PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER WIL EXTRA INJECTIE IN DE BOUW Ring rond Phnom Penh nauwer Raad volksgezondheid tot staten: laat g.s. snel ziekenhuisplan vaststellen Wensen lopen uiteen van 1 tot 1,5 miljard Vredeling: geen uitstel vervanging van de Starfighter de krant van zeeland DE JONG: NOG ZES DELEN We/nreb ^bdoriog DONDERDAG VIETNAM-DEBAT VERDER UITSTEL BLOKKEERT ONTWIKKELINGEN Brief aan staten over houding g.s. D' 218e Jaargang no. 89 Woensdag 16 april 1975 DEN HAAG In totaal zullen er twaalf delen verschijnen met ge schiedschrijving van het konink rijk der Nederlanden in de twee de wereldoorlog. Prof. dr. L. de Jong. directeur van het Rijksinsti tuut voor Oirlogsdocumentatie en auteur van de serie, vertelde dit gisteren op een persconferen tie naar aanleiding van de ver schijning van het zesde deel (2 handen). Nog niet bekend is uit hoeveel banden de nu nog ko mende zes delen zullen bestaan. De Jong noemde het een heuglijk feit dat hij nu op de helft is van het werk, al is hij voor zijn gevoel al verder omdat het ma nuscript voor het volgend jaar april verschijnende zevende deel al voor de helft gereed is. Dat deel zal tot de periode van onge veer de invasie op 6 juni 1944 lopen. Deel acht, dat zal zijn gewijd aan groepen uit de Neder landse samenleveing die in gevan genschap en in concentratiekam pen hebben verkeerd, zal eind 1977 kunnen worden tegemoet ge zien. De Jong zei behoefte gevoe len zijn dank uit te spreken aan de regering die het mogelijk heeft gemaakt de geschiedschrij ving van het koninkrijk in alle opzichten tot stand te laten ko men. In kwestieuse of discutabele zaken heeft hij niet alleen vol strekte vrijheid van zijn mening en inzicht te getuigen, maar het sprak voor de regering van zelf dat het manuscript in druk zou verschijnen, Wat het nu verschenen zesde deel betreft gaf de heer De Jong een toelichting op één punt: het nage noeg ontbreken van mededelingen over Weinreb Had de heer De Jong de vrije keus gehad, dan rou hij de activiteiten van Wein reb in de eerste periode in het verschenen deel zes hebben opgenomen. Hij acht het echter onmogelijk en onbehoorlijk tui vooruit te lopen op conclusies van liet jarenlange onderzoek dat twee medewerkers van het rijks instituut naar Weinreb instellen. Eind 1974 was ongeveertachtig procent va.n het rapport dat vermoedelijk zestienhonderd pagi na's zal omvatten in concept gereed. Nu is de helft van een tweede concept klaar. Voor een beschouwing over het zesde deel van De Jong's stan daardwerk zie pagina 13. DE regering houdt vast aan het spreidingsbeleid. zo blijkt uit twee loijzigingsnota's op de oriën teringsnota ruimtelijke ordening die gisteren bij de tweede kamer zijn ingediend, (pag. .11 Spreiding Mavo Staatssecretaris Veerman wil in de toekomst een vierjarige mavo opleiding invoeren met examens Paar keuze op verschillende ni veaus. (pag. 3) Nieuws uit Zeeland, op de pagina's 2, 4, 5, 6, 7 en 10. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 3, 9 en 13. Sport op pagina 11. Raclio en televisie op pagina 14. Financieel nieuws op pagi na 15. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste fracties in de tweede kamer willen een extra injectie in de bouw van 1 tot l'/a miljard gulden. Het geld zou vooral ten goede moeten komen aan al gereedliggende aan vullende werken. Op deze manier hoopt de kamer het aantal werklozen in de bouw, dat nu rond de 50.000 ligt, op zijn minst gelijk te houden. Dit bleek dinsdag tijdens het debat over het bouwprogramma 1975 van minister Gruijters. Alle partijen toonden zich dinsdag ernstig bezorgd over de sterk teruggeloper, bouwproduktie. Gruijters schat in zijn bouwprogramma het aantal in aanbouw te nemen woningen voor dit jaar op 100.000 tot 110.000,tegen twee jaar gele den nog zo'n 160.000. Niemand in de kamer wilde zo ver gaan de schuld vol ledig bij Gruijters en zijn twee staatssecretarissen te leggen, maar men vond wel, ook de linkse partijen, dat hij te laat en te laconiek op de instorting van de bouwmarkt heeft gereageerd. Als Gruijters op tijd de malaise de bouw had zien aankomen, was de werkloosheid onder de bouwvakkers wellicht iets lager geweest en hadden er eerder aanvullende werken tot stand kunnen komen, zo meende men. De ARP'er Scholten verweet de minis ter zelfs onvoldoende geïnteresseerd te zijn in de bouw. Hij drong aan op een grotere persoonlijke inzet van Gruijters. De Beer (VVD) zei een motie tegen Gruijters in gedachten te hebben, maar hij wilde met indiening wachten op het antwoord volgende week van de bewindsman op de wen sen van de Kamer. Over de hoogte van de gevraagde Injectie waren de partijen verdeeld. VVD pleitte voor 1.5 miljard, PvdA en ARP voor 1 miljard. Kombrink (PvdA) vroeg bovendien om een extra verruiming van de gemeentelijke fi- DEN HAAG (ANP) De tweede kamer houdt donderdagmorgen een kort Vietnam-debat. Hiertoe is dins dagmiddag besloten. Aan het begin van het debat zal minister Van der Stoel een verklaring afleggen over de recente gang van zaken in Vietnam. Het vietnam-debat vindt .plaats op verzoek van het kamerlid De Koster (wd). nanciën ter grootte van 300 miljoen in het kader van de werkgelegenheids- nota. Ir. Comelissen (KVP) wilde zich in dit stadium van het debat niet vastleggen op een bepaald bedrag, maar zo zei hij. enkele honderden miljoenen zijn beslist niet genoeg. DEN HAAG Minister Gruijters (l) schatert samen met staatsse cretaris Schaefer om een opmer king uit de kamer tijdens de be handeling van de bouwnota. Suggesties De Kamer droeg, kennelijk Lange-, spoord door Gruijters' oproep in een eerder stadium, enkele tientallen sug gesties aan voor de besteding van het geld. Een wens die algemeen leefde, was het beter toegankelijk maken van openbare gebouwen voor gehandicap ten. Ir. Comelissen becijferde dat te gen de 900.000 mensen in ons land moeite hebben met het bereiken en, binnengaan van allerlei openbare voorzieningen. De CHU'er Tolman diende een motie in om aan alle gemeenten voor dit doel 25 gulden per inwoner beschikbaar te stel- len. PvdA, VVD en de drie christen democratische partijen drongen bij minister Gruijters aan op verkorting; van de bestemmingsplan-procedures. Zij vonden dat buitenstaanders te vaak, via een beroep op de Kroon, een snelle afwikkeling van de bouw plannen doorkruisen. Mr. Scholten achtte het in dit verband wenselijk een (spoedkamer) bij de Raad van (Zie slot pagina 3 kolom 1) I NOG DEZE MAAND BESLISSING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog deze maand zal de regering een beslissing ne men over de vervanging van de Starfighter. Tijdig, voor 15 mei de offertes van de Amerikaanse F-16 en de Zweedse Saab- Viggen lopen dan af zal minister Vredeling (defensie) bij de ministerraad een nota indienen waarin hij zijn keuze voor de op volger van de Starfighter zal neerleggen. De nota zal aan de twee de kamer worden aangeboden. De bewindsman zei dit dinsdag bij de behandeling van zijn begroting in de eerste kamer. VREDELING Het Eerste-Kamerlid Nederhorst (PvdA) had om uitstel van de beslis sing gevraagd. Vredeling» partijgenoot VLIEGVELD AL IN HANDEN RODE KHMER? SAIGON (RTR, UPI, AFP, DPA) De radio van de Cambodjaan se revolutionaire strijdkrachten heeft dinsdag gemeld dat de troe pen van de Rode Khmer het vliegveld Pochentong bij Phnom Penh hebben veroverd en datr de Cambodjaanse regeringstroepen hun verzet elk ogenblik kunnen opgeven. Een woordvoerder van de Cambodjaanse ambassade in Bangkok zei echter dat Pochentong nog steeds in handen van de Cambodjaanse regeringstroepen is. Hij had dit vernomen van het Cambodjaanse opperbevel waarmee hij rechtstreeks radiocontact onderhoudt. De zevende Cambodjaanse regeringsdi visie heeft zich acht kilometer terug getrokken in de richting van Phnom Penh. Voordat de divisie zich terug trok, vernietigden enkele eenheden ee.. grote hoeveelheid wapens en mu nitie die. naar men aanneemt, in de afgelopen weken door Amerikaanse vliegtuigen zijn aangevoerd. Troepen van de Rode Khmer zijn maandagmiddag de industriestad Tak- mau die op 5 km ten zuidoosten van Phnom Penh ligt. binnengetrokken. De Cambodjaanse regeringstroepen heb ben de stad ontruimd en zich terugge trokken op nieuwe stellingen aan de zuidoostgrens van Phnom Penh. Dui zenden vluchtelingen bewegen zich in de richting van de Cambodjaanse hoofdstad en de weg van Takmau naar Phnom Penh is volledig ver sperd. Naar schatting 50 buitenlan ders, onder wie een aantal Amerikaan se journalisten, kunnen Phnom Penh niet meer verlaten. Het internationale comité van het Ro de Kruis liet dinsdag in Genêve weten dat het contact via de radio heeft gehad met zijn personeel in Phnom Penh. Dit had geen melding gemaakt van de verovering van het vliegveld Pochentong of een andere belangrijke wijziging in de militaire toestand. luii-Vielnam In Zuid-Vietnam tastten de troepen van de VRR dinsdag de verdedigingsli nies rond Saigon af. Noordvietnamese eenheden en troepen van de VRR zouden ten oosten en westen van de Zuidvietnamese hoofdstad worden sa mengetrokken. De vrees neemt dan ook toe dat er binnenkort een grote aanval op ae stad zal worden gedaan. 'Quan Doi Nhan Dan', het blad van het Noordvietnamese leger, schreef dinsdag dat Noord-Vietnam ervoor zal zorgen dat de 6.000 Amerikanen die nog in Zuid-Vietnam zijn, veilig geëva cueerd kunnen worden als president Ford hun opdracht geeft het land 'onmiddellijk' te verlaten. Kissinger De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, ver klaarde dinsdag op een bijeenkomst van de machtige commissie voor toe wijzingen van de Amerikaanse senaat dat president Ford en diens regering Zuid-Vïetnam genoeg militaire hulp Zie slot pagina 3 kolom 7) drong, zoals onlangs het PvdA-con- gres. aan op de aanschaf van een goedkoper toestel, dat met name ge schikt is voor het geven van grond- steun. Volgens Nederhorst is de infor matie over goedkopere toesteilen on volledig en onvoldoende. Minister Vredeling bleek het niet. eens te zijn met de heer Nederhorst, dat het aanschaffen van de Ameri kaanse F-16 een bijdrage zou leveren aan de bewapeningswedloop. Volgens Nederhorst is de F-16 kwalitatief veel beter dan de toestellen die de Sowjet- ünie op dit moment heeft. .Alen moet de F-16 niet vergelijken met de huidi- ge Russische toestellen. Er zijn aan wijzingen voor dat er in de Sowjet- Unie zwaardere vliegtuigen worden ontwikkeld. Vervanging van het oor-' spronkelijke aantal van 138 Starfigh- ters door 102 nieuwe toestellen is noch kwantitatief, noch kwalitatief een bijdrage aan de bewapeningswed loop". aldus Vredeling, die de Kamer beloifde hier in zijn nota nader op terug te komen. De vervanging van de Starfighter is volgens de bewindsman mogelijk bin nen de daarvoor uitgetrokken 2 A mil jard gulden. Uitgaven De minister noemde de verwachting dat de defensie-uitgaven drastisch zou den moeten stijgen, ireëel. Volgens het Eerst-Kamerlid Van Riel (VVD) Zie slot pagina 3 kolom 2 MIDDELBURG De meerder heid van de provinciale raad voor de volksgezondheid wil, dat de Zeeuwse staten gedeputeer de staten er toe beweegt een standpunt in te nemen over het concept-proefplan voor de zie kenhuisvoorzieningen in Zee land. In een brief vraagt men de staten daartoe stappen te onder nemen. De raad voor de volks gezondheid wil, dat het proef-j plan ziekenhuisvoorzieningen j Zeeland zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld. De raad komt met zijn brief aai staten van Zeeland, nu gs. voor tweede maal hebben laten weten Tiet niet verantwoord te achten nu .landpunt in te nemen ten aanzien van het concept-proefplan. „In novem ber vorig jaar noemde gedeputeerden het plan 'voorlijk', op het verzoek de provinciale raad voor de volksge zondheid aan bet college het pi: alsnog in behandeling te nemen en spoedig mogelijk door te sturen naar de staatssecretaris van volksgezond heid en milieuhygiëne reageerden gs opnieuw afwijzend. Men vindt, dat het plan als één geheel dient te worden beschouwd en dat het eerst kan wor- len vastgesteld zodra ingestemd is iet alle onderdelen. Nu zegt de meerderheid van de raad voor de volksgezondheid in de brief aan de staten: „Een verder uitstel dat op grond van de argumentatie van gedeputeerde staten nog wel jaren kan duren blokkeert de ontwikke ling in bepaalde gebieden van Zeeland, waar men samenwerking ambieert. Met name in Zeeuwsch-VIaanderen kan de bestaande onrust alleen n groter worden, en kunnen de tegen stellingen alleen maar verscherpt wor den- omdat men in onzekerheid ver keert over het standpunt van gedepu teerde staten ten aanzien van de toe komstige planning." Bij verzoek aan de staten om pressie op gs. uit te oefenen terzake van het. proefplan verwijst de meerderheid van de raad voor de volksgezondheid ook naar het feit, dat het college voor ziekenhuisvoorzieningen landelijk de criteria van het zogenaamde rapport 'Korte Termijn' hanteert en dat dit door de staatssecretaris wort gele galiseerd 'als grondslag voor de be oordeling van initiatieven waarbij ik bij mijn goedkeuringsbeleid rekening kan houden." De brief aan de staten: ,De meerderheid van de provinciale raad is van mening, dat de realiteit derhalve gebiedt dat ook in Zeeland van de thans gehanteerde normen wordt uitgegaan. Temeer, daar vol gens de staatssecretaris verdere ver volmaking en verfijning der normen vrij lange tijd kan duren en daarbij nog van tijd tot tijd bijstelling der normen zal moeten plaatsvinden." Zwarigheden rond de F16 fitntlijn ZONDER Het is voor de meerderheid van de provinciale raad duidelijk, dat er zo wel door het ministerie als door de geneeskundige inspecties en het colle ge voor de ziekenhuisvoorzieningen verder wordt gewerkt aan een plan ning, die is gebaseerd op de criteria uit het rapport 'Korte Termijn'. „In dien Zeeland zich niet bij deze han delwijze aansluit zal de verdere plan ning van voorzieningen in Zeeland zeer waarschijnlijk zonder een proef plan ziekenhuisvoorzieningen plaats vinden," aldus de brief. Men wijst er de staten voorts op, dat| de staatssecretaris nu wil afwijken van de grondgedachte van de wet ziekenhuisvoorzieningen en op korte termijn het via een wetswijziging mo gelijk wil maken regionale en catego rale plannen vast :e stellen. De ver wachting is- dat hij van deze moge lijkheid ook "direct gebruik zal willen maken'. „Ir. dit verband is het van groot belang, dat het proefplan zo snel mogelijk als een Zeeuws proef plan aan de staatssecretaris wordt toegezonden." zo wordt betoogd. De brief brengt tenslotte onder de aandacht van de Zeeuwse staten, dat met name de planning van verpleeg huizen en zwakzinnigeninrichtingen juist op dit moment bijzonder belang rijk is. „Vertraging van deze planning voor Zeeland zal in de komende jaren tot ongewenste gevolgen kunnen lei den." aldus het schrijven. Zoals aange duid: de brief is uitgegaan van de meerderheid van de Zeeuwse i voor de volksgezondheid, éénentwintig van de zesentwintig leden waren er voor uitspraken van het PvdA congres ln Am sterdam vorige week heb ben hun invloed tot ln De nemarken doen gc-lden. 2*3 Daar heeft nam«-li;k de re- gering een beslissing over de opvolging van de Starfighter uitge steld: zij had gisteren een besluit ten gunste van de F 16 willen nemen, maar ze wenst nu eerst zekerheid over de Nederlandse houding Als Nederland namelijk géén F16 zou aanschaffen, zou tevens de basis zijn vervallen voor een Deense aankoop van dit toestel, zo is in Kopenhagen meegedeeld. Uit deze gang van zaken valt één onweerleg bare conclusie te trekken: de Deense regering ging er vóór het Amsterdam se PvdA-congres zonder meer van uit dat Nederland de F16 zou kiezen. Blijkbaar was de hele procedure al zo ver in kannen en kruiken dat in Ko penhagen niet meer over hc-t Neder landse voornemen werd getwijfeld, een zekerheid die kennelijk r.u is verdwe nen. Is zij verdwenen? Het lijkt du bieus. De opmerkingen gisteren van minister Vredeling in de eerste kamer geven namelijk geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat de Neder landse regering een onverwachte zwen king heeft gemaakt en de weg zal op gaan die het PvdA-congres vorige week heeft aangewezen. fredeling verklaarde gisteren in de V eerste kamer dat de regering vóór de vijftiende mei haar beslissing aan het parlement zal meedelen en vestig de bij die gelegenheid nog weer eens de aandacht op een al eerder uitge sproken voorkeur van Nederland. Bel gië. Noorwegen en Denemarken voor de F 16. Hij ontkende met klem dat de F 16 een bijdrage zou vormen tot een verdere bewapeningswedloop een opvatting van hel. PvdA-congres en beloofde dit standpunt nog eens duide lijk uiteen te zullen zetten in zijn nota over de vervanging van de Starfighter. Conclusie. Vredeling houdt voet bij stuk ongeacht de congresuil spraken van de PvdA. Zijn ae voorbereidingen en de studies al zover dat het uitein delijke besluit van de Nederlandse re gering in dit stadium eigerJ:;k alleen maar een formaliteit is? Het merk waardige van de huidige binnenlands- politieke situatie is nu, dat zowel een negatief als een positief antwoord op deze vraag een crisis kan veroorza ken. Gesteld dat in internationaal ver band de onderhandelingen inderdaad al zo ver zijn gevorderd dat Vredeling aan handen en voeten is gebonden en zich verplicht voelt tot de F16 te be sluiten. dan gaat hij daarmee in tegen de meerderheidsopvatting van zijn eigen partij. Bij de parlementaire be handeling van de regeringsbes: tssing de aankoop van de F16 zal dan ongetwijfeld blijken dat de verhouding tussen PvdA-kamerfractïe en de be windsman niet meer erg hartelijk is. Op dat moment gaat het er om of Vre deling nog kan rekenen op het 'mini mum aan vertrouwen' dat hij uit eigen kring nodig heeft. Is dat minimum er niet, moet op het aftreden van deze minister worden gerekend. Op dat moment evenwel zal het uiterst moei lijk zijn een kabinetscrisis te voorko men: de F 16-zaak gaat namelijk niet alleen Vredeling aan. maar is een ka binetsbeslissing. Het kan anders gaan. in tegenover gestelde richting. Bijvoorbeeld: de hele zaak wordt alsnog terugge draaid en het kabinet komt in feite tegemoet aan de uitspraak van het PvdA-congres. In dat geval behoeft er niet op te worden gerekend dat KVP en AR het kabinet welwillend zullen bejegenen, integendeel. Men zal van die kant en vanzelfsprekend ook van de kant der oppositie vast stellen dat door een congresbeslissing van de PvdA de veiligheid van West- Europa in gevaar kan worden ge bracht. Een conflictsituatie binnen de huidige regeringscoalitie is als gevolg daarvan niet uitgesloten: ook in dat geval zou een kabinetscrisis onvermij delijk zijn. Het komt er alles bijeen genomen op neer dat vanaf het Am sterdamse PvdA-congres de positie van het kabinet-Den Uyl plotseling veel hachelijker is geworden. Een kabinetscrisis zal onvermijdelijk tot vervroegde verkiezingen leiden en dat houdt weer in dat. bij de stem busstrijd het accent sterk zal worden gelegd op defensie en buitenlandse po litiek. De PvdA heeft vorige week im mers niet alleen een uitspraak gedaan over de vervanging van de Starfighter. maar zij heeft ook voorwaarden ver bonden aan het Nederlandse lidmaat schap van de NAVO. He*, is niet aan te nemen dat een komend verkiezings congres van deze partij tot een minder scherpe houding jegens het bondge nootschap zou besluiten dan vorige week is gebeurd. Zeker zal dat niet het geval zijn indien de aanleiding tot een kabinetscrisis de defensiepolitiek zou zijn. In dat gevai lijkt het ons twijfelachtig of de huidige coalitie zou terugkeren: AR en KVP zullen dan vermoedelijk niet meer met de PvdA willen regeren. Maar wat is het alter natief? Een combinatie met de VVD? Of een linkse regering inclusief ae CPN? Het zou afhangen van de ver kiezingsuitslag. Kernvraag voor de komende weken is nu: kabinetscrisis of niet? Men mag aannemen dat in diverse fractie- kamers rond het Binnenhof daarover vele bespiegelingen worden gehouden, men mag tevens aannemen dat daar bij allerlei elementen in het geding komen: niet alleen de NAVO. niet ai- leen de F16. maar ook bijvoorbeeld de huidige economische situatie. Is Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1