Dit najaar beheersovereenkomsten mogelijk voor gebieden in 'De Poel' J Antoine Tames in Hoogelande Diefstal van forel uit het Veerse Meer: boete van f250*- „Den Berg mag niet een mammoetinternaat worden" 7 ie ag BESTEMD VOOR WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Ereen Spot zonder prik 0 NIEUWE DIRECTEUR 'HUIZE DEN BERG'IN GOES BELG CALLEBERT WINNAAR VAN GROTE VLUCHT UIT BARCELONA Klopboormachine gestolen uit keet Green Spot zonder prik Hugo Metsers, eenheden in rondingen VKIJDAO 11 JUU 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERLEG LANDBOUW-LANDINRICHTING IN STREEK ROND kunst in zeeland VERGOEDINGEN VOOR SPAREN VAN HEGGEN EN GANZENGEBIED GOES Het komend najaar ^jen in 'De Poel' waarschijn lijk beheersovereenkomsten in werking kunnen treden voor het heggen- en ganzengebied. Het gaat daarbij om vrij unieke vrij willige overeenkomsten tussen boeren in het betrokken gebied en het rijk, De essentie is, dat erin wordt geregeld hoe vergoe dingen zullen uitpakken als te gemoetkoming voor de beper kingen, waarmee de boeren in deze landschappelijk waardevol le gebieden bij de uitoefening van hun bedrijf te maken heb ben. De aanzet voor de overeenkomsten is In de streek na langdurig: onder- handelen gegeven: een commissie met vertegenwoordigers van landbouw organisaties en de dienst landinrich ting in Zeeland hebben ervoor aan lafêl gezeten- Ir. L. Eelkema hoofd landinrichting is blij, dat de over- eensicmining 'van onderaf', is bereikt. maar wijst erop, dat er op landelijk 1 niveau nog goedkeuring aan moet worden gegeven: de beheersovereen komsten moeten voor een deel met het ministerie van landbouw, voor een deel met erm worden afgesloten. Zijn Indruk is, dat men in Den Haag op i details nog wat opmerkingen zou kun nen plaatsen, maar dat daar wel in stemming wordt gevonden met liet totaal van de overeenkomsten en de hoofdzaken uit de richtlijnen. Als het fiat van het rijk afkomt zullen er in de streek voorlichtingsbijeen komsten worden gehouden over wat met de beheersovereenkomsten sa menhangt. Ir. Eelkema: „De zaak nu op papier rond in de streek. Maar het gaat om overeenkomsten op vrij willige basis. De vraag is of de boar eraan wil Het moet een vergoeding zijn. geen omkoperij. Men moet perkingen en vergoedingen ook in zijn bedrijfssysteem willen opnemen, ben er blij mee, dat men in de streek tot elkaa.r is gekomen- Men mag aan nemen, dat de beheersovereenkomsten juridisch ook gerelateerd zullen wor den aan .lannen voor landschapspar ken en dergelijke, dat er "wordt gepro beerd in die richting aansluiting te vinden. Dat kan voor de streek overi gens alleeen een verbetering inhouden, Als de zaken doorgaan, lijkt mij voor al de continuïteit van belang". BEPERKINGEN Bij het overleg in de commissie zaten twee elementen voor: aan de ene kant stond het behoud van liet beggenlantl- schap en het ganzengebied na de ver-ka veling van De Poel voorop, aan de andere kant ging het erom de be staanszekerheid van de boer in deze gebieden met (landbouw)beperkingen omgeven gebieden te verzekeren. Van uit die uitgangspositie werd toege werkt naar vergoedingen voor het in stand houden van heggen en terreinen en het onderhouden ervan. Daarbij ging liet erom, dat de boer arbeidsinkomen moet behouden dat vergelijkbaar is met dat van zijn buurman in 'De Poel'. Voor het ganzengebied komen de be perkingen erop neer, dat het grasland niet mag worden gescheurd of ver nieuwd, dat de terreinen niet mogen worden onder meer ook meerkosten ten gedempt- Bij de vergoedingen woren onder meer ook meerkosten opgevoerd als gevolg van bijvoorbeeld langer stalperiode, een vermindering van grasopbremgst en de kwaliteit van het gras. In het heggen-landschap gaat het erom, dat de heg werd bijge- snoeid, dat ©r geen vuil in de heg wordt gestort, niet wordt bemest of geen verdelgende middelen worden ge bruikt. Voor de vergoeding zijn ■RO! juli li: gevA ?en. (ADVERTENTIE) onder meer de slechtere bewerkbaar heid, het onderhoud van de heggen, landverlies, de beletsels voor vergro ting van de percelen en vormverbete ring opgevoerd. De overeenkomst voorziet ook in de benoeming van een 'vertrouwenscom missie'- Ze bestaat uit iemand van het landbouwschap Zeeland en staatsbos beheer, die samen een voorzitter be noemen. Tot de bevoegdheden horen het vaststellen van de vergoedingen, een herziening van die vergoedingen na drie jaar, uitbrengen van bindende adviezen bij geschillen en de mogelijk heid een boete, op te leggen. POSITIEF Ir- D. Luteyn (voorzitter van de ZLM) benadert de overeenkomst 'bij zonder positief'. Van groot belang acht hij de vrijwilligheid van de af te sluiten overeenkomsten, van groot be lang vindt hij ook, dat de boer niet alleen mooie woorden krijgt als be heerder van het landschap, maar dat er nu ook duidelijk en concreet over geld wordt gesproken. „Het is goed, dat deze zaak in de privaatrechtelijke sfeer ls gehouden, de vrijwilligheid blijft gewaarborgd en te regelen zijn deze dingen in bestemmingsplannen alleeen k-an werken bij vol toch niet." Hij meent, dat. de regeling dewerkingvandeboereneenre- alleen kan werken bij volledige me dewerking van de boeren een re den, waarom hij een zo spoedig moge lijk vastleggen van de voorlichtings bijeenkomsten voorstaat. Naar zijn mening zal een beheersover eenkomst met name in het ganzenge bied wel aanslaan bi.i de boeren- Wel blijft men daar ook bij een goede financiële regeling sterker nog dan in het heggengebied zitten met „het sociale ipect van een beperking van de bedrijven". Als die beperkingen te groot zouden worden en daarmee ook de rijksvergoedingen zouden stij gen zou het zin hebben te bekijken of het niet beter is da tde overheid het ganzengebied zou aankopen. Ook dat zou dan overigens op basis van vrijwilligheid moeten gebeuren, vindt hij. GEACCEPTEERD ling, die gebied m feite wat geld oor liet ganzen- en heggen-1 op stapel staat. „Het is in wij altijd hebben voorgespic- toe moest", meent 1 «Lr. W- Woiff vice-voorzitter Zeeuws coördinatieorgaan voor na tuur- en landschapsbeschernung. „Ik heb liet idee, dat de hele opzet van de zaak goed Ls. Maar of dat zo is en boe liet werkt, kun je eigenlijk pas beoordelen als een verlenging van de overeenkomsten aan de orde komt. De hoofdzaak is, dat voor de eerste keer de boer op vrij grote schaal als landschapsbelu-erder wordt gezien en geaccepteerd." Naar de indruk van de heer Wolff is j de belangstelling voor de overeenkom-1 sten in de streek 'niet slecht'- Hij vindt een en ander voor het heggenge- bied 'een hele mooie oplossing'. Wolff: „Voor het ganzengebied vraag ik me af of het op de lange duur niet helemaal door de overheid zal moeten worden aangekocht. Misschien dat er wel erg veel beperkingen aan de land bouw moeten worden opgelegd op den duur. BELG TOONDE ZICH ONSPORTIEF VISSER MIDDELBURG De Belg P. H. M. de S. toonde zich op 14 maart een onsportief visser.'Na een dagje vissen aan -het Veese Meer stal hi,j bij ver. trek een aantal forellen uit een daar afgemeerd bootje. Deze forel was ech ter bestemd voor wetenschappelijk onderzoek. Op de zifting van de poli tierechter in Middelburg werd de man donderdagmorgen te verstaan gegeven dat hij daarmee een 'rot-streek' had uitgehaald. Bovendien betekende de diefstal van de forel een aanzienlijk vertraging voor het onderzoek naa deze speciaal in het Veerse Meer uitgezette vissoort. „VOORLOPIG NIET UITBREIDEN, WEL NIEUWBOUW" GOES „Huize den Berg is tonder mcèr toe aan vervangende nieuwbouw, want de huidige ac- comodatie biedt onvoldoende mo gelijkheden om echt optimaal te kunnen functioneren. Maar wan neer we gaan bouwen, lioeft voor mij het aantal bedden niet om hoog. We willen een klein, sfeer vol tehuis blijven en geen mam moet-internaat worden-" Het te huis voor zwakzinnige kinderen aan de Goese 's-Heer Hendrik- Idnderenstraat, 'Den Berg' heeft een nieuwe directeur: 11. E- van Berkel (50). Op het gebied van de zwakzinni genzorg is er nog erg vee! te doen, ook in Zeeland. Tot die conclusie is de nieuwe directeur van Den Berg' wel gekomen. Overigens is hij 'geen nieuwe' in het tehuis; sinds augustus 1972 vervulde hij de fractie van ver pleegkundig-directeur, toen ge- neesheer-directeur A. F. R- van Opdorp vertrok, hebben de staf- de ondernemingsraad en het be stuur van de oudervereniging de kandidatuur van de heer Van Berkel gesteund. „Ik ben daar erg blij mee," zegt de met ingang van 1 juli benoemde directeur nu, 'maar het legt je wel zware ver plichtingen op." Ook in de zwakzinnigenzorg heeft ie heer Van Berkel. geboren in Bussum, al vele jaren van erva ring achter de rug- Hij heeft alle mogelijke functies in de zwakzin nigenzorg hekleed voor hij in 1972 verpleegkundig-directeur van Den Berg' werd, een tehuis van ie Sint Jozefsbichtmg in 's-Herto- genbosch (aangesloten bij de stichting Samivoz). dat het regionale overleg wat meer inhoud gaat krijgen-" Een ding moet men in het stre ven naar specialisatie in de zwak zinnigenzorg volgens de heer Van Berkel echter niet uit het oog verliezen: het recht van de oude ren om te kunnen kiezen in welk tehuis hun kind zal worden opge nomen- „Je specialisatie zal dus net zover mogen gaan, dat ou ders hun kind met een bepaalde graad van zwakzinnigheid alleen In dat tehuis geplaatst krijgen. Je moet de ouders wel de vrijheid blijven geven om zelf te kiezen." meent de nieuwe directeur van 'Den Berg'. Plannen Er staat heel wat te gebeuren in de nabije toekomst in 'Den Berg'. Hoewel de nieuwbouwplannen al geruime tijd klaarliggen (en het tehuis in de 's-Heer Hendrikskin- derenstraat- ook echt wel aan ver vanging toe is) zal met het nog geruime tijd met de huidige acco- modatae moeten doen. „We zijn bezig met het uitwerken van plannen om een groep van acht pupillen onder te brengen in een woning aan de Grote Kade. dus buiten het tehuis- En dan wordt het echt geen gezinsvervangend tehuis hoor, want onze eerste taak blijft het beheren van een inrichting, waar de pupillen een zo optimaal mogelijk onderko men en een zo optimaal mogelij ke opvoeding krijgen. Wanneer de pupillen geschikt zijn voor een gezinsvervangend tehuis behoren ze te worden overgeplaatst. Voor die acht pupillen willen we met de woning aan de Grote Kade. sen zo veel mogelijk genormali seerde voorziening treffen- Mo menteel komen ze namelijk te weinig in contact met het norma le leerpatroon-" Wanneer de acht pupillen verhuisd zijn, komt e.r in Den Berg', waar al jaren gewoe kerd wordt met de beperkte ruimte, de mogelijkheid wat meer leefruimte voor de bewo ners te scheppen. Bovendien wordt momenteel hekeken of er nog uitbreidingsmogelijkheden zijn in de directe omgeving van het tehuis. Over die ontwikkelingen zegt de heer Van Berkel: „In sommige instellingen wordt met alle activi teiten op het gebied van de huis vesting gestopt, zodra er nieuw bouwplannen komen- Zo doen we het niet. We gaan gewoon door tot op het moment dat we naar de nieuwbouw kunnen. En over het beddenbestand zegt de directeur van Den Berg: „Zee land telt momenteel, door een verkeerde planning, misschien wel teveel bedden, maar ik stel met nadruk dat 'Den Berg' niet de dupe mag worden van een dergelijke verkeerde planning- Men moet ons de kans geven vervangende nieuwbouw te ple gen. En dan vind ik bovendien dat wij die nieuwbouw mogen dammen, op grond van ons be werk bestaansrecht." h beweging De zwakzinnigenzorg in Zeeland is in beweging. Zo is er vooral de laatste maanden bard gewerkt wn de instelling van een provin ciaal Over leg-organ Zwakzinni genzorg. Via dit orgaan wordt onder meer gewerkt aan een nau we samenwerking én vooral sa- Menspaar tussen de drie teliui- icn voor zwakzinnigenzorg in «eland ('vijvervreugd' in Middel burg met 250 bedden, 'De Sterre' in Qinge met 250 bedden en 'Den Berg" m Goes met 100 bedden). iJiet heeft erg lang geduurd, vind ut, voor de drie tehuizen eindelijk cas samen om de tafel zijn gaan atten- Misschien ook wel begrij pelijk, gezien de vroegere situa tie, toen men nog helemaal uit- png van de opvatting dat katho lieke zwakzinnige moesten wor- u® ondergebracht in katholieke tehuizenen protestantse in pro testantse. Maar ik geloof dat we ue huidige ontwikkelingen zonder rieer positief moeten henaderen, wanneer we praten over speciali satie in de zwakzinnigenzorg zal si' toch een steeds terugkerend en uitvoerig overleg tussen de verschillende tehuizen onderling moeten zijn. trouwens ik hoop H E. VAN BERKEL Officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen rekende het feit zwaar aan. Hij noemde de handelswijze van S. met nadruk 'verdomd kinderachtig" en eiste 250 gulden boete. Politierechter mr. P. van Empel vonniste conform. De politierechter behandelde donder dag ook een aantal kleinere diefstal en heüngzaken tegen een viertal jeug dige verdachten. Twee daarvan waren op de zitting verschenen. De 20-jarige Middelburger M. J. stond terecht we gens diefstal van een fiets en poging tot inbraak in Vlïssingen. De officier eiste daarvoor 200 gulden en een week voorwaardelijk. De poli tierechter legde deze straf conform op. De eveneens 20-jarige Middelbur ger E. B. S. bleek alleen schuldig aan heling van een flitsapparaat. De eis was 250 gulden. Het vonnis 200 gul den. De twee andere verdachten werden bij verstek veroordeeld. De 24-jarige Middelburger R. v. H. kreeg 250 gul den wegens heling van een aantal flessen drank en de 20 jarige W. J. C. uit Vlïssingen 150 gulden wegens he ling van de door J. gestolen fiets. De Vlissinger J. I. V. stond voor de politierechter wegens een geval van mishandeling. De man had het met een plaatsgenoot aan de stok gehad in een café, maar de heren besloten hun onmin later uit te praten. Bij dit gesprek hep de zaak toch weer uit de hand en zou V. de ander in diens woning geschopt hebben. Olifant V. zelf hield het erop dat hij zijn opponent per ongeluk mtft zijn knie had geraakt. De officier eiste toch 150 gulden boete. De Vlissinger vond het allemaal maar flauwekul. .De man maakt van een mug een olifant," zei hij tot de politierechter. „Dan zal ik van de olifarJt weer een mug maken en spreek ik u bi.j gebrek aan bewijs vrij." was de reactie van mr. van Empel. De Veerenaar G. M. P. werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 100 gulden. De jongeman had een leeftijdgenoot zo toegetakeld dat deze enige tanden verloor. De betrokkene presenteerde de rekening op de zit ting, waarna deze vordering ruim 144 gulden groot ook werd toege wezen. De in Vlissingen gestationeerde zee man K- R. maakte het in de Schelde- stad al te bont. De man kwam op het plaatselijke politiebureau Magen dat een taxi ondernemer hem niet wilde vervoeren. Deze laatste deed dat om dat de man een vorige rit niet had betaald. Toen R- pp het politiebureau geen ge hoor kreeg voor zijn klachten en et name voor zijn verzoek hem naar de haven te brengen gooide hij een ruit in. Dat kwam hem bij verstek op 100 gulden boete te staan. Duivenrubriek H. van de Hemel uit Philippine eerste Zeeuw BIERVLIET Aan het nationaal en internationaal concours vanuit Spaanse stad Barcelona namen in taal 8301 duiven deel, waarvan meer dan 4000 Belgische en meer dhn 1000 Nederlandse duiven. Er vlogen veel Duitse duiven mee. Begrijpelijk, dat Noord Frankrijk, dat ook aan vlucht deelneemt zo op het oog in een zeer bevoorrechte positie ligt, maar de werkelijke lange afstandsvliegers trekken zich blijkbaar van 100 kilome ter meer of minder niet aan. Callebert uit Zarren in West-Vlaande- ren heeft de iffternationale overwin ning behaald. Het concours vanuit Barcelona kende een voorspoedig verloop. Ondanks de twee dagen uitgestelde lossing, w door de duiven meer dan acht dagen in de manden moesten zitten en on danks de heersende noordoostenwind kwamen maandagmorgen de eerste meldingen binnen op een tijdstip, dat nog niemand aan een Barcelonaduif dacht. De West Vlaamse Callebert fondspeler draaide zijn duif om 7.46 uur en hij speelt een afstand van 1070 km. In Duitsland waren er ook heel vroeg al enkele tientallen duiven en de Bel gische duiven, die voor het middaguur vielen, zijn niet te tellen. Gerard van Hee uit Wervïk had 's avonds om 8.00 uur al 15 duiven geklokt en de ge broeders Denijs uit Zulte hadden van hun 35 ingekorfde duiven, er al 17 binnen. In Zeeland kon men op maan dag het concours al sluiten en dat is in de geschiedenis van Barcelona nog nimmer gebeurd. H. van de Hemel uit Philippine draai de als eerste Zeeuw om 12.45 uur, dezelfde blauwe doffer, die in 1974 de 4e prijs provinciaal won. Ook H. Begheijn, die op Pau een vroege duif klokte is weer present terwijl de provinciale overwinnaar van J. Haak uit Hoek, de duif die in 1974 Barcelona won, nu weer vroeg de Mok zit. Zeer vroeg, doch niet provinciaal getekend zit de duif van H. Corre uit Westkapelle. In Zeeland Mokten verder vroeg: Klaassen-Taillie Schoonijke 14.11 en 17.43 uur J- Willemsen Terneuzen 14.34 uur, W. de uamer Philippine 15.35 uur, J. Duste Oostburg 15.43 uur, Th. de Buck Sluis 16.20 uur, H. Koch en Zn Terneuzen 16-55 uur, H. Calon Sasput 17.24 uur en 20-15 uur, de Meulmeester Arnemuiden 16.36 uur, H. Moolenbroek Breskens 17.20 uur. J. van Peenen Vlissingen 16.53 uur, G. de Wever Schoondijke 17.45 uur, J. van Driel Groeda 18.10 uur. Polei Kapel-Ie 19.30 uur hoe abnormaal zwaar dit seizoen is blijkt weer maar eens uit het verloop van de vluchten bij de za terdagvliegers. De oude duiven van Orleans konden pas maangdag gelost worden, terwijl de jonge duiven zater dag vanuit St Ghisladn pas na de middag gelost werden. Ondanks de korte afstand stonden concoursen uren open en de eert duiven kwamen aan snelheden Vis beneden de 900 m.pm. Bij EMM te Terneuzen vlogen 320 jonge duiven. De eerste haalde een minuutsnelheid van 821 m en de duur van de wedstrijd was drie uur. Begrij pelijk, dat er onder die omstandighe den heel wat achterblijvers wa ren. De uitslag is: F. Dieleman 1, P. Scheele 2 en 8, J. Bareman 3. gebroe ders Zeegers 4. G. Neels 5 en 9, J. van de Berghe 6, W. van Hoeve 7, M. de Visser 10. In Schoondijke vlogen zondag 58 ou de duiven uit Dourdan, le 971 m-p.m. G. de Wever 1, 2, 4, 5. C. Jansen 3, 7, Beier-Dobbelaere 6. P. de Hullu 8, Klaassen-Taillie, 9 R. Postma 10. De 30 jonge duiven deden er aanmer kelijk langer over. le 18.00 uur, laat ste 20.48 uur. De uitslag luidt: J, Tournois en zn 1, 3, J. Temmerman 2, 5, C. Jansen 4, 6. 9, Beijer-Dobbelaere 7,8. Klaassen Taillie 10. Op Doornik 93 oude duiven, le 1017 m. S. Taillie 1 en 4. G. Gernaert 2 en 3. J. Tournois en zn 5 en 9, J. Temmerman 6 ai 8, Klaassen-Taillie 7, Beiere-Dobbelare 10. Met 209 jonge duiven, le 1047 m.p.m.: J. Temmerman 1 en 2, J. Pijcke 3 en 8. C. Jansen 4, 5 en 10, R. Postma 6, gebroeders Huish 7 en 9. EMM Terneuzen met 42 duiven op Orleans, maandag gelost, 1046 m.pm. gebroeders Zeegers 1 en 2, J. Bare man 3, A. de Bruine 4, 5 en 10, A. Scheele 6, W. van Hoeve 7, 8 en SINT-MAARTENSDIJK Uit kist van een bouwkeet aan de Groene- dijk te Sint-Maartensdijk werd een klopboormachine ontvreemd, waarde 250,-. De daders hebben het slot van de kist geforceerd. (ADVERTENTIE) in-ij In de consistorie bij de kapel van Sint-Maarten te Hoogelan de, het historisch knooppunt van wegen tussen Middelburg, Grijps- kerke, Biggekerke en Koudeker- ke, wordt de reeks zomertentoon- stellïngen van beeldende kunst voortgezet met een expositie van werken van de kunstenaar Antoi ne Tames. Tames laat in een serie schilde rijen vooral zijn uitwerking van het, begrip 'vervreemding' zie::: verlatenheid, afstand, een koel landschap waarin de destructie woekert, niet helemaal zonder le zen. maar er wel dicht bij. Tames registreert niet alleen, hij levert kritisch commentaar bij zijn registratie en dat dan in zo'n indringende vorm dat hij alle vrijblijvendheid laat voor wat ze is of zou kunnen zijn. Zijn kri tiek geldt het verdringen van le ven in het landschap, de afbraak van leefbaarheid, het opdringen van andere dan strikt natuurlijke krachten, er is in dat beeldver haal nog plaats voor mensen, maar ze staan en bewegen op afstand van wat het beeld pri mair beheerst- Tames ontkomt gelukkig aan het leggen van al te nadrukkelijk literaire' accenten. Hij gebruikt knappe kleurstellin gen en stelt die even knap in dienst van zijn totalen: schil derijen die deze tentoonstelling ie moeite waard maken. Hooglande, Meln cultureel oen- -rum, kan voor velen een geschik- :e pauzepiaa-.s zijn tijdens een -ondri: over het groene eiland Walcheren. Vanftrond. acht uur! ^even Marie Louise du Buy W'eni- ger en Jan Maarien Komtcr er concerten van dit duo 'Anthodia' werden in Hoogelande zeer beju beld- Ditmaal is he: programma 'Spaans': volksmuziek en hoofse zangen. Na afloop staat de con sistorie open voor het publiek dat dan meteen de tentoonstel ling van Antoine Tames kan be zichtigen. O- (Antoine Tames, schilderijen en houtskooltekeningen Tot 19 juli, dagelijks open van 14-00 tor, 18.00 Om. zoals hij zelf zegt. het contact met de beeldende kunst in de zomer maanden niet helemaal te verliezen heeft galeriehouder P. A. van Geyt uit Hulst besloten een reeks je zogenaam de mini-exposities in te richten. Mini in tweeërlei opzicht. Er is een in aantal bescheiden collectie van een bepaalde kunstenaar te zien en ook ruimtelijk wordt op kleinere voet leefd. Het vertrek dat de galeriehou der voor zijn mini-werk gebruikt, is nieuw. Dat wil zeggen pas opgeknapt van een dorre bergruimte tot een smaakvol wit zaaltje, dat perfect sa mengaat met de boekhandel 'In den sconen hoek' aan de Steenstraat. Momenteel 'draait' bij Van Geyt de tweede mini-expositie (na Pieter de Boat) met vijftien olieverven van Hu- go Metsers, de oude. Schilderijen die zonder uitzondering (alweer) draaien om cirkels, ronde figuren en Meuren. Sommige zijn veelkleurig, de mooiste minderMeurig. Maar meestal is de Steense schilder evenwichtig en voor al rustgevend aan het werk geweest. Hij zal gestreefd hebben naar eenhe den is daar althans bijzonder in geslaagd zowel in vorm als in het algemeen. Metsers heeft zijn kwast lang in de kast laten liggen, maar| het merendeel van de bezoekers da: van de mini-expositie bij Van Geyt' Bewoond onbewoond. zijn dat hij er weer is. Metsers de Wat kan men beter doen dat de toekomstige bezoeker van Geyt de citaten mee te geven, die Metsers op zijn eigen lijf heeft geschreven: „Men mag nooit verwachten van een schil der dat hij in zijn werk dingen sugge reert die niet typisch picturaal zijn: Meur en vorm. Een schilder, die bij het schilderen van een fles ook de materie van het glas wil weergeven, zit op het terrein van de glasblazer" (Gris). Er.: ..Kleur is voor ons een expressie middel geworden, even levend als taal. We gebruiken Meuren als een nieuw communicatiemiddel. Een Meur op een vlak beïnvloedt alle andere Meuren op dat vlak. Als een kleur vals is met betrekking tot ce andere kleuren, dan moe: men volledig herbe ginnen" (Daiaunay). En; .„Alleen een rijke Meur garandeert een rijpe vorm' (Cézanne). Tot slot: .Elke geometrische vorm kan volmaakt zijn. Een cirkel is vol maakt." De combinatie van de citaten is tot 21 juli dagelijks met uitzondering van dinsdagen bij Van Geyt te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7