PRIEM: IK GAF GEEN STUIVER VOOR MEZELF Zoetemelk, getroffen door het noodlot, werd grote verliezer Via Merckx naar zege in eerste deel eerste etappe Klassementen Ronde van Frankrijk Mijn been was stijf, de moraal was zoek Zeeuwse jeugdatleten kansrijk in Amsterdam 21 Krekenomloop Assenede Zeeuwse aangelegenheid SELECTIE MILITAIREN ASSER RECORDS VERPULVERD RECORDPOGING CARLA WILLEMS PATRICK VERHOOSEL-EX RIA- IN MILITAIR VOETBALTEAM IATCRDAG 28 JUNI 1975 MÖTlMClXLK ZEEUWSE COURANT MOLENBEEK: Cees Priem (r)juicht al. Hij verslaat Eddv Merckx in de eindsprint. BRUSSEL: Cees Priem zwaait vanaf het erepodium met zijn bloemen. ROUBAIX Cees Priem vond het zelf bijna een wonder. Aan de start nog van de eerste echte etappe van de Ronde van Frankrijk, voelde hij de weerslag van zijn valpartij uit de proloog. Hij had pijn aan zijn rechterbeen, waar schaaf wonden en ontvellingen een merkwaardig patroon op had den getekend. Hij had een slechte nacht achter de rug. Om dat hij wegens de prikkelige irritaties niet kon slapen had hij 's nachts nog een keer zijn wonden laten schoonmaken. Daarna hielpen een paar slaaptabletten hem bij het verge ten van de teleurstelling. „Aan de start", vertelde Priem te Molenbeek, „gaf Ik geen stuiver voor mij zelf. Mijn been was stijf, de moraal was zoek. Ik kon mij er gewoon niet overheen zetten, dat ik al tijd pech heb. Ik was al bang dat het net zo'n tour zou wor den als vorig jaar, toen ik door een val bijna een half sei zoen verspeelde". „Er kan geen valpartij zijn", ver volgde Priem, „of ik zit er bij. Ik ben er echt niet één. die het ongeluk opzoekt, het komt altijd naar mij toe. Dit keer heb ik er aan proberen te ontkomen door steeds voorin te rijden. Ik ben niet bij de eerste twintig uit het veld geweest. Ik heb vooral op Merckx gelet, omdat ik dacht dat. die na zijn nederlaag in de tijdrit in Molenbeek zou willen winnen. Dat was ook zo. Op de Al sen berg, op die kasseien, fietste hij zo maar van kop weg. De Witte en ik gmgen er onmiddellijk achter aan en daarna kwamen er nog eens zes man bij. Zo'n kleine heuvel kan ik op, dat gaat in een ruk, howel het moeilijk was. Door die kasseien voelde ik de pijn weer goed. Maar ik wilde bijblijven om nog eens een uit- slag te maken. Vorig jaar na het Nederlandse kampioenschap heb Ik meer anti-reclame gehad dan positieve publiciteit. Alsof ik de enige ben die bij de profs wel eens wat doet. Mijn val in de tour heeft mij betere contracten be zorgd dan mijn kampioenschap van 1974". De groep vluchters heeft aanvan kelijk nauwelijks iets van de aan wezigheid van Priem gemerkt HIJ bleef over het algemeen aan de staart van het groepje rijden en werkte niet mee. „Waarom zou ik. Het algemeen klassement telt voor mij niet. Een handvol seconden helpt niet en als .je in de richting van de groene trui denfft is de grootte van de voor sprong ook niet belangrijk. Bo vendien zou jc kunnen zeggen, dat ik de belangen van Kuiper heb behartigd". Hij vergat zijn eigen belangen ook niet en bleef zich concentre ren op Merckx, vooral in de slotfase. „Merckx kende de aan komst natuurlijk door en door, aan zijn wiel zat ik goed. Voor mijn gevoel was hij er van over tuigd de snelste man uit de groep te zijn. Daarin heeft hij zich vergist, al kan hij harder dan de meeste anderen fietsen, want de manier waarop hij reed was on gelooflijk". Priem, die meer last van de on derbreking in Molenbeek had dan voordeel omdat de stijfheid te- rugkeerae. verloor 's middags -.al rijke minuten op Merckx. Hennie Kuiper was de enige uit de Fri- solploeg die de schade beperkt hield. Maar met moeite. „Wat op de eerste dag is gebeurd, is onbe grijpelijk. Ik weet niet wat Merckx van plan is, maar als hij zo doorgaat, wordt het een heel gekke ronde. Hij gaat er volgens mij van uit dat hij de beste van allemaal is en als hij er dan maar voor zorgt het zo zwaar mogelijk te maken, zullen de an deren wel afvallen. psertrovootrt ®AMIENS 29-6-197» 3«RIT g p JSAHIENS Les PootaftwHesj «•"481 176 km 'A Vthénrh VERSAILLES^ ROUBAIX De dag was drama tisch. Hij werd scherp gemarkeerd door overwinning cn nederlaag. De vreugde was voor Cees Priem. Hij smaakte het genoegen in een eind sprint niemand minder dan Eddy Merckx te kloppen. Het verlies en de droevenis waren voor Joop Zoete melk. Woedend arriveerde hij in het velodroom van Roubaix- Furieus ver wenste hij daar iedereen naar de duivel. Hij haalde zelfs uit naar enke le fotografen die zijn laaiende erger nis op het celluloid wilden vastleggen. Joop wilde niet praten, niets uitleggen of commentariëren. „Ze zijn met mij nog niet klaar", siste hij tussen zijn tanden cn reed. alles en iedereen ontwijkend, weg. Zoetemelks verlies op zijn twee voornaamste rivalen Merckx en Mo- ser bedroeg na afloop van twee pijls nel gereden halve etappes welgeteld 1.22 minuut- Die achterstand deed pijn. Veel pijn. Dat verlies sloeg Joop duidelijk aan. Begrijpelijk. Het. lag. de „nederlaag", niet- aan Zoetemelks atle tische en conditionele kracht. Het lag ook niet. aan onvoldoende attentheid of foutief koersen. Integendeel. Zoete melk was er gedurende de gehele dag bij geweest als de spaanders in het rond vlogen en koplopers zich defini tief van het naar adem snakkendt peloton afscheidden. Dat- was 's mor gens het geval, dat was ook 's mid dags zo Tijdens de afdaling van de Kluis- berg beantwoordde Zoetemelk, samen met onder meer Merckx, Gimondi, Battaglin. Thevenet, Knetemann, Perin en Poulidor een aanval van gele-trui Moser. Natuurlijk VLISSINGEN A an de zeventien Zeeuwse atleten die dit weekend deel- nemen aan de Nederlandse jeugdatle- tiekkampioenschappen in Amsterdam, maken vijf atletes een redelijke kans om zondagavond niet een kampioens- medaille huiswaarts te keren. Hierbij zijn onder anderen Karin de) Nijs van Schelde Sport en Mar ja Kouyzer van Delta Sport, die beiden dit jaar reeds voldaan hebben aan de limiet voor de Europese jeugdkampi oenschappen eind augustus in Athene- Voor Karin de Nijs en Marja Kouyzer geldt nu. dat ze zich moeten waarma ken op hun respectievelijke nummers, de 800 en het hoogspringen. Els Vader (Zeeland Sport) en Lilian Gillissen (Dynamo '70) komen samen uit op de 100 en 200 meter meisjes B. Afgaand op de tijdens die deze meis jes dit jaar reeds liepen voor Els Vader 12.2 en 25.1 en voor Lilian Gillissen 12.0 en 25,4 behoren ze tot de kanshebbers Tolanda de Jong Schelde Sport) is met een t-iid van 15.1 dit jaar gelopen op de 200 meter horden, bepaald niet kansloos. Op de Nederlandse ranglijst staat slechts één meisje met 0,2 sec. voor haar. Van de overige Zeeuwse deelnemers zijn ook goede verrichtin gen te verwachten. Hier kunnen wel licht Paul Sturm op de 800 meter. Eddie de Kor: op 800 en 1500 meter. Jan de Bart op de 3000 meter. Brigit de Nijs op de 1500 meter. Marja de Jonge op de 40" meter en Adre Stroo op de 2000 meter speeple chase zich bij de eerste 6 plaatsen- DEN HAAG (ANP) De selectie van het Nederlands militair voetbal team dat van 1 tot en met 12 juli in West-Duitsland deelneemt aan de eind- ronden van het toernooi om het CISM- kampioenschap, ziet er als volgt uit: Meijer en Van Santen (beiden Ajax), Spelbos en Vosmaer «beiden AZ '67), Marijnissen en Mellaard (beiden NEC) Gerarts Leidekker. Peters en Verheijen (allen PEC Zwolle). Bakker er) Pesrnan (beiden Go Ahead Eagles), Verkerk (FC Den Bosch). Van der Ham (FC Utrecht). Jansen (De Graaf- schap). Körver «Roda JC), Van de Berg (Excelsior), Krijnen (NAC) en; Verhoogsel (Beveren-Waas). dook Joop mee in de tegenaanval. Hij was toch een van de favorieten voor de eindzege? Hij wels «en is) toch een der „groten" onder de vedetten? De contra-attack werd met succes be kroond, Moser werd ingelopen. Terwi,il Zoetemelk een gevoel van tevredenheid bekroop, sloeg plotseling het noodlot toe. Lekke band- Op een moment dat het verschil tussen koplo pers en peloton amper 24 seconden bedroeg. Dat handvol seconden bete kende dat de ploegleiderswagens zich nog niet in het spoor der vluchters bevonden. Lekke band dus. Verwar ring onder de ploegmakkers van Zoe temelk (Perin. Knetemann en Pouli dor). Raymond Poulidor reed door. Hij is per slot van rekening eigen baas. Weifeling onder de andere co-équi pes van Joop. Nam hij de fiets van Knetemann of die van Perin? Gerne offerde zich op (en bleef met driftig zwaaiende armen langs de kant van de weg achter). Michel Perin begon met Zoetemelk aan een achtervolging zonder resultaat. Eddy Merckx hij i vooral joeg het tempo omhoog tor: ver boven een gemiddelde van 45 kilometer per uur- Wat Zoetemelk en Perin ook deden (lange tijd bleef het verschil rond de halve minuut schom melen). het voerde niet tot enige nivellering van de achterstand. He* inspireerde later alleen tot de vast stelling dat Joop Zoetemelk de groot ste verliezer van de dag werd. Buiten zijn schuld. Getroffen door het nood lot Jan Janssen was het daar niet ge heel met eens. „Het had nooit mogen gebeuren dat een lekke band Zoete melk op zo'n grote achterstand zette. Ik begrijp het niet. Als .je samen met vier ploegmakkers bent. moet het ver wisselen van fiets een peuleschil zLjn. Het wisselen moet dan wel snel ge beuren. Ik heb de indruk dat dat niet hef geval is geweest. Ik geloof dan ook dat de organisatie In de Gan- Mercier-ploeg te wensen over laat". Ploegleider Louis Caput, geconfron teerd met Janssens woorden, haalde zijn schouders op. ..Zoetemelk heeft het gat niet kunnen dichtmaken. Dat is alles". Michel Perin voegde eraan toe: „Geen wonder dat wij dat niet konden Er waren wel 25 motorrij-i ders die Merckx. Moser en de anderen van ons wegzogen". Kennelijk zag Pe rin het kinderlijke van zijn opmerking, in. „Ik moet het toegeven. Ik verkeer de niet in een beste dag"' Frisol-ploegleider Piet Liebregts gis-l teravond: „We zijn erg tevreden. Maar; hoe lang zullen de heren het volhou den?" Liebregts bedoelde de hoge! snelheid «een gemiddelde van boven 43 kilometer per uur) der coureurs. Hennie Kuiper, onderstreepte dat vol mondig. „Er wordt verschrikkelijk hard gereden. Vooral Eddy Merckx gaat als een razende tekeer. Hij blijft maar jagen. Het lijkt wel of hij ons wil laten zien dat hij de sterkste, de beste is. Nou, dat weten we allang. Ook ik heb een paar minuten verlo ren. Ik vind het jammer, maar het is. nu eenmaal zo- Ik heb nog gepro beerd iets goed te maken, het was onbegonnen werk. Je komt er gewoon niet meer bij". Geen wonder dat er slachtoffers; vielen. Het algemeen klassement illus-i treert het duidelijk- Alleen Eddy j Merckx en Michel Pollentier volgen Moser op seconden. De anderen op meer dan een minuut. Luis Ocana zelfs op drie minuten. Zijn landgenoot Manuel Fuente. de klimmer bij uit stek. is gesneuveld. Hij kwam te laat binnen en werd uit de strijd geno men. ASSEN Ook op de laatste trai ningsdag van de TT in Assen werden bcstaanden rondenrecords aan de lo pende band verpulverd. De Italiaan Eugenio Lazzarinï verbeterde op zijn 50 cc Morbidelli het sindx 1967 op naam van de Japanner Yoshimi Ka- tayama staande record van 3.37.1 en bracht dit nu op 3.36.3. Ook de Van Veen-Kreidler van wereld kampioen Angel Nieto bleef daar me: 3.36.8 nog onder. Nieto start dus niet op de eerste plaats. In de 125 cc klas zijn de Morbidelii's beduidend sneller geweest, dan de rest: van het veld. Piieri en Bianchi gaan. naast elkaar van start. Van de overige rijders benaderde de Zweed Kent An-j dersson met 3.16.2 nog het dichtst de- supersnelle tijd van Peleri 3.12.4 Wereldkampioen Walter Villa kegelde met een rondetijd van 3.07.1 het een dag oude traimngsrecord van zijn stalgenoot Michel Bougerie (3.07.9) omver. Tussen hen schaarde zich ech ter de Venezuelaan Johny Cecotto. die beslist niet alles uit zijn Yamaha heeft gehaald. In de 350 cc klas werd Giaoomo Agostini naar de derde startplaats verwezen. De Brit Alex George reed namelijk met een rondetijd van 3.30.6 het trajningsronderecord van Teuvo Lansivuori aan flarden (3.04.2) en ook Dieter Braun was op de laatste txai-1 nings«iag beduidend sneller dan de 14- voudige wereldkampioen uit Italië. ASSEN EDE Bijna J* dr tweede Aswneedae Krekenomloop een com plete Zeeuwse aangelegenheid gewor den. De overmacht van de Zeeuwen begon al tijden* het voorspel van de amateurs. In deze categorie elate Peter Gödde de zege voor zich op door In een spurt ran een groep van zeker vijfentwintig man veruit de snelste te zijn. HIJ won op één been. Bij de profs, die na de amateur» een koers reden over 340 kilometer, wa ren de Zeeuwen opnieuw in het voor ste gelid te vinden. Na de twaalf ronden van tien kilometer, dus na 320 kilometer wedstrijd en me: nog twin :ig kilometer te rijden forceerde Wim de Waal de beslissende ontsnapping Hij sprong als eerste en kreeg later he: gezelschap van Prans Verbeeck, Jan Raas. hij dekte de vlucht van De Waai uitstekend door mee te springen in het. woel van Frans Verbeeck, en Jean Luc Janssen. Dit viertal vond elkaar in de ontsnapping binnen enke le kilometers een voorsprong op van meer dan een halve minuut. Ook al omdat achter hen de Watney.vploeg makkers van Frans Verbeeck de koers stil legden en de Raleigh Ti makkers van Raas en De Waai even min veel interesse hadden voor de tegenaanval. Vooraan bleven uiteinde lijk alleen Frans Verbeeck. Jan Raas en Wim de Waal over. omdat Jean Luc Janssen het hoge tempo niet kon volgen en moest afhaken. Met nog drie kilometer te rijden, net voor het ingaan van de laatste lokaie ronde var. twee kilometer, schudde Frans Verbeeck Jan Raas en Wim de Waal van zich af. Zijn demarrage kon door he: Raleigh TI-tweetal nie' wor den beantwoord" „Ik durde toch niet helemaal de spurt met dit tweetal aan", verklaarde winnaar Frans Ver beeck na afloop Het waarom niet legde hij ais volgt uit: .Jan Raas heeft reeds een behoorlijke naam ais spin ter en ook De Waal moet men niet direct onderschatten. Het fe::. dat het ook nog twee ploegmaats zijn maakte het alleen maar moeilijker. Het is daarom da: ik gesprongen ben, ik kreeg ook de indruk dat ze er een beetje doorzaten", verklaarde Ver beeck na afloop. Jan Raas. hij werd uiteindelijk tweede, verklaarde de ne- VLISSINGEN Carla Willem» de ao succesvolle zwemster van de Stormvo gel ifft Missingen, zal maandagavond om 19.30 uur in het aportfondsenbad te Missingen een poging wagen om bet Zeeuwse record op de 400 meter wisselslsag persoonlijk op haar naam te brengen. Dinsdagavond zal ze eveneens om 19.30 uur trachten om het Zeeuws record op de 200 meter vlinderslag te verbeteren. Voor beide afstanden ze worden in Zeeland praktisch nooit I gezwommen omdat het zulke ware nummers zijn heeft de kring Zee land van de KNZB limiettijden vast gesteld- Ook Jaap Keijmel zal maandag avond van de geiegenhet-d gebrul:-: maken om het 300 meter vlinderslag- record op zijn naam te brengen. derlaag ais volgt: „Verbeeck reed toch wel erg hard Uitslag 1 Prai» Ver beeck. 2 Jan Raas. Wim de Waal, 4 Herman v. d. Slagmolcn: 5 Guido van Sweefelt en 6 Vic van Schil. PETER GÖDDE WIM DE WAAL SAS VAN GENT De voor de Belgische eerstedlvisledub Beve- ren uitkomende Patrick Vertaoo- sel uH Sas van Gent is deze week gekozen voor het Nederlands mi litair voetbalelftal, dat zal deelne men aan hel wereldkampioen schap in West-Duitsland over veertien dagen. Beveren. is een verdediger. Vrij dagavond reageerde hij als volg* op zijn verkiezing; „Ik rind het harstikke fijn da" tl-: erbij ben geraakt. Het is wel als een ver rassing gekomen, maar ik zie het roch als een bekroning van mijn seizoen". Voordat Patrick Ver- hoosel enkele jaren geleden naar Beveren overging speelde hij in het eerste elftal van zondageer - steklasser Ria uit Westdorpe. ETAPPE-KLASSEMENT De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe een rit over 94 kilometer van Charleroi naar Molen beek, is: 1. Priem (Ned-Liebregts) 2 uur 9 minuten en 27 seconden: 2. Merckx (Bel-Lelangue); 3. De Witte «Bei- Schottel: 4 Van Impe (Bel-Stablins- ki): 5. Zoetemelk (Ned-Caput); 6- Pol lentier (Bel-Schotte); 7. Moser (Ita- Bartolozzi); 8. Knetemann (Ned-Ca- put) allen dezelfde tijd: 2.09.27; 9. Rottiers (Belg-Lelangue) 2.09.34: 10. Van Linden Bel-Ferretti) 2.10.20; 11. Godefroot (Bel-Schoite) 2.10-20: 12- A. van Vlierberghe Bel-Gribalay); 13. Wesemael (Bel-Gribaldy14. t-sclas- san (Fra-de Muer 15. Teirlinck (Bel- Stablinski); 16. Vicino Ita-Fontana 17. Karstens (Ned-Stablinsld): 18- Vïa- nen (Ned-Caput): 50. Ben Koken (Lie bregts 2.10.20); 60. Henk Prinsen (Lie bregts) z.t.: 62- Gerard Kamper (Lie bregts) zt; 90. Fedor den Hertog (Liebregts) z.t.; 92. Theo Smit (Lie- TWEEDE GEDEELTE De. uitslag van het tweede gedeelte van de eerste etappe: 1. Rik van Linden (Bel-Ferretti) 2 uur 28 minu ten 30 seconden: 2 Moser (Ita-Barto- lozzi) z.t.; 3. Walter Godefroot Bel- Schotte) z.t4. Mare de Meyer (Bel Sc'notte) 2.28.24 (tijd gemeten bij brr, nenkoms* op baan); 5. Felice Gimondi Iza-Feretti I 2.28.30; 6. Herman var. Springe! (Bel-Schotte) z.t.; 7 Eddy Merckx (Be!-Lelangue) z.t.; 8. Bernard Thevenet (Fra-De Muer); 9. Michel Pollentier «Bel-Schotte); 10- Giovanni Battaglin (Ita-Fontana) z.t.; 11. Ray mond Poulidor (Fra-Caput); 12. Jac ques Esclassan «Fra-De Muer) 2.29.52. 13. Gerben Karstens (Ned-Stablinski) z-t.: 14. Charles Rouxel Fra-De Muer z.t.: 15. Simone Fraccaro «Iia-Fere:*ii Z.t 16. Willy Teirlinck (Bel-Stabüns- k:> z.t.; 56. Hennie Kuiper (Liebregts) 2.29.52; 57. Joop Zoetemelk (Caput) z.t.; 65- Fedor Den Hertog (Liebregts) z.t.; 82. Henk Prinsen (Liebregts) 2.31-48: 88. Cees Priem (Liebregts) z.t". 111. Gerard Kamper (Liebregts) 2.34.23; 115. Ben Koken (Liebregts) z-t.; 120. Gerry Knetemann (Caput) z.t.; 121. Gerard Manen (Caput) z.t-; 122. Theo Smit Liebregtsz.t. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Francesco Moser Ita-Barw>".azz:4 uur 46 minuten 46 seconden; 2. Eddy Merckx 13ei Lelanguei op 2 sec; 3. Michel Polentier 'Bel-Schotte) op 14 sec; 4. Bernard Thevenet (Fra-De Mu er) op 1.17; 5. Herman van Springe: «Bel-Schotte) op 3-18; 6 Giovanni Bat taglin 'Ita-Fontana) op 1.22; 7. Felice Gimondi 'Ita-Femtti) z-t.: 3. Rik van Linden (Bel-Ferre't: op 1.27; 9. Ray. mond Poulidor «Fra-Caput) z.t.; 10. Walter Godefroot «Bel-Schotte» op 1.28; De Meyer 13el-Schotte) op 1.29; 12- Van Impe Bel-Stablinski i op 1 36; 13. Zoetemelk Ned-Caput) op 1.39: 14. Rottiers Bel-Lelangue) op 2.'.3: 15. Hazard (Fra-Caput) op 2.30; 16. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.33; 17. Knuasen «Nor-Fontana) op 3.35; 18. Kuiper Ned-Liebregta» op 2.39-. 19 Hoban <GB-Caput> op 2.41; 20 Dangmillaume «Fra-De Muer) op 2 45: 65. Fedor den Hertog op 4.52: 66. Priem z.t.; 101. Henk Prinsen op 5.25; 106. Gerry Knetemann op 6.17: lio'. Gerard Kamper op 7.29; 115. Gerred V:anen op 7.33; 122 Theo Smit op 7-44; 127. Ben Koken op 7.52. BERGKLASSEMENT 1. Zoetemelk «Ned» 9 punten; 2. Van Impe (Bei) 2 punten; 3. Marckx «B*;» 6 punten: 4. Moser (Ita) 4 punten. PUNTENKLASSEMENT 1. Moser (Ita) 54 punten; 2. Merckx 'Beli 52 punten: 3. Van Ltncec Bei 46 punten: 4. Pollentier «Be!» 37 grjo ten; 5- Priem (Ned) 35 punten. PLOEGENKLASSEMENT 1. Schotte 14.22.20: 2 Caput 14.24.53; 3. Lelangue 14.25.23; 4. Ferret*-; 14.25.52; 5. Bartolozzi 14.2610; 12. Lie bregts 14-31-52.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 21