gespannen toestand in jeruzalem Senator Humphrey tevreden na gesprekken met Sowjet-leiders Palestijnse top dreigt ontvoerders met de doodstraf Haarlemse vrouw (57) werd gewurgd „Minder inspraak bij benoeming van aartsbisschop" 'binnen- en .buitenland Nog geen spoor van dader of motief dn MAANDAG 7 JULI 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 M BOMAANSLAG VAN VRIJDAG (Van onze correspondent) scherpt. Vrijdag na de bomexplosie, JERUZALEM Na tie bomaanslag werden de bruggen over de Jordaan van vrijdag in Jiet centrum van Jeru-j onmiddellijk gesloten, maar zondag- zalcro beeft de Israëlische hoofdstad morgen gingen ze weer open, zij het een gespannen weekeinde achter de voor eenrichtingverkeer. Arabieren die rug Vrijdag en zaterdag deden op in de bezette gebieden familie willen ■raak beluste Israëli's bezoeken, worden wel toegelaten,: maar er mag niemand het land uit tot de politie de daders op het spoor is. Een van de-mogelijkheden is dat de, meest oriëntaalse oorsprong, pogingen om I de Arabische burgers van Jeruzalem het leven zuur te maken. Zij togen, j onder bet gooien van stenen, naar de namascuspoorl in Oost-Jeruzalem, waar zij echter door leger en politie werden verspreid. Voor alle zekerheid sloot de politie) de toegangswegen tussen Arabisch en i joods Jeruzalem af, maar het bleef 'zaterdag de hele dag onrustig. Pas in de loop van zondag nam het leven «eleidelijk weer zijn normale gang, al was er in de stad nog voortdurend sprake van grote nervositeit. Zo werd in de morgenuren groot alarm geslagen toen in dezelfde Jaffa-' straat waar vrijdag de bom ontplofte, een vrachtwagen vol metalen voor- werpen verdacht geparkeerd stond op 1 het trottoir. Bovendien had de auto] een Arabisch nummerbord. De politie alarmeerde brandweerauto's en ambu-j lances, en toen de bestuurder van de| BEIROET (AFP) „Wij zullen vrachtwagen niet; kwam opdagen, wërd de straat afgezet. Later bleek niet aarzelen de doodstraf toe dat de man rustig in een cafétje een te passen voor iedereen die zich kop koffie zat te drinken. Ook h do door Israël beaetlc kebie schuldig maakt aan ontvoerin- den is de spanning voelbaar. Er zijn! oen". Dit heeft het lid van de «low militaire patrouilles dan nor-I Palestijnse bevrijdingsorganisatie de-; genen die de aanslag gepleegd hebber., via de Jordaanbruggen naar Israël' stuurde. De kans' daartoe is groter omdat Jordanië momenteel aan de Syrisch-Jordaanse grens het binnenko-, men van Palestijnse commando's min der scherp in de gaten houdt, als een vriendelijk gebaar aan het sinds enke le maanden met Jordanië op goede voet staande Syrië. Ontvoerders Amerikaan in Libanon stellen eisen dit genre i Schipper Lemmer 52: geen gevecht met Deen HARDINGEN (ANP) De schipper van de Noord'/,eekotlcr LE-25. Alle Vis. scr. begrijpt al die drukte niet in Ne derland en Denemarken over bet in. cidentjc waarbij zijn schip en een Deense kotter betrokken raakten. Hij vertelde zaterdag bij aankomst in Harlingen dat hij midden vorige week 's nachts 65 mijl uit de Deense kust normaal lag te vissen toen hij plotse ling met zijn tuig in de netten van de Deense collega verward raakte. De Deen viste met zogenaamde stalen netten, zonder voldoende bebakening. Volgens schipper Visser is dat vragen om een ongeluk. Dergelijke incidenten zijn volgens hem in het verleden vaker voorgekomen. De Lemmer schipper meent dat de- slechte toestand in de visserij er de oorzaak van is dat het ditmaal buiten alle proporties is opgeblazen. Hij ont kent dan ook ten stelligste dat er na het ongeluk een soort oorlogje mei de Deen zou zijn ontstaan. De moei lijkheden zijn vreedzaam opgelost i van vechten of gooien met, bierfles- sen zoals hier en daar in de pers is I gesuggereerd, is totaal geen sprake ge weest, zo laat hij tenslotte nog we- maal. en overal langs de wegen zijn controleposten waar elke Arabische auto nauwkeurig wordt onderzocht. Pok autobussen worden geheel uiige- kamd; alle passagiers moeten uitstap.j pen en worden op hun papieren en j wapens gecontroleerd. De politie heeft i aan de band van beschrijvingen van j getuigen fotomontages van de gezoch-J te terroristen gemaakt, en via groot-1 scheepse opsporingsacties hoopt men de verantwoordelijken voor de aan slag te achterhalen. De controle- aan de Allenby-brug, de verbinding met- Jordanië, is ook ver- andere activiteiten de vrijlating te bewerkstelligen ontvoerde personen 'aangezien deze daden schade berokkenen aan de zaak van de Palestijnse revolutie en aan de Libanees-Palesfijnse samenwerking.' j Zoehejr Mohsen, hoofd van de militai-1 ten. re afdeling v.an de Organisatie voor - centrale raad van de Palestijnse, tie BevrijdLng van Palestina tpio) en A RRFQT A TIP9 commandant van de onder de Syri- /TiXV£N.J!_Ai_j 1 rt i verzetsbeweging *E1 Fatah', Sa-; Sche Baathpartij ressorterende Pales-- ttvtitnt a tijnse guerrilla-organisatie 'Saika.' ver-i JJ\| HNL/IA klaarde dat 'het Palestijnse verzet er; niet voor zal terugschrikken degenen; NIEUW DELHI (UPI) Van de zich aan ontvoeringen schuldig j zijde van de oppositie is zaterdag lah Khalaf, beter bekend onder d.e naam 'Aboe Ayad', verklaard tegenover het Libanese blad 'An Nahar'. Khalaf zei dat hel- opperbevel van de Palestijnse revolutie zaterdag onder voorzitterschap van Jasser Arafat een bijeenkomst heeft gehouden, waarop 'het Aast besluit' is genomen een eind te maken aan a-lle ontvoeringen en bed aan. Alleen zag hij wat vlekken in haar hals. De heer Vlug vermoedde trouwens wel iets bijzoaders, omdat hij bij zijn thuiskomst de woning 'badend in het- licht' aantrof, terwijl de voordeur op een kier stond. Hoe wel in alle kamers het licht brandde, was er nergens ook maar het- gering- wonende 44-jarige neef on'tdekteSte spoor van roof te bekennen. Er was niets overhoop gehaald. De neef het misdrijf kort. na midder-1 vertrouwde de zaak niet, haalde een kennis erbij, die adsviseerde de politie HAARLEM (ANP) In Haar lem is zaterdagavond de 57-ja rige mevrouw Johanna Wester- raan door wurging om het leven Een bij de vrouw in maken te vervolgen om ontvoerde personen op te sporen.' Volgens 'An Nahar' had een hoge Palestijnse func tionaris gezegd dat deze ontvoeringen 'het werk zijn van eén geheime bewe- probeerd eletins ging die probeert de Palestijnse revo lutie schade te berokkenen en dat alles in het werk wordt gesteld om deze ondermijnende beweging de kop in te drukken waarbij niet zal worden geaarzeld namen bekend te maken'- De 'Organisatie van Socialistische Re volutionaire Actie' heeft zondag de verantwoordelijkheid op zich geno men voor de ontvoering op 29 juni van 'de Amerikaanse spion' kolonel Ernest Morgan. Dit geschiedde in een boodschap die zij had gericht tot het bureau van het Franse persbureau AFP in de Libanese hoofdstad. De genoemde organisatie geeft de Amerikaanse ambassade in Libanon drie dagen de tijd om drie voorwaar- L den te vervullen voor de vrijlating van de 'spion-' Indien aan deze eisen niet wordt voldaan, staat zij niet in voor het leven van de ontvoerde Ame-' rikaan. De ontvoerders van Morganj eisen, dat de Amerikaanse diplomatie-1 ke vertegenwoordiging in Libanon le- j vensmiddelen laat uitdelen en bouw-] materialen aan de bevolking van een wijk in Beiroet, die in het bijzonder j nacht- Tot op heden heeft men nog geen spoor van de dader ge vonden. Ook over het motief van de moord tast de politie nog in het duister. Toen'de 44-jarige neef Cornells Vlug, die de parterre vaa bet huisje aan de Amsterda-msestraat 14 in Haarlem be woonde, om' half één thuis kwam even op de eerste verdieping, ging kijken of alles bij zijn tante in" orde was, trof hij de vrouw levensloos in Drie gewonden bij schietpartij in Den Haag DEN HAAG (ANP) Bij een schiet partij in een café in Den Haag zijn zondagavond enkele mensen gewond geraaid.. Drie van hen moesten naar Haagse ziekenhuizen worden bracht. 's Avonds laat was de politie er nog niet achter hoe de juiste toedracht bij deze schietpartij is geweest. Verhoor van de drie slachtoffers en van een tiental getuigen leverde niets op, om dat niemand iets wilde zeggen, drie slachtoffers verkeren buiten le vensgevaar in Haagse ziekenhuizen. De 21-jarige H. van Uffelen kreeg een schot in de borst. De kogel is in de ruggemerg blijven steken. De 39-jarige A. G. Hofman kreeg twee schoten in de rechterarm en de 34-jarige J. van der Raat kreeg een schot in de rug. De politie zet het onderzoek voort- KAAPVERDISCHE EILANDEN ONAFHANKELIJK LISSABON-ROTTERDAM RTR-üPT- ANP) De Kaapverdische Eilanden zijn zaterdag onafhankelijk geworden na een Portugees koloniaal bewind 500 jaar. De Portugese premier. Generaal Vasco dos Santos Goncalves, sprak in Praia, de hoofdstad van de archipel, van 'een historische dag voor een nieuwe Por- tugeestalige natie, bevrijd van kolonia lisme en fascime'. De 300,000 inwoners van de vijftien tropische eilanden vierden de onafhan kelijkheid met zang en dans. Voor de Kaapverdische Eilanden werd in volle stadion van Praia het woord voerd door de voorzitter van de pas gekozen nationale vergadering Adilio Duarte. Zaterdag is tot president van de Publiek der Kaapverdische Eilanden ge kozen Aristïdes Pereira, secretaris-ge neraal van de 'Afrikaanse Partij voor de Onafhankelijkheid van Gujnee-Bis- sau en de Kaapverdische Eilanden' (PAIGC). De nationale vergadering, die de keus maakte koos tot premier Pe dro Pires, voorzilffijr van het Nationaal Comité' van de PAIGC. Ongeveer 400 in Nederland-verblijven de Kaapverdianen hebben de onafhan kelijkheid zaterdagmiddag in Rotter dam gevierd- De feestelijkheden die werden bijgewoond door verscheidene Nederlandse organisaties (onder ande rs Angolacomifcé, stichting tot hulp aan buitenlandse werknemers) waren geor ganiseerd door de 'Associacao Cabo- verdiana'. te waar-schuwen. Deze achtte een mis drijf niet uitgesloten, maar de opge roepen schouwarts vond het noodza kelijk sectie te laten verrichten. De anatoompafchaloog dr. Zeldenrust- con stateerde zondagmiddag in het- Elisa beth -Gasthuis ia Haarlem vrouw door wurging ,was omge bracht. Een woordvoerder van de Haarlemse recherche zei, dat de vrouw 'akelig keurig' in nachtgewaad in bed 'werd -aangetroffen. ,Pas toen we de lakens optilden waren de sporen ging in haar hals te-zien Ook werd geen enkel' spoor van een worsteling geconstateerd- Volgens de politie moet de moord tussen elf uur zater dagavond en ha-l-f één zondagmorgen zijn gebeurd. De vrouw, die wa.s ge scheiden, voorzag onder meer in haal levensonderhoud door de verkoop van lompen en metalen. De politie sluit een roofmoord dan ook volledig uit. •erklaard dat de Indiase regering mevrouw Gandhi al ongeveer 6000 po litieke tegenstanders heeft laten aan houden. Eerder heeft zij 26 poLitieke partijen en organisaties verboden. Za-, terdag duurden de arrestaties nog voort. Hier en daar wordt huiszoeking ge- daan in partijbureaus- Scholen van een van de verboden organisaties wor den door de politie gesloten. Volgens het bureau van de socialistische inter nationale in Londen zijn sinas de invoering van de uitzonderingstoe stand in India al 15-000 mensen aange-| houden. Het bureau zegt dit uit be trouwbare bron te hebben vernomen. I Onder de arrestanten zouden ook vier hoge officieren zijn. Door de censuur weet de meerderheid van de bevol- king niets over de golf van arresta-j ties, aldus het bureau. Van mensen met politieke contacten is de telefoon afgesneden. Duitse toerist dood door drugs AMSTERDAM (ANP) Zondagmiddag is in het Binnengasthuis te Amster dam een Duitse toerist, de 27-jarige BISSCHOP BLUYSSEN VAN DEN BOSCH: BUS SIK In deze auto vonden zaterdagavond onder Bunnik twee inzittenden de dood. toen de wo gen mei te hoge snelheid de be bouwde kom binnenreed en op 1 tegenligger botste Van die wagen kwam de bestuurder om. De totale balans van dit trieste ongeluk Drie doden en zeven zwaargewonden DRIE DODEN BIJ VERKEERS ONGELUK huis gerecipieerd ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. Ofschoon de receptie voornamelijk bestemd was voor de priesters en de pastorale werknemers van zUn aartsbisdom, gen bij de beslissing over de op-hebben vele anderen van de gelegen- HILVERHUM (ANP) Bis schop drs. J. Bluyssen van Den! Bosch denkt niet, dat de gelovi-! te lijden heeft gehad van de recenteHerman W. S. uit Lampetheim. bezwe- onlusten- Een andere eis is. dat een - - brief moet- worden bekendgemaakt die via AFP gericht was aan de Ame rikaanse ambassadeur in Libanon, Godley. Voorts moeten de Libanese autoriteiten him onderzoek naar de ontvoering van kolonel Morgan sta ken. FORD NAAR POLEN WARSCHAU (UPI) President Ford' van de VS brengt na bijwoning van; de veillgheidsconferentie in Helsinki een bezoek aan Polen. Dit is in Warschau meegedeeld door de Amerikaanse senator Charles Per cy. die met een groep collega's in Warschau is aangekomen na een be zoek aan de Sowjet-Unie. ken aan een overdosis van verdovende middelen Volgens de verklaring van zijn Duit se vriend, met wie htj naar Amster dam was gekomen, had een Nederland se vriendin, wier naam en adres hij niet vermeldde, het slachtoffer vrijdag een inspuiting in zijn arm gegeven. Het was de eerste, die hij in zijn leven zou hebben gehad. De twee Duitse jongens legden zich daarna bij het Centraal station ter ruste in de eigen auto, maar zaterdag morgen werd S. doodziek wakker. Zijn vriend reed de auto naar de Dam en riep daar de hulp in van een agent. Die verwees hem naar hei Binnengast huis. Nadat S. daar was opgenomen en de] vriend zijn verklaring tegenover het ziekenhuispersoneel had afgelegd.' ver trok hij zonder achterlating van een adres. De recherche zoekt hem omi na te gaan wie de vriendin is geweest BUNNIK (ANP) Ken ernstig Ter. keersongeluk vlak voor de bebouwde kom van Bunnik heeft zaterdagavond het leven gekost aan drie mensen. Ze ven mensen raakten zwaargewond Bij Aifvinv heiT"geb™ik"g7mIakrde" ka°rd]rnaaj het ongeluk waren vier auto's betrok- volging van kardinaal Alfrink Keluk te wensen. ken. pvenveel insnraak krijgen als in-! Onder deze belangstellenden bevonden1 Een Simca, met vijf jongens erin. reed zich bisschop Th. Zwartkruis van I op de provinciale weg van Wijk bi: dertijd bij de benoemingen van| Haarlem, bisschop dr. J. B. W. M. Duurstede te hard de bebouwde kom de oud-j van Bunnik in, kwam op de linker weghelft terecht, schampte een tegen ligger en botste frontaal op een DAr". Een derde tegenligger kon niet meer remmen en reed op de wrakken in. De bestuurder van de Simca, de 2i- jarige militair A. H. van den B., uit Wijk bij Duurstede en een passagier van wie de politie de identiteit nog niet heeft kunnen vaststellen, overie den ter plaatse. De drie anderen zijn zwaargewond naar een ziekenhuis in Zeist gebracht. De bestuurder van de DAF. de 46-ja- rige K- Altena uit Werkhoven bij Bun nik. stierf eveneens op de plaats van het ongeluk. Vier leden van zijn gezir. zijn zwaargewond naar het ziekenhuis vervoerd. In de andere twee wagens vielen geen gewonden. de bisschoppen Simonis en Gij-, SopTsn^raSêr, mgr. sen in Rotterdam en Roermond. Nierman, tevens een persoonlijke vriend van de kardinaal. Ook was er mej- dr. M. Klompé, lid van de bis schoppelijke beleidscommissie en van I de Nederlandse commissie voor ge-i rechtigheid en vrede, de vicarissen] Vermeulen en Van Munster van het. aartsbisdom, de medewerker van het1 secretariaat der r-k kerkprovincie en; vertegenwoordigers van de bisschop- pen van de bisdommen Rotterdam en. Breda. De raad van kerken was ver-j tegenwoordigd in de persoon van zijn] voorzitter prof. dr. Berkhof en dr. H.! Fiolet. secretaris-generaal. De bisschop van Den Bosch heeft dat zaterdagavond gezegd in een televisie-interview in 'Brandpunt'. Mgr. Bluyssen zal de bisschoppenconferentie, waar over de opvolging wordt gesproken, leiden als de paus ae ontslagaanvraag van kardinaal1 Alfrink aanvaardt. Reden voor minder inspraak is vol gens de bisschop de onrust, die na j inspraak ontstond na de benoeming j van Simonis en Gijsen. Veel mensen,1 voelden zich toen teleurgesteld- Ook) bij de opvolging van kardinaal Alfrink heeft de paus het laatste woord, aldus mgr. Bluyssen. Hij verwacht evenwel.] dat de contacten met Rome ditmaal] beter zullen zijn dan in het verleden: „ervaringen maken mensen altijd wij zer. Ik geloof dat er na de spanningen I die er in "net verleden zijn geweest! aan beide kanten een grote bereidheid is om onnodige misverstanden te voorkomen." Een goede verstandhou-1 ding en overleg tussen het kapittel J van het aartsbisdom, de bisschoppen conferentie. de pronuntius in Neder land en de Romeinse congregatie voor de bisschoppen is volgens de Bossche bisschop nodig om de opvolging dit-j maal rustig te doen verlopen. Receptie Zaterdagmiddag heeft kardinaal Aarts-j bisschop Alfrink ïn de tuin achter zijn! AMERIKAANSE DELEGATIE WIL TOCH MEER INFORMATIE AMSTERDAM „Ik ben vele. en ruim twee uur met- partijleider, stard. er nu een duidelijke kans is datj sfeer van vertrouwen heerst tussen de; Brezjnev. Het- doel van de gesprekken: de dingen in beweging komen, Ookj supermogendheden. malen in ae Sowjet-Unie ge- Was beter wederzijds begrip. Het isten aanzien van de Russische houding: De komende gecombineerde Russisch-j weèst De eerste keer was in' een laf.igzaam proces: we moetenmet betrekking tot het Midden-OostenI Amerikaanse ruimtemissie noem-! - I aldus Hum-! zei men hoopvol te zijn, doordat de] den de senatoren een symptoom Emigratie 1 niets overhaast doen". 1958. Het verschil in atmosfeer phrey. is hemelsbreed. Toen spraken we langs elkaar heen; nu spra ken we duidelijk tot elkaar. Het; politieke klimaat in de Sowjet- Unie en de Amerikaans-Russi- i sche betrekkingen zijn beter dan ooit". Dat zei senator Hu-J bert. Humphrey zondagavond in Amsterdam toen hij en elf leden 1 van zijn uit veertien senatoren bestaande delegatie journalisten te woord stonden. De groep senatoren was zojuist aan gekomen uit Warschau, nadat zij een bezoek van rijf dagen aan de Sowjet- Unie hadden gebracht. Het was de grootste Amerikaanse parlementaire delegatie die ooit een bezoek aan Moskou heeft gebracht. De trip van de senatoren was het gevolg van een reeds drie jaar gele den gedane uitnodiging door de Op perste Sowjet. Omdat het Amerikaan se Congres en het Sowjet-Russische parlement niet op dezelfde/basis ope reren, geschiedde de uitwisseling omgekeerde volgorde: eerst kwamen de-Russen naar Amerika, welk bezoek nil door de senatoren werd beant woord. „We zijn wetgevers, geen onderhan delaars", zei Humphrey, „maar de openhartige discussie die wij met- de Sowjet-lefders hebben gevoerd, was constructief en van grote waarde. Wij spraken zeventien uur met vertegen woordigers van de Opperste Sowjet Een van de hete hangijzers was uiteraard de kwestie van de emigratie! van Russische joden. Als de Ameri kaanse regering de zaak minder luid ruchtig had aangepakt, en de weg van stille diplomatie zou hebben ge-I volgd,.zou het met die joodse emigra tie uit Rusland waarschijnlijk anders! gelopen zijn. en het hoge aantal zou wellicht zijn gehandhaafd. Maar een 1 trots land laat zich niet dicteren. Dat! zouden wij ook niet hebben gedaan j als ons zou zijn gezegd wat te doen met onze indianen en ons negervraag- stuk". „Wij hebben tegen Brezjnev gezegd] dat in het Congres de gedachte leeft! om de fout te herstellen, en dat geprobeerd zal worden de handelso vereenkomst tussen de Verenigde Sta-] Russische leiders bevestigden dat zij Israels bestaansrecht erkennen en dat. Moskou geen bezwaar heeft tegen Kis-! singers stap-voor-stap-methode. De senatoren waren het met de Russen eens, aai de Geneefse confe-j rentie over het Midden-Oosten er: moet komen, maar alleen na een| grondige voorbereiding. ontspanning. Zij hopen dat de tijd spoedig zal komen dat ook de Russen hun ruimtecentrum in Midden-Rusland zullen openstellen voor Amerikaanse geleerden en journalisten. De senatoren zullen vandaag, voor' hun terugkeer naar de Verenigde Sta ten, aan minister Van der Stoel van COMOREN LOS VAN FRANKRIJK MORONI (RTR. DPA. AFP) De, volksvertegenwoordiging van de Co moren, een Franse eilandengroep aan de Zuidoost-kust van Afrika, heeft zon-i dag de onafhankelijkheid uitgeroepen.! De voorzitter van de kanVr van af ge- vaardigden, Achmed Dahalali, maakte] dit bekend nadat 33 afgevaardigden voor losmaking van Frankrijk hadden1 gestemd. Zes parlementsleden waren; niet aanwezig en er waren geeen te- genstemmers. De verklaring loopt vooruit op de ra-1 tïficering door het- Franse parlement, nadat de kiezers van de Comoren zich bij een vorig jaar gehouden referen dum met overweldigende meerderheid voor onafhankelijkheid hadden uitge-1 sproken. De Comoren-archipel, met, circa 250.000 i inwoners, omvat de eilanden Mayofte, Anjouan, Granae-Comore en Moheli. De hoofdstad is Oroni op Granae-Comere. j De Franse algemeen gedelegeerde heeft zondag op de Comoren de uitzonde ringstoestand afgekondigd. Ir. Parijs - wordt de onafhankelijkheidsverklaring van het. parlement der Comoren eenzij dig en te vroeg genoemd, aangezien zij voorbijziet aan een besluit van de Fran se nationale vergadering van 30 juni 1975. Hierin wordt de verlening van on-i afhankelijkheid uitgesteld om de bevol-1 king van het. eiland Mayotte de gele genheid te bieden, zich vóór verder deel uitmaken van Frankrijk uit te spreken. TWEE MENSEN VERDRONKEN NES (ANP) Voor het Waddeneiland; Ameland, ter hoogte van Nes. is za-1 terdagmiddag de 30-jarige F. H. J. j Reinkes uit Hoogezand verdronken. Een badman, die de man in zee be wusteloos zag ronddrijven wist bij hem te komen, maar kon door de hoge deining geen hulp bieden, Op rijksweg 20 ter hoogte van Viaardingen is zondagochtend een au to-ongeluk gebeurd- waarbij een mar: werd gedood, en een jongeman levens gevaarlijk gewond. De auto reed in de richting Maassluis, toen de chauf feur door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor. De wagen, waarin vier mensen zaten, raakte in de berm, sloeg enkele malen over de kop en kwam tenslotte tegen een boom tot stilstand. De bestuurder, de 23-jarige P- Willemsen. werd uit ce auto geslingerd en was op slag dood. Bewapening Zowel de Verenigde Staten als de) Sowjet-Unie zijn het er ook over eens.! dat de „krankzinnige ontwikkeling" op bewapeningsgebied moet worden ge-1 stopt, mede door het wederzijds besef! dat de bewapeningskosten dienen te worden beperkt. De senatoren hebben] er hun verontrusting over üitgespro- ken dat de Sowjet-Unie sterker bewa pent dan de Verenigde Staten. De Russen produceren jaarlijks 3000 nïeu-j ve tanks, en Amerika minder dan 400.' ten en de Sowjet-Unie los le koppelen: Ook werd terloops de kwestie van de: van de joodse emigratie. Maar daar voor is tijd nodig". I Het. belangrijkste is echter dat de, senatoren Javits en Ribicoff (die niet' op de persconferentie aanwezig wa ren) zowel met vertegenwoordigers j van de Russische joden als met de Sowjet-autoriteiten zeer open over de, emigratie hebben geconfereerd. De be j sprekingen droegen een positief ka- rakter. Er werd een lijst opgesteld' van bepaalde gevallen van grote nood. 1 Brezjnev accepteerde die lijst, en de Russische autoriteiten hebben beloofd de zaak te zullen onderzoeken en er rapport over te zullen uitbrengen aan de senatoren. Volgens Humphrey kan in het alge meen worden gezegd dat, terwijl tij- i dens de koude oorlog alles was ver-I tactische atoomwapens aangeroerd,] Unie. wiens economische systeem ern- om. Het reddingsvaartuig de van Rietschoten' is daarna een zoekactie naar de inmiddels afgedreven drenke- j ling begonnen. Maar die moest toen i het donker werd opgeven. De politie heeft zondagmorgen het lichaam van de vermiste zwemmer j gevonden. Op de watersportcamping 'Hatenboer'! te Roermond is zaterdag het vijfjarig] Duitse jongetje Detlef Giesers. afkom-1 stig uit Mönchengladbach, verdronken.) Hij was bij het spelen van een aan-j Alle landen zitten met grote proble-j iegsteiger gevallen. De ouders, die met! men. Dat geldt ook voor de Sowjet-j een tent op de camping stonden, mis-) Warschau. Verder zullen ter sprake komen de NAVO, de handelspolitiek! „We willen nauw met West-Europa samenwerken" en de energiepoli- tiek, niet allleen wat bevoorrading betreft, maar ook zal tussen de Vere-I nigde Staten. West-Europa en Japan; overeenstemming moeten komen over] wetenschappelijk onderzoek en ont- wikkeling, Ford die eventueel zit'len moeten begrepen in een akkoord over weder-) zijdse vermindering van strijdkracht.; Maar. zei Humphrey, „dit is een zuï-j ver technische kwestie, waar we ons' niet verder in konden verdiepen". De senatoren hebben bij de Russen, aangedrongen op minder geheimzin-! nigheid wat betreft de bewapenings- uitgaven en him strategische opvattin-j gen, om daardoor onnodigi gen weg te nemen. De gesprekken die de senatoren in! Warschau met de Poolse leiders overi onder andere handelsaangelegenheden hebben gevoerd, waren zeer bevredi-; gend. Van Poolse zijde werd nog eens| onderstreept dat de kleine landen zich onbehaaglijk voelen zolang er feen orden] stige gebreken toont, waardoor .veder-1 zit te springen om Amerikaans geld) en technische kennis, aldus Humphrey. Hij en senator Culver hebben ook; een bezoek aan Oslo gebracht, waar, men thans herdenkt dat 150 jaar, geleden de eerste Noren 'naar Ameri-1 ka emigreerden. ,.Ik heb er heel wat van mijn kiezers gesproken", zei Humphrey lachend. Hij zou r bij: spannin-j president Ford op aandringen ookl eens eenbezoek aan Nederland te brengen. Tot nu toe gingen presiden-l ten alleen naar de machtscentra. Maar Nederland is een belangrijke! natie, en met Rotterdam als grootste 'ereldhaven is net zeker een land da' het kirid al vanal elf uur. In de| avonduren heeft de brandweer het stoffelijk overschot van het jongetje! opgedregd. De reddingsbrigade Ouddorp (op het eiland Goeree-Overflakkee) is zondag) tweemaal uitgerukt om zwemmers uit. j zee te redden. De beide acties slaag- den. waardoor vijf mensen konden worden gered. De sterk aflandige wind, met een plotseling optredende) zeer sterke onderstroom, is volgens I de rijkspolitie de oorzaak geweest van i de moeilijkheden, waarin de zwemlus- tiaen zijn geraakt. Na de reddingsoperaties achtte de rijkspolitie het noodzakelijk het over-' vaard is door een Amerikaanse pres;-) volle strand bij Ouddorp (achttien in dent te worden bezocht...! lometer lang) te ontruimen. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Paoter. Hoofdredacteur; G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacieuren: M. P. Dieleman en C. von der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walsfraal 56-60, lel. f01134) 15144. Middelburg: Markt 51. fel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwriraat 22. tel. (01150) 4457. Hulst: Stee nsfraat 6, tel. (01140) 4058. In de ovonduren is de centrale redactie bezet ven zondag t/m vrijdag voncf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdelinc: (01186) 1584. 's Zaterdags Ï01134) 15144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op zc- terdaa: de plaatselijke kontoren van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14799. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- i/'m vrij dagavond von 20-30 tot 2Z00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 2200 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 35.80; franco per post ƒ40,00; per maond ƒ12,10 losse nummers ƒ0,50 (inclusief 4 btw). Advertentietarieven: 73 cent per mm; minimumprijs per advertentie 10,95; ingezon den mededelingen 2'/j x torief. Brieven bureau van dit blod f 2,50 meer. Volledige tarieven met contrad- orijzen op oanvraog. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 3