als een speld niet helpt, zullen we het met een spijker moeten doen" 17 HUBRECHT CORNELIS VAN DER MAAS: «SötSssaren daar probe- „TBOAC 3 MB "7J RROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Maar er zijn anderen die dat ook kunnen, en op grond van boerensolidariteit misschien met wat andere woorden hetzelfde bereikt hadden." domme hyena's Tien jaar geleden werd Huib van der Maas als voorzitter van de Plattelands- jongeren Gemeenschap Zeeland geïn terviewd voor het boek "Van nabij en verre', dat verscheen ter gelegenheid van het aftreden van ZLM-voorzitter ir. M. A. Geuze. Huib van der Maas toen: een jonge boer. die de toekomst vol vertrouwen tegemoet zag. Wat zou hij de schrijver vap dat boek nu zeggen? Bedachtzaam formulerend: ..Dat zoge naamde groene front, daar komt in de praktijk niets van terecht. Ik zou de boeren oproepen om meer solidair met elkaar te zijn. Ze moeten zich bewust worden, dat ze met dat onderlinge gekisse bis niks bereiken. Ik geloof, dat gebrek aan solidariteit onze grote zwakte is. Ik denk wel eens: jongens, jongens, wat zijn jullie domme hyena's, als boeren onder elkaar. Ze slachten mekaar af. Uit wat voor overwegingen dan ook; Meestal om dat ze vermeende belangentegenstellingen zien en de drogreden aanvoeren, dat we eikaars concurrenten zijn; dat we elkaar wel 's kunnen opkopen." „Het zuidwesten is in de landelijke organi saties het meest agressief. Maar we zitten ar vrij geïsoleerd. We worden door de rest niet gesteund. Als de boeren in dè IJssel- meerpolders twee jaar geleden een arbeids inkomen van 60.000 hadden, en nu nog 50.000, dan hoor je alleen maar: „de kosten lopen uit de hand." En verder niks. Maar zij zitten nog steeds aan de plus kant. Zij houden nog genoeg over om normaal te kunnen draaien. Wij duiken naar de negatieve kant. Maar we krijgen gewoon geen steun. Nou wijs ik niet beschuldigend naar de IJsselmeerpolders. Want; wat deden wij zo'n zeven jaar gele den, toen de Groningse boeren op de straat stonden? Weet je wat we zeiden?: „Ja, Groningen. Maar d-al is hun eigen schuld, hoor. In het zuidwesten hebben we ons aangepast. Maar zij moeten zo nodig de hereboer blijven spelen." Wij hebben ze ook gewoon laten stikken." kauwgombal Slok koffie. „We zaten laatst aan de bor reltafel, toen er iemand tegen me zei: „Huib, ik zeg niet dat je ongelijk hebt, maar je doet het fout. Als je werkelijk wilt waarmaken wat je zegt, dan brandt je vlam veel te hard, en ben je zo opgebrand. Het is soms net of je tegen een kauwgom bal oploopt. Het geeft wel een eind mee. maar dan krijg je weer een dreun terug." Toen heb ik daarop geantwoord: „Je hebt misschien gelijk. Maar ik doe het ook niet voor lang. omdat we als we ergens eenmaal zitten te lang blijven zitten." Je kunt niet altijd maar drukken. Dat houdt geen mens vol. Dat berekent, dat ik dit werk maar een jaar of twee blijf doen. Daarna moeten we weer een verse vlam hebben." Wie zou de beste minister van landbouw zijn? „Ik wil eerst dit even kwijt: dat gescheld op Van der Stee. daar ben ik het niet mee eens. Je moet niet vergeten, dat een minis ter van landbouw in Nederland, minister is van landbouw én van voedselvoorzie ning. Dus hij heeft twee verantwoordelijk heden: de belangen van de boeren en die van de consumenten. Het is een denkfout van ons boeren, dat we altijd zeggen- „de minister moet voor ons zorgen". Welnee, we motten voor ons zelf zorgen." „Ik heb geen flauw idee, wie op dit moment de beste minister zou zijn. Het maakt me met zoveel uit. We moeten hem zien als een zakelijke opponent, waar-we onze zaken moeten aankaar.en Maar meer ook met Je zult mij ook niet horen roepen, dat Zijlstra. Knottnerus of weet ik veel wie van onze voormannen, maar mi nister van landbouw zou moeten worden. Als een dergelijke boerenvoorman minister van landbouw is. alleen om onze belangen te verdedigen, dan krijgt hij het grootste gelazer, met welke regering dan ook. De belangen van de consument zouden in het gedrang komen." zweven Op welke partij moeten de boeren stem men, om uit de problemen te raken? „Ik heb geen advies om op een bepaalde partij te stemmen. Dat wil overigens niet zeggen, dat het bemoeien met politiek je niet kan helpen bij het behartigen van je belangen. De Duitsers, die hebben het aardig gelapt. Want daar heb je twee grote blokken. Links en rechts. De boeren hebben daar nogal wat invloed. En in Frankrijk en Engeland ook. Wij hebben dat nooit gekend, omdat we hier teveel partijen hebben. Ik zie hier geen enkele partij zitten, die het duidelijk opneemt voor het boerenbelang. Ze zweven er alle maal wat omheen," Van der Maas is zelf lid van de VVD. „Dat zou dan in moeten houden, dat ik in een bepaald vakje pas. Maar och, politieke keuze is ook een kwestie van. afstre- pen. Zo van: dat doe ik niet, datv niet en dat niet..." Als we het rapport van de Telderstichting (de liberale wetenschappelijke instelling) over de landbouwsituatie goed hebben be grepen, vindt de VVD de partij die het in de advertenties toch altijd zo goed meent met de kleine zelfstandigen dat de kleinere boeren maar moeten verdwij nen. Dat hebben we inderdaad goed begrepen, zegt Huib van der Maas. „Dat hele rapport slaat als een tang op een varken. Ze zeggen, dat de slechtste maar moeten „fvallen, zodat de beste overblijven. Dat betekent dus schaalvergroting. Maar daar schieten we niets mee op. Ze zitten ge woon fout door dit te propageren. De sociale aspecten hebben ze volledig over net hoofd gezien. En als je hun ideeën in de praktijk brengt, komen we nog niks verder. Want ais je verlies lijdt met een bedrijf van dertig hectare, heb je ook armoe op een groter bedrijf. Eerst de prijzen verhogen, dan pas kim je aan de structuren gaan denken." sliert blik Natuurbeschermers en boeren kijken elk aar niet altijd even lief aan. Vaak verde digen zij tegenstrijdige belangen. Eind ja nuari van dit Jaar bleek Van der Maas tijdens een hoorzitting over de aanleg van een bovengrondse hoogspanningsleiding op Noord-Beveland echter zeer begaan met het landschap. Ruiterlijk erkent hij: „Dat is een stukje tactiek geweest. Het verlies aan landbouw grond was voor ons het belangrijkste argument om tegen de plannen te protes teren. Maar of het helemaal ongemeend was. dat is punt twee. Wij boeren hoofdza kelijk bij de Zandkreekdam. Ik vind het een verarming van het landschap waar ik woon en werk, dat daar vijftien uur per dag een sliert blik voorbij schiet. En ik vind het ook een verarming, als je ;egen die rolpalen moet staan aankijken. Het is niet zo. dat een boer denkt: „wat kan mij het verrekken." Als ik in de bieten sta. geniet ik van da; stuk natuur. Wij bekij ken ook een eendenest. En als de jonge eendjes in de sloot zwemmen, staan wij daar ook wel 's bij stil. He: wordt wei eens overdreven, da: we het alleen maar materieel bekijken. Dat is namelijk n:et waar. Er zijn zat boeren die hun best doen om het landschap wat te stofferen. Nou. dat doen ze niet uit materiële over wegingen, wantzoiets kost geld." dreigementen Van der Maas is sterk in het lanceren van dreigementen. Op de hoorzitting over de 150 kV-leiding in Colijnsplaat riep hij tegen de leden van de commissie elektrici teitswerken: „Wij zullen ons tot het uiter ste verzetten. Wat dat 'uiterste* betekent, ik laat het graag aan u over om dat te taxeren. Wij zien vooralsnog aan dat 'ui terste' geen grenzen". Gespierde taal. waar over Van der Maas' partijgenoot gedepu- TEKST: WILLEM J. VAN DAM FOTO: WIM RIEMENS teerde mr. J. F. G. Schlingemann zich nogal boos heeft gemaakt. Van der Maas verontwaardigd: ,Jk heb destijds eens tegen een van je collega's gezegd: „waar haalt zon man de pretentie vandaan". Het kwam bij mij over als: .hoe .tomen die boeren aan de onbeschaamd heid om te protesteren". Zeer autoritair. De verdeeldheid van ons betekent, dat andere partijen of dat nou de overheid is, de PZEM of een ander goed georgani seerd lichaam, zoals Brussel met duizen den ambtenaren met hun doordachte plannen tegenover een uiteengerafeld front komen te staan. En daar maakt de tegen partij dankbaar gebruik van. En als de boeren elkaar dan een keer gevonden hebben, zoals bij die protesten tegen de hoogspanningsleiding, wordt Schlingemann boos. En dan constateer ik gewoon: ,hü begrijpt er niks van. En het is nota bene een gewezen boerenvoorman." sputteren Van der Maas is een van de boeren die vindt dat de eisen van de landbouw des noods maar door een blokkade van suiker moeten worden afgedwongen. Is da: nou eerlijk. Duizenden hebben de afgelopen herfst in de blubber voor de boeren staan ploeteren. Straks krijgen die zelfde mensen misschien geen suiker meer. Van der Maas. .„Als die suikerblokkade er komt. houdt dat in. dat de consumenten meer moeten betalen. Meer niet. We blok keren een produkt. dat gemist kan wor den. Ik bedoel: we hongeren geen bevol king uit. Een dergelijke actie zal zo bege leid moeten worder.. da: de consumer:- misschien wel wat zal sputteren, maar dat hij toch begrip krijgt voor het waar om—" „Ik heb het idee. dat de problemen van de landbouw meer bij de consument zijn gaan leven. We hebben een stichting public- relations. Men vond het daar bijzonder onjuist, dat de boeren de weg op gingen. Maar het wonderlijke feit is. dat het de publieke opinie in z'n algemeenheid gun stig beïnvloed heeft. De gemiddelde Neder lander heeft toen gedacht van: „nou, als ze dit doen, dan zal het echt wel slecht gaan." Slok bier. .Men heeft altijd gedacht: „die landbouw blijft toch wel." Ik geloof, dat dat onze handicap is. De boeren zijn er door de hele geschiedenis heen gebleven. Maar nu hangt de toekomst aan een zijden draadje. Als er niet snel iets ge beurt. krijg je een verpaupering van de boerenstand. Dat bestaan wordt wel ge rekt, hoor. Ik zeg niet, dat binnen vier of vijf jaar alle boerderijen leegstaan. Maar het zal langzaam maar zeker achteruit gaan." uit weelde Wanneer stoppen de boeren nou 's met dat geklaag? „Boeren klagen altijd, hè? Ja. ja. Da: is nog een keer waar ook. We hebben vee', te veel geklaagd. Daarom zijn we nu onge loofwaardig geworden. Een boer kankert altijd. Ook als he: goed gaa:. Er is steeds wel wat. Op een akkerbouwbedrijf heb je vijf of zes verschillende gewassen. Als vier produkt en goud opbrachten, en eer.:;> niks. dan kankerde die boer. Maar alles oij elkaar had Ie misschien een inkomen, da: klonk a'.s een klok. Kankeren ui; weelde is dat geweest. Het weer is nooit goed. Maar een klein voorbeeldje: de boeren klagen nie: meer zo opzichtig over het weer van het laatste iaar. terwijl het toch nog nooit zo extreem slecht geweest is. Dat wi! zeggen, dat er dan werkelijk zaken aan de orde zijn. waar over :e kankeren valt. Ken je dat spreekwoord? Zolang de boer klaagt, gaat het hem goed. Kankert hij niet meer. dan is hij dood- En ik geloof, dat we vandaag de dag die kant opgaan..." KATS Na twee koppen koffie, drie pilsjes, acht sigaretten en twee grote sigaren vraagt Huib van der Maas plotseling: „Hoe ben ik nu op jou overgekomen? Kijk, ik wil niet uit de verf komen als die vent die weer zo nodig moet Dat heeft olleen maar een averechtse uitwerking. Ik weet dat er men sen zijn die zich doodergeren als ze steeds maar weer die zelfde smoelen in de krant zien staan. Zo van: „hè, daar heb je hem ook weer". Ik wil niet zo nadrukkelijk op de voorgrond treden. Je jaagt de mensen alleen maar tegen je in het har nas. Begrijp je nu, waarom ik aarzelde, toen je me om dit inter view vroeg? Ik heb er echt lang over nagedacht. Voor mij per soonlijk hoewel, een beetje ijdel is iedereen hoeft het echt niet. Maar als ik via zo'n gesprek meer begrip kan kwe ken voor de zaak waar ik voor vecht, zou het natuurlijk stom zijn als ik het niet gedaan had". ganiseerd bent. is het veel makkelijker om lastig te zijn. En ik geef toe: als me nu iets niet onmiddellijk lukt, ben ik niet zo lastig, dat ik meteen met mijn zetel ga zwaaien. Dan wil ik proberen, of ik staps gewijs niet verder kan komen." spijker Fel: „Wij hebben als boeren teveel de neiging gehad om alleen maar naar onze voormannen op te kijken. Wij hebben er blijkbaar behoefte aan, iemand' op een voetstuk te zetten. Als we een Knottnerus, Zijlstra en Mertens benoemen en redene ren van: „nou ben jij onze voorman en we kankeren alleen nog maar bij moeder de vrouw, de buurman of aan de tap na een vergadering," dan schieten we daar niks mee op. Dan gaan Knottnerus, Zijlstra en Mertens hun gang. Als ik op hun plaats zat, zou ik waarschijnlijk ook een eigen spel spelen: inslapen en ouwe jongens krentenkoek. Maar ze' moeten regelmatig met spelden in hun kont geprikt worden. En als een speld niet helpt, dan zullen we het verdorie met een spijker moeten doen En dan zullen ze een keer goed au moeten roepen. Als de boeren vinden, dat hun voormannen het niet goed doen. dan moe ten ze hen tot de orde roepen. Als je maar op de juiste momenten prikt en in de juiste kont. Dat doen we nog veel te weinig." Van der Maas krijgt zegt hij vanuit z'n Noordbevelandse achterban wel vol doende van die speldeprikken. „Ik erger me er zelfs aan. wanneer ik word opge beld door mensen, die zeggen: „wat heb jij dat goed gedaan." Dan vervallen we in die zelfde fout: een voorman benoemen, hij doet het een keer goed. hallelujah wat doet 'iehet toch goed. laten we alles maar aan hem overlaten. Maar ïk ben het niet die het gedaan heeft. Dat beetje spreek vaardigheid en routine moet je hebben. Je moet niet staan te bibberen. Je moet wel op durven staan om je zegje te doen. Hubrecht Cornelis van der Maas uit Kats: zevenendertig jaar. Vorig jaar nog een van de Zeeuwse boe renactievoerders. In verband met zijn activiteiten door het KNLC (Koninklijk Nederlands Landbouw- comitë) met royement bedreigd. Nu, een van de leidende figuren bin nen de ZLM (lid van het hoofdbe stuur en voorzitter, van'de kring Noord-Beveland), één van de orga nisaties waar hij vorig jaar nog vrolijk tegenaan liep te schoppen. Toch een hele ommezwaai ,!Üei>P. ZUCllt' Van der Ma** vertelt Oliemln eT? die actiegroep een 5leeris barder gingen roepen, om ten i^!,atlllsanlenaclic OP touw te zet- wilde m, rfVaS 6en cok' waaraan ik niet kans Er zat ce» veel te grote eecreiWa Cr t,cn vicrde organisatie minkier -T wordcn- E" dan laclit zo'n 52 "CY01, Da" ka" «1c taktiek van «orden Ik 1,5" "°R -VCrder loc&cPast hoe ver I V"0 d,e lijd afgevraagd: moesten Tl. 8" n,ct die aclies' We staande nmü' ,.naar streven om de be- ftas natuurt le latC" scheuren Het dat de an». eC" Utopic om le denken, rente ml t™'" °Ueman ineens een niet meer ml, h .zou k«Jgen. Het zou satietje Fn I f" ecn vierde organi- *agen soanne ,S het -Paard a<™er de keus over aLs fe e blljft cr dan voor organisatie kw en'100r gevraagd wordt, dc ingekaKeid6 dat volledig ben voor een stuk ";e.c waar. Maar wel url-jk Als je niet geor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 17