Zeeuwse atletiek heeft de jeugd en dus de toekomst Betty Stoeve in de dubbelfinale Magistrale Jimmy Connors ontmoet Arthur Ashe in de Wimbledonfinale NEDERLANDSE ZWEMT0P WEER BIJ ZWEMRACE TUSSEN HOEKE SLUIS LILIAN GILLISSEN, 2 TITELS LIEVER GEEN PUBLICITEIT YOLANDA DE JONG WILDE HAAR NEDERLANDSE TITEL EERST NIET JAN DE BART: TRAINEN ROND BOOMGAARD EN OP DE FIETS Zeeuwse topzwemmers krijgen het zaterdag zwaar 10 Deelnemers KSH-damtoernooi JEUGDWEDSTRIJD IN WESTD0RPE Z.-AFRIKA BLIJFT IN DAVIS CUP CONGRES FMJD IN HOOGEZAND OKKER 6e OP ATP-RANGLIJST PROVINCIAL! XIIUWSI COUIANV VW1DAO 4 JLHJ 1971 VLISSINGEN Zeeland be schikt in de atletieksport bij de B-junioren over opmerke lijk vee! talent. Dat bleek in het afgelopen weekeinde in Amsterdam, toen tijdens de Nederlandse jeugdkampioen schappen vier titels naar Zee land gingen. Bovendien wa ren er nog verschillende twee de en derde plaatsen. Van de 17 jeugdige Zeeuwse atleten kwamen er opmerkelijk veel in de finale terecht. Kortom: Zeeland heeft de jeugd en derhalve de toekomst. MIDDELBURG De meest suc cesvolle atlcje was tie 14-jarigc Lilian Gillissen uit Middelburg, die zowel op de 101) als op de 20(1 meter l>ij de meis.it» B naar de titel riutsde. Haar tijden waren ook indrukwekkend: 12 seconden rond op de 100 meter en 25 secon den rond op de 20(1 meter (in de serie liep ze zelfs 2*1.8, maar er werd toen iets te veel rugvvind gesignaleerd). Toch voelt de ranke mavo-leerlingc Griffioenschooier weinig voor om in de publiciteit le komen. Hans Bostelaar van de at letiekvereniging Dynamo uit Mid delburg heeft de grootste moeite om zijn clubgenote Lilian over te halen een interview aan deze krant toe te staan* Vanwaar deze bescheidenheid? Uit het antwoord blijkt dat het opmer kelijke succes Lilian allerminst naar het hoofd is gestegen en dat ze de betrekkelijkheid van haar dubbele kampioenschap vooralsnog wenst in te zien: „Als er zoveel over je geschreven wordt, gaan de mensen steeds meer van je ver wachten. Dit jaar gaat het uitste kend, maar misschien gaat het in een volgend seizoen niet zo vlot en dan is het een dubbele teleurstel ling als je eerst zo in de publiciteit bent geweest- Die p-ote koppen in de krant... Dat ga ik misschien als een extra druk voelen". Maar Lilian kan zelf ook niet ont kennen, dat er in de atletieksport voor haar wellicht een redelijke toekomst te wachten ligt, Want ze kan moeiteloos gekwalificeerd wor den als een geboren talent- Welis waar traint ze driemaal per week ('op maandag-, woensdag- en vrij dagavond') een uurtje, maar echt fanatiek gaat ze er dan niet tegen aan. Haar vader (buschauffeur bij het Streekvervoer Walcheren) be- kent: „Ze is nog wat speels- Ze ziet het puur als een hobby en van ieder uur is ze in werkelijkheid maar een kwartiertje echt aan het trainen". Ze kan haar hraiiungsarbeïd' dan ook makkelijk combineren met haar studie voor de mavo: met vlag en wimpel ging ze over naar ae vierde met zes ne.gens. zes ach ten en voor de rest een enkel zeventje en zesje, maar niet één onvoldoende. Haar schoolresulta ten zijn zo goed dat het nu al vrijwel zeker is, dat ze na de mavo ook het havo-diploma nog zal halen. Lilian: „Ik weet nog niet wat ik worden wil en als ik nog twee jaar naar de havo moet, lean ill die beslissing dus nog wel even uitstellen". Enkele jaren geleden heeft Lilian het eerst bij een gymnastiekvereni ging geprobeerd, maar dat boeide haar met erg. Nu is zij aan haar derde seizoen bij de atletiekvereni ging Dynamo bezig, die eerst nau welijks over jeugdalleten beschik te- Dit seizoen is ze razendsnel vooruitgegaan: in het begin van dit seizoen realiseerde zij in Zierikzee nog een tijd van 12-6 op de 100 meter en nu bereikte ze dus al 12 seconden rond. Zeeuwse insiders voorspellen dat ze nu al sneller zou kunnen. En de vader van Lilian vat die meningen te zamen als hij vertelt: „Ze heeft in Zeeland en nu ook bij de Neder landse jeugdkampioenschappen al tijd direct vanaf de start in eerste positie gelegen. Als zij tegen een snellere atlete zou lopen en zich zou kunnen optrekken aan die te genstandsters zou ze misschien nog een paar tiende seconden snel ler zijn". In Zeeland is de één jaar oudere Els Vader van Zeeland Sport uit Vlissingen haar grote rivale. Dat was ze trouwens ook bij de Neder landse jeugdkampioenschappen, want zowel op de 100 3ls op clc 200 meter werd Els tweede, op de 200 meter zelfs in dezelfde tijd als Lilian Gillissen- Alleen bij een in- doorwedstrijd in Arnhem over 60 meier heeft Els Vader dit seizoen Lilian eenmaal verslagen en dat is opmerkelijk, >vant Lilian heeft vooral een explosieve start. Zo lag Lilian op de 200 meter in Amster dam na 100 meter anderhalve me ter voor op Els Vader, maar werd bijna nog ingelopen- Overigens had Lilian niet op twee titels gerekend: ,,lk had meer te genstand verwacht, van Tineke Hid- dink van Daventria uit Deventer". Natuurlijk is haar talent ook- bi] de KNAU niet onopgemerkt geble ven, maar de grote afstand tussen Middelburg en Papendal bij Arn hem blijft voorlopig wel een be lemmering voor het bezoeken van centrale trainingen. Op 20 juli zal ze op het sportcentrum Papendal deelnemen aan internationale wed strijden. Vorig jaar was ze daar ook al voor uitgenodigd, maar moest de invitatie toen afslaan omdat ze voor Middelburg uit kwam tegen Folkestone. De trwee Nederlandse titels van dit Middelburgse meisje zijn ook op merkelijk, omdat Lilian met haar 14 jaar nog maar le jaars B- meisje is en het dus ook moest opnemen tegen rivales die een jaar ouder zijn (zo is niet alleen Els Vader maar ook Tineke Hiddink een jaar ouder)- Maar voorlopig blijft Lilian laconiek onder het suc ces: .He duurt nog heel lang voor ik bij de dames ga lopen en ik zie wel hoe snel ik dan ben". Maar dc atletieksport betekent toch wel zoveel voor Lilian Gillis sen. dat zij tenslotte een heftig pleidooi houdt voor een betere ac commodatie in Middelburg: „De sintelbaan is afgekeurd. Tan een springbak is nauwelijks sprake- Een stad als Middelburg zou toch een betere atletiekaccoramodatie moeten hebben". En haar 17-jarige zusje Miriam, die ook aan atletiek doet, vult lachendaan: „Vorige week was er zelfs nog geen touw tje voor hoogspringen te vinden..." den"_ TERNEUZEN Er was veel over redingskracht voor noclig om dc L6-jarige Yolanda de Jong van Schelde Sport uit Terneuzen op de hoogste trede te laten plaats ne men bij de huldiging toen rij in Amsterdam Nederlands kampioen hij de B-meisjes op de 80 meter iiorden was geworden- „Ik ben door pech van een ander kampioen geworden", protesteerde Yolanda de Jong, „want Delia Valkenberg lag iets voor toen zij over de laatste horde viel"- Enkele dagen later, als zij enigs- rins afstand heeft genomen van de ïmoties van die finalewedstrijd, denkt Yolanda de Jong er toch enigszins anders over: .Delia Val kenburg was inderdaad iets sneller. Toen we oi> de laatste horde aan gingen, lag ze iets minder dan een stap op me voor. De afstand tus sen die laatste horde en de finish is acht meter, dus ik dacht: dat is verloren, Maar toen viel zij, strui kelend over de laatste horde, en von ik toch"- Yolanda analyseert nu: „Toch ben ik niet helemaal onverdiend Neder lands kampioen geworden, want hordenlopen is niet alleen een kwestie van snelheid maar ook van techniek. En als je door vermoeid heid je tecluiiek boven de horden minder kimt toepassen, heb je in derdaad kans dat je onderuit gaat. Dat gebeurde met Delia Valken berg"- In ieder geval is Yolanda de Joug nu erg gelukkig met haar Nederlandse kampioenschap- Vooral ook omdat ze in de sport haar beroep wil vinden. Na enkele iaren atheneum gaat ze met in-, gang van het volgend schoolsei- soen naar de havo, waarop ze nog twee jaar vol moet maken: „Dan hoop ik naar de sportacademie in Tilburg te kunnen gaan, als ik tenminste toegelaten word. Dan kan ik lerares lichamelijke opvoe ding worden". De 16-jarige Yolanda doet al weer zes jaar aan atletiek. •Dankzij school wedstrijden op ko ninginnedag ontdekte zij haar ta- ent voor deze tak van sport. ,De 60 meter won ik en ik wilde Men onmiddellijk lid worden van ïen atletiekvereniging. Eerst mocht iiet nog niet van mijn ouders, maar drie maanden later was ik toch lid van Schelde Sport", ver telt ze. Nu traint ze bijna elke dag: „Als m'n huiswerk het tenmin ste toelaat en dat is niet altijd het geval, want een jaar geleden ben ik een keer blijven zitten". Ze vindt het jammer dat ze voorlopig zonder trainer zal komen te zitten, want Kees van Oosten gaat Schelde Sport verlaten. Maar ongetwijfeld zal ze in deze tak van sport doorgaan. HOEDEKENSKERKE In de meest vreemde race die hij ooit gelopen heeft, werd Jan de Bart uit Hoeilekenskerke, lid van AV'56 uit Goes, verrassend kampioen van Nederland bij de jongens B op dc 3-000 meter- Althans Jan de Bart zelf vond het maar een 'gekke race': „Niemand wilde de kop ne men na de start* Het leek bijna oi' we af en toe stil stonden en de eerste ronde ging dan ook in "8 seconden- De kilometertijden wa ren 3.06, 3.03 en 2.40". De 16-jarige Jan ae Bart, zoon van een fruitteler bij Hoedekenskerke. bleek zijn zenuwen het best onder controle te hebben, sprintte 200 meter voor de eindstreep naar de kop van het nog compacte veld en schudde in een flitsende eindspurt alle tegenstanders van zich af- Op dat moment was het voor Jan de Bart zelf niet meer verrassend dat hij Nederlands kampioen wercl: „Bij zo'n onregelmatige^ race heeft edereen kans op de titel"- Ongelwijfeld beschikt Jan de Bart over een uitstekende conditie: „Ik train bijna iedere dag. Bovendien fiets ik bijna iedere dag 48 kilome ter. Ik ben op de lts in Goes. Dat is 12 km van mijn huis. Heen en terug dus 24 km. En dan ga ik nog bijna iedere avond trainen in Goes Dat (loc ik allemaal op de fiets want het nut van een brommer zie ik niet zo in- Bovendien is fietsen ook goed voor je beenspieren". Een sch:t:erende stijl heeft Jan de Bart met- Cees Koppelaar, de Ne derlandse -jndstrainer plaatste zondag onmiddellijk een paar kant tekeningen bij de loopstijl van de ze Zeeuwse atleet: „Met een betere rechniek en dezelfde conditie kan De Bart dit jaar nog 8.47 lopen". Jan de Bart zelf vindt dit een wat al te voorbarige voorspelling: .Dit jaar zie ik dat er nog niet inzitten- Volgend jaar wel"- Hij wil er in leder geval veel aan doen, want hij traint ook nog veel in en rond de boomgaarden (totaal 8 ha) van zijn vader. Ian de Bart heeft net rijn studie aan de lts (landbouwwerktuigen) beëindigd, maar gaat nu nog twee jaar door aan dezelfde school met de studie electrotechniek („maar ik wil niet bij een grote industrie werken"). Bovendien acht hij liet niet helemaal uitgesloten dat hij op het bedrijf van rijn vader gaat werken: hij heeft wel twee zusters (24 en 22 jaar oud) maar is de enige zoon. Dankzij de studie aan de lts kwam hij in de atletiek sport- Met een grote groep van de lts nam hij twee jaar geleden deel aan een prestatieloop in Biervliet, werd achtste en daarna ook achtste in een prestatieloop over 10 km bij "Veere. In november 1973 meld de hij zich als lid bij AV'56. Met zijn trainer Jean Polvliet wil hij eens over zijn loopstijl gaan praten- „Want dat zit inderdaad niet goed- Ik loop niet economisch genoeg- Ik heb wel voldoende con ditie, maar onvoldoende souplesse. Met een goede coördinatietraining kun je daar veel aan doen. Ik verwacht, trouwens dat ik ook wel meer aanwijzingen van bonastrai- ner Koppelaar zal krijgen. Ik ben al eens bij een training in Papen dal geweest en daar steek je veel van op. Ook op Papendal neem ik weer aan wedstrijden deel en dan leer je steeds weer wat". Kortom: Jan de Bart heeft vertrouwen in ie toekomst. HOOGEZAND (ANP) Naast de internationale grootmeesters Harm Wicrsma (Nederlands kampioen) en Baba S.v (Senegal) zuilen drie inter nationale meesters deel nemen juin de eregrOCP van liet achtste KSH-dam toernooi. dat van 28 juli tot 9 augustus in Hoogrzand zal worden gehouden. Onder die internationale meesters be vind: zioh ook Oscar Verpoest. de Belgische kampioen, die nog nooit aan een Nederlands mvitatietoernooi heeft deelgenomen. De andere twee zijn de Nederlander Jan de Ruiter en de Fran se kampioen Georges Mostovoy. De overige deelnemers zijn: Joseph Gui- chet (Haiti), die zijn interna'.ionale debuut maakt. Franklin Waldring (Sur), Gaton Gagnon (Can), Fidele Nimbi (Kongo), en de Nederlanders Robert Clerc, PaA.il Germain en Anton Schotanus- WESTDORPE De jeugdcommissie van de wielervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen houdt zaterdag te West- dorpe weer een wedstrijd voor de jeugdlicentiehouders van de wielerver eniging en die van Theo Middelkamp- Deze wedstrijd wordt georganiseerd in samenwerking met het plaatselijke wie- lercomitë en begint om drie uur. WIMBLEDON Bettv Stoeve is bezig aan een geweldig Wimble don. De Nederlandse nummer één bereikte donderdagmiddag voor de derde keer in haar tennisloop- baan dc finale van liet damesdub- belspel. Dit keer met Francoise Durr- De Nederlands/Franse combinatie versloeg in de halve eindstrijd het als tweede geplaatste koppel Billie-Jean King/Rosemary Casals (VSt) met 2-6, 8-6, fi-2. In de eer ste set maakte Batty Stoeve veel fouten, maar de Alblasserdiamse herstelde rich gaandeweg Ook Francoise Durr raakte steeds be ter in vorm en zij was het die de partij met knappe vollies uit maakte. Eerder op de dag had Betty Stoeve zich aan de zijde van de Australiër Alan Stone geplaatst voor de halve finales van het ge mengd dubbelspel. Stoeve/Stone versloegen Bob Hewitt (Zuid Afri ka) en opnieuw Rosemary Casals met 9-8, 6-2. In de halve eindstrijd zijn Aleksander Met-reveli en Olga Morozova (beiden uit de Sowjet Unie) de tegenstanders, WIMBLEDON De finale in het heren-enkelspel die zaterdag op Wim bledon ontbrandt, zal niet zomaar een willekeurige eindstrijd rijn Behalve het sportieve prestige van de .Ameri kanen Jimmy Connors en Arthur Ashe is vooral de macht in de tenniswereld de inzet van dit duel der giganten. Connors en Ashe vertegenwoordigen twee tegengestelde stromingen die een Wimbledon-titel maar al te graag als een troefkaart in de machtsstrijd zul len uitspelen. Vooralsnog moet voor Ashe en rijn trawanten het ergste worden gevreesd- Wat Connors don derdag in zijn halve finale tegen zijn landgenoot Roscoe Tanner liet zien, bezat een graad van perfectie die alleen voor de allergrootste kampioe nen bereikbaar is- Tanner werd in minuten eenvoudig van de baan gebla zen: 6-4, 6-1 en 6-4- Zelfs Connors zélf was onder de indruk van zijn magistrale prestatie. „Vandaag was ik beter dan ooit tevo ren. nog beter aan vorig jaar in de finale", zei hij. .Dn dan te bedenken dat ik voor mijn gevoel nog steeds niet mijn piek heb bereikt.. Ik ben pas 22 jaar en ik ga nog steeds voor uit". Connors toonde zich donderdag niet alleen een typisoh Amerikaanse krachttennisser zoals de beperkte Tanner maar ook een speler die de subliemste dropshots van zijn racket kan laen vertrekken. Zijn grote tech nische capaciteiten worden geschraagd door zo'n indrukwekkende fysieke kracht, dat geen tennisser ter wereld er tegen bestand lijkt. Groten als Laver. Rosewall en Newcombe rijn reeds eerder stukgelopen op dit pant ser van talent en geweld, voor Arthur Ashe dreigt de confrontatie nog nietigender af te lopen. Hoewel hij redelijk in vorm Is, kon Ashe alleen met de grootste moeite afstand nemen van de taaie Tonny Roche. De setcljfers van deze bijna drie uur durende partij die arm was aan hoogtepunten, spreken voor rich: 5-7, 64, 7-5, 8-9 en 6-4. „Roche is een solide speler", zei Ashe later, „hij maakt heel weinig fouten". Net als tegen Okker kwam de onverzettelijke Roche uit een moeilijke positie terug door de vierde set via de tie-break te winnen, Toen hij echter In de vijfde set meteen zijn servicegame verspeel de, was het met hem gebeurd. De sterk serverende .Ashe zou daarna zijn service-game niet meer afstaan. Ashe die nooit eerder de finale van Wimbledon bereikte, zei later over de eindstrijd tegen Connors: „Ik zal te gen hem in tactisch opricht heel an ders spelen dan vandaag. Hoe ik het precies ga doen, zuillen jullie nog wel merken Voor Connors zal het even tueel een geruststellende wetenschap zijn dat hij nog nooit van Ashe heeft LONDEN De internationale tennis- federatie heeft donderdag tijdens een vergadering in Londen besloten dat Zuid-Afrika in ieder geval tot volgend jaar blijft deelnemen aan het toernooi om de Davis-cup. Het voorstel Zuid- Afrika de verdere deelneming aan dit toernooi te ontzeggen op grond van de apartheidspolitiek van dit land, kreeg slechts een meerderheid van 23 stem men, hetgeen niet voldoende was. Er was een 2/3 meerderheid vereist. Hét- vorig jaar heeft Zuid-Afrika zonder strijd de Davis-cup gewonnen, omdat India weigerde legen de Zuidafrikanen aan, te treden. Ook dit jaar zijn reeds twéé wedstrijden zonder spelen gewon nen- HOOGEZAND (ANP) - Na sluiting van het KSH-damtoernooi in Hooge- zand zal op 9 augustus in dezelfde plaats een congres van de werelddam- bond, de FMJD, wordengehóuden. Het voorstel voor dit congres is uitge gaan van de Nederlandse bond. Aan de orde zal onder meer komen de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Inclusief de functie van voorzitter. De huidige president de Italiaan B. Rizzi heeft laten weten te willen aftre den, De Nederlandse bondsvoorzitter H. C. v. d Vreugde is kandidaat voor de functie van Rizzi verloren. Hij versloeg hem zelfs als 20-jarige jongen al gemakkelijk in twee eindstrijden in Zuid-Afrika en een finale in Philadelphia. De strijd die tussen Ashe en Con nors buiten de baan is ontbrand, is overigens minstens zo interessant. Als voorzittervan de ATP, de vakbond van profspelers, neemt. Ashe het zijn landgenoot kwalijk dat hij geen lid wil worden van die bond- Jimmy Connors geeft er de voorkeur aan zijn eigen weg te gaan- Sterker nog: rijn manager Bill Riordan heeft een alter natief profcircuit in Amerika verwe zenlijkt- Het conflict explodeerde door de weigering van Connors om aan Davis- Cupwedstrijden deel te nemen zolang zijn vijand Denis Ralston captain van het Amerikaanse team is. Ashe voor spelde gisteren, dat de Amerikaanse tennisbond voor Connors door de knieën zal gaan. „Straks op Forest Halls zal de naam van Ralsbons opvol ger bekend worden gemaakt", zei hij verbitterd. Via een brief aan enkele collega's liet Ashe kort voor Wimbledon weten, dat hij deze ontwikkeling zeer onge wenst acht- Letterlijk schreef hij over Connors: „Het is gevaarlijk dat een agressieve- arrogante en onvaderlands lievende jongeman ons zal dicteren wie de captain van het team moet worden"- Connors wist deze brief via zijn adviseurs te onderscheppen en liet zijn avocaten terstond een schade claim van 5 miljoen dollar eisen. Bovendien verlangt Connors een scha devergoeding van 3 miljoen dollar vanwege een lasterlijk artikel dat een Amerikaanse journalist aan een tijd schrift had aangeboden. Dat artikel is volgens Connors tot stand gekomen in samenwerking met Jack Kramer en Aöhe. respectievelijk directeur en vöorajbbar van de speleravaJktoond- ,Jk geloof niet dat Connors het serieus meent met die vervolgingen", aei Ash gisteren. „Die jongen wordt meer geleid door rijn adviseurs. Tot op dit moment is er bij mij ook nog geen dagvaarding binnengekomen. Als ik Connors tegenkom, groet ik hem beleefd, maar verder praten we niet met elkaar. We hebben nu eenmaal weinig gemeen- Ik betreur mijn brief absoluut niet. Ik ben nog altijd vrese lijk kwaad over de gang van zaken rond ons Da vis-Gup team"- Connors wilde gisteren na afloop vRn rijn partij nog niet praten o,t zijn juridische offensief tegen Ashe; consorten- „Zaterdag na de wedstri* zal ik overal op antwoorden". Ze manager Bill Riordan liet er echt* geen twijfel over bestaan dat C rechtszaken zullen worden doorgez» ,-We zullen ze wel Jcrijgen", zei li „Ze zullen het afleren om Jimmy pesten. We hebben ook nog een sch declaim lopen van 4 miljoen tegen 6 instanties die Jimmy vorig jaar hei ben belet in Parijs te spelen. Niemar. zal Jimmy kunnen tegenhouden. Hi] j de meest dynamische speler uit t gescbiedenïsen hij zal het gericht \t de tennissport ingrijpend veran» ren". Connors schijnt zelfs in de liefó niet buiten conflicten te kunnen- G: teren liet hij doorschemeren dat zr relatie met Ohris Evert inderdai' stukgelopen is* „Wat er, ook verdf gebeurt, we zuillen goede vrienden \i elkaar blijven. Verder zullen we el) aar niets in de weg leggen. Chr. mag met andere jongens uitgaan, met andere meisjes"- NEW YORK (AFP) Op de mee recente ranglijst van de tennisspeler- vakbond A.T.P.. die woensdag in Np York werd gepubliceerd, staat Ter Okker op de zesde plaats. Van de halve finalisten van Wimbled- komt alleen Jimmy Connors voor de eerste vier van de ranglijst, die:- gebaseerd op de resultaten van a toernooien met een prijzengeld \y meer dan 25-000 dollar tussen 23 fc 1974 en 22 juni 1975. Deze riet er als volgt uit: 1 Jir. Connors, gemiddeld punten aantal 48.95 in 19 toernooien; 2 Ken Rosev. 41.33 pnt (11 toernooien); 3 Guillen: Vilas 40.59 (22): 4 John Newcoir- 35.54 (13); 5 Bjoern Borg 34.82 6 Tom Okker 27.89 (19); 7 Arthur At 27.65 (26); 8 Ilie Nastase 27.55 9 Manuel Orantes 27-04 (26); 10 R Laver 25.92 (12): 11 Roscoe Tann 22.07 (29); 12 Tony Roche 21.75 (10 13 John Alexander 20.92 (25); 14 R Ramirez 20.06 (31). SLUIS Dat de internationale lange- baanwedstrijd tussen het Belgische Hoeke en het Zeeuws-Vlaamse Sluis vooral nationaal de laatste Jaren enorm aan prestige heeft gewonnen bewijst alleen al het deelnemersveld, dat zaterdag voor de vierde maal aan deze zwemwedstrijd over 3 kilometer zal deelnemen. Vrijwel de gehele Ne derlandse zwemtop van de langebaan- wedstrijden heeft voor deze wedstrijd, die meetelt voor de Zwemkronlekbe. ker, Ingeschreven. In vergelijking met vorig jaar hebben acht nieuwe verenigingen rich aange meld en is het deelnemersaantal voor de wedstrijd opgelopen tot 265, ver deeld over de vier categoriën met daarnaast nog eens 149 deelnemers aan de prestatietocht van 1 kilometer. Het rijn aantallen, die er niet om liegen, en dat terwijl de belangstelling uit het buitenland dit jaar heel wat minder is. Voorzitter Rinus Leenhouts van de zwemvereniging 'l Vrije heeft wel een verklaring voor het wegblijven van met, name de Belgen. „Onze wedstrijd valt dit jaar gelijk met een wedstrijd in Blankenberge om de Noordzeebo- kaal. Daar trekken natuurlijk ook heel wat Belgische deelnemers naar toe. Maar toch hebben er vijf Belgische ploegen voor onze wedstrijd inge schreven. Gezien de concurrentie van de Belgische strijd toch nog een res pectabel aantal.' Behalve een twintigtal Belgische deel nemers komt er zaterdag ook een Pool heeft ook nu weer ingeschreven top meten. Twee jaar geleden nam Taduez Mazur voor het eerst deel aan de langebaanwedstrijd te Sluis. Deze Pool heeft ook nu weer ingeschreen als voorbereiding op zijn poging het Kanaal over te zwemmen. De landelijke belangstelling voor het zwemevenement bewijst, dat de orga nisatie in Sluis altijd uitstekend is geweest en dat ook de sfeer van het evenement de zwemmers uit de rand stad duidelijk aanspreekt. Dat blijkt ook uit de reacties die voorzitter Leenhouts dit jaar binnen kreeg: „Er zijn verschillende verenigingen ge weest," zegt Leenhouts, „die zelf gebeld hebben om inschrijfformulieren en dergelijke. Zij hadden op de Bosbaan van anderen gehoord dat onze wed strijd zo leuk was. De beste reclame is nog altijd die van de deelnemers zelf. Als die het hier goed bevalt komen er steeds meer mee Want ondanks het wegvallen van een aantal Belgische ploegen hebben we dit jaar meer deelnemers dan ooit," verzekert Rinus Leenhouts, die samen met me vrouw Henry en haar echtgenoot, de langebaancommissie vonmt, die zorg draagt voor de uitstekende organisa tie- Vast punt in het organisatieschema is de ontvangst op het gemeentehuis in Sluis tijdens de morgenuren en een norme prijzen tafel voor de deelne mers. Want voor iedere deelnemer is er zaterdag een prijs in na'-ura. „Ook dat is een gebaar dat door de deelne mers erg op prijs wordt gesteld, in het verleden zwom men voor een me daille of hooguit eens een bekertje, nu is er een leuke prijzentafel", stelt Rinus Leenhouts vast. Die prijzen in natura worden zaterdag niet verdeeld in volgorde van aankomst maar wor den traditiegetrouw verloot middels het capnummer. De laatste uit de rangschikking kan dus makkelijk met de mooiste prijs naar huis gaan. TWEE GROEPEN Het aanbod van zwemmers voor de 3 km vrije slag heren is zaterdag zelfs zo groot dat er evenals vorig jaar in twee groepen moet worden gestart. Voor dit nummer hebben maar liefst 112 zwemmers ingeschreven. Men gaat zaterdag de groepen zo mogelijk scheiden op de tijden, die bij het inschrijven rijn opgegeven. Voor de Zeeuwse top zal het zaterdag erg moeilijk worden om rich binnen de eerste vijftien van het deelnemersveld te zwemmen. Vorig jaar werd Jaap Keymel de eerste Zeeuw, maar op de veertiende plaats. Of dat voor de Stormvogelzwemmer ook dit jaar haalbaar zal zijn valt nog te bezien, omdat de concurrentie op landelijk niveau dit jaar beslist groter is dan vorig jaar. Want in Hoeke duiken zaterdagmid dag onder meer het water in: Piet Setgink, vorig jaar winnaar van de Zwemkroniekbeker. Ernst Bekkering, Wim Kooy, Frits Edelijn. Rene Lam ping. Bart Briefjes. Fred Eefting, win naar van Hoeke-Sluis in 1973, Mare Eligh en Mare v. d. Vijver. Het is een greep namen uit de lange deelnemers lijst waaruit waarschijnlijk de win naar zal komen. Het Is voor de Zeeuwse zwemtop dan ook een gewel dige kans om zich te meten op dit niveau. Behalve Jaap Keijmel gaan ook John de Lange, Ronnie de Nooyer en Rob Geervliet van start. Tussen hen en Scheldestroomzwem mer Piet Polderman zal de strijd om de Zeeuwse zwembeker op de lange- baan wel gaan- Vooral naar de presta tie van Piet Polderman, die de laatste tijd op de lan ge-af stand-nummers erg in vorm is, zal belangstellend worden uitgezien, zeker nu hij rechtstreeks wordt geconfronteerd met Jaap Key mel, Zeelands zwemmer nummer één. Bij de vrije slag dames is de deelna me dan wel wat geringer, (in totaal hebben er 65 teams ingeschreven) kwalitatief is het deelnemersveld be paald niet minder. Op Veronica Stel van PSV na. vorig winnares in Sluis komt de vaderlandse top ook bij de dames aan dei start. Voornaamste kandidate voor de overwinning is wel Lotty van Veen. Zij won Hoeke-Sluis al in 1972 en vorig jaar eiste zij de Zwemkroniekbeker bij de dames op. Voornaamste tegenstandsters van Lot ty ten Veen zijn mogelijk Leisbeth Pïeterse, Diana Edelijn. Reina v. d. Eist, Anneke Eradus, Bettïe Kroonen. Alexandra Scheffelaar en Christa van Beers. Behalve bij de landelijke top kan zaterdag ook de strijd tussen de Zeeuwse topzwemsters bijzonder inte ressant worden. Op de kortebaannum- mers hebben Carla Willems, Annelies Kerkhof van Luctor, Miriam Overdul- ve, Karin Clemminck en Marjolein v. d. Neste van Schelde en Els van Tatenhove van Braakman elkaar dit jaar bijzonder weinig toe moeten ge ven. Ook zaterdag gaat het ongetwij feld. een keiharde strijd worden tus sen deze meisjes met vooral Miriam Overdulve van Schelde, zij beeft, al meerdere keren haar klasse op de lange afstand bewezen, min of meer als favoriete. Op de 3 kilometer schoolslag heren gaat alle aandacht uit naar Walter Falhaber van Stormvogel. Twee jaar geleden zwom hij in Sluis temidden van een sterk landelijk gezelschap naar een uitstekende derde plaats. Zaterdag krijgt hij opnieuw een kans zijn talent op de lange afstand te be wijzen. al zal hij de concurrentie van een Paul Meerman en Dick Verboom niet moeten onderschatten, Favoriet voor de overwinning is I-Ians van Fastenhoven van Njord '59, de Zwem- kroniekbekerwinnaar van vorig jaar, die ais voornaamste belagers Victor Nyhot, vorig jaar winnaar in Sluis, Peter Bakker. Ham Eligh, Wim Schaap. Nico Berg en Ronald Jars naast rich in het water krijgt. Bij de dames is Shiny Kok de gro' favoriete met daarnaast Lia Freyter, vorig jaar winnares op de schoolste Annelies Dirks, Joke Bobes-van Gijn r. Nellie Spijker als voornaamste ou siders. Van Zeeuwse zijde zullen Marllf Vercruijsse. Nettie Pladdet, Corir Haak, Wilm3 en Miriam Versluijs c Braakmankleuren ongetwijfeld hv: houden. Zij zullen voornamelijk strii leveren tegen Yvonne Klasen. Mlcfc Verdonck en Heieen de Braai va Bruinvis, Lenie van Bodegom n Stormvogel en Carla de Vos en Tan) Hamclink van Schelde. Een deelnemersveld van fonmaat 'ongetwijfeld borg staa/t voor een g-, weldige zwemmiddag tussen Hoeke c Sluis. Het programma wordt zaterdag vroeg geopend, want reeds om tte uur is op het stadhuis de officii' ontvangst van de genodigden. O1- 10.30 uur gaat de prestatietocht 1 kilometer bij het zwembad vs start. Om 12.00 uurr volgt dan juryvergadering in restaurant 't Po?, lierenhof' nabij het zwembad. Om 13.00 is liet vertrek vanaf te zwembad naar de start in het Bel? sche Hoeke. Evenals in voorgaand jaren zullen de deelnemers per to, ring-car naar de startplaats wordt gebracht. Om half twee gaat d> de vrije slag heren van start en verrr gens de vrije, slag dames, de schcr slag heren en de schoolslag dames, kwart over vier worden in de sportte de prijzen verloot onder de deelnemer waama orri 17.00 uur de burgemees'':' van het Belgische Moerkerke de pte zen zal uitreiken: fADVERTENTIE) Lange* Kerkstraat 11-17 - Goes AEG WASMACHINE PRINCESS SL Van 1498,- voor 1095,*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 10