Zwembad Stelleplas in Heinkenszand geopend „Het sociaal-cultureel werk nooit uitsluitend economisch bekijken" 4 AMATEURS EXPOSEREN IN MIDDELBURGSE VLEESHAL Rotisserie Michel FEESTELIJKE UITREIKING VAN DIPLOMA'S SOCIAAL WERK Expositie Kunst uit Zedandc in Apeldoorn KONINGSCHAP IS GEEN ONWAARDIG INSTITUUT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEDEPUTEERDE A. J. KALAND GAF SCHOOLJEUGD HET STARTSEIN OM IN HET WATER TE DUIKEN HEINKENSZAND Gedeputeerde A .1 Kaland heeft vrijiiagmicidac liet zwembad Stelleplas bij Heinkenszand officieel geopend. Hi.i deed dat door een bel te luiden, waarop juichende en joelende schoolkinderen het peuter, bad, het ondiepe bad en het diepe bad indoken om de genodigden te laten zien hoe lekker het wel was. De kinderen hadden het al onmiddelijk best naar hun zin in het zwembad. Het was de bedoeling dat burgemees ter G. H. E. M. van Waes, wethouder P. L. Peeters van sportzaken (die tevens voorzitter van de raad van beheer van de N.V. Sportfondsen Borssele is) en de heer Kaland bij het diepe basin nog wat woorden zou den spreken. Maar een niet functione rende geluidsinstallatie vormde de bij officiële openingen haast gebruikelijke kink-in-de-lcabel. Burgemees ter Van Waes had al gauw een oplossing. „Weet u wat we doen," zei hij, „we houden die toespraken straitswel. Dan kunnen we zitten en tegelijk een borrel drinken. Dat is nog veel pret- tier ook. .Daar hield men het graag bij, ook toen de geluidsinstallatie het even later toch bleek te doen. Nadat het gezelschap het zwembadcomplex bezichtigd had, verzamelde men weer in de op het parkeerterrein bij het zwembad opgezette tent. Burgemees ter Van Waes was de eerste spreker. Hij dook even in de voorgeschiedenis van het zwembad, waarvoor de voor malige gemeente Heinkenszand al in de vijftiger jaren geijverd heeft. Dank zij subsidies van provincie, ORM en niet in de laatste plaats een subsidie in het kader van de werkloosheidsbe strijding kon het zwembad nabij de Stelleplas worden gerealiseerd. De plas is ontstaan bij zandwinning voor de aanleg van de nieuwe rijksweg 58. „Het. is een mooi zwembad gewor den," constateerde de heer Van Waes. „Namens de Borsélse bevolking zou ik iedereen, die aan de totstand koming ervan heeft meegewerkt, wil len bedanken Hij plaatste het zwem bad en welzijnsvoorzieningen m het algemeen in het kader van de finan ciële mogelijkheden. „We moéten niét. vergeten dat alle subsidiegevers in feite zelf geen -geld hebben, maar dat ze hun subsidies uit belastinggelden putten. Dat betekent dus dat wij alle maal geld over moeten hebben voor voorzieningen zoals dit zwembad." Aan het eind van zijn toespraak droeg de heer Van Waes het beheer van het zwembad aan de heer Peeters over. reatiegebied De heer Peeters we<*s .in zijn toe spraak oruler meer op het totale recre atiegebied Stelleplas, waarvan behalve Ivel zwembad In de toekomst ook een visvijver, een zomerwoningenterrein en een raravan-annex kampeerterrein deel uit gaan maken. „Als uitgangspunt voor het totale ge bied kozen we de individuele mens in recreatief samenwerkingsverband. De ze opzet is nu hard aan het worden. Dit uitgangspunt vroeg om een gebied waarbinnen flexibiliteit mogelijk is. We kunnen constateren dat dit hier zo is en ik spreek dan ook de hoop uit dat het zwembad een open huis mag worden, van waaruit het mogelijk zal zijn om nieuwe relaties op te bouwen voor jong en oud en dat het mogelijk heden zal bieden voor de ontplooiing van creatieve vermogens. Wethouder Peeters zei verder dat samenwerking één van de lijfspreuken van de heerseommissie Sportfondsen Borsse le zal zijn. „Samen met de zowel de minder- als de meer volwassenen zul len we de verantwoordelijkheid moe ten dragen om het bad waar te ma ken en te behouden, Samen zullen we ■een. sfeer moeten scheppen, waarin iedereen de mogelijkheid krijgt om zich te ontspannen en van waaruit het mogelijk zal zijn om een open houden te leren'krijgen ten opzichte van de toekomst." Gedeputeerde Kaland ver telde met genoegen de bel te hebben gehanteerd om deze nieuwe ontwikke ling voor de gemeente Borssele in luiden. Hij stelde dat het economische gebeuren, waaraan ook welzijnsaspec ten vast zitten, niet los te maken is van het welzijnsgebeuren, dat ook weer met economische aspecten te maken heeft. „In projecten zoals de bouw van dit zwembad wordt in kader van de bestrijding van de werk loosheid veel geld gestopt door de rijksoverheid," aldus de heer Kaland. „Maar deze financiële injecties lossen het vraagstuk van de structurele werkgelegenheid niet op. Je kunt niet aldoor geld blijven stoppen in werkgelegenheid zonder iets aan de structurele werkloosheid te doen." illustratie noemde de heer Kaland een aantal bedragen, die sinds 1972 in het kader van de bestrijding van de werk loosheid in verschillende projecten zijn gestopt. Projecten „Sinds 1972'hebben we voor 15 mil joen grilden aan projecten zoals de bouw van zwembaden, sporthallen en dergelijke accomodaties goedgekeurd. Daarvan subsidieerde de rijksoverheid tien miljoen. Voor milieubeschermen- de projecten, zoals de aanleg van riool waterzuiveringsinstallaties, pers leidingen en persgemalen is voor een tótaal - van 23 miljoen goedgekeurd. Werk, van cursisten Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming Laat zien waar creativiteit toe kan leiden MIDDELBURG In de Vleeshal in Middelburg is vanaf vandaag (zater dag) te zien wat amateurs op het gebied van de beeldende kunst tot; stand kunnen brengen. Daarvoor zor-i gen een tachtigtal cursisten van het Zeeuws instituut voor kunstzinnige i vorming, die tol en met zaterdag 14 juni in de expositieruimte van het. stadhuis werk bijeen hebben ge-1 bracht. De tentoonstelling die een 200 werkstukken omvatten werd vrijdag middag geopend door secretaris J. J. de Reij van het organiserende insti tuut voor kunstzinnige vorming. Hij zei onder de indruk te zijn van de creativiteit die met deze tentoonstel ling geëtaleerd wordt. .In zijn openingstoespraak, haalde de heer De Reij naar voren dat het, Zeeuws instituut voor kunstzinnige vorming er is om de amateuristische kunstbeoefening te bevorderen. Dat gebeurt via cursussen waar gewerkt wordt aan het activeren van de crea tieve mogelijkheden die iedereen in zich heeft. ,De tentoonstelling hier laat ons zien tot welke resultaten dat activeren van in mensen aanwezige creatieve moge lijkheden kan leiden." aldus de heer He Reiii. De tentoonstelling is overi gens nog maar een afspiegeling een klein deel van de activiteiten het instituut. 'In totaal telt het instituut' waar men naast beeldende vorming ook ballet en toneel kan volgen over de gehele provincie verspreid een 2000 cursisten. Men heeft beschikking een SOtal docenten. De tentoonstelling in de Vleeshal om vat alleen werk van oudere leerlingen van 15 tot &5 en ouder- van Peter de Jong en Andries Minderhoudt. Dit in leeftijd en achtergrond gemengde gezelschap levert gezamenlijk etn in teressant geheel. Behalve veel teken en schilderwerk is er een grote collec tie en verscheidenheid aan boetseer- en beeldhouwwerk. Impulsen Gedeputeerde A. J. Kaland luidt de bel, voor de schooljeugd het sein om in het water te duiken. (Foto PZC). Daarvan subsidieerde de rijksoverheid dertien miljoen. Voor in totaal 15 miljoen gulden (waarvan tien miljoen subsidie) zijn verbeteringen aan stads- rioleringen uitgevoerd en sinds 1972 is voor zes miljoen gerestaurreerti aan kerken en andere monumenten. Daarvan werd drie miljoen gulden door de rijksoverheid verschaft." De "heer Kaland sprak tenslotte de hoop uit dat de volgende fasen van het project Stelleplas ook dienstbaar zul len zijn aan de recreatieve ontwikke ling van het gebied en het welbevin den van de Borselse bevolking en de gasten van buiten de gemeente zullen bevorderen. Verder voerden nog het woord architect J. Overbeek, de heer W. van Springelen namens de directie van' de NV Sportfondsen in Amster dam, de beer A. Sampon namens de afdeling Zeeland van de KNZB, de heer J. Rmterbeek namens de onder neming.' die het kampeerterrein zal gaan exploiteren en de heer H. Evers- dijk namens de schoolraad. De laat ste had nog een wens: namenlijk een overdekt instructiebad in de gemeen te, zodat ook tijdens de wintermaan den zwemonderricht gegeven kan wo- den. van Geert HOEK In biitro "Don Qufcchotte' te Hoek is vrijdagavond een tentoonstel ling pentekeningen van de Belgische tekenaar Gill van Geert officieel geo pend. Het is voor het eerst dat er in dit nieuwe horeca-bedrijf kunst wordt gebracht. Een Don Quïchotte en een Sancho Pancba maakten hun opwach ting voor Gill van Geert. Omstreeks acht uur leidde prof. H. Picard. vice-rector van de universiteit van Belgisch Limburg de tentoonstel ling in. Hierna hield voorlichtingsamb tenaar J. Robesin van de gemeente Terneuzen een toespraak. De expositie van Gill van Geert, De Vlaamse Uy- lenspiegel onder de tekenaars', duurt tot en met vrijdag 20 juni. gouden uurtjes gezelligheid in de sfeer van de gouden eewio imarbij eerlijke spijzen en zuivere dranken. Wij maken u er op attent dat reservering nuttig blijkt. Korte Geere 19, Middelburg. Tel. (01180) 11596. Openingstijden 12.00-15.00 - 17.30-23.00 uur. Op mcmidxtg gesloten. In Ontmoetingskerk te Miidlburg: MIDDELBURG Tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de hal van de Ont moetingskerk te Middelburg ontvingen vrijdagmiddag 26 geslaagde cursisten het diploma Middelbare Beroepsoplei ding Sociale Dienstverlening (MBO- SD) van de Stichting voor opleiding tot sociale, arbeid te Haarlem. De diploma's werden uitgereikt door de cursusleidster te Middelburg, me vrouw C. M de Waal - Blommaart. Vooraf hield zij een toespraak waarin zij de geslaagden en hun familieleden feliciteerde en enige gegevens verstrek te over de' gehouden examens. Ze ver telde dat de cursus drie jaar heeft ge duurd en twee avonden per week werd gegeven. „Er moest hard gewerkt wor den om het diploma te behalen", ver telde ze. Over de inhoud van de exa mens deelde zij mede, dat die bestond uit een schriftelijk en een mondeling gedeelte en een stage. „Voor het eerst werden er bij dit exameh geen cijfers gegeven maar kwalificaties voor het geleverde werk", aldus de cursusleid ster, die zei dat er aan deze methode ook bezwaren kleven omdat cijfers ge nuanceerder zijn. Mevrouw De Waal vertelde dat er half augustus weer in Middelburg met een cursus wordt geSt-art. Het vereiste niveau voor de deelnemers is een ma vodiploma of een daarmee gelijk te stellen opleiding. Mevrouw M. Scherft-van Andel, die als gecomitteerde de examens heeft bijgewoond, zei verrast te zijn geweest door het goede niveau van de exami nandi. „Het was een prettig werk voor me", aldus mevrouw Scherft, die de wens uitsprak dat de geslaagden zul len behoren tot de groep die niet toe kijkt, maar wat doet en initiatieven ontplooit. Twee leerlingen, mevr. M. de Groot- Monté en de heer M. van' der Heijden, spraken namens de cursisten woorden van dank tot alle doceiiten en hen die begeleiding hebben gegeven tijdens de studie, waarbij zij in het bijzonder het 'thuisfront' noemden. Zij boden alle docenten een plant aan. De bijeenkomst werd bijgewoond door een groot aantal familieleden van de gediplomeerden Tijdens de bijeenkomst wérd afscheid genomen van docente mevrouw H- Ste- gink. Zij ontving een cadeaubon. Nieu we docent is de heer T. Raaijmakers. De geslaagden zijn: L. A. Blommaert, A. L. M.Boone - Riemens, A. D. Ie Clercq, J. Crans, A. Dekker, A. H.-Dob- son - Harskamp, M. J. Duivenvoorde- van der Aart, P. S. van Eénennaam, M. de Groot -Monté (met lof), W. Groot- jans-de Visser (met lof), M. van der Heijden, P. Huiszoon - de Klerk, L. B. Janssen, D. de Krijger - Korteknie, B. van Leerdam Neve, T, E. Hiladr-Moes. W. N. Oosting - Cairo, J. Polderman- Janse. J. C. Peters - Moerland, W. J Regter-Welling, Th. A. M. Reijns, A. J. van Rooijen - Roelse. J. J. Schroe- vers, J. Swint, E. H. van der Valk en P. Vos. APELDOORN Burgemeester Th. F. Dijckmeester van Apeldoorn heeft vrijdagavond bij de opening van de expositie 'Kunst uit Zeeland' ge zegd te Iiopen dat de uitwisseling van werk van Zeeuwse kunstenaars en van Apeldoornse stimulerend zal ken. Tot en met 6 juli exposeren ongeveer 40 kunstenaars uit Zeeland, al dan niet aangesloten bij de Zeeuw se Kunstkring of bij de kunstgroep Web in de gemeentelijke Van Reebum- galerij en in de kunstgalerij van Cen traal Beheer in Apeldoorn. Het is de bedoeling dat volgend jaar. Apeldoornse kunstenaars -hun werk in Zeeland exposeren. Burgemeester Dijckmeester die zich verheugd toon de over de ongezochte en ongeforceer de manier waarop de uitwisseling tot stand is gekomen meende dait het klimaat in zowel Apeldoorn als in Zeeland vroeger weinig explosief is geweest op het gebied van de kunst. Van Apeldoorn is dat zijns inziens niet moeilijk te verklaren maar vraag waarom Zeeland zo weinig plosief is geweest laat zich niet ge makkelijk beantwoorden. Zo zei bur gemeester Dijckmeester, die er aan herinnerde dat Zeeland, gelegen tus sen de noordelijke en zuidelijke Ne derlanden, vroeger toch betrokken is geweest bij diverse belangrijke ont wikkelingen in de beeldende tamst. De burgemeester van Apeldoorn zei dan nog te hopen dat deze expositie op de Zeeuwse en ook op de Apeldoornse kunstenaars stimulerend zal wer ken. De opening van de kunstmanifes tatie werd onder andere bijgewoond door tal van Zeeuwse kunstenaars, de voorzitter van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer Koch en tal van leden van de Zeeuwse vereniging in Apel doorn, waarvan velen zich in de origi nele Zeeuwse kledij hadden gestoken Een aantal van de exposerende kun stenaars neemt deel aan de tweedaag se Apeldoornse kunstmarkt die van daag, zaterdag, afsluit. De Zeeuwse groep Beautiful Idaho voert tijdens tie markt straattoneel op. VOORZITTER 'CENTRALE STICHTING' TERNEUZEN BIJ OPENING VAN KAZERNE: Secretaris Dc Rije stipte in zijn ope ningstoespraak ook nog de toekomst van het instituut aan. Hij verwachtte dat met de komst van een directeur, coordinator in de persoon van de j iier M. van den Boezem uit Gorkum' met ingang van september nieuwe impulsen aan het werk gegeven zullen worden. „Belangrijk daarbij zal zijn dat wij er samen in slagen met ons aanbod 3an craïiviteitsmogelijkheden bij de tijd te blijven, inhoudelijk en naar ver scheidenheid," aldus de beer De Reij. Daarin ligt volgens hem een voor waarde om voor de gehele Zeeuwse bevolking toegankelijk te blijven. PLEIDOOI VOOR OVERLEGORGAAN WELZIJNSWERK TERNEUZEN Voorzitter mr. A. Snoodijk van de 'Centrale Stichting' in Terneuzen vindt het fout, sociaal- cultureel werk uitsluitend economisch te bekijken. „Het is mogelijk de door onze stich ting gepresenteerde exploitatiereke ning bedrijfseconomisch door te lich ten en liet rendement te bepalen van de in de stichting gestoken gemeen schapsgelden. Deze benadering, hoe zeer ook begrijpelijk, komt mij volko men onjuist voor. Zij gaat voorbij aan de essentie van het sociaal-cultu rele werk, namelijk: het bevredigen! van immateriële behoeften, zonder ge meten contraprestatie. In deze. hena- dering past geen rendementsanalyse," zei hij vrijdagmiddag, even nadat bur gemeester J. C. Aschoff het gebouw van de stichting, de voormalige mare chausseekazerne aan de Nieuwstraat, officieel bad geopend. De heer Snoodijk stelde voorop, dat de 'stichting' er uiteraard niet vanuit- gaat-, dat controle op de uitgaven achterwege zou moeten blijven en ieder weldenkend bestuur controle verlangt, al was het alleen maar ter decharge van het gevoerde beheer. „Alleen vrezen wij, dat een betrokken heid beperkt tot de controle op het beheer gerubriceerd moet worden als een gemiste kans. De betrokkenheid tot het sociaal-cultureel werk reikt, veel verder, Al behoort deze stichting tot. het verzamelbegrip 'particulier tiatief', het is geenszins de hobby van enkele particulieren, die er m ge slaagd zijn een stuk werk van de grond te krijgen dat bij nader inzien toch wel veel geld kost. 'Akkoord. Wij zijn particulier initiatief, maar dan wel als uitvoerdèrs van een stuk wel zijnswerk dat behoort tot de verant woordelijkheid van de overheid, zowel de centrale als de plaatselijke over heid, Het. is vanuit deze optiek, dat wij primair de discussie willen voe ren: oyer de inhoud van het sociaal- cultureel werk," betoogde hij. Aan het slot van zijn toespraak waarin hij onder meer zei, dat de 'Centrale Stichting" zich ernstig af- de toekomst nog geld moet worden pleitte de heer 'institutioneel over- gemeenschappelijke totale welzijnsvald worden aange- vraagt, hoe er in zuiniger met het omgesprongen Snoodijk voor een legkader, waarin problemen in het gemeenschappelijk vat." Vrijwilligers De 'kazerne', zoals het vrijdagmiddag geopende gebouw, dat al zo'n 130 jaar oud is, in de wandeling nog steeds heet, is al In 1973 door de stichting betrokken. Vrijwilligers hebben het complex in enkele jaren volledig opge knapt. Naast het 'centraal orgaan' (admini stratie, directie en staffuncties en huisdrukkerij) zijn er het, jongeren centrum De Kousepael', de 'Sosjale Joenit', een bureau van Salco Zeeland (provinciaal begeleidingsorgaan voor wijk-, buurt- en clubhuiswerk), de kantoren van de projectleiders, de onderhoudsdienst en een magazijn in gevestigd. Burgemeester Aschoff zei in zijn ope ningswoord op een tot de laatste plaats bezette 'vergaderzolder' in de nok van de kazerne onder meer, dat de 'Centrale Stichting' nogal eens in de belangstelling staat. Niet alleen door het feit, dat de stichting, ver spreid door heel Terneuzen, een groot aantal gebouwen heeft, ook door de regelmatige perspublikaties en de aard van het werk voor oudere en een groot aantal jonge Terneuze- naars. Hij zag raakvlakken tussen het werk van de gemeente en dat van de stich ting, die beide de leefbaarheid van Terneuzen en het welzijn van de inwo ners willen bevorderen en toonde waardering, voor de vrijwillige krach ten die door de vestingachtige bouw van de kazerne vaak een zwaar karwei het gebouw een totaal an der aanzien hebben gegeven. Hervormde, gereformeerde en rooms- katholieke kerk (de drie 'poten' onder de 'Centrale Stichting") werden verte- genwoordigd door gereformeerd- pre dikant P. van de Veen. Hij maakte melding van de wisselwerking tussen 'kop' ('stichting') en 'poten' (kerken) en overhandigde een rapport van een commissie uit de gereformeerde kerk, die daarin men rond produktie en consumptie centraal stelt. Binnenkort komt over dit stuk ook een discussie op gang in de Terneuzense raad van kerken. Voor een vrolijk slot zorgde de gara gehouder R. R. Visser, naaste buur man van de stichting. Nadat hij aan vankelijk vertelde, er niet op gere kend te hebben te moeten spreken, liet de heer Visser vervolgens weten beter thuis te zijn in de autoverkoop. TTiii wnnii dat. hat. o-phnnw zo fraai was Is het Koningscliap een onwaardig Instituut? In de P.Z.C. van 31 mei'75 beweert prof. Van Maarseveen hoogle raar staatsrecht aan de Erasmusuni- verslteit In Rotterdam volgens het universiteitsblad 'Quod Novum' dat liet koningschap een onwaardig insti tuut is en dat we ons dienen te schamen, dat we het niet al lang afgeschaft hebben.' Deze opmerkingen maakte hij in een recencie op het boek ,van de macht des konings', van H. A. van Wijnen. De professor noemt het boek alleraar digst, wetenschappelijk verantwoord en informatief, voorwaar geen kleine lofbetuigingen van zo'n hooggeleerde heer. Maar er gaat toch iets van af. want meneer betwijfelt of hiermee een mythe ontrafeld is, welke mythe? Dat het koningschap iets moois, iets verhevens en waardevol is. Blijkbaar vindt de onderrichter van onze stu denten dus, dat het koningschap niet rnooi. niet verheven en niet waardevol is, want het boek van Van Wijnen ondersteunt de mythe meer, dan dat het de mythe ondergraaft, volgens de prof. En laten wij het nou net eeDs eens zijn met die zogenaamde mythe en met van Wijnen in zijn ondersteu ning. Het koningschap is mooi, maar moei lijk als je zulke onderdanen hebt, die het betwisten en het maar willen af schaffen, als zij de kans kregen. Is ver heven, boven alle onderdanen en waar devol, omdat het het Volk bijeenhoudt, meer dan een president. Volgens Van Maarseveen wordt de lezer e gedreven, d instituuut er ddenit te zijn .omdat t' iets betekent. Hier tegenover wil hij iets an ders stellen. Hij erkent, dat de politie ke macht van de koningin (hier is hij dus concreet en niet zo in het alge meen) een repubikeih niet behoeft te verontrusten, maar constateert in één adem, dat er een funeste sociaal- psychologische invloed van het koning schap uitgaat, die, politiek heel wat relevanter isdan de directe macht van de koningin. Wij zullen dit eens ontleden, om zijn bedoeling duidelijk te maken. Ons land is een constitutionele monar chie, d.w.z. de koningin (monarchie) moet regeren volgens de grondwet (constitutie) en volgens de wetten des lands, gegeven door de wetgevende macht bestaand uit de regering en de volksvertegenwoordiging. Van de rege ring is de koningin onschendbaar, alleen de ministers zijn verantwoorde lijk. De koningin heeft dus een be perkte directe macht. Daarvoor hoeft een republikein niet te vrezen. Maar, en nu komt het, die funeste, verderfe lijke sociaal-psychologische invloed van het koningschap is een wezenlijk gevaar. Wat wordt hiermee bedoeld? Volgens mij betekent het: de koningin heeft als individu grotere invloed op de ziel van het volk door historische banden enz. dan wie ook. Nu is de verhevenheid van de koningin ineens 1 niet meer een mythe, maar werkelijk-, heid. Wat heb ik aan zulk geklets. Zeg dan ronduit: ik gun haar die macht niet, want daar komt het op neer. Onze leraar, gaat verder: het koning schap is bij uitstek het symbool van machtsuitoefening van mensen over mensen, namens het kongingschap zijn in 1966 heel wat mensen af geranseld. Wat hiermee bedoeld wordt, geeft weer meer macht aan ons koningschap dan het in werkelijk heid ook volgens Van Maarseveen zelf heeft en ook onder een president zouden dezelfde klappen vallen. Dus weer geklets jn de ruimte. Het betoog rammelt aan alle kanten. Volgens hem levert het konginschap een gru welijk voorbeeld van persoonsverheer lijking en is een mensonterend ambt, dat degeen, die het nauwelijks krach tens eigen keuze, bekleedt of gaat bekleden, aan hersenspoeling onder werpt en in een ijzeren kooi van conventies, spelregels en verwachtin gen dwingt. Je zou zeggen, wat voor betekenis heeft het, dat de koning onschendbaar is. Er wordt voortdu rend de goede naam van het koning schap geschonden en is in tegen spraak met de aanhankelijkheidsbe- geen woordeil van waarheid na een gezond verstand. Nog meer tm komt er als hij beweert, dat koningschap aan het statelijke gvfo ren een' elitair karakter geeft en te- door anti-emancipatoir en antide» cratiserend werkt. Het is dus wel ta verhevens, wat onze geachte profest eerst ontekende. O, o, wat haal: zichzelf naaf .beneden. Hij ral gauw de boel recht zetten, maar g«,t met zijn achterste zijn eigen waar heid teneer. Want de schouwen een professor ook te bet» ren tot de elite, al zou hij ook nc? nederig doen. Het koningschap a volgens hem politieke kitsch, du rommel, getuigend van dezelfde slech te smaak als onze molentjes ea klompjes. Ik denk, dat het hem begn -dat hij zo op de gedacht lens, want het koningschap en ons geen kwaad, maar zorgt voir goodwill, zelfs in communistische te den als Rusland en Roemenië. Dit weet de professor en is hem gehiige zijn uitlatingen een doom in het oor En houdt de professor niet van ome mooie molens en van onze klompen? Is hij daarvoor te elitair?. K. Boolj, Ringrijden in Koudekerke Ails deelnemer aan de jubileums» strijd van de Z.R.V. te Koudekerke w zaterdag 31 mei, hen ik wel enlgams teleurgesteld over uw verslag in 's P.Z.C. van maandag 2 juni. Uw ver slaggever begint met te vermelden op de 'markt' te Koudekerke, dat ie voor ons altijd nog het dorpsplein. De» vergissing is voor velen nog wel so ceptabel, maar dan gaat hij verden met alle deelnemers in een Txbnö kiel' met oranje sjerp. Dit is tab echt een belediging voor het fraaie Walcherse kostuum, dat door reien, met veel moeite verzameld ia, inclu sief gouden knopen, zilveren broek- stukken enz. Bijna alle deelnemers, waren zoals het behoort, teurig ga kleed. U vermeld wel dat dta burgemeesters en vertegenwoorafgerë van gemeenten aanwezig warm B&t niet dat -ze met een persoonlijs woord, de geschonken ereprijrm tan de winnaars uitreikten. Over het s-ot- woord van voorzitter Lous nat «a terugblik op de voorbije 25 Jaar, ra déze dag,, wordt niets vermeld. Dat de edelachtbare heer Francke, meester van Valkenisse het kabinetj» commisasaris van de koningin ver» genwoordige en da ereP"!3® Z.K.H. prins Benrhard en prow® Zeeland uitreikte, mis Ik ook ln u» verslag. De conclusie van vele 6<m* mers en kenners van deze pracW folkloristische Walcherse sport is, uw verslaggever de sfeer riet tom*?' de heeft geproefd, en niet obkudob genoeg of onvoldoende geinfonnm om het dit gebeuren op de N®* wijze weer te geven. P. Lampei Excursie NCR en KVO KLOOSTERZANDE maken de leden van de NCW Kloosterzande en de leden 9 KVO-afdeling Kloosterzande era cursie naar de werken van de^ 1 Schelde-verbinding. Na afloop dears nemen zij deel aan een gezamsw- koffiemaaltijd in Antwerpen, ze de havenwerken van de Schelde-oever bezoeken en de o* keling op de linker Schelde-oeVOT waaamunse' Burgemeester Aschojj van Terneuzen bij de opening van de 'Centrede Stichting'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 4