KABEL TV EERSTE JAREN TOT MISLUKKEN GEDOEMD POLITICI ZIJN ME GAAN BOEIEN Glastra van Loon Engeland is nog lang geen tevreden 'bekabelde' natie „Ik heb de laatste weken wel mijn depressies gehad" jjiaoag 7 juni WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN erovinciaie zeeuwse courant 17 ervaringen met deze kinderen. En die twee groepen hebben geen enkel .contact met elkaar. Dei staan tegen over elkaar en gaan van elkaar een steeds lelijker beeld vormen". Twee jaar praktische politiek, heeft u dat veranderd? Glastra van Loon: ,.Ja, zonder eni ge 'twijfel. Doordat ik door vele contacten nu een concrete voorstel ling kan maken over allerlei zaken, voel ik me veel vrijer in mijn den ken. Je blijft veel minder in het spoortje van de theorie lopen". „Zoals iedere andere Nederlander heb ik langs veel dingen heengeleefd. Je weet allerlei dingen wel, maar je denkt er verder niet over na. Het feit bijvoorbeeld, dat wij mensen met een afwijkend gedrag uit onze gezichtskring verwij deren en zo een acuut probleem oplossen zonder de diepere oorzaak op te sporen. Dat weet je wel. maar je doet er verder weinig mee. Ik ben er nu veel meer bij betrokken geraakt. We waren met een groep mensen aan het werk. Je merkte dat er zien iets ontwikkelde; er kwam beweging in. Maar aan de andere kant groeit er ook een stukje verzet. De problemen in de gevangenissen heb ik aan de grote klok gehangen, omdat dat ver zet doorbroken moest worden". Is het u als staatssecretaris ge lukt te praten met mensen die vinden dat Nederlandse gedeti neerden het eigenlijk veel te góed hebben en dat gevangenis sen Hilton-hotels zijn? Glastra van Loon: „Ik heb ze wel ontmoet, ja aar het contact is erg mofeilijk. Het beste kun je dan ge woon uitleggen wat je aan het doen bent; tegenargumenten helpen wei nig. Gevangenen in een soort pak huis willen zetten; het is allemaal erg kortzichtig". „Een andere vraag komt ook steeds luider op: kunnen we de gevangenissen eigenlijk niet hele maal afschaffen. Maar als je dat doet, creëert de maatschappij zijn eigen bescherming, dan gaan mensen met revolvers rondlopen en ver sterkte huizen bouwen. Ik ben eens in Toscane in een zeer merkwaardi ge stad geweest: de hele stad be stond uitsluitend uit hoge vestingto rens. De bewoners beschermden zich zo tegen de buitenwereld en tegen elkaar". Er is niet alleen, op uw politieke bekwaamheid, maar ook op uw, beleid nogal wat kritiek. Glastra van Loon: „Dat raakt je ook. Ik ben er nog steeds niet ongevoelig voor. Ik word er niet onrustig door. maar ik begin er wel over na te denken: welke betekenis heeft, die kritiek. Dan blijkt ook kritiek een functie te hebben. Je accepteert dat, en je wordt er niet paniekerig door. Ik heb de laatste weken wel mijn depressies gehad, maar daar kun je jezelf 'verder in praten. je kunt jezelf er ook uittrek ken: het is een vorm van instel ling". In de hele affaire bent u nogal afstandelijk overgekomen. Glastra van Loon: „Ja. maar wel betrokken. Maar er zit veel spel in de politiek. De vragen die meneer Kruisinga bijvoorbeeld heeft" gesteld, die probeer ik zo goed mogelijk te beantwoorden. Maar het is net als wanneer je aan het schaken bent: het is heel leuk. maar niet wezen lijk. Je probeert het zo goed moge lijk te doen. maar het is niet waar het echt om gaat". Stem We gaan rond de luidspreker in de werkkamer van Terlouw ritten. Als Kruisinga zegt: „Niet iedere profes sor uit Leiden is een goed bestuur der". lacht Glastra van Loon min zaam. Als. Wiegel -.verwijst naar een communiqué van een aantal oud bewindslieden. waarin rij stellen dar zij nooit problemen hebben gehad met de ambtelijke top op het minis terie van justitie, reageert Glastra van Loon met: „Allicht niei. want het waren zelf op en top regen ten". Plotseling klinkt de stem van Van Agt door het kleine kamertje. Gla stra ran Loon: .Hij klinkt mat, ja hij is bekaf". Wat doet die stem u nu: twee jaar hebt u met Van Agt ge werkt, en in dit' conflict heeft hij geen contact met u willen heb ben? Glastra van Loon: .Hie stem klinkt nu heel anders: ja, denk je. dat is die man". (Van onze correspondent Rudolf Bakken Kabeltelevisie in Groot-Brittannië is gedoemd de komende jaren te mis lukken. In de toekomst zal het ech ter in zijn opmars niet te stuiten zijn- Experts verwachten, dal het land eens een volmaakt „wired nati on" een bekabeld tolk zal rijn. Daarvoor is echter veel geld nodig, en een grote bereidheid tot meeden ken van de autoriteiten. In juli 1972 was het eerste kabel televisiebedrijf in werking gestold. Dat, was in Greenwich, vlak bij Lon den. De eigenaars konden niet. vee'. net werden aangesloten. Na enig geharrewar konden er ook beschei den lokale programma's worden uit gezonden. waarover het ministerit van binnenlandse zaken met arguso gen waakte. De verwachting van de oprichters van het Greenwichstation was, dat televisiekijkers ,door het lokale pro gramma zouden worden aangetrok ken. him antenne zouden opdoeken en zich op de kabel zouden abonne ren. Eveneens steunend op deze ge dachte opende in maart 1973 het station Wellingborough, in mei een station in Bristol, in augustus i-olg- de Sheffield, en in september Swin don- Nauwelijks twee jaar na deze uit werking van kabelinitiatief bleek boe dramatisch men rich had verre kend. Greenwich loopt nog maar op één been- De meerderheid van de staf is naar huls gestuurd. De uitzen dingen beperken rich tot enige uren gedurende het weekeinde- Bristol en Wellingborough' z:jn ge heel van het toneel verdwenen. Shef field werkt nog met lood in de schoenen, en Swindon kan alleen blijven bestaan omdat het eigendom is van de communicatiemiddeien-gi- gam. E.MI. die zijn st3::on gebruikt als een toonzaal voor belangstellen den in het kabel wezen. De miscalculatie was da: het pu bliek zich. uit nieuwsgierigheid naar de lokale programma's, van de „an tenne" zou afwenden. Deze beweging zette niet .in. integendeel. De bewe ging ging in de richting van meer antennes, naarmate het televisiezen dernet wordt uitgebreid en technisch vervolmaakt. Bijna het gehele Vere nigde Koninkrijk kan een perfecte ontvangst van de beide BBC-sta::on5 zowel als van de lokale commerciële zenders samengevoedg onder de ITV genieten. Alleen uit de con tributie van de .kabelabonnees kon den de lokale programma's _n;e: worden gefinancieerd. Abonnees He: aantal abonnees op kabel re V- vi3ie bedroeg volgens ae laatste be schikbare cijfers van 1973 zo'n 2.300.000. Da: is nog meer dar. 13 procent van het totale aantal televi- siebezitters. De kijkers van kabelte levisie doen dat zo zou men ruwweg kunnen stellen nu alleen nog maar uit apathie. De ontvangst per antenne is in kwaliteit gelijk. En ce onder de paraplu van de ITV samenwerkende lokale commereie'.e stations, die via de antenne uitzen den. geven ook ai die informatie the men wenst te ontvangen Althans, zo redeneert men in anti-kabeH:r.n- gen. Het systeem van de Britse rege ring is om iedere 12 jaar de ganse structuur van het omroepwezen op de helling ze zetter.- Op dit moment is er zo'n onderzoek aan de gang. Het staat onder leiding van een zekere lord Annan He* eindresultaat zal dan ook het Annan-rapport wor den genoemd. Het is dit Annan-rapport waarach ter de regering zich verschuilt om voorlopig geen beslissing over de kabel te hoeven nemen. Annan zal ae kabel immers eerst grondig on derzoeken. Kabelen thousiastehngën schreven echter dat lord Annan niet meer veel onderzoekmateriaal zal hebben, als de kabelstations met dezelfde snelheid blijven sterven als de meeste werden opgericht. De ITV de cornmerctele televi sie die ais concurrent van de BBC ■ptreedt doet vanzelfsprekend ook alles wat in haar macht ligt om de kabel uit de wereld :e helpen. Het viel de ITV dan ook met me* op het ministerie van binnenlandse zaken, die mei de hand over het hart heeft gestreken, of zo men wit de stervenden de helpende hand neeft toegestoken- commercie op de Kabelstations werd nu plotseling toe gestaan. Het besluit is echter nog te nieuw om over enig resultaat te kunnen berichten. Het komt op het moment dat het. bedrijfsleven een ernstige crisis teistert. De verwachting is dan ook dat de verwerving van commer ciële spots allerminst zal meevallen. Het bedrijfsleven kijkt toch al dub bel uit en het reclaebudget. voor de televisie is voornamelijk voor de „antenne-stations" van de TTV-leden bestemd, waar het bereik aanzienlijk groter is. De hoop van de kabelstations Is nu gevestigd op het simpele verto nen tussen de lokale programma's in van dia's of zelfs van kaarten, waarop de adverteerder rijn bood schap heeft laten drukken. Deze kaarten en dia's zouden in een uur achter elkaar worden afgedraaid, in de hoop dat iemand naar zoiets buitengewoons saais zou willen kij ken. Het stervende Greenwich zal zelfs proberen de kaart te vertonen op de dagen dat ze zich niet meer kan permitteren om uit te zenden. Het is af te wachten of het ministe rie een dergelijke pure advertentie- zender zal goedkeuren De „Cable television association" dat is cc bescheiden organisatie die de belangen van de kabe'.televi siestations behartgt en coördineert heeft echter vee', vérder reikende plannen met de kabeltelevisie. Zij wil bijvoorbeeld ook het Amerikaan se systeem invoeren, waarbij men als kijker voor bepaalde uitzendin gen ex'ra betaalt, bijvoorbeeld door het inwerpen van een munt- Hier voelt de regeling niets voor Zij z:et de uitwassen waarin het systeem in ae Verenigde Staten is terechtgekomen Bovendien zou ce huidige Labourregëring nooit ofte nimmer de ongebreidelde concurren tie als uitvloeisel van de vrije han delsgeest toestaan die met de prak tijken achter het opkopen van de televisierechten voor bijvoorbeeld voetbalwedstrijden gepaard gaat. leder huis Het licht in de duisternis voor de kahelfan komt echter uit de nieuwe satellietstad die ten noorden ran Londen is gebouwd: Milton Keynes. Milton Keynes wordt een geheel en perfect bekabelde stad. met andere woorden: de stad van de toekomst. Ieder huis zal op de kabel zijn aangesloten. De kabel zal worden gebruikt voor alles wat men er in het jaar 2000 van verwacht. Men zal er zijn boodschappen op kunnen be stellen. ze za! de rol overnemen van de stadsomroeper, en er zullen een bijna onbeperkt aantal televisie, en radiostations op kunnen worden ont vangen. De bedrading en de organisatie van het kabelplan in Milton Keynes zijn m handen van de Britse poste- -.-en. De organisatie zal door de gemeente Milton Keynes zelf in dë nar. d worden gehouden. De staat houdt alle vingers in de pap. -rpe.rts siellen dan ook dat de -.aoe. duidelijk alleen succes kan neboen als de regering wil dat ze succes heeft. Milton Keynes treedt echter pas m de herfst van het yo.gende jaar in werking. Dat is te .?-at voor lord Annan en zijn onder zoekers En een goed excuus om de uiteindelijke beslissing over de kabel nog we! enige jaren op de lange oaan te schuiven Dat 2e er ooit komt. neemt men eenter ais rotsvast aan- Of het ech ter ooit in het Verenigde Koninkrijk eer. aantrekkelijk zakelijk object zal worden staat te bezien. In Nederland spreekt de kamercom missie op 13 juni uitvoerig over de draadomroep en kabelteleviste- ye werkkamer van D'66-fractievoorzitter Jan Terlouw in het ^■kamergebouw hangt een mooie papieren vogel aan de ahmerlamp. Ex-staatssecretaris prof. mr: Jan Frederik Glastra ■j, Loon (55 jaar, D'66) stopt ontspannen zijn pijp en geniet neen goed glas rode wijn, terwijl in de vergaderzaal het de- ■dover zijn ontslag aan de gang is. Eerst had hij samen met üibejaarde moeder de debatterende volksvertegenwoordigers joiuit een loge willen gadeslaan, maar Hans van Mierlo ont- •id hem dat. Mr, Glastra van Loon moest ai minister Van Agt ontslag smen na interviews over de ifibtelijke top op het ministe rs tan justitie en het falende siangenisbeleid. Deze intellec ts man, die tot voor twee jsahoogleraar was te Leiden, is to voornamelijk verbaasd orsMKtboos of zo. Van Agt rtievoor de televisie dat iij een aantal rotdagen achter rug had; Glastra van Loon Éefdehet anders: „Ik ben er sbt niet kapot van". Na zijn lüslag maakte hij eerst een simde boswandeling om ken- 3 ie nemen van de ontluiken- ienatuur („Daar had ik nog s tijd voor g ehad"). Daar- ïettehij zich in alle rust aan 'schrijven van een beschou wd artikel over De Toe- at van de Vrijheid. - Glastra van Loon Is geen "Sst politicus, en betreurt dat *ntó. „Ik denk niet zo op korte Met een milde glimlach - üj afgelopen dinsdag in Ter- '7i kamer bij de luidspreker, vioor kamerleden allerlei kwade "ver hem zeiden. Zo hoonde M de uitspraak van de ex-staats- dat hij op het moment v -Ü tot zijn hoge post geroepen van het gevangeniswezen van noch blazen wist. ïra van Loon- „Dat mag je zzüjk ook niet zeggen, maar het «ttóef is; gewichtig doen, alsof ie functie automatisch al- -rti. Uit de kritiek maak ik op :«nanü een goed bestuurder is '*j met vaste hand alle conflic- -Kiest, de indruk wekt geen onzekerheid te kennen en «rooi dus vertrouwen wekt". jaren '30; we hadden het niet breed, maar we kwamen ook niets te kort. Het was geen milieu waar over politiek gepraat werd; wel over alge meen maatschappelijke vraagstuk ken"- Film Ais medicijnen-student in Gronin gen t zat hij in de oorlog in het verset- „Je loopt met een tas vol illegale kranten door een leeg Den Haag. Plotseling komt een Gestapo- kolonne om de hoek, en wat doe je wat ontactische interviews- Daarop gaf hij een persconferentie die vol gens parlementaire journalisten een voor het Binnenhof ongekende mani festatie van openheid was. Terwijl hij alweer gepolst is voor enige leerstoelen, progressieven hem roemen, en de oppositie hem taxeert als „politiek onbenullig", rit mr- Gla stra van Loon nog met enige „intel lectuele vragen", zoals hij het zelf noemt: „wat kun je er nu aan bijdragen om het hele maatschappe lijke proces wat; meer open te ma ken- Er loopt veel mis, omdat men sen in glazen stolpen zitten, allemaal '/verschillende stolpen, en de een mag aan- de ander niet laten blijken wat er onder zijn stolp gebeurt*. Ik ge loof dat dat veel mensen belem mert; de hele maatschappij hangt van stolpen aan elkaar. Het is een sociale norm, dat veeL dingen niet openlijk besproken kunnen worden; een politicus mag niets over een ambtenaar zeggen, al gaat het over puur zakelijke dingen". .Mensen zitten vaak in allemaal afgesloten vakken. Wat ik in mijn werk als staatssecretaris heb gepro beerd, is overleggen; niet iets van Glastra van Loon: „Veel was nieuw voor me; veel aspecten wil ik nog beter leren kennen. Politici rijn me gaan boeien: die inzet. Het boeit me hoe zo'n politiek wezen functio neert; ik zou bijna zeggen „politiek dier", maar dat klinkt zo onaange naam, en ik heb een hogere dunk van mensen, Wat mij interesseert is: hoe functioneert zo'n man en hoe werkt dat uit op ontwikkelingen in de maatschappij?" Vele Nederlanders hebben niet van die propere gedachten over politiek. Glaslra van Loon: „Dat is waar, ze vinden het een vies bedrijf. Ben ik het niet mee eens. maar het is wel te verklaren: wat mij bezig houdt. bij politici, is het niet kunnen blootleggen van hun motieven. Het „inkleden U bedoelt het politieke spel? Glastra van Loon: „Ja, en dat gebeurt dan meestal om verstaan baar te blijver, voor de eigen achter ban. Maar het leidt tot ongeloof waardigheid ten opzichte van de ge middelde Nederlander. Als iemand «ring vreselijk vriendelijke, wat man. Vlak voor het tweede- ;~t£bat over het einde van zijn -j-oriige loopbaan als fulltime rs, hebben we uiters genoeg- nieuwe haring gegeten, "a bei milieu-vriendelijke D'66- ._:-J Imkamp het raam geheel 2®°°*' «want het stinkt hier zo :j-~a naar uien-. Het is met mr- van Icon makkelijker haring an praten. „Dat komt wel- ■- i'f8® -omdat ik tegelijker- .'.^ndwlijk ben en zeer bij de betrokken- Ik ben ook niet l?.3 °:e in Interviews harde of duigen zegt. Ik ben overi- - niet van plan me voor dat 17 veranderen" fjfr fo-i? van Loon heeft een f opvoeding genoten. Zijn rader ~~s in Batavia. Jn een flits zie jw me hoe ik met Indische - rj stond te praten. In onze •L dat; het. was een leuk Hotsehng werd ik binnenge- 2s en ik mocht ook niet meer t-s» Werd niet met zoveel Sfzefd, maar met die kin- ik kennelijk geen con- -^_m°eder, een telg uit het ar- fczer5 Cuypers, vergastte toselmatig op kamermu- w. Jan Frederik was tot zijn heetje katholiek, „maar v;;^te ik, al schrijvend, dat Wtoet bestond". Hij ver- c- kostschool in Zwitser- °®Paald niet de gemiddel- i'tc/ er in de leer ging. en Middelbare school in Het ■CrS?!:er discussieerde hij met '-Ha ^den, al dwalend over W ~;,oveJ zaken als filosofie. "to won: „Zegt u maar elitair wereldje met zeilen- Het waren de t dan: je loopt door". Na de oorlog studeerde hij rechten, sociologie en filosofie in Salzburg. Goetfcingen en Leiden. „Ik zwierf zoveel omdat ik het verblijf aan een universiteit nog al eens teleurstellend vond. Je was zo weinig creatief; het was vaak meer een lesje leren". In die dagen trad hij ook nog even op als filmster in een filmpje van een half uur over een student in de oorlog. „Ook een aardige erva ring. Ik heb er. dacht ik. aan te danken dat ik nu bij tv-interviews helemaal geen last heb van came ra's; camera's zeggen mij volstrekt niets". Voordat mr. Gl~stra van Loon in 1933 buitengewoon hoogleraar inlei ding rechtswetenschappen te Leiden werd. werkte hij twee jaar op het Binnenhof als assistent-griffier van de vaste kamercommissie voor justi tie. „In die tijd hebik de freule ook ontmoet: dat is nu het voorbeeld van iemand die altijd open en eer lijk haar mening geeft". Het kern probleem van Glastra van Loon in de politiek: „het toedekken of op een bepaalde manier inkleden van problemen, daar heb ik grote moeite mee". Twee jaar staatssecretaris van justitie, met als voornaamste bezig heden het gevangenisbeleid, de vreemdelingen en de kinderbescher ming. Het mondde uit in ontslag na bovenaf eventjes regelen, maar men sen in het overleg betrekken. Het is moeilijk, het kost tijd. het levert je kritiek op, maar je merkt dat men sen naar dat contact verlangen". Bezetters ..Als staatssecretaris ben ik met een begonnen met een bezetting. De Bond van Minderjarigen bezette her. bureau van de Nationale Federatie voor de Kinderbescherming. Ik ben met die mensen gaan praten: dat is me kwalijk genomen. Dat doe je niet als staatssecretaris van justitie. Maar ik wou weten hoe die bezet ters dachten, welke signalen rij afga ven". .He Nationale Raad voor de Kin derbescherming dacht aanvankelijk: wat een rare vent is die Van Loon Op het departement heb ik ook veel moeten uitleggen. Haar dacht men: als je met bezetters gaat praten, ben je het met hen eens- Maar ik wil ze horen, verrekte graag horen. En als ik het niet met hen eens ben. krij gen ze dat op hun beurt van mij te horen"- U was hoogleraar te Leiden. Uw politieke belangstelling ging voor al uit naar theoretische, staats rechtelijke zaken, en plotseling zit u als staatssecretaris midden in de praktische politiek. Hoe beleefde u dat? iets vreselijk ingewikkelds staat te vertellen, om het zo aanvaardbaar te maken voor allerlei gToepen. geeft dat de indruk dat Hij niet zegt wat hij bedoelt". Ik heb gelezen dat u het anders had moeten inkleden: u had uw zorgen over de propvolle gevan genissen. de wachtlijsten en de macht van ambtenaren niet zelf moeten verwoorden, maar u had het aan politieke vriendjes moe ten doorspelen die er dan kamer vragen over stellen. Glastra van Loon. bijna verbaasd: „Zo opereer ik niet. dat is mijn stijl niet". Na enige stilte:. .Maar er is wel een groot communicatiepro bleem Je merkt dat het hele debat over de affaire langs de kern van de zaak heen gaat. Er wordt veel meer gesproken en geschreven over de politieke kanten van mijn ontslag dan over de ernstige problemen in het gevangenisbeleid. En dat was de kern waar het om draaide: hoe doorbreek je een tekort aan commu nicatie". „Neem een voorbeeld in de kinder bescherming: er is een stichting van verontruste ouders, die stuk voor stuk diep geschokt rijn over wat hun kinderen is overkomen en wat anderen met hun kinderen hebben gedaan. Aan de andere kant zijn er enige alternatieve mensen, die ook diep bewogen rijn over hun eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 41