WANDKLEDEN VAN YVONNE VERTELLEN EEN VERHAAL EERSTE ARRESTANTEN NIEUWMARKT BERECHT SCHIPHOL HEEFT EEN NIEUWE ALARMREGELING kort m\ II hoort z^&3t O, OnscMdis binnen en ëffl ind Ford naar Brussel Vrees voor verbod wipschieten „ANDERS LESGEVEN OPLOSSING VOOR PROBLEMEN VAN MAVO-3' ZATERDAG 19 APRIL 1975 PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT Het stond rond Pasen als klein berichtje in de krant, de Australische mevrouw Y. van den Boog die in Middelburg woont exposeert, uniek voor Europa, een aantal wandde coraties, voorstellende mythologische uitbeeldingen van de Australische oerbewoners. Nu staan er zoveel berichten in de krant, dus misschien was u het tien minuten later alweer ver geten. Voor die vergeetachtigen heb ik dat bericht bewaard. En ik ben even gaan kijken wie er achter dat bericht schuil gaat. Die mevrouw Yvonne van den niks anders gedaan dan ach aan Boog is sinds 1966 een Middel- te passen aan steeds weer nieuwe burgse. situaties. Dat blijkt wel uit haar Ben hardnekkig accent, dat overi- levensverhaal dat enkele jaren ge- gens niet onplezierig in de oren leden breeduit werd afgedrukt, in Hinkt en haar zelfs nog een tik- het damesblad Ldbelle, een ver keltje charmanter maakt, herin- haal waarin het avontuurlijke be- nert aan een buitenlandse af- staan doorklink van een oorlogs komst. Mevouw Van den Boog bruidje dat midden in de witte- spreekt voortreffelijk Nederlands. brooosweken al werd gestoord Ze heeft zich aardig weten aan te door het bericht dat haar Hol- passen aan haar nieuwe woonsi- landse echtgenoot, die ze in haar tuatie, maar wat wilt u; deze geboortestad Melbourne had le- vrouw heeft in haar leven bijna ren kennen, militaire verplichtin gen had te vervullen op Biak. 9 Een van de doeken met mytho- Het was haar eerste nieuwe logische uitbeeldingen. woonplaats. Er zouden er nog door jacques cats vele andere volgen. Yvonne zwierf met haar man die bij de marine werkte de halve wereld rond, maar Australië kon zij niet vergeten. Want behalve dat er de familiebanden waren die haar met aan Australië vast klinken was het de geschiedenis yan d:t werelddeel die haar mateloos boeide. En dan met name de geschiedenis van de Aborignes. een naam die wordt gevomd door de woorden ab origine wat 'van de oorsprong af" betekent, en waarmee de oerbewoners van Autralië worden omschreven. Ze had er veel van gehoord van haar vader die veel m de binnen landen van Australië kwam en haar als kind al de verhalen vertelde van de godsdienst en wereldbeschouwing van die eer ste bewoneis van dit stukje aard kloot. Die mythes begonnen Yvonne zo te boeien, dat zij de verhalen ging opschrijven- 7e maakte er zelfs schetsjes van. En ze ging met nimmer aflatende ijver ver der ,mefc het verzamelen van gege vens over dieeerste bewoners. Die kennis bracht, ze. mét teen blijvende heimwee naar Australië mee naar Nederland. En tenslotte in Middelburg, waar ze tijdens een ernstig ziekbed werd geïnspireerd tot een kunst uiting die uniek is te noemen. Yvonne besloot namelijk om een aantal van die mythen te gaan uitbeelden op wandkleden. Op doek schetste ze voorstellin gen en die begon ze in te vullen met draadjes, alpjes en kraaltjs. En zo groeiden er onder haar handen taferelen van goedaardige geesten, van zielen van de dood. van boze tovenaars en van reu- seslangen. die bij bepaalde, stam men de functie hadden van de boemannen van de kinde ren. In die korte tijd dat Yvonne zich bezig houdt met deze vorm van creativiteit is ze een beetje beze ten geworden van deze bezigheid. „Ik heb een bepaalde drang", zegt ze. „Dan moet. ik iets doen En ze vertelt dat ze soms midden in de nacht opstaat om even een aantekening of sohetsje te maken voor weer een nieuwe creatie. Per dag vult ze momenteel ge middeld acht uren met deze hob by die haar niet meer loslaat. EMndéloös priegelwèrk" is het. want de /-kralen waarmee ze- tverkt zijn pietepeuterig van af meting. Haar man mag dan ook at lijd assisteren om de draad door het miniseullkleine oogje Mevrouw Yvonne van den Boog aan haar werktafel. van de naald te halen. Maar dan begint het eigenlijke werk pas. In de voorstelling die op deze pagina staat afgedrukt staat een man nenfiguur afgebeeld, waarin maar liest elfduizend van die kleine kraaltjes zijn verwerkt. En dan betreft het hier nog maar een klein doekje! Nog tijdens mevrouw Van den Boog's expositie in yiissingen kreeg zij het verzoek om haar werk in Den Haag tentoon te stellen. De Australische Middel burgse is zeer verguld met deze uitnodiging. En ze is blij dat ze haar vergaarde kennis over die ppi-ste bewoners van liaar geboor teland in wandkleden kan uitbeel den. „Zoals wij een bijbel hebben met het scheppeingsver- haal zo hadden die Abortigines nok hun denkbeelden over allerlei raken. Alles had voor hen een speciale functie. Dat was bun ge loof", vertelt mevrouw Va«v -den Boog. Zij draagt dat geloof nu verder uit. In haar wandkleden. Misschien horen wc straks nog wel eens meer van haar. Want laar kunstuiting Is en blijft 4 ■Ay* A Heeft u ze ook al gezien'' Die dames in Ar Zeeuwse kleder dracht. die zowel een bromfiets helm dragen als een kapje"! Ik wel. En ik moet zeggen, dat het geen gezicht is Die helm staat dan wat naar achteren en dan zie je daar nel nog een streep kanten muts bovenuit komen. Inderdaad wal u zegt- je weet werkelijk niet wat je ziet. Ik vraag mr trouwens af of zo'n helm. op deze manier gedragen, nog de functie kan heb ben. waar het hoofddeksel uitrin delijk voor bedoeld ts. Want die mevrouw die over haar kapje heen nog een helm wil dragen, neemt daarvoor natuurlijk een exemplaar dal kaar kilometers te groot is. want anders krijg je dal kant er allemaal niet onder ge frommeld. Maar ja, als je toch wilt blijven brommen als vrouw in dracht wil je v>el wat conces sies doen. Maar of dit nu de juis te oplossing is. is een tweede. Overigens las ik over die hele. helmaffaire en die Zeeuwse kle derdracht onlangs nog een bijdra ge in het Zeeuws Tijdschrift, waarin medewerker Kees Cljsouw met de volgende suggestie op de proppen komt: ..Misschien kan een drachtgevoeli- ge valhelmfabrikant tegelijk een voorraad Zeeuwse kappen inslaan, daarin de valhelm inbouwen en- ze als "Valhelm Walcheren'. 'Val helm Zuid-Beveland-katholiek' en 'Valhelm Axel' op de markt bren gen". In een boek onder de t-tel Ge nees uzelf met wijn' waarvan een Engelse vertaling is verschenen schrijft de Franse dokter J. P. Maury wijn voor als allesgenezer. Hij beveelt een soeplepel rode wijn per dag vanaf vier jaar aan voor het weghouden van de kin derziekten. Daarna helpen enkele glazen champagne legen verhoging en een Bourgogne of Beaujolais met kaneel, suiker en citroen tegen een schorre keel Volgens dr. Maury doen vier gla zen witte Bordeaux per dag bloedarmoede verdwijnen en houdt men door C.ötes du RhOne dc griep bvilT. de deur. Te hoog cholesterolgehalte be strijdt men met alternerende da gelijkse doses Medoc en rode CA- tes dc Provence, eczeem 'ver drinkt' in witte wijn en can jicht raakt men af mei Sancerre of Provencaalse vin rosé. Is men geneigd seksueel wat hard van stapel te lopen dan remmen rode wijnen af. In hel andere ge val zijn witte aan te bevelen. Kom je druir als EIIBO'ers te rug van een vermoeiende examen- dag en dan wordt je daar in Mid delburg ineens geconfronteerd met een van de grondregels van de hulpverlening: voorkom onge vallen en let op gevaar voor uzelf, voor anderen en slachtoffers. Na op het Middelburgse perron uit dc trein te zijn gestapt ont dekte het drietal tot hun grote schrik dat terwijl de trein zich weer in beweging had gezet, een dame op leeftijd nog bezig vis om zoals veel ouderen doen. ach terwaarts stappend de trein te ver laten. Een van de EHBO-siers. me vrouw Voerman uil Koudekerke. rende met de optrekkende trein mee en drukte de dame die op de treeplank stond en met haar slok tussen de inmiddels weer gesloten schuifdeuren klem zat, tegen, de trein aan. zodat ze. niet tussen treinstel en perron zou vallen. De. andere twee EIIBO'ers. mevrouw Rietveld en de heer Eggers. deden ondertussen verwoede pogingen om dc aandacht van passagiers te trekken en hen te bewegen aan de noodrem te trekken. Kordaat optreden van die drie EIIBO'ers heelt toen een hoop ellende kun nen voorkomen. Vindt u ook niet dat dit op'reden een complimentje v:aard ts. zo vroeg me gisteren een mevouw die het allemaal had zien gebeu ren. Ik vind dat die mevrouw ge lijk heeft. Eindelijk weer eens een zon netje, hetgeen ook in Artis zijn uitwerking niet mist. Actiegroepen: „Partijdigheid en insinuaties bij rechter" AMSTERDAM De eerste van acht gearresteerden tijdens de Nieuwmarktrellen, die op 24 maart zijn ontstaan rond de sloop van woningen ten behoeve van de metro, is vrijdagmorgen door de politierechter mr. G. H. Nomes conform de eis veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf met aftrek van vijf weken en een proeftijd van drie jaar. Dit betekent dat- de 25-jarige student psy chologie J. D. op 28 april zal vrijkomen. De officier van justitie, mr. P. H. von Meyenfeldt-, achtte openlijke geweldpleging tegen de politie en het politiematerieel door met stenen en andere voor werpen te gooien, bewezen. De verdachte ontkende met stenen te hebben gegooid. HIJ was in de namld. dig met vrienden naar de Nieuw marktbuurt gegaan. De vrienden, die als getuigen a décharge werden ge hoord, zeiden niets ongewoons te heb ben opgemerkt in het gedrag van .1. D. Deze vertelde de politierechter dat hij naar de Nieuwmarktbuurt was gegaan om mensen te observeren, spe ciaal in de buurt van peütieafzcttin- gen. Toen hij over de zandvlakte, tus sen Dlibstraat en Antonic Brceslraat iiep, zag hij een ketting op de grond liggen, die hij opraapte en later in rijn stak zat. Hij wist niet dat dit een zogenaamde knevelketting was. die door een politieman was verloren. Kort daarop werd hi.j gearresteerd. De raadsman, mr. W. van Bennekom. achtte niet veel bewijzen aanwezig en wees de politierechter op het feit dat zijn cliënt op buitengewoon agressieve wijze is geslagen en geschopt na zijn arrestatie. De politierechter wilde hier verder niets over horen. Toen de raadsman zijn cliënt; 24 uur na zijn aanhouding sprak, waren lin- ieroog en rechterhand opgezwollen. Verdachte is nooit betrokken geweest Mj Nieutvmarkl,-acties, aldus de raads man. „Hij is door een operatie aa,n een nekwervel bovendien niet üi staat; mot stenen te gooien, omdat hij de terugslag van de worp niet verdraagt. Mlja cliënt is onschuldig", concludeer de de raadsman, „en hij heeft drin- send medische hulp nodig". ;cre straffen Ijlere straffen kregen de 21-jarige 'tudent wijsbegeerte G. van C. uit unstelveen en de 25-jarige psycho- bartin .1. uit Utrecht. Over- omstig de eis veroordeelde mr Aftrek '!Cn t0t ('r'e maanden met De28-jarige semi-arts Saskia G. van A. oe.-.ende in de ochtend van 24 maart, op nViiïï!UWI?arkt een steen naar een gent hebben geworpen. Ver dachte zei dat ze door de gebeurtenis sen op en rond de Nieuwmarkt over stuur was geraakt. Rekening houdend met de omstandigheden eiste de offi cier zes weken gevangenisstraf met- aftrek van de bijna vier weken voor arrest. De politierechter vonniste con form deze eis. Een gevangenisstraf van zes weken met. aftrek werd ook opgelegd aan haar echtgenoot, de 24-jarige in Portu gal geboren student architectuur Ma- wel G. De Portugees zei dat hij wak ker was geworden door traangas. „Ik had angst Om foto's te maken en mijn vrouw te zoeken ging ik naar buiten Toen ik zag dat zij door de politie werd opgepakt en geslagen ben ik haar te hulp gekomen en ook gearresteerd." Stenen gegooii De volgende verdachte, de 23-jarige student sociale academie Kees L. uit Amsterdam, gaf toe dat hij enkele stenen en een fles naar een waterwer per had gegooid. De eis was drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De politierechter vonniste conform. Vervolgens stond de 18-.jarige kantoor bediende Everhart R, uit Amsterdam- noorcl terecht. Hij bekende met vele anderen stenen naar het politiecordon te hebben gegooid. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De laatste verdachte was de 23-jarige röntgen-fotograaf Herald van den H. O. die volgens de dagvaarding uit zijn kraak woning in de Nieuwmarktbuurt een steen naar politemannen op straat had gegooid. Volgens de foto graaf waren het slechts kluiten aarde geweest. De officier achtte openlijke geweldpleging bewezen en eiste drie maanden met aftrek. De politierechter legde hem een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek, waarvan een maand voorwaardelijk op. Poging doodslag Bi.j de behandeling van de zaak bleek, dat dc politie Van den If. O. er van verdenkt dat hij de bestuurder is ge weest van een vrachtwagentje, dat in de Nieuwmarktbuurt door liet politie- cordon was gebroken. Mogelijk moet hij daarom nog terecht staan wegens poging tot doodnlag op een of nieer agenten. De gezamenlijke actiegroepen Nieuw markt. hebben de vonnissen vrijdag avond 'een trap in de rug van de actiegroepen en een extra straf voor de buurt' genoemd. ..De processen voltrokken zich in een sfeer van par tijdigheid en insinuaties van de kant van politierechter mr. G. H. Nomes en wij menen dat de uitspraken meer gebaseerd zijn op politieke motieven dan feiten en erop zijn gericht het verzet van de buurtgroepen te breken. Hierdoor krijgt het gewelddadig op treden van de politie op 24 maart het. fiat van de justitie. De snelrechter veegde met zijn uitspraken alle getui genverklaringen a décharge van tafel en wij verwachten van de behandeling van meer dan 135 aanklachten tegen het politie-optreden dan ook een even grote mate van partijdigheid AMSTERDAM In Amsterdam werd gisteren een solidariteitsbe- toging gehouden voor het. Amster damse gerechtsgebouw voor eerste zeven verdachten, die. bij de ontruiming van dr. Nieuwmarkt buurt op 24 maart werden gear resteerd. BRUSSEL (RTR, AP) President Ford komt eind mei naar Brussel voor de topconferentie van de NAVO, zo is vrijdag officieel bekendgemaakt. De topconferentie, waaraan zal wor den deelgenomen door de staats- en! of regeringshoofden van de lidstaten' van de NAVO vindt plaats op 29 en 30 mei. Frankrijk heeft al weten dat nochl premier Chirac noch president Gi-1 scard dTSstaing de topconferentie zul-j len bijwonen. Staatssecretaris Veerman: DEN HAAG (ANP) Er heerst grote! bezorgdheid onder de traditionele] schuttersgilden en schutterijen en an dere beoefenaren van hel wipschieten! in Nederland. Aldus het tweede-kamer lid Cornelinsen (kvp) in vrijdag aan secretaris Veerman van Onder minister mevrouw Vnrrink van volks gezondheid en milieuhygiëne gestelde schriftelijke vragen. De vrees bestaat, dat. beslissingen van de hoofdinspecteur.directeur van de arbeid te Maatricht en de directeur- generaal voor de milieuh-giëne. in het kader van de hinderwet., het wipschie ten in de toekomst onmogelijk wordt. Blijkbaar, aldus het kamerlid, voldoen de nu bestaande algemene voorwaar den voor schietinrichtingen niet meer aan de veiligheidseisen en is er een levensgevaarlijke situatie ontstaan. DEN HAAG CANP Staats wijs en wetenschappen deelt de overtuiging van de pedagogische centra, dat er nieuwe methoden zijn te ontwikkelen, waarmee be langrijke knelpunten in het ma- vo-3 kunnen worden opgeheven. Er kan naar worden gestreefd de leerstof anders aan te bie den om toch een gelijkwaardig VOOR HULP BIJ VLIEGTUIGRAMPEN SCHIPHOL De luchthaven Schiphol heeft een nieuwe alarm regeling ontworpen voor vliegtuigrampen binnen een straal van circa 10 kilometer. De regeling is vernieuwd aan de hand van de hulpverlening bij de recente rampen elders en vooral de ervarin gen van 3 maart vorig jaar, toen Schiphol werd verrast met de komst van een gekaapt Brits vliegtuig dat na de landing in brand werd géstoken. Schiphol is voor de nieuwe alarmre geling uitgegaan van het verongeluk, ken van een volle Boeing-747 (circa 340 inzittenden), in de landing of kort na vertrek. Berekeningen hebben uil gewezen dat in zo'n situatie moet worden gerekend met een groot aan tal doden, ongeveer 140 gewonden en een klein aantal ongedeerd en. Van de gewonden is 10 procent zo ernstig gewond dat ze bij het vervoer naar het ziekenhuis vrijwel zeker zouden overlijden. Ongeveer driekwart wordt als licht gewond beschouwd, wat inhoudt dat onderbenen armen en polsen gebro ken zullen zijn. Zij krijgen allen eer ste hulp van (Schiphol zelf of in daartoe geschikte zalen in de omlig gende gemeenten- Met 24 ziekenhuizen in de omgeving van Schiphol bestaan regelingen voor de opnamevanzulke slachtoffers- waartoe desnoods ruimte wordt gemaakt door aanwezige pa tiënten naar huis te sturen. Een belangrijke taak krijgen de drie ziekenhuizen in Amsterdam-West- het ziekenhuis in Beverwijk dat een brandwondencentrum heeft, en het Academisch ziekenhuis in Leiden, waar slachtoffer» met ernstig letsel aan schedel, hersenen, wervels of hals kunnen worden behandeld. Voor het vervoer van de gewonden zijn 30 ambulances beschikbaar, voorts een aantal busjes en eventueel een tou ringcar. niveau van kennen en kunnen te bereiken, dat in het bestaande onderwijs wordt beoogd en ver wezenlijkt. De mavo-3 problemen betreffen de inhoud van de opleiding en de door stromingsmogelijkheden. Vóór de op lossing ervan is een project opgezet. Binnenkort, zullen scholen worden ge vraagd aan dit mavo-project dee'. »e nemen. Een stuurgroep is onlangs door dr. Veerman ingesteld. Het. expe riment geldt uitdrukkelijk de knelpun ten in het fungerend onderwijs. Door differentiatie van vakkenkeuze en door andere manieren voor het lesge ven zal het mavo toch diplomagericht zijn. aldus de bewindsman desge vraagd. Hij legde er de nadruk op. dat bet de bedoeling is. dat er één volwaardig diploma zal zijn met verscheidenheid aan vakken en niveau en me: com plete mogelijkheden voor doorstro ming voor gediplomeerden met ba- paalde vakkenpakketten. In de oozes is voorzien, da: de resultaten van"het project over zes jaar op alle mavo- opleidingen kunnen worden toegepast- Dit houd: in. da: dan de driejarige mavo-opïeiding zal zijn vervangen door een vierjarige me: behalve een vakkenpakket naar keuze ook de mo gelijkheid per vak examen af te leg gen op her. eerste of het tweede niveau. Voor het ontwikkelen van nieuwe methoden om op de mavo- school op beide niveaus ie onderwij zen. worden mede de pedagogische oentra ingeschakeld. Dr. Veerman acht. deze bijdrage van enorm veel belang. De staatssecretaris zette uiteen, dat de leerstof anders dan volgens nu toegepaste methoden, kan worden aangeboden aan de leerlingen. Daarbij wordt gedacht aan minder abstracte, verbale methoden, aan methoden die onderwijskundig praktischer gericht zijn. Aanvankelijk werd aan een sim peler proces gedacht voor het oplos sen van de specifieke problemen van het mavo-3. De vrij ze van benadering, die de pedagogische centra hebben gelanceerd, heeft de staatssecretaris ervan overtuigd, dat deze is te ver kiezen. In het. project zal onder meer het antwoord moeten worden gevonden op de vraag waar in de vierjarige gedifferentieerde mavo-opleiding moe: worden begonnen met het onderwijs op de twee niveaus. Het mavo-project start als experiment op twaalf scholen, die een mavo-3 opleiding hebben. Zolang de beide af delingen bestaan en samenvoeging nog geen feit is. behouden de scholen hun extra leraarlessen op grond van de gespb'tste opleidingen. Voor het extra werk. dat elk experiment met zich brengt, komen er extra taakure» bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 11