PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerst opheldering van de VS NOG GEEN BESLISSING ISRAËL OVER AKKOORD Arrestaties in zaak-'Carlos' Zuurstofgebrek oorzaak van massale vissterfte in de Buitenvest Hulst Jeugdige afpersers gepakt na schietpartij met de politie KISSINGER: ISRAËL MOET EEN KANS WAGEN LANDMIJN ONTPLOFTE: MINSTENS 40 DODEN 218e jaargang no. 1 56 Maandag 7 juli 1975 WASHINGTON Minister Henry Kissinger heeft het afgelopen week einde gezegd dat de mate van Amerikaanse steun aan Israël af hankelijk is van de kwestie of Israël bereid is „een kans te wa gen" en de omstreden gebieden in de Sinai op te geven om een overeenkomst met Egypte mogelijk te maken. Een dag later weigerde de minister van defensie, James Schlesinger, in een televisievraagge sprek te zeggen of Israël ook on der de bescherming viel van de Amerikaanse „kernparaplu". Beide uitlatingen zijn de laatste in een reeks van verklaringen die pressie op Israël uitoefenen om de strategische Gidi- en Mitla-bergpas- sen op te geven en Egypte toegang te verschaffen tot de bezette olie velden van Aboe Rodeis. Kissinger zei laer in hetzelfde vraaggesprek wel dat de Verenigde Staten zich verplicht heeft tot bescherming en het in stand houden van de Israëli sche natie, maar het was niet het centrale thema van wat hij te Hij zei: „Wij zijn van mening dat zij (Israël) een kans moeten wagen op het bevorderen van de vredes- mogelijfcheden omdat iedere ande re benadering vroeger of later tot een oorlog zal leiden, die ernstige gevolgen zal hebben, vooral voor het volk van Israël". En hij voeg de daaraan toe: „Maar. de Verenig de Staten zal achter hen staan in condities waarin wij redelijkerwijs aan ons volk kunnen zeggen dat er vooruitgang wordt geboekt". Voor al deze laatste opmerking wordt uitgelegd als een kwalificatie Amerikaanse bijstand. Minister van defensie maakte zijn opmerking over de vraag of Israël al of niet onder de Amerikaanse „kernparaplu" valt in liet kader van zijn theorie dat andere landen die de capaciteit hebben om zelf kernbommen produceren, dat niet zullen doen omdat zij de bescherming hebben vgn de Amerikaanse kernwapens- Het was niet duidelijk of Schlesin ger hiermee Israël (waarvan ge zegd wordt dat het zijn eigen kern bommen heeft) de hint gaf daar geen gebruik van te maken. Overigens was Schlesinger van me ning dat het gevaar van een om vangrijke en- catastrofale kerncon frontatie verminderd was omdat men in de afspraken met de Sow- jet-ünie in staat was geweest de „kerndrempel" te verhogen wil zeggen het punt waarop de grote kernwapens worden ingescha keld! In verband met zijn recente uitspra ken dat de Verenigde Staten ge bruik zouden maken van een „be perkte eerste aanvalsstrategie", zei Schlesinger dat dit vooral sloeg op West-Europa wanneer de Ameri kaanse strijdkrachten uit de NAVO zouden worden teruggetrokken- „In dat geval, zei hij, „wordt de Vere nigde Staten dichter bij de moge lijkheid gebracht om als eerste strategische kernwapens te geblui ken aangezien de Conventionele strijdkrachten dan te zeer zijn uit gedund". Onteigening van grootgrondbezit in Portugal LISSABON (UPI) De regering van Portugal heeft besloten in acht pro vincies. waar de grote landerijen lig gen, bezittingen groter dan 700 had te onteigenen. Het kabinet besloot ook alle particu liere jachtgebieden af te schaffen en in sommige gevallen grond te onteige nen van mensen die het land zijn ontvlucht op grond 'die niet behoor lijk wordt bebouwd". Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 5 èn 6. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1 en 3. Radio en tv op pagina 7. Sport op de pagina's 9, 10, 11,12,13 en 14. JERUZALEM (AP) Het Israëlische kabinet heeft zondag om verdere opheldering van Washington gevraagd en zijn definitieve beslissing over de vraag of de door de Amerikanen gesteunde Sinaï-overeenkomst met Egypte moet worden aanvaard, tenmin ste nog een week uitgesteld. Het kabinet besprak de mogelijkheid van een ontmoeting tussen premier Yitzhak Rabin en- de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry A. Kissinger, die. beiden deze week een be zoek aan Bonn zullen brengen, zo verklaarde een woordvoerder van het kabinet. In een regeringscommuniqué werd gezegd dat Israël 'het proces van opheldering met de Verenigde Staten in verband met de verschillende elementen van een mogelijke overeenkomst met Egypte zal voortzetten'. KISSINGER ARGENTIJNS KABINET AFGETREDEN BUENOS AIRES (RTR) Het gehele Argentijnse kabinet is vannacht afgetreden, enige uren voordat er een algemene staking zou beginnen. De belangrijkste leiders van het 2,5 miljoen leden tellende algemeen vak verbond hebben alls winkels, fabrie ken en openbare, diensten in het hele land opgeroepen vandaag een staking van 48 uur te beginnen. Het besluit daartoe kwam na ruim een week van onderhandelingen tussen arbeiders- en regeringsleiders waarbij geen vergelijk kon worden gevonden voor de econo- •misohe crisis waarin het land verkeert. Honderdduizenden arbeiders pro testeerden tegen de regeringsmaatre gel om reeds overeengekomen loons verhogingen van 150 procent te beper ken tot 50 procent en legden hst werk neer. De vraag die Israël bovenal zorgen baart, is wat er zal gebeuren met de twee strategische passen in de Sinai- woesfcijn die premier Rabin van vitaal belang acht voor de veiligheid t zijn land. Egypte eist deze passen de Mit,la-pas en de Gidi-pas op in ruil voor politieke concessies, zoals bijvoorbeeld een matiging van de eco nomische en propagandistische oorlog tegen de joodse staat. De regering in Jeruzalem is echter nog steeds van mening dat Egypte niet duidelijk heeft gemaakt waarheen het precies wenst dat de Israëlische troepen wor den teruggetrokken, en of het wel akkoord gaat met de installatie van elektronische apparatuur die beide partijen moet waarschuwen als een van hen in de richting van de passen oprukt, zo werd in regeringskringen vernomen. In het communiqué werd gezegd dat de Israëlische ambassa deur in de Verenigde Staten, Simha Dlnite, naar Washington zal terugke ren in een poging antwoord te krijgen op deze vragen. Dit was verleden week uit Washington naar Jeruzalem gekomen om Rabin in te lichten c eerdere ophelderingen die hij van Washington had gevraagd. Rabin zal deze week een officieel bezoek aan de Westdultse bondsrepubliek brengen en volgens regeringswoordvoerder Gers- hon Avner is de kans klein dat hij op tijd zal terugkeren om nog voor vol- Vijf Japanse mijnwerkers zijn zon dagochtend gedood en zes andere be dwelmd door mijngas in een schacht van de kolenmijnen Hokutan Yugari ten oosten van Sapporo, aldus de politie- gende week zondag een nieuwe kabi netsvergadering te beleggen- Kissinger zal deze week in Genève overleg ple gen met de Russische minister buitenlandse zaken Andrei Gromyko en er gaan geruchten dat Rabin en Kissinger elkaar in Europa zullen ont moeten. CHAOS OP DUITSE WEGEN HAMBURG DPANa t chaotisch begin van het vakantiesei zoen op de Westdultse wegen, waarbij het zaterdag tot geweldige opstoppin gen kwam, is het ook zondag bijzon- der druk gebleven. Aan de grenzen vormden zich kilometerslange files. Vooral in het noorden verstopte het verkeer de wegen naar de kust. Bij de grensovergangen naar Oostenrijk en Zwitserland zijn volgens beambten alle records gebroken. Bij Walserberg. op de weg naar Salzburg, passeerden meer dan 50.000 auto's, die urenlang in files hadden moeten wachten. Op de verkeersweg Stutbgart-Mün- chen bijvoorbeeld vormde zich zater dag in de vroege ochtend uren al een file van 20 kilometer. De politie van Beieren noemde de situ atie op de verkeerswegen zaterdag 'verschrikkelijk'. De snelverkeersweg van München naar Salzburg was, vol gens haar, sedert vrijdagavond overbe last. Het publiek is aangeraden andere routes te nemen, maar het schijnt zich daarvan weinig aan te trekken. BEIROET (RTR) Zeker veertig Libanese jongemannen zijn zaterdag gedood toen tij dens een instructie in een oplei dingskamp van de burgermilitie van de door Imam Moessa Sadr geleide mohammedaanse sekte der Sjiieten een landmijn ex plodeerde. Het kamp ligt in de bergen in het noorden van Liba non. De Jongelui kregen van een Palestijn se instructeur les m hei. gebruik van landmijnen toen een landmijn in diens handen explodeerde Als gevolg daarvan vlogen verscheidene in de nabijheid staande kisten munofie in de lucht, BEIROET Op de /oio wordt een van de 80 gewonden door hel pers van de plaats des onhells weggevoerd. NACHTELIJKE SCHOTEN OP STATION GELDROP GELDROP Een poging gelf af te persen van de eigenaar van een Eindhovense broodjeszaak door vier middelbare scholieren, heeft vrijdagnacht op het station van Geldorp geleid tot een wes- tern-achtige schietpartij, waarbij de 17-jarige C. W. uit Heeze zwaargewond werd door twee politiekogels die een van zijn lon gen perforeerde. De knaap verkeert inmiddels buiten levensge vaar. Drie andere verdachten, de 14-,jarige G. W„ eveneens u?t Heeze en d el' jarige G. J. en M. A_, beiden ui Eindhoven, zijn ingesloten. De politie heeft voorts twee pistolen in beslag genomen. Op verzoek van de korpslei dingen te Eindhoven en Geldrop zal de rijksrecherche een onderzoek naar de gebeurtenissen instellen. L. en A. hebben bekend te zamer met C. W. op 6 mei een overval te hebben gepleegd op dezelfde Eindho vense broodjeszaak. Na het knevelen COLUMBIAANSE HIELD TERRORIST VERBORGEN PARIJS (UPI) De Franse po litie heeft twee vrouwen gear resteerd die worden beschul digd van hulp aan de voort vluchtige Zuidamerikaanse ter rorist 'Carlos'. Volgens de poli tie hebben zij de terrorist, die onlangs bij een inval in een flat in Parijs twee leden van de Franse contraspionagedienst en een Libanees doodschoot, enige tijd verborgen gehouden. De terrorist, die naar wordt vermoed de leider is van een internationale bende politieke moordenaars, wordt momenteel door de politie van groot aantal landen gezocht. De twee vrouwen zijn de jarige Columbiaanse Amparo Silva- Masmela, in wier flat de poltiie vrij dag een grote hoeveelheid aan 'Carlos' toebehorende wapens en documenten ontdekte, en de 29-jarige Britse Ange la Armstrong, die in Parijs werkte- Venezolaan Inmiddels zou Scotland Yard de ter rorist hebben geïdentificeerd als II- jitsj Ramirez Sanchez, de 25-jarige zoon van een rijke Venezolaanse ad vocaat. Hij studeerde enige tijd in Moskou. De aangehouden Columbiaanse heeft bekend dat 'Carlos' op 27 juni naar haar flat was gekomen, op dezelfde dag nadat hij de drie mannen had neergeschoten. De Britse had de vol gende ochtend een ontmoeting hem in de buurt van het gebouw het ministerie van buitenlandse zaken in Parijs, waar hij haar een aantal brieven gaf die zij aan andere con tactpersonen moest overhandigen.Be- richten dat in een van de schuilplaat sen van 'Carlos' een lijst is gevonden met namen van prominenten personen die vermoedelijk het doelwit van aan slagen zouden zijn, zoals minister van justitie Jean Lecanuet, een voormalige functionaris van het vriendschapsco mité Frankrijk-lsraël en de Joodse minister van gezondheid Simone Veil, alsmede de Israëlische ambassadeur in Parijs, Asher Ben-Nathan, zijn niet door de politie tegengesproken. Den Haag 'Carlos' wordt verder gezocht voor een aantal politieke ontvoeringen en moorden en de gijzeling van vorig jaar september op de Franse ambas sade in Den Haag, waarvan hij naar vermoed wordt de belangrijkste orga nisator was. Volgens het Britse zondagsblad The Observer was de vader van Ramirez Sanchez lid van de communistische partij van Venezuela. Nij noemde zijn drie zoons Lenin, Iljïtsj en Wladimir naar de stichter van de Sowjet-Unie. Alle drie gingen zij in Moskou naar de middelbare school, waar zij vloei end Russisch leerden. Later werden zij naar Engeland gestuurd, waar "mm moeder woonde, om Engels te leren. Iljitsj studeerde economie en keerde zich vorig jaar af van het Russische communisme. Hij werd voorstander van een onverzoenlijke bestrijding van het kapitalisme. Hij zou daarvoor de gueriila-taktiek van het verboden Ierse republikeinse leger in Noord- Ierland hebben bestudeerd waarbij hij besloot dezelfde strategie te gaan vol gen. van de buffetjuffrouw gingen zij er met 1400,- uit de kassa vandoor. Het bedrag werd onderling verdeeld en op een camping opgemaakt. Omdat de vakantie naderde besloten de drie, leerlingen van een lyceum te Eindho ven, wederom klandestiene methoden aan te wenden om aan voldoende zakgeld te komen. Schoten De 14-.jarige G. W., broer van C. W. werd aangezet tdt telefonische afper sing van de eigenaar van de broodjes zaak. In meerdere gesprekken werd deze en zijn gezin bedreigd met ge weld als er niet gauw f3500,- op tafel zou komen. De man besloot na i leg met de politie daarop in te gaan. Hij sprak met zijn afpersers af vrij dagavond de laatste trein uit Eindho ven te nemen. Deze komt om 00. uur in Gel drop aan. Op het station zou hij dan aan iemand die zich daartoe kenbaar zou maken een fertje overhandigen. over. De politie ontdekte dat rijn broer werd getroffen. Later bleek dat de schutter een kogel in zijn schoen had die een niet noemenswaardig wondje aan een van zijn tenen veroor zaakte. De twee medeverdachten wer den later opgepakt. Zij waren op het station aanwezig ter assistentie in het geval dat de eigenaar van de brood jeszaak zich zou verzetten. In de pa niek wisten zij zich echter uit tie voeten te maken. De politieactie waarbij op het. per ron tien rechercheurs van de Eindho vense en Geldropse politie betrokken waren en daarbuiten een onbekend aantal andere agenten, vergde enkele minuten. Het is nog niet bekend of de verdachten die van keurige huize zijn nog andere misdrijven op hun kerf stok hebben. Wel staat volgens een politiewoordvoerder vast dat zij niets te maken hebben met overige afper singspraktijken van caféhouders en bezoekers in de Eindhovense binnen- Bedreigd Alles verliep aanvankelijk volgens plan. De ontvanger C. W. kon onmid dellijk door vier rechercheurs worden overmeesterd. Plotseling verscheen echter zijn 14-jarige broer ten tonele. Deze trok een pistool en liet de agenten de handen op steken. Vervol gens viel er een schot van de kant van een der verdachten. In de ontsta ne consternatie sloegen zij op vlucht. De ongeveer tien late reizigers op het perron stoven in paniek alle kanten op. Een inspecteur gaf twee waarschuwingsschoten af en schoot daarna drie keer gericht. De verdachten verschansten zich achter een muurtje. Na verloop van tijd gaf de 14-jarige schutter zich INGEWIJDEN: „HET WATER GAAT OM" BIOLOOG WIL ZELFS BUTUL1SME NIET UITSLUITEN HULST In de Buitenvest van Hulst wordt sinds dit weekeinde weer een enorme vissterfte ge constateerd. De dode vissen ko men met name aan de Van der Maelstedeweg ter hoogte van het voormalige spoorwegstation in grote getale levenloos boven drij ven. Omvangrijke zwermen meeuwen verzekeren er zich ver volgens van een onverwacht rijk; maal. Ingewijden wijten de mas- een volgens hen| eenvoudig verklaarbaar natuur verschijnsel, dat in de volksmond 'het omgaan van het water' wordt genoemd. Het betekent, dat de in liet stilstaan de water aanwezige algen door het overwegend donkere (bewolkte) v van de laatste tijd weinig of geen zuurstof produceren. Het gewone rottingsproces, dat zich op de bodem van de Buitenvest voltrekt, legt daar-1 enboven nog eens beslag op de toch' al karige zuurstof, zodat veel rissen' in ademnood komen te verkeren en er op den duur zelfs collectief het loodje bij leggen. De heer L. J„ J. Moorthamer uit Kuit-| aart. die gemachtigd is visvergunnin gen af te geven voor de Buitenvest en die in de loop van de vorige week juist nog heeft geconstateerd dat het' zuurstofgehalte voldoende was, desgevraagd te willen spreken van eenl bijzonder onplezierige situatie. Het' 'omgaan van het water' is naar zijni twee keer in de Buitenvest waargeno-] zeggen binnen vrij korte tijd nu al' men. Een week of t.wee geleden zijn HULST Dode vissen tussen het riet in de Buitenvest te Hulst. er door dezelfde oorzaak ook al hon derden vissen boven komen drijven. Het gaat daarbij voornamelijk om hele scholen jonge voorntjes en wat grotere, zij het ook nog jonge karpers en brasems. Het jonge spul is broed sel van de 2000 kilo vis, die vorig jaar in het water van de Hulster Buiten vest is uitgezet ten behoeve van de pleziervisserij. Volgens de heer Moort hamer zai het probleem van de vis sterfte pas uit de wereld zijn als de grote waterzuiveringsinstallatie, die het waterschap Hulster Ambacht tus sen Hulst en Clinge wil bouwen, ge realiseerd is. Tot dat moment zullen volgens ae heer Moorthamer van tijd tot tijd grote zwermen meeuwen die op dode vis azen boven het water bij de stadswallen van Hulst; te vinden zijn: „Bij 5 millimeter zuurstof op een liter water en zelfs bij nog iets min-1 der misschien kunnen de vissen het er goed uithouden. Zodra de algen en Zie slot pagina 2 kolom 3) I SCHIP VOER BRUG OMVER STANDDAARBUITEN morgen heeft het 856 ton metende binnenschip Dordrecht 8 het opge draaide middenstuk van de brug in het Westbrabantse plaatsje StanddaaT- buiten geramd, opgetild en 20 meter verder in de rivier de Mark en Dintel gegooid. Een op de voorplecht van het schip staande opvarende kon door bukken en gehurkt blijven zitten voor komen d3t hij door het los geraakte brugdeel werd geraakt. Het schip werd niet ernstig beschadigd. Het bijna 70 meter lange onbeladen binnenvaartuig, dat eigendom is van de Gebr. Broere uit Dordrecht was zaterdag op weg van Breda naar Vhs- singen. Kapitein J. Geerlof: „We zijn met dit schip al zo'n 30 keer onder de brug doorgevaren en altijd zonder moeilijkheden. Dus verwachtte ik dat het nu ook wel zou gaan". Maar omdat door de zware regenval eend vorige week het water in de Dintel ongeveer 40 centimeter hoger stond dan normaal, lukte het deze keer niet. Ondanks de met water gevulde bal last tank lag het schip niet diep ge noeg om onder de opgedraaide brug door te kunnen. De op de voorsteven staande bolder raakte de brug aan de onderkant, waardoor de brug enigs zins kantelde en door de voorsteven werd opgetild. Drie van de vier brug- ter. De 66-jarige brugwachter L. van Beek, die al 13 jaar schepen door de nauwe brugopening laat varen, zag de aanvaring aankomen: „Toen die de bocht omkwam, zag ik al dat het. waarschijnlijk niet ging. Dus zwaaide ik met mijn armen om duidelijk te maken dat het schip er niet onder door kon. De schipper zette toch door". Het onbeladen schip had kort tevo ren de zeer brandbare vloeistof sty reen vervoerd en was niet ontgast. Het scheepvaartverkeer in de Mark en Dintel is gestremd en wordt zolang de brug nog onder water ligt .omge leid via Dintelsas, Willemstad en Oos terhout. Uiteraard moest ook het weg verkeer worden omgeleid. ZEKER 54 DODEN BIJ BUSONGELUK PAKISTAN RAWALPINDI (RTR) Zondag zijn minstens 54 mensen om het leven gekomen toen een bus in een derüg meter diep ravijn stortte ten noorden van Rawalpindi. Bijna alle omgekomenen waren stu denten uit Hyderabad, die op eACursfe waren. Volgens de politie hebben acht inzit tenden van de bus het ongeluk over leefd-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1