PROVINCIALE ZEEUWSE CC' PZC KABINET KIEST VOOR DE AMERIKAANSE F-16 Den Uyl nog somber over crisis bij justitie Laboratoriumschool Zeeland in Goes werd officieel in gebruik genomen COMPROMIS CONFLICT ROND SPANJE EN NAVO Na urenlang nachtelijk beraad van &SStoV""d nfiXi»eM«» MILITAIR KABINET IN LIBANON Kritiek Portugese communisten en militairen op socialisten tate» pag. 11 518e jaargang no. 119 InWd«g 24 mei 1975 De theek rans Axel [dagkrant I fer^ ^niew-serie 'In- Ker< r. Kaland. g CW0U10 sprak met ^!%kJindi'e kroniek ze»»s '«toros Miöe Op oom oooOp'O'Mo'm -i' n> v Stemmen ij- Por.-? Kerfce"- SZ :- ichaken- "ndge, ftcnge;_ RESTERENDE PLANNEN WORDEN IN VERSNELD TEMPO UITGEVOERD GOES De laboratoriumschool Zeeland te Goes, het opleidings instituut voor middelbaar en hoger laboratoriumpersoneel, is vrijdagmiddag officieel geopend. Dat gebeurde tijdens een feeste lijke bijeenkomst in de aula van het nieuwe schoolgebouw aan de Rommerswalestraat. De ope ning werd verricht door dr. ir. W. L. Ghijsen, rijksinspecteur voor het hoger technisch onder wijs. Dr. ir. Ghijsen moest een kraantje open draaien van een zeer technisch ogend apparaat. Daardoor werden via allerlei chemische processen en een laserstraal twee glazen buisjes (in de vorm van het embleem van de school) met een gekleurde vloeistof gevuld. Die openingshandeling ging de inspec teur voor het hoger technisch onder, wijs niet al te vlot af. Het toestel werkte aanvankelijk niet. Totdat schooldirecteur dr. ir. C A. M. Mou wen tot de ontdekking kwam, dat het kraantje steeds meer weer in de ver keerde richting werd gedraaid... Het gebouw is de eerste nieuwe en volledig voor dit doel gebouwde labo ratoriumschool in Nederland. De labo ratoriumschool Zeeland wordt in drie fasen gebouwd. Gisteren werd feest gevierd, omdat de eerste fase klaar is. Die eerste fase omvat onder meer zes laboratoria, vier theorielokalen, een bibliotheek, docentenkamer, aula, op-j slagplaatsen, werkplaats en ruimten voor directie en administratie. Dit! gedeelte moet het "hart.' vormen van het totale complex. Voorzitter M. Loeve van het stich tingsbestuur meldde, dat er toestem ming binnen is de resterende plannen in versneld tempo te mogen uitvoe ren. Dit betekent-, dat de laboratori umschool binnen twee jaar zo'n 260 leerlingen kan herbergen. Nu zijn dat er nog 135. Totale kosten van de hele school: rond de vijf miljoen gulden. Nieuwe richtingen Niet alleen het gebouw wordt nog uitgebreid, ook zal getracht worden enkele nieuwe onderwijsrichtingen naar de school toe te trekken. Er wordt onder meer gedacht aan een para-medische opleiding en een oplei. ding voor apothekersassistenten. Voorzitter Loeve hield in zijn toe spraak nog een slag om de arm: „Wat het precies wordt, dat weten we nog niet Maar we koersen in elk geval in die richting." Voorzitter Loeve had het rrijdagmid-' dag over een "bijzonder grote dag voor het laboratoriumonderwijs in Zeeland'. „Dat onderwijs was in Goes een zeer bescheiden aangelegenheid.. Er is nu een ander niveau bereikt. En, dat is een provinciaal succes." En. „Goes voelt zich centrumgemeente i van Zeeland. Nu mag Goes zich zelf complimenteren met deze uitbreiding! van het onderwijspakket." De heer Loeve gaf een overzicht van de pro blemen die overwonnen moesten wor den om te komen tot een volwaardig instituut voor middelbaar en hoger laboratoriumpersoneel. Verder dankte hij iedereen, die aan de totstandko-, ming medewerking heeft verleend. Inspecteur Ghijsen (hij verscheen in verband met een weddenschap in jac quet ten tonele) voor het hoger tech- nisch onderwijs was bijzonder tevre den met de laboratoriumschool Zee land. „omdat het een sluitstuk vormt van een in 1966 begonnen spreiding, van de instituten'. Hij herinnerde er aan, dat er oorspronkelijk vanuit werd gegaan het 'Zeeuwse gat te i dichten' vanuit Bergen op Zoom of Vlissingen. „Maar uiteindelijk heeft Goes er een goed instituut aan over gehouden." Het laatstste gedeelte van z'n toespraak hield de heer Ghijsen in Zeeuws dialect. En voor het geval voorzitter Loeve het niet verstaan zou hebben, overhandigde ae inspecteur hem het 'woordenboek der Zeeuwse dialecten'. Gelukwensen kwamen er van burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes. Hij prees de voortvarende manier waarop het bestuur de zaken had aangepakt. Hij was bijzonder ver heugd met de laboratoriumschool. „Wij missen hier in Zeeland een uitge breid net van het hoger beroepsonder wijs", constateerde hij. Het gevolg daarvan is, aldus burgemeester Hu ber, dat veel jongeren de provincie m d en Informeel en besloten 'napraatje' en daar tegen nu heeft H-n raadslid Oggel het GPV ge protesteerd. B. en w. zijn het echter niet met hem eens. zo hebben zij meegedeeld" Tijdens dit napraatje is er alle gelegenheid voor openheid over en toelichting op alle zaken, die wij hebben gedaan of voornemens zijn te doen', aldus het college. Dat is een heel mooie zin. waard om op de snij tafel te worden gelegd. Vooraf even wel moet er op worden gewezen dat het napraatje zowel informeel als be sloten is, met andere woorden e«-n burger van Axel die dit napraatje wil bijwonen, wordt de deur gewezen Niettemin zeggen nu b. en w.: 'Er is bij dit napraatje alle gelegenheid voor openheid over alle zaken, die wij heb ben gedaan of voornemens zijn te doen' Blijkbaar houdt men er in Axel een eigen definitie van openheid op na: deuren dicht, de gordijntjes om laag en dan maar met elkaar praten. Een sterke definitie. Bij het cabaret noemen ze zoiets een 'dijenkletser*. De raad, in tbeekrans bijeen, ls op dat ogenblik kennelijk vergeten door wie hij is gekozen. En even eens zien de raadsleden over het hoofd dat in Nederland de burger tegelijker tijd 'geregeerde' en 'regerende' is. Ver moedelijk is sprake van een tijdelijk geheugenverlies, dat weer wel zal ver dwijnen zodra de verkiezingen nade ren. Op dat moment beginnen de ver- kozenen zich namelijk weer te herin neren door wie ze zijn gekozen: door degenen die ze nu buiten sluiten. Een vreemde gang van zaken. We zien het Axeise systeem al ingevoerd bij andere vertegenwoordigende instellingen: ka mervoorzilter Vondeling deelt mee dat de kamer nog een poosje nablijft om nog wat na te praten en tevens de regering gelegenheid te geven achter gesloten deuren in formatie te ver schaffen over aller lei plannen. Het land zou op zijn kop staan als dat zou gebeuren. Of dichter bij huis: de sta ten houden een napraatje besloten om gedeputeerden gelegenheid te geven iets over hun voornemens te vertellen. Zoiets kan eenvoudig niet. Waarom zou het dan in Axel wel ge beuren fiantlijn 'Grote belangstelling' Schooldirecteur Mouwen vertelde, dat (Zie slot pagina 4 kolom 2) Men kan overigens precies aangeven wat b. en w. van Axel in eigen kring hebben betoogd over deze kwestie, ook al komt dat niet exact naar voren in hun beantwoording van het raadslid Oggei. Hc-t zijn namelijk altijd dezelfde verhalen, zo in deze geest: b, en w. hebben er wel eens behoefte aan om raadsleden achter gronden duidelijk te maken van zaken die niet allemaal naar buiten kunnen komen. Bovendien is het een goed ding voor het college om de gevoelens van de raadsleden eens te peilen over be paalde beleidsvoornemens: voor der gelijke gedachtenwisseiingen is een in formeel napraatje na een raad uiter mate geschikt. Waarom moet daar nu moeilijk over worden gedaan heeft het college zich ongetwijfeld met enige ergernis afgevraagd: men doet nie mand kwaad met dit soort bijeenkom sten. want de zaken komen toch alle maal nog in de openbare raadsverga dering, zodat aan ae wettelijk voorge schreven openbaarheid zonder meer wordt voldaan- Dergelijke informele contacten zijn voorts voor de raads leden erg geschikt, omdat zij op die manier directer bij het. beleid worden betrokken. Zo ongeveer zal er wel in het college van b. en w. in Axel zijn gepraat toen daar de bezwaren van het raadslid Oggel werden behandeld. Op merkingen als deze komen namelijk altijd terug wanneer hier en daar be zwaren worden gemaakt tegen infor mele bijeenkomsten van de raad. We willen heus wel aannemen dat men het allemaal oprecht meent, maar het onbegrijpelijke is niettemin dat leden van een openbaar college als de ge meenteraad niet begrijpen dat deze theekransjes eenvoudig riet kunnen. Het zijn hoe dan ook onderonsjes, niet toegankelijk voor de buitenstaander, ze geven aanleiding tot argwaan er. wantrouwen. De raadsleden van Axel komen door hun napraatjes in een kwaad gerucht. Nog geen twee jaar geleden heeft het Instituut voor bestuursweten schappen een congres gehouden over de 'politisering van het openbaar bestuur', bij welke gelegenheid tevens is gesproken over moderne vormen van openheid bij dit bestuur. Mr. L. E. M. Klinkers van de Utrechtse uni versiteit hield een inleiding over de openbaarheid van de beleidsvorming en concludeerde dat in de huidige be stuurspraktijk het zwaartepunt is ko men te liggen bij de beleidsvoorberei ding. Daardoor pleegt het beleid in feite weer grotendeels in de besloten heid tot stand te komen. Ter verbete ring van deze onjuiste situatie bepleit te Klinkers openbaarheid van alle be- leidsvoorbereidende stukken, opdat een zo breed mogelijke informatie ter beschikking komt. Wat ziet men nu echter in Axel gebeuren Via de 'na praatjes' wordt dc raad juist betrok ken in de beslotenheid van de beleids voorbereiding en wordt daardoor een verlengstuk van b. en w_, in plaats van het omgekeerde. Terecht heeft het GPV-readslid Oggel tegen deze gang van zaken geprotesteerd. Jammer dat hij de enige was. De ocmsötuuonerende vergadering van de World Tourist Organisation var. de Verenigde Naties heef: Spanje ur- gekozen als permanente zetel voor 1»^ o» T16 waarvoor het kabi- xi aji voorkeur heeft uitgespro- VERDERE BEMIDDELING te de kansen om de controverse 506(1 eui(le te brengen was J0?2I somber gestemd. Van «f ..«It .nogal wat bezwaren" tegen mterrierw van zijn staaftssecreta- ii cei Den Uyl weten. „Er is wel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens een nachtelijk kabinetsberaad heeft de Nederlandse regering zaterdagoch tend vroeg definitief besloten de F-16 van de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics te kiezen als opvolger van de Starfighter, op voorwaarde dat de drie andere Westeuropese landen hun keus op hetzelfde type bepalen. Het kabinet zal de tweede kamer dins dag een nota zenden over zijn keuze. Dinsdagmiddag zal een persconferentie worden gegeven. De voorzitter van de tweede kamer, dr. ir. A. Vondeling, heeft bepaald dat het debat in de tweede kamer over de be slissing van het kabinet op donderdag 5 juni zal worden gehouden. Premier Tindemans van België maakte vrijdag in Brussel bekend dat de Ame rikaanse president Ford. die voor de Navo-topconferentie donderdag en vrij dag naar België komt, hem woensdag na zijn aankomst wil spreken. Ford zou bij dat gesprek ook Den Uyl wil len hebben. De Nederlandse minister president zei vrijdagavond op zijn we kelijkse persconferentie van die uitno diging nog niets te weten. België neigt als enige van de vier be trokken landen nog naar de Franse Mi- rage als opvolger voor de Starfighter. Ford zou van het onderhoud met Tin demans gebruik kunnen maken om de F-16 van harte aan te bevelen. Voor dit toestel had Nederiand, evenals Dene marken, diverse malen een duidelijke voorkeur uitgesproken. Noorwegen heeft de keus al bepaald op de F-16. De Nederlandse regering vindt het zeer belangrijk dat de vier landen gezamen lijk een type toestel kiezen. Mocht de uiteindelijke voorkeur van de Belgen toch naar de Mirage uitgaan, dan be schouwt het Nederlandss kabinet de opvolging van de Starfighter weer als een geheel open zaak. Premier Tindemans heeft vrijdag in Brussel de Nederlandse regering ge vraagd de definitieve beslissing nog even uit te stellen. Ook dit vergeef se verzoek had Den Uyl volgens zijn zeggen vrijdagavond nog niet bereikt. De achtergrond van de vraag is vol gens Tindemans het gerucht dat Den Uyl en Van der Stoel (buitenlandse za ken) tijdens hun bezoek aan Washing ton, ruim een week geleden, inlichtin gen hebben gekregen waarvan de Bel gische regering nog niets weet. Den Uyl ontkende vrijdag op zi.fn perscon ferentie dat hij In zijn onderhoud met president Ford over de F-16 heeft ge praat. iVaiGEparlementaire redactie) DEïfflAG Minister-president Den Uyl is er vrijdag niet in geslaagd het geschil tussen minister Wgt van justitie en zijn staatssecretaris Glastra van Loon bij te leggen. Na zijn ruim een uur du- si gesprek met de premier staat Van Agt nog steeds op het standpunt, dat Glastra van Loon moet kwijnen. Tijdens het weekeinde zal Den Uyl proberen de beide bewindslieden met elkaar te ver wat aan de hand tussen de beide heren. Het is niet eenvoudig" De vraagd gaf de premier toe, dat de spanningen tussen de beide bewinds lieden niet alleen het gevolg zijn van de openlijke kritiek van de staatsse- hervatting gevechten in Beiroet ®0ET (AFP) President öiEan Frangieh van Libanon wjdag een nieuw kabinet r'ifmd dat acht ministers om- ra wie er zes militair zijn, 11 seft kandidaat-premier Noer- El-Rifai bekendgemaakt. Bft is voor het eerst dat er in a Libanese regering militairen I •'-gnomen. ran defensie is generaal Is- I ^acem, opperbevelhebber -feoeiwerd venvacht dat een "it Zeeland op de ^2,4,5,7 en 9. n" eu buitenlands "eJWs °P de pagina's 1, 3 ail. v0rt 0p de pagina's 21 en J?60 t,v' °P Pagina 24. eel nieuws op pagina. •a in de de eerste daden van het nieuwe kabi net zou zijn het afkondigen van de uitzonderingstoestand in verband met de jongste bloedige gevechten tussen Palestijnse guerrillastrijders en leden van de rechtse Falangistische partij. Het Libanese leger patrouilleert sa men met de Palestijnse guerrilleros ter handhaving van de vrede in de jongste vierdaagse slag tussen Palestijnen en Falangisten. Beide partijen hebben de tol van de laatste botsingen vastgesteld op 30 doden en meer dan 150 gewonden. De partijen konden er door de Arabi sche ambassadeurs in Beiroet toe wor den bewogen het Libanese leger te la ten interveniëren. In de jongste gevechten was donder dagavond ook al een wapenstilstand bereikt, maar zij duurde niet lang. Donderdagnacht beschoot men elkaar weer met raketten, mortieren en ma chinegeweren. Vrijdagmiddag trad een pauze in het vuren op en was het Li banese leger in staat posities tussen beide partijen te nemen. eretaris op zijn topambtenaren in een interview in het weekblad Vrij Neder land. Ook vóór het vraaggesprek zou den volgens Den Uyl de verhoudingen al niet optimaal geweest zijn. Met name zouden er volgens de pre mier zakelijke problemen gerezen zijn over het functioneren van het ambte lijk apparaat. De ruzie tussen Van Agt en zijn staatssecretaris is vrijdag geen onder werp van gesprek geweest in de mi nisterraad. Den Uyl is van mening dat het een zaak is tussen de minister en zijn staatssecretaris. Omdat zowel de minister-president- als Van Agt de be noemingsvoordracht aan de koningin hebben ondertekend, kunnen zij de problemen samen wel tot een oplos sing brengen, vindt de minister-presi dent. Verhard In K VP-kring is men van mening, dat Van Agt zijn standpunt sinds dinsdag verhard heeft. Aanvankelijk zou hij bereid zijn geweest genoegen te nemen met openlijke excuses van zijn staatssecretaris aan zijn ambtena ren. maar nu rekent men ermee dat Glastra van Loon inderdaad zal moe ten verdwijnen. Een kabinetscrisis verwacht men echter niet. D'66-leider Jan Terlouw heeft Den Uyl over de affaire-Glastra van Loon een brief geschreven. Den Uyl wilde over de inhoud vrijdag niets vertellen, maar wel was hij bereid uitdrukkelijk te verklaren dat Terlouw niet ge dreigd heeft bij een aftreden van (Zie slot pagina 3 kolom 1 LISSABON: Gewapende militairen met pantservoertuigen staan op gesteld rond het door de commu nistische typografen bezette ge bouw van het socialistische dag blad "Republica" om een bestor ming door socialistische demon stranten te voorkomen- MINISTERIE OVERLEGT MET NOTARISSEN OVER ONDERHOUDSSUBSIDIE DEN HAAG Het ministerie van justitie voert op dit moment overleg met de Nederlandse notarissen over een oplossing voor de moeilijkheden die zijn gerezen rond het plan van staatssecretaris Schaefer om door mid del van loting' een keuze te maken uit de subsidie-aanvragen voor gemeente lijke bijdragen in het groot onderhond van woningen. De staatssecretaris houdt vast aan zijn plan, alleen heeft hij het woord lo terij' nu vervangen door 'volgordebe- paiing'. Met de Notariële Broederschap vereniging van Nederlandse notaris sen wordt nu besproken hoe ei de notarissen medewerking kunnen verlenen aan een betrouwbare keuze uit de tienduizenden aanvragen om vast te stellen wie een deel van c' beschikbare 80 miljoen gulden krijgt. LISSABON (UPI-AP) De militaire revolutionaire raad die In Portugal aan de macht Is, en de communistische partij hebben vrijdag de socialistische actie tegen een toenemende communis tische overheersing veroordeeld. De revolutionaire raad en de commu nisten gaven afzonderlijke verklarin gen uit naar aanleiding van de waar schuwing van de socialistische leider, Mario Soares, dat het Portugese volk geen communistische dicatuur zal ac cepteren. Aan het eind van een langdurige bij eenkomst liet de Revolutionaire Raad weten, dat hij "niet zal toestaan dat enige partij of partijen zich opwerpen als de enige tussenpersonen tussen de beweging van de strijdkrachten en het volk op politiek, sociaal en cultureel gebied De communisten verweten op hun I beurt de socialisten, dat zij met hun anti-communistische campagne een hysterie kweekten. „OVEREENKOMSTEN MET VS BUITEN NAVO-VERBAND" (Van onze correspondent) BRUSSEL Het conflict tussen Nederland en de Scandinavische landen aan de ene kant en de Verenigde Staten anderzijds over de betrekkingen tussen Spanje en de NAVO is voorlopig in een compromis gesust. In hun slotcommuniqué vermelden de 13 minister van defensie die aan het beraad in Brussel over nieuwe richtlijnen voor de verdediging heb ben deelgenomen, dat de Amerikaanse bewindsman zijn collega's heeft inge licht over de „bilaterale overeenkom sten omtrent het gebruik door VS- strijdkrachten van militaire voorzie ningen in Spanje, waarbij er van werd uitgegaan dat deze overeenkom sten buiten het NAVO-verband blij- ven". In deze zinsnede ligt dan de duide lijke afstand vast tussen hetgeen er binnen de NAVO gebeurt en de Ameri kaanse bemoeienissen met de Spaanse bases, die Vredeling wenste, doch niet temin wordt de kwestie in het com muniqué genoemd en dat houdt op zichzelf toch weer een bevestiging in van het feit dat die Spaanse bases voor de NAVO-verdediging van belang zijn. De Amerikaanse minister Schlesin- ger zei zelfs dat bepaalde onderdelen van de in Spanje gevestigd Ameri kaanse strijdkrachten onder comman do staan van de NAVOopperbevelheb- ber (die tevens commandant is van de Amerikaanse troepen in Europa).1 Daarbij zijn onder meer onderzeeërs uitgerust met tactische nucleaire wa- Minister Vredeling meende na af loop dat de hele discussie en het Amerikaanse drijven om de zaak op tafel te brengen de NAVO geen goed hebben gedaan „omdat door dit VS- initiatief wij hebben laten blijken dat (Zie slot pagina 3 kolom 2) DR. IR. MOUWEN: „INSTITUUT MAAKT REGIONALE EUNCTIE VOLLEDIG WAAR"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1