Kissinger: val van Phnom Penh heeft gevolgen voor Indochina Televisieregisseur Toiiber overleden Molukkers mogen niet demonstreren DUITSE MEISJES GERONSELD VOOR PROSTITUTIE IN NEDERLAND berichten over executies door de vrr Waarheden als koeien n METZLER- BERICHTEN OVER EVACUATIE PHNOM PENH Molukse regionale raad veroordeelt RMS-activiteit Mevrouw Den Uyl biedt excuses aan ZATERDAG 19 APRIL 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WASHINGTON minister van ken Henru Kiss ton in gesprek i WASHINGTON (DPA, UPI) Het uitbreken van nieuwe gevech ten iu Laos toont aan dat de val van Cambodja en de penibele si tuatie van Saigon ernstige gevolgen heeft voor 'de politieke constel latie van heel Indochina', zo verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger vrijdag voor de commissie voor internationale betrekkingen van het huis van afgevaardigden. Noord-Vietnam heeft volgens hem voortdurend de overeenkomst in Laos geschonden en zijn troepen niet uit Laos teruggetrokken. Kissinger zei ook dat hij aannemelijke rapporten lieeft gezien over executies van Zuidvietnamiese functionarissen in de door de VRR veroverde gebie den, „Wij verwachten dat de commu nisten zuilen proberen alle mogelijke tegenstanders uit de weg te ruimen." Blijkens de rapporten zijn er 'heel wal meer dan een tiental' executies geweest. Hij gaf geen bijzonderheden. j)e berichten zouden door de Ameri kaanse ambassade in Saigon zijn op getekend uit de mond van vluclitelin- De Amerikaan- buitenlandse zo net zijn Zuidvietr 'uon van Bac. Kissinger pleitte voor opnieuw voor extra militaire hulp voor Saigon om een "beheerst eind van de gevechten' mogelijk te maken, waarbij Zuid-Viettiam 'tenminste enige elementen van zelfbeschikking over houdt.' Zonder extra hulp zal Saigon uiterlijk eind mei zonder munitie zit ten. Hij meende dat Saigon 'een gTOte teraidheid tot soepele onderhandelin gen' heeft. Hij keerde zich tegen be weringen dat de Verenigde Staten op- zratelijk de evacuatie van Amerikanen uit Zuid-Vietnam zouden vertragen. Burgemeester van Smallingerland verongelukt DRACHTEN (ANP) Drs. Willem Ernst baron van Knobelsdorff, burge meester van Smallingerland. is vrijdag avond op de rijksweg 43 bij Beester- zwaag verongelukt. De burgemeester was onderweg van Den Haag naar Drachten. Op een uitrijstrook moest hij sterk afremen voor een personen auto die voor hem reed en ook rechts wilde afslaan. De auto van de ■burgemeester begon te slippen en kwam voor een truck met oplegger terecht. Zijn auto werd honderd me Maar er moet een tempo worden aangehouden dat geen paniek veroor zaakt in Saigon, aldus Kissinger. De Verenigde Staten zullen pas 'in uiter ste noodzaak' troepen inschakelen voor de evacuatie, zo zegde hij toe. Volgens de democratische senator Frank Church heeft de regering toege zegd dat er over week nog slechts duizend Amerikanen in Zuid-Vietnam zullen zijn. Enkele weken geleden wa ren er nog 6.000. Kissinger vond het nog te vroeg om het "probleem van de diplomatieke erkenning' van het nieuwe bewind in Phnom Penh ter sprake te brengen. Evacuatie De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de senaat keurde vrij dag de besteding goed van een bedrag van 200 miljoen dollar voor de evacu atie van Amerikanen en Zuid-Vïetna- mezen uit de Zuidvietnamese hoofd stad Saigon. Van de zijde van de commissie is meegedeeld, dat de stemming veertien tegen drie was ten gunste van het voorgestelde compro mis op grond waarvan president Ford Zuid-Vietnam enige militaire hulp zou kunnen verschaffen indien hij dit no dig zou achten voor een veilige drin gende evacuatie. De commissie han delde nadat zij van de Amerikaanse regering de verzekering had gekregen, dat Amerikanen per vliegtuig uit Sai gon verwijderd worden in een zodanig versneld tempo, dat binnen een week duizen tot tweeduizend Amerikanen in Saigon achter zouden kunnen blijven. Leden van de commissie voor buiten landse betrekkingen hebben verklaard, dat liet bedrag ran 200 miljoen dollar gesplitst is in twee delen. Honderd ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Na hartaanval tijdens werk in studio HILVERSUM De bekende freelance-televisieregisseur Rob Touber (37), is vrijdagmorgen in de NOS-studio overleden aan een hartaanval. Hij bevond zich in de hoofdcontrolekamer en was bezig met de Adèle Bloemendaal- show voor de KRO. Touber is een bijzonder produktief te levisiemaker geweest. Talloos zijn de ?role. produkties op velerlei gebied, die iiij voor vrijwel alle omroepen in de loop der jaren vervaardigde. Daaron der waren shows, musicals, ballet- en dramaprodukties. Misschien wel zijn bekendste programma was de Gerard Reve Show. Rob Touber, die eerst in de journal is tiek wsrkzaam was, heeft 175 uitzen dingen gemaakt in zeven jaar tijd. Hij bracht alle grootheden der aarde, van Aznavour tot Sammy Davis, voor dc camera. Touber is de laatste twee er esn naif jaar intensief in Duitsland bezig geweest. Dit jaar zou hij in Nc derland wiser aan de slag gaan. Be langrijke produkties. die hij in Neder land maakte, waren shows rond Ge isrd Cox en Jenny Arean en "Het op roer kraait' met Jaap van de Merwe In 1969 was Touber tevens leider var de Nederlandse Knokkeploeg. VERKEER IN NOORD-BRABANT ONVEILIGST miljoen kan slechts besteed worden voor humanitaire hulp, hoofdzakelijk door middel van internationale orga nisaties als het rode kruis. De reste rende 100 miljoen dollar dient ter vergemakkelijking van de evacuatie van Amerikanen en Zridvietnamezen. Senator Hubert Humphrey, de demo- cvratische voorziter van de subcom missie voor buitenlandse hulpverle ning. zei, dat de president van gevoe len zou kunnen zijn. dat hij een deel van het geld moet gebruiken om Zuid vietnamese strijdkrachten opnieuw uit te rusten. ..Maar wij moeten iemand vertrouwen." aldus Humphrey toen hij sprak oyer de ruime armslag die aan de Amerikaanse president is gege ven. De voltallige Amerikaanse senaat zal op zijn vroegst maandag stem men. gevolgd door het huis van afge vaardigden. Volgens de laatste onbevestigde be richten zouden ongeveer 17.000 tot 18.000 Zuid-Vietnamezen voor evacua tie in aanmerking komen. Naar het oordeel van militaire deskundigen kan een dergelijke massale uittocht nau welijks met, vliegtuigen alleen geschie den. Er zouden schepen aan te pas moeten komen en dit zou een bevei ligde corridor over land vereisen van Saigon naar de haven Voeng Tau. De beveiliging zou aan Amerikaanse troe pen toevertrouwd dienen te worden. Het Amerikaanse vliegdekschip Enter prise, dat vermoedelijk naar Vietnam gezonden zal worden, is reeds uit zijn haven op de Filippijnen vertrokken. UITSPRAAK IN KORT GEDING: ROB TOUBER EUROPESE MET EENS MET URANIUM-LEVERING VS BRUSSEL (ANP) De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Europese Gemeenschappen, is het niet eens met de Amerikaanse 'Nucle air Regulatory Commission' (NRC) die in Europa alleen West-Duitsland en Denemarken bij voorrang van ver rijkt uraninm wil voorzien. Dat heeft de woordvoerder van de Europese commissie in Brussel meegedeeld. De NRC heeft laten wsten dat ze alle leveringscontracten voor verrijkt ura nium zal herzien en zal aanpassen aan de huidige veiligheidsvoorschriften. Zij heeft de Europese commissie in Brussel meegedeeld dat vijf afnemers, onder wie Duitsland en Denemarken, voorrang zullen krijgen. De Europese commissie is van me ning dat ook andere Europese projec ten bij voorrang voor Amerikaanse verrijkt uranium in aanmerking moe ten komen. Aan welke projecten de Europese commissie in dit verband denkt, wilde de woordvoerder niet meedelen. De contacten tussen da Amerikaanse leveranciers en het bevoorra dingsbu- reau van de Europese Gemeenschap voor atoomenergie (Euratom) wor den nog voortgezet. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Zuidmolukse gemeenschap in Nederland mag op vrijdag 25 april geen protest- optocht door Den Haag houden. Dit was de uitspraak van de pre sident van de rechtbank, mr. J. H. de Blaauw, in het kort geding dat ir. J. A. Manusama tegen de Haagse gemeente had aange spannen. Ter gelegenheid van het vijfde lustrum van de Zuid molukse onafhankelijkheidspro clamatie wilde de Badan Persa- tuan (RMS) 25 april een optocht houden vanaf het Malieveld, langs de Indonesische ambassa de, naar de Houtrusthallen. De BANGKOK-WASHINGTON (RTR-UPI- DPA-AFP) De Rode Khmers die nu de macht in handen hebben in Phnom Penh. hebben naar verluidt htm radio uitzendingen naar de buitenwereld stopgezet en zouden opdracht gegeven hebben de twee miljoen inwoners van de stad te evacueren, omdat zij bang zouden zijn voor Amerikaanse lucht bombardementen. De burgerbevolking zou al uit de stad zijn weggetrokken. Het Amerikaanse ministerie van de fensie liet weten dat er geen sprake is van bombardementen. De Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvagnargues, bevestigde vrijdag in Parijs de berichten over de evacuatie, maar uit Cambodjaanse bron in Peking, geciteerd door het Joegoslavische persbureau Tanjug is vernomen dat deze berichten onjuist zijn en 'met kwade bedoelingen' de wereld zijn ingestuurd. In Phnom Penh heerst orde en vrede, zo zei i in Peking, en de berichten dat de Cambodjaanse hoofdstad geïsoleerd is en geen verbindingen meer met de buitenwereld onderhoudt, zijn even eens onjuist. gemeente Den Haag wilde hier geen vergunning voor geven. .Er zijn onvoldoende garanties dat er geen wanordelijkheden zullen plaatsvinden", was de reden van het gemeentebestuur om geen vergunning te verlenen. De rechtbank bracht bij de overwegingen naar voren, dat men onder andere gedacht heeft aan ver schillende ongeregeldheden in het ver leden- Ook het. ontstaan van verschei dene militante beweging onder jon ge Zuidmolukkers en dat het begrijpe lijk is dat al deze gebeurtenissen bij ieder redelijk denkend en handelend burgemeester leiden tot de conclusie „dat bij een zo massale en demonstra tieve optocht gevaar bestaat voor wanordelijkheden", aldus de recht bank. - Ir. Manusama verklaarde na de uit spraak dat hij teleurgesteld was over de gronden waarop de vergunning werd geweigerd. ,-Mijn eigen mensen niet in bedwang kunnen houden, dat zal moeten blijken", aldus ir. Manusa ma, Vervolgens wilde ir. Manusama nog wel kwijt dat de bezorgdheid bij de pers lag en niet bij de Badan Persatuan. „Wij gaan gewoon door" De RMSviering op 25 april zal nu alleen bestaan uit de reeds eerder aangekondigde bijeenkomst in Houtrusthallen in Den Haag. Een verzoek van de Zuidmolukse meenschap om in plaats van de gewei gerde protestoptocht een stille tocht door Den Haag te mogen houden, is vrijdagmiddag door b. en w. van Den AMBON (ANTARA. ANP) De regio nale raad van de Molukken heeft, op een eind januari gehouden bijeen komst. de politieke activiteit Van ele menten van de zogenaamde republiek Maluku Selatan In Nederland", veroor deeld, aldus meldt het Indonesische persbureau Antara. Slechts de regering van de republiek Indonesië en de Molukse volksverte genwoordigers hebben het recht na mens het volk van de Molukken te spreken, aldus de raad. (ANP) Brabant is nog atUW Nederlands onveiligste verkeers- provincie. Het aantal vcrkeersslacht- ouers is er naar verhouding hoger j n ui de andere provincies. °e afgelopen vijftien jaar vielen er de Nederlandse wegen zo'n veertig- Jtazend doden. Van dit aantal veron gelukten zevenduizend mensen op de Brabantse wegen (17,5 procent). In diezelfde periode werden 925,000 men sen in het verkeer in ons land ge wond, waarvan 133.000 in Brabant, °d?eKTOÏ' „het. I ZWOLLE De Zwolse politie ae KVP ir. p. a. M. Cornelissen verzameld. In het raam van een diep- i heeft in samenspel met de dis- sj&nd onderzoek van d verkeerssitu- MINDERJARIGEN GEDWONGEN TOT WERK OP SEXBOERDERIJEN i Brabant werd een groot aantal hüXft.'3J?-S- verzame'd. Dat materiaal neen hij aangeboden aan zijn partij- genoot drs. Westerterp, minister van verseer en waterstaat, evenals aan dot provinciaal bestuur van Brabant, rn net najaar gaat het CDA een studiedag wijden aan het vervoer en net verkeer in Brabant. ;T- Cornelissen is onder andere ge- „enokt door het door liein gevonden f dat vooral bromfietsers en fiet-l sers op Brabantse weger bijzonder kwetsbaar zijn. Van alle doden in aeze categorie weggeuruikers in Ne-! öerland komt twintig procent op de ajllse we2en om. Daar zajn heel vee. scholieren bij. Oorzaak is volgens oe neer Cornelissen vooral het ontbre ken van fietspaden, slechte fietspaden Slluerin§ van scholen op plaat- velen alleen maar via gevaar- j ujxe kruisingen kunnen bereiken. ,^{ers nsbben ook uitgewezen dat 1973 en 1974 het aantal dodelijke verkeersongevallen in ->ns land sterk uL*€rUSge:op2n- v°01 geheel Neder tSk?„0raeT 22 procent, voor Brabant, ®et28 procent. J trictsrecherche van de rijkspoli tie te Leeuwarden klaarheid ge bracht in een omvangrijke han del in meisjes. De meisjes wer den in Duitsland geronseld en in Zwolle, Ommen, De Wijk, Olde- berkoop, Midlum en Luxwoude als prostituee ingezet, hetgeen dan tegen hun wil gebeurde. Vast staat dat in ieder geval de 13-jarige Haike van S. en de 16- iarige Karin B., allebei uit dej omgeving van Bremen, het: slachtoffer van deze praktijken! din geworden. Uit het onderzoek is gebleken dat iet. brein achter deze handel in „blan-1 .<e slavinnen", de 40-jarige Lothar Wil helm G de kinderen uitbuitte, onder bedreiging zelf gebruikte, en ze vanl sexshop daar sexboerderij sleepte, oml ze soms vrijwel dag en nacht hun diensten te laten aanbieden. Daarbij liepen de meisjes vaak slaag op, ter-: wijl hun verdiensten volledig verdwe nen in de zakken van de sexclub- eigenaren en uiteraard in die van G., die het geld dadelijk overmaakte naar een Zwitserse bank. De meisjes vier anderen waren om en nabij de 20 werden via advertenties in Duitse bladen gewor ven. In die advertenties vroeg G. kin- Iermeisjes voor Nederland en de 13- jarige Haike. die in januari wegliep van haar gescheiden moeder, werd voorgespiegeld dat ze zou gaan ver ren in een Zwolse bioscoop. De zaak kwam aan het rollen na -sen routinecontrole van de politie ^en sexboerderij nabij Harlingen. Hai- ce maakte teen van de gelegenheid rebruik om er samen met de 37-jarige Helmuth H. vandoor te gaan. Het tweetal meldde zich bij de politie Rotterdam. Helmuth bleek maanden lang met. G te hebben samengewerkt, naar toen hij merkte dat het om zulke jonge meisjes ging werd het ïem te gek. Overigens werd Helmuth voor andere delicten al door de Duit se politie gezocht. Haike was door G„ dadelijk nadat hij haar had gevonden, naar Zwolle gebracht van waaruit zij werd ingezet. „Ze werkte onder dwang in Zwolle als hoer", aldus inspecteur J. A. Visser van de Zwolse recherche. Zowel Hai ke als Karin kregen van G. valse identiteitspapieren waarop een leeftijd van 20 jaar was ingevuld Karin be landde meteen in de Zwolse sexclub Sros, waar ze enkele dagen geleden loor de politie werd gevonden. G. eidde zijn zaakjes vanuit Zwolle, vaar hij kamers bewoonde. Oe meisjes zaten behalve in Zwolle bij Tros en de Kakatoe ook in de Vlue- 3ell in Ommen, in de Taveerne te De Wijk en in Friese sexboerderijen. Het •:wam voor dat ze na een hele dag staan in een sexshop 's avonds aat nog werden overgeplaatst naar een sexboerderij, die op zo'n avond meisjes te kort had om aan de vraag te kunnen voldoen. .,Dan werkten ze lie nacht door werden en passant door de eigenaren c.q handelaren ge bruikt en de volgende morgen draai den ze dan in Zwolle weer porno- "ilms" aldus inspecteur Visser. G- haalde begin april twee vrouwen van 21 en 23 jaar naar ons land onder het mom dat ze als barmeisjes den kunnen werken. Ze tekenden on gelezen een contract en werden de prostitutie ingedreven. De acties van de politie richtte zich tegen verkrach ting, vrouwenhandel, koppelarij en wapenbezit. In G.'s auto werden brieven aange troffen van meisjes die gesolliciteerd hadden als kindermeisje. Het onder zoek daarnaar wordt in Duitsland voortgezet. Ook werden een revolver an een gaspistool bij G. gevonden. In verband met oplichting en verboden wapenbezit kwam G- al eerder met de Duitse justitie in aanraking. Bij de invallen in sexbedrijven werden te vens overtredingen van bioscoop- en horecawet geconstateerd. Filmappara tuur en drank werden in beslag geno men. Aangehouden werden in Zwolle de 27-jarige P. E. en de 29-jarige M. E. als exploitanten van sexclubs, in Leeu warden de 28-jerige J. H- S., die sexboerderijen in Friesland en de Blue- Bell in Ommen exploiteerde en de 33-jarige J. de V. in Heerenveen als personeelslid. Terzake Het eten var. vlees is In des» dagen een handeling van twljfelach'.ir allooi geworden volgens een aantal de publiciteit niet'schuwende acttezoe- kers. "Brood doet leven', riepen in hun kielzog een aanutal politieke partijen een paar maanden geleden middels een nota Met dat laatste zijn we het als landbouw van harte eens. Brood ls het basisvoedsel voor de mens 'en ook voor sommige dieren Het is alleen voor boeren en burgers te hopen dat we dit jaar als landbouw in Nederland nog voor wat graan kunnen zorgen. Na de regens van hot najaar en voorjaar is dat niet zo vanzelfsprekend'als vele nlet-boeren wel denken, maar dit ter zijde. We hadden het over vlees en vlees-eten. De actiegroepen willen dat we minder of geen vlees eten in de toekomst. „Wij bevreten de derde we reld. de ontwikkelingslanden, door vlees te eten. Ons vlees wordt gepn> duceerd met behulp van plantaardig voedsel waarmee miljoenen mensen van de honger gered zouden kunnen worden. Het voedsel nodig om één ons vlees te produceren, kan een mens in de arme landen zeven dagen in het leven houden". Dat zijn wat slogans die deze weken over onze hoofden gc-i stort worden. Die kreten, laten we| eerlijk zijn, klinken op het eerste oog logisch en sympathiek in het oor. Be halve dan voor die paar man die hun inkomen proberen te verdienen via onder meer vleesproduktie. Laten we zo objectief mogelijk van daag eens wat meer over vlees' zeggen. In de eerste en belangrijkste plaats: 'vlees' bestaat niet. We kennen] rundvlees, schapevlees, varkensvlees, kippevlees, etc. Dat ls een belangrijke onderscheiding omdat de voedingsge woonten per dier fors uiteenlopen Das ook het graan- verbruik. Een koe en een kip verschillen hemelsbreed niet al leen in gestalte, maar vooral in de dagelijk-: se hap. Voor wie dat nog niet wist: een koe eet gras, een kip eet geen gras al valt-ie van de graad van de honger; zij pikt hoogstens een kieskeurig wurmpje of slakje uit dat graan op. Je kunt niet over vlees spreken. Je moet onderscheid maken, weten wat voor vlees je in de kuip hebt. Immers het graanverbruik is per dier zeer ver schillend. Ergo; de stelling dat we minder vlees moeten eten is m zijn algemeenheid zeer ongenuanceerd, dus onjuist. In dit artikel willen we ons beperken tot rundvlees en tot het vlees van herkauwers in het algemeen. Een volgende maal willen we wat meer zeggen over het eten van varkensvlees en kip (pluimvee-vlees). Overigens; wat wij schrijven zijn geen eigenwijf beden, onze gegevens putten we uit onverdachte wetenschappelijke bron. (Leest u maar na: blad Bedrijfsont wikkeling februari-nummer. artikel van ir. F. de Boer, Instituut voor Vee voedingsonderzoek; het genoemde blad, ls te bestellen bij de Staatsdrukkerij] in Den Haag). De anti-vleeseters zeg gen dat wij ons grasland moeten om-! ploegen en moeten bezaaien met gra nen. Zulks ten behoeve van onze hon gerende medemens aan de andere kant van onze aardkloot. Het klinkt goed maar het is onzin. Onzin omdat het onmogelijk is. Over de hele wereld gezien kan slechts éénderde van de bruikbare oppervlakte- verbouwd wor den met voedselgewassen die voor de; mens te consumeren zijn. De rest leent zich daar niet voor. Die rest is alleen geschikt voor grassen. Daar kan alleen de koe of liever de herkauwer voor menselijk voedsel zorgen. Wat Neder land betreft: ons land leent zich bij uitstek voor veeteelt. In het uiterste geval zou je bij ons bodemkundig gezien nooit verder kunnen gaan dan een fifty-fifty verhouding gras land - bouwland. De koe, de herkauwer, zorgt dus voor menselijke consumptie die onvervangbaar en onmisbaar is. Ja maar, zo zullen de anti-vleeseters ons tegenwerpen, hoe staat het dan met het eiwitgebruik van de herkauwende viervoeters? Immers het eiwit dat de randeren op aarde nuttigen is een hoe veelheid die 4x zo groot is als de In woners van Azië ter beschikking heb ben. Akkoord, maar laten we dan eens nagaan wat de herkauwers precies eten. Als koeien in de weide lopen eten ze grassen en klavers, vaak niets anders. Grassen zijn tot nu toe vol strekt ongeschikt, voor menselijke con-1 sumptie in wat. voor bewerking dan' ook. Daarover kunnen we das kort zijn. Wat eet een koe of herkauwer: als hij op stal staan of bijgevoerd, wordt? Graan of graankoekjes zegt de anti-vleeseter in zijn onkunde. De wer- kelijkheid is heel anders. De hoeveel-' heid graan in Nederlandse veevoeders! schommelt rond de 10" b. De overige 90°b van het veevoer bestaat dus uit andere stoffen, grotendeels bij- en af- valprodukten, voor een niet gering ge deelte afkomstig van de genot- en voe dingsmiddelenindustrie. De herkau wer, de koe dus in Nederland, fungeert in feite voor een niet gering deel als vuilnisman voor de consument. We spreken veel over re-cycling en bren gen ons oude glas weer terug naar de supermarkt om er nieuw glas van te laten maken. De koe en vele andere nuisdieren fungeren al eeuwen als re velers. De huisdieren eten de kruimp jes van 's mensen tafel. En niet alleen de kruimels maar allerlei zaken die wij niet lusten, die ons niet smaken, pro- dukten soms wel met eiwitten, maar niet geschikt voor menselijke con- GOUDA (ANP) De echtgenote van de minister-president, Liesbeth den Uyl-van Vessem heeft de heer K. H. Mersmans haar verontschuldigingen per brief aangeboden over het feit dat zij enige weken geleden tijdens een partijbijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Gouda de heer Mers mans een dorpsgek noemde. De Gouwenaar had over dit gezegde een aanklacht ingediend bij de politie wegens belediging. De heer Mersmans die de brief van Liesbeth den Uyl zeer koe! indt, wil eerst nog eens over nadenken voordat hij de klacht in trekt. President Ford acht de tijd geko- menom een eind te aken aan de hoge, overheidsuitgaven voor sociale zaken.. Het verweet sommige politici 'de ein deloze stroom beloften' die zij aan hun kiezers doen. Hij sprak op een bijeenkomst van de volksvertegenwoor j diging van de deelstaat New Harnpshi-1 'val pro- m&at ie door tie dl» ■mi oor- i veestapel de helft rodukteo: rogge en eten van ■cv oer be- sn van de suikert)©- en melasse afkomstig ■t en suikerriet. Hel ln Nederland la od- bierbereiding, borstel en gist. Dank zij oen grote bierconsumptie ln Ne derland veel veevoer; 5 nevenprodukten van de olleberei- dlng, sojaschroot, aardnoten (pin da's)-schroot; 6. nevenprodukten als dierlijk vet en diermeel. Het onderzoek ln Nederland is voor wat betreft het veevoer de laatste Ja ren hard bezig allerlei afvalstoffen die het milieu vervuilen, geschikt te ma ken voor veevoer. In dit verband wordt vooral de aandacht gericht op cacaoschroot. aardappeleiwit (smeer pijp Groningen), vinasse 'suikerindu strie i. Men is zelfs uitgebreid bezig met het geschikt maken van pluimvee mest tot nieuw veevoer. De eerste re sultaten zijn zeer bemoedigend. Het hele verhaal overziende; het Ls onjuist het Nederlandse rundvee als zondebok te bestempelen. Het fun geert veel eerder ais onmisbare vuil nisman. naast de onschatbare waarde die de Nederlandse koe heeft als voed- seiverschaffer. ALs we de actiegroepen en de politieke partijen tot slot nog een paar suggesties in dezen mogen doen: willen we de derde wereld aan meer graan helpen dan zullen we voor namelijk ons zelf moeten beperken en wat andere, bescheidener voeding»- en etgewonten moeten aannemen. Als we wat minder bier en gedestilleerd dronken, kwam er meer graan beschik baar voor de derde wereld. (Wellicht is deze suggestie bruikbaar voor onze huidige minister van ontwikkelings hulp i. Het bierverbruik in Nederland kost 50.000 ha bouwland- We zouden ook meer bruinbrood in plaats van wit kunnen gaan eten. dat is volgen* de doktoren ook nog gezonder. Als we minder thee en koffie dronken, kwa men elders op de aarde onnoemelijk veel hectares vrij voor graan verbouw Hetzelfde verhaal geldt voor ons ge- welöig hoge suiker-verbruik. En om tenslotte toch nog iets over vleesbe perking te zeggen: u zou wat minder vaak uit eten moeten gaan naar dat leuke restaurantje of die intieme bistro waar de T-bone of de Porter- house-steak zo lekker smaakt. Die T- bones komen vaak uit Amerika. En een deel van het Amerikaanse rund- vieesproduktiesysteem bestaat Inder daad op basts van granen. In Neder land ligt dat heel anders, dat hebben we al verteld. Wat u ook nog wel we ten moét: het meeste vlees in Neder land is afkomstig van koeien die eerst een heel leven lang voor proaukten als melk, yoghurt en kaas gezorgd hebben en tenslotte ook hun vlees nog eens aan de Nederlandse consu ment ter beschikking stellen. U kunt dus vanavond en morgen met een ge rust hart uw stooflapje en uw bief stukje nuttigen. He.t smaakt uitste kend, het is gezond en u doet er nie mand kwaad mee. Mr. G. W. SmaUerange (C.BJ.B.). Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en V/. F. de Pogter Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C van der Maas, BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, fel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51. fel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, fel. (01100) 6140. Nieuwsfraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Sfeensfroat 6, tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale redactie bezet von zondag f/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 5144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Redactie: (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 1594. 's Zaferdcgs (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. ExDed-tie: (01184) 2751 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 jur (01184) 5144 Zondagavond von 20.00 fo» 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 34,25; franco per post f 37,75; per maand (11,60; losse nummers f 0,50 (inclusief 4% bfw), Ndvertentietarieven ?3 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 10,95; ingezon den mededelingen 2'/j x tarief Brieven bureau van dit blad 1,50 meer. Volledige torieven met confract- orijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 1% bfw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 3