EEN PATIËNT IS OOK MAAR EEN MENS -kort Vooruitzichten oogst 1975 zijn niet rooskleurig Restauratiepanden Bellamypark worden straks zalencomplex 7 t-^hoort door jacquet cats LYBEERT VERSTRAETE WON BEDRIJF SV0LLEYBALT0ERN001 piNSDAG 8 APRIL I «J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT accepteert alles maar. Voor een hoop mensen is de arts nog echt een medicijnman. De dokter heeft, het gezegd, heet dat dan. dus dan zal het wel zo zijn. Eigenlijk ligt het ook vaak aan een patient dat die zich alsr een onmondig kind laat behandelen. Maar aan de andere kant is er volgens de burgemeester van Goes toch het feit. dat men niet vreet waar men met z'n wensen en klachten heen moet. „Op dit punt ben ik met, een hoop ellende geconfronteerd," zegt de heer Huber. Ook zie je dat men sen door allerlei sociale verzeke ringen door de bomen het bos niet meer zien. En dan kan het gebeuren dat een patiënt zich ongelooflijk eenzaam gaat voelen. Een patiëntenvereniging zou daar een hoop goeds aan kunnen doen. Zo'n vereniging kan waken voor de rechten en de plichten van een patiënt. Wel is het. met. de opzet, van een dergelijke vereniging uitkijken gé- blazen, meent burgemeester Hu ber. „Want het. mag natuurlijk niet zo zijn' dat men zegt: „Zo, nu kan ik eens mijn nood gaan klagen over die rotdokter." We moeten ook vermijden dat we op de stoel van de medicus gaan zitten. Daarom zou zo'n organisa tie moeten beschikken over des kundigen die kunnen adviseren. Zo'n patiëntenorganisatie dient de zaken alleen te bekijken van uit het oog van de patiënten. Op dat punt liggen er nog onderver- pen bij de vleet. Een patiënten vereniging zou voorlichting kun nen geven over het slikken van medicijnen, er zou eens kunnen worden gesproken over de in vloed van de farmaceutische in dustrieën op onze pillen-slikge- woonte, men zou zich bij voor beeld eens kunnen beraden wat voor belangen er steken achter de inentting tegen griep, en in hoeverre een minderjarige in spraak heeft in de behandelings- prooedure enzovoorts. Het is slechts een kleine greep. Daarnaast zï.in er punten als de sfeer in een ziekenhuis, die door een patiëntenvereniging eens kri tisch zou kunnen worden beke ken. Men zou zich eens kunnen afvragen of dat nu moet zoals het nu gebeurt, dat het lichaam van een patiënt het belangrijkste is en dat het. menselijke aspect zo op de achtergrond wordt ge drongen" Verder denkt de heer Huber aan bet afsluiten van een soort ar beidscontract bij ziekenhuisopna- Twee berichten uit kranten van de laatste dagen: 0 „Veeüerloskundigen worden uoor de rechter gedaagd als ze een zieke koe aanraken. Zonder uitvoeringsbesluiten van de wet ambulance-vervoer zijn patiënten in een ambulance- wagen weerlozer dan de vaderlandse veestapelDat zegt geneesheer-directeur A. Smulders van de GG en GD in Breda in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. Bericht nummer twee: 0 In verband met de werktijdverkorting voor overheidsper soneel kunnen patiënten van het academisch ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam van maandag tot en met zaterdagsmiddags geen bezoek meer onvangen. Nou, dat eerste bericht spreekt helemaal voor zich. En uit het tweede zult u ook onmiddellijk lcunnen lezen hoe kwetsbaar je eigenlijk als patiënt kimt zijn. Door een bepaalde maatregel ben je ineens verstoken van familie bezoek tijdens de middaguren en dat is nogal wat, want die bezoe ken kunnen soms een grote op pepper betekenen. Sterker nog: ze kunnen zelfs het genezingspro ces positief beïnvloeden. Maar men doet zo maar aan en als patiënt heb je dat maar te slikken. Er is aan dit soort din gen ook eigenlijk nauwelijks iets Ie doen. Je hebt als individu te weinig in te brengen. Daarom zou het goed zijn wanneer er zoiets zou komen als een patiën tenvereniging, die het in dit soort hierboven beschreven gevallen eens op kan nemen voor al die mensen die door htm ziekte of verwonding niet in staat zijn om voor hun belangen op te ko men. Ter nadere illustratie van de zwakke plaats die de patiënt in het hele contact met de medische wereld inneemt nog een voor been. Onder het kopje "belevenis sen van een lopend patiënt' las ik onlangs in het- orgaan van de nationale ziekenhuisraad het vol gende: ..De neuroloog kwam mij de dag na de lumbaalpunctie met veel overtuiging vertellen, dat een operatie nodig was. Een kritische opmerking van mijn kant werd beantwoord met de dooddoener, dat iedere operatie risico's met zich meebrengt. Nadat ik mij drie dagen mentaal op een opera tie had proberen voor te berei den kwam de chirurg mij na een- kortstondig onderzoek vertellen dat dit. toch eigenlijk niet wense lijk ivas. In korte lijdwas blijk baar het resultaat van enkele da gen medisch technisch onderzoek teniet gedaaif. Later bleek dat de neuroloog zich enkele dagen tevo ren wat voorzichtiger had moe ten uitlaten. Mijn vrouw en ik mochten dit vernemen op een manier waaruit kon worden op gemaakt dat niet de patiënt en. 'zijn familie centraal staan in het ziekenhuis maar de arts. Mis schien schuilt er toch wel enige waarheid in het gezegde dat art sen tijdens hun studie eerder le ren de pols te voelen dan de gevoelens te polsen". Waarschijnlijk kunt u uit eigen kring van familie of kennissen ook wel verhalen aandragen van ge beurtenissen die illustratief zijn vóór dit soort stoornissen in de relatie tot de h.h. artsen. Ver halen. die misschien wat aange dikt worden overgeleverd, maar ,die toch als ondertoon dragen dat men er als patiënt nogal eens het gevoel krijgt, er zó maar bij te hangen. Toch lijkt hef einde ver in zicht te zijn, wanfer is nu in het Zeeuwse iemand opgestaan, die daar wat aan zou willen doen. Dat is nie mand minder dan burgemeester Huber van Goes, een bestuurder, die de laatste tijd al meermalen van zich heeft, laten horen wan neer het. om bijzondere ideeën ging. Die meneer Huber is op het. ogenblik bezig om contacten te leggen voor de oprichting van een patiëntenvereniging. Waarom hij. zult, u zich met. mij afvragen. De burgemeester van Goes geeft daar het volgende ant woord op: .De volksgezondheid interesseert, me als hele materie." zegt de heer Huber. ,.Ik heb ^allereerst iets van huis meegekregen. Mijn vader was namelijk huisarts. Daarnaast heb ik zitting in ver schillende commissies, die zich met. de volksgezondheid bezig houden en verder word ik er op mijn spreekuren regelmatig mee geconfronteerd. Nu is mij uit al lerlei discussies en beschouwin gen gebleken dat de patiënt ei genlijk nooit ergens bij wordt, betrokken- En dat is vreemd. Pa tiënten hebben ook een mening, maar in de praktijk wordt die mening maar zelden ingecalcu leerd." En daar wil meneer Huber wat aan gaan doen. Nu bestaan er op dit moment wel belangenvereni gingen van patiënten. Maar die bestrijken slechts een klein ter rein. Zo is er onder meer een organisatie waarin hartpatiënten zich hebben verenigd. Die instel ling bekommert zich over het. beschikbaar hebben van een goed instrumentarium. Een patiënten vereniging zoals de burgemeester van Goes die zich voorstelt zou echter een veel breder vlak moe ten bestrijken. Dat. zou een .even waardige wederpartij moeten zijn, die mee kan praten over de hele gezondheidsorganisatie en over zaken als de beroepsethiek, over hete hangijzers als die hoge honoraria en zo meer. Kortom, een organisatie die zou kunnen fungeren als een spreekbuis van alle patiënten. Tot nu toe is de patiënt passief geweest, zegt de heer Huber. Men meer aandacht voor menselijk aspect in ziekenhuis Het Nationaal Comité Interna tionaal Jaar van de Vrouw 1973 heeft een affiche uitgegeven. Er staan ter overdenking 31 stellingen op afgedrukt; Til maal een antwoord op de vraag: Waar om l»et Jaar van dc Vrouw? De tekst luidt: Het jaar van de Vrouw omdat: 11^ een vrouw ben ik een man ben bij werkloosheid vrouwen het eerst, ontslagen worden de krant eeri mijnheer Ls vrouwen van 65 plus geen aow krijgen als hun man Jonger is dan 65 ik van de leg af ben omdat er 7 vrouwelijke burge meesters zijn en 768 mannelijke omdat er 34 vrouwelijke hoogle raren zijn en 1718 mannelijke vrouwen alleen thuis deskundig mogen zijn een echte chef toch een man is mannen ook wel eens mogen hui len vrouwen hun naam door het hu welijk verliezem ik mijn zonen gelukkig getrouwd wil zien ik mijn dochters een kan6 wil geven 13 pet van de vrouwen het mini mumloon krijgt tegen 1 pet van de mannen ik meer van jenever hou dan van crème de cacao het huwelijk geen levensverzeke ring is 2 pet van de industncarböidsters geschoold is tegen 44 pet van de pensioenen van vrouwen bij haar overlijden nooit aan de man ko men ongetrouwde vrouwen de boot gemist hebben ffi ongetrouwde mannen de dans ontsprongen zijn er geen weduwnaar-pensioen be staat omdat 2/3 van de werkende jon geren werkende meisjes zijn ik tóch een vakman moet zijn er geen heksen meer verbrand worden de mooiste rol de moederrol is omdat mannen nooit zwanger worden en toch het hoogste en laatste woord over abortus hebben waar broeken zijn- rokken niet betalen vrouwen geen verstand hebben van politiek en auto's mannen wel plafonds kunnen schuren maar geen pannen vrouwen een verlengstuk zijn van de positie van de man meer dan de helft van dc wereld bevolking vrouw is. Natuurlijk was het een man (cabaretier. Ivo (Ie Wijs) die aan de vooravond van 1975 verklaar de: „Volgend jaar is het het Jaar van de vrouw. Dus dat wordt la chen". me zodat een patiënt nog een been heeft om op te staan als een ingrijpen niet het resultaat heeft wat mem had mogen ver wachten en men niet een lange lijdensweg langs allerlei instellin gen hoeft te gaan om voor een schadeloosstelling in aanmerking te kunnen komen. Het zijn allemaal zaken, die een patiëntenvereniging als een soort consumentenbond zou kunnen aankaarten. Misschien zijn er bij het lezen van dit alles bij u ook wel be paalde ideeën en suggesties opge borreld. Burgemeester Iluber zou er graag eens kennis van nemen. Mogelijk kunt u er bouwstenen mee aandragen voor een voor spoedige geboorte- van een nieu we vereniging, die zich bekom mert over het lot van dc patient, die in bepaalde gevallen zelfs dringend aan hulp toe is. En zegt n nu zelf: een patiënt ls toch ook maar een mens! arbeidscontract (Slot van pag. 1 de aar zal schieten, maar slechts 50 procent van de normale opbrengst zal Veehouderij De veehouderij heeft het door het slechte weer niet minder moeilijk dan de landbouw. De heer De Jager: „Eigenlijk zou het v» al in de wei moeten lopen, maar dar is nu nog geen zich op, want dan zonden ze de doornatte weidegronden vertrappen. De veehouder moet de dJe- ren nn op stal houden en schaars, duur ruw\vocr voor hen kopen. Dat is een slechte zaak voor de financiële positie s van dc veehouders." Ir- De Wit constateert dat het weide- j gras, dat al kunstmest heeft gehad, wel groeit, maar door de koude niet hard genoeg. „Er is in aanleg wei gras voldoende aanwezig in de wei- j den, dat straks wel zal doorgroeien. Maar het vee moet binnenblijven, an- rfers vertrapt het de natte zode. Het is bovendien buiten nog te koud voor 't melkvee, jongvee en andere runderen. ..Een gelukkige omstandigheid voor de veehouders, die overigens voorkomt uit een ongelukkige zaak voor de landbouwers vormen die zeer laat gerooide aardappelen, die de aardap pelmeelfabrieken niet. meer hebben kunnen afnemen: ..Die zijn voor de veehouder nu goedkoop veevoer maar de landbouw verdient daar na tuurlijk vrijwel niets aan." De heren De Jager als De Wil hebben beiden dc indruk dat de weersomstan digheden ook niet gunstig zijn voor de fruitteelt. De heer Dc Jager: „Ook daar zijn de omstandigheden onaantrekkelijk. Maar gelukkig is niet gebeurd wat aanvankelijk werd ge vreesd. namelijk dat de totale fruit teelt door de nachtvorst naar de haai en zou gaan. Er is hier en daar vorstschade, maar globaal bekeken valt dat nog wel mee" „In de 28 jaar dat ik het riskante vak van landbouwer beoefen heb ik ge leerd af te wachten. Dat. is het, enige wat je in deze situatie, die overigens weer afbreuk doet aan de totale posi tie van de land- en tuinbouw, kunt doen. Afwachten, en vooral niet te vroeg het land op, anders bederf je de structuur nog meer," aldus de heer De Jager. Hij wijst er op dat de ervaring heeft "geleerd dat na een natte periode ook wel eens hele droge wil komen: „Het hoeft niet, maar er zit een zekere regelmaat in. En lange droogte bij een door te veel vocht bedorven bodemstructuur, dat is zoiets als kat en hond!". De landbouw, met- name die zuid-westen van ons land kreeg in het voorjaar van 1974 met- te droog weer te maken tot, eind juni. In de tweede helft, van september begon een overmatig natte periode die duurde tot aan het eind van het jaar. De zogewenste strenge vorst, nodig ter verbetering van de bodem structuur, bleef uit. En het voorjaar van 1975. is tot nu toe te koud nat PuMieEe opinie CBTB-voorzitter De Jager: „Tot de publieke opinie zou moeten doordrin gen dat dit toestanden zï.jn. waar niemand ook maar iets aan kan doen. Maar de boer zit er wel mee! Toch blijkt de landbouw ondanks alle te genslag telkens weer in staat de con sumenten van voedsel te voorzien. Dat zou men zich wat beter moeten realiseren. Wij vragen geen medelij den, wij vragen wel begrip," aldus de heer De Jager. Hij voorzag niet direct schaarste voor de consument van landbouwproducten. ..maar wel een aanvoer, die minder dan normaal zal ztjn RESTAURATIEZAKEN IN VERGADERING VLISSINGSE COMMISSIE VLISSINGEN De vaste commissie: van adries en bijstand voor de cultu rele-, jeugd- en sportzaken en de' recreatie van de gemeente Vlissingen vergadert donderdagmiddag. De agen _da vermeldt onder meer een plan van. de firma J. W. van de Linde en zoon om het pand Walstraat. 98 te laten restaureren. De Rijksdienst voor de: Monumentenzorg heeft de subsidieabe- le kosten berekend, op 92.513.-. B. en w. van Vlissingen willen een gemeen telijke subsidie verlenen van 50 pro-i cent van deze kosten, wat neerkomt, op een bedrag van 46.256.50. Aan mevrouw T. A. Karssen was reeds een gemeentelijke subsidie in de, restauratiekosten van het pand Bella-, mypark 37 toegevoegd van 19.899.- Gezien een herberekening van de sub sidiabele kosten door de Rijksdienst, voor de Monumentenzorg willen b. en w. de gemeentelijke subsidie verhogen tot 29.722,50. Tenslotte wordt er een voorstel van het college behandeld om een krediet van 2200,- beschikbaar te stellen voor de aanleg van een speelterrein tassen de Amstelstraat en de Regge- straat te Oost-Souburg. De vergade ring van de commissie begint 17.00 uur. VOORSTEL B. EN W. VLISSINGEN AAN RAAD: RUIMTEN VOOR SOCIAAL- CULTUREEL GEBRUIK VLISSINGEN B. en w. van Vlissin gen willen na het restaureren van de panden Bellamypark 39. 41 en 43 zalencomplex voor sociaal-cultureel- gebruik tot stand brengen. Ze hebben de gemeenteraad voorgesteld, In te stemmen met de restauratie van de drie monumentale panden en het col lege te machtigen een schetsontwerp met kostenraming te laten opstellen door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen. Voor de eerste uitvoering van deze plannen is 50.000 nodig voor het opstellen voor dit plan en voor andere administratie ve voorbereidingen. Zoals eerder gemeld zijn b. en w. sterke voorstanders van een herstel van de kopbebouwing van de noord- westzijde van het Bellamypark. Al in de vergadering van 28 februari nam de raad het besluit de panden Bella mypark 39 en 4! en Molenstraat 4 aan te kopen. Het college beschouwt de noordwestelijke kopbebouwing van het Bellamypark als één van de ka rakteristieke elementen van het park. Inmiddels zijn de verworven monu menten in kaart, gebracht en heeft men verder globaal nagegaan welke wanden in het geheel als belangrijk moeten worden beschouwd. Bij het nagaan van mogelijk passende be stemmingen voor de gerestaureerde monumenten ziin de gedachten van het college tenslotte uitgegaan naar een bestemming als zalencomplex. Dit met het oog op een nog te overwegen oplossing, de ruimten voor sociaal- cultureel gebruik in de afzonderlijke gebouwen onder te brengen, in eerste instantie zal ten behoeve van de voorgenomen restauratie een schetsontwerp met kostenraming wor den opgesteld. Daarbij zal een moge lijke fasering van de restauratie moe ten worden betrokken. De te maken kosten zullen in DACW-verband kun-| nen worden gesubsidieerd, waarbij de' gemeente kan rekenen op een subsidie! van 76 procent, xen laste van dej gemeente komt dan nog aan voorbe-j reidingskosten 12.000. De vaste commissie van advies en bijstand voor de openbare werken en] de volkshuisvesting zal het voorsrel ran b. en w. maandagavond om half acht behandelen. Op de agenda van deze commissie staan verder voorstei len tor. wijziging ran de bouwverorde ning. de aanleg van een speelterrein: tussen Amstelstraat. en Reggestraat tel Oost-Souburg, het behandelen van een j beroep tegen de weigering van een1 vergunning voor de wijziging van j raamkozijnen aan de panden C. Bus- kenstraat 8 tot en met 12 en de Speeltuintje Via de ideeënbus van de gemeente, verzocht de heer De Badts uit Oost- Souburg om op het bovengenoemde terreintje een speeltuin te maken, vooral voor kleuters, die moeilijk naar de in de buurt gelegen speelvoor- zieningen kunnen. Het terreintje was eigenlijk bestemd voor het plaatsen van autoboxen, maar hieraan bestaat tot dusver nog geen behoefte. Op het ogenblik is het aantal kleuters in de wijk relatief groot.,B. en w. stellen de raad dan ook voor 2200 uit te trekken voor de aanleg van de tijdelij ke speelvoorziening. In sporthal te Middelbars Melrose Abbey treedt voorlopig tiet meer op GOES De Zeeuwse popformatie Melrose Abbey zal voorlopig niet op treden. Zanger-gitarist Kees Schipper leeft de groep verlaten. De band; vordt met twee nieuwe leden ver- sterkt, een gitarist, en een zanger. Dej stijl van de groep zal niet veranderen. De vermeuwse formatie zal zich bin nen zes maanden aan de fans presen- teren. Team won de wisselbeker voor derde keer MIDDELBURG Lybeert Verstraete heeft voor de derde maal in successie: het toernooi gewonnen van liet Mid delburgse bedrïjfsvolleybal, dat zater dag in dp sporthal te Middelburg werd gehouden. Door dit resultaat kwam liet volleybalteam uit Hulst, definitief in liet bezit van de V. en D- wlsselbeker. die zij ook de twee voor gaande jaren reeds mee naar huis! mochten nemen. De ploeg van Lybeert Verstraete ver-1 dedigde met succes de wisselbeker en in de kwartfinales, die men bereikten I door als eerste in de poule te eihdi-' gen. behoorden zij reeds tot de kans-I hebbers. Naast Lybeert Verstraete' plaatsen zich Hermid I en Amor I als' poulewinnaar in ae kwartfinales, even als de nummers twee uit de drie poules. As;row RC- Morres en WC. Lybeert Verstaete plaatste zich in de, halve finale door een 2-0 zege op Morres. Amor I won mei 2-0 van Astrow en Hermic I en WC speelden; met 1-1 gelijk en kwamen beide in de halve finale. De finale ging tussen Hermid I, da: zich kwalificeerde door een 2-1 over winning op Amor, en Lybeert Ver straete dat met 2-0 zegevierde over WC. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat. de Hulsterse finalisten de beker voorgoed mee naar huis zouden ne men. want Hermid I startte bijzonder goed en won met 15-10 de eerste ser een goede prestatie, die echter nogal wat inzet kostte en le reserven waren niet toereikend om in het vervolg van de wedstrijd nog afdoende weerstand te kunnen bieden. Nalat Lybeert Ver staete de balans weer in evenwicht had gebracht, door de tweede set. met i5-6 te winnen, ging dit :eam onver saagd door en met 15-3 werd de derde sei en daarmee he*, loernooi gewon nen. Een verdiende zege voor de Hul sterse volleyballers, die aan het c-ind van. het toernooi de wisselbeker, als mede een beker voor de eerste prijs kregen uitgereikt, door de heer P. van Hese. hoofd van het bureau sport- en jeugdzaken te Middelburg. Met een kort toespraakje reikte de heer Van Hese ook de andere prijzen uit. Her mid I werd eervol tweede. Amor won de derde prijs. n3da: men in een spanjnenae partij me: 2-1 WC had verslagen. Astrow eindigde als vijfde door de 2-6 overwinning op Morres. dat de zesde plaats veroverde. In totaal namen 21 teams aan dit eerste toernooi van de MBV deel. Zaterdag wordt het tweede toernooi gehouden en dan zullen er naast de heren ook een. groot aantal damesteams metspe- len. Evenals het eerste wordt ook het tweede toernooi in de sporthal aan da Nassaulaan te Middelburg gehouden, aanvang 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7