Sp Amateurisme in de wielersport weer in opspraak WINNAAR THEVENET EN VERLIEZER MERCKX DEELDEN ALLE BEWONDERING IN PARIJS WALTER GODEFROOT KREEG TOCH NOG ZIJN RITZEGE Verslagen Belg: Ik kom volgend jaar terug Joop Zoetemelk wijst kritiek van de hand Prestaties Bernard Thevenet v Sportcommentaar ^wachtend Privacy voor tourrenners Drie maanden Nederlanders Vijf etappes Vedetten maamoao Jt» Wl PROViHCIAtf ZIEUWSï COÜRANT 7 v< "r-*r' ,V SSJpft Hoeveel groter wordt de 'marktwaar de' van een amateur wielrenner als hu kampioen van Nederland op de weg is geworden? Een antwoord daarop is in de afgelopen weken van achter de schermen tevoorschijn gekomen. Daar voor zorgde de 22-jarige Ad Tak uit Oud-Gastel, die in juni de titel bij de amateurs veroverde. Nu weet iedereen dat het amateurisme in de wieler sport 'met een korreltje zout genomen moet worden: veel 'amateurs', en waarachtig niet alleen de topcoureurs. pikken zo vaak een graantje mee dat ze het zich kunnen veroorloven om voor halve dagen of in het geheel niet meer hun oorspronkelijke beroep uit te oefenen. Wat reglementair één categorie heet te zijn (de amateurs) is in feite een ver zamelnaam voor vele categorieën. Je hebt bijvoorbeeld renners, die werke lijk nog pure amateurs zijn. Renners, die onvoldoende talent hebben om zich in de prijzen te rijden of die wel een job-voor-hele-dagen hebben en der halve een zo grote trainingsachterstand op de anderen dat ze steeds iets te kort komen in de koers. Wim Ever se, vroeger uit Zierikzee, nu wonend op het eiland Tfiolen zei hel pas nog zo: ,,Als je eenmaal besmei. bent door de wielerbacil, kom je er nooit meer van af. Dan blijf je fietsen'. En er zijn pu re amateurs die dal ook inderdaad doen. Al moet er zelfs geld bij! Dan heb je binnen die ene categorie van amateurs ook nog een groep van renners, die niet tot de top gerekend kunnen worden, maar die toch aan prijzengeld en premies aardig wat bij elkaar fietsen. In de criteriums wordt een prijzenschema gehanteerd dat zelfs de 20e plaats nog honoreert. En vaak beleef je in die kermiskoers. koersen rond de toren of hoe ze an ders ook. genoemd mogen worden een regen van premiesSoms zijn er zo veel premies dal de 'speaker' kan aan kondigen dat de 'eerste acht doorko mende renners' een premie krijgen. Zo weten we dal een renner uit die groep zo n 150 gulden per criterium verdient. Tenslotte is er dan de groep van top coureurs, dte zich een naam hebben gemaakt door bijvoorbeeld veel klas siekers te winnen, door in Olympic's Ronde van Nederland te zegevieren of door kampioen van Nederland te wor den. Er zijn wielercomités in Zeeland maar vooral in Noord-Brabant en Lim burg. die grif per topcoureur 200 of 300 gulden en soms nog meer op tafel leggen. Als zo'n renner in de koers dan ook nog een beetje z'n best doet. een handvol premies bij elkaar fietst en zich bij de eerste twintig Bernard Thevenet (1) na afloop van de Ronde «in Frankrijk, die hij won, in gesprek met nummer twee in het alge meen klassement. Eddy Merckx. "55 PARIJS Op de bekendste boulevard ter wereld vierde Bernard Thevenet zijn overwinning. Honderdduizenden, uit vier windstre ken verzameld op de Avenue des Champs Elysées en rond de Are de Triomphe, bejubelden de eenvoudige landbouwerszoon als een nationale held. Thevenets triomf, voor het eerst sedert 1967 won een Fransman de Tour de France, ging als een juichkreet door het schone, warmbloedige land van Marianne. Thevenet, 26 dagen geleden als een outsider en zeker niet als een groot favoriet gestart, doorbrak de Belgische hegemonie der laat ste jaren. Op de erelijst van de Ronde van Frankrijk, waarop nu Thevenets naam met sierlijke krulletters wordt bijgeschreven, prijkt sinds 1969 vijfmaal de illustere naam van Eddie Merckx. De wereldkampioen die, niet tegenstaande zijn nederlaag (gevolg ondermeer van een diepe inzinking in de eerste Alpen-etappe) door zijn aan fanatisme grenzende moed erin slaagde de triomf van Bernard Thevenet gedeeltelijk te overschaduwen. man die in een u warmste na-oor- n Frankrijk zijn mar drukte op al zijn die op jacht ging naar record zes Tour-over- tar dat ideaal niet ver- i- In de marge van zijn Thevenet kondigde de tid jaar in de Tour de :n weerkeren- Om dan opnieuw een greep te doen naar ,.hèt record". LEA rijke historie van de Ronde Frankrijk een mondiaal fenomeen van de eerste orde een gele-truidra- ger zó vervuld zijn geweest van vrees en achterdocht voor een rivaal als Thevenet voor Merckx- Zelden ook «zat een overwinning in de Tour zoveel glans aan gewicht als de zoge van „Nanard" Thevenet. Zelf heeft hij Kjhaaldelijk gezegd: ..Als ilk win, zal rei een overwinning van allure zijn- Wat Merckx zal dan tot de verslage nen behoren."- Grote bewondering voor de win- naar. wen grote waardering voor de verliezer: ziedaar wat Thevenet en Merckx op de Champs Elysées ge- Da waarheid gebiedt te zeggen dat Joop Zoetemelk over het algemeen dia grote mate van bewondering en PARIJS (ANP) De organisato ren van de tour hadden voor de laatste ronde aan werkelijk alles gedacht. De dringende behoefte van de renners was zelfs niet vergeten- up de Quai des Tuileries was een stokje voorbestemd om vrij va.n toeschouwers te blijven opdat de renners in hun wedstrijd van bij na vier uur ten minste ergens van werkelijk hoge nood zouden Kunnen worden verlost. Het pu- Kelijk twintig rijen dik. bezette ondanks verzet van de politie agenten ook die paar honderd me- genten ook die paar honderd me er langs het parkoers, waardoor e renners geen enkele privacy werd gegund. Het probleem heeft zien echter niet voorgedaan. Het tempo m de slotrit lag zo hoog aat niemand zich met de meest menselijke oogmerken uit het za del heeft willen verheffen. De enige man die letterlijk en U1lt het zadel ging, was tourdébutant Antoine Gubtierez- 22?®*^ S®Plaagd, liep hij een ronde achterstand op en op min der dan vijftig kilometer voor 2™, van de zwaarste na- w2 ,ur werd hij Per ambu- d£ vUc? Parkoers gebracht- rpnnoi-c uitvaller, waardoor 87 tol|r voltooiden, want zich ai ^f 7:!eke GuM Sibille had kenvl w ,de start teruggetrok ken van het slotstuk in Parijs. waardering niet sorteert. Vele waarne mers verwijten hem, in een Tour dc France waarin vaak tot het uiterste gestreden werd, een te nadrukkelijke afwachtende houding te hebben aange nomen. Vooral de Belgen hebben hem dat kwalijk genomen- Dat zij zich daarbij lieten leiden door een overdre ven chauvinisme, besmet als zij zijn door het merekxisme, is zonder meer waar Zoetemelk: „Ik ben als een der favorieten gestart. Ik kon winnen of verliezen- Ik heb verloren. Dat heeft me pijn gedaan- Maar ik accepteer de nederlaag- De etappe naar Roubaix, waarin ik op een belangrijk moment tijdens een beslissende ontsnapping een lekke band kreeg, heeft mij de das omgedaan". Het feit dat toen de organisatie in de Gan-Mercierploeg onvoldoende zou zijn geweest (het duurde te lang eer Zoetemelks ploegmakker Knetemann tijdens die ontsnapping de fiets aan zijn kopman afstond), de wetenschap dat tijdens de vlucht naar Roubaix Raymond Poulidor (de andere be schermde renner in de Gan-Merciere- quipe) niets gedaan heeft om het tempo der vluchters in het belang van de kopman te breken en de vaststel ling dat Zoetemelk onvoldoende auto riteit in zijn ploeg bezit; dat allemaal wuift de Nederlander weg- Hii wil er niets over horen- Hij laat de kritiek voor wat het is en zegt: „Niemand praat over het feit dat ik na mijn val in de Midi Libre verleden jaar bijna drie maanden in bed gele gen heb en een uitvoerige langdurige behandeling met antibiotica moest on dergaan Toen ik eenmaal weer op de fiets zat, diende ik van het absolute nulpunt, te vertrekken- Ik moest uit het niets terugkeren naar het niveau waarop ik vóór mijn val verkeerde. Niemand kon mij zeggen of dat luk ken zou. Ook de artsen niet- Zij voorspelden mij dat ik minstens een jaar nodig zou hebben Die tajd 'van terugkeer, vol onzekerheid, hoop ik nooit meer in mijn leven mee te maken- Die tijd duurde overigens tot in deze Tour". „Voor het eerst na mijn val keerde ik in het hooggebergte terug- Het was voor mij een proef die slaagde- Ik ben dan ook, al heb ik de Tour niet gewonnen, tevreden- Ik won dit jaar Parijs-Nicc, werd derde in de Cata laanse Week en speelde in tal van wedstrijden een hoofdrol- Volgend jaar kom ik terug, Ik hoop dan een favoriet te zijn die zal winnen", aldus Zoetemelk- De kritiek op je wijze van rijden, is je niet ontgaan. Wat is. je reactie? „Die kritiek laat me ijskoud- Ik ben tweemaal als strijdlustigste renner uitgeroepen- Eddie Merckx niet. Ik was in België al vóór de Tour het mik punt van een hetze- Ze doen maar- Het interesseert me niet", aldus Joop Zoetemelk- Gerard Vianen, Gerrie Knetemann en Gerben Karstens: drie Nederlan ders in buitenlandse dienst- Vianen en President Giscard d'Estaing applaudis seert voor de grote manni Ronde van Frankrijk. Vlnr. na de laat ste etappe op het podium: Joop Zoete melk. Fransesco Moser. Bernard The venet in zijn gele trui en Eddy Merckx. Karstens wilden een etappe winnen, zij slaagde er niet in. Karstens: „Ik heb er alles aan gedaan- De laatste dagen verkeerde Rik van Linden in de eindsprinten in een betere positie. Ik heb elke dag veel werk moeten doen, t aviiijuummij-a- oc liiuci- ïuou a. m het belang Tan onder meer van Lu- maa, ook Eeestaüik cien van Impe Een lachende Gerard Vianen: „Ger rie Knetemann was mijn kamerge noot- De glorie van zijn ritzege straal de dus ook een beetje op mij af" Knetemann: „Ik ben tevreden omdat ik een etappe won- Ik ben een beetje ontgoocheld Omdat ik in de bergen geen rol van betekenis kon spelen- De hitte is er een der oorzaken van- Warmte is mijn weertje niet- Na de etappe van Roubaix. waarin ik meer dan zes minuten verloor, ontbrak het me aan motivatie. Ik kreeg van de bergen nachtmerries"- Nederlanders wonnen in totaal vijf etappes; twee door Gan-Mercierleden (Knetemann en Zoetemelk), de reste rende drie door Frisol-rijders (Theo Smit en Kees Priem). De Frisol-ploeg opereerde op opvallende en aangena me wijze- Ploegleider Piet Liebregts: „Ik ben dik tevreden- Misschien is Hennie Kuiper voor enkelen in de bergen tegengevallen. Voor mij echter niet Hij was verkouden, hij heeft gedaan wat hij kon doen- Fedor den Hertog heeft mij ook niet teleurge steld- Ik had niet gedacht dat hij het er zo goed vanaf zou brengen"- De verhouding tussen Kuiper en Den Hertog liet te wensen over? „Inderdaad was het niet ideaal- Het had beter gekund Kuiper was kopman en alle ande re renners reden in zijn dienst-, Fedor was en bleef een door het Frisol-bednjf beschermde renner- Hennie en Fedor zaten elkaar dwars, trokken zich er ook aan elkaar op- Maar het is duidelijk dat je in een ploeg maar één kopman kunt hebben". Volg.nd seizoen zal Frisol een Bel gische ploeg zijn met, naar wordt aangenomen, slechts vijf Nederlandse renners- Of Hennie Kuiper er dan nog deel van zal uitmaken, is eeu grote vraag- Vaststaat dat Peter Post met zijn TI-Raleighploeg aan de Tour 1976 zal deelnemen- Op uitdagende wijze zei. tijdens de rustdag in Nice, Frisol- directeur Nico de Vries tegen Peter Post: „Peter, volgend jaar zal jij de vlag moeten overnemen"- Die woor den klonken uitdagend- Het niet van succes ontblote optre den van Frisol in de Tour is tevens ije de danken aan de knechten. Aan de naamlozen (waarvan Donald Allan er op de voorlaatste dag in slaagde de rode lantaarn over te dragen aan de Fransman Jacques Boulas). Zij, woe kerend met. bescheiden talent en capa citeit, vormden mede op basis van grote wilskracht de sterkte van een equipe. Frisoknecht Henk Prinsen: „Ik vind het een prestatie dat ik Parijs gehaald heb- Echt waar". Fri- sol-discipel Gerard Kamper: „De eer ste dagen ging het nog wel- Toen kwamen de cols- In één woord ver schrikkelijk- Je moet niet alleen licha- goede huize komen om de Tour te kunnen rijden- Of je nu bij de vedetten be hoort of niet"- Frisol-hoofdman Hennie Kuiper ten slotte: „Ik eindig de Tour onder de eerste vijftien. Op het eerste oog mag dat niet veel zeggen. Voor mijzelf zegt het erg veel- Het was mijn eerste Ronde van Frankrijk en ik moest nog veel leren. De verkoudheid heeft mij uitgerekend op mijn specifiek terrein, de bergen, parten gespeeld- Ik heb niettemin mijn trui van nationaal kampioen goed verdedigd- Ik ken de Tour nu en ik hoop volgend jaaF pardon achter op het in de hitte smeltende asfalt van een krachtenslo- perrd parcours- Deze sportief bijzonder geslaagde Tour was vol heroïek en dramatiek, rijk aan meeslependheid die met de dag meer tot de verbeelding van het publiek sprak. De Tour 1975 miste weliswaar een solistische klimmer (ook Lucien van Impe is bepaald niet het type-Fuente), maar bezat te mid den der strijders een 24-jarige jonge man die unaniem beschouwd wordt als een toekomstige winnaar: de tem peramentvolle Francesco Moser. Thevenet en Merckx: zij beheersten de soms helse tocht door Frank rijk- Thevenet: „De zwaarste dag was die waarop wij de Tourmalet beklom men. Toen heb ik geleden als een slaaf Toen ook was er geen sprake van dat ik winnen zou"- Eddie Merckx: „Een kampioen moet ook kunnen verliezen- Ik heb bewezen dat ik dat kan Ik wil nu niet beklaagd worden- Volgend jaar kom ik te rug"- PARIJS (ANP) Tussen de eer ste echte wedstrijd en zijn groot ste overwinning ligegn voor Ber nard Thevenet ruim dertien jaar. de helft van zijn leven. De belang rijkste feiten uit die loopbaan zijn: 1962: Bernard Thevenet slaagt op de landbouwschool van Charolles en krijgt van zijn ou ders een sportfiets. 1963: winnaar in zijn tweede wedstrijd bij de nieuwelingen, vader Henri stemt erin toe dat hij fietsen als sport kiest- 1965: bij de amateurs 23 overwinningen: 1966: winnaar van de ronde van Roussillon voor Ocana; derde in de Grand Prix des Nations achter Sadot en Oca na. 1967- militaire dienstplicht in het Batillon van Joinville. lid van Frankrijks bekendste wieler club ACCB. 1968 amateur kampioen van Frankrijk op ie weg. zevende in de Ronde van ie Toekomst, niet geselecteerd voor de spelen van Mexico. 1969: tweede in de Grand Prix des Nations achter Mortensem maar voor Zoetemelk- 1970: professio nalcontract bij Peugeot voor 700 gulden per maand- Winnaar van de tijdrit tegen de Mont Faron voor Gimondi en Merckx (geval len). Invaller in Peugeots toer- ploeg door liet afzeggen van Bracke. Ritzege in La Mongie voor Van den Bossche. Van Impe en Merckx 1971: als 'knecht' van winnaar Bracke mee naar de Ronde van Spanje, derde in de Dauphine Libéré na Merckx én Ocana. Vierde in de ronde van noble. In september den van zoon Eric- 1972: leiderstrui in de Dauphine Libéré. tweede in eindklassement, na Oca na. Winnaar van de ronden van Indre-et-Loire en Romandië, ne gende in de ronde van Frankrijk, ritoverwirmingen op de Ventoux en de Ballon d'Alsace. 1973: derde in de Ronde van Spanje na Merckx en Ocana- Leiderstrui in de Dau phine kwijtgeraakt aan Ocana door slechte (afsluitende) tijdrit; Frans kampioen op de weg; twee de in de ronde van Frankrijk na Ocana met riteeges in Meribel les Allues en op de baan van Vincen- nes in Parijs. 1974: Opgegeven in elfde etappe ronde van Frankrijk, winnaar ronde van Catalonië- 1975: Winnaar van de Dauphine Libéré. Moser tweede (op 457). Zoetemelk derde (op 4.57), Van Impe vijfde (op 5-35). Merckx 17e (op 10.44). Winnaar ronde van Frankrijk met ritoverwinnin- gen in Pra Loup en Serre- Cheva lier- pzc-sport-pzc -sport-pzc De Tour de France 1975 is aan de finish gearriveerd- Van de 140 renners bereikten er 88 de Ohamps Elysées- De Ronde verloor onderweg vedetten als Louis Ocana (ziek), Manuel Fuen- te (hopeloos uit vorm). Giovanni Bat- t-aglin (gevallen) en Jean Pierre Dan- guillaume: de Ronde liet naamlozen als Bruno Vicino, Bernard Croyet. en Joaquim Carvalho, en anderen, zonder pzc - sport - pzc - sport-pzc PARIJS (ANP) Walter Godefroot, de gereputeerde Belgische wegsprin- ter, heeft tot de laatste etappe van de tour gewacht om zi.jn traditionele spurtzege te behalen. Godefroot ver sloeg in de laatste meters van de 4000 kilometerlange ronde Mintkewicz en Gerben Karstens. De rit op de Champs Elysees en langs de Tuilerieën werd beheerst door de premies van 1000 franken, die per ronde te verdienen xvaren. Die stimu lans zorgde voor een levendige wed strijd waarvan het merendeel van de bijna een half miljoen toeschouwers nauwelijks een fractie heeft kunnen zien. Vijf rijders hebben hun premies in solo's verdiend, namelijk Claude Mag- ni. Don Allan. Michel Pollentier. Fedor den Hertog en Mauro Simonetti. De laatste reed bijna zeven ronden alleen voor het veld uit. maar in de laatste ronde werd hij teruggepakt door Her man van Springel, die daarmee de weg naar de ritox'erwinning voor zijo ploeggenoot Godefroot vrijmaakte. Simonetti had een grootste voorsprong van iet-s meer dan een minuut, Fedor den Hertog bleef op 45 seconden steken. Hij werd binnen enkele kilo meters ingelopen nadat burgemeester Bernard Merlin, met zijn broer Guy praktisch eigenaar van Merlin Plage, had bekend gemaakt dat hij een pre- rcid te bctale Philippine ma van- wij beUh geef nationale t Door dit alles is én Ad Tak An het amateurisme in de wiüérsjtort weer eens in opspraak gekomen. De nieuwe kampioen had dat misschien kunnen vermijden. Jan Rans. de kampioen pan vorig jaar. was zo verstandig om vóór de titelstrijd niet meer in te schrijven voor wielerwedstrijden die va hel kampioenschap werden gehouden Kennelijk hield de pientere Raas er al rekening mee dat htj wel eens kam pioen van Nederland op de. weg kon worden en dat hij dan ongetwijfeld meer startgeld (of 'reisvergoeding' zou kunnen vragen Inderdaad werd Jan kampioen en hij hoefde zelf niet eens in te schrijven' de comités bena derden hem vaak met het verzoek of hij alsjeblieft aan de start wilde ko men Raas ving ook behoorlijk wal startgeld en soms sloot hij een con tract af voor zijn hele ploeg 'Van Erp voor bijvoorbeeld 1000 gulden. Maar kennelijk heeft Ad Tak er geen moment op gerekend dat hii kam pioen van Nederlam den Hij schreef vó telstrijd wél in voor wedstrijden die na hel kampioen 'hap werden gehou den Dat deed hi< voor HeinkenszanA en dat deed hij ooi; voor Brutnlss'- Het wielereomité van Heinkenszand was zo beleefd om Tak zijn Inschrtf- vingskaart terug te sturen toen bleek dat hij plotseling 300 gulden eisde anders kom ik niet'/. De bewijslast daar is dus verdwenen. In Bruints*r hield men ook hel been stuf (geen startgeld) maar zond men de intchri) vingskaart niet terug en werd de zaak doorgespeeld naar de KNWU (wielren- Als Ad Tak niet ingeschreven had roor die wedstrijden zou hii ongetwijfeld niet zo in hel nieuw s zijn gekomen. Wellicht had Tak alle moeilijkheden nog kunnen voorkomen nis hij netjes de koersen waarvoor hij ingeschreven had wel had afgewerkt ook als men niet op zijn eisen zou ingaan. Voor andere koersen had hij dan kunnen in schrijven pas als hij met het. desbe treffende comité tol een akkoord was gekomen. Nu is het vrijwel zeker dat Ad Tak door de KNWU (en met name door de sportcommissie) zal worden aange pakt. Vooral ook omdat Ad Tak mei deze affaires de wielersport schade heeft berokkend. Landelijk, regionaal en plaatselijk doet ook de wielersport een beroep op financiële steun van de overheid Jbijvoorbeeld subsidies voor het jeugd.wielrennen) En men kan zich voorstellen dat de pleitbezorgers van de KNWU het bij de overheid (of bijvoorbeeld in een provinciale of ge meentelijke sportraad) moeilijker krij gen nu opnieuw duidelijk is dat het amateurisme in de wielersport vaak schijn-amateurisme is. Wielrennen is een dure sport (niet al leen kost een fiets veel. maar renners zijn inderdaad veel aan reiskosten kwijt). En er zal geen opschudding zijn als hier of daar een redelijke reis- vergoeding wordt gegeven. Maar als bekend is dat sommige comités vele honderden guldens uitgeven om at tractieve renners aan te trekken, gaat de overheid (rijk. provincie of gemeen te) zich wellicht afvragen vsaarom er ook nog subsidie bij de wielersport moet. Trouwens ook het bedrijfsleven (een van de belangrijkste financiële bronnen die de wielersport draaiende houdt) kreeg bedenkingen. Zo zijn ver schillende sponsors al uit de wieler sport getreden om dit soort financiële affaire in de amateur geleder en. Overigens is ook weer eens duidelijk geworden dat een nationaal kampioen schap alleen de renner niet absoluut attractief maakt. Zoals destijds we reldkampioen Harm Ottenbros minder startgeld kon vragen dan bijvoorbeeld een wereldkampioen als Eddy Merckx. zo is bij de amateurs ook Ad Tak een- minder spectaculaire Nederlandse kampioen. Jan Raas, onder meer win naar van een etappe in Olympia's Toer. had al veel meer naam toen hii nationaal kampioen werd en werd der halve veel meer gevraagd. Ad Tak vül nu ook zoveel mogelijk geld uit zijn ti tel slaan Hij doet dat alleen niet al te verstandig. JOOP VAN DEN BERG mie van 10.000 franken uitloofde voor de renner die het eerst dertig secon den voorsprong zou nemen. Mauro Simonetti kreeg van het veld iets meer vrijheid en toucheerde de vetste sprintpremie uit de ronde. De 163 km op de bekendste straa' van Europa had geen enkele invloed op de klassementen- De gele trui van Thevenet. kleefde aan het regenboog shirt van Merckx. Zoetemelk heeft in de slotfase nog een keer geprobeerd of hij Van Impe misschien van de derde plaats zou kunnen rijden, maar de kleine bergkoning reageerde on middellijk en van dat moment ging de strijd uitsluitend om de dagprijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7