PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SPOEDDEBAT OVER SUBSIDIE WONING- ONDERHOUD Gevangenisstraf voor f 25,- per dag afkopen Gemiddelde grootte van 25 hectare voor akkerbouwbedrijven te klein Kamer achter verzoek DS'70 PRIJSSTIJGING GROTER: 1,2 PCT Mariniers VS naar Thailand de krant van zeeland fcinger T oefsing Cens; Juur Tweede nu cleaire tijdperk F 16 gaat ruim zes miljoen dollar kosten Nederlandse hulp aan Indonesië wordt verminderd MINISTER VAN DER STEE VAN LANDBOUW EN VISSERIJ: Injectie voor Belgische economie 218e jaargang no. 111 Woensdag 14 mei 1975 Kissinger: Ford bevoegd tot militair optreden WASHINGTON, TOKIO, PA BUS (GPD, RTR, UPI) In rstend met de entering van het ae-rikaanse koopvaardijschip jfsyaguez zullen 150 Amerikaan se mariniers van de Amerikaan se basis Subic Bay op de Filip pijnen worden overgebracht naai de Amerikaanse basis Utapao in Thailand. Dat is dinsdag vernomen van zegslie- ós op het Pentagon. Een bataljon rsr.te.-s op Okinawa is in staat van n&ahesd gebracht. Het Japanse jastareau Kyodo had eerder bericht duizend mariniers op Okinawa coteh'. hadden gekregen naar Thai- fed ie gaan wegens het opbrengen de Mayaguez door Cambodjaanse y premier van Thailand, Kukrit Pra- hJ. heelt verklaard dat Amerikaanse bas in Thailand niet gebruikt mogen wden vnor gewelddadige acties, ge- tót op de vrijgave van de Mayaguez. tóerikaanse verkenningsvliegtuigen ontdekten gisteren dat de Mayaguez Tooianker lag bij het eiland Koh Tang, 35 mijl uit de kust van Cambodja en set zoals eerder gemeld was opge bracht naar de haven Kompong Som. Til Amerikaanse regeringskringen werd ftóaavond laat vernomen, dat de Mayaguez bezig was weg te varen van hs eiland. Het was echter niet bekend in welke lichting. In Washington werd het voor anker gaan van het schip bij Koh Tang ge nen als oen politieke manoeuvre van de Cambodjaanse regering om de mo gelijkheid open te laten schip en be manning op een gelegen ogenblik zon de: geïBsrcrlies vrij te geven. In po- feeie hingen in Washington werd ge test! ca: 'rinen 24 uur duidelijk zal --orcen veie weg de VS zullen kie zen: de militaire of de diplomatieke, fkescent Fori zei gisteren tegen een oerdier dat hij 'een zeer moeilijke Msing' te nemen had, wat erop zou zunoen duiden dat, inderdaad nog reeds militaire strafsancties worden opwogen. Da Amerikaanse minister van buiten- •aase zaken, Henry Kissinger, ver arde dinsdag dat president Ford oevoegd is tot militair optreden over gaan om de teruggave te bewerk- Healgen ran het schip, „De Verenigde Saien zullen niet tolereren dat hun soepen in internationale wateren *wöen lastig gevallen," aldus Kissin- ?L°j! sen, Persconferentie in Kansas c-y. De minister zei dat de president -j_ziu.<e gevallen zonder exploitatie toe -filming ran 't congres tot maatre- 4-i=n aan overgaan. Kissinger voegde «eerier aan toe dat de president otffleg zal plegen met de volksverte- Pwoordiging over wat hem te doen als öe diplomatieke stappen om ioopraardijschip terug te krijgen =w«n mislukken. Ford wordt j-./mrend op de hoogte gehouden - verwikkelingen rond het schip. ™e'premler TenS Hsiao .zei dinsdag in Parijs niets te over een mogelijke bemiddeling iS Si i" antW00Td °P vragen ^journalisten zei Teng dat China SL do?n a!s de Verenigde zouden besluiten militair op te m Jf^n^nbodja om de ..Er is niets dat uaa zou kunnen doen." aldus Teng. •kSowjet-ünie heeft zich bereid Mo«n,^0?tscheepse economische MP aan de nmuwe regering in Zuid- tSrT geven' 20 meldde het or- 4Wi- communistische partij in Sowjer-üme, Prawda, dinsdag. Eemenade heeft er Qm t^mer toe0^egd. dat wS?» zal plaatsvinden va? de studiepro- «md'inih»* un}vfrsiteiten, wel «u déze lm sland komen c Programma's, fpag. 3, »i'S*Ss™rde hnai- - lerooaen van een Khe'°SreVZd00r een Iaram' (pag. 11) uit Zeeland op pagi- ^2.4,5,7,9. tara-en buitenland op P3»!» 3,11.17. «P pagina 12 en 13. o en tv op pagina 16. r^oPwnomieoppagi. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Eén dag voordat op de gemeentehuizen in ons land de aanvraag-formulieren zullen klaarliggen voor de subsidie voor onderhoudskosten aan eigen huizen, zal de tweede kamer vanmiddag een spoeddebat over de uitwerking van de regeling houden. De interpellatie werd dinsdag aangevraagd door het DS'70-kamerlid mevrouw Van Veenendaal. Volgens DS'70 zal de uitwerking, waarvoor staatssecretaris Schaefer volkshuisves ting) heeft gekozen, leiden tot een grote chaos. AMSTERDAM Een 'verkeers bord' dat aan duidelijkheid wei nig te wensen overlaat ontdekte de fotograaf in het hoofdstedelij ke Vondelpark: in het deel, dat de afgelopen jaren als groot open lucht-hotel fungeerde staat nu dit bord met Engelse tekst, die de buitenlandse gasten duidelijk maakt, dat overnachten er niet meer bij is. Aanvankelijk zou er morgen (15 mei) een vast aantal formulieren wor- den verstrekt op de gemeentehuizen aan eigenaars-bewoners, die voor sub sidiëring van het opknappen van hun huis in aanmerking willen komen. Voor het krijgen van die formulieren gold het „wie het eerst komt. wie het eerst maalt", had de staatssecretaris verklaard. Van dat systeem wordt nu afgezien. Er worden meer formulieren klaar- STAATSSECRETARIS KONDIGT AAN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Glastra van Loon wil iedereen die nog een gevangenisstraf moet uitzitten van korter dan twee weken, de mogelijkheid bieden deze af te kopen voor 25,- per dag. Ook de langer gestraften zullen tegen betaling van in totaal 350,- veertien dagen van hun straftijd mogen aftrekken. De maatregel is bedoeld om de enorme achterstand bij de uitvoering van de vonnissen enigszins in te lopen. De .collectieve gratie" heeft betrek king op alle lopende vonnissen dat zijn vonnissen die niet onmid dellijk na de voorlopige hechtenis ten uitvoer worden gebracht die vóór of op 1 januari 1975 onher roepelijk zijn geworden. Wanneer de maatregel in zal gaan, is nog GLASTRA VAN LOON niet precies bekend. Staatssecreta ris Glastra vnn Loon wel eerst nog advies vragen aan de rechterlijke macht, wat ongeveer drie weken in beslag neemt. Hij schat dat onge veer 5000 mensen van het besluit zeilen profiteren: 1500 met een vonnis korter dan twee weken, en 3500 met een langere straf. Op een persconferentie verklaarde de bewindsman dinsdag dat de omzet ting in geldboetes niet zomaar een royaal gebaar van de overheid is. maar een noodmaatregel om de volstrekt onaanvaardbare achter stand in de uitvoering van vonnis sen te lijf te gaan. Op het ogenblik moeten gestraften gemiddeld tien tot elf maanden wachten voor zij een oproep krijgen om hun straf te komen uitzitten. De regering wil dit nu terugbrengen tot zeven a acht maanden. Oorzaak van de achterstand is het grote tekort aan personeel, gevolg van de in 1972 ingezette herstructu rering van het gevangeniswezen, en de langere gemiddelde straftijd die verrassenderwijs de laatste jaren Zie slot pagina 3 kolom 3) gelegd, maar de totale geldsom, die volkshuisvesting voor deze financiële steun opzij heeft gelegd (80 miljoen gulden) blijft onveranderd. Dat betekent dat bij het verstrek ken van ae subsidie ae volgorde van de aanvragen wordt aangehouden. Zo dra de 80 miljoen op papier is uitge geven aan de aanvragers, worden geen verzoeken meer in behandeling genomen. Volgens de regeling kan de helft van de onderhoudskosten door het rijk worden betaald, tot een maxi mum van f 3000 per woning. Verder behoeft men volgens het m:n- nisterie de formulieren beslist niet zelf op te ha'.en, men kan ook een buurman of familieliid vragen een formulier mee te nemen. Ook heef- het ministerie desgevraagd verklaard dat het niet nodig is dat bij het aanvragen eigendomspapieren worden overlegd. Rotterdam Rotterdam wil de bewoners van een eigen huis een gelijke kans geven bij de toekenning van de subsidie. Door middel van loting zullen de formulie-i ren aan de 'gelukkigen' worden tocge- j stuurd. De stad heeft ongeveer dui zend formulieren ter beschikking. De j belangstelling is echter vele malen J groter. Om te voorkomen, dat de mensen zich 's-ochtends vroeg voor het stad huis staan te verdringen, heeft de gemeente op het hoofdpostkantoor, de secretarieën van de deelgemeenten en de hulpsecretarieën een stembus neer gezet. De aanmeldingen gaan hierin en 's-avonds worden de 'uitverkorenen' getrokken. Binnen 24 uur krijgen zij het fel begeerde formulier thuisge stuurd. De gemeente vindt deze ma nier van to wij zing van de door het| ministerie uitgegeven subsidie- ge de meest acceptabele. WASHINGTON (AFP) Dp F-16 straaljager van General Dynamics, die de Verenigde staten willen verkopen aan de vier Europese landen die ge zamenlijk hun Starfighters willen vangen, gaat ruim zes miljoen dollar per vliegtuig kosten. Het Pentagon deelde dinsdag mee dat het Amerikaanse congres was inge licht over Amerikaanse voorstellen aan Nederland, België, Noorwegen en De nemarken om 348 toestellen aan te schaffen voor een totaal bedrag van 2.119 miljoen dollar, ofwel 6.08 mil joen dollar per vliegtuig. De Ameri kaanse luchtmacht besloot in januari' tot de aanschaf van de F-16. In januari verklaarde de Amerikaanse onderminister voor de luchtmacht, Shrontz, in Brussel dat de F-16 'zonder rekening te houden met inflatoire fac toren' mogelijk bijna zes miljoen dol lar zou gaan kosten. Dat bedrag was al een derde hoger dan het eerder vast gestelde streefbedrag van 4,6 miljoen dollar. De Franse vliegtuigfabriek sault heeft haar Mirages F1 M53, andere kandidaat voor de opvolging van de Starfig'nter, aangeboden voor rond 5.3 miljoen dollar. De Franse re gering beloofde in januari abnorma le prijsstijgingen, bijvoorbeeld ten ge volge van een scherpe inflatie, zelfs voor haar rekening te zullen nemen. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse ontwikkelingshulp voor Indone sië wordt voor het nieuwe Indonesi sche begrotingsjaar (1975/76) vermin derd. Drt is dinsdagavond na afloop van de tweedaagse conferentie van de Intergouvernementele Groep inzake Indonesië (IGGI) op een persconfe rentie meegedeeld. De vermindering van de Nederlandse hulp bedraagt ongeveer een kwart. DIT JAAR AL MET 4,2 PROCENT OMHOOG (Van onze redactie economie) DEN HAAG De ontwikkeling van het consumptieprijspeil is tot dusver niet gunstig. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn de prijzen al met 4,2 procent gestegen. In de laatste periode, waarover het CBS dinsdag de ontwikkeling bekendmaakte (half maar-half april) gingen de prijzen 1,2 procent omhoog. Het prijs indexcijfer liep dit jaar in totaal op van 149 tot 154,6 punten. Tekenend voor de tegenvallende I loopt. Deze vergelijking van twaalf ontwikkeling is dat de zogenaamde maandsgemiddelden (tussen mei '74- trendmatige prijsontwikkeling op- april '75 ten opzichte van mei '73-april '74) toont een stijging aan van 10 naar 10,2 procent. Bij vergelijking van het aprilcijfer 1974 met april 1975 komt een verschil van 10 procent naar voren. De tendens ligt dus tot dusver bo ven die van de prognose van net Centraal Plan Bureau, dat een con sumptieprijsstijging in dit jaar van 8,5 procent aangeeft (9.6 in 19741. De belangrijkste prijsstijgingen, die het CBS noteerde tussen half maart en half april was die voor kleding: 0,5 procent. Er wordt echter op gewezen dat ditmaal de index geheel betrek king heeft op het zomerpakket. De index van. maart had nog betrekking voor een deel op het winterpakket en voor een deel op het zomerpak ket. Verder werden prijsstijgingen waar genomen voor verse groenten en fruit, vlees, zuivelprodukten, onderhoud van woning, bloemen en planten, kraam- verpleging, vakantietarieven in binnen- en buitenland- auto's en briefport. De genoteerde dalingen traden onder meer op voor aardappelen, koffie en margarine. „AANTAL BEDRIJVEN ZAL MOETEN VERDWIJNEN" (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG „Ik kan niet ont kennen, en dat wil ik ook niet, dat er nogeen aantal akker bouwbedrijven zal moeten ver dwijnen. Hoe je het keert of draait, er is gewoon een aantal bedrijven waar men een deel van zijn arbeid niet in kwijt kan. Als je naar de Zeeuwse situatie kijkt, zie je dat de gemiddelde grootte van de zuivere akker bouwbedrijven 25 hectare is. Dat is te klein. Daar zit een stuk verborgen werkloosheid in. We zullen in ons beleid belangrijke accentverschuivingen moeten aanbrengen, die meer gericht moeten zijn op de ontwikkeling van het gezonde middenbedrijf". Dat zegt minister A. van der Stee van landbouw en visserij in een vraaggesprek dat wij met hem hadden over de situatie in de landbouw, met name in het zuidwestelijke kleigebied, Naar de mening van de bewinds man moet het beleid niet alleen ge richt zijn op het treffen van maatre gelen in de fiscale sfeer en op het terrein van de sociale verzekeringen. „Dat is niks nieuws. Op die terreinen moeten wijzigingen worden aange bracht. Maar het is vooral nodig in dei structuurpolitiek nieuwe accenten te leggen. Aan het middenbedrijf moei. door subsidies, via cultuurtechnische werken, via bijdragen voor verbete ring van bedrijfsgebouwen en al dat soort dingen, meer steun worden ge geven om het te kunnen laten mee gaan in een wat geleidelijker ontwik keling. Dat is geen revolutie. Het is wel essentieel. Als je de situatie in Zuidwest-Nederland bekijkt, dan kom je tot geen andere conclusie, dat zelfs al zou hel fiscale regime een stuk beter zijn. dat voor een aantal bedrij ven toch geen zoden aan de dijk zou zetten". „Er blijft een categorie waarvan je moet zeggen dat er geen toekomst meer in zit. Het klinkt cru en cynisch, maar als je het reëel bekijkt, kun je niet van de maatschappij verwachten dat iemand een inkomen gegaran deerd wordt als eigenlijk zijn maat schappelijke functie niet meer ge waardeerd wordt. Het kuipersam bacht is uitgestorven omdat er op een gegeven moment geen behoefte meer aan was. Je kunt dat niet helemaal vergelijken met het landbouwbedrijf, maar ik bedoel ermee dat je je niet helemaal kunt onttrekken aan noodza kelijke aanpassing. Dat mag natuur lijk niet a-sociaal gebeuren. Het moet in redelijkheid. Het stuit mij tegen de borst tegen een man van 50 te zeggen dat hij eruit moet. In bedrijfsbeëindi ging op termijn zijn voor die man mogelijkheden te scheppen" Omvang Op de vraag welke omvang het middenbedrijf moet hebben om ook, in de toekomst gezond te kunnen draaien, zegt ae minister: „In hecta res is dat moeilijk uit te drukken. Wel werken met standaardbedrijfseenhe-j den. Een man die op het ogenblik I werkt met 113 stanaaardbedrijfseen-l heden heeft volledige werkgelegen-! heid. Ik vind het moeilijk om expli ciet te stellen hoe groot het gemiddel de bedrijf moet zijn. Het gemiddelde1 dat zonder meer te stellen. Het moet geen slogan worden die een eigen leven gaat leiden". Volgens de bewindsman kan men. als men zich afvraagt op welke ma nier het beleid gevoerd moet worden, in wezen twee kanten op redeneren. ,Je kunt zeggen: „de boer is een zelfstandige ondernemer, en als alle ondernemersrisico's tegelijk komen, dan is dat zijn zaak". Je kunt ook de heel andere kant op redeneren en uitgaan van een gegarandeerd inko men. Als her hem heel goed gaat. moet hij ook wel een heel stuk van zijn inkomen afstaan. De boer word: dan eer. soort staatsambtenaar. Je kunt ook tussen die twee redenerin gen in gaan zitten. Dat hebben wij gesteld in de nota van augustus vorig jaar. We blijven van mening dat het inkomen van de boer in principe uit de markt moet komen. Maar als wer kelijk alles tegenzit, dan is er een hoop voor te zeggen met inkomen- Zie slot pagina 7 kolom 5 Hei t )jantlijn [enry Kissinger heeft er deze week op gewezen d^t de toeneming van het fferffd aantal 'atomaire mogend- heden' hij noemde met name India de kans op een conflict met kernwa pens vergroot. Geen nieuw probleem: al Jaren geleden hebben vooraanstaan de atoomgeleerden op de grote com plicaties van een dergelijke situatie gewezen, maar zolang die niet ln feite aanwezig was had men neiging om de gevaren weg te schuiven naar de toe komst. Sinds India echter over een atoomwapen beschikt, beheerst deze problematiek meer en meer de inter nationale discussies over ontwapening. Nu een Amerikaans minister van bui tenlandse zaken ln het openbaar dit onderwerp aan de orde heeft gesteld, wijst dat er op dat men zich ernstig zorgen begint te maken: men kan deze zaak niet langer meer wegwuiven naar de toekomst. De experts, die ln Genève onderhandelen over de ontwa pening, hebben voor dit nieuw-bereikte stadium een fraaie naam bedacht: het tweede nucleaire tijdperk Met her eerste wordt dan de periode bedoeld waarin alleen de Verenigde Staten en Sowjet-Rusland over atoomwapens be schikten, een betrekkelijk veilige si tuatie omdat toen sprake was van een atomair machtsevenwicht. Die periode is echter definitief voorbij. De bekende columnist James Heston heeft deze week in de Internatio nal Herald Tribune een aantal gege vens gepubliceerd, afkomstig van de leider van de Amerikaanse delegatie in Genève, Fred C. Ikle. Deze deskun dige heeft berekend dat er binnen twintig jaar genoeg splijtbaar materi aal over de hele wereld verdeeld zal zijn om er rond twintigduizend atoom bommen van te maken. Voor Ikle is nu niet alleen de vraag aan de orde hoe een stelsel kan worden opgezet om regeringen en on dernemingen te con troleren, maar ook hoe voorkomen moet worden dat dit materiaal in han den komt van bijvoorbeeld politieke fanatici en misdadigers. Tussen sta ten kan men regels opstellen en kan men rekening houden met bepaalde verwachtingen. Vóórdat een regering tot een atomaire aanval beslui-, zal zij immers overwegen wat daarop het ant woord zal zijn. Alleen al de mogelijke afschrikking van dit antwoord kan de bewuste regering verhinderen om al* eerste atoomwapens te gebruiken. Maar dit systeem van evenwicht be staat niet wanneer (bijvoorbeeld) vast besloten maar tevens wanhopige lie den uit vluchtelingenkampen met een atoombom zouden gaan werken. De verwarring na een dergelijke aanval zou enorm groot zijn: er zou onzeker heid bestaan over de vraag of er wel licht tóch een andere staat in het ge ding is, een onzekerheid die weer tot verkeerde beslissingen aanleiding kan geven met alle gevolgen vandien, in het ergste geval een atomair wereld conflict. Maar ook indien het zover niet zou komen kunnen er onhoudba re situaties ontstaan: bijvoorbeeld chantage met behulp van atoomwa pens. Gijzelingszaken van de afgelo pen jaren hebben aangetoond dat po litieke desperado's slechts één ethiek kennen: die van hun eigen gelijk. Ikle heeft er in het hier geciteerde betoog op gewezen dat drievijfde van de huidige wereldbevolking nog niet was geboren toen de eerste kern explosie plaats greep. Er is een gene ratie opgegroeid die heeft leren leven met de bom. het is een deel van het. bestaan geworden, zij het zodanig dat 'men er het grootste deel van de tijd niet aan denkt'. Helemaal waar is dat naar ons gevoel niet: in West-Europa wordt herhaaldelijk geprotesteerd te gen de ontwikkeling van me: name kerncentrales. Wel is echter de grote hausse in anti-atoombomdemonstra ties voorbij: het is al bijna twintig jaar geleden dat in Engeland de grote protestmarsen begonnen naar het Brit se atoomcentrum Aldermaston. In die tijd ook werd het anti-atoombom-sym- dooI ontworpen: de Engelse ontwer per Gerald Holton kwam er mee voor de dag in 1958. De vraag is overigens of men moet terugverlangen naar der gelijke demonstraties: te -.-aak zijn het machteloze uitingen die weinig effect sorteren in de politieke machtscen tra. Men zou Ln het tweede nucleaire tijdperk op een andere manier met. de bom dienen te leven: bewuster en voortdurend rekening houdend met haar aanwezigheid. Dit tweede tijd perk vergt vooral internationale sa menwerking. tussen staten, tussen be drijven, tussen burgers. Het eist ver zaking van nationale hoogmoed op al lerlei gebied. Meer aan ooit moet worden gepoogd internationale orga nisaties EEG. NAVO, om er enkele te noemen beter geschikt te maken om de haast onmeetbare eisen van het tweede atoomtijdperk aan te kunnen. Misschien wijzen de opmerkingen van Kissinger er op dat men in de inter nationale politiek zch scherper van deze eisen bewust gaat worden. BRUSSEL (ANP) Het Belgische sociaal-economisch kernkabinet" heeft besloten de Belgische economie een injectie te geven van 700 miljoen gulden- Het is een maatregel in het kader van de werkloosheidsbestrij ding. Het parlement zal goedkeuring wor den gevraagd de leningsmogelijkheden van de Belgische spoorwegen met 559 miljoen gulden te verhogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1