MONUMENTEN IN HULST Vissen is een ziekte, een aangename voor de visser, een vervelende voor zijn gezin' WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1923 ZEEUWSCH-VLAANDEREN J De molen op de stadswallen van Hulst, monument waarin na een res tauratie een mplenmuseum wordt gevestigd. Met het pand Seydlitz heeft de gemeente Hulst nog met Lot in detail uitgewerkte plannen. Er zal een aantal afdelingen van de gemeente in onder gebracht worden. men er steeds meer bij die het bekijken waard zijn. In de vanouds als voornaam geldende Steenstraat wordt keihard gewerk* aan een goed aanzien. Er staan mo menteel twee monum-Ti'a'ie penden in de steigers- Het ene is 's lands Huis. de resident;» vsn 'Je stichting 'Ge- meenschapswerk Hulst' en deze maan den in de volksmond o\k we! het zenuwcentrum van de inspraakproce dure genoemd. He' andere staat daar precies tegenover. 'Refugium ter Du: nen' noz steeds deter bekend a'.s het 'Pand De Gier' 's Lands Huis was vroeger de bestuurszetel van 'Het Hulster Ambacht'. Het werd daartoe in 1655 van particulieren gekocht en opgeknapt. In het begin van de acht- tiende eeuw de huidige gevel ge maakt. Later ging het gebouw over in hsnden van "net ri k. dat er ach'ereen volgens ondermeer de marechaussees, iie' kanto"terecht en het douar.ekao- H-:v 'Pand De Gier', zo genoemd naar een dokter die er woonde, heet off &eel Toiusium ter Dum«n* en deed vrcïger dienst a's grafelijke gevange- r's. Tn re r-cv vr - ket eigendom van de adellijke familie Van S.eenlanac. a:e hei later t::".-t aan de Cisterciep.ser zusters uit Zsnde, hei 'egenwoordtge Kloosterzar.de, Ir. 1W? werd net ;n beslag genomen door de Verenigde Nederlanden cn kwam he' m eigendom van Het Huis «ui Oran je. Het kreeg de naam 'Princenhuls'. Later werd het verkocht aan particu lieren. Na (ie restauratie wordt langverwachte streekmuseum erin S'; huisvest, een initiatief van een stich ting waarin de gemeente Hulst om d oudheidkundige kring "Vier Ambach ten' -samenwerken. Naast 's Lends Htit-s staat een monumentaal pace waarin enkele maanden geleden een apotheker is begonnen. Was voor he: interieur al eerder gezorgd, deze ds gi.M is ook de buitenkant grondig onder handen genomen. In Hulst kan intn verder nog terecht bij de molen, de schitterende stadswallen, het .stad huls en de basiliek Een ander mono mentaal pand :s het zogenaamde pand Seydlttz da: flink in venal is geraak- maar waarmee de gemeente het plan heer: om het ooit nog eens te restau re.en en er enkele gemeentelijke af delingen in onder te brengen. De drie s'adspoorte nzijn ook de moeite waard en verder zijn er nog een aantal kleinë monumenten in het centrum. De oude waterpomp - ook in verval geraak: overigens - aan de Steenstras* is er eer. van. Bij eikaar toch genoeg om een paar uur mee zoet te brengen. Het pand De Gier. officieel: 'Refugium ter Duinen in de steiger*.. HULST Ook in Hulst kan men merken dat er dit jaar ex tra aandacht wordt geschonken aan monumenten. Het stadje is Het monumentale pand aan de Steunitraat waarin zich onlangs een apotheker heeft gevestigd Van binnen was het al opgeknen'. en dezer degen is ook de aftoèrir.ng aan de buitenkant gereed gekomen. weliswaar niet uitgeroepen tot voorbeeldstad, maar men hoeft vanuit het Zeeuws-Vlaamse niet per se naar Middelburg of Zie- rikzee te reizen om indrukwek kende monumenten te kunnen aanschouwen. Hulst heeft er ook een flink aantal en er ko- HULST Wat bezielt nou ie mand, die vrijdagsavonds om elf uur in zijn auto stapt, nog geen tien kilometer rijdt naar zijn geliefde viswater, zijn ayto parkeert aan de kant van de weg, in zijn auto slaapt en om kwart over drie, half vier 's och tends wakker wordt om vervol gens te gaan vissen tot 's mid dags vier, vijf uur? „Zo iemand is bevangen door een ziekte, die de sportvïsserij heet". Dat is het antwoord van de heer L. F de Vos uit Sint-Jansteen. De heci' De Vos is sportvisser en hoewel hij ook graag hel woord sport of dc term hobby gebruikt spreekt hij toch liever over een ziekte. ..Vis sen is een ziekte. Een aangename voor de visser zelf in dc meeste gevallen, een onaangename vaak voor zijn gezinsleden.' De heer De Vos kan wel een hele dag over zijn meest geliefde hobby spre ken. De hengelsport vereniging 'De lus tige hengelaar' uit Hulst heeft, daarom een goede secretaris aan hem. Maar met. praten en organiseren alleen kom je er niet. Om een secretaris te zijn van een club, die dit jaar maar liefst 250 vergunningen heeft uitgegeven, moet je zelf ook wel over enige ervaring aan de waterkant beschik ken. Maar ook da; is bij de heer De Vos geen probleem. Drie tot vier keer per week is hij aan een van de wateren van het Groot Eiland te vin den. Weer of geen weer- En als hij op vakantie gaaf. neemt hij het liefst ook nog een hengel mee in Duitsland, Zwitserland of Luxemburg op snoek of forel te vissen. „Iedereen vist anders, maar mij zul je het meest 's morgens aan het viswa ter aantreffen. Om er voorn uit te halen. Voorn vissen is het leukste. Dan heb je tenminste vaak beet. Als ik enigszins kan. aan zit ik uren achter elkaar.op een zo rustig moge lijk plekje te vissen en te genieten van de natuur. Ik ben een enorme natuurliefhebber en aan het water mask je van alles mee. Mooi weer. slecht weer. Je zie; de vogeltrek, ie zie: ce gewassen opkomen. Je zie; de vogels spelen en naar voedsel zoeken. Ik hoef aan het water niet zo nodig te prateij of naar een radio te luiste ren. Geef mij de rust maar. Helaas vloeit het uit. mijn bestuursfunctie voort, dat je niet altijd lang achter elkaar op je gemakje kan zitten vis sen. Meestal zit ik een poosje en dan komt er iemand van de club naar me toe met 'net verzoek in re grijpen omdat er-weer eens iemand aan ons water ziz zonder vergunning. Dan moet je aa; altijd even gam rege.en. MaJir .ia. dat hoort er zo'n beetje bij. Ik doe het ook eigenlijk best graag, al was het alleen maar om de enorme mensen kennis die je opdoet. Je komt met allerlei mensen in aanraking. Di recteuren, douaniers, politiemannen, buitenlanders en gewone werkmensen. Een allegaartje en als secretaris moer je zowel me; een burgemeester als met een bouwvakker kunnen pra- Bereidwilligheid Hoewel er natuurlijk weieens strubbe lingen voorkomen, is er een goede samenwerking tussen de vissers. De heer Dc Vos: „Vissers helpen elkaar. Soms lie'eft iemand een haakje nodig, nou dan klopt hij nooit tevergeefs bij zijn collega aan. De bereidwilligheid om le helpen is vrijwel altijd aanwe- za.e". Verder kom- het dikwijls voor. dat vissers ook buiten net vissen om met elkaar optrekken. Er ontstaa; een gro te vriendenkring. De heer De Vos heeft daar zelf al de nodige ervaring mee. Achter zijn huis m Sint Jansteen slaan vogelkooien met prachtig ge kleurde vogels: „Kijk. dal, doe ik nou ook graag. Vogels kweken. En als het 's winters niet zulk best visweer is. dan ga ik samen met enkele anderen van de visclub naar vogeltentoonstel, lingên en dergelijke. Of je maakt eens een uitstapje om te gaan vissen in de Brielse Maas of :n de Biesbosch. ik noem maar wat. Eind augustus gaan -v.- ai?: de hele club naar een forel len kwekerij in Gulpen. Om daar eens eer. kijkje te nemen. De meeste vis sers hebben weieens van forel ge hoord. maar ze weten er verder wei nig van. Daarom kan zo'n reisje leer zaam zijn." Eet een visser nou zelf vaak vis? De heer De Vos: ..Dat valt nogal mee hoor. Men moet niet verge ten dat het er vooral omgaa; om de vissen uit het water te halen. Niet om ze mee naar huis ie nemen. Vroeger wilde het nog weieens gebeuren dat de e-e.i of andere visser op een dag een flink aantal vissen uit het water haalde en ze vervolgens meenam naar huis. Maar wat moet je in vredes naam met zoveel vis doen? Opeten kan je het toch niet allemaal. Nee. de vis goo; je terug voor een volgende keer. Die vissen hebben daar geen wee; van. Wat niet wegneem;, dat je natuurlijk af en toe weieens een klein maaltje mee naar huis kan nemen om op te eten." Snoek De secretaris van' De lustige henge laar', die tussen neus en lippen door vertelt dat de erootste door hem gevangen snoek 1.06 meter was en die even een litteken op zijn hand laat zien dat hij aan die operatie over hield. heeft uitgesproken ideeën over de manier waarop men aan het water moet zitten. „Ik zit dus hel. iiefst zo rustig moge lijk. Als liet kan helemaal tussen 'net riet verscholen. Zo kan ik uren zitten- Maar ik vind het ook wel belangrijk hoe je erbij zitWat kleding betreft enzo. Je moet een beetje sportief gekleed zijn. Niet als eer. keurig heertje, maar "oesiist ook niet als een armoezaaier in een overall niet gaten- Het beste is om er verzorgd uit te zien Een vistrui. een visbroek en visiaarzen. Ook een regenjas hoort bij de basisuitrusting van een goede vis ser, Je moet. er niet als een schooier bijzitten." Over geduld heeft, de heer De Vos 't eigenlijk nog niet gehad- Een goede visser moet toch niet onrustig van natuur zijn. Maar de heer De Vos neemt aat eigenlijk al als vanzelfspre kend aan: ..Je moet het geduld kun nen opbrengen a'.s je een halve dag geen beetje krijgt. Dat moet je kun nen. dat most in je zitten- Mijn zoon vist ook weieens. maar die heef: er het geduld van zijn vader niet voor. Ik bedoel maar?" aan zijn geliefde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 19