Een typiste van tien Schoolreisjes HOERA, VAKANTIE! Meerderheid raad Vlissihgen tegen uitbreiding complex zomerwoningen Martina b.v. 'Omzet van A.W.L. in kanaalzone daalt aanzienlijk Annie Meijer nam afscheid van muziekschool ZATERDAG 28 JUNI 1973 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT Van het examenbont is er veel nieuws in deze Stagen. De krant staat bol van de uitslagen. Lange lijsten met namen van geslaagden, van jongens en meisjes en van dames en heren. Ze hebben het gehaald. De boeken kunnen aan de kant. het papiertje is binnen. Vandaag enig buitennissig nieuws van dat examenbont Even aandacht voor Roosje Geerse uit Mid delburg. Roosje M. Geerse is namelijk geslaagd voor het diploma machi- nesrhrih-en. ZU sou zrf ergens In betrekking kunnen als typiste. Maar Rnn«je Is pas tien en moet dus nog even wachten. Maar het diploma heeft, ze zovest op zak. Dat kan niemand haar meer afnemen. Hoe dat allemaal zo gekomen is? Wel, de schrijf machine. die Roosjes moeder nogal eens moet. bespelen vanwe ge haar activiteiten als lid van de gemeenteraad van Middelburg bleek een aardig stuitje speelgoed te zijn voor Roosje. Maar een schrijfmachine is een duur ding. zodat moeder stelde: je mag mijn schrijfmachine wel gebrui ken, maar dan moet je goed kunnen tikken. Roosje liet zich niet uit het veld slaan. Ze vroeg en kreeg toestem ming om zich in te schrijven voor een cursus machineschrij- ven. Veertig lessen lang was zij als tienjarige een buitenbeentje tussen die andere, veel oudere cursisten. En iOf het nou mede kwam omdat pa tijdens het exa men nog even een kussetje kwam brengen, zodat ze goed bij de toetsen kon, is riiet duidelijk, maar in ieder geval slaagde Roosje. En nu kent het tienjarige meisje alle kneepjes van het typisten vak: tikken met tien vin gers. honderd aanslagen per mi nuut. blind typen, ze doet het allemaal perfect. En nu mag Roosje zo af en toe eens wat aantekeningen' van raadslic} moe der uit tikken. „Dat scheelt een stuk", meldt mevrouw Geerse, „want. zelf zit ik altijd met twee vingers te piemelen". Roosje's zusje Chrlsje vindt het maar zo-zo, die publiciteit rond dat examen. „Dan wil ik ook in de krant", vind ze, want Ik heb een klavertje vijf gevonden". Uw rubriekschrijver is net als u waarschijnlijk aan vakantie toe, met uw goedvinden gooit hij het werk een maandje plat. ■kort geC3ro(ipfc< •Schoolverlaters van de openba re lagere Sandenburrhschool in Middelburg hebben gelegenheid gekregen om nog een enkel woord ten afscheid te schrijven In de schoolkrant. Weinig bemoei- rilgend voor het onderwijzend per soneel Is de mededeling van zeke re Eric Jan. Hij schrijft: Wat hebben we eigenlijk In dJe zes jaar geleerd? Zesdeklasser Jan meldt: „We aten meer kauwgom dan dat we leerden". En Jolanda Pouwel, se concludeert tenslotte: „Het was erg fijn op school, als het ware". Een rustige van zijn pensioen levende Brit in Salisbury heeft zich er zaterdag op beroepen, dat hij een luguber wereldrecord op zijn naam heeft staan. In 26 jaar tijd heeft hij als beul. eerst in de Keniase hoofdstad Nairobi en la ter in Rhodesië. 1.800 mensen opgehangen. Leslie Hopkins begon zijn loop baan in het Britse leger. Toen in 1946 de Britten in Kenia vochten tegen de nationalistische bewe ging van de mau-mau, werd hem de post van beul aangeboden ..Ik kreeg plezier in het werk. Ophan gen is een werk dat ik altijd graag heb gedaan. Het is iets dat maar weinig mensen kunnenal dus Hopkins. Hij bleef tot 1966 in Kenia en kreeg daarna dezelfde functie in Rhodesië. Daar werd hij in 1972 op 75-jarige leeftijd gepensio neerd. In de IJslandse hoofs tad Reykjavik blijft het verbod op het uitlaten van honden voortbe staan. Het verbod dateert van 1924 ten is toen ingesteld met het oog op "besmettingsgevaar en het gevaar van bijten'. Het opperste gerechtshof heeft het verbod niet in strijd met de grondwet verkl aard. Om het verklaren van dez strijdigheid was gevraagd doo hondeliefhebbers, die het als "mis handeling' bestempelen de mens het genot van een hond te ont- zeggen. De handel iefnebgöers 1 ten het er niet bij zitten en gaanhet probleem voorleggen aan het. Europese hof voor de men 'enrechten in Straatsburg. Intus sen moeten de ongeveer tweedui zend hondenbezitters in de IJs landse hoofdstad hun huisdier binnenhouden en om ze uit te laten buiten de stadsgrens gaan. Juichend zijn ze gistermiddag de school uit komen rennen: uitgelaten kinderen. Gelukkig met hun rapport, maar nog blijer omdat het nu zes weken lang niet meer hoeft. En om vier uur zijn de eerste? vakantievierders al gaan rijden. Naar him vakantiebestemming ergens aan het eind van een vijftien- honderdkilometerlange tocht in zuidelijke richting of gewoon, lekker dicht bij huis op een camping in Vrouwenpolder. Maar of we nu naar de Costa del Sol gaan of naar de Costa dei Pie* «zoals dat verpozingsoord aan het Veerse Meer wordt ge noemd). we nemen toch vast alle maal een toestelletje moe om die vakantie kieken. Bijzondere en als het. even kan humoristische vakantiefoto's zijn straks geld waard. Hoort, Ziet Schrijft orga niseert. namelijk een fotowed strijd met uitzicht op geldprijzen, Dat wilde ik u maar eren melden op het moment dat u In de startblokken staat. I' heeft nog even de tijd, want de sluitingsda tum Is 1 september. Maar uw zwart-wit opnamen zijn vanaf he den welkom. Het adres la be kend: Hoort-Zlel-Schrijft, W al- straal. Vlissingen. Kinderen schrijven over schoolreisjes: „Op de schoolreis was zoveel te doen. dal ik het allemaal nset kan opschrijven, want mijn hand wordt heel erg rdoe' „We gingen eerst naar Yerseke Het was wel leuk maar er was geen kip te zien". ..We vertrokken om acht uur ran school. Toen reden we naar Vlis- singen. maar de brug ging open en we moesten een tijd wachten voor hij weer dicht ging. Nu hij weer dicht was konden u:e weer verder rijden. We reden naar de noot. Toen we daar waren moch ten we niet meer mee". Fr trex een g:ds. die o~ ran alles vertelde. Maar hel u,as een oude man en sk kon hem met verstaan. Ik verstond niks anders dan hebbebelub-bubJ' Toen ik avonds in bed lag. dacht ik bij m'n eigen: ik heb het. nog nooit zo leuk gehad". NIET PASSEND IN GEBIED VOOR DAGRECREATIE: ALLEEN CDA FRACTIE VÓÓR VLÏSSÏNGEN De BV Martina krijgt, geen bouwvergunning van ,de gemeente Vlissingen voor uitbreiding van het bestaande recreatiecomplex aan de Van Woelderenlaan met nog eens 59 vakantiewoningen. Het voorstel van burgemeester en wethouders om Martina de gevraagde medewerking voor de bouw te verle nen werd vrijdagmiddag door de VUs- singse gemeenteraad met 16 tegen 8 stemmen verworpen- Belangrijkste argument van de tegen stemmers- de fracties van PvdA-PPR, WD en RPCtl, was dat een dergelijk complex zomerwoningen niet paste het karakter van het. toekomstige creatiegebied Westduin. Dit. gebied wordt, on de eerste plaats bestemd voor de dagrecreatie. Slechts de CDA-fractie bleek bij mon de van de heer B. Koole met het voorgelegd De heer Wisse: „In plaats van ons nu vast te leggen op dit. onderdeel, zullen we straks bij de behandeling van het gehele plan veel beter de consequen ties van dit voorstel kunnen over zien" .Loco-burgemeester Oh- J- Gillissen Verschage, die uit. de verdere argu mentaties van de heer Wisse had opgemaakt, dat de PvdA-PPR-fractie tdch weinig voor uitbreiding van het recreatiecomplex op die plaats voelde, zei daarop tot het PvdA-PPR-raadslid: ■Als u het. een verkeerd plan vindt., dan doet u er beter aan het, voorstel niet. a.f te voeren maar nu door stem ming uw mening kenbaar te maken". KERKELIJKE MUTATIES NED.HERV. KERK. Beroepen te Ede: P. Molenaar te Jaarsveld; Beroepen te Andel, toezegging: J. Vis te Zeyerveld; Beroepen te Dantumawoude, als part time predikant, toezegging: G. Wasse naar te Haamstede; Beroepen door de classis Rotterdam- Zuid als predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van het Deltaziekenhuis) te Poortu- ?aal: H. -I. Voors, bijstand in Pastoraat te Waddinxveen; Benoemd tot part-time hulpprediker ie Nijmegen-Zuid; drs. H. Frijling. kandidaat te Nijmegen. GEREF.GEM.1N NED.: Beroepen te Middelburg: A. Wink te ooilege van mening te zijn dat de voorgestelde uitbreiding van het com plex van Martina het uitgangspunt van het plan Westduin besfenrnnjg voor sociale recreatie niet hoeft te verstoren PvdA-PPR-woordvoerder W. Wisse had aanvankelijk de suggestie gedaan om het voorstel op te schorten totda.t, over enkele maanden, het bestem mingsplan Westduin in zijn totaliteit ter goedkeuring aan de raad wordt Voorstander van stemming bleek ook WD-raadslid G. Huizinga, die onder streepte dat de raad hier zijn eigen verantwoordelijkheid had- De heer Wisse had er eerder op gewezen, dat Raadscommissie schrikt wat van kosten verbouwing ex-keuringsdienst GOES De Goese raadscommissie voor financiën heeft zich vrijdagavond onder nieer bezigghouden met het krediet dat beschikbaar moet komen voor bet opknappen en het inrichten van het voormalig gebouw van de keuringsdienst van waren. De grootst mogelijke meerderheid schaarde zich namelijk weliswaar achter behoud van het gebouw, maar men was wel geschrokken van de financiële conse quenties van dat behoud- De SGP-er A- MalJaars sprak ren 'een formidabel bedrag'. Ook de heer D- Tanis (christelijke groepering) was ge schrokken van het bedrag (ruim vijf ton). Bovendien sprak hij er ziin verwondering over uit dat hij nooit een uitvoerige begroting van een en ander had ontvangen- De PvdA-er J Kaboord had een nogal afwijkende mening. Hij noemde het bedrag, zoals dat op tafel moet komen volgens de voorstellen 'verschrikke lijk' hoog. Bovendien vroeg hij zich af of het niet voordeliger zou zijn voor dat geld een nieuw gebouw neer te zetten- maar toen kreeg hij het een beetje aan de stok met de heer Tanis, die zei; „Dit gebouw is niet te vervan gen". Waarop de heer Kaboord opmerkte: „Dit gebouw zegt me gewoon niks, maar ik ben wel gevoelig voor de culturele waarde" Tenslotte kwam de heer Maljaars met. de suggestie nog eens te proberen bij erm subsidie los te krijgen voor bekostiging van de verbouwing- De commissie kwam vrij dagavond verder tot de conclusie dat men de rechtspositie van de wethou ders en de plaatsing van de gemeente Goes in een hogere klas nog eens moet i binnen bet seniorenconvent- de plannen van Martina in feite al van tien Jaar geleden dateerden toen over de inrichting van een kuststrook nog bepaald andere inzichten beston den. ..Het. gaat hier om een natuurgebied dat wij open moeten houden. Apparte menten-complexen met. een nokhoogte van meer dan zes meter ogen we er niet in toelaten. Dat. zou in strijd zijn met de bestemming parkgebied- Realisering van dit. plan zou boven dien een aanzienlijke verbreding van de Zwaanweg met zich mee brengen- Een dergelijke verbreding haalt weer een recreatieve ontwikkeling in huis, die wij op die plaats niet wensen" aldus de heer Wisse- Verstorend Ook VVD-woordvoerder Huizinga had. duidelijke twijfels over de vraag of het. hier wel om een 'goede ontwikke ling' ging: „Onze fractie is niet gepor teerd voor deze vorm van bebouwing, die verstorend voor dit. parkgebied kan werken" De heer Huizinga- die een ontwikkeling bouw van zomer woningen zoals nu ten noorden van Zoutelande geschiedt, met beslistheid van de hand wees, concludeerde ook dat een Verklaring van geen bezwaar' door geputeerde staten voor het Mar- tinaplan niet is te verwachten nu reeds enkele bezwaren zijn ingediend- Dit. laatste argument, was voor RPCU- raadslid A van der Maas de belan grijkste reden aan te dringen op het 'terugnemen' van het voorstel. Namens de CDA-fractie zei vervolgens de heer Koole van oordeel te zijn dat het project van Martina bepaald p in het begrip sociale recreatie' in de ruimste zin des woords'. Haj vond ook dat door de bouw van zomerwo ningen een zekere eenzijdigheid van dit recreatiegebied kon worden voor komen- De grondverkoop aan Martina zou bovendien een welkome verlich ting van de exploitatielasten van Westduin betekenen „en aldus de hele gemeenschap ten goede komen' Ook wethouder F. G. Smit zei in zijn antwoord geen voorstander te zijn van het afvoeren van het voorstel omdat iedereen, uiteraard op de eer ste plaats Martina, is gebaat bij een zo spoedig mogelijke uitspraak vat raad- De wethouder zei ook dat het college voorstander Is van realisering van het uitbreidingsplan van Martina omdat deze voorzieningen passen in het re- creatiepakket van de gemeente Vlis- singen- Bovendien beslaat het complex slechts een klein deel. rond twee pro cent, van Westduin. zodat het overgro te deel toch ter beschikking blijft van de dagrecreatie- aldus wethouder VLISSINGEN In het muziekschool- gebouw te Vlissingen hebben vrijdaga vond leerlingen, ouders, collega's en administratieve medewerkers van de school afscheid genomen van mejuf frouw Annie Meijer. Sedert de oprich ting van dp Zeeuwsp muziekschool in 1954 was zij aan deze instelling als pianodocente werkzaam. Met het be reiken van de 65-jarige leeftijd in zicht, werd deze werkperiode van ruim twintig joren afgesloten. De heer Ch. J. Gillissen-Verschage. wethouder voor culturele zaken van de gemeente Vlissingen, sprak in zijn hoedanigheid van lid van het dagelijks bestuur van de muziekschool waarder ende woorden over mejuffrouw Mei- jer's activiteiten in de muziek. Hij noemde ook nog haar stimulerende bezigheden als pianiste van de Vlis- singse Oratoriumvereniging. De provinciaal directeur van de school, de heer G. W. Bergman, sprak over de ambachtelijke aanpak waar mee mejuffrouw Meijer zulke goede en bevredigende resultaten bereikte. „U werkte", aldus de heer Bergman, „van uit een jarenlang beproefd uit gangspunt, namelijk het leggen van een betrouwbare technische basis van uw leerlingen. Het gevolg daarvan was dat door ieder van uw leerlingen voor1 ieder op zijn eigen bereikbaar niveau, met genoegen muziek gemaakt kon worden". De heer Bergman ging in op verschillende visies die gedurende de werkperiode van mejuffrouw Meijer op het muziekonderwijs gekomen wa ren. „In sommige van die visies wordt het leren reproduceren van een mu ziekstuk als achterhaald beschouwd", aldus de heer Bergman, „maar me juffrouw Meijer heeft met haar leerlin gen bewezen dat in het reproduceren een eigen scheppende activiteit gelegd kan worden". Uit naam van de ouders der leerlin gen sprak mevrouw Van der Kuyl woorden van erkentelijkheid over me juffrouw Meijer's muziekpedagogische kwaliteiten- Na het aanbieden van ca- dau's en veel bloemstukken brachten leerlingen van de afscheid nemende lerares enkele pianostukken. De direc teur van de Vlissingse muziekschool afdeling. Piet Broerse bracht met de in Vlissingen woonachtige klarinetle- raar Marinus Hillebrand een 'Fanta siestuk' van Niels W. Gade ten gehore. Een levendige afscheidsreceptie be sloot de avond. Beroepen WISSENKERKE De kerkeraad de Nederlands hervormde gemeente in Wissenkerke en Geersdijk heeft ds G. J. Voortman uit Oud-Vossemeer fADVERTENTIE) Met'n kriskraskaart kan Pa Spoor voor f 52,'alle kanten uit- Da's nou het leuke van een NS kris kraskaart. Kost maar f52,-. En toch mag je I-! acht dagen lang treinen waarheen je wilt. Zo ver je wilt. Door heel Nederland. En met de kaart krijg je bovendien nog 'ns 50% reduktie op interlokale bussen. Anders gezegd: een prima manier om in uw vakantie veel te zien. Voor erg weinig geld. Kriskraskaart: onbeperkt reizen voorn schappelijke prgs. iit&iui'i Bouw rioolgemaal aanbesteed MIDDELBURG Het dagelijks be stuur van lift Waterschap Walcheren heeft vrijdagmiddag in het Polderhuis te. Middelburg de bouw van een riool gemaal f n het leggen van rioolwater- persleidingen met bijbehorende wer ken openbaar aanbesteed. Voor het maken van de bouwkundige werken van een rioolgemaal het slo pen van de rioolwaterzuiveringsinstal latie te Amemuiden. het leggen van circa 2400 meter persleiding en 460 meter riool tussen Amemuiden en Middelburg schreven de volgende be drijven in: Boone en Besuyen te Goes 810-000,- Hanab BV te Valkenburg ƒ730.000.-: Maco BV te Middelburg ƒ735.000.-: Nelis en zn BV te IJmui- den ƒ716.000.-; Romers BV te Rozen burg 705.600.-: Gebrs. Schouls BV *e Leiden f 729.750.-: Vermeer BV te Hoofddorp 693.000.-; Zeeland BV te Middelburg ƒ800.000.-; aannemingsbe drijf Schouwen-Duiveland te Zierikzee 790.000,-. Voor het leggen van 2600 meter pres-l leiding van gewapend betonbuizen tus sen West-Souburg en Oost-Souburg 1 kwamen de inschrijvingen van: Am sterdamse Ballast BV te Amstelveen ƒ1.759.800,-; Boone en Besuijen te: Goes 1.895.000.-; Hanab BV te Val kenburg 1.974.000.-: NBM BV te Wol vega 1756.079.-; Nelis en zn BV te IJmuiden 1.961.400; Romers BV tei Rozenburg 1.915.000,-; gebrs. Schouls 1 BV te Leiden 1.850.100.-; Vermeer: BV te Hoofddorp 1.846.00.-; Zeeland! BV te Middelburg ƒ2.025.000.-; Hollan-: sche Wegenbouw Zanen BV te Heem stede ƒ1.968 000.-; aannemingsbedrijf Schouwen-Duiveland te Zierikzee 1-839.000.-. Voor de beide bestekken samen kwa men de inschrijvingen van: Nelis en' zn bv te IJmuiden f 2.677.500, gebr. Schouls BV te Leiden 2.579.850,-; Vermeer BV te Hoofddorpe 2539.000.-. In alle bovengenoemde be-j dragen zijn kostenstijgingen tijdens, de uitvoering van de wrken verwerkt. BEDRIJVEN ZUIVEREN ZELF VAN RUIM 8 NAAR 6,5 MILJOEN M3 TERNEUZEN Het feit, dat steeds meer kanaalzonebedrijven zelf hun water zuiveren, betekent een geduchte 'omzetvermindering' voor de 'afvalwa terleiding kanaalzone'. Uit een door directeur A. .J. Krols gemaakte 'debiet- prognose' blijkt, dat er dit jaar twee miljoen ml minaer via de AWL wordt geloosd. Ging het in 1974 nog om S.680-000 m3. dit jaar Is het 6.500-000 m3. Voor 1976 rekent hij op een verdere teruggang tot 6.000.00Q m-3- De prog nose voor de daaropvolgende jaren ziet er als volgt uit: 1977: 5.700.000 m3, 1978: idem. 1979: 5.650.000 m3 en 1980: idem. Volgens AWL-voorzitter D. J. Oggel zullen, als het debiet volgens de prog noses afneemt, de tarieven uiteinde lijk verhoogd moeten worden- Hij zei dat vrijdagmorgen in een vergadering van de raad van bestuur. De heer Krols wilde de mogelijkheid onderzocht zien. om voor de AWL subsidie aan te vragen bij het rijk - Die mogelijkheid bestaat volgens drs. I R. C. E. Barbe inderdaad, maar dan moet er wel gezuiverd worden. Het teruglopen van de lozingen kan ook gevolgen hebben voor de concen tratie van de stoffen, waarschuwde de heer H. P. Cysouw. De heer Barbë informeerde of het nodig is. dat AWL er een reserve van 1.7 miljoen op nahoudt. Hij herinner, de eraan, dat batige saldi naar rato moeten worden verdeeld over de ge meenten. De heer Oggel antwoordde, dat er over 1974 niets te verdelen valt omdat er geen batig saldo is. De reserve noemde hij besluit nier. te boog, gezien ds kans op calamiteiten. „De af wal waterleiding is een kwets baar object", beklemtoonde hij. Aan het begin van de vergadering wijdde de AWL-voorzitter waarderende woor den aan deneer J. Huijbrecht, die is afgetreden als secretaris. Hij was 12'/2 jaar bij het werk '/an de AWL betrokken en 5 jaar bij het dagelijks bestuur. De heer Oggel: ..Hij was een man me: een helder oordeel, die di rect de juiste richting wist in te slaan. We zullen zijn inbreng in het dagelijks bestuur misser,. Opvolger van de beer Huijbrecht zoals bekend drs. A. J. Rekveld. die vrijdag voor het eers: de vergadering bijwoonde. De raad van bestuur komt 8 augustus opnieuw bijeen. Er staat dan ook een excursie op het j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9