THEO SMIT VERBAAST KARAVAAN WEER MET ONBEDREIGDE ZEGE ZOETEMELK GROOTSTE VERLIEZER IN AANLOOP NAAR DE PYRENEEËN Jimmy Connors: rijk worden door verliezen Achterstand op Merckx aS bijna vijf minuten Weer tweede... Wereldtitel? Tijdrit Jan Jansen Sportcommentaar Pyreneeën ZOETEMELK, KUIPER, KNETEMANN FEDOR DEN HERTOG IN BIJ DE EERSTE 25 BERNARD THEVENET GROOTSTE CONCURRENT VAN EDDY MERCKX 1 JUl< MAANDAG 7 JULI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 pzc-sporl-pzc-spopt-pzc pzc-sport - pzc-sport - pzc FLEURANCE Voor de bergen komen heeft Theo Smit nog een keer toegesla gen. In de halve rit op zater dag, van Langon naar Fleu- rance, zorgde hij voor zijn tweede en Frisols derde etap pe-overwinning. Smit won de rit als was het een herhaling van Merlin Plage. Met overmacht, met gemak en aan de 'andere' kant van de weg. Een kleine 300 meter voor de streep scheurde hij zich los van de mas sa, vloog alleen in de wind en liet de anderen met Van Linden vech ten om de tweede plaats. Niemand heeft Smit nog bedreigd na zijn demarrage aan het. eind van een vlakke rit. Een etappe waarin het peloton vrijwel constant bij el kaar bleef en waarin Jacques Es- classan de winnaar van Le Mans, werd uitgeschakeld. Esclassan kwam in de eindsprint opnieuw in botsing met Van Lin den, maar dit keer was hij zelf liet slachtoffer en niet de Belg. Met een gebroken rechtersleutelbeen en wonden aan het gezicht, werd hij per ambulance van het circuit ge voerd. De man. die na de spurt in Le Alans door Gerard Vianen een ge vaar voor alle andere sprinters werd genoemd, probeerde binnen door. langs de afzetting Van Lin den te passeren. Het gat was te klein en de Fransman trachtte zicli er al duwend door te w ringen. Van Linden liet zich echter niet opzij zetten en Esclassan veerde terug tegen de ballustrade, bleef met zijn trapper of stuur haken en sloeg plat tegen het asfalt. Het. incident was van geen enkele invloed op de overwinning van Smit. Rik van Linden bevestigde dat de Nederlander al weg was, toen het gewring van Esclassan begon. Smit zei niets te hebben gezien van een valpartij. „Zo'n 300 meter voor de streep, toen ik het finish doek zag, ben ik aangegaan. Daarna heb ik niet meer omgeke ken. Gewoon zo snel ais mogelijk was doorgereden. Zo moeilijk als ik het op weg naar Bordeaux had, zo gemakkelijk ging het nu. Het leek in die sprint net of het van zelf ging". Smit- heeft de hele dag overtuigend gereden. „Ik moest wel- Dit was mijn laatste kans en ik had er vandaag de goede benen voor. Bij de point chaud 'neb ik ook al meegesprint en ook daar won ik gemakkelijk". De kleine, in Half weg wonende, Amsterdammer zorgde er voor dat Rik van Linden voor de zesde keer in deze ronde en voor de 18e keer in dit seizoen als tweede eindigde. Denkt Theo Smit de snelste man uit het veld te zijn? „Nee, dat denk ik niet. Er zijn een stuk of vijf zes mannen, die verschrikkelijk goed kunnen sprinten. Merckx en Moser, Van Linden en Esclassan, Godegroot en Karstens en ik. Er zijn veel rap pen, ook al is Sercu er niet bij, en je kimt niet op iedereen letten. Ik heb misschien het geluk dat zij nog wat minder aandacht aan mü besteden". De onbekendheid van Theo Smit verdwijnt echter snel. De manier waarop hij vier sprints onderweg heeft gewonnen, was indrukwek kend. Maar Smit houdt voorlopig liet 'voordeel' dat hij niet dagelijks meesprint. Hij waagt zich slechts in het gedrang als hij een goede kans ziet. Niet in Bordeaux op dp baan, wel in Fleurancc. waar een drietal rondjes moest worden gerp- den en waar hij voldoende tijd had liet terrein te verkennen. Een vleug je onervarenheid dat waarschijn lijk binnen de korste keren zal verdwijnen en hem tot de snelste wegsprinter maken. Een wereldkampioen? Smit: „Ik kan de toekomst niet voorspellen. Het hangt natuurlijk ook sterk van het parkoers af. Wanneer dat zo is als in Montreal waarschijnlijk niet. Dit jaar in België mogelijk ook niet. In de Ronde van België min wij langs Yvoir gekomen en ik vond het behoorlijk zwaar. Maar alles hangt feitelijk af van de ma nier waarop de koers wordt gere den"- Theo Smit heeft angst voor de bergen, al beschouwt hij het kar wei nog niet als geklaard na twee etappe-overwinningen Hij durft ook niet te zeggen dat deze tour voor hem geslaagd is. „Geslaagd ben je nooit als pofessional. Zelfs Merckx niet, die moet zich ook nog iedere dag bewijzen. Ik wil doorgaan. Tot in Parijs en als het niet lukt ben ik gewoon eerder thuis dan de anderen. Maar het is mijn belang Parijs te halen, dat is veel beter voor de contracten na de tour. De meest succesvolle man uit de ploeg van Frisol is een typische Nederlander, die nimmer de waar de van het geld vergeet. Zelfs niet onmiddellijk na zijn tweede grote succes, dat hem. of liever de ploeg weer 2000 gulden uit de premiepot van Frisol opleverde. Hij bewees net toen men hem vroeg te pose ren voor de dagelijkse reclamefoto van een Franse frisdrankenfabriek. „Eerst geld", riep Smit. Adjunct ploegleider Edgar de Maere over tuigde hem ervan dat weigeren niet in het belang van zijn carrière zou zijn. Daarom dronk Smit la chend zijn fles spuitwater leeg Hij had trouwens dorst. ook ren respectabele staat van dlcnsf hrelt m die onder meer dnrmaal op scldc heide tegenstandersrr:n de baan. Maar het meest opmerkelijke u>aren de enorme bedragen die op tafel kwamen voor deze tot de ver beelding sprekende tweegevechten. Om een gevecht tussen Ncwcombt en Connors als voorbeeld le nemen. 'Cae sars Palacein Las Vegas telde 250.000 dollar neer om plaats van handeling voor het duel te kunnen ztfn. hei Amerikaanse televisiestation CBS kwam zelfs met 600.000 dollar over de brug en de tv-rechten voor andere landen '25 miljoen kijkers in tien landen zagen deze krachtmeting zorgden nog eens voor ISO/tOO dollar. In totaal dus precies één miljoen dollar op en Newcombe nog altijd 300.000 dollar. Sports Illustratedsignaleert een groot gevaar van deze tweegevechten tussen de uitdager en zijn tegenstan der: met vele insiders vreest het blad namelijk dat door de enorme publieke belangstelling voor deze tweegevech ten op de televisie de interesse voor de 'gewone', bekende tennistoernooien vernietigd zal worden. De afschrikken de voorbeelden zijn er al, want in Amerika zijn heel wat plaatselijke boksclubs over de kop gegaan omdat er door het vele boksen op de tv totaal geen belangstelling meer was voor een plaatselijk 'boksgala'.. Het zal duidelijk zijn dat vooral een man als Muhammed Ah nu ook Jtm Connors geïnspireerd hee/t. Catsius Clag. om hem nog maar eens een keer zo te noemen, heelt helemaal waanzinnige bedragen bereikt. Op I oktober komt Ali in de ring. Ditmaal in Manilla en ditmaal is Frazier de uitdager. De toch al redelijk bedeelde Clag zal aan dit gevecht 4"> miljoen dollar verdienen en Frazier twee miljoen. De regering van de Philippij- nen was er zo op gebrand door dit gevecht in de picture te komen dat vier miljoen dollar beschikbaar werd gesteld. De rest van demiljoenen komt van sponsors en tv-rechten. Jimmy Connors staat dal beeld ook voor ogen. Hij kan in Zweden de vloer gaan aanvegen met Björn Borg. hij kan in Argentinië de opkomende ster Guillermo Vilas te lijf gaan. mis schien heeft Tom Okker ook nog een kansje om a raison van enkele tonnen door Connors in Rotterdam te wor den verslagen en in Zaire zal Jimmy Connors misschien wel zo bereidwillig zijn om het achtereenvolgens tegen vijl tegenstanders op te nemen, om maar wat voorbeelden te noemen 'Sports Illustrated' tekent hier bij aan: 'Riordon manager van Connors i zal dan de tv-rechten voor zoveel geld verkopen dat een sjeik zijn oliebron nen zou willen verkopen om het ver der in tennis te proberen Hu de tweegevechten Connors-Laver en Connors-Newcombe al zoveel heb ben opgebracht, is het niet moeilijk te voorspellen dal het binnen afzienbare tijd opnieuw tol een 'wedstrijd van de eeuw' zal komen: de adembene mende revanchewedstrijd tussen Jim my Connors en Arthur Ashe. Er is geen twijfel mogelijk: dit spectakel- stuk zal vooral in Amerika, maar ook in Europa, Australië. Afrika en Azië miljoenen aan de beeldschermen kluisteren. En Jimmy Connors zal voor hij zaterdagmiddag aan zijn fina legevecht op Wimbledon met Arthur Ashe geweten hebben dat zo'n revan chematch niet één miljoen, maar veie miljoenen aan sponsorgelden en tt- rechten zal opbrengen. Als er één ding is waar Jimmy een afschuwelijke hekel aan heeft, dan is het wel aan verliezen- Maar geld ver zoet niet alleen de arbeid maar ook een nederlaag die nodig is om nog meer geld in het laatje te brengen. Want stel nu eens dat Jimmy Connors werkelijk zoals Jan en alleman ver- wachtte Arthur Ashe van de baan had geveegd zaterdagmiddag (6-1. 6-1. 6-3, om maar iets te noemen), zou er dan ook zo'n gigantische belangstelling zijn voor een revanchewedstrijd tus sen Connors en Ashe? Jimmy weet het antwoord wel. Hij weet dat door zijn verbazingwekkende nederlaag nu miljoenen nog meer belangstelling hebben voor de revanche. In dat alles passen ook de vooral in Amerika geruchtmakende rellen die Jimmy Connors (naar het voorbeeld van Muhammed Ali) weet te ontkete nen. Want niet alleen door zijn spel. maar ook door zijn andere daden blijft Connors voortdurend in de pu bliciteit. Nu weer heeft hij Ashe een proces aangedaan omdat Arthur hem (Jimmy) 'een agressief, arrogant jon getje'. heeft genoemd'een niet erg vaderlands lievend jongetje dat nooit aanvoerder zal mogen worden van het Amerikaanse Davis Cup Team'. En Connors eiste een schadevergoeding van twee miljoen dollar of daarom trent. Dat geld krijgt Connors natuurlijk nooit. Maar op die manier wordt wel het beeld geschapen van twee aards- vijanden die eikaars bloed wel kunnen drinken en die dus op de tennisbaan ook flink tegen elkaar tekeer zullen gaan. En dat is alleen maar goed voor de publiciteit en de dollars Misschien heeft Jimmy Connors zater dagmiddag werkelijk geen schijn van kans gehad tegen Ashe. Wie het zeker weet mag 'net zeggen. Maar duidelijk is wel dat Connors door die nederlaag zaterdag op Wimbledon in de nabije toekomst veel rijker zal worden. En veel rijker dan door een overwin ning! JOOP VAN DEN BERG. Merckx kansloos door eigen ploeggenoot FLEURANCE (ANP) Eddy Merckx heeft zaterdag een dubbe le triomf nagejaagd in de twee halve riften Langon-Fleurance en Fleurance-Auch. Zijn overwinning in de tijdrit kreeg hij. in de sprint te Fleurance kwam hij niet verder dan de vierde plaats. Een resul taat waartoe zijn ploeggenoot Ka- rel Ror.tiers veel heeft bijgedragen, in negatieve zin. Rottiers, de winnaar uit Versailles zou de sprint voor de wereldkam pioen aantrekken en hij kweet zich uitstekend van zijn taak. In het zicht van de finish meende Merckx het alleen te kunnen. Hij schreeuwde: .naar rechts". In zijn enthousiasme het werk zo goed. mogelijk te doen schoot Rot tiers op zij. Naar links echter, waardoor het gat dat Merckx had willen openen, helemaal gesloten werd. De beste van de Belgische renners kwam niettemin zijn land genoot nog ruim voorbij, maar slaagde er niet in Van Linden, die uitstekend werd afgeschermd door Santam'orogio ie achterha len. Laat staan Theo Smit. wel beter. Ashe moest even zeer hef tig op de tanden en op de naar binnen gebogen onderlip bijten om zijn emoties te beheersen. Maar Jimmy Connors mocht nog zul ke verbeten gezichten trekken, zich zelf nog zo heftig uitschelden en af en toe nog zo hard schreeuwen (zelfs de televisiekijkers hoorden hem roepen. 'I'm trying, for Gods sake'j. toch kon hij ons niet overtuigen. Van zijn fabelachtige spel was meestal hele maal niets te merken. De simpele ballen mepte hij soms in het net of naast de lijn. En plotseling kregen wi de onthutsende indruk dal Jimmy Connors misschien wel opzettelijk wil de verliezen.—Wie zal hel ooit zeker weten? Feit is wel dat Jimmy Connors er geen geheim van heeft gemaakt bij het tennisspelen als belangrijkste doel voor ogen te hebbengeld. Dat hij dat doel al redelijk bereikt heeft blijkt al uit het feit. dat het Amerikaanse sportblad 'Sports Illustrated' in mei van dit jaar aan hem een coverstory (omslagverhaalwijdde onder de ti tel'The Million dollar kid'. In dat artikel wordt nog eens duidelijk aan gegeven dat. Jimmy Connors (22 pas) een in dc tennissport nieuwe manier heeft ontdekt om in één slag zeer veel geld te verdienen. En dat is de 'challenge-match', de uildagingswedstrijd tussen twee ten- vissers- Jimmy Connors heeft al twee van die wedstrijden achter de rug. beide in Las Vegas, de eerste tegen de eens onverslaanbare Rod Lover, de tweede tegen John Newcombe. die 'AUCH Niets is Joop Zoetemelk te veel om zijn desillusie te camoufleren. Hij neemt een afwachtende, zelfs onverschillige houding aan. Op duidelijke en kritische vragen geeft hij weinig zeggende antwoorden. Hij speelt de rol van 'grote verstopper' op voortreffelijke wijze. Toch moet hij aan de voet van de ber gen gearriveerd, een teleurgesteld man zijn. De twijfels over, de kritiek op Zoetemelk omlijnen scherp de positie die hij, nu de eerste fase van deze Tour de France voorbij is, inneemt. bilitatie. Hij zegt het echter niet. Maar zijn onrust spreekt voor zich zelf^ Zoetemelk: „Ik blijf van mening dat ik goed rijd. Ondanks het feit dat ik in de tijdritten tegenviel. Ik voel me in deze Tour nog niet afgeschre ven". In zijn streven zich zoveel mo gelijk „weg te steken", verzweeg Zoe temelk het feit dat hij de laatste dagen met een infectie aan zijn dar men sukkelde. De vraag of die handi cap zijn krachten deed verminderen, wuift hij luchtig weg. „Het is weer allemaal voorbij". Niet alleen attente waarnemers, ook tal van Zoetemelks collega's ventile ren hun twijfels. De Belg Wilfried David bijvoorbeeld, bekend om zijn gefundeerde uitspraken als het de wie lersport betreft, zegt: „Ik vraag me af of Zoetemelk voldoende zelfvertrou wen heeft. Voor mij is hij niet dezelf de renner als verleden jaar". En Ber nard Thevenet meent: „Joop is tot nu toe beneden zijn kunnen gebleven. Hij was in de eerste dagen duidelijk aan geslagen. Maar misschien speelt hij wel een spelletje met ons". Ex Tour-winnaar Jan Janssen: „Heeft Joop op het ogenblik wel vol doende moraal? Ik vind dat hij er niet al te best uit ziet. Hij moet er maar eens in vliegen. Dat is de beste remedie. Dan weet hij meteen waar hij aan toe is. Per slot van rekening komt hij nu op zijn specifiek ter rein". De moeilijke tijdrit van zaterdag was voor slechts één renner niet tè lastig: winnaar Eddy Merckx. Dwars tegen alle klaagzangen in, deelde hij op hautaine wijze mee: „Ik vond het voor een complete renner een uitste kend parkoers". De heuvelachtige bochtige circuit raasde de Belg in weerwil van een lekke hand, met veel tegenwind af met een gemiddelde van 45,137 km per uur. Alleen Bernard Thévenet bleef, evenals Merckx, onder de 50 minuten. Thevenet: „Ik heb het maximum gegeven". Mercbx reageer de: „Thevenet heeft bewezen dat hij in grote vorm verkeert. Voorlopig blijft hij mijn grootste concur rent". In het Tour-boek 1375 is een blad zijde omgeslagen. Het hoofdstuk „Eer- ste vlakke etappes" is voorbij. In dat chapiter speelde de Frisol-ploeg een voorname rol, geaccentueerd door liefst drie overwinningen. Want, Theo Smit wees afgelopen zaterdag in Fleu rance finish van de eerste halve etappe van die dag weer alle sprinters terug. Smit: „Het was mijn laatste kans. En mij zien ze voorlopig niet meer. Ik moet nu over de bergen, maar ik weet niet hoe". Jam Janssen stak over Smit enthou siast de loftrompet: „Hij is een ras- paardje. Een echte wegspurter. Hij stoort zich aan niemand. Terwijl an deren naar elkaar kijken en, in de eindsprint, het zogenaamde goede wiel trachten te pakken, gaat Smit als een sneltrein alleen weg. Als Patrick Ser cu hem in een sprint, tegenkomt, kan die zijn borst nat maken. Smit is in staat voor zichzelf en voor de ploeg veel geld te verdienen. Als hij er in slaagt In Parijs aan te komen, dan is zijn naam gemaakt". Kees Priem, van vandaag af geen „beschermde" renner meer, riep uit: „Wie had dat gedacht'? Hoe lang is het niet geleden dat een Nederlandse ploeg in de Tour drie etappes won?" Zijn vraagstelling liet aan duidelijk heid niets te wensen over. Het doet overigens vreemd aan te weten dat, in de tweede fase van de Tour, niet alleen Henny Kuiper („Nu komen de dagen van de waarheid") maar ook Fedor den Hertog (achterstand in het algemeen klassement: 9 minuten 35 seconden) in de Frisol-ploeg voorlopig nog speciale „bescherming" ge niet. Met de armen omhoog wint Theo Smit (l) het eerste gedeelte van de 9e etappe van de Tour de France. Van der linden (m) werd tweede, Santobrogio (r) derde en Merckx, tweede van rechts, vierde. Rekent Piet Liebrechts dan op een bijzondere prestatie van Fedor? De ploegleider: „Hij is er toe in staat". De Tour 1975 begint vandaag aan het tweede bedrijf: tien etappes boor devol krachtenslopende klims en risi covolle afdalingen. Het eerste bedrijf stond, niettegenstaande het bijzondere rijden van vooral Francesco Moser, geheel in het teken van wereldkampi oen Eddy Merckx. De Belg heeft zijn vertrouwen en zijn pedaalslag volledig teruggevonden. Wat. dat allemaal, ge voegd bij een laaiende eerzucht, bete kenen kan, valt duidelijk af te lezen uit de grandioze carrière die de „kan nibaal" als hardfietser opbouwde. Het is te hopen dat hij in de Pyreneeën en vooral in de Alpen zijn tegenstanders niet zal degraderen. Eddy Merckx zelf: „Er zijn nog kandidaten voor de gele trui Bernard Thevenet Frances co Moser en... Joop Zoetemelk". Niet zonder enige argwaan hebben ree I ï'iterdaamiddag op de televisie 's we relds tennisser nummer één Jimmy I Connors bij lijd en wijle als een beginneling zien stuntelen legen Ar thur Ashe.. We hadden soms moeite om niet te geloven dat nu ook al op de heilige, grond van het ongerepte Wimbledon een in elkaar gesloken spel aan de honderden langs het een- trecourt en de miljoenen televisiekij- kers werd gepresenteerd. Toegegeven, een verderfelijke gedachte. Want de agressieve Arthur Ashe acteerde duide lijk niet. maar vocht werkelijk als een leeuw om dat zelfverzekerde jongetje van een Connors nu eens eindelijk een lesje te geven- En dat lukte aardig. Zulks tol tevredenheid van velen. Zo als ook miljoenen hopen dat die zelf ingenomen schreeuwer Muhamed Ali nog eens een fikse afstraffing zal krijgen. Anders gezegd. Arthur Ashe vocht zo verbeten voor elk puntje dat hij het zeker niet was die. ons geloof in de 'zuiverheid' van de professionele ten- nisspomrt aan het wankelen bracht Temeer ook daar Arthur Ashe duide lijk zielsgelukkig was met zijn eerste Wimbledon titel. Want commentator Herman Kuiphof mocht dan zeggen dat Ashe ook na de laatste beslissen de en winnende slag 'een koele, be heerste man' bleef, de televisiekijkers, die op dat moment de donkere Ameri- Eddy Merckx heeft zaterdag tijdens een- tijdrit van 37.4 km beslag gelegd op de eerste plaats van de tweede helft van de 9e etappe van de Ronde van Frankrijk. AUCH Bernard Thevenet heeft Eddy Merckx benaderd in de derde en voorlaatste tijdrit van de tour. Op de 37 kilometer van Fleurance naar Auch behoefde Thevenet slechts negen seconden toe te geven aan de wereldkampioen, die opnieuw de andere concurrenten die hij in het eindklassement moet vrezen duidelijk terugwees. Geruststellend voor Merckx is de zekerheid dat zijn tijd nadelig werd be ïnvloed door een lekke band op vier kilometer van de aankomst. Maar zelfs ondanks die handicap liep hij in het laatste deel van de zware tijdrit nog twaalf seconden verder weg van Moser, die in het algemeen klassement de tweede plaats behield op ruim anderhalve minuut. Moser overigens had al in het begin van de rit, net buiten Fleurance, een lekke band gekregen. Aan de vooravond van de rustdag heeft Bernard Thevenet zich gemani festeerd als een van de grote tegenstanders van Merckx in de komende dagen. De tijd van de rijzige 27-jarige Fransman kwam echter enigszins geflatteerd op de klokken. In het laatste kwart van de race had hij Van Springe! in het vizier gekregen en dat richtpunt heeft zijn snelheid gun stig beïnvloed. Thevenet heeft echter in de bergen alle gelegenheid de strijd met Merckx voort te zetten en dat moet voor de Fransman een prettige gedachte zijn. In de Dauphine Libere reed hij in de zware berg etappe naar Grenoble Merckx, die op dat moment weliswaar nog lang niet in de vorm was van de laatste dagen, op een achterstand van elf minuten. Aanvoerder van het Nederlandse elftal was weer Joop Zoetemelk, die als tiende in de tijdrit zijn achterstand in het klassement op Merckx zag uitgroeien tot bijna vijf minuten. Kuiper, die een kleine tien kilometer Gerben Karstens 'op sleeptouw' had, werd dertiende. Ook Knetemann en Den Hertog konden zich bij de eerste 25 handhaven. Het resultaat van de beste twintig, met achtereenvolgens tussentijd na 19,5 kilometer, 28 kilometer en totaaltijd is: 1. MERCKX 26.32 37.50 49.42 2. THEVENET 26.48 38.14 49.51 - 3. KNUDSEN 26.56 38.24 50.05 4. GIMONDI 27.18 38.45 50.26 5. HEZARD 27.19 38.41 50.29 6. OCANA 27.19 38.51 50.48 7. MOSER 27.17 38.46 50.50 8. POLLENTIER 27.10 38.48 50.58 9. DANGUILLAUME 27.22 38.55 51.02 10. ZOETEMELK 27.33 39.00 51.22 11. POULIDOR 27.38 39.18 51.48 12. VAN SPRINGEL 27.49 39.42 51.49 13. KUIPER 27.50 39.44 52.00 14. BATTAGLIN' 28.04 39.48 52.02 15.. PUCHS 28.09 39.54 52.03 16. AGOSTINHO 27.55 39.49 52.04 17. VAN IMPE 28.02 39.43 52.06 18. LOPEZ CARRIL 28.02 39.48 52.05 19. RITTER, 28.11 40.12 52.17 20. KNETEMANN 27.46 39.40 52.17 24. DEN HERTOG 28.22 40.30 52.57 Zoetemelk is, als men Luis Ocana buiten beschouwing laat, de grootste verliezer in de (vlakke) aanloop naar de Pyreneeën. Zijn achterstand op de grootste winnaar, gele-truidrager Eddy Merckx, bedraagt bijna vijf minuten. Om precies te zijn: 4 mi nuten en 48 seconden. Rivalen als de vechter Francesco Moser, rijdende Bernard Thevenet, de duidelijk 'terugkomen de.' Luis Ocana en zijn altijd nog tot een 'explosie' in staat zijnde ploegmakkér Raymond Poulidor een kwartet gerenommeerde klimmers overigens gaan Zoetemelk in het algemeen klas sement duidelijk voor. Zoetemelks verlies behoeft echter nog niet fataal te zijn. Dc Tour duurt lang, de Tour lijkt afgezien van de superioriteit van Merckx tot nu toe pas in de Alpen beslist te worden. Nergens verdwijnen tijdsver schillen zo snel als op dc flanken van het hooggebergte. Op de pertinente of hi.j de Tour 1975 ai verloren antwoordde Zoetemelk dan „Misschien. Mijn allerlaatste ligt in de hergen. Als ik die niet kan, is het afgelopen. Ik zal geval tot het uiterste Zoetemelk, van wie gistermor gen Eddy Merckx hoogst persoon lijk met klem zei dat „Joop ui terst gevaarlijk blijft", is hyper nerveus. Gespannen en getergd. Nog steeds vreet aan hem de pijn over de onfortuinlijke klap in de rit naar Roubaix (lekke band die hem 1 minuut en 28 seconden deed verliezen), nog steeds vraagt hij zich af of Raymond Poulidor hem toen verraden heeft (de lie veling der Fransen bood Joop toen geen enkele hulp, maar ging s*tnen met onder meer Moser en Merckx met volle kracht verder in een boeiende aanval), nog steeds heeft Zoetemelk tot nu toe de prognose een mogelijke Tour winnaar te zijn, niet kunnen waarmaken. Dat allemaal speelt hem duidelijk parten. Hij zoekt wraak, hij wil reha-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9