PROVINCIALE ZEEUWSE C01M F PRIJSBELEID VOOR INDUSTRIE WAT SOEPELER Sanbella Foundations wil inkrimpen: ontslagaanvrage voor 76 werknemers Jongste prinsje heet Floris VS willen 170.000 mensen evacueren uit Zuid-Vietnam Meer loonkosten doorberekenen NAVO- top staat vrijwel vast de krant van zeeland ISRAËL BOUWDE NIEUWE JAGER de ffesterschelde Pagina T 218e jaargang no. 88 Dinsdag 15 april 1975 NIJMEGEN In aanwezigheid van het medisch team toont mr. Pieter van Vollenhoven de jong ste zoon Floris, Frederik. Marlijn aan burgemeester mr. Th. M. de Graaf van Nijmegen en twee getuigen premier drs. J den Uyl en dr. M. Ruppert, vice- voorzitter van de raad van state, in het Radboudziekenhuis. MR. VAN VOLLENHOVEN MAAKTE NAMEN BEKEND BIJ AANGIFTE an onze correspondent) NIJMEGEN Prins Floris heet de jongste telg uit het rluis van Oranje en van het gezin van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho- Ue officiële namen van de 10 april te Nijmegen ge boren prins luiden: Floris Frederik Martijn. Dit maak te de trotse vader maandag rond het middaguur bekend in het stadhuis van Nijme gen, waar burgemeester mr. Th.M. J. de Graaf optrad als ambtenaar van de burgerlij ke stand. Tevoren was de vierde zoon in het Sint Radboud-ziekenhuis offi cieel getoond aan de burgemees ter en de twee getuigen, minister president drs. J. M. den Uyl en dr. M. Ruppert, vi ce-voorzitter van de Raad van State. De onder tekening van de akten vond plaats in de fraai met bloemen versierde Trèveszaal van het stadhuis. De burgemeester zei uit eerder afgelegde verklaringen van mr. Van Vollenhoven begrepen te hebben dat het nu de laatste maal is dat hij in „die wonderlij ke en blijde kwaliteit van jonge vader" in Nijmegen aanwezig is. Na het eerder in het ziekenhuis aan de prinses aangeboden histo rische boek met inscriptie over Nijmegen overhandigde de burge meester een voorlopig geschenk voor prins Floris. Het is een door de Nijmeegse beeldende kunstenaar Oscar Goedhart ver vaardigde legpenning. Mr. Van Vollenhoven deelde ons mee, dat de zwaarte van de medische ingreep er oorzaak van is geweest dat de prinses he.t afgelopen weekeinde slechts een klein aantal familieleden op be zoek heeft gehad. Ze zal zeker deze week nog in het ziekenhuis moeten verblijven. In de akte die na de heer Van Vollenhoven door de twee getui gen en de burgemeester van Nij megen werd getekend werd staande de bijeenkomst een cor rectie aangebracht; abusievelijk was namelijk bij de functies van dr. Ruppert die van minister van staat vermeld. Aan het eind van de plechtigheid werd kandeel ge serveerd. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van de fensie werkt op het ogenblik aan een plan voor de evacuatie van rond 170.000 Zuidvietnamezen die met de Amerikanen hebben samengewerkt. Dit heeft Ronald Nessen, perschef van het Witte Huis, maandag in Washington meegedeeld. Nessen legde er de nadruk op dat deze evacuatie apart zal geschieden van die van de 6000 Amerikanen die zich nog in Saigon bevinden. De Zuidvietnamezen kunnen echter niet geëvacueerd worden als president Ford hiertoe geen machtiging krijgt van het congres. De Amerikaanse presi dent heeft wel het recht Amerikaanse troepen naar Vietnam te sturen om de repatriëring van de Amerikanen te beveiligen, maar een in 1973 door het congTes aangenomen wet verbiedt hem om welke andere reden dan ook troe pen naar Indo-China te zenden. Daarom heeft Ford het congres dan ook ver zocht deze wet op zeer korte termijn te wijzigen. Als dit gebeurd is, kan hij ook troepen inschakelen om de evacuatie van Vietnamezen te beveiligen. Verslaggevers vroegen Nessen waarom Ford wel 200 Carbodjanen samen met de Amerikanen uit Phnom Penh heeft laten evacueren onder bescherming v«n Amerikaanse troepen. Nessen antwoordde dat het toen ging om een 'huma nitair probleem', terwijl het in Vietnam zal gaan om twee volkomen geschei den operaties. BESTUURDER RAMPTREIN ZAGREB KRIJGT 15 JAAR ZAGREB (RTR) De bestuurder v«*.. de sneltrein Belgvado-Dortmund die OP 2C augustus van het vorig jaar bij Zagreb verongelukte, waarbij 153 mensen het leven verloren, is maan dag in Zagreb tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld. Zijn assistent kreeg acht jaar. I 5U?e '00'> van Proces hadden de bestuurder, de 42-jarige Nikola Kneze- vic, en zijn assistent, de evenoude otjepan Varga. bekend dat zij kort roor het, ongeluk in slaap waren ge- Wen. Dit. was volgens hen te wijten geweest aan overmatig lange werktij- den. Met een snelheid van 100 km per I E tweeniaal do toegestane snel- neid was htm trein het emplace- ment van Zagreb opgereden. Daar ontspoorden alle wagons. Nieuws uit Zeeland op de Pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 3 en 9. Sport op pagina 11. Radio en televisie op pag. 12. Financieel nieuws op pagina 13. Honderdvijftig Ierse vissersschepen hebben maandagochtend zes grote ha vens in de Ierse republiek geblok keerd. Zij willen dat 36 uur volhouden om hun eisen kracht bij te zetten. VOLKSWAGENDIRECTIE 25.000 MENSEN MOETEN AFVLOEIEN (Van onze correspondent) BONN Bij het Volkswagen-concern zullen tot eind 1976 ruim 25.000 werk nemers moeten afvloeien. Het perso neelsbestand, dat nu nog 133.000 werk nemers bedraagt, zal dan zijn geredu ceerd zijn tot 108.000. Daarmee heeft de nieuwe president directeur van het Volkswagen-concem, Toni Schmuecker, maandag tijdens de vergadering van de .raad van com missarissen van het concern zijn zin gekregen. Deze drastische sanering van het con cern was noodzakelijk geworden om dat in het afgelopen jaar een verlies van ruim 850 miljoen mark werd gele den. Voor dit jaar moest rekening wor den gehouden met een nog groter ver lies als er niets zou gebeuren. Het ba siskapitaal van het concern bedraagt 900 miljoen mark, en dat zou daar door ernstig worden aangetast. Van de 25.000 werknemers die moeten afvloeien, zullen er 10.000 direct wor den ontslagen, en 15.000 vloeien af via natuurlijk verloop (pensionering) of gaan vrijwillig (met een premierege ling). Hoewel alle filialen van het con cern door de maatregelen worden ge troffen, zal de klap waarschijnlijk het hardst aankomen in Neckarsulm, waar de Audi-NSU-fabriek van het concern staat. Volgens de plannen van Schmue cker wordt ongeveer de helft van het personeel van deze fabriek ontslagen. Dat betekent een afvloeiing van 5.000 werknemers. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse industrie mag van minister Lubbers (economische zaken) een groter deel van de loonstij gingen doorberekenen in de binnenlandse prijzen. De belangrijk ste reden voor deze maatregel is het tegenvallen van de produk- tiviteitsstijging dit jaar, zo heeft minister Lubbers de tweede ka mer geschreven. De zogenaamde loondoorberekenings- regel vorig jaar hield in, dat gemid deld ongeveer 40 procent van de loon somstijging mocht worden doorbere kend in de prijzen. Aanvankelijk was dat getal voor dit jaar vastgesteld op 50 procen.t maar nu is het bepaald op 2/3 (66.5 procent). Minister Lubbers deelt de kamer ten overvloede mee.j dat, afgezien van deze maatregel, dej overige regels van het prijsbeleid 19751 ongewijzigd blijven. De bovengenoem de maatregel is volgens de minister gebaseerd op een produktiviteitsstij- ging dit jaar van 2.5 procent, (oor spronkelijk geraamd op 5 procent) en een loonsomstijging van 12.5 procent. Overschrijding van deze geraamde 12.5 procent komt in principe niet in aanmerking voor de n.euwe 66.5 pro cent) regeling. Aan de doorberekening is met andere woorden een maximum gesteld. Minister Lubbers schrijft de tweede kamer voorts geen aanleiding te zien voor bijstelling van het prijs beleid in de dienstensector, In een nadere toelichting schrijft hij, dat de stijging van de produktiviteit dit jaar relatief ongunstig is. Daarom moet een aangepante regeling mogelijk zijn aldus minister Lubbers, die zich wel het recht voorbehoudt de aangekon digde maatregel terug te draaien in die sectoren, waarin de produktiviteit zich tegen de verwachting in toch aanmerkelijk verbetert. Daarnaast heeft de minister echter be paald dat dalingen van de grondstof- prijs sneller moeten worden doorbere kend in de consumentenprijs. Als stok achter de rug heeft de minister aange kondigd dat de economische controle dienst doelgerichte onderzoeken naar deze doorberekeningen van prijsverla gingen gaat instellen. Bovendien wil de (Zie slot pagina 3 kolom 5) (Van onze correspondent) JERUZALEM In aanwezig heid van premier Rabin en minis ter van defensie Peres heeft de Israëlische luchtvaartindustrie maandag het Israëlische eenper soonsgevechtsvliegtuig KFIR (De Jonge Leeuw) gepresenteerd. Het gaat hier om een kruising van de Amerikaanse Phantom en de Franse Mirage, aangevuld met Is raëlische elektronica. Het vlieg tuig ziet eruft als een Mirage; het is alleen langer en het heeft een Amerikaanse motor van General Electric, die ook gebruikt wordt in de Phantom. Het vliegtuig, dat bijzonder wendbaar zou zijn. heeft al tij dens de Jom-Kipoeroorlog in 1973 op beperkte schaal dienst gedaan. Er werden 40 vijandelij ke toestellen mee neergeschoten, zonder dat eigen verliezen wer den geleden. Op het ogenblik be schikt Israël over 60 van deze toestellen. Israël startte de ontwikkeling van de KFIR in 1964, toen Frank rijk een wapenembargo tegen Is raël afkondigde en de levering van Mirages stopzette. Israël wist de plannen van Dassault voor een nieuwe Mirage te bemachtigen via een Zwitserse technicus, Frauenknecht, die daarvoor enige jaren gevangenisstraf In Zwitser land heeft moeten opknappen. Hij is juist deze week naar Israël gekomen. De verbeterde Mirage werd aanvankelijk bekend onder de naam BARAK De KFIR is daar van een nieuwe, wat gemoderni seerde versie. Het toestel is rela tief goedkoop, en kost vier mil joen dollar (de gewone Phantom kost 1,5 miljoen dollar en de nieuwe F-15 kost zes miljoen dol lar). Het toestel kan een snelheid van mach 2.2 ontwikkelen (ruim tweemaal de snelheid van het geluid). 29-30 Ml IN BRUSSEL WASHINGTON (RTR) Het staat nu vrijwel vast dat op en 30 mei in Brussel een top conferentie wordt gehouden van de staatshoofden en regerings leiders van de NAVO-landen, zo is maandag van officiële zijde in Washington vernomen. Pre sident Ford zal ook aan de top deelnemen. Mogelijk maakt hij daama een reis langs Europese hoofdsteden, maar die reis kan ook worden uitgesteld tot na de afsluiting van de Europese vei ligheidsconferentie. De NAVO-top komt waarschijnlijk in de plaats van het geregelde halfjaar-, lijkse overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-lan den. De top is bedoeld voor bespre kingen over de westerse standpunten bij de Europese veiligheidsconferentie, over energie- en grondstoffenproble- men en over het behoud van het westerse bondgenootschap, na de te genslagen voor de Amerikaanse poli tiek in Indochina. VAKBONDEN WOEDEND OVER GANG VAN ZAKEN ROND AANGEKONDIGDE DRASTISCHE REORGANISATIE H. Bijoank (NVV): „Een schofterige gang van zaken'' GOES De directie van de BV 'Sanbella Foundations' wil op korte termijn 76 van de 148. per soneelsleden ontslaan. 'Sanbella' heeft vestigingen, in Goes, Vlis- singen en Sint-Annaland. Het be drijf verkeert al geruime tijd in moeilijkheden. Tot vier keer toe is 'Sanbella Foundations' ver gunning verleend voor het in voeren van werktijdverkorting. ben maandag aangekondigd, dat zij zich fel tegen het ontslag zullen ver zetten. Ze geloven, dat de directie waardevolle informaties achterhoudt. De directie van 'Sanbella' ontkent dat- Voorts zijn dc vakbondsbestuurders er nog niet van overtuigd, dat het zo slecht gaat met 'Sanbella Foundati ons' NW-distrietsbestuurder H. Bij- vank sprak tijdens een persconferen tie van een 'schofterige gang van zaken'. 'Sanbella Foundation' heeft de ontslagaanvraag voo.r de 76 perso neelsleden (hoofdzakelijk vrouwen) al bij de gewestelijke arbeidsbureaus in gediend- Dc vestiging in Vlissingen wordt volledig gesloten. Het bedrijf in Sint-Annaland wordt gedeeltelijk opgedoekt. De werkzaamheden zullen voornamelijk in Goes geconcentreerd worden- Alle 30 Vlissingse medewekere komen op straat te staan. Van de 39 perso neelsleden in Sint-Annaland worden er 17 ontslagen. In Goes werken 81 men sen Daarvan moeten er 27 naar ander werk uitkijken. Volgens 'Sanbella' valt aan een drati- sche reorganisatie niet te ontkomen, omdat de concurrentie met de oost- bloklanden en landen in het verre oosten bijna niet is vol te houden. Bedrijfsadviseur G- H. Luyendïjk zei onder meer; „De fabricage van populaire genre blijkt in Nederland economisch niet meer mogelijk te zijn. Het verschil in loonniveau tussen Nederland en de 'derde' landen valt niet meer te overbruggen. Dat zal in de toekomst nog erger worden, naar mate meer 'derde' landen associatie verdragen met de EEG zullen sluiten"- In samenwerking met deskundigen en door de overheid ingestelde commis sies voor het behoud van de confectie- industrie in Nederland, zal de directie van 'Sanbella' proberen om door de fabricage van wat duurdere lingerie zoveel mogelijk werkgelegenheid te behouden. De heer Luyendijk noem de het 'tekenend voor ae Nederlandse economische positie, dat lichte indus-| trieën als 'Sanbella' een goede be-| drijfsvoering, niet of nauwelijks meer mogelijk zijn'. CNV-districtsbestuurder S. Jorritsma betwijfelde maandagmiddag ten sterk ste, of de toekomst van 'Sanbella' er werd ingediend, overeenkomstig de thans geldende procedureregels volle dig opening van zaken is verstrekt aan de hiertoe aangewezen Instantie: de Nederlandse herstructueringsmaat- schapplj. De NEHEM, een semi-over- heidsinstantie, heeft een onderzoek In- zo somber uitziet, als die door de gesteld en advies uitgebracht aan het directie wordt afgeschilderd. Volgens de heer Jorritsma zijn er nog planty mogelijkheden- Hij veronderstelde, dat 'Sanbella' nog goed in de orders zit, omdat er werk in België moet worden uitbesteed. In een reactie daarop verklaarde de directie desge vraagd: „Dat heeft nog betrekking op een order van 1974. Maar over twee or drie weken is dat ook afgelopen". Volledige opening De directie van 'Sanbella' wil niets weten van de verwijten van de vak bonden. dat belangrijke informaties worden achtergehouden. In een ver klaring meldde 'Sanbella'. dat, voor de aanvraag om een ontslagvergunning dagelijks bestuur van de 'Strucon' een adviesorgaan voor de minister. Dat bestuur bestaat uit vertegenwoor digers van de overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties. De 'Stru con' is met de voorgestelde reorgani satieplannen en inkrimping van het aantal personeelsleden bij 'Sanbella' akkoord gegaan. Volgens de districtsbestuurders Jor ritsma en Bijvank echter, weigert 'Sanbella' alle kaarten op tafel te leggen. Tijdens de persconferentie toonden zij zich 'witheet' over de hele gang van zaken- De vakbonden willen weten, wat er in het NEHEM-advies (Zie slot pagina 7 kolom 2) fiantlijn Pronk wist zijn wetje M K ._u Lgjg met name over de vraag se politierechter politieke v-—gevolgen behoorde te heb ben; moes', deze bewindsman aftreden of niet? Hijzelf heeft deze vraag ont kennend beantwoord, hij blijft un aLv minister, een opvatting waarin hij wordt gesteund door premier Den Uyl. „Er is fecht gedaan", aldus de minis ter-president, „waarom zouden wij daaraan nog een straf toevoegen?". Den Uyl trok in dit opzicht een verge lijking met de 'gewone' burger, een minister moet op dezelfde manier wor den behandeld als ieder ander. Van daar; Pronk kan blijven. Ts een minister Inderdaad vergelljk- 1 baar met de eerste beste burger? We hebben er moeite mee deze vraag be vestigend te beantwoorden. Een be windsman is lid van de regering en dat legt hem grote verantwoordelijk heden en verplichtingen op, onder meer met betrekking tot de naleving van de wet. Verplichtingen die hem kwetsbaarder maken dan welke andere staatsburger ook. Het is bijvoorbeeld denkbaar dat iemand die een winkel diefstal heeft gepleegd en daarvoor een veroordeling heeft gekregen zon der enige moeite kan worden gehand haafd als we noemen maar een wil lekeurig beroep bankwerker. Een minister daarentegen die op een win keldiefstal is be trapt en op grond daarvan zou worden veroordeeld, kan on mogelijk in functie blijven: een stelen de bewindsman is immers onhoudbaar en ondenkbaar. Met andere woorden: er zijn zeker situaties denkbaar waar in de gevolgen van een rechterlijk von nis voor een bankwerker anders en minder ingrijpend zijn dan voor een minister. De bankwerker kan blijven, de bewindsman moet gaan. Het betoog van de premier was derhalve té gene raliserend en klopte niet. Welke formulering had de minister president dan moeten gebruiken? We nemen aan dat hij dit bedoelde: „Ieder ander die wegens rijden onder invloed een boete wordt opgelegd plus ontzegging rijbevoegdheid kan als re gel in zijn functie worden gehand haafd, dus ook een minister". Daér gaat het om: om de aard van het mis drijf. Rijden onder Invloed wordt dui delijk anders beoordeeld dan bijvoor beeld diefstal of verduistering. Nog weer andere gezegd: hef misdrijf waarvoor minister Pronk thans is ver oordeeld wordt niet althans niet door de minister-president en evenmin door de betrokken bewindsman zelf als een vorm van ernstige criminaliteit beschouwd. Het lijkt ons een conclu sie die nadere aandacht waard is. Men moet toegeven dat er inderdaad verschillende vormen zijn van criminaliteit die onmogelijk onder één noemer zijn te brengen. Men kan bij voorbeeld een strafbare daad begaan door leverworst te maken zonder vak diploma. maar men kan ook in kalm beraad een buurman neerslaan en be roven. In het eerste geval zal menig een er vergoeilijkend om glimlachen, zeker als de worst goed smaakt, in het tweede geval daarentegen zal de buurt neiging hebben ach en wee te roepen, In beide gevallen is niettemin de wet overtreden, is wederrechtelijk gehandeld, maar velen zullen de le verworst-zaak uit sociaal of individu eel standpunt bezien niet onaanvaard baar vinden, de aanslag op de buur man daarentegen wel. Wat betekent dit nu voor het geval-Pronk? Dat pre mier Den Uyl in feite heeft verklaard dat de hier gepleegde wetsovertreding weliswaar onjuist was en niet goed valt te praten, maar sociaal en poli tiek toch niet zodanig onaanvaardbaar dat de dader diende af te treden als minister. De uitlating van de premier lijkt ons ongelukkig. Alcoholgebruik op ae weg is geen zaak waarover al dan niet makkelijk kan worden heengestapt. Dit kabinet heeft dat zelf duidelijk ge maakt door wettelijke maatregelen te nemen: het ging om een ernstig so ciaal kwaad dat onder meer wordt be streden met een reeks voorschriften. Deze voorschriften kregen de afgelo pen maanden een overmatig grote maar niettemin juiste publiciteit: "Weet-je wetje'. Uitgerekend een mi nister uit dit kabinet heeft deze wet telijke bepalingen overtreden en is op grond daarvan veroordeeld. Pronk wist zijn wetje, beter dan wie ook. In een dergelijk geval dient aftreden zeker te worden overwogen, zoals dat ongetwij feld ook zou zijn gebeurd als de be wuste bewindsman een andersoortig misdrijf laten we zeggen winkel diefstal zou hebben gepleegd. Het zou naar ons gevoel oprechter zijn ge weest indien premier Den Uyl de wer kelijke reden van Pronks aanblijven zou hebben aangegeven. Namelijk dat het hier om een bewindsman gaat die bekwaam is en vooral in de linker vleugel van zijn partij zeer hoog ge noteerd staat. Een dergelijk politicus heeft een niet geringe partij-politieke waarde. Deze partij-politieke overwe gingen hebben hier kennelijk de door slag gegeven en daardoor is tegelijker tijd nogal liefst door de premier zelf het bewuste misdrijf onderge bracht in de sociaal niet zo belangrij ke en eigenlijk toch wel tolerabele criminaliteiten. Het lijkt ons een on juiste gang van zaken. PARIJS (DPI) Een rechtbank In Parijs heeft maandag bepaald dat de twee Amerikanen die in 1972 een passagiersvliegtuig van Western Airli nes kaapten, niet aan de VS uitgele verd mogen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1