht. proberen hun winkeltjes van de hand te doen en houden de zaak verder voor gezien. Kant tekening' van een Nederlands za kenman, doorkneed in het Suri naams bedrijfsleven van groot tot klein: „Zoiets zegt toch wel wat- Want als de Chinezen ergens commercieel een gaatje zien, dan zijn ze present" Brengen de nog nauwelijks driehonderdduizend Surinamers die in hun eigen land zijn overge bleven, elkaar in de laatste maan den voor de zelfstandigheid node loos de kop op hol? Wordt de soep niet zo heet gegeten ais ze wordt opgediend, zoals minister president Arron laats; kalmpjes uitlegde voor de Nederlandse te levisie? Na een week Paramaribo, kun je hooguit met zekerheid dit vaststellen: niets is hier ze ker. De grote klacht die je haas: overal oppikt is dat er bij de nadering van de nieuwe republiek eigenlijk nog maar twee zaken zijn geregeld: ae financiële over eenkomst voor de ontwikkelings samenwerking met Nederland en het onafhankelijkheidsfeest- Tot eind juni was de miljarriendans met Nederland rond het pro gramma voor de sociaal-economi sche ontwikkeling van Suriname hier het hete punt- Toen het uiteindelijk na een serie wilde onderhandelingsrondes in Den Haag op alles bij elkaar opge teld f4.3. miljard voor de komende tien tot vijftien jaar •.vera vastgepind is er in Parama ribo nog v/at na gemord- Vrij kort daarna vroeg het interne geharrewar weer de aan dacht. De organisatie van de onafhan- kelijkheidsceremonie op 25 no vember begint zich al duidelijk af te tekenen. In de plaatselijke kranten verschijnen advertenties waarin het speciaal voor dit doel opgerichte bureau voor een perio de van tien dagen „personenau to's uit de middenklasse, minibus sen en chauffeurs probeert te charteren- Een dag later is er een oproep aan studenten („represen tatief voorkomen, redelijke be heersing van Engels. Frans, Spaans of Portugees") om zich beschikbaar te stellen als bege leidt st)er van buitenlandse hoog waardigheidsbekleders. Vlak naast het luxueuze „Torarica", pleisterplaats van buitenlanders die hier komen binnenvliegen, wordt dag en nacht gewerkt aan de bouw van een splinternieuw onafhankeüjkheidshotei. Hoe het verder allemaal zal gaan? Niemand die je eigenlijk ook maar het begin van een antwoord kan geven- De Surina mer op weg naar zijn nieuwe nationaliteit wil - weten wat hij straks met zijn paspoort kan doen, wat zijn fundamentele rech ten en plichten zijn. onder welk kiesstelsel hij terecht k-omt, waar hij zijn verhaal kan haien. hoe het precies gaat met de regelin gen die hem persoonlijk, ntg. steeds aari net koninkrijk Binder.. of het straks uit de hand gaat lopen De lijsten van grote pro jecten. die binnenkort aanbesteed worden interesseren hem maar zeer matig- Op vage beloftes maakt hij afwerende gebaren. Hij wil weten waar hij aan toe is. De ellende is alleen dat het nu juist aan een wezenlijk en helder stuk voorlichting over al die zaken ontbreekt En ondertussen ge beurt er van alles wel en niet dat het dagelijks leven in Paramaribo van die nerveuze trekjes geeft. Ondanks het opgewekte, luidruch tige leven op straat en thuis. Stak ing Zo is de politie nu al weer een week of drie in staking- Ze ligt overhoop met minister Hoost van justitie- Niet direct over ar beidsvoorwaarden. maar meer over een duidelijke taakafbake ning voor na de onafhankelijk heidsdatum. Protesten van land bouwers en mar ktbevolkmg die zich onbeschermd voelen en drei gen dat ze het recht in eigen hand zullen moeten nemen ais de heel en half georganiseerde mis daad ongestraft zijn gang kan gaan. Daar is dan plotseling een brief van de orde van advocaten, die beweert dat er een juridische "en administratieve chaos zal ont staan, wanneer de regering niet snel met duidelijke richtlijnen voor de draad komt. Bij het Volksverzekering ziektekosten Op 2 en 3 september debat teert het "komnkrijksparle- ment' in Den Haag over het onlwerp-rijk-iw et dat d<- onafhankelijkheid van •Suriname mogelijk moet maken. Na ettelijke onder handelingsrondes hebben de regeringen van Neder land en Suriname enkele maanden terug overeen stemming bereikt over de toekomstige relaties over en weer- I'ZC-redacteur Kees van der Maas reisde de afgelopen weken door Suri name om de stemming aan de vooravond van de onaf hankelijkheid te peilen. Vandaag zijn eerste bijdra- Amerikaanse bauxietbedrijf Su- ralco en de meubelfabriek stakin gen met als nieuwste pressiemid del: de boei kort en klein slaan en de directie gijzelen Lawaai over hef Centraal Inkoopbureau Suriname 'GIS), troetelkind van minister Bruma. De middenstand van vooral Hindoestanen en Chi nezen voelt zich zwaar gedu peerd. En dan het bericht dat het gesprek tussen de regeringspartij en de oppositie op niets is uitgedraaid Al in mei van dit jaar heeft Den Uyl voorzichtig geprobeerd om beide partijen aan het praten te krijgen toen het er met een reeks branden in de binnenstad van Paramaribo en een dreigende massale demon stratie van de Hindoestanen alle maal nogal explosief uitzag- Men hééft gepraat- Maar daar is dan jok wel alies mee gezegd. De regeringsdelegatie stelde na de laatste ontmoeting voor zich zelf vast. dat ze het op drie punten na met de oppositie eens was. Maar dat waren dan toeval lig we: de punten waarop de padén van de grote politieke blokken uiteengaan- de nationali- teitenregeling, de meerderheid die voor het aannemen van de grond wet nodig is en de verkiezing van de president Toen de voorzitter van het Surinaamse parlement 'de staten) voorstelde om het resultaat van de moeizame be sprekingen dan maar eens op papier te zetten, weigerde ae re geringsdelegatie- Het argument: de oppositie moet de regering op haar woord geloven. Maandenlang wordt er nu a! weer bij de regering op aange drongen om wat meer duidelijk heid te geven over de inhoud van de toekomstige grondwet- Ze zal er wel liggen wanneer op 2 sep tember in Den Haag het konin- krijksparlementgaat débatteren over het afhaken van Suriname- Of diezelfde grondwet, dan ook zal zijn behandeld in het staten- gebouw aan de Gravenstraat in Paramaribo? Iedereen wil het graag weten Het kabinet-Arron en het presidium van de staten zwijgen. Intussen komt de Nederlandse minister van CRM, mr. Van Doorn, een weekje praten over een cultureel akkoord en over de emigratie-problemen en remigra tiemogelijkheden- Op de perscon ferentie na afloop van zijn ge sprekken met verschillende colle ga-ministers zegt hij: ..De Suri naamse en de Nederlandse rege ring zijn het erover eens dat alies moet worden voorkomen óm de schijn te wekken dat de almaar wassende stroom rijksge noten richting Nederland geen punt van zorg is"- Diezelfde mid dag nog vertrekken weer een kleine honderd Surinamers van Zanderij naar Schiphol. In de hal van het SLM-kanloor aan de Kei zerstraat hangt een kleurige affi che met deze tekst: „Suriname, land van harmonische contrasten in Zuid-Amerika"- Maar er is nie mand die me kan uitleggen wat daar nu precies mee wordt be doeld- MINISTERS: GEZONDE CONCURRENTIE TUSSEN BANKEN EN PCGD „Volgorde wetsontwerpen verkeerd" DEN HAAG Een groot aantal Tweede-Kamerleden is bijzon- der boos omdat het wetsont werp Volksverzekering Ziekte kosten van staatssecretaris Hen driks in een voortijdig stadium is gepubliceerd door de ünie van Kamerlede Ziekenfondsen Aangezien het 'L-,.A wetsontwerp nog niet volledig klaar is en de financiële aspec ten van de wet nog tot. grote i veranderingen aanleiding kun nen geven had het stuk nooit naar buiten gebracht mogen -.-rouw veóèV nè worden, menen zij. staauaecretar.s dinsdag ke vragen gesteld '/ver Mevrouw Van Leeuwen 'ARP) ze'. - ar. etsen: w-p de staatssecretaris volger.de week c.es weten of het kaft donderdag tijdens het wekelijkse vra akkoord A gegaan me werp of dat die goedkt lijk is van de uitwe finanoiële paragraaf. itwerp kon kr ïbinet ervan het stuk zelf georgt om reacties uit t<- k tijdig in bet offic wetsontwerp verwe: worden. kamerlid vu :ei bestudee: Van Leeuwen 'hei hoogste gering) zonde geen zinnig ontwerp. DEV HAAG (ANP) Een gezonde concurrentie binnen het bankwezen en "issen hel bankwezen enerzijds en de Postcheque- en girodienst anderzijds dient, ook wat rentegiro- en salarisre- keningen betreft, positief te worden beoordeeld. Dit zeggen de ministers van financiën on van economische zaken en staatssecretaris van verkeer en wat) staat in antwoord op schriftelijke v: gen van hel. tweede-kamerlid Van der Spek over concurrentie tussen het bankwezen en de PCGD. Het feit dat de PCGD.en de banken hetzelfde rentepercentage vergoeden aan rentegiro- en salarisrekenïnghou- oers wil niet zeggen dat er een gebrek, crekomeil. aan concurrentie is. De bewindslieden wijzen in dit verband op de verschil-] Ze concluderen, dat het wetsontwerp ten in de kosten, die deze instellingen; 'inderhaast, namelijk in de verkeerde berekenen, voorts zeggen zij dat de volgorde, en volstrekt onaf t,ot stand Nederlandse Bank ov basis van de is gekomen en noodlottigerwijze ook wet toezicht kredietwezen wel toe-1 onzorgvuldig in de publiciteit is geko- zicht, op het, bankwezen uitoefent ter men. En dat. alles bij een' ontwerp voorkoming van een ongewenste ont- van wet dat een geldstroom van zo'n wikkeling in het kredietwezen, maar, 17 miljard gulden zou moeten regule- Reen invloed heeft op de tariefpolitiek UTRECHT (ANP) Doordat de volksverzekering tegen ziek tekosten eerder tot stand komt dan de wet gezondheidsvoorzie ningen, dreigen verschillende za ken in de verkeerde wet te wor- detn geregeld. Dit is een van de belangrijkste bezwaren die drie organisaties van particuliere ziektekostenver zekeraars dinsdag hebben geuit in een voorlopig commentaar op het wetsontwerp algemene ge zondheidsverzekering voor zover dat maandag via de unie van zie kenfondsen in de publiciteit is a de banken. In dit verband merken zaj op da; de presïdeni van de Neder- -andse Bank geen bemoeienis heeft genaó met voornemens van banken rot verlaging van de rentevergoeding op salarisrekeninseiL De drie organisaties, die samen twee miljoen verzekerden (de helft van de nier bij eea ziekenfonds aangesloten Nederlanders) vertegenwoordigen., zijn de Federatie van Onderlinge Ver-, van Verenigingen voor Ziekenhuisver- pleging en de Nederlandse Vereniging van Ongevallen- en Ziekteverzeke- Hoewel ze de indruk hebben, dat de particulier verzekerden over het alge meen tevreden zijn met hun huidige positie, zijn de verzekeraars toch voor een volksverzekering. Dit onder meer met het oog op de nu te uiteenlopen de verstrekkingen-pakketten van de verschillende verzekeringsinstellingen en de knelpunten in de verdeling van de premielasten. Maar volgens hen moet zo'n volksverzekering ervoor zorgen, dat gezondheidsvoorzieningen financieel bereikbaar zijn. terwijl de organisatie van die voorzieningen het beschikbaar zijn ervan in kwalita tief en kwantitatief voldoende mate op basis van een wét gezondheids voorzieningen moet worden nage streefd. Nu de regering van plan lijkt, eerst de volksverzekering in eer. wet vast te leggen, moet daarin eenj aantal zaken worden geregeld (onder andere het erkenningenbeleid voor de inrichtingen) die in de komende wetl gezondheidsvoorzieningen thuishoren. De verzekeraars spreken in dit ver band over .'de verkeerde wet' en 'dej verkeerde volgorde'. De financiële paragraaf ontbreekt, nog in het wetsontwerp Over de lasten verdeling. aldus de verzekeraars .wordt slechts vagelijk opgemerkt dat :o min mogelijk verschuivingen in de individuele inkomens moeten on; staan." Ze vragen zich af, hoe da: te rijmen valt met een van de belan- situatie. namelijk de ongelijke lasten-vrouw Veder-Smit en Rietkerk allen wd) hebben dinsdag aangekondigd, dat zij van staatssecretaris Hendriks verdedling. „Dit te meer," zo voegen ze hieraan toe, „waar de thans toch bestaande subsidie-elementen ten be hoeve van de ziekenfondsverzekerden (de hogere specialistentarieven voor particuliere patiënten in de derde en hogere klassen) naar het oordeel van de bewindslieden zouden moeten ver- dwijnen." De verzekeraars constateren hier een duidelijke tegenstrijdigheid in uitgangspunten. I Ze zeggen verder, dat ze geen oe- zwaar hebben tegen een systeem van verstrekkingen in natura (zoals de ziekenfondsen kennen). Een andere zaak is, hoe de financiële verrekening daarvan wordt geregeld. De particulie re verzekeraars vinden, dat alleen het v.errichtingensysteem (betaling per] verrichting i.p.v. een abonnementssys- reemde consument de nodige mon digheid en vrijheid kan geven. Boven-1 dien kan dit systeem de administratie-; ve basis vormen voor statistische in formatie ten behoeve van de organisa-l tie en regulering van de gezondheids zorg. Het wetsontwerp kent de particuliere i verzekeraars naar hun mening een te; bescheiden rol toe bij de uitvoering van de wet. Het ziet er naar uit dat volgende week j donderdag, tijdens het eerste monde linge vragenuurtje van de tweede ka mer na ae zomervakantie, de vroeg tijdige publikarie van "net ontwerp van wet over de algemene gezondheids verzekering ter sprake"komtDe twee ae-kamerleden mevrouw Van Leeuwen van volksgezondheid over het publice ren van het ontwerp van wet nadere bijzonderheden willen horen. PARIJS (AFP. DPA) De nieuwe vorm van autopirateri.i op de Franse snelwegen heeft dinsdag een weerzin wekkend hoogtepunt bereikt. Na een; wilde achtervolging kon, de 28-jarige' Bernard Descombcs in het noorden van Frankrijk een jong echtpaar in een 'Ami S' klem rijden. Vervolgens stapte hij uit en schoot zijn slachtof-, fers zonder meer dood. U:c eigen beweging is hij dzarna naar de politie gegaan die hij vertelde da- hij een 'stem in zijn binnenste' had ZES PROCENT BEROEPS. BEVOLKING WERKLOOS DEN HAAG (ANP) - Zes procent van de Nederlandse beroepsbevolking heeft op het ogenblik geen werk. Drie procent verwacht binnenkort zijn baan kwijt te raken en negen procent houdt rekening met de kans hierop. Deze cijfers heeft het Nederlands In stituut voor Publieke Opinie en het Marktonderzoek (nipo) dinsdag be kend gemaakt. Het NIPO ondervroegI voor dit onderzoek half .juni 838 men- 1 en- In totaal bedroeg het totaal aantal mensen zonder werk onder de onder vraagden vier procent. Volgens het NIPO verwacht 20 procent van ae bevolking dat het de regering zal lukken om. een halt roe te roenen aan de werkloosheid. 76 procent ver wacht dat dit de regering niet zal lukken- Bij de werklozen ligt het laatste percentage hoger, namelijk op; 81 en bij hen. die verwachten op j korte termijn hun baan te verliezen i nog hoger en wel op 83 procent I Volgens deuitslag van de enquête heerst er bij de werkloze bevolking weinig hoop op herstel en blijken de werklozen en zij. die daar het meest, bevreesd voor zijn ook het meest pessimistisch zijn. Ook naar politieke achtergrond onderverdeeld blijkt vol gens het-NIPO het vertrouwen in bet succes van de regering bescheiden- zelfs bij de regeringspartijen: 69 pro cent van de P VD A - s temmers heeft ten aanzien van de werkloosheid weinig vertrouwen in de regering. Het minste vertrouwen hebben de CHU-stemmers (90 procent) en de VVD-stemmers (84 procent). Bij hen- die hebben gestemd op de KVP en de ARP liggen deze percentages respectievelijk op 81 en 79 procent, terwijl 76 procent, van de PPR-stemmers weinig hoop heeft. PHILADELPHIA (RTR) De brand] die twee dagen heeft gewoed in de olieraffinaderij van Gulf bij de Ame rikaanse stad Philadelphia heeft aan vijf brandweermannen het leven ge kost. Een wordt er nog vermist en er zijn 17 gewonden. De schade aan de opslagtanks en kan toren bedraagt meer dan tien miljoen dollars, aldus Gulf-functionarissen. On-j geveer 150.000 barrels olie gingen ver- j loren. Het computercentrum is slechts! gedeeltelijk beschadigd. De brand ontstond zaterdag bij het iossen van een olietanker op ae rivier j de Delaware. Volgens Gulf-functiona- rissen hoopt men de raffinaderij bin-t nen enkele weken weer in gebruik te kunnen nemen. Het is de enige Guif- raffinaderij aan de Amerikaanse oost kust. en de produktie vertegenwoor digt ongeveer twee procent van de da gelijkse raffinage-capaciteit in de Ver enigde Staten. DEN HAAG (AN'P)fDe raad voor de arbeidsmarkt heeft dinsdagmiddag in een advies aan minister Boersma van sociale zaken een nieuw arbeids- voorzieningsbeleid aanbevolen voor gehandicapten. De Taad meent dat de opneming van gehandicapten in het arbeidsproces niet naar wens verloopt en dat beleidsveranderingen noodzake lijk zijn- Daarbij moet het wekken van ongegronde verwachtingen wor den voorkomen. Een wijziging in het arbeidsvoorzie- ningsbeleid zal niet los mogen staan van een bezinning op net. totale beleid] ten aanzien van gehandicapten. Dej raad acht co?rdinatie van beleid en| uitvoering van groot beiang. Hij i meent, dat een wettelijke regeiing ter bevordering van de plaatsing alleen i zin heeft als onderdeel van een heel' stelsel maatregelen. De D'86'cr Beekmans heeft, hoewel hij het wetsontwerp als kamerlid offi cieel nog niet gezien heeft, dinsdag al een eerste commentaar gereven. Uil is verheugd, dat de nieuwe wet wil komen tot een algemene ziektekosten verzekering waarbij de premie afhan kelijk wordt gesteld van de draag kracht- Afschaffen van hel klassesys teem in ziekenhuizen (waarvoor men zich zou kunnen bfj-verz-keren I r-adt de D'66'er de staatssecretaris af. Im mers, klassepatiënten betalen niet al leen meer aan de specialisten, maar nok en vooral aan liet ziekenhuis voor de ligdagen, gebruik operatiekamer, gebruik verbandmiddelen en medica menten. Afsnijden van deze bron van inkomsten voor de ziekenhuizen zoo wel eens premieverhogend kunnen werken". LONDEN Een recente toto van Khondker Mvshtaque Armed, de nieuwe president van Bangla Desj en opvolger van sieit: Moed- jiboer Rachmah. die h:j de staatsgreep om het leven kwam. jvolgd. De laatste tijd komt het hoe; ling. De plaatsingsplicht vormt, del zekeringsmaatschappijen, de Federatie' grijkste argumenten tegen de huidige (arp) en mevrouw Ginjaar-Maas, me-' langer hoe meer voor dat grote perso nenauto's. vaak Peugots 504, kleine' auto's aijaen en zo mogelijk van de' weg drukken. Daarbij was op 14 au gustus ai een moeder van twee kinde ren om het lever, gekomen. Maandag werd een auto-piraat in Cheïon-sur- Mame tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Hij had een auto] me; vijf jeugdige inzittenden van de weg gereden waarbij zeer zwar gewon- kem van de huidige wet plaatsing minder validen. De raad is van oor deel dat bij een veranderde opzet de: nadruk moet liggen op de onderlinge samenhang van de maatregelen die .het :n diens: nemen en in dienst houden van gehandicapten bevorde ren. Intrekking van de huidige wet ach: de raad gewenst- De arbeidsvoor ziening van gehandicapten zou voorlo pig in een speciale we: moeten wor- (Van onze correspondent BONN' Het Baader-Meinhnf-pToee* dreigt, na een ernstige controverse tussen verdedigers en gerechtshof tij dens de 26c zittingsdag, een spookach tige vertoning te worden. Zonder de rijf verdedigers die het vertrouwen van de verdachten genieten, en zonder de vier kernleden van de groep. Ori- ke Meinhof. Andreas Baad er. Jan Cart Raspe en Gudrun Ensslin. werd de aanklacht voorgelezen. Het viertal worden vier moorden, 54 pogingen tot moord, bankovervallen en bomaansla- gen ten laste gelegd. De verdedigers van de vier hadden bij het begin van de zitting het hof verzocht hei proces te verdagen tot een medisch advies van onaTnanke»-^ ke artsen over cle gezondheidstoe stand van hun ciiënten gereed zou zijn. Tot dat moment, zo meenden de verdedigers, kan men er me: van uitgaan aa: ce vier verdachten licha melijk in staat zijn het proces bij te wonen- Het hof heeft echter het verzoek van de verdediging van de hand gewe zen. De vier zouden het aan hun eigen halsstarrigheid en tegenwerking te wijten hebben dat ze nog niet volledig onderzocht waren, aldus het bof. Daarop verlieten de rirf .advocaten ée zittingszaal. Ook de vier verdachten wilden de zaal verlaten. Toer. ze daar in werden gehinderd, riepen :v- vheld woorden naar de rechtbank, zcria- te werden uitgesloten van he; pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9