PROVINCIALE ZEEUWSE COUR A rj r AKKOORD SURINAAMSE ONAFHANKELIJKHEID Uitzonderingstoestand en arrestaties India Zeeuwsvlaamse colleges b. en w. oneens over wijze van vuilverwerking Ontwikkelingshulp van 3,2 miljard gulden WELLICHT OOK IN '76 LASTENVERLICHTING Twee militairen verongelukt Air France lijft Brussel bij Nederland in Premier Gandhi laat tegen standers oppakken vandaag in de krant De wastobbe uit de grondwet STICHTER OPUS DEI OVERLEDEN 218e jaargang no. 148 Vrijdag 27 juni 1975 NEW DELHI: Op een onlangs gehouden bijeenkomst in New Delhi sprak premier Indira Gand hi haar volgelingen toe. Ongeveer een hall miljoen mensen woonde de bijeenkomst bij. De bijeen komst werd gehouden om het vertrouwen in de leiding van pre mier Gandhi tot uiting te bren- DEN HAAG Suriname krijgt 3,2 miljard gulden aan ontwikkelingshulp, nadat het onafhankelijk is geworden. Surinamers die na de onafhankelijkheid naar Nederland willen komen, hebben geen visum nodig en mogen drie maanden blijven. Na deze termijn mogen ze alleen blijven als ze een be trekking en een woonvergunning hebben. Deze bepalingen gelden niet in geval van gezinshereni ging, maar die is slechts zonder formaliteiten mogelijk voorzover het gaat om ouders of kinderen. Dat zijn de hoofdpunten uit de ak koorden die de Surinaamse en Neder-1 landse regering donderdagavond na twee dagen onderhandelen hebben be- reikt. Bepaald is verder dat Surina mers die op het moment van de onaf hankelijkheid in Nederland zijn. tien jaar de tijd krijgen om een defini'.ieve keuze te doen voor of de Surinaams of de Nederlandse nationaliteit. In die periode behouden zij. ongeacht hun keuze, alle materiële rechten (so ciale. uitkeringen etc.). Degenen die Surinamer worden hebben geen kies recht eti behoeven niet in militaire dienst. De door Nederland toegezegde ont wikkelingshulp biedt Suriname de mo gelijkheden zich zelfstandig econo misch te ontwikkelen, aldus luidde het oordell van de Surinaamse premier Arron over het akkoord. Hij zei dat Nederland in totaal 4,3 miljard gulden heeft toegezegd, „als je alle bedragen bij elkaar optelt". Premier Den Uyl die sprak van een bedrag van 3.5 miljard, noemde dit een zeer substantiële bij drage aan het Surinaamse ontwikke lingsplan. Nederland heeft zich verplicht in tien h. 15 jaar 2700 miljoen gulden, hulp te geven voor'de uitvoering van het ont wikkelingsplan dat door Surinaamse en Nederlandse deskundigen is opge steld. Daarnaast wordt de Surinaamse' schuld aan Nederland op het moment van de onafhankelijkheid, ruim miljoen, kwijtgescholden. HESEPE Dtsl) (ANP) De dienst plichtige korporaal P. Jongenotte (21) uit Rotterdam en de dienstplich tige soldaat J. Hulshof (21) uit En schede, beiden van de 12e groep gelei- de wapens, zijn donderdagmorgen na bij Hesepe in West-Duitsland om het leven gekomen bij een verkeersonge luk, zo heeft de luchtmachtvoorlich tingsdienst meegedeeld. De wagen waarin zij zaten hotste tegen een boom. Twee andere militairen raakten gewond. STOCKHOLM: We leerden hel vroeger al op school: tussen rails zitten spleten omdat bij erg warm weer ijzer uitzet. In Zwe den waren de openingen tussen de raails waarschijnlijk niet groot genoeg. In ieder geval is het baanvak tussen Spanga en Stock holm onder invloed van tem peraturen d;e rond de 30 graden liggen zodanig ontzet dat treinverkeer onmogelijk is gewor den. PARIJS In de nieuwste dienst- regèlihg van Air France die woensdag is uitgekomen, wordt Brussel bij Nederland ingelijfd. De Belgische hoofdstad werd on der het hoofdje Paps-Bas gerang schikt. Dat de Fransen over het algemeen geen bollebozen in aard rijkskunde zijn. willen ze nog wel erkennenmaar een internati onale luchtvaartmaatschappij als Air France, had. zo lijkt ons, toch wel beter mogen weten. NIEUW DELHI, LONDEN (DPA, UPI, RTR) In India zijn volgens een regeringswoordvoerder donderdag op grond van de uitzonderingstoestand 676 politici van de niet communistische opposi tie aangehouden. De Indiase regering onder voorzitterschap van premier Gandhi heeft donderdag voor het hele land de uitzonderingstoestand afgekondigd „tot handhaving van de binnenlandse vei ligheid". Ook is er censuur op de pers ingesteld. Volgens de woordvoerder zijn alleen ta Nieuw Delhi 90 mensen in voorlopi ge hechtenis genomen. Slechts hier en daar kwam het tot incidenten zoals ri(stakingen en samenscholingen- Op twee plaatsen heeft de politie een menigte me tfcraangas uiteengedreven. Naar de correspondent van de BBC in Nieuw Delhi meldt, is de toestand in de hoofdstad normaal- Er waren geen aanwijzingen voor een revolte in de regerende congrespartij- Invallen Voor het aanbreken van de dag is de politie bij honderden zo niet duizen den politieke tegenstanders van pre mier Gandhi binnengevallen die heb ben aangedrongen op haar ontsla.g, nu hj is veroorddeld wegens overtreding van de kieswetten- De maatregel is uniek in de 28 jaar dat India onafhan kelijk is. In een radiotoespraak beschuldigde zij haar critici dat zij de binnenlandse veiligheid in gevaar brachten door samen te spannen tegen haar regering en het volk- Uit kringen van de oppositie wordt vernomen dat er zeker 3500 mensen zijn opgebracht. De leiders van vijf niet-communistische oppopsitiepartij- Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4,5, 6, 7 en 9 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3 en 11 Sport op pag. 12 en 13 Radio en tv op pag. 14 Financieel nieuws op pag en hadden woensdag bekendgemaakt dat ze in het hele land demonstraties wilden organiseren om imevrOuw Gandhi te dwingen haar functie neer te leggen- In een decreet van de regering wordt de mogelijkheid geo pend om grondwettelijke rechten als persvrijheid en vrijheid van vergade ring en godsdienst te schorsen. In Nieuw Delhi zijn donderdag het hou den van vergaderen het dragen van vuurwapens, het roepen van leuzen betogingen verboden. In het kader van de noodtoestand is in India algehele perscensuur ingesteld- Een zegsman van het ministerie van voor lichting deelde mee dat alle nieuwsbe richten voor hun verspreiding ter be oordeling aan de regering moeten worden voorgelegd. De nieuwsmedia zullen op korte termijn instructies •krijgen- Duisenberg: tenzij conjunctuur heftig aantrekt DEN HAAG (ANP) Minister Duisenberg van financiën vindt het niet onrealistisch om ervan uit te gaan, dat de voor 1975 door gevoerde tijdelijke belastingverlichting volgend jaar wordt voort gezet. „Er is nog geen definitieve beslissing genomen. Als de con junctuur niet heftig aantrekt zal de maatregel niet snel worden te ruggedraaid", aldus de bewindsman tijdens de voortzetting van het kamerdebat over de voorjaarsnota. De minister zette uiteen, dat alle beelden wijzen op een trage ontwikke ling van de economie in de eerste helft van dit jaar. „Maar uit de con- juctuurtest over mei blijkt dat de weg tot herstel kan worden ingesla gen. Voor het eerst sinds 1974 kan er geen verdere terugloop bij de bedrij ven worden verwacht," zei de be windsman. In de voorjaarsnota moest de be windsman meedelen, dat de belastin gontvangst-en. vergeleken bij de ra mingen. tegenvielen. ..Belangrijkste te genvallers waren er bij de inkomsten belasting." zei hij- Nu en dat werd onder meer veroorzaakt door de over gang op het schijvenstelsel voor de berekening van de belasting. Een belangrijke tegenvaller was er ook. dat aan salarissen voor het over heidspersoneel §00 miljoen meer be taald moest worden dan geraamd was. ..Het salarisbeleid van de over heid is het. fcrendbeleiö. dat wil zeg gen. dat de gemiddele salarisverho ging in het bedrijfsleren richtsnoer is voor e verhoging van het salaris yan het personeel bij de overheid. Geble ken is dat de vloer in de prijscompen satie, welke in het bedrijfsleven vrij algemeen is toegepast, bij het over heidspersoneel een belangrijke door werking had, ook wat de hogere sala rissen betreft," aldus minister Duisen berg. Bejaarden In zijn vergadering van vandaag gaat de ministerraad zich bezig houden met de problematiek van een bepaal de categorie bejaarden. Bejaarden, die naast de aow nog geringe nevenin komsten hebben, houden per saldo minder over dan iemand die alleen aow heeft. De belastingaanslag en de premie voor de bejaardenziekenfonds verzekering bedragen namelijk meer dan het bedrag van de neveninkom- 'sten. Minister Duisenberg deelde mee. dat de ministerraad zich gaat beraden over een adequate tegemoetkoming voor de bedoelde groep bejaarden. Hij kon evenwel niet zeggen hoe de maatregel er zal uitzien. Aantal voorbeelden Staatssecretaris De Goede gaf de ka mer een inzicht in enkele bezuinigin gen. welke dit jaar nog getroffen moeten worden. „Bezuinigingen doen pijn, zeker bij die departementen waar de pijn overgaat op de burgers," zei hij- In veel gevallen gaat het evenwel om procentueel kleine bedra gen. Hij gaf de kamer een toelichting op diverse posten, waarop dit jaar (en volgend jaar) bezuinigd zal moe ten worden. Hij noemde: een verhoging van de mentorenver goeding bij het onderwijs wordt niet doorgevoerd; de invoeringsdatum van de salaris verbetering voor het kleuteronderwijs, het lager onderwijs en het buitenge woon onderwijs wordt met minder terugwerkende kracht verleend en wordt verschoven van 1 januari 1975 naar i april 1975.; het onderzoek naar de onderlinge waardering van onderwijsakten zal niet eerder dan per 1 januari 1976 tot finacië'.e consequenenties kunnen lei den; ten gevolge van een langer- duren de voorbereiding en overleg is vertra ging ontstaan in de start en uitbouw van activiteiten inzake schoolbegelet ding. her- en bijscholing van docenten, onderwijsexperimenten. onderwij splanbureau. opleiding van lera ren; matiging van de geraamde uitbouw van universitaire instituten- Het overheidspersoneel wordt niet ge troffen door het bezuinigen- Er komt geen wijziging in de voorziene perso neelsformatie- Staatssecretaris De Goede kon nog niet zeggen, waar bij erm precies bezuinigd zal moeten worden. „Vaststaat dat er een uitwaai ering is over een groot aantal pos ten" Op he: departement van óefe: zijn besprekingen gaande over het pakket van de gedachte bezuinigingen van rond 50 miljoen dit jaar en volgende jaren. STRANDEN ITALIË GRATIS (Van one correspondent) ROME Goed meows voor vakan tiegangers met doel Italië: vanaf maandag zullen alle stranden gratis j toegankelijk zijn. Deze beslissing geldt voor de stranden van het gehele land. Tot dusver waren grote stukken van de kust wederrechtelijk financieel j belas; door eigenaars van zogenaamde j stabili balneari. „bad-instelhngen". MINISTER DUISENBERG WEL IN BEGINSEL BEREID TOT SAMENWERKING 'BABYLONISCHE SPRAAKVERWARRING' OVER STORTEN OF VERBRANDEN TERNEUZEN De colleges! van b. en w. in Zeeuwsch-Vlaan-I deren zijn in beginsel bereid tot. samenwerking op het gebied van centrale vuilverwerking, maar zijn het nog niet definitief eens over de manier waarop dit moet •gebeuren: storten of verbranden. Het overlegorgaan van de Zeeuwsvlaamse colleges, dat; dondetrdag in Terneuzen verga-1 derde, heeft voorlopig afgezien! van het maken van bindende af- spraken over èen gemeenschap-; pelijke vuilverwerking. Men wil; zich eerst nader gaan beraden j over de verschillende mogelijk-1 heden en hun consequenties. De problemen spitsen zich in hoofd zaak toe in een verschil van- inzicht tussen b. en w. van Terneuzen en die van de overige gemeenten in Oosl- Zeeuwsch-Vlaanderen. De nood is hier ook het grootst, omdat de stortplaats van de 'intercommunale' (Sas van Gent, Axel. Hulst en Hontenisse) in de Kanaalpolder bij Philippine niet lang meer kan worden gebruikt. West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft op dit punt minder zorgen omdat de stortplaats in Aardenburg nog een aantal jaren dienst i kan doen. B. en w. van Terneuzen voelen voor-' lopig het. meest voor een centrale stortplaats op een vier hectare groot terrein in de Coegorspolder in Sluiskil- Oost en hebben dit object inmiddels, op de urgentielijst voor 1976 geplaatst. Er wordt een DACW-subsidie van'78' pet voor verwacht. Terneuzen be schouwt een stortplaats in de Coegors-j polder in overeenstemming met. het! advies van een intergemeentelijke werkgroep als een collectieve voor ziening voor geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren die op korte termijn haalbaar is. Vuilverbranding wordt gezien als een verder in de toekomst liggende moge lijkheid. De milieuhygiënische en fi nanciële consequenties zijn op <Sï ogenblik nauwelijks te overzien. De intercommunale helt daarentegen over naar vuilverbranding en baseert j zich op een plan dat ontwikkeld is doorj de Terneuzense firma's Tollenaar en Verstraeten, die nu voor de vuilafvoer; en het storten zorgen. Het dagelijks bestuur van de intercommunale heeft inmiddels al in principe besloten over te gaan tot vuilverbranding en hiertoe een contract met de genoemde firma's aan te gaan. Het algemeen bestuur zal hierover op 2 juli vergaderen. De voorzitter van de intercommunale, wethouder J. H. Stolte van Hulst: „Wij willen bekijken wat ons zo'n verbran dingsoven kost en daarom stellen wij het bestuur voor hiernaar een onder zoek in te stellen. Het is zeker denk baar dat de intercommunale overgaa; op vuilverbranding zonder samenwer king met Terneuzen. We willen Ter neuzen er graag bij hebben, want dar. worden de kosten, nu geschat op ruim 20 gulden per ton. aanmerkelijk lager. Maar als Terneuzen nee blijft zeggen, zouden we het met z'n vieren in Oost-1 Zeeuwsch-Vlaanderen ook wel kunnen. Jjantlijn rïwftn limc. tn het bijzonder diserf- pëTjct-j minerend voor vrouwen uit het huis van Oranje; "Zo- nen hebben voorrang t» ven dochters'. Men kan deze tekst vinden in artikel elf van de grondwet, waarin de opvolging van de koning wordt geregeld de kroon gaat over op de nakomelingen van de laatst- overleden koning en daarb:j hebben zonen voorrang, zo wordt daar ge meld. Minister De Gaay Fortman heeft nu deze week de sta ten-generaal mee gedeeld, dat hij deze bepaling uit de grondwet geschrapt wil zien en daar toe een voorste! 1 rnet nog een reeks andere wijzigingen) zal indienen. Ver moedelijk krijgt de minister te dien aanzien weinig of geen tegenstand: vrijwel iedereen zal het er over eens zijn dat een voorrang van zonen bo ven dochters in deze tijd onjuist is. De kwestie van deze voorrang Is niet nieuw. Ze kwam a! aan de orde bij de grondwetswijziging van 1963, maar bij die geiegenhéid werd de bepaling gehandhaafd: het werd toen nog vanzelfsprekend geacht dat een zoon vóór de dochter ga;.:Dezelfde sfeer sprak uit de 'pro-.'- een nieuwe grondwet, het stuk dat tot doel had een brede discussie op gang te brengen over de constitutie van het koninkrijk. In april 1966 werd deze proeve (inclusief de voorrang i gepu bliceerd. waarna de regering uzn di verse maatschappelijke instellingen en groeperingen om hun mening vroeg. Eén van de ongevraagde adviezen kwam van een vereniging me*, een ouderwets-lange naam: de Nederland se vereniging voor vrouwenbelangen. vrouwenarbeid en gelijk staatsburger schap. Zij bepleitte met klem schrap ping van de bewuste bepaling. De vereniging vond het een goed ogenblik om de bewuste bepaling te schrappen: "Juist nu een grondwttf wijziging op dit punt geen verandering brengt in de bestaande erfopvolging het oudste kind van prinses Bea trix is immers een zoon is het een geschikt moment om tot de gelijkstel ling van zoons en dochters over te gaan'. Enige tijd later kwam de Wlar di Beckmanstichting eveneens met een verzoek om hier iets aan te doen: De voorrang tan zonen boven dochters bij de erfopvolging dient te verdwij nen in een maatschappij die de gelijk heid van man en vrouw pr--: iarneer'. De staatscommissie Cals-Donner, die vervolgens de herziening van de grond wet grondig onder de loep nam, stelde inderdaad voor de voorrangsbepaling te schrappen. Zij vond dat onzekerhe den ten aanzien van de troonopvolging zoveel mogelijk beperkt moeten wor den, een onzekerheid die er wél is als het vermoedelijk troonopvolger-schap overgaat van een prinses op een later geboren broer. Bovendien voelde de commissie veel voor de argumentatie dat het verschil in positie tussen man nen en vrouwen behoort te vervallen. Het kabinet heeft nu kennelijk deze zienswijze overgenomen. Terecht wil de regering deze wijzi. ging voorstellen. In Nederland wordt het koningschap al een vijfen tachtig jaar door vrouwen bekleed, maar desondanks zijn de vrouwen uit het regerend vorstenhuis strikt geno men niet aan de mannen gelijkgesteld. Een zonderlinge zaak: het :s zinvol dat daaraan een einde komt. De ver eniging voor vrouwen'oelangen had in december 1967 niet alleen principieel gelijk, maar schoot ook in de-roos met haar praktische argumentatie. Het is namelijk op dit ogenblik bij zonder makkelijk de wijziging toe te passen, want er verander: niets in de feitelijke situatie. Afgezien echter van overwegingen, die aan de praktijk zijn ontleend, gaat het bij deze wijziging vooral om de symbolische waarde. Een uitdrukking als 'zonen hebben voorrang boven dochters' past niet meer in een grondwet van Nederland. Ze stamt uit een voorbije eeuw: toen Aletta Jacobs als eerste vrouw werd ingeschreven aan een Nederlandse uni versiteit schreef haar broer nijdig aan haar en zijn vader: „Ze*, uw dochter aan de wastobbe in plaats van haar met een arm vol boeken naar de utb- versiteit te laten gaan". Da*, was m 1871. Ruim honderd jaar later ver dwijnt nu ook de wastobbe uit de grondwet: in de eerste familie van het land worden de vrouwen niet lan ger meer gediscrimineerd. Wij hebben in elk geval haast. Die ver-1 brandingsoven fs in anderhalf jaar te j realiseren, als er tenminste geen ver traging ontstaat bij de planologische procedure De oven zou moeten wor den gebouwd op het industrieterrein; ten noorden van Sas van Gent. B. en w van Terneuzen verklaarden j donderdag dat de centrale stortplaats! in de Coegorspolder op weinig bezwa-| ren zou stuiten bij de landbouwers in de omgeving. Het bestuur van de in-| tercommunale plaatst daar evenwel -.'rote vraagtekens achter. B. en w. ran Sas van Gent. die het moeilijkst zitten -imdat de huidige volrakende stort plaats in de Kanaalpolder op grondge bied van Sas ligt. hebben Terneuzen per brief al tot spoed gemaand. Burge meester drs w. R. V. Dusarduljn: „We waren bang dat het te lang zou gaan Zie slot p^agina 7 kolom 6 ROME (ANP) Mgr. Jose Maria Escriva de Balaguer y Albas. de stich ter van de machtige r-k lekenorganisa tie Opus Del, is donderdag op 73- jarige leeftijd in Rome overleden. Volgens zijn assistenten stierf hij on verwachts tijdens een bezoek aan Ro me. Mgr. Jose Maria Escriva De Bala guer y Albas stichtte Opus Dei in 1923. Opus Dei is een r-k organisatie van leken waarvan 50.000 ménsen in 73 landen lid zijn. He: doel van de organisatie is de christelijke principes te laten gelden in het maatschappelij ke leven en bij de uitoefening van bet beroep. Opus Dei heeft vooral grote invloed in Spanje. Leden van de orga nisatie hébben daar minis-tersfuncties bekleed of bekleden die nog. De stich ter was een Spanjaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1