IAN RAAS REED ZIJN CONCURRENT KUIPER N DE LUIE ZETEL NAAR DE WIELERTITEL KEETIE VAN OOSTEN STEVENDE MAKKELUK OP DE TITEL AF UITSLAGEN WIELREN- TITELSTRIJD 's-Gravenpolderse coureur reed een gat dicht van drie minuten maar moest in spannende finale geteisterd door kramp afhaken Alleen Gré Knetemann waagde tegenaanval ENORME RIVALITEIT TUSSEN NEDERLANDSE WIELERPLOEGEN Kloetingse werd demarrages beu en ging toen zelf maar haandag 23 juni 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOOGERHEIDE Hennïe Kuiper draaide na afloop van bet Nederlands kampioenschap wielrennen op de weg voor professionals niet om de feiten heen. Alleen dankzij de in spanningen van Jan Raas en Bert Pronk had hij op zeer een- roudige wijze het rood-wit-blauwe tricot voor zich op kun nen eisen. Het feit dat de twee Raleigh-coureurs met nog zo'n veertig kilometer voor de boeg aan een ongelooflijke achter volging begonnen op de eenzame koploper Nidi den Hertog betekende dat Kuiper door het wiel van dit tweetal te hou den op comfortabele wijze naar voren werd gestuwd. Pas in de laatste twee ronden, toen Den Hertog was ingelopen, be gon hij zich met de strijd te bemoeien en toonde zich ver volgens de sterkste. De hardste werker Jan Raas was toen echter al uit de wed strijd verdwenen. Het razende tempo dat de coureur uit 's-Gravenpolder en Bert Pronk aan kop van de vlucht-groep met Ben Koken, Joop Zoetemelk, Harm Ottenbros, Bas Hor dijk en Kuiper ontwikkelden, had tot gevolg dat Raas in de voorlaatste ronde voor het einde geteisterd door kramp de strijd moest staken. „Als ik niet was gaan rijden hadden we Den Hertog nooit meer teruggezien", vertelde de duidelijk ontgoochelde Raas. „Niemand wilde er kopwerk doen. Al leen Bert Pronk reed goed mee. Als ik geen kramp had ge had was ik wel weer Nederlands kampioen geworden". al te vaak vroeg weg van de groep om in aiie eenzaamheid te trachten een wedstrijd uit te rijden- Zelfs zijn ploegleider Piet Liebregts vond he: maar gewaagd en gebaarde naar zijn pupil dat hij het kalmer aan moest doen- Den Hertog echter was niet te stuiten Met eet. snelheid van boven de vijftig kilometer per uur snelde hij over de Brabantse wegen. Alsof het hem geen enkele moeite kostte vergrootte de spitse Frisol-coureur zijn voorsprong op het peloton tot ruim viereneenhal- ve minuut Zijn drie medevluchters waren op lat moment al lang terug gepakt en Wim de Waal moest zelfs lossen uit het peloton dat op ruim vijf minuten achterstand reea. UITERST ACTIEF >- verbluffend sterk rijdende Raas «pte nu gedemoraliseerd af- ..Ik had ut drie minuten kunnen wachten, had ik wel weer kunnen fietsen", zoogde hij, „maar ik rij natuurlijk ileen maar voor het kampioenschap", list op het moment dat hij de cootste kanshebber leek voor de wnvinning, werd de enorme lcrachts •«panning, die de amateurkampioen vorig jaar, hem fataal. De Frisol- iralen maakten er dankbaar gebruik en al werd dan niet de moedige Sdi den Hertog, die negentig kilome- e alleen aan de leiding reed. kampi- de titel bleef m de ploeg strijd weg uit een kopgroep met Wim de Waal, Leo Duyndam en Wicher Vlot Door.,de eendrachtige samenwer king en door het feit dat zowel Frisol (Den Hertog) en Raleigh (De Waal) in-de ontsnapte groep van vier reden en die ploegen dus geen aanval zou den uitvoeren was de voorsprong van dit viertal al snel opgelopen tot ruim drie minuten op het peloton. Tussen de kopgroep en het peloton reden af en toe enkele nijver renners, die een poging waagden in de frontlinie te komen, maar door attent reageren ui de groep Kwam net zover niet RIVALITEIT tdledlg volgens de verwachting heeft htl Nederlands profkampioenschap ln a teken gestaan van de rivaliteit Frisol en Raleigh. De beide Nederlandse wielerformaties «Iden tijdens deze titelstrijd wat be- njzen- Dat was ook nodig want wer- MJk schokkende prestaties hebben fe ploegen van Piet Liebregts en Mtr Post dit jaar nog niet gele urd. üte concurrentiestrijd betekende ech- 8 dat een formatie als Gan-Mercier een goede kans maakte op de Qdzege wanneer de renners die bestrijd goed zouden uitbuiten. Fri- trok echter aan het langste eind '.dat was voor het grootste deel te 'enken aan de lange solorit van Nidi fea Hertog. Hij sprong halverwege de Mrs'na ongeveer 130 kilometer wed- WIM DE WAAL Nidi den Hertog probeerde enkele keren alleen weg te komen, maar vooral Wim de Waal reed bijzonder sterk en wist de Ermeloër steeds in te tomen. Na 130 kilometer echter ontwikkelde Den Hertog aan de kop van de groep zo'n ongelooflijk hoge snelheid dat de drie medevluchters er finaal af gereden werden. De blonde Axelaar Wim de Waal zette even flink aan en naderde de Frisol-coureur tot op enkele meters. Toen Duyndam en Vlot echter niet de indruk vestigden ook hun deel aan het werk te willen leveren keek De Waal verbijsterd ach terom en zag vervolgens voor zich dat Den Hertog een enorm gat had geslagen- Het leek een wat onbezonnen poging, een vervelend familietrekje om het onmogelijke te willen presteren. Ook zijn broer Fedor immers rijdt maar De algemene verwachting dat de Ra- leigh-formatie wel proberen zou de achtervolging in te zetten kwam uit- De Frisol-ploeg reed echter bekwaam het kleinste gaatje dicht. Jan Raas was echter uiterst actief. Diverse ma len sloeg hij een bres tussen zichzelf en het peloton, maar even zoveel keren moest hij toestaan dat de ploeg- makkers van Nidi den Hertog aan zijn wiel kleefden en hem als het ware terug in het peloton zogen. Frisol-ploegleider Piet Liebregts was bijzonder content met de verrichtin gen van zijn formatie- „Vandaag heb ben we bewezen een goeie ploeg te hebben- De jongens hebben goed voor elkaar gereden en dat ontbrak er de laatste t.ijd nogal eens aan". Ook de kersverse kampioen Hennie Kuiper liet zich in dergelijke bewoordingen uit- ..Zou je zoiets kunnen zonder teamwork?", vroeg hij en direct daar na gaf hij zelf het antwoord- „Nee. als je niks voor elkaar over hebt kun je dit niet bereiken. Op elk wiel werd gesprongen en iedereen offerde zich op voor Nidi", stelde Kuiper- Met de Tour de France in het vooruitzicht is het voor de Frisol-kopman een enorm geruststellende gedachte dat de for matie wel degelijk een gedisciplineer de eenheid kan Ondanks het hevige verzet van Frisol bleef Raleigh, of beter gezegd Jan Raas, aandringen op een ontsnapping Door de vele tempoversnellingen brak de groep in stukken en werden enkele grote favorieten, zoals de teleurstel lend rijdende Kees Bal en Roy Schui ten, naar de achterhoede teruggewe zen. De 's-Gravenpolderse renner slaagde er uiteindelijk toch in om de aanval in te luiden op de eenzame koploper. Hij kreeg versterking van zijn ploegmakkers Bert Pronk en ook van Bas Hordijk, die echter niet in staat 'oleek zijn aandeel in de achter volging te leveren- Harm Ottenbros, Hennie Kuiper en Ben Koken schaar den zich echter bij dit Raleigh-drietal ter bescherming van "hun' koploper- Verder sloot ook Joop Zoetemelk aan. NIET SELECTIEF „In het begin vroeg ik me af wat het moest worden met die regen en al die bochten. Ik ben nu eenmaal niet zo'n criteriumspecialist", stelde Zoetemelk. „Het parkoers is niet selectief Dat wordt het pas na zo'n tweehon derd kilometer- ln het begin heb ik van achter gereden en daarna ben ik wat naar voren gegaan". Zoetemelk heeft bewast rustig gere den- „We waren hier met een klein ploegje. Bovendien wilde Bal voor eigen kansen rijden- Hij is geloof ik een beetje geprikkeld door het feit dat hij niet in de Tour rijdt- Ik vond dat niet erg want het was in ieder geval van te voren duidelijk afgespro ken". vertelde Zoetemelk. „Ik heb goed op gelet, want ik wist dat wanneer er een paar mannen van Raleigh zouden springen ik er bij zou moeten zijn"- De Franse Nederlander was er inder daad bij. maar daar was dan ook alles mee gezegd. Hij deed geen me ier kopwerk en maakte dankbaar ge bruik van de furieuze tempobeulen Raas en Pronk Alleen dankzij hun inspanningen in die laatste ronden werd Den Hertog mgeiopen- Op slag was Jan Raas de grote favo riet- De renner uit 's-Gravenpolder maakte zo'n ijzersterke indruk dat hij net als vorig jaar bij de amateurs ln staat werd geacht de groep bij elkaar te houden om dan met een sprintzege de nationale titel te pakken Met na me ook omdat Bert Pronk best bereid bleek zich voor zijn ploegmakker op te offeren en de andere rappe spurter Harm Ottenbros met een defect aan zijn achterwiel reed. De pijnlijke kramp stak daar eeri stokje voor- Terwijl Jan Raas krim pend van de pijn afstapte ontwikkelde zich een spannende finale tussen Pronk, Zoetemelk en Kuiper- De nog frisse Frisol-coureur trok aan het langste eind- Gezien zijn opvallende prestaties dit seizoen is hij het kampi oenschap wel waardig, al heeft hij door de ploegentakiiek zijn klasse pas op het einde van de wedstrijd kunnen tonen- Bert Pronk, die tweede werd. concludeere na afoop: „Wij hebben er alies aan gedaan om Nidi terug te pakken en Frisol heeft daar van ge profiteerd". UITHUILEN Nidi den Hertog was niet te troosten- Hij huilde met grote halen uit op de brede schouders van Piet Liebregts De Ermeloër moest het doen met de vele complimenten van het publiek. ...Tij bent voor ons de kampioen"- „Van jongens als Jij moeten we het hebben. Daar komen we voor kijken". HOOGERHEIDE Zegevierende gnat Hennie Kuiper over de streep nadat hij dankzij de inspanningen van Jan Raas naar de voorste linies nas gema- noevreerd. Achter hem strijden 3crt Pronk en Joop Zoetemelk om het zil ver en brons. en ..Ge hebt grandioo6 gereden", werd hem uitbundig toegeroepen Zowel Den Hertog als Raas. die beiden voor een formidabele wedstrijd zorgden, haalden het erepodium niet- Niet het werk telt in de wielersport, alleen de eerste plaats. PETER DE JONGE HOOGERHEIDE De uitslagen van de Nederlandse wielerkampioen schappen op de weg luiden: PROFESSIONALS 2. Henn:e Ku:per Osseodrecht I 240 km. :n 6 uur. 10 min en 12 sec.. 2. Bert Pronk Scheveningenop 4 sec.. 3. Joop Zoetemelk 'Germigny l'Eve- que) z.t., 4. Harm Oitenbros (Ossen- drecht) z.t.. 5. Bas Hordijk (Rotter dam) op 20 sec., 6. Ben Koken (Gre- venbrlcht) op lm min. 7. Gerard Vianen (Kockengen) op 2.01. 8. Nidi den Hertog (Ermelo) op 2.12, 9. Jan Aling (Biadel) z.t.. 10. Gerrie Knete- mann «Huybergen) op 2.40. 11. Cees Priem «Goes) z_t.. 12. Piet van Kat wijk (Mill) op 3.32. 33. Wil de Vlam Sambeekop 3.44. Het peloton op 3.51 min.. 14. Jan van Katwijk 'Bia del op 3.51. 15. Theo Smit (Amster dam). 16. Gerben Karstens (Prinzen- beek). 3 7. Richard Buckaki (St. Gillis Waas). 18. Cees Stam (Koog a d. Zaar.). 10. Ben Janbroers (Zaandam), 20. Jan Brinkman Rotterdam 21. Albert Huizebosch (Nijeveen), 22. Jo V ran eken (Roosteren 23. Jan Breur Schiedam i. 24. Roy .Schuiten (Zaad- voort). 25. Henk Prinsen (Hank), 26. Cees van Dongen 'Hoeven). 27. Tino Tabak «Egmond aan Zeei ailen in dezelfde tijd als Jan van Katwijk. amateurs i. Ad Tak (Oud Gaste!) 5.08.56. 2. Gerard Tabak (Veldhoven) op 3.12, 2. Jan Damer. (Clvenhoutz.t.. 4. P.et Kuys Vlijmen «z.t.. 5. Bini Verboom (Ellewoutsdijk6. Andre Gever* 'Schijndei' op 3-16. 7. Henk Mut saarts Schijndei - op 5.30. 8. Ton ter Harm se! «Lage Zwaluweop 5.50. 9. Toon van der Steen Etten i z.t_, 10. Hans Koot (Eindhoven) z.t., 12. Al- .jert Scheffer (Zelhem) z.t., 12. Ben Librechts (Vlijmen) op 6.27, 13. Ton- nie Huizen (Kloetinge) z.t., 14. Cor Tuit Valkenswaard i z.t., 15. Leo van Vliet (Honselersdijk) op 6.41, 16. Krijn St. NIclaas (Dordrecht) z.t.. 17. Jo Maas (Eysden) z.t.. 18. Nico Hilbe- rink (Den Ham) z.t.- DAMES I. Keetie van Oosten-Hage (Kloetin ge) 60 km in 1 uur, 45 min en 27 seconden. 2. Gre KnetemannDonker (Huybergen) op 20 seconden, 3. Truus van der Plaat (Geldermalsen) op 1.02; 4. Bella van der Spiegel-Hage (St. Maartensdijk) z.t.. 5. Bea Huizing 'Rotterdam) z.t.. 6. Anne Riemersma Amsterdam) z.t.,7. Betsie van Ijken 'Baam) z.t., 8. Hennie de Jongh (A- peldoomi z.t.. 9. Marijke Lageriof Klaaswaal i z.t„10. Nel Streef (Nieuw Lekkerland). ÜB m HOOGERHEIDE Het behalen van de Nederlandse titel .wielrennen bij de dames was voor Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge eigenlijk niet meer dan een verplicht nummer. Zaterdagmorgen sleepte ze op bijzonder overtuigende wijze voor de zevende maal de nationale titel in de wacht. Enke le ronden lang gedoogde de keizerin van het Nederlandse dameshardfietsen dat enkele rensters in een alles of niets poging trachten te ontkomen aan haar greep en die van het peloton. Toen werd ze het beu. Twee keer had. ze een gat dicht moeten rijden, waarna ze vervolgens zelf maar demar reerde en onbedreigd naar de eindstreep reed. „Een paar keer waren er al meisjes weggesprongen. Iedere keer moest ik alleen het gat dichtrijden. Toen dacht ik: nu moet ik het zelf maar eens doen", vertelde de lerares naaldvakken na afloop. Ondanks een fik se verkoudheid kostte het haar zichtbaar weinig moeite zich los te rij den. Weliswaar probeerden enkele talentvolle rensters als Gré Knete- mann-Donkers. Tineke Fopma. Truus van de Plaat en Connie Fridsma nog te reageren, maar op het tempogeweid van Keetje stond zaterdag wederom geen maat. Hoogerheid Bij zonder ontspan nen gaat Keetie van Oosten als eer ste over de finish tijdens het na tionaal wielerkampioenschap voor dames te Hoogerheid. Op de foto de gelukkige Keetie met de bloemen, gehuld in de nationale driekleur, die ze voor de zevende achtereenvolgende maal won. Uiteraard was de Kloetingse tevre den met haar zege, de vijftiende in dit seizoen. Maar er klonk ook een zekere teleurstelling in haar stem toen ze over de 'concurrentie' sprak. „Er zijn heel wat nieuwe meisjes, die leuk rijden." merkte ze op. „maar ze schieten niet zo gauw naar boven Keetie zuchtte diep- Zeven keer achter elkaar het Nederlands kampioenschap halen is mooi, maar het lijkt er toch op da: ze meer hunkert naar tegen stand dan naar overwinningen De felle tegenstand leek zaterdag even te komen. In de eerste ron den spaarde de meervoudig kampi oene zi-ïh en toen probeerden on- ler andere Truus van der Plaat uit Geldermalsen en Connie Fridsma uit ithoorn een snelle verrassings aanval uit te voeren. Met verbluf fend gemak werden die pogingen echter dóór Keetie van Oosten ge- parreerd. Op het moment dat ce ontsnapping van Keetie van Oosten ontstond leken de overige rensters te berusten in het lotAl is de meervoudig Nederlands- en wereld kampioene dan ontzettend sterk, een gemobiliseerd verzet moe: voor haar toch eer. serieuze bedrei ging kunnen betekenen- De welis waar dappere solo-pogingen zijn to; mislukken gedoemd en alleen wanneer de rensters met vereende krachten in de tegenaanval gaan moet Keetie van Oosten op z'n minst terug te pakken zijn. Gré Knetemann Van verzet is en was geen sprafee- Het lijkt meer op een niet-aanvals- verdrag. De enige die enkele ron den voor het einde de indruk ves tigde de heerschappij van Keetie te willen ondermijnen was de sterk rijdende Gré Knetcmann-Don- kers uit Huybergen- De blonde Gré begon aan een achtervolging die leven in de brouwerij bracht. Met imposante pedaalslagen snelde zij weg van het peloton. Haar achter stand op Keetie van Oosten werd zienderogen kleiner en de wed strijd had geen tien kiloemter lan ger moeten zijn of zij was bij de koploopster gekomen. Gré Kenetemann klaagde na afloop over de tegenwerking die zij had zehad bij haar aanvallen. „Telkens als je wegsprong werd je terugge pakt Als er attent gereden wordt s Keetie :e klopper. Maar op het nomen: dat de anderen stilvallen ieef: zij al-I'd nog eer, beetje over om door te gaan zette ze uit een. Gré Knetemann reed bijzonder ;oed. Voor het eerst in haar car rière behaalde ze een tweede plaats in bet kampioenschap- De oorzaak daarvan is dat de dokto ren pas onlangs bij haar een ijzer- .ekort ontdekten, waardoor ze vaak kracht tekort kwam- De laat ste veertien dagen heeft zij voluit kunnen '.ramen voor de nationale titelstrijd in Hoogerfceide en in die korte tijd heeft zij genoeg kracht vergaard om als enige een serieuze aanval te kunnen doen op de lei dersplaats van Keetie van Oosten- Alleen door de tegenwerking van andere rensters kwam die aanval wat laat en kon zij er niet voor zorgen dat de strijd interessanter werd door bij de eenzame fieaster te komen. Haar achterstand be droeg m de voorlaatste ronde nog slechts achttien seconden, maar uit eindelijk eindigde zij op «ie voor- reffeüjke tweede plaats me: 29 seconden achterstand. Truus van der Plaat eiste hek brons voor zich op in een spurt van de groep die een minuut en twee seconden na Keetie van Oosten binnen kwam. Ze versloeg in de eindsprint Be'.la van de Spiegel-Hage en Bea Hui- vinga- On verstoor baar sabbelde Keetie na afloop op de partjes sappige sina sappel- Een vurige supporter stop te haar een foto in de hand die hij •en seconde na het behalen van het wereldkampioenschap enige ja ren geleden had gemaakt- Met een milde glimlach nam de superkam pioene het kleuren kiekje aan en reed aangespoord door een jachti ge official naar het erepodium- De revende trui was een feit. FETER DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9