Proces-verbaal voor Shell-Chemie Pernis ORGANISATIES BEPLEITEN: WINKELS OPEN TOT 19.00 UUR Britten hamsteren uit angst voor nieuwe begroting CNV: OP BASIS CPB-ANALYSE GEEN FOUTE MAATREGELEN NEMEN Contant geld op ffirobetaalkaarten Kunstgebitten „Nederland slacht de kip met gouden eieren" Australische vlieger beschuldigt VS Dankzij meldpost 36 vertragingen in de bouw opgelost binnen- en buitenland DEENSE BESLISSING OVER NIEUWE JAGER UITGESTELD Studie benutten 'afvalwarmte' DINSDAG 15 APRIL 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELASTINGVERHOGINGEN VERWACHT Boersma: bouw- produktie geremd door 'querulanten' LONDEN In afwachting van de nieuwe begroting, die van- claag openbaar wordt ge maakt, zijn de Britten een run begonnen op de drankwinkels en op winkels met 'luxe'-huis houdelijke goederen. Ver wacht wordt dat minister van financiën Healey de belasting op dranken, benzine en rook waren zal verhogen. Ook de btw op zaken als radio's, tv- toestellen en wasmachines zal aanzienlijk stijgen. Om nog maar niet te spreken van de tarieven van de inkomstenbe lasting. Dllmaal zijn hot niet in de eerste piaals de „rijken", maar de leiders van de links-ceoriënteorde vakbon den die minister Healey proheren te overreden de belastingen te ver lagen. Zii willen hierdoor de koop kracht van het publiek vergroten om daarmee de werkgelegenheid te redden in fabrieken die aan de inflatie ten onder dreigen te Minister Healey heeft de vakbondslei ders er al een eindeloos aantal keren voor gewaarschuwd dat het verbreken van de regels van het sgn. sociale contract eerder het gevaar van werkloosheid in zich bergt. Volgens dit contract tussen de werknemershonden en Labour nu de regeringspartij zouden de bonden geen loonsverhogingen vragen die boven de werkelijke kostenstijgingen uitgaan. Terwijl de kostenstijging in het Vere nigd Koninkrijk nu per jaar het ongekende cijfer van ruim 20 pro cent. heeft bereikt, gaan de lonen echter met gemiddeld 25 procent omhoog. Voor de machtige bonden zoals die van de mijnwerkers, die het land met een staking kun nen lamleggen bedragen de loonsverhogingen ruim 30 pro cent. Belastingen Minister Ilcaley zal echter ook in: dat liet duurder worden van de verbruiksgoederen door middel van een verhoogde btw de eisen van de vakbonden opnieuw zal beïnvloe den. Een aantal vakbondsleden heeft door het aanzienlijk verhoog de salaris nu ook voor het eerst onzacht kennis gemaakt met de Inspecteur van de directe belastïn- gen. Zo komt het dat een aantal loonsverhogingen In de lagere inko mensgroepen in feite tot een achter uitgang hebben geleid. Wanneer minister Healey de btw op zoenaamde luxe verbruiksgoede ren verhoogt, treft hij daannee de zogenaamde luxe verbruiksgoede ren verhoogt, treft hij daarmee de: industrie die er op het ogenblik het slecht aan toe is. Met name geldt dit voor de automobielindustrie, die extra gehandicapt zal worden als de benzine door het verhogen Kabinetsberaad over netto aow en minimumloon DEN HAAG (AN P)— Hel kabinet zal zich op korte termijn beraden over de situatie rond de verhouding netto aow-netto minimumloon per 1 juli aanstaande. Zonodig wordt een SER- advies gevraagd. Aldus heeft minister Boersma van sociale zaken maandag geantwoord op schriftelijke vragen van liet tweede-kamerlid Rietkerk (vvd) over de tijdelijke verhoging van de aow/aww met 3.7 procent voor de maanden april, mei en juni. Het tijdelijke karakter van deze ver hoging houdt in. dat nog geen beslis sing is genomen over de zogenaamde 'netto-netto'-problematiek. De kosten van de tijdelijke verhoging wordt ge raamd op circa 100 miljoen. De premie aow/aww behoeft niet ver hoogd te worden. Per 1 juli aanstaan de vindt voor de aow/aww de half jaarlijkse aanpassing aan de loonont wikkeling plaats. De tijdelijke verho ging was noodzakelijk in verband met de bijzondere verhoging van het wet telijk minimumloon met 1,7 procent per 1 april jongstleden en de tijdelij ke verlaging van de loon- en inkom stenbelasting per diezelfde datum. De verhoging van het minimumloon kost de rijksoverheid ƒ30 miljoen tot ƒ35 miljoen op jaarbasis. In dit bedrag is het effect begrepen van de doorwer king van de verhoging in de bijstands- en andere sociale uitkeringen, alsmede het effect van de verhoging op de bezoldiging van het burgerlijk rijk spersoneel. ten laste van de rijksbe groting. Voor het bedrijfsleven is vol gens minister Boersma geen raming van de kosten te geven, omdat in onvoldoende mate harde gegevens be kend zijn over het aandeel van de minimumloonsom in de totale loon som. President Anwar Sadat van Egypte heeft maandagavond zijn minister van binnenlandse zaken, de 55-Jarige Mam- douh Salem, aangewezen als premier. In een rede tot het Egyptische volk kondigde het staatshoofd drastische wijzigingen aan om de sleche eoc mische toestand te verbeteren. Verhouding loonkosten-opbrengstprijzen UTRECHT (ANP) Het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft maandag gewaarschuwd tegen het aanbevelen van onjuis te maatregelen op basis van een onjuiste analyse van de verhou ding tussen loonkosten en op- brengstprijzen. Het doet dit, met het oog op de komende behan deling van de nota inzake de werkgelegenheid in de tweede kamer, in een brief aan .de bij zondere kamercommissie voor de werkgelegenheid. Het Centraal Plan Bureau heeft wel een relatie gelegd tussen de structuur- jverklooslieid in enge zin en de stij ging van de reële arbeidskosten (het verschil tussen loonkosten en op- brengstprijzen), maar die structuur werkloosheid in enge zin betreft slechts een kwart van het totale tal werklozen. Daarentegen is in spraken en publikaties na het schijnen van het centraal economisch plan 1975 volgens het CNV zeer ten onrechte de indruk gewekt, dat het CPB dc gehele werkloosheid aan de stijging van de reële arbeidskosten zou toeschrijven. Verder vestigt het CNV er dé aan dacht op, dat het begrip 'reële ar beidskosten' een verhouding tussen lo nen en prijzen aangeeft en dat dus ook de prijsontwikkeling, die sterk wordt beïnvloed door de koers van de gulden, bij de bepaling ervan een belangrijke rol speelt. Het begrip DEN HAAG Met ingang van 21 april as. kunnen rekeninghouders van de postcheque- en girodienst hun giro betaalkaarten op het postkantoor ver zilveren. Per kaart wordt een vast bedrag van 100 uitbetaald. Er mogen niet meer dan vier kaarten tegelijk worden aangeboden. De rekeninghouder dient zich te legi timeren met zijn giropas. Het opne men van geld door middel van de bekende kascheques blijft uiteraard op de gebruikelijke wijze mogelijk, zo beeft de PIT maandagmorgen meege deeld. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft to rl-00 een kritiek moment in verlegenheid omdal zijn kunsfgebit losschiet of I Su'"- een einde aan dit steeds JwSi? on9emak Een weinig Dentoflx- I w n1 1 hel ®ek'! de 9ehel® d39 on- nZSa.r °P zl!n plaa,s- Denlöfix geeft U een da™ n-311 2ekerheid- Probeer het nog van- i aa9- Bij apotheken en drogisterijen. reèle arbeidskosten heeft in het soci aal-economisch beleid tot-nu toe geen rol gespeeld, aldus het CNV. en bo vendien is het in veel gevallen moei lijk om die kosten via de loonpolitiek te beïnvloeden. Gulden Dat geldt zowel voor al die sectoren waar de opbrengstprijzen heel sterk worden gepaald door de loonkosten (handel en diensten) als in minder arbeidsintensieve bedrijfstakken. Want als de Nederlandse loonkosten bij een op de werkgelegenheid gericht beleid minder snel zouden stijgen, waardoor onze economische toestand ten op zichte van het buitenland zou verbete ren, leidt dat weer tot een verdere opwaardering van de gulden. Met als gevolg: een stijging van de reële ar beidskosten door dalende opbrengst- prijzen in guldens. Het CNV meent, dat het CPB met dit probleem onvol- doende rekening heeft gehouden. VOORZITTER VNO: ROTTERDAM „In Nederland ls men bezig de kip met de gouden eieren te slachten Dit heeft mr. C van Veen, voorzitter van de werkge versorganisatie VNO (Verhond van Nederlandse Ondernemingen), maan dag gezegd tijdens een lezing voor de studenten van de Erasinusuniversiteit in Roierdam. Met 'de kip' bedoelde de heer Van Veen het bedrijfsleven. Hij meent dat het ondernemingskli maat in Nederland momenteel zo slecht is, dat het bedrijfsleven mis schien niet eens meer kan profiteren van de conjuncturele opleving, die naar velen verwachten begin 1976 zal inzetten. De VNO-voorzitter deed een dringend beroep op de overheid om de positie van het bedrijfsleven zo snel mogelijk te verbeteren. Hij noemde drie maatregelen, die de rege ring zal moeten nemen: het verbete ren van de rentabiliteit van het be drijfsleven, het beter op elkaar af stemmen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt en het verzachten van het vergunningenstelsel. Van Veen wees erop. dat de overheid nu door het heffen van belastingen en sociale premies beslag legt op meer dan 50 procent van het nationale inkomen. Dominee Ndabaningi Sithole. een van de leiders van de Rhodesische ANC (Afrikaanse Nationale Raad), blijft voorlopig in Tanzania, terwijl de overige ANC-leiders maandag uit Dar Es Salaam vertrokken om via Loesaka terug te keren naar Rhorie- sië. Sithole was door de Rhodesische regering tijdelijk in vrijheid gesteld om deel te kunnen nemen aan de con ferentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid in Das Es Salaam. van de btw opnieuw in prijs zal stijgen. De enige maatregel die de Labour- minister van financiën zal moeten nemen en die hij ook onmiddel lijk zou nemen als hij kon is het vaststellen van een wettelijk loonplafond Hierop echter heeft ruim een jaar geleden de toenmalige premier He ath zijn carrière, en de conservatie ve partij zijn leidende rol ver speeld. Ook premier Wilson, als leider van het Labourkabinet dat aan dat van Heath voorafging, werd door de vakbonden in de houdgreep genomen toen hij een loonplafond probeerde in te stel len. troost voor minister Healey was maandag dat de cijfers van de handelsbalans over de afgelopen maand er voor het eerst beter uitzagen dan sinds december 1972. Het deficit bedroeg noj. 106 mil joen pond sterling. Wam men hij dc berekening dan uitgaat van het gegeven dat dc kosten voor de olie import 206 mil joen pond sterling bedroegen, zijn de optimisten in staat voor te rekenen dat de handelsbalans van het Verenigd Koninkrijk voor het eerst sinds tijden een surplus van 100 miljoen pond vertoont. SYDNEY (UPI) De gewezen Au stralische oorlogsvlieger John Hamp shire heeft aan Australische kranten verteld lat hij op 21 januari 1944 samen met andere vliegers een kleine rifeilandje bij Australië met 360 gas tanks heeft gebombardeerd, waardoor alle leven op het eilandje werd vernie tigd. Hampshire hoorde later, dat de Ame rikanen, die het experiment leidden, vrijwilligers onder tot levenslang ver oordeelde Amerikaanse gevangenen naar het eilandje hadden gebracht. Zij bevonden zich in bunkers negen meter onder de grond, ongeveer gelijk aan de bunkers van de Japanners op "t pa- cific-eiland Tarawa. Hampshire vond dat hij het gebeurde bekend moest maken, nu de Australische regering zich tenslotte bereid heeft verklaard schadevergoeding te verstrekken aan mensen die in de oorlog bij andere gasproeven gewond zijn geraakt. De Australische minister van defensie Lance Bamard heeft maandag naar aanleiding van Hampshires beschuldi ging een volledig onderzoek gelast. CHLI u)il spoedig vaststelling aardgasprijzen 'S-GRAVENZANDE (ANP) Met liet oog op zijn teeltprogramma moet de tuinder tijdig weten waar hij met de aardgasprijs aan toe is. Vandaar dat de CHl een zo spoedig mogelijke vaststelling van de aardgasprijzen pleit, die van 1 oktober aanstaande af zullen werken. Sprekend tijdens een partijbijeen komst in 's-Gravenzande zei CH-ka- merlid mr. Seholten dat het verbod van de EEG aan de Nederlandse re gering om ten behoeve van de Neder landse tuinbouw een subsidie te ge ven op aardgas gevolgen zal ipoe ten hebben voor het beleid van het kabi net-Den Uyl bij de vaststelling van de aardgasprijzen. Niet aleen de subsidie van 2 cent vervalt, maar ook die van 0.9 cent per m3 die verband houdt met de restitutie van olieaccijns bij export. Dit element zal bij óe prijs vaststelling per 1 oktober aanstaande zeker mede een rol moeten spelen, vond Scholten. SYDNEY De voormalige Au stralische oorlogsvlteger John Hampshire toont het logboek van een vlucht van 21 januari 1944. toen hij samen met andere vlie gers een klein rijeilandje met 260 gastanks heeft gebombardeerd, waardoor alle leven op het eilandje werd vernietigd CLAPHAM In Engeland vroeger bekende stoomlocomo tief Mallard', die in SUS het nog steeds bestaande stoomloc-snel heidsrecord op ruim 190 km p/u zette, tijdelijk van stal gehaald om te worden overgebracht naar het Nationale Spoorwegmuseum in York. waar hij door de lief hebbers ongetwijfeld met verte derde blikken zal worden beke ken DEN HAAG (ANP) Dank zij de centrale meldpost voor het aanmelden tan vertragingen bij de bouw zijn van de tussen I januari en 15 maart jongstleden binnen gekomen 119 ge vallen er 36 opgelost. Volgens een zeer globale .schatting hadden die 36 betrekking op bouwwerken met een totale bouwsom van ƒ125 miljoen. Alsdus hebben minister Gruijters van volkshuisvesting en staatssecretaris Polak van binnenlandse zaken maan dag aan de tweede kamer meegedeeld. Bij de centrale meldpost kunnen wor den aangemeld klachten over vertra gingen die direct of indirect een ge volg zijn van het optreden van over heidslichamen bij de afhandeling van procedures ter uitvoering van bouw plannen. De minister en de staatsne- cretaris deelden voorts mee, dat iets minder dan de helft van de meldingen (53) betrekking heeft op woningbouw. Bedrijfsgebouwen (24). onderwijsge bouwen (17) en gebouwen voor ge zondheidszorg (16) maken de andere helft uit. In 52 van de 119 gevallen was de klacht afkomstig van het be drijfsleven. via het departement van binnenlandse zaken kwamen 29 mel dingen binnen van gemeenten. Particu lieren klaagden 18 maal, verenigingen en stichtingen 19 keer. ff. J. SCHUITEMMER VERLAAT DS'70 HOOG SOEREN (ANP) Het end tweede-kamerlid voor DS"70 W. 3. Schuitemaker te Hoog Soereti heeft voor het lidmaatschap van zijn parti De heer Schuitemaker had een aan deel in het tot stand komen van DS'70, Hij is het niet eens met de jongste ontwikkeling in de partij, waarbij gekozen is voor een partij 'links van het midden'. STORING NIET GEMELD ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond heeft maan dagmiddag besloten proces ver baal op te maken tegen Shell- Chemie, omdat dit bedrijf afge lopen zondag verzuimde een storing in het complex in Rotter-' dam-Pemis aan de Rijnmond autoriteiten te melden. Shell- Chemie had dit volgens Rijn mond op grond van de erfpacht-1 overeenkomst met Rotterdam en op grond van de hinderwet vergunning we lmoeten doen. Volgens Shell gaat het om een kleine calamiteit, toen zondagmorgen vroeg naar Latijn*-Amerika vertrekken om tien over twee via een scheur in bezoeken aan Argentinië. Brazilië en vat een kleine hoeveelheid pro Venezuela, zo is maandag in Washing Shell. Volgens hem heeft Shell Chc mie. nadat het lek was ontdekt, voor durend metingen verricht waaruit bleek dat er geen sprake was van een gevaarlijke gasconcentratie. De ge meente Rotterdam 'veroordeelde' be gin dit jaar het bedrijf Oxlrane tot een geldboete van 4.5 miljoen omdat dit bedrijf had nagelaten bij de auto riteiten te melden dat er ais gevolg van een storing in de fabriek eer. gaswolk was ontstaan. Oxirane had dat volgens de gemeente op grond van bepalingen in de erfpacht over eenkomst we! moeten doen. Kissinger naar Latijns-Amerika WASHINGTON (L'PI) I»t Aim-r kaan.se minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger zal op 23 april paan-gas vrijkwam. Terwijl deskundi gen van Shell metingen verrichtten, zette óe Rotterdamse politie uit voor zorg drie uur lang de Petroleumweg in het Botlek-gebied voor alle verkeer af. Volgens Shell heeft het ongeluk nauwelijks schade en geen persoonlij ke ongelukken veroorzaakt. De Shell geeft toe formeel onjuist te hebben gehandeld door de Rijnmond-autoritei ten niet op de hoogte te brengen van het ongeluk. Het bedrijf stelt echter dat de Rotterdamse politie een half uur nadat het lek was ontdekt wel is ingelicht. „Wij wisten dat de politie de milieudeskundigen van Rijnmond' had geïnformeerd en daarom is er geen contact meer met Rijnmond op genomen." aldus de woordvoerder van Onzekerheid over houding Nederland na PvdA-congres KOPENHAGEN (DPA, UPI) De Deense regering zal haar be sluit over de keuze van een opvolger voor de Starfighter uitstel len omdat onzekerheid is gerezen over de positie van Nederland. Aanvankelijk werd verwacht dat Denemarken vandaag bekend zou maken dat de keus was gevallen op de aankoop van 58 Ame rikaanse YF-16 toestellen. De Deense minister van defensie Orla Moelier zei maandag dat Denemarken het definitieve besluit uitstelt gezien de uitspraak van het congres van de Partij van de Arbeid, dat zich vrijdag eenstemmig tegen de aankoop van de YF-16, of van de Franse concurrent de Mirage F-l uitsprak. De PvdA verlangt een eenvoudiger toestel dat slechts een beperkte taak zal krijgen en geen nieuwe prikkel mag zijn voor de bewapeningswedloop. Het Nederlandse standpunt ls van belang omdat Denemarken, Noorwegen, Nederland en België het eens willen worden over de gezamenlijke aanschaf van één type toestel. De Partij van de Arbeid heeft weliswaar niet de meer derheid maar haar standpunt is van belang omdat zij de minister van defensie leverde in de regeringscoalitie, aldus minister Moeller .Als Nederland zou afzien van de aankoop van de YF-16. zou ook de grondslag vervallen voor de Deense bestelling. Dat speelt een zo belangrijke rol dat ik mijn regering slechts kan adviseren zich nog niet vast te leggen. De kwestie moet blijven rusten totdat het standpunt van Nederland opgehelderd is", aldus minister Moeller. Grote bezwaren tegen nieuwe wettelijke regeling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe winkelsluitingswet van staatssecreta ris Hazekamp, waarbij de winkels verplicht om 6 uur 's avonds dicht moeten zijn, stuit van verschillende kanten op grote bezwa ren. Zowel de Consumentenbond als de Raad voor het Grootwin kelbedrijf en de Vereniging voor Vrouwenbelangen vinden bij voorbeeld dat de winkels minimaal' tot 19.00 uur open moeten zijn. Voornaamste argument van de drie, organisaties is, dat 18.00 uur voor veel werkende mensen te vroeg is om nog inkopen te kunnen doen. Zij wij-: zen in dit verband op het toenemende aant3l werkende gehuwde vrouwen en: de steeds langere reistijd voor het woon-werkverkeer. De Vereniging openstelling tot 19.00 uur met hoeft tsi voor Vrouwenbelangen voegt er nog] leiden tot langere werktijden voor het aan toe dat in de buurt van de bedrijven winkels ontbreken, de middagpauzes bovendien te kort zijn. De Consumentenbond zegt in haar reactie op het wetsontwerp, dat een, personeel. De winkels die belang heb-1 ben bij een langere openingstijd, kun I nen hun zaak op de stille uren im mers best sluiten, zo meent de bond. Het wetsontwerp van Hazekamp wordt in dit opzicht gesteund door de Centrale Ondernemers Organisaties in het Midden en Kleinbedrijf. Zij plei ten sterk voor 18.00 uur, een stand punt dat gedeeld wordt door de meer derheid van de Sociaal-Economische Raad. Op het punt van het maximale aantal openingsuren blijken de drie ondernemersorganisaties echter ver-1 deeld. Het KVO en het NKOV staan achter het in de wet genoemde aantal! v^n 55 uur per week. maar het Neder-1 lands Christelijk Ondernemers Ver bond pleit voor een maximum "."an 50 uur. Eensgezind zijn de organisaties in hun pleidooi voor een verplichte sluiting op zaterdagmiddag, iets waar niet alle winkeliers het mee eens zijn. gezien de reactie van bijvoorbeeld de! Bond van Juweliers en Horlogers. Ook de Consumentenbond en het grootwinkelbedrijf zijn voorstander van liet openlaten van de winkels op zaterdagmiddag. .Juist op zaterdag worden belangrijke aankopen gedaan op het gebied van duurzame gebruiks goederen. Een drastische terugbren ging van het aantal openingsuren zou het rustig winkelen, dat bovendien door vele gezinnen als een „uitje"; wordt gezien, ernstig bemoeilijkheden. Ook wordt de werkgelegenheid van degenen, die alleen part-time kunnen werken, door een sluiting op zaterdag middag aangetast", zo menen zLL bekendgemaakt Als gevolg van de druk van de gebeur tenissen in de wereld' zijn voorgeno men bezoeken aan Cnii: en Peru voor lopig uitgesteld, maar deze twee lan den zullen voorkomen op het retsplan van een tweede Latijns-Amerikaanse reis die Kissinger later dit jaar wii maken, aldus de bekendmaking van het ministerie van buitenlandse za ken. ARNHEM (ANP) Een maandag middag geïnstalleerde beleidsadvies- groep 'stadsverwarming' gaat de mo gelijkheden onderzoeken van een rui mere toepassing van stadsverwarming In ons land. Met stadsverwarming wordt hierbij bedoeld het voor een deel gebruiken van de zogenaamde afvalwarmte van electrkiteitscentrales voor het verwarmen van steden of stadsdelen. Onderzocht zal worden of en hoe op die manier een beter gebruik kan worden gemaakt van de benodigde brandstoffen. De beleidsadviesgroep werd ingesteld door de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VE- GIN i en de Vereniging van Exploitan ten van Elektriciteitsbedrijven in Ne derland (VEEN). De installatie in Arnhem werd verricht door minister Lubbers van economische zaken. Voorzitter van de groep is mr. J. van Aart sen, oud-commissaris der konin gin in Zeeland. Tot. nu toe werd het systeem van stadsverwarming nog maar op beperkte schaal in ons land toegepast. Alleen in Rotterdam en Utrecht wordt een klein gedeelte van de stad op deze wijze verwarmd. Door de lage brandntofprijzen in het verleden woog de (geldelijke) bespa ring niet op tegen de koster, van bei warmtetransport over grotere afstan den dan enkele kilometers. Die bespa ring bestaat dan uit een gecombineer de produktie van warmte en elektrici teit waarbij minder brandstof nodig is dan bij gescheiden productie HENDRIKS: „GEZONDHEIDS ZORG SNEL OMGOOIEN" (Van onze redactie economie) AMSTERDAM De bestaande op bouw van de gezondheidszorg moet worden omgegooid omdat zij geen mogelijkheid tot preventieve aanpak biedt- Uit pciitiek oogpunt ls daarmee haast geboden, de nieuwe planning vraagt een omkeringsproces. Daarom azl aan de beslotenheid van de medi sche wereld moeten worden getoond, artsen moeten met deskundigen uit andere gebieden gaan samenwerken. Zakelijke argumenten staan voorop bij het bepalen van prioriteiten. Aldus enkele kernpunten uit het be toog. dat staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) maandag hield tij dens het congres .Planning gezond heidszorg"- Het gaat er nu om het aanbod van artsen en welzijnswerkers te concentreren in ..de vroegtijdige lijn" waar nog werkelijke preventie mogelijk is. In die zogenaamde eerste lijn (huisarts, kruiswerk, maatschap pelïjk werk e.d.) moet een combinatie worden gemaakt met de welzijnszorg. Mede door meer samenwerking in de eerste lijn kan in die sector een groter deel van de gezondheidszorg worden uitgeoefend. De staatssecretaris vindt dat de op leidingsinstellingen te onafhankelijk van de gezondheidszorg zelf werker. Daardoor loopt de opleiding altijd achter bij de wijze waarop later moet worden gewerkt. Een integratie is noodzakelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 9