PROVINCIALE ZE EU ECO PZC WwO KABINET PRAAT DINSDAG VERDER OVER DE V.A.D. Ford komt naar Europa Nieuwe scheepvaartlijn verdubbelt containervervoer via Vlissingen Al een voorlopig akkoord op tafel? stwsa?- MASSAAL PROTEST VAN PORTUGESE SOCIALISTEN vandaag in ie krant Dit in TUSSEN SLOEHAVEN EN HAVENS IN GROOT-BRITTANNIË: 218e jaargang no. 104 Zaterdag 3 mei 1975 m btocteotho» iv rtrt. (f s Bbek kaiif'.* iVsn onze parlementaire redacteur) DES HAAG Het kabinet is tot tegen één uur vannacht bezig gcTEföt een oplossing te zoeken voor de problemen die zijn gere- n?n rond de invoering van de vermogensaanwasdeling (vad). pjnofap aanstaande wordt het beraad voortgezet. Naar verluidt U» er vannacht bij de beëindiging van het beraad een voorlopig jüoord op tafel. Uit het feit dat minister Lubbers van econo- nische zaken, die vandaag met vakantie zou gaan, dinsdag ook zeer van de partij is, werd echter afgeleid dat mogelijk toch niet alle problemen zijn opgelost. Eerder op de avond had premier Den Uyl na een urenlange 'eerste ronde' in de ministerraad verklaard, dat er 'reëele mogelijkheden' en'flink knellende geschilpunten' waren. Trijdasmorcen was enig: optimisme ontslaan nadat donderdagnacht KVP- minisler Lubbers (economische za te) en ARP-minister Boersma (so- riale zaken) met de overige christen democratische ministers en fractielei- «rs hadden vergaderd en tot een, niet ader aangeduide, overeenkomst wa ren gekomen. Begin eze week had Labbers ernstige bezwaren gemaakt tegen het hoofdstuk van de nog te pu bliceren nota inkomensbeleid van Boersma, waarin o.a. de vad en de nonnen die gaan gelden voor liet vast stellen van de overwinsten van bedrij ven, waaruit de winstdeling moet wor den gefinancierd. Den Uyl zei gisteravond dat het zeer moeilijk is om te bepalen welk deel van de winst als af te romen overwinst moet worden beschouwd. „Er zijn daarvoor tientallen mogelijk heden. die nog veel nadere studie vragen". De minister van economische zaken wilde de invoering van de VAD koppelen aan een strakker loonbeleid van het kabinet. Dat is volgens l)em onmisbaar naast een krachtig prijsbe leid. MEI-BEGIN JUNI ml WASHINGTON (R.TR, UPI, DPA) - President Ford komt eind mei naar Europa. Hij gaat eerst naar Brussel waar hij op 29 en 30 mei en topbijeenkomst Tan de NAVO-landen zal bijwó nen. Daarn& gaat hij naar Ma and voor overleg met de Spaan se leiders op 31 mei en 1 juni. Van Madrid gaat de reis naar Salzburg. Op 1 en 2 juni zal hij daar van gedachten wisselen met president Sadat van Egyp te en de Oostenrijkse kanselier Nieuws uit Zeeland op pa- ^2,4, 5, 6, 7, 9, 11. Binnen- en buitenland op Pagina 3,13,29. Sport op pagina 25. Radio en tv op pagina 27. Beurs en economie op pagi- zaterdagkrant Voor de mterview-serie mer sprak Willem van nnm met de heer H. C. van der Maas in Kats, vo rig jaar nog een van de °oeremcticuoerders, nu z Uf ',uurs!'d van de W'Ucn 19 Vierendertig scho lieren uit alle. delen van net land maakten op uit nodiging vai, de G PD «•aarbii ook de Provinci- nn„ V'?™ Courant is "ingesloten, een reis van ,door Oost- en n '^nd™e! het feit dat 7111 dertig jaar gele- |!1 MM bevrijd. Ook 3 feeuuse jongeren maak- hïï, I mee en venen kun indrukken weer. rfv ,crslaVBever Ton rZ i1fe"!ra schreef over deze Stom Warren;- Kerken: Prentenboek. Bruno Kreisky. Op Salzburg volgt Rome waar hij op 3 juni besprekingen zal voeren met president Giovanni Leone van Italië en de Italiaanse premier Aldo Moro. Aan het opoverleg in NAVO-verband, waar Frankrijk tegen is. zal de Franse president Giscard d'Estaing niet deel nemen. Wel zal er een Franse afvaar diging naar Brussel komen. Behalve Frankrijk hebben ook andere NAVO- landen bezwaren gemaakt tegen het Amerikaanse plan om van de jaarlijk se voorjaarsbijeenkomst van de NAVO- ministers van buitenlandse zaken een topconferentie te maken. Bij deze lan den zijn Canada en Nederland. Zij stel den dat er nog geen jaar geleden in Brussel een topconferentie van de NAVO-landen is gehouden en dat er geen behoefte bestaat aan een nieuwe topbijeenkomst. Het Witte Huis liet weten dat Ford met de Egyptische president Sadal overleg zal plegen over Tcwesties van wederzijds belang en de mogelijkhe den om de betrekkingen tussen beide landen verder te versterken'. De Ame rikaanse president zou opnieuw alles, in het werk willen stellen om tot vre de in het Midden-Oosten te komen. Van diplomatieke zijde in Washington; is meegedeeld dat Ford ook nog een onderhoud zal hebben met premier Rabin van Israël. Dit is echter nog niet door het Witte Huis. bevestigd. De kritiek van Lubbers kwam nogal onverwacht. Dat erkende vrijdagavond ook Den Uyl. Overleg in kleine kring in het begin van deze week had niet het gewenste resultaat. De premier wilde op zijn persconferentie niet aan geven avaar nu precies de knelpunten liggen en welke kampen nu eigenlijk nog tegenover elkaar staan. Uit woor den van minister Boersma van don derdagnacht zou kunnen worden opge maakt dat de christen-democraten in gesloten front het Catshuis zijn bin nengestapt. Fractieleider Andriessen zei vrijdagmorgen dat de KVP wat water in de wijn had Als dat compromis inderdaad tot stand gekomen is. kan de stroefheid waarmee de oplossing op zich laat wachten te wijten zijn aan verzet uit het progressieve kamp. waar linkse ministers mogelijk niet akkoord kun nen gaan met de afgezwakte VAD zoals Boersma die na donderdagnacht in de nota wil hebben. Den Uyl be klemtoonde vrijdag dat de VAD een zeer gecompliceerd vraagstuk is. Hij wees op de moeite van met name de Deense en Duitse regeringen om een VAD-regeling in te voeren. Het ont werp is in die landen al veel verder dan bij ons. Als geruststellende ontwikkeling wordt gezien dat minister Van Agt (KVP-vice-premier) vrijdagmiddag het resultaat van liet gesprek in het kabi netsberaad niet heeft afgewacht en met onderwijsminister Van Kemenade naar de West vertrok. ..Wij hebben afgewogen of dat wel kon, maar ui teindelijk kwamen wij tot het oordeel dat zijn reis door kon gaan", aldus Den Uyl. Een marathon-vergadering in de nacht was niet mogelijk, omdat Den Uyl met vijf ministers onder wie Lubbers vanochtend om kwart over acht op Schiphol moet zijn. Om tien uur begint in Brussel het gesprek tussen een Belgische en een Neder landse ministeriële delegatie over de opvolging var. de Starfighter. LISSABON: Een van de pantserwagens die op het Rossioplein was opgesteld voordat de demonstratie begon. NA INCIDENTEN OP 1 MEI: LISSABON (UPI) Ruim 30.000 Portugese socialisten gin gen vrijdagavoiid in Lissabon de straat op om 'weg met de dicta tuur' te schreeuwen en te eisen dat de regering rekening houdt met verkiezingsuitslagen en de vakbeweging niet aan zich trekt. Het leger had pantserwagens en soldaten in het stadscentrum opgesteld, maar het kwam, al thans in het begin, niet tot on geregeldheden. De demonstratie, was een reactie op de gebeurtenissen van 1 mei, toen de socialistische leider Soares de toegang werd geweigerd tot het stadion waar een massabijeenkomst werd gehouden van de door de communisten over heerste intersindicale vakbondsfedera tie. Toen de socialisten er tenslotte in geslaagd waren het stadion binnen de dringen, ontstond algemene verwar- Belgische Mirage in West-Duitsland verongelukt MINSTENS 7 DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK BONN Een vliegtuigongeluk hij de stad Vechta in Wesf-Duitsland heeft zeker zeven mensenlevens geëist Een Belgische Mirage stortte neer op een dichtbewoonde wijk van de stad. Daarbij werden twee huizen volledig vernield, zeven huizen liepen ernstige schade op en 30rfhuizen werden licht beschadigd. Uit reddingsacties, die door leger. Rode Kruis en brandweer werden uit gevoerd. werden de lijken van zeven personen, onder wie vijf kinderen, geborgen. Tot de omgekomenen be hoort ook de piloot van het vliegtuig. Twee kinderen worden vermist en 19 bewoners raakten zeer ernstig ge wond. Het ongeluk deed zicb omstreeks half vier voor. Met vier andere Mira ges was het Belgische toestel opgeste gen van een militair vliegveld in de buurt van Oldenburg. Boven Vechta verloor het toestel aan hoogte. Oogge tuigen menen dat het met een andere Mirage in botsing was gekomen. De rins. De communisten jouwden de socialisten uit en premier Goncalves moest zijn redevoering afbreken. Jn een poging om de situatie stoom af te blazen belegden premier Vasco Goncalves en president Da Costa Go- mes vrijdag - dringende besprekingen met minister zonder portefeuille Soa- j res. Ook de ministerraad werd in bijzondere vergadering bijeengeroe-1 en. Bij de socialistische betogers sloten I zich vrijdagavond aanhangers aan I van de andere partij die de recente, verkiezingen won. de volksdemocraten (PPD). Uit luidsprekerauto's klonk de waarschuwing: 'de socialistische partij zal niet de totstandkoming van een nieuwe dictatuur in dit land gedogen' en "het volk heeft gekozen, de socialis- en hebben gewonnen. Wij willen een gesprek met de raad van de revolu- In de Noorö-Pomigese stad Oporto namen tienduizenden socialisten deel aan een soortgelijke manifestatie als in Lissabon Politieke waarnemers voorzien een crisis die het bestaan van de huidige, door de militairen gevormde coalitie regering. zou kunnen bedreigen. iWf A?*- het vliegtuig neer- piloot zou nog moeite hebben gedaan I slaagd. De reddingswerkzaamheden j om het bewoonde gebied te ontwij werden ernstig belemmerd door j ken. maar is daar niet meer in ge- nieuwsgierig publiek. DEENSE TANKER REDT 3000 MENSEN KOPENHAGEN UPIDe Deen se tanker Clara Maersfc heeft vrij dagavond naar Kopenhagen ge seind dat hij ter hoogte van de Zuïdvietnamesc kust 3000 vluchte lingen heeft opgepikt van een zin kend schip. Een woordvoerder van de A. P. Möller Scheepvaartmaatschappij zei dat de kapitein van de tank boot. Anton Hansen, in een ondui delijke boodschap had meegedeeld dat hij met de vluchtelingen op weg was naar de dichtsbij gelegen haven, omdat hij voor de vluchte lingen water noch eten aan boord heeft. EERSTE SCHIP KOMT WOENSDAG VLISSINGEN Vrijdagmor gen is het definitieve besluit ge vallen voor het openen van een nieuwe containerlijn tussen Vlissingen en havens in Groot- Britannië. Het ligt in de bedoe ling om na een proefperiode het aantal met deze scheepvaartlijn naar en van Vlissingen vervoer de containers op te voeren tot rond 20.000 stuks per jaar. Dat aantal betekent ruim een ver dubbeling van de huidige hoe veelheid (15.000) behandelde containers. Het nieuwe lading aanbod wordt verwerkt door de NV Haven van Vlissingen via de containerterminal aan de Sloe- kade in Vlissingen-Oost. Het eerste schip van de nieuwe con tainerlijn arriveert woensdag 7 mei vanuit Ipswich in Vlissingen. Directeur C. Oreel van de NV Haven van Vlissingen zei vrijdag nog geen toestemming van deze belangrijke op drachtgever te hebben gekregen om de naam van de onderneming een scheepvaartmaatschappij te onthullen. Ook over herkomst en uiteindelijke bestemming van de containers kon hij nog geen 'details' geven. De havendi recteur kon wel meedelen dat het streven er op is gericht om het aantal containerschepen van deze lijn, dat Vlissingen aandoet te brengen op drie per week. De heer Oreel heeft al eerder, tijdens de excursie van de Vlissingse gemeen teraad op 17 april, gewag gemaakt over onderhandelingen over een belang rijke uitbreiding van het ladingpak ket van het havenbedrijf. Evenals tijdens deze excursie rekende directeur Oreel vrijdag voor dat de nieuwe activiteiten neerkomen op een toename van de te verwerken lading met ruim 200.000 ton. In vergelijking met de totaal over 1974 door de NV in de Vlissingse havens verwerkte la ding. ruim 800.000 ton. levert de nieu we containerlijn een toename van het ladingpakket met ruim een kwart op. De havendirectie kan in dit stadium nog niet overzien of en met welke aantallen het personeelsbestand in verband met de sterke toename van het containeraanbod moet worden uit- gebreiö- De heer Oreel zei het overigens niet uitgesloten te achten, dat een niet onbelangrijk percentage van de met de nieuwe lijn aan en af te voeren containers in Vlissingen met stukgoed zullen worden beladen. Voor dit ar beidsintensief wers zou een niet on aanzienlijk aantal nieuwe werknemers moeien worden aangetrokken. Het beladen en weer leegmaken van de containers, die nu via Vlissingen worden verscheept, gebeurt vrijwel Personeel De NV Haven van Vlissingen - telde eind 1974 ruim tweehonderd werkne mers- Al eerder werd aangekondigd dat "net personeelsbestand in verband j met een algemene groei van de activi-1 teiten in ae loop van dit jaar op ongeveer 250 man zai worden ge bracht. De havendirecteur wees er vrijdag op, j dat de nu bekend geworden belangrij ke uitbreiding van het ladingaanbod j een doelmatiger gebruik van de nieuwe havenoutillage in Missingen-Oost mo- j gelijk maakt. Het is bovendien niet uitgesloten da: aan de nog steeds groeiende terrein en opslagruimte van de NV de Sloe- haven opnieuw uitbreiding zal moeten worden gegeven. Vorig jaar werd door het bedrijf via' een erfpachiovereenkomst met het ha venschap rond de vijftien hectare aan| de eigen terreinen in Vlissingen-Oost toegevoegd. Voorts is optie genomen op nog eens een terrein van dezelfde i grootte. Nieuwe en aanzienlijke uitbreidingen j van de activiteiten van de NV Haven in een nabije of verdere toekomst zijn niet. uitgesloten ender meer- om dat de vennootschap een aandeel 1 hoopt te krijgen in het containerver voer naar en van Zuidafrikaanse ha vens. aie nu ook op deze moderne wijze van zeetransport overschake- i 3en. Naast uitbreiding van de terreinen I wordt ook de opslagruimte bij de containerterminal regelmatig uitge breid. Zo werd nog eind maart een derde loods met een oppervlakte van 5000 vierkante trieter in gebruik geno-1 men. De heer Oreel maakte vrijdagmorgen voor het eerst melding van de nieuwe containerlijn tijdens de ontvangst van de Australische ambassadeur in Ne derland, mr. F. .1. Blakeney. op het Vlissingse stadhuis- De havendirecteur sprak daarbij van een "belangrijke dag in het bestaan van de NV 'De Australische ambassadeur bracht vrij dag een werkbezoek aan de NV Ha ven van Missingen. Een andere dood dan 't lood ij. Tenderen op een oorlog»- v'tW N- begraafplaat met oen Ih'-fcAi tuiltje bloemen in de hand: het beeld van de meidagen In Nederland, een beeld dat I 7J ontroert. Vermoedelijk om vatten de kinderen niet eens de diepe zin van hun gebaar. doen eenvoudig wat volwassenen van hen vragen. Dat is niet zo erg: ook ouderen verrichten vaak symbolische handelingen zonder dat zij er zich van bewust zijn aan te sluiten bij eeuwen oude riten. De viering van het r.leuwe jaar met klokgelui en vuurpijlen om slecht één voorbeeld te noemen is het oproepen van het begin der we reld. de viering van de schepping, zo heeft Mircea Ei iade uiteengezet, op de nieuwjaarsdag wordt het begin van het nieuwe leven gevierd. Kinderen die bloemen leggen op het graf van hun onbekende en jaren geleden ge sneuvelde soldaten, maken een onbe wust gebaar van dankbaarheid: mis schien zouden zij er niet eens zijn geweest ais deze mannen nie; toen op da', bepaalde uur waren gevallen. Zij hebben in dit land. in Europa, een nieuw begin mogelijk gemaakt. Enkele jaren geleden heeft onze me dewerker Emile Buysse in deze krant het sombere verhaal verteld over het oorlogsmonument dat de Duitse tekenares en beeldhouwster Küthe Koliwitz na de eerste wereld oorlog maakte voor het soldatenkerk- hof in België, waar haar zoon was be graven. Een verhaal over onverschil ligheid en zinloosheid. Zij was zeven enveertig toen in 1914 de oorlog uit brak. een vrouw met een diep inner lijk verzet tegen de agressie van haar land en tegen de oorlog. „Europa of fert als eertijds Rome het schoonste, het, kostbaarste, maar niemand is dat offer waard", schreef zij in die dagen in haar dagboek. Haar zoon Peter achttien jaar oud haastte zich niet temin om ais velen van zijn dagen dienst te nemen als vrij williger in het keizerlijke leger. Drie maanden later was hij in Vlaanderen gesneuveld. Kathe Koliwitz is dit verlies nooit Ie boven gekomen. Zij ontwierp een mo nument. een symbool zowel voor haar generatie als voor die van haar zoon. Zij beeldde een treurend ouderpaar uit. daarmee zich zelf gestalte gevend, samen met haar man. de arts Karl Koliwitz, armendokter in Berlijn. In 1932 werd het monument geplaatst In Esen. in de LJzerstreek. maar in 1955 vond de Westduitse regering het on derhoud van al die kleine begraaf plaatsen uit de eerste wereldoorlog te duur. Wat over was van de Duitse jeugd uit 1914 werd in plastic ver pakt en bijeen gebracht op enkele cen trale plaatsen. Ook de beelden van Kathe Koliwitz werden verplaatst. In 1914 gingen jonge soldaten weliswaar zingend voor hurt land en keizer naar het front en bloedden er dood. maar slechts een half mensenleven later had de regering van hun land er geen geld middelen meer voor over om de oor spronkelijke begraafplaatsen te hand haven. Wie dat in 1914 zou hebben voorspeld zou een woedende menigte op zijn dak hebben gekregen. Met de herinnering aan dit verhaal lijkt het ons zinvol jongeren zo vroeg mogelijk te betrekken bij de herdenking der gevallenen, namelijk om ons en komende generari.es voor onverschilligheid te behoeden. De gra ven der gevallenen, verspreid over het hele land. zijn er niet voor niets: ze herinneren er aan dat mensen bereid waren om tot het uiterste te gaan toen fundamentele waarden in het geding waren. Dat vreemdelingen bereid wa ren om net land van een -.Teemde be zetting te bevrijden en dat velen hun ner hier sneuvelden. Om één cijfer te noemen: in 1944 -.iel in de slag om de Scheldemonding Zeeland bijna achten twintigdi i izend man. Eisenhower, die dit getal in zijn me moires vermeld, voegt er aan toe: „Ter vergelijking: op Sicilië verloren we vijfentwintigduizend man. In 1942 dichtte de verzetstrijder Jaap Sickenga kort voor zijn dood: „Ons bedreigt 'n andere dood dan 't lood. Onverschilligheid: wie daaraan lijdt, sterft voor zijn tijd". Woorden die ons manen om de herdenking der geval lenen ernstig te nemen. Gelukkig dat er in ons land nog geen onverschillig heid bestaat tegenover die ene avond in het jaar. Zodra we de vierde mei niet meer in ons bestaan zouden opne men zou dót namelijk in meer dan één opzicht een 'andere dood dan 't lood' betekenen. fitotlijn MARGARINE GOEDKOPER DEN HAAG {ANP, De prijs af fa- brick van margarine is deze week verlaagd met drie cent per pakje van 250 gram. Voor halvarine is de prijs verlaging anderhalve cent, in de prak tijk dus deels een en deels twee cent. De bond van margarinefabrikanten heeft, na overleg met het ministerie van economische zaken besloten tot deze prijsverlaging, na de dakr.g van grondstoffenprijzen op de wereld markt. De winkeliers mogen, zelf bepa ien. in welke mate en hoe vlug of langzaam zij deze verlaging van de prijs af fabriek aan hun klanten door geven. Dtt zal mede kunnen afbangen van de bij ce winkelier aanwezige voorrraden. Sinds het begin van dit jaar is de prijs af fabriek van marga rine en halvarine nu vier keer ver laagd. die van margarine met in ?o- taal I DIE VAN HALVARINE MET 0 oen; per pakje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1