Werkloosheid Zeeland daalde in maart van 4,9 tot 4,3% Reünie van boeren en militairen in Wezep 'Sea Quest' - twee maanden te Iaat - verlaat Scheldepoort 2 GEEN GROTE GROEI IN DE WERKGELEGENHEID SOCIALE ZORG ZEEUWSCH-VLAANDEREN ALMANAK SPREEKUUR OP GAB'S OVER LONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 APRIL J I DISTRICTSBUREAU VOOR DE ARBEIDSVOORZIENING: „EEN NIET ONBEVREDIGENDE DALING GUNSTIGER BEELD DAN LANDELIJKE CIJFERS MIDDELBURG Tic werkloosheid onder mannen in Zeeland is In de loop van maart niet onbelangrijk ge- daald, van 4,11 tot 4.3 procent. Eind februari waren in Zeeland nog 3165 mannen werkloos. Eind maart waj cijfer gedaald tot 2711. Op hetzelfde tijdstip in 1074 was dit, cijfer 2491. Het naderende zomerseizoen heeft, nok de cijfers ran de vraag naar arbeidskrachten gunstig beïnvloed. De bij het. districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland geregi streerde openstaande vraag naar man nelijk personeel bedr..eg eind maart. 948. tegen 887 per eind februari (eind maart. 1974: 1141). Het werkloosheidspercentage van 4,3 zit, Zeeland onder het, landelijk gemid delde. dat gedurende maart, eveneens terugliep van 5,6 naar 5.3 procent (of van 171.000 naar 163.000 werklozen). De tendens in Zeeland was echter iets gunstiger, omdat het landelijk cfjfer met 0,3 procent daalde en het Zeeuw se met 0,6 procent. ..Een niet onbevredigende daling", al dus de hoofdinspecteur-directeur van het Zeeuwse districtsbureau voor de arbeidsvoorziening, de heer J. van der' Gijp in een toelichting op de cijfers. De daling valt. eveneens niet tegen, als men een vergelijking maakt met. de ontwikkelingen in andere jaren gedu rende de maand maart. Uit een statis tiek van het districtsbureau blijkt, dat dit. jaar in maart de werkloosheid Ondanks gure weer: eerste zwaluw in Zeeland gezien MIDDELBURG Maandacnviddag rond twaalf uur heeft de heer K. Goudzwaard uit Yerseke een boe renzwaluw gezien, die laagvliegend langs de Westerseheldediik bij Hoofdplaat in oostelijke richting trok. De staalblauwe vleugels en rug. de diepgevorkte staart en roodbruine keel en borst waren duidelijk te onderscheiden. Einde lijk is dan de eerste zwaluw in Zeeland gearriveerd. Het koude weer is er oorzaak van dat de vogeltrek opnieuw is verstoord e zoals bijvoorbeeld, bij de zwols wen is de trek. later op gang ge komen dan normaal. We zullen maar denkenal brengt een 'uw nog geen zomer, een leuke lentebode is het in ieder geval wel. Al zal deze moedige vogel het nog zwaar te verduren krijgen met. de vele hagelbuien en sneeuwbuien die nog worden verwacht. Zwa luwen kunnen zich echter wel lange tijd in schuren .en veestallen ophouden en daar betere omstan digheden afwachten, zoals in no vember en begin december, toen ze tussen twee depressies door pijlsnel zuidwaarts naar Afrika vlogen Dat overstallenlukt ech ter maar een klem dee'. Enorme aantallen zijn in olftober in de Alpen en de Dolomieten blijven steken. Overigens is hei opvallend dat de luchtdrukverdeling in heel Europa vrijwel identiek is aan het voorbije najaar, met alle gevolgen vandien. P. Schollevaer met. 12.4 procent afnam. In achterlig I gende iaren bedroeg dit, percentage: 1974 18.1, 1973 15,0, 1072 10.7. Jn een commentaar op het. cijferverloop in maart, van dit. jaar zegt het districts-1 bureau, dat. de ontwikkeling van het aanbod in de bouwnijverheid in st.er-1 ke heeft, bijgedragen daling van de werkloosheid. Wan be lang was verder o.a. de afneming van j het aanbod van landbouwpersoneel, handelspersoneel en horecapersoneel. Eind maart, telde men relatief de! meeste werklozen in Zeeuwscb-Vlaan- de| deren en Noord-Zeeland itnoi was dit. cijfer! Vrouuicn Verwachting arbeidsbureau: Momenteel 1000 arbeidsplaatsen MIDDELBURG In de sociale zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn globaal een 1000 personen werkzaam. De werk gelegenheid in deze sector zal echter in de eerstkomende jaren geen spec taculaire wijzigingen ondergaan. Alleen door een Intensivering van de dienstverlening Is een geleidelijke toe name van het aantal arbeidsplaatsen te verwachten. Ds. W. Oosthoek neemt afscheid van Westkapelle WESTKAPELLE Ds. W. Oosthoek Nederlands hervormd predikant te Westkapelle. neemt zondag 27 april afscheid van zijn gemeente Hij doet dit. in de morgendienst, die om 9. uur begint ADVERTENTIE! STRANDHOTEL te Vlissingen tel. (01184) 2297 diners en recepties op originele wijze .eeuwse Vaders 'I Was etenstijd. En aangezien de vader nog niet is bekeerd tot een alternatieve wijze van vrije opvoeding, moet het ge zin op dat tijdstip volledig aan tafel zijn. De ondernemende zesjarige zoon ivas net terug van vakantie cn nog niet gewend aan het huisvaderlijk regime Dus ging hij geheel argeloos vlak voor etenstijd nog even de straat op. ging. Vlak voor een bushalte bij een bejaardentehuis ontmoetten vader en zoon elkaar. Een tiental bejaarden zag hoe hardhandig de ontmoeting verliep. Ze kozen volstrekt partij voor de zoon en lieten dat. ook, duidelijk blijken De vader was toen dubbel geïrri teerd: "Nu kritiek hèWeten -tul- li? nog hor het was. toen jullie er zelf voor stonden?" Dat blijkt uit een onderzoek naar de werkgelegenheid in deze sector dat. het gewestelijk arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaanderen heeft uitge voerd. Het, maandag gepubliceerde on derzoek is een vervolg op het rapport, over de werkgelegenheid in de genees kundige zorg dat vorig jaar werd uitgevoerd. Beide onderzoeken zijn uitgevoerd om een duidellijker inzicht te krijgen in de werkgelegenheid in de dienstverle nende sector. Dat, is gedaan 'omdat de werkgelegenheid in de dienstverlenen de bedrijfstakken in het algemeen min der doorzichtig is dan in de andere sectoren", zoals het arbeidsbureau ln de toelichting bij het nieuwe rapport, stelt. De weergave van de werkgelegen heidssituatie in de sociale zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, het ar beidsbureau belangrijke gegevens op geleverd. Het. onderzoek heeft, geleid tot- een analyse van zo'n 1000 arbeids plaatsen. Met het vorig jaar uitgevoer de onderzoek in de geneeskundige zorg heeft het. gewestelijk arbeidsbureau nu een 2500 arbeidsplaatsen in de Zeews-Vlaamse dienstensector onder zocht. Dat betekent, dat meen inzicht is ver- kregen over de samenstelling van de werkgelegenheid, de verhouding tus sen het, aantal door mannen" en vrou wen bezette arbeidsplaatsen, de leef tijdsopbouw van het. personeel pendel stromen, part-time en full-time dienst verband enzovoorts. Dat betekent dat meer inzicht is ver kregen over de samenstelling van de werkgelegenheid, de verhouding tus sen het aantal door mannen en vrou wen bezette arbeidsplaatsen, de leef tijdsopbouw van het personeel, pen delstromen. part-time en full-time dienstverband enzovoorts. Zo heeft het onderzoek aangetoond dat in de sociale zorg voor het over grote deel vrouwen werkzaam zijn Negenentachtig van het totaal aantal arbeidnplaatsen wordt bezet door vrouwen en elf procent, door mannen. Van de 1022 arbeidsplaatsen is verder een groot aantal part-time. Twaalf procent van de mannen en 44 procent van de vrouwen (in totaal 417 perso nen) heeft, een part-time dienstver band. Het onderzoek heeft, verder uitgewe zen dat in de sociale zorg met uizonderingen van de sociaal-cultu rele instellingen in Zeeuwsch-Vlaan deren de bejaardentehuizen de groot ste 'werkgevers' zijn. Er werken totaal een kleine 500 personen 430 vrouwen en 62 mannen Voor de toekomst wordt op dit ter rein enige uitbreiding van de werkge- legenheid verwacht. Die uitbreiding is te verwachting met de doorvoering van de nieuwe wel. op de bejaarden zorg waarbij niet de leeftijd maai behoefte aan begeleiding maatstaf voor opname in een bejaardentehuis wordt. In die situatie zijn dan vooral meer gekwalificeerde krachten nodig. Na de bejaardentehuizen zijn de maatschappelijke organisaties zoals de instellingen voor maatschappelijke dienstverelening de grootste (werk- Defect dieselmotor oorzaak ontploffing in machinekamer motorschip 'Maria' VLISSINGEN De rijkspolitie ti water uJt Wemeldinge en een verte genwoortliger van de scheepvaartin spectie hebben maandag een onder zoek ingesteld aan boord van het Griekse motorschip 'Maria' Daarbij kwam vast te staan dat zich cpn defect in een carter van de vrij oude dieselmotor moet hebben voorgedaan, ontploffing volgde. gevers' in de sector van de sociale zorg. Op dit terrein zijn in totaal een 367 personen onderverdeeld in 18 mannen en 349 vrouwen werkzaam. Daarna volgen de sociale tehuizen bui ten de bejaardencentra. Daaronder worden de kindertehuizen, gezinsver vangende tehuizen en dagverblijven gerekend. In deze instèllingen zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen in totaal een 133 personen (onderverdeeld in 26 mannen en 107 vrouwen) werkzaam In verband met. de uitbreiding van het aantal gezinsvervangende tehuizen wordt in deze sector voor de toe komst ook een uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen verwacht Voor de werkgelegenehidssituatie in de Zeeuws-Vlaamse sociale zorg zijn verder bepalend de gezinsvoorlicht-ing en overige gezinsdiensten alsmede de instellingen voor gezinsverzorging en bejaardenhulp. In de eerste groep zijn 24 en in de tweede een zestal perso nen werkzaam. Aanmerkelijk boven het provinciaal gemiddelde liggen de percentages van de rayons Oostlniig (7,3), Hulst (.5,5 en Zierikzee (5,6). Onder dat gemid delde blijven de rayons Vlissingen (3,1) en Temouzen (3.3). De noteringen van de andere ravons en gewesten waren: Goes 3.0. Middelburg 3,8 en Tliolen 4,5. De vraag naar mannelijk personeel J j nam toe bij de metaalbewerkers en1 het horecapersoneel. In de metaalsec tor is vooral vraag naar jeugdig per soneel. In de bouwsector kon een aantal va.küe.den in de woningbouw en bij scholenbouw worden geplaatst,- Ver der nam het aantal werkloze schilders af door hervatting van het. buiten werk Bij het grondwerk en de weg en waterbouw keerden velen na de winter terug naar hun oude werkge ver Verder kon een aantal mensen worden geplaatst bij de Boulevard- werken in Vlïssingen. De situatie is hier zelfs gunstiger dan een jaar ge leden. Hel aantal werkloze vrouwen in Zee land daalde in maart van 815 (4,4 pet.) tot 773 (4.2 pet,). De vraag Steeg van 205 tot 229, liet aantal werkloze vrouwen is wel beduidend groter dan een jaar geleden (497 of 2.7 procent De toenemende vraag vindt men terug bij het horecapersoneel. In vergelij king met het, vorig jaar is de vraag vooral afgenomen naar naaisters en kantoorpersoneel. Er is een sterke toeneming waar te nemen van het aantal ingeschreven jongedames bene den 19 jaar dat op zoek is naar werk. Toch is de helft van de totale vraag naar vrouwelijk personeel gericht op jeugdigen beneden 19 jaar. In Middelburg en Zierikzee Zoals gemeld ging het. schip zondag ochtend vroeg voor anker op de rede van Vlissingen, nadat zich in de nacht van zaterdag op zondag een ontplof fing had voorgedaan in de machineka mer van het Griekse schip. Door de ontploffing liepen drie bemanningsle den ernstige brandwonden op. De schade aan de motor wordt gere pareerd op de rede van Vlissingen door eigen bemanning, die daarbij wordt geassisteerd door personeel van de koninklijke maatschappij De Schelde. Met, de reparatie zijn enkele dagen gemoeid. Daarna kan de Maria' zijn reis van Antwerpen naar Hamburg vervolgen. De drie gewonde bemanningsleden verblijven nog steeds in het Bergzicht- ziekenhuis in Goes. Naar verwacht zal nog deze week een van hen het zie kenhuis kunnen verlaten. Met de be handeling van de andere twee is nog tenminste een week meer gemoeid Ook informaties over wet minimumloon MIDDELBURG Aan het service- pakket van liet Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg en Zierikzee is een nieuwe mogelijkheid toegevoegd voor werkgevers en werknemers die. j -informaties wensen over lonen en ar-j beidsvoorwaarden vastgelegd in G.A.- O.'s en hun verbindendverklaardc be palingen en de wet minimumloon, i Voor deze taak. die opgedragen is' aan de "Loontechnische Dienst', werd men steeds doorverwezen naar deze dienst, waarvan het kantoor is geves tigd te Eindhoven met rayonambtena ren verspreid over de drie zindelijke, provincies. In de praktijk is gebleken! dat men vaak behoefte heeft aani persoonlijk contact met een van de ambtenaren van deze dienst. Te Mid delburg bestaat hiertoe meL ingang van woensdag 16 april 1975 gelegen heid op de le en 3e woensdag van de maand van 14.00 tot. 17.00 uur in het gebouw van het gewestelijk Arbeids bureau. Met ingang van 7 mei 1975 begint het arbeidsbureau. Zierikzee eveneens met een avondspreekuur van de loontechi. sohe dienst Tedere eerste woensdag van de maand zal er een spreekuur zijn van 19.00 uur tot 20.00 uur. Dit spreekuur valt. samen met het eigen spreekuur van liet arbeidsbureau. Evenals tot nu toe kunnen zowel werkgevers als werknemers die infor matie wensen, zich rechtstreeks tot het Gewestelijk Kantoor ran de Loontech- nische Dienst wender/ uiteraard afge zien van de mogelijkheid voor georga niseerde mensen zich tot. hun vakbond te wenden. Burgemeester Lockef eer van Aardenburg plakt een sticker 'Aardenburg-Kikkerstad' op de loop kam] TERUGBLIK OP OOGSTPERIKELEN EIND 1974 BIJPRATEN MET LUA MILITAIREN IVEZEP De manschappen van de 15-e afdeling Lichte Luchtdoel- artillerie (LUA) uit Wezep heb ben maandag in gezelschap van een twintigtal West-Zeeuws-Vla- iningen herinneringen opgehaald aan de oogstproblemen. die ze in de natte herfst van vorig jaar hielpen oplossen in West- Zee uwsch-VLa and eren. l!it dat ge- hied waren boeren, een deputatie van liet Aardenburgse gemeente bestuur en cle beheerders van 'Rodanborch' (het vakantieoord waar ze drie weken lang bivak keerden) afgereisd naar Wezep om er in de Willem de Zwijger- kazerne de reünie mee te maken. Het gezelschap werd er verwei komd door de commandant van liet detachement, majoor. J. Wis se. die iets vertefde over het dagelijks leven in de kazerne. Het bleek ook dat Lua-militairen met plezier terugdenken aan de periode die ze in Aardenburg doorbrachten Majoor Wisse zei nog eens hoe Jammer ze het vonden dat het detachement na drie weken plot seling werd overgeplaatst, naar Brabant. Indertijd was dat voor hen aanleiding om in samenwer king met de boeren- een speelse protest-actie op touw Te zetten. ..We hadden liever persoonlijk van iedereen afscheid genomen" zoi majoor Wisse, die overigens alle lof had voor de opvang en rie verzorging van zijn manschap pen tijdens de oogst,perikelen. Van zijn ka.nl. meldde burgemees- tor drs. W. L, A. Lookefeer van Aardenburg dat. het genoegen we derzijds was „Wt. hebben het zeer op prijs gesteld." Aan zeven- r tig van de 125 LUA-militairen (de anderen zijn al afgezwaaid of wa. L ren op oefening), reikte de heer Lockef eer een sticker met het I opschrift 'Aardenburg-Kikkerstad' I uit. Nadat het West-Zeeuws-Vlaamse I gezelschap de kazerne had beziel)-1 tigd maakte men er in de offi ciers-mess een gezellige bijeen- komst van. Aan de rijsttafel en onder het genot van de nodige drankjes werd druk bijgepraat De reünie werd afgesloten met de vertoning van een film en dia's van het militaire uitstapje naar het Verdronken' West Zeeuwsch-Vlaanderen. Overigens onderhouden verschillende solda len nog goede contacten met de boeren die ze eind vorig jaar hielpen. Collecte WESTKAPELLE De zendingscollec- le in de hervormde kerk te Westka pelle heefr. met inbegrip van de kerk- bussen f 908,68 opgebracht. SLECHT WEER ZORGT VOOR NIEUW OPONTHOUD: VERTRAGING DOOR TECHNISCHE FOUT IN ANKERMCHES VLISSINGEN Het reusachtige booreiland 'Sea Quest' heeft maandag morgen met een vertraging van twee maanden de Scheldepnortwerf in Viis- singen-Oost verlaten. Buiten de haven gekomen kreeg de Sea Quest alweer direct met oponthoud te maken. Door de opgestoken harde wind moest wor den besloien voorlopig op de rede van Vlissingen onder de Zeeuwsch- Vlaamse kust ten anker te komen. .Alvorens de reis naar de Engelse kust voort te zetten wordt op deze anker plaats beter weer afgewacht. De langdurige en kostbare vertraging in de reparatieperiode is veroorzaakt door een technische fout in nieuwe winches, die op het platform werden geplaatst. De fout in de winches, gele verd door een Engelse firma- bleek tenslotte niet binnen een voldoende korte termijn te herstellen te zijn. Noodgedwongen moesten daarom de oude winches weer worden gemon teerd. De vertraging is overigens geheel bui ten verantwoording van de Schelde- werf ontstaan. De Schelde, diezich belastte met groot onderhoud en liet aanbrengen van een aantal wijzigin gen aan het booreiland beeft zich slipt aan het contract met de op drachtgever, de BP Development, on derdeel van de Britisch Petroleum Company, gehouden. Het Scheldeper- soneel was op de vastgestelde opleve ringsdatum. 1 februari gereed. De Sea Quest kwam eind november naar Vlissingen om voor de derde achtereenvolgende keer door de Ko ninklijke maatschappij" De Schelde on der handen .te worden genomen. De sleepboten- die rond 1 februari in Sloebaven arriveerden om het kunst matig^ eiland weer de NooTdzee op te brengen, moesten na geruime wacht tijd onverrichterzake worden wegge zonden. Het bboreiland kon niet. ver trekken omdat de nieuwe winche» ondeugdelijk waren gebleken, Zonder deze lieren, die nodig zijp om de enorme driepoot met kettingen en ankers veilig op de zeebodem vast, te zetten, zou de Sea Quest gemakkelijk een prooi van de golven kunnen wor den Sleepboten Over op het BP-hoofdkantoor in Lon den tussen vertegenwoordigers van de Engelse oliemaatschappij en de fabri kant van de winches mondde tenslotte uit op de beslissing om de minder krachtige maar goed functionerende oude winches terug te plaatsen. Het overleg tussen oliemaatschappij en fa brikant, ook over een eventuele scha deregeling, wordt nog voortgezet. De Sea Quest wordt door drie zee sleepboten van de Duitse rederij Bug sier naar zijn plaats van bestemming gebracht. Dat slepen is door vorm en omvang van het eiland, geen eenvou dig karwei De drie zijden van de Sea Quest zijn elk honderd meter lang. In drijvende toestand bevindt het, plat form zich nog op een hoogte van vijftig meter. Met inbegrip van de daarop geplaatste boortoren bedraagt de hoogte Zelf honderd meter. Na een tijdelijke plaatsing voor de Engelse kust. wordt de Sea Quest voor exploitatiewerk in het noordelijk deel van de Noordzee, op het. Engelse deel van het continentaal plaat. neer- De Sea Quest wordt niet voor de produktie maar speciaal voor het zoeken naar olie. aardgas en neralen on de zeebodem. Op rie Toto: De Sea Quest, die maan denlang het havenbeeld tot in verre omgeving heeft beheerst, verlaat Sehcldepoorl. Datum vertrek mr. K. A. Keuning uit tweede kamer nog niet bekend (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het Zeeuwse if de-kamerlid van DS'70, mr. K A.L ning, heeft nog steeds niet beslis i welke datum hij de Tweede Ka zal verlaten. De heer Kcuning dee dat maandag desgevraagd mee. I drie fractiegenoten De Brauw, Ber en S. Keuning, die met ltrrm hek besloten uit de tweede kanier te r dwljnen. hebben in een eerder s!i' um bekendgemaakt dat zij maand vertrekken. De heer Keuning: „We hebben: elkaar afgesproken, dat het ven gefaseerd zal worden en Ik m laatste zijn. Ik heb nog niet beslis^ verwacht, dat het. in ieder geval het eind van dit parlementaire jt zal zijn. Mogelijk ga ik ooit 4 der". De heer Keuning wilde niet inn op de vraag waarom hij op dit ment nog niet. beslist heeft over datum van zijn vertrek lüt de ka Hij deelde wel mee dat zijn bas om te vertrekken vast staat. Engels orkest en koor in Zierikzee ZIERIKZEE Het Howard-school kest- en koor uit Hatfield (Engel» geeft woensdag een concert in 1 Nederlands hervormd vereniginfff bouw te Zierikzee. Koor en orkest komen w< middag vanuit Oostende in I aan. Na aankomst worden ze c gen op het stadhuis. De groep b uit 60 personen. verwacht GUUR WEER Enkele opklaringen, maar ook waarvan sommige met hagel o sneeuw. Krachtige tot harde, kust stormachtige wind uit w. nonrdwest. Middagtemperaturen rood graden. Koud weer met sneeuw- en liagclbuif Weersvooruitzichten in cijfers deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren 8; min. temp.: omstreeks max. tempomstreeks 7 graden: te op een droge periode van niinstg 12 uur: 50 procent: kans op een %«?-, droog etmaal; 20 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 01 8; min. temp.: omstreeks 3 grace max. temp.: omstreeks 7 graden; op een droge periode van min5^; 12 uur: 70 procent: kans op een ge»5; droog etmaal: 40 procent. N.h. Voor de temperaturen geldt woensdag een marge van 2 graden voor donderdag een marge van 3 F' den rond de opgegeven waarden. 8 april ZON EN MAAN Zon op 06.01 Maan op 04.29 onder lWf onder 1»'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 2