PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PORTUGESE SOCIALISTEN EISEN VERTREK PREMIER GONCALVES Strijdkrachten woedend op Soares: Apollo en Sojoez nu weer apart op pad Record aantal - ruim 15.000 - bezoekers naar folkloristische dag in IJzendijke OVEREENKOMST VOOR TOPGESPREK HELSINKI Gewonden bij vechtpartijen met communisten in noorden Kansen op Sinaï- akkoord gestegen de krant van zeeland ad Problemen bij tweede koppeling snel opgelost JUUI j|8e jaargang no. 168 baandag 21 iuli I'75 LISSABON (AP, UPI, GPD, RTR) De Portugese socialistenleider Mario Soares heeft gister avond verklaard dat zijn partij bereid is weer zitting te nemen in de Portugese regering indien Vasco Goncalves wordt vervangen. „Goncalves is de sleutel tot de hele situatie", aldus Soares. Soares vertelde dit aan verslaggevers na een roerig weekeinde in Portugal. De socialistische partij hield een massale betoging in Lissabon en uit een aantal plaatsen kwamen berichten over groeiende anti communistische haatgevoelens: knokpartijen en aanvallen op communistische partijkwartieren. De Portugese strijdkrachten maakten gisteren bekend dat de enkele dagen tevoren afgekondigde staat van alarm was ingetrokken. Een woordvoerder van de Copcon verklaarde dat de staat van alarm voorbij was maar dat de troepen geweld zouden gebruiken om ongeregeldheden de kop in te drukken. In de sneltrein "Tirolerland" Is iaiig UI Wenen een bom ontploft waardoor mi controleur en twee rei- zijn gewond. Kort na de aip'ii/Ias belde een onbekende de joStis in Wenen op met de mededeling 14! hij als "justitiële guerrillastrijder" irantwoordelijk was voor de aanslag. De socialistische partij trok zich tien dagen geleden uit de regering terug omdat de communisten in de coalitie naar hun mening aanstuurden op een dictatuur. Zaterdagavond waarschuw de Soares een gehoor van naar schat ting 300.000 aanhangers dat Portugal bezig is te worden omgevormd tot een concentratiekamp. De deelnemers aan de manifestatie in Lissabon juichten hem geestdriftig toe en eisten in spreekkoren 'weg met Vasco, weg met Vasco' het heengaan van pre mier Vasco Goncalves. Inmiddels hebben Goncalves geestver wanten op het propagandabureau van het leger officieren die worden ge ïdentificeerd met de communistische partij een campagne ontketend om Soares in diskrediet te brengen. De beweging van de strijdkrachten heeft haar 'volledige steun' toegezegd aan premier Goncalves. De steuntoe- zegging was neergelegd in een com muniqué dat zondagochtend vroeg door de strijdkrachten werd Steun itïri ibreidü •toe vaal gebstffi as: atitii restü t UGSi u 'm 'eiligheidsconferentie begint 30 juli isii HG aordigt' Ds! Ifslondt ten. 18 jool en „De MFA bekrachtigt deze ochtend haar volledige steun aan kameraad Vasco Goncalves", aldus het communi qué. „Dit besluit maakt een einde aan de speculatie in Portugal en in het buitenland dat de premier ontslag zal nemen. De MFA beschouwt de door de socialistische leider Mario Soares gedane insinuaties als lasterlijk- De verklaringen van Soares, zo die juist zijn, verdienen de censuur en de af wijzing van de MFA". Het communiqué was het resultaat van een uren durende bijeenkomst van de uit 30 man bestaande militaire revolutionaire raad. Onze correspondent in Lissabon meldt over de situatie m Portugal het vol gende: De werkelijkheidszin en de partijdiscipline van Mario Soares' so cialistische partij hebben in het afge lopen weekeinde waarschijnlijk een burgeroorlog in Portugal voorkomen De communistische partij en de door de communisten beheerste eenheids- vakcentrale Intersindecol hebben zicb zwaar verkeken op de strijdvaardig heid en de massa-aanhang van de De oproep van de communisten en sommige vakverenigingen om barrica des op de wegen op te werpen ten einde de socialisten in Oporto en in Lissabon de weg te versperren voor Zie slot pagina 3 kolom 2) NÈVE (RTR, DPA, AFP) De stuurcommissie van de Euro- e conferentie voor veiligheid en samenwerking heeft zaterdag- "nd op een korte vergadering de teksten voor de slotdocumenten r economie, wetenschap, techniek en milieu officieel bekrachtigd, moeten nog enkele technische kwesties over overeenkomsten lake de veiligheid in Europa worden bekrachtigd. De verwac-h- was, dat dat zondagavond waarschijnlijk zou gebeuren. vrijheden te verbeteren en af te zien van inmenging in internationale aan gelegenheden van andere landen. Naleving Het document, waar de Russische bui tenlandse politiek twintig jaar lang naar heeft gestreefd, is dikwijls dub belzinnig en tegenstrijdig en niet wet telijk bindend. Afgevaardigden zeiden zaterdag dat de voornaamste vraag die overblijft is, of de bepalingen zullen worden nagevolgd. De Zwitserse afgevaardigde Rudolf Bindsohedler zei op een persconferen tie: „laten we eerlijk zijn, enkele tek sten zijn zeer slecht. Per slot van rekening hebben 35 koks in dit- brouw sel staan roeren De landen beloven reizen voor familiedoeleinden te ver gemakkelijken en aanvragen voor conferentie in Genève is dan geëin- na 22 maanden harde onderhan den tussen oost em west. Zater- :htend vroeg werd men liet eens op op 30 juli in Helsinki te laten conferentie wordt gezien als een jomatieke triomf van de Russische iijleiaer, Leonid Brezjnev. R< jsieiders uit 35 landen gaan staki een document ondertekenen srm volgens neutrale waarnemers overheersing van Oost-Europa door Sowjet-Unie door het westen b etend en de Sowjet-Unie daar sorer zich verbindt de menselijke ord naar lelsinki JSHINGTON (RTR) Presi- st Ford gaat van 30 juli tot 1 naar Helsinki om de top M dc Europese veiligheitlsconfc- jffle bij te wonen, aldus het |tle Huis. President Ford zal op io reis naar Europa, clie onge- s tien dagen zal duren, enkele ®erc hoofdsteden bezoeken. vertrekt op 26 juli uit; Was- Sgion en gaat naar Bonn en ïschau voordat hij Helsinki ®akt. Daarna gaat hij naar fearest (Roemenië) en Belgra- (Joegoslavië) om op 4 augus- naar Washington terug te ke- Het is mogelijk dat hij ook E ,°rt bezoek brengt aan Lon- ^Met de president, reizen zijn w en minister Kissinger van sëmandse zaken. fieuws nieuws op de pasri- s 2, 4 en 5. n- en buitenlands 'euws op de pagina's 1 en 3. en tv op pagina 6. 'Port op de pagina's 7, 8, 9, ea 11. en uitreis te vergemakkelijken voor mensen die met een burger van een ander deelnemend land willen hu wen. Er zijn speciale voorzieningen voor verbetering van het werk van journa listen, vergemakkelijken van reizen door burgers en het leggen van con tacten tussen zakenlieden in oost en west. Het hoofd van een westelijke delegatie noemde de conferentie een tamelijk succes voor het westen, om dat het communistische blok van het Warschau-pakt nu onderwerpen be spreekt die enkele jaren geleden nog taboe waren- Voor Brezjnev is de overeenkomst van speciale betekenis, omdat zij de weg vrij maakt voor een bezoek aan Washington en het beleggen van een conferentie van Europese communisti sche partijen. West-Duitsland De Westduitse regering zal nog voor het einde van de conferentie in Hel sinki overleg plegen met president Ford, president Giscard dTSstaing en premier Wilson, zo heeft zij dit week einde meegedeeld. SAN SALVADOR: De 20-jarige An ne Pohtamo uit Finland heeft za terdagavond in San Salvador de 'Miss Universe'-verkiezing gewon nen. Tweede werd een meisje uit Haiti, derde een Amerikaanse. Het wedstrijd.gebouw stond onder zwa re bewaking. Kort voor het begin van de verkiezing was een bom ontploft voor hei organisatiekan- toor. Daarbij viel een gewonde en ontstond grote materiële schade. Politieke groeperingen hadden aan gekondigd de gelegenheid te baat te nemen om hun verzet tegen de regering van El Salvador te onder strepen. Zware gevechten in Loeanda LOEANDA (RTR) Kort voor het middaguur zijn zondag in Loeanda weer zware gevechten uitgebroken. HPl strijdtoneel ligrt op 6 km van het centrum, vlak bij de haven van de Angolese hoofdstad, waar ongeveer 600 strijders van de bevrijdingsbewe ging FN LA een laatste steunpunt be zitten in een fort uit de 16e eeuw. Men neemt aan dat het gaat om een massale aanval van de rivaliserende bevrijdingsbeweging MPLA om het fort in te nemen. De vrees bestaat dat een nabijgelegen olieraffinaderij zal worden getroffen door mortiervuur,! met alle gevolgen voor de bevolking I van de aangrenzende Afrikaanse wijk. HOUSTON Het Russiche ruim tevaartuig 'Sojoez' verwijdert zich langzaam van de Amerikaan se Apollo, na de ontkoppelings procedure zaterdag, om een kunstmatige zonsverduistering voor fotografische experimenten tot stand te brengen. uitvoeren- Helemaal reëel is dat niet, want er zullen geen bemande Apollo's meer de ruimte ingaan- Het koppel ingssegment waarmee deze (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN Langzaam en behoedzaam dreven zaterdagmiddag om 16.26 uur onze tijd de ruimteschepen Apollo en Sojoez uit elkaar op 225 kilometer hoogte boven de Middellandse Zee. Dat was het definitieve einde van de eerste ontmoeting van Ameri kanen en Russen in de ruimte. „Missie volbracht!" riep de Rus sische commandant Leonov en kreeg als antwoord van zijn Amerikaanse collega Stafford: „Uitstekende show!". De gezamenlijke vlucht tussen eerste koppeling en laatste ontkoppeling had 41 uur en 11 minuten geduurd waarvan echter ongeveer een half uur ontkoppeld- Van een kortston dige ontkoppeling zaterdagmiddag werd gebruik gemaakt voor een wetenschappelijk experiment en voor een tweede koppeling waarbij ditmaal de Sojoez de jager was en de Apollo het doel- Het omgekeer de van deze procedure was het geval bij de eerste koppeling don derdagmiddag. Ook deze tweede en tering verliep soepel. Helemaal zonder problemen ging het daarna niet, want volgens Russi-i sche deskundigen hebben zich na de tweede koppeling even wat moeilijkheden voorgedaan- De Apollo-capsule zou zijn gaan schud den als een coctailshaker waardoor de combinatie in een roterende beweging kwam- Na 40 seconden hield het verschijnsel op en kon de zaak worden gestabiliseerd- Men zou nog altijd ook na de definitie ve scheiding op zoek zajn naar de oorzaak van het onvoorziene ver schijnsel dat achteraf op geen en kel ogenblik gevaar voor de ruim tevaarders heeft opgeleverd- Van Amerikaanse zijde is van dit onver wachte probleem geen melding ge maakt. Van Russische zijde werd erop gewe zen dat het slagen van deze twee zijdige koppelingsmanoeuvre aan toonde dat in de toekomst zowel een Apollo een Sojoez als een So joez een Apollo in de ruimte hulp kan bieden wanneer een capsule in moeilijkheden komt- Over en weer zou men dan reddingsacties kunnen HILVERSUM De NOS zal van daag van 11.35 tot 12.15 uur een directe uitzending verzorgen van de landing van de Sojoez-capsule. Het direct doorgeven van de lan ding in het gebied van Kazakstan betekent opnieuw een primeur in de Russische ruimtevaar tg eschie- denis. eerste ontmoeting in de ruimte werd uitgevoerd, is alleen ontwor pen voor deze ene combinatie. Toe gegeven moet wel worden dat hei systeem van op elkaar afgestemde koppelingsmechanismen dienstbaar is gebleken. Het is te hopen dat bij de ontwikkeling van een volgende generatie ruimteschepen, zoals de Amerikaanse Space Shuttle, die in 1979 operationeel wordt en een Russische evenknie die ook langere tijd in de ruimte zou kunnen blij ven, fnet een dergelijk koppelings mechanisme rekening wordt gehou den- 'Zonsverduistering' Het wetenschappelijk experiment dat tijdens de korte ontkoppeling plaatsvond, betrof het simuleren van een zonsverduistering voor de bemanning van de Sojoez- De Apol lo ging zó vliegen dat het ronde hitteschild van de Sojoez uit pre cies de maan voor de zon leek op aarde- Daardoor werd de buitenste Zie slot pagina 3 kolom 3) DE PAARDEN STONDEN CENTRAAL „VOLKSFEEST VOOR TOERISTEN EN WEST- ZEEVWS-VLAMINGEN" IJZENDIJKE Op de folkloris tische dag in IJzendijke is zater dag opnieuw een record-aantal bezoekers geboekt. Bezochten vorig jaar zo'n 10.000 mensen het sfeervolle evenement op de IJzendijkse markt, dit. jaar schatte men het aantal bezoe kers op ruim 15.000. De folklo ristische dag kon zodoende uit groeien tot de gebeurtenis die de organisatoren, de commissie streekmuseum "West-Zeeuwsch- Vlaanderen presenteert', er zich van hadden voorgesteld: een groot volksfeest voor West- Zeeuws-Vlamingen en toeristen. Het weer hielp daarbij een handje- De zon ging af en toe schuil achter een wolkendek, maar het bleef droog. De beste garantie voor een geslaagd eve nement vormde echter de sfeerrijke entourage. Dampende paarden, klom penkappers, koemelkers, koolzaaddor- sers. vlaszwiggelaars. boogschutters, een klederdrachtenshow, de gezellige braderie, die zoveel mogelijk aansloot op de folklore, een speenvarken aan het spit, een demonstratie brandblus- sen met een zeer oude spuit en de 30- jarige vrijgezel in de 'Ossewei'- Het is nog maar een greep uit de door dorps omroeper Peet de Martelaere ve aangekondigde delen, die zo'n groot publiek wisten te boeien. Een duidelijk centrale plaats namen tijdens de folkloristische dag de paar den in. 'Omdat het paard vroeger in het leven van alledag ook centraal stond', zeiden de organisatoren. Hel bleek een goede greep, want ook bij het publiek sloeg het aandeel van het paard aan als een hoogtepunt- Het begon zaterdagmorgen om half- tien met een kleurrijke feestelijke op tocht vanaf het CHV-terreïn naar de markt. Met muzikale escorte liepen in de stoet- mee: ringrijders te paard, ver sierde sjezen, de 'Zwinruïters' uit Nieuwvliet, de 'Haringruiters' uit Bier vliet, een landauer, ponywagens en een menwagen. In dat gezelschap bevond zich vergezeld van zijn echtgenote, ook burgmeester A. Schipper van Oostburg die aangekomen op de markt, de fol kloristische dag officieel opende. Hij liet er geen twijfel over bestaan zeer ingenomen te zijn met het evenement, dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan een succesrijke 'achterland-voorziening' heeft geholpen. De heer Schipper be nadrukte ook de solidariteit van de IJzendijkse bevolking, die in alle op zichten de handen in elkaar heeft ge slagen om weer een grootsere folklo ristische dag op touw te zetten. Op die solidariteit had ook voorzitter H- van de Vijver van de commissie Streekmu seum gewezen: „Het feest wordt ge dragen door de bevolking'. Hij bena drukte dat 'vandaag de folklore aan dacht krijgt-', en zei tegelijkertijd te hopen dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen altijd overwegend agrarisch zal blij- Gejonast VOORNAAMSTE PROBLEMEN ZOUDEN ZIJN OPGELOST JERUZALEM (RTR) Een vooraanstaand functionaris van de Israëlische regering is van mening dat de kansen op een nieuw tussentijds vredesakkoord tussen Israël en Egypte dit weekeinde aanzienlijk zijn gestegen. De niet met name genoemde funciona- ris vertelde verslaggevers dat het speciaal ministerieel onderhan delingsteam zaterdag het antwoord besprak van Washington op de jongste Israëlische voorstellen. De kansen op een akkoord zijn aanzienlijk verbeterd, zei hij. -Volgens het gezaghebbende Israëlische dagblad Haaretz hebben betrouwbare kringen in Washington laten weten dat "oilmen een paar dagen een akkoord zou kunnen worden bereikt'. Haaretz meldt dat de voornaamste problemen, betreffende de lijn van de Israëlische terugtrekking in de Sinai-woestijn en de controle van de waarschuwings systemen, zijn opgelost. Bij dit laatste probleem zou in de toekomst een rol voor de Amerikanen zijn weggelegd, in die zin dat zij belast zouden wor den met het beheer van de radar- en andere installaties aan zowel de Israë lische als de Egyptische kant van het Sinai-front. Het Egyptische weekblad Rose-El- Joessef sprak zondag tegen da* Egyp te als prijs voor een nieuw interim akkoord met Israël door bemiddeling van de Verenigde Staten, van plan zou zijn het vriendschapsverdrag met da Sowjet-Unie op te zeggen. Het in Cairo verschijnende blad. dat zich op een officiële kring beriep, zin speelde kennelijk op een ziarerdag in de in Beiroet verschijnende krant An- Nahar verschenen bericht. Veel Japanners bij baden verdronken Burgemeester Schipper beleefde de he- Ie dag van vroeg tot laat mee, evenals I de wethouders G. Claeys en J. Vergou we. Aan het eind van de middag reik-1 te de heer Schipper ook de prijzen uit aan de winnaars van de ringrijderij en op de liggende wip. Voor het zover was vochten echter met name de in klederdracht gestoken ringrijders op hun boerenpaarden een verbeten strijd uit om het kampioen schap van IJzendijke- Enthousiast be commentarieerd door de heer Van de Vijver probeerden ze tijdens ochtend en middagkampïoenschap zoveel mo gelijk ringen te bemachtigen, wat uit eindelijk Kees Houterman uit Koude- kerke het beste afging. Hij kon aan het eind van de middag door z'n col- lega-ringrijders worden gejonast als to taal-kampioen, een traditie overigens die bij het publiek minstens zoveel ap plaus oogstte als de prestaties te paard. Kees Houterman stak 27 van de in to taal 28 ringen. De verdere uitslag: 2 Adrie Reynierse 26 ringen, 3 Henk Houterman 25 r., 4 Adrie Provoost, 24 ringen. Provoost nestelde zich daarmee als Oostburger knap tussen de overige uit Koudekerke afkomstige koplopers- Zie slot pagina 4 kolom 4) TOKIO (RTR) In Japan zijn 37 mensen verdronken en worden er II vermist nadat miljoenen voor het eerst na het einde van het regensei zoen zondag naar buiten gingen en de kust opzochten. Dit heeft de Japanse radio meege deeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1