Engeland blijft lid van EEG If 25,001 Suggestie: 'zwarte lijst' medicamenten Omkopingsaffaire IN BELGIË DREIGT KABINETSCRISIS OVER F-16 '.16 ZONDER 10EITE DOOR E KAMER ADVIESAANVRAAG VERLAGING LEEFTIJD VOOR MINIMUMLOON Dons-diner BRITANNIA IV3DAG 7 JUNI 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 67 PROCENT STEMDE POSITIE ttldtfmiddag verscheen premier de stoep van zijn ambtswo- jTto Downingstreet en maakte be- Zj ta de voorstanders van de EEG utrfkrcodum gewonnen hadden. De joler voegde eraan toe, dat dit was wffiTl met een meerderheid die gro- ns dan ooit in enige parlementai- icrtiedng. De premier ging verder: ijrtien jaar van discussie over dit lijn nu voorbij", en hij riep Monze correspondent) [ONDEN De Britten blijven in de EEG. Van de villa's in zuidoosten tot de graauwe arbeiderswoningen in de indus- -ïgebieden van het noorden, van het eigenzinnige Wales tot toot zijn olie vechtende Schotland, heeft de absolute meer heid zich duidelijk voor het blijven binnen de Europese r-coomische Gemeenschap uitgesproken. Viegel: WD zal niet ior PvdA-motie stemmen 3'HAAG (ANP) Zonder Eige moeite zal minister Vre- 5-ing volgende week dinsdag er gestemd wordt, de aan- jgop van de F-16 door de twee- j tamer loodsen. brt niet bijster spectaculaire rj-j'.'liike debat verdween de span- •jffheel toen WD-fractievoorzitter btfl zich de opmerking liet ontlok- a dat zijn fractie dinsdag niet voor h motie van de PvdA-fractie zal jciifn, waarin de regering wordt «mgd de beslissing tot vervanging dè Starflghter in heroverweging .jkd.' htoooraitter Van' Thijn van de "i deed daar nog een schepje op c de verklaring dat zijn fractie 6> motie niet van plan was -het «Stutten in het kabinet op te zeg- Van Leeuwen van de ARP r# in een motie de beschikbare 2,3 ï)L'd gulden volledig voor de ver- uÉg van de Starfighter te gebrui st m (cpn) stelde in een motie dat S de aankoop van de F-16 de bewa- jiingswedloop wordt aangewakkerd dat met het oog op de hoge Boosheid juist een drastische ver- tj, ran de defensieuitgaven gebo- Is 'i Vandaar zijn verzoek om1 van {•SEïcop af te zien. XaS'a Vredeling ontraadde de ka- «Sbunvaarding van alle ingedien- 'J& Bij aanvaarding van de sseDskert zal de regering zich tacsa beraden op de uitvoering sd'giolgen daarvan. Andermaal ikdsaeroorzitter Wiegel echter we- a sijn fractie tegen die motie pl ('amen, zodat de kans op aan- iSrding er niet meer in zit. Noorse parlement heeft vrijdag S overgrote meerderheid voor ricop van het Amerikaanse staliegtuig F-16 gestemd, onlanden 100 leden van het 'stor- uz' en tegen 19. K besluit is echter alleen van kracht ii Nederland, België en Denemar- Eósfinltief voor de F-16 kiezen, tergen is van plan 72 toestellen eï schaffen. zKensiecommissie van de Deense &tng parlement heeft vrij- i stemming uitgesteld over de "rrstelde aankoop van de F-16. '■omissie besloot de ontwikkelin- -1! te wachten in België en zich '-zxk te beraden op het aanbod je Zweedse Saab-Scania fabriek te lam Viggen-toestel. (ADVERTENTIE) -CITROËNA2CV- ÏRVOLG 'ANTLIJN '-sv30- wor^en enkele gegevens - die in het traktaat zijn opge- van de opvallende punten de bijzondere en afwij- premieregelingen voor "vestiging niet van toepassing 10 op de linker-Scheldeoever. ï-T ^jolmaakt-sluitende regeling? ™et verdergaande ,^ï?een vergen? Misschien niet. .Jr® belanghebbenden zouden «61 We' 66131 de tekst op wuien hebben. Hetzelfde geldt 5-. H^'^-paragraafwat staat v-??!65 bi? Alles pleit, er derhalve b" f." concept-traktaat zo spoe- Se» wprdt gepubliceerd, op- ïivLPublieke discussie kan ont- ■teihiz de definitieve onder- overgegaan. Terecht ifedrt- gedeputeerde staten van -eau „nmm.lster gevraagd terug te ij p., ,zlJn geheimzinnige hou- *3 ma» "7 hopen dat hij ditmaal Zeeland luistert. iedereen op om nu binnen de Europe se Economische Gemeenschap voort aan samen te werken. De voorspellingen van donderdag avond werden vrijdag de gehele dag bevestigd: ruim 67 procent van de kiezers stemden voor. Niet meer dan 32 procent stemde tegen het blijven binnen de EEG. Tot laat in de middag van vrijdag had nog maar één enkel kiesdistrict zich in meerderheid tegen de EEG uitgesproken en dat waren de Shetlanöeilanden aan de oostkust van het hoge Schotse noorden. Terwijl in de loop- van de ochtend van de uitslag de overwinning van de voorstanders van de EEG duidelijk werd, begon het debat over de vraag hoe het kabinet van premier Wilson er uit zal gaan zien. Daarbij cirkelde de vraag met name rond de figuur van de Unkervleugelmi- nister van industrie. Wedgwood Benn. In de middaguren was Benn ten slot te op de beeldbuis te zien, maar hij werd naar goede Engelse traditie eerst weggedraaid voor het vertonen van een paardenrace. Toen de minis ter later weer met»enige vertraging in het beeld terugkëerde, straalde hij onverslagen in de camera's en ver klaarde dat hij als goed democraat van zijn rol in een minderheidsgroep had geleerd en dat hij zich bij de meerderheid zou neerleggen. Of de eerste minister deze wolf in zijn kabinet, die nu voor de gelegen heid zijn schaapskleren had aange trokken zou handhaven, valt te be zien. Drie instellingen hebben in Den Haag de stichting Nederlands Bureau voor Interlandelijke Adoptie en jeugd- welzijn opgericht. De nieuwe stichting wil de activiteiten centraliseren die samenhingen met de overkomst van kinderen voor adoptie naar Neder- De uitslag van het referendum dat door de macAtige linkse vakbond in dertijd was doorgezet, is een ferme slag in het gezicht van de linkervleu gel van de partij. Commentatoren haastten zich echter meteen duidelijk te maken dat premier Wilson zich daarom nog niet van zijn linkervleu gel in het kabinet kan ontdoen. Zijn feitelijke macht is nu immers zo groot, dat ze niet zomaar onder de tafel kunnen worden geveegd. Dit bleek al meteen uit het inter view met Jack Jones, de aanvoerder van de grootste Britse vakbond, die van de transportarbeiders. Hij liet met nauwverholen dreiging weten dat de vakbonden het niet prettig zouden vinden als Benn als minister van industrie zou worden vervangen. Clive Jenkins, de leider van de vak bond van de witte-boordenwerkers. verklaarde desgevraagd in de loop van de middag dat de ja-stemmers waren omgekocht. De vakbonsleider doelde daarmee kennelijk op de natio nale kranten, die als één man achter de EEG staan, en hij wees met een achter de andere hand verborgen wijsvinger in de richting van de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA, die het allemaal.heeft gedaan als er in de linkse hoek een nederlaag valt te boeken. Op dit extreme platform staat Jen kins echter alleen. Voor- en tegenstan ders van de EEG verschenen allemaal even sttalend in de tv-programma'i die de hele dag door aan het referen dum waren gewijd. Tegenstandster Barbara Castle, de minister van volks gezondheid, verklaarde dat .het gehele establishment" tegen haar en haar soortgenoten was geweest, waarbij ze niet verklaarde waarom ook de arbei ders en de mijnwerkers uit de m socialistische delen van het land vóór de gemeenschap hadden gestemd. De ze lezen bovendien de nationale kran ten niet en op de tv beperken ze zich tot Coronation Street en Kojak. De minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins niet te verwarren met de andere Jenkins verscheen jube lend voor zijn volgelingen in het hoofdkwartier in het Londense Wal- dorfhotel. Jenkins herinnerde aan D- day, die precies vandaag 31 jaar gele den had plaatsgehad. „Vandaag keren Minister Boersnia: niet geringe stijging loonkosten DEN HAAG (ANP) Minister drs. J. Boersma van sociale zaken heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid ad vies gevraagd over verlaging van de leeftijd van 23 jaar waar op het recht ontstaat op het (volle) minimumloon. Op grond van de wet minimumloon en minimumvakantiebijslag kan na advies van de stichting, die leeftijd worden verlaagd van 23 tot 22, .espectievelijk 21 jaar. Hiertoe kan bij algemene maatregel van bestuur worden overgegaan, in dien daarvoor, naar het oordeel der regering, aanleidiiig bestaat krachtens de ontwikkeling in collectieve arbeids overeenkomsten. De minister merkt in de adviesaan vraag aan de stichting nu onder meer op, dat. een aantal colleetievè arbeids overeenkomsten bepalingen bevat op grond waarvan aan de werknemer van een bepaalde leeftijd af het (volle) wet telijke minimumloon wordt gegaran deerd. De leeftijd waarop dit recht ontstaat, .varieert van 21 tot en met 23 jaar. Het probleem doet zich echter voor dat deze bepalingen niet in alle cao's voorkomen. Wel komen in bijna alle overeenkomsten bepalingen voor over de leeftijd waarop recht ontstaat op het zogenaamde vakvolwassen loon. Uitgaande van de contracten met. vijf duizend en meer werknemers, blijkt dat de gemiddelde leeftijd waarop recht ontstaat op dit vakvolwassen loon in het contractjaar 1973 22 jaar en vijf maanden bedroeg. De bijzon dere omstandigheden die het contract jaar 1974 op het terrein van de mate riële arbeidsvoorwaarden hebben ge kenmerkt (machtigingswet), hebben tot gevolg gehad dat deze situatie in dat jaar nagenoeg ongewijzigd is ge bleven. Naar de mening van de minister recht vaardigt de huidige gemiddelde leeftijd waarop recht ontstaat op. het vakvol wassen loon niet een verlaging van de minimumleeftijd van 23 naar 22 jaar. Hiertoe zou zijns inziens eerst kun nen worden overgegaan, wanneer een verdergaande verlaging van deze leef tijd het gevolg is van de voor het con tractjaar 1975 af te sluiten overeen komsten. Minister Boersma merkt voorts op dat het in de wet vastgestelde crite rium zich bepertk tot die sectoren van het bedrijfsleven waar een cao van toepassing is. De ontwikkeling in die sectoren waar geen cao is. komt -in het wettelijke criterium niet tot uit drukking. De bewindsman acht het gewenst om. bij het beoordelen van de vraag, of een verlaging van de leeftijd gerecht vaardigd is, deze omstandigheid mede in de beschouwing te betrekken. Dit kan tot een zekere terughoudendheid manen, zo voegt hij er aan toe. Daarnaast kan een beslissing over al dan niet verlagen van de minimum leeftijd zijns inziens niet los worden gezien van de algemene sociale en economische situatie. Het huidige re latief hoge peil van de werkloosheid in het algemeen en van de jeugdwerk loosheid in het bijzonder, vraagt om behoedzaamheid. Afwachten Dit alles kan tot de conclusie leiden dat in elk geval de ontwikkeling in de contracten-1975 moet worden af gewacht. Aan de hand daarvan zou het bestuur van de stichting de minis ter dan. mede de algemene sociale en economische situatie in aanmerking nemende, kunnen adviseren over de vraag, of een verlaging van de mini mumleeftijd tot 22 jaar wenselijk is en, zo ja. op welk tijdstip die verla ging zou moeten ingaan. Ook zou de vraag moeten worden be antwoord. welke gevolgen een even tuele verlaging van de minimumloon leeftijd tot 22 jaar zou moeten hebben voor de 'staffeling' binnen de regeling van het minimumjeugdloon. De minis ter tekent daarbij aan dat handhaving van de bestaande percentages mini mumjeugdloon, bij een verlaging van de minimumleeftijd tot 22 jaar, tot ge volg zal hehben dat het verschil in minimumbelonmg voor de 22-jarigen en de 21-Jarigen zal stijgen van 7.5 procent tot 16 procent van het mini mumloon. De minister merkt op dat de leeftijds categorie van vijftien jaar bij het be antwoorden van de vraag buiten be schouwing kan blijven, omdat de re gering heeft besloten de volledige leer plicht met. ingang van 1 augustus 1975 uit te breiden tot deze leeftijdscatego rie. Loonkostenstijging De bewindsman vestigt- er de van het bestuur van de stichting op dat een verlaging van de minimum leeftijd tot 22 jaar en een gelijktijdige optrekking van de minimumjeugdloon- niveaus. in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven een niet te onderschat ten loonkostenverhogend effect zal hebben. De minister heeft, naar hij in de ad viesaanvraag meedeelt, getracht enig idee te geven aan de orde van grootte van dit effect. Uitgaande van bepaalde veronderstellingen over het aandeel van de leeftijdscategorieën in de minu- mumjeugdloonsom. zal. onder overi gens gelijkblijvende omstandigheden, door deze maatregel die loonsom met ongeveer elf procent stijgen. Het overgrote deel van deze stijging vloeit voort, niet uit de verlaging van de leeftijd tot 22 jaar. maar uit de aanpassing van de percentages mini mumjeugdloon voor de overige leef tijdscategorieën. Het effect op de to tale loonsom is afhankelijk van het aandeel van de minimumjeugdloon som in deze totale loonsom. Totale stijging Bij een aandeel van vijftien a twin tig procent, hetgeen in bepaalde sec toren en bedrijven voorkomt, bedraagt het loonkostenverhogend effect, uitge drukt in de totale loonsom, circa 1,7 a 2.2 procent. Daarbij is geen rekening gehouden met een eventueel uitstra lingseffect. we niet, zoals 31 jaar geleden, naar Europa terug. Vandaag hebben we besloten er te blijven". De felle pro- EEG-minister riep met nauwverholen 1 opwinding uit: ..Vandaag is het D-dav voor de herrijzenis van het Verenigd Koninkrijk". De meeste politici wezen er echter op. dat de uitslag van het referendum de problemen van het land allerminst hebben opgelost. Stemmen uit de Ci- i ty. het centrum van het Britse bank- wezen, lieten weten dat het pond nog wel verder zal zakken en dat dit zakken door de uitslag niet werd beïnvloed. Een algemene spoorwegsta king staat op uitbreken: de produktie- cijfers van de Britse automobielindus trie de grootste exporteurs zijn over de afgelopen maand lager dan in de afgelopen 13 jaar: de inflatie is j met ruim 20 procent nog lang niet tot staan gebracht. De Britse provincie Noord-Ierland heeft donderdag eveneens voor voort zetting van het EEG-Iidmaatschap ge stemd. Zij deed dit echter met een veel kleinere meerderheid dan het Britse moederland, namelijk 4.2 procent. De uitslag was 259.251 kiezers (52,1 procent) voor het lidmaatschap en 237911 (47,9 procent) tegen. Slechts 47,5 procent van de 1 miljoen; stemgerechtigden vond het de moeite] waard naar de stembussen te gaan. Niettemin is de uitslag een nederlaag voor de militante politici in Noord-1 Ierland. Leiders van beide afdelingen van het Ierse republikeinse leger en de protestantse para-militaire groepen hadden zich voor uittreding uit de EEG verklaard. (ADVERTENTIE) gezéllig informeel voortaan vrijdag- en zaterdagavond van 19.00 tot 21.00 uur vast menu voor de vriendelijke prijs van ook keuze a la carte reservering is aan te bevelen vanaf 21.00 tot 02.00 uur vr ij dansen gratis toegang normale consumptieprijzen (01184) 13255 LONDEN In de nacht van don derdag op vrijdag gijn bij een treinongeluk in de in Midden- Engeland -gelegen stad Nuneaton zeven mensen om het lever, ge komen. Zesendertig passagiers van de nacht-expres Londen-Giasgow liggen met ernstige verwondingen in een ziekenhuis. De laatste doden werden na negen uur reddingswerkzaamheden vrij dagochtend uit de wrakken van tvree slaapwagens geborgen. Uit een eerste onderzoek zou ge bleken zijn. dat de bestuurder van de trein ter plaatse zich niet ge houden heeft aan de snelheidsbe perking en dat daardoor de trein ontspoorde. Wegens werkzaamhe den in het station Nuneaton gold een maximumsnelheid van 30 km per uur. Onder de 140 passagiers van de in totaal {5 slaapwagens was ook de Britse minister van landbouw Fred Peart. Hij'is een van de ge wonden en bevindt zich thans^fn een ziekenhuis. Hoofdredacteur 'Medisch Contact' Van onze departementale redactie DEN HAAG Er zou een lijst moeten worden gemaakt van medicamenten waarvan het ongewenst is dat zij worden voor geschreven en eventueel een lijst van medicamenten die alleen onder bepaalde omstandigheden kunnen worden verstrekt. De ze suggesties voor een soort van 'zwarte lijst' voor geneesmid- dellen doet hoofdredacteur F. A. Bol in het artsenblad Medisch Contact. KAMERVRAGEN OVER ONDERZOEK BIJ NOS- DEN HAAG (ANP) Drie tweede-ka merleden hebben minister Van Doom van erm gevraagd of het juist is dai de inspecteur der directe belastingen een onderzoek laat instellen naar de financiële administratie van de NOS. De heren Keja (wd). Van der Sanden (kvp) en Voogd (pvda) willen verder van de bewindsman weten of het- juist is dat er bij sommige freelance radio musici een achterstand in de betaling ƒ1.000,— per persoon. Slot van pagina 1 Er zijn nog onvolledige aan wijzingen dat een Nederlander steekpenningen van vertegenwoordi gers van deze vennootschap zou heb ben aangenomen- Een medewerker van de met het onderzoek belaste senaatscommissie heeft tenminste geinformeerd naar de regels die in Nederland gelden voor parlementsle den ten aanzien van het aannemen van ..giften". Het zou hierbij om een bedrag van 360.000 gulden gaan (150.000 dollar). Tot nu toe is al zeker vast komen te staan dat de vennootschap „com missies" heeft uitbetaald in Brazilië. De vennootschap zou opgezet zijn door Frank Defrancis, een advocaat in Washington, die ook regelmatig door de Westduitse ambassade wordt ge consulteerd. Defrancis zou een 15-jarig contract met Northrop hebben afge sloten tegen een jaarinkomen van 240.000 gulden. Defrancis, die al door de senaatcommissie is ondervraagd, zou toegegeven hebben dat ook hij zelf „commissies" heeft uitbetaald aan personen in het buitenland, die niet wilden dat hun namen in verband met Northrop zouden worden ge bracht. De Northrop-fabrieken zijn al gerui me tijd het middelpunt van een aan tal financiële schandalen, die een to taal belopen van 73 miljoen gulden. De directie heeft al eerder bekend dat zij er een fonds van bijna 3 miljoen gulden op nahield voor .giften" aan Amerikaanse politici en hun verkie zingscampagnes, waarvan een groot aantal illegaal waren. Ook heeft de directie toegegeven dat 360.000 gulden werd gegeven voor Nixons verkie zingscampagne in 1972. Tot de werkwijze van de geheimzin nige vennootschap in Zwitserland be hoorde onder meer het betalen van politici in de vorm van aandelen in de j Northrop-fabrieken. De vennootschap j zou het eigendom zijn van een zekere l mevr. Ida Isler en Rudolf Kleiner.! maar de advocaat Defrancis zou de j senaatscommissie hebben gezegd dat i deze personen in wezen anderen verte- j genwoordigden. De directie van Northrop stelt zich op het standpunt dat de vennootschap I een onafhankelijke onderneming is die i ten doel had om produkten van Northrop af te zetten. Gekeken werd alleen of de investering in de vennoot-; schap resultaten opleverde in de vorm van koopcontracten, en verder zou de j Northrop-directie geen bemoeienissen met de vennootschap hebben gehad. De directie moet de komende week voor de senaatscommissie verschijnen en zal dan zijn standpunt toelich-, ten- In dit blad wordt aandacht besteed aan de veel verontrusting verwekken de kwesties met de geneesmiddelen aconitine, eraldln en entero-vioform, i waarvan de schadelijke werkingen I niet moeten worden onderschat. Bol zegt dat er twee wegen zijn: uit de handel nemen (dat zou een overheids taak zijn) of een lijst opstellen. Hij stipt ook het belangrijke pro bleem aan dat wordt veroorzaakt door de bijwerkingen ten gevolge van he gelijktijdig gebruik van meerdere medicijnen. „Het gebruik van een ge> neesmiddelenkaart door de patiënt dient, vooral in deze gevallen, eenj routinezaak te worden", meent hij. Aanleiding tot de verontrusting over entero-vioform was vooral de uit spraak van het oen t raai medisch tuchtcollege, dat een arts vrijuit liet gaan nadat deze een jongetje in 1971 langdurig met dit middel had behan deld, waardoor oogstomissen voor kwamen. Het tuchtcollege gaf daarbij te kennen dat een arts in dergelijke gevallen niet verantwoordelijk is. On langs werd echter bekend dat al in 1970 de eerste waarschuwingen tegen het gebruik van entero-vioform waren I Los van deze vraagstukken dient i men zich af te vragen of het assort.: ment van geneesmiddelen niet zou kunnen worden ingekrompen, aldus i Bol. Indien meerdere geneesmiddelen] voor hetzelfde doel bruikbaar zijn. zouden naar zijn mening alleen die middelen moeten worden gebruikt die de minste bijwerkingen vertonen. Dodelijk middel grootte van de verpakkingen en de „Verder commentaar lijkt overbodig „Verder cnmentaar lijkt overbodig aldus Merkus. Vermijdbare risico's De hooggeleerde farmocoloog con cludeert dat er maanden verloren gaan voordat ernstige bijwerkingen worden bekendgemaakt. Bovendien bestaat er geen garahtie dat de artsen en apothekers die maandenlang dit geneesmiddel voorschrijven en afle veren van de bijwerkingen op de hoogte zijn en er behoorlijk op reage- Wanneer men men dan vervol gens ook nog zou mogen veronderstel len dat de arts geen kennis hoeft te nemen van de toegezonden voorlich ting. zoals zou kunnen blijken uit de uitspraak van het centraal medisch tuchtcollege, dan is duidelijk aange toond dat in ons land in de farmaco therapie soms vermijdbare risico's worden genomen en dat de effect:v.- teit van de voorlichting kan worden verbeterd", aldus Merkus. Ten slotte stelt Merkus dat de pa tiënt mag etsen dat voor heen in eer. verantwoord tijdsbestek volgensd? op dit ogenblik geldende wetenschfip- pelijke opvattingen een zo betrouv- baar mogelijk middel wordt voorg»-- schreven. In de gevallen van eraldm. aconitine en enterovtoform is dat niet gebeurd. Stehlui Het persbureau Asociated Pres meld de vrijdag dat de voormalige vice— voorzitter van de Franse nationale vergadering en ondchef van de Franse luchtmacht, generaal Paulm Stehlin. sinds 1964 van Northrop vas te betaling ontving. Hij was voor de maatschappij als adviseur gaan optreden in 1964 toen hij de luchtmacht verliet. Zijn jaar lijkse vergoeding werd regelmatig ver hoogd en bedroeg eind februari 1974 7500 dollar. Stehlin is vrijdagavond bij een verkeersongeluk te Parijs ern stig gewond. RASSEMBLEMENT WALLON LIGT DWARS In Medisch Contact geeft prof. dr. F. W. H. Merkus, farmacologisch ex pert, hiervan een voorbeeld. Hij ver baast rich over het geval van een hnisarts wiens patiënt ovftlfed aan een te grote dosis aconitine. De arts bad een rekenfout gemaakt, doordat! hij wegens grote drukte onder spanning stond. Aconitine is In enkele! milligrammen dodelijk, zegt Mer kus. .Aconitine voorschrijven voor een patiënt is uitermate gevaarlijk en in] farmacotherapeutisch opricht niet ge i fundeerd". Naar mijn mening magl men daarom terecht de -.Taag stellen of de arts nog steeds deze recepten voorschrijft en hoelang hij ermee' door zal gaan. Ook is het interessant te weten of de apothekers in het gebied waar de arts werkt wel eens protest tegen een dergelijke receptuur hebben laten horen", aldus Mer kus. Ook vraagt prof. Merkus zich af o.' het voorschrijven van eral-din (middel voor hartpatiënten) in ons land nog wel te verantwoorden is. Er rijn zoda nige vervangende preparaten, dat eral- din zonder probleem al uit de handel genomen had kunnen worden. Berich ten dat het uit de handel zou zijn genomen, bleken niet juist te zijn. De betrokken firma heeft artsen en apo thekers meegedeeld dat alleen de (Van onze correspondent). BRUSSEL In België dreigt, een kabinetscrisis over de vraag of dé Starfighter moet worden vervangen door de Amerikaan se F-16 ,dan wel de Franse Mi- rage. De kleinste regeringspart ner van het kabinet-Tindemans, het extremistische Franstalige Rassemblement Wallon, heeft vrijdagavond in Namen een spe ciaal congres belegd om de hou ding van de partij te bepalen met het oog op de doorslagge vende kabinetsvergadering van zaterdagochtend. Indien het rassemblement Wallon bij zijn besluit blijft dat de Mirage moet worden gekozen omdat dit toes-; tel in Wallonië voor meer werkgele genheid kan zorgen, ontvalt aan het kabinet-Tindemans, dat op één RW- minister na uit christen-democraten en liberalen is opgetrokken, de kamer meerderheid. Over de uitslag van het RW-congres was vrijdagavond nog niets bekend. Bestuurderen hadden tevoren laten weten dat omtrent de resultaten vani het beraad geen uitlatingen zouden worden gedaan. Overigens: het Ras semblement Wallon is niet eensgezind Ook in zijn gelederen zijn voorstan ders van de F-16 aan te treffen, Volgens vertegenwoordigers van de partij gaat de compenserende werkge legenheid bij de aanschaf van beide vliegtuigen in elk geval naar Wallonië. Wordt het de F-16, dan zal de FN- fabriek in Luik motoren gaan bouwen en bovendien nog wapens aan de Amerikanen mogen leveren wordt het de Mirage, dan profiteert vooral de Sabca-fabriek bij Charleroi, die ook vliegtuigmotoren maakt en zo ongeveer gezamenlijk eigendom is van Dassault en Fokker. De Franstalige fanatici zeggen ech ter, dat in de FN-fabrieken de algeme ne ankmaatschappij grote belangen heeft en dat daarom deze machtige .société generale" wil dat het Ameri kaanse toestel wordt aangeschaft. Bo- vendien heeft de bank belangen bij de Vlaamse scheepsbouw en het schijnt1 vast te staan dai de Cockerill-werven bij een .Amerikaanse keuze" obörach-1 ten krijgen van General Dynamics! (die de F-16 bouwt) voor de bouw, van tankschepen voor vloeibaar gas. Het feit dat de Amerikaanse wape norder voor FN volgens het RW nos niet op een contract berust en uitslui tend op beloften plus de omstandig heid dat via de scheepsbouwsector bij aanschaf van de F-16 toch een deel van de compenserende werkgelegen- held en inkomsten naar Vlaanderen zouden gaan, en niet naar Wallonië,1 moet volgens de militanten van de Waalse politieke splinterpartij de doorslag geven bij de keuze. MARGARINE GOEDKOPER Van onze redactie economie) DEN HAAG Het pakje margarine en het kuipje halvarine worden drie tot rijf cent per 250 gram goedkoper- De Bond van Nederlandse Margarine fabrikanten heeft tot deze verlaging van de margarincprijs af fabriek be sloten wegens daling van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt- De margarinefabrikanten wijzen er op dat het üjdstip waarop de consu ment sets van deze prijsverlaging merkt, afhangt van het tempo waarin de winkelier deze prijsverlaging gaat doorberekenen, Zowel de groothandel als de winkelier zijn daarbij afhanke lijk van hun nog aanwezige voorra den, die nog voor de oude prijs de deur uit moeten. MINIMUMINLEG RPS LAGER DEN HAAG De Rijkspostspaar bank zal binnenkort de eerste mini- muminleg voor heleggingsrekeningen terugbrengen tot één gulden. Boven dien zal bet mogelijk worden om ook andere bedragen dan 100 gulden of veelvouden daarvan in te leggen of op te nemen. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pegier. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C van der Moos. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, fel. (01184) 15144. Middelburg: Morlt 51. fel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 7, fel. (01100) 16140. Temevzen: Nieuw:»-oaf 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstro at 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondcg t/m vrijdag vanaf JO.OO uur: (01134) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-1130 uur. Voor klochten bezorging op zo terdog: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Redactie: (OU 84) 14799. Expeditie: (01183) 63533. Overl. jdv. maandag- Urn vrrj- degevond van 20-20 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tof 22-00 uur. Abonnementsprijzen: per kwcrtcal 35,80; franco per post f 40,00; per rr.oand ƒ12,10 losse nummers f 0£Q (inclusief 4 ®/o btwj. Advertentietarieven: 73 cent per mm; minimumprijs per advertentie 10,95; ingezon den mededelingen 2'/j x tarief. Brie-ven bureau van dit blod f 2,50 meer. Volledige tarieven met controcf- orijzen op oanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 359300, Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 3