PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PENTAGON ONTKENT GEDACHTE AAN INGRIJPEN IN VIETNAM Aanval op paleis Thieu Dodental lawines in Alpen tot 40 gestegen Vooruitzichten voor oogst 1975 zijn door slechte weer niet rooskleurig Phnom Penh zou overgave overwegen de krant van zeeland liet wegebben van \merika 'awrJaay in de tast ACHTERSTAND IN LANDBOUW BIJ INZAAIEN GRANEN Wel zwaluw geen zomer Pagina 2 218e jaargang no- 82 Dinsdag 8 april 1975 DONDERDAG VIETNAM-REDE FORD VOOR CONGRES WASHINGTON (AFP, UPI, RTR, AR) De verklaring gisteren in Djakarta van generaal George Brown, chef van de generale staf van de Amerikaanse strijdkrachten volgens welke een recht streekse militaire interventie van de VS in Vietnam thans zou worden overwogen heeft op het Pentagon zichtbaar verwarring gewekt. De woordvoerders zeiden desgevraagd dat zij de opmer kingen slechts uit persberichten kénden. Zij her-innerden er met nadruk aan dat de wet elk in schakelen van militairen in het buitenland zonder toestemming van het congres verbiedt. In pri- vé-gesprekken voegden zij er aan toe dat een dergelijke goedkeuring in de huidige situatie on denkbaar is. GENEVE Een beeld de ravage die een lawine in het Zwitserse dorp Nara heeft aange richt. In Zwitserland zijn ver schillende dorpen door zware sneeuwval en lawines van de but- tenwereld a/gesloten. RODE KHMER RUKT VERDER OP PHNOM PENH (RTR) De Cambodjaanse leiders in de hoofdstad hebben maandag een formule besproken die zou kun nen leiden tot onvoorwaardelij ke overgave aan de Rode Khmer die zich bewegen naar de omsin gelde hoofdstad Phnom Penh. Militaire kringen zeiden dat de op standelingen de noordwestelijke defen sielinies van de hoofdstad doorbraken en nu in staat waren hun 107-mm- Taket en van slechts zes km. afstand af te vuren op het vliegveld van de stad. In de belegerde stad zou de wnd. president Saukham Khoy volgens be trouwbare kringen overleg voeren met voormalige en huidige politieke leiders over een onvoorwaardelijke overgave van de troepen. Deze krin gen zeiden dat de meeste Cambod jaanse veldcommandanten zich verzet ten tegen overgave en de militaire positie van het bewind wilden verbete ren alvorens vredesonderhandelingen te beginnen. Na de vorderingen van de Rode Khmer was het vliegveld Poohtentong de enige verbindingsmoge lijkheid met de hoofdstad daar de rivier de Mekong nu vast onder con trole van de opstandelingen is. Dertig raketten troffen het vliegveld maan dag maar er vielen geen slachtoffers. Het aanvoeren van goederen door de Amerikanen ging voort ondanks de zware aanvallen. Ten zuidwesten van Phnom Penh zou den opstandelingen de provinciehoofd stad Kompong Speu, 42 km van de hoofdstad, zijn binnengetrokken. De stad was al enkele weken van Phnom Penh afgesneden en werd steeds feller aangevallen. Verscheidene militaire commandanten zouden bereid zijn pre mier Long Boret te steunen als hij naar Phnom Penh zou terugkeren. IRA HANDHAAFT «H BESTAND ULSTER DUBLIN" (UPI) De militante provi sionele vleugel van de IRA heeft maandag bekendgemaakt dat het ne gen weken oude bestand in Noord- lerland zal worden gehandhaafd. Inde verklaring wordt echter gez dat er nieuwe orders zijn uitgegaan naar de IRA-eenheden na de gevech ten die sinds zaterdag aan elf mensen in Belfast het leven hebben gekost en waarbij tachtig anderen zijn gewond. Het optreden van de IRA-eenheden zal afhangen van 'de mate van geweldple- i ging en vijandelijke activiteit van de j strijdkrachten van de kroon en de j sectariërs. Wanneer die er niet is zal alleen worden opgetreden tegen over- i tmdeis van het bestand," aldus de I verklaring. Werkloosheid Het werkloosheidscijfer in de pro vincie Zeeland is de afgelopen maand gedaald van 4,9 tot 4.6... fpa?' 2) Booreiland Het booreiland Sea Quest is maan dag uit, Vlissingen vertrokken, twee maanden later dan de be doeling was... (pag. 2) Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op de pagina's 10 en 11. Radio en televisie op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. Boret bevindt zich in Bangkok en naar verwacht wordt vandaag naar de Cambodjaanse hoofdstad terugkeren. Boret zei dat zijn regering bereid is alles op te offeren om vrede in Cam bodja tot stand te brengen. De ge vechten zouden echter voortduren als de opstandelingèn weigerden te onder handelen. De Thailandse minister van buitenlandse zaken, Chartchai Choon- havan, heeft maandag meegedeeld dat zijn regering rechtstreeks contact heeft opgenomen met de Rode Khmer om tot vredesonderhandelingen te ko men tussen de Cambodjaanse regering en de revolutionaire strijdkrachten in Cambodja. Leden van de Rode Kluner hebben dinsdag een aanVal gedaan op een benzinedepot op het vliegveld van Phnom Penh. De opslagplaats werd door meer dan 50 raketten getroffen, maar de brand die ontstond was spoe dig onder controle. Er vielen geen slachtoffers. 'rUNG TAO. Zuid-Vietnam: Uit gestrekte- handen van hongerende Vietnamese burgers, die om brood smeken, dat mondjesmaat door mensen van hulporganisa ties in een vluchtelingenkamp wordt verdeeld. Alleen al in dit toevluchtsoord zijn 25.00 vluchte lingen uit de noordelijker gele gen steden de laatste twee dagen binnengekomen. De stellingname van de generaal heeft bijgedragen tot toespitsing van de warrige situatie in de Amerikaanse hoofdstad waar de tegenstrijdige ver klaringen binnen het bestuursappa raat zich opstapelen. Vorige week liet president Ford in Ca- lifornië weten dat de militaire situatie van het bewind in Saigon hersteld zou (Zie slot pagina 3 kolom 4) SAIGON (AP) Vliegtuigen hebben vanochtend vroeg een aanval gedaan op het paleis van president Thieu, zo meldde het persbureau Associated Press. Er zijn ten minste twee ontplof fingen gehoord, en daarna het vuren van lichte wapens. Volgens niet bevestigde berichten werd de aanval ondernomen door jagers van de Zuidvietnamese luchtmacht van het type F-5. r TREIN- EN WEGVERKEER GESTREMD BERN (DPA) Bij de lawines die de laatste drie dagen in de Zwitserse Alpen zijn voorgeko men zijn vermoedelijk, veertig mensen omgekomen. In Zwitserland wordt het dodental op der tien geschat. Zwitserse Alpenkenners zeggen dat dergelijke lawines zo laat in het jaar nog niet eerder zijn voorgekomen. De oorzaak wordt gezien in het feit1 dat zaterdag 70 cm sneeuw was geval- len en' dat daarna de temperatuur: snel ging stijgen. Tien Duitse toeristen; zijn verdwenen na een lawine die I zondagmiddag in Solda bij Bolzano j los kwam. Maandag werden een vrouw en vier kinderen gered die; langer dan 24 uur onder de sneeuw: hadden gelegen in het alpenplaatsje; Acla, waarop een lawine terecht was; gekomen. In Oostenrijk zijn vermoe delijk drie of vier mensen gedood door een aardverschuiving die op een huis bij Doebnach in het zuiden van; het land terecht kwam. Dat gebeurde: toen redders juist het twaalfde en l laatste slachtoffer hadden opgegraven; van een lawine die zóndag een huis i bii Tamsweg in Oostenrijk had bedol-i ven. Zondagavond viel op de Brenner- pas nog steeds sneeuw en regen en men j kon niet zeggen wanneer deze hoofd weg tussen Oostenrijk en Italië weer. gebruikt kan worden. In Zwitserland werden dorpelingen en gestrande toeristen uit de bedreigde gebieden met hefschroefvliegtuigen van het leger en de bergreddings- dienst naar veiliger oorden gebracht. Vermoed wordt dat te Acla nog meer, dorpsbewoners onder de sneeuw lig gen. In het kanton Tessin bij de Italiaanse grens kwam een gezin van vijf personen om het leven in een rak?.n:;echa!e: en vonden drie Zwit serse skiërs de dood in een lawine, op de hellingen bij Praettigau. Passen Italië In Italië worden nieuwe lawines ge vreesd, nu de temperatuur blijft stij gen en de regen de sneeuwmassa's los maakt die de laatste' dagen zijn geval len. Bij de grens met Zwitserland groeven zondagavond redders de twee lijken op van Duitse toeristen die in hun auto onder een lawine terecht wa ren gekomen. Trein- en wegverbindingen met Oos tenrijk waren gestremd en veel Itali aanse bergdorpen zitten zonder elek triciteit en telefoon. Op vier kleine passen na zijn alle! Zwitserse alpenovergangen voor het: autoverkeer gestremd. De Sint Gott-i hardt is ook voor het. treinverkeer gesloten. De internationale sneltreinen; worden via de Loetschberg-Simplon- lijn omgeleid, hetgeen veel vertraging; oplevert bij de autoveriaatstations. Het autoverkeer tussen Oostenrijk en Italië is alleen via de Tauemtunnel mo gelijk. De omweg over Lienz in Oost- Tirol en het Pusterdal schijnt zondag nacht ook door een lawine te zijn ge blokkeerd. De kroniekschrijver Jack Anderson van de 'Washington Post' heeft maan dag geschreven, dat de Amerikaanse geheime dienst (cia) in 1966 en in 1968 pogingen heeft gedaan om wijlen president Francois Duvaliera "Papa Doe' van Haïti uit de weg ruimen. OOK VEETEELT HEEFT HINDER VAN KOUDE EN NATTE WEER VLISSINGEN De vooruitzich ten voor de oogst 1975 zijn ver re van rooskleurig. De granen zullen laat zijn. Bij het zaaien is door de vele regen van de laat ste weken een achterstand ont staan. Maar het allerergste is dat de door het abnormaal natte najaar veroorzaakte slechte bodemstructuur de landbouwers voor extra problemen stelt, nu de grond niet heeft kunnen uit- vriezen, en de jongste regenpe riode die de structuur er niet be ter op heeft gemaakt. Ook de veeteelt ondervindt hinder van het slechte weer van de laaiste we ken- Het vee kan niet naar buiten en moet met duur voer worden bijge voerd. „De structuur van de grond in de akkerbouwgebieden gaat er per week meer op achteruit," verklaarde de heer G. J. de Jager, voorzitter van de CBTB in Zuid-West-Nederland desge vraagd. „Er zijn incidenteel hier en daar nog wat percelen aardappelen in de grond, maar dat is nu het grootste probleem niet meer. Die kunnen of nog gerooid worden, of de grond kan worden opengebroken en ingezaaid." Laat inzaaien is een tegenslag, die nog wel te overkomen is, vindt de heer De Jager, al zal dat straks wel aan de opbrengsten te merken zijn. „Maar er is in Zeeland, in het hele Zuid-Westen vrijwel geen perceel grond meer waar geen water op staat, De boeren zullen bijzonder veel geduld moeten tonen dit voorjaar, anders wordt er nog meer van de bodemstructuur verpest Het is de vraag of er voor aardappe len bijvoorbeeld fatsoenlijke zaaibed- den van 10 tot 12 cm diepte zijn aan te leggen." Abnormaal Sedert de ramp van 1953 hebben dergelijke structuurtoestanden zich niet meer voorgedaan, meent de CBTB-voorzitter, die de situatie als 'uitzonderlijk abnormaal' kenschetst: „De afgelopen week heb ik staatsse cretaris Meijer er nog eens op gewe zen hoe gevoelig de toestand is. Nog veel meer boeren dan wij ons nu voorstellen zullen straks een beroep op de 'rijksregeling zelfstandigen', moeten doen. Het is duidelijk dat de oogst 1975 later dan gewoonlijk zal zijn. Het wordt wel tweede helft van april aleer we kunnen zaaien. Een late oogst betekent ook een later binnen vloeien van de gelden, en dat maakt de moeilijke ljquiditeitspositie waarin Gewassen Op welke gewassen komt het nu aan? De heer De Jager meent dat de zo mergranen zoals zomer-gerst en haver al is het laat nog wel ingezaaid kunnen worden, als er snel droog weer komt. Maar voor de bieten en aardappelen zullen met name de structuurproblemen van de bodem parten spelen: „Vorig jaar al zijn er bieten uitgere gend en niet opgekomen. Dat ligt- nu weer voor de hand Ir. L. Th. J. M. de Wit, consulent bij de provinciale raad voor de bedrijfs ontwikkeling vindt, dat de inzaaiter- mijn voor de zomer tarwe die nu de wintertarwe moet vervan gen, eigenlijk al verstreken is. al ziet hij bij een eventueel snel drogen van de bodem hier en daar afhankelijk van de plaatselijke situatie nog wel mogelijkheden. Bij de komst van droog weer heeft de zomergerst nog wel een kans. Voor de normale voor jaarsgewassen als vlas en erwten is| het "het allerlaatste moment," aldus de heer De Wit. De landbouwconsulent acht de inzaai- tijd van aardappelen en bieten nog niet overschreden: „Wat het tijdstip betreft is het daarvoor nog geen ab-1 normale toestand," Alleen het feit dat| de slechte bodemstructuur, ontstaan) in winter en voorjaar door het vrij-j wel ontbreken van vorst niet is gewij zigd, acht hij van nadelige betekenis: „Aan de andere kant hebben de bieten en aardappelen nog een heel groeisei zoen vóór rich- Als weer en structuur het een beetje toelaten, heb ik goede hoop dat de praktische opbrengst nog kan meevallen." Voor die gewassen, die in juli rijpen ligt dat anders: „Elke dag zonder zon wordt op dat proces ingekort. Dat betekent straks dat de gerst bij voorbeeld net als in '53 wel in Zie slot pagina 7 kolom 1 D'. fiantlijn >mbere berichten uit itnam en Cambodja hebben naast hun iel- tëSön telijke basis het afschu- wclijke oorlogsleed een achtergrond: de rol van d* Verenigde Staten in deze wereld. Het Britse blad Trie Economist had het deze week Sn dit verband over 'lhe In- ding of America', het wegebben van de Verenigde Staten, Daar heeft de ont wikkeling van de laatste maanden In derdaad veel van weg, zoveel zelfs, dat president Ford zich vorige week genoodzaakt zag een verklaring af te leggen, die kennelijk aan het adres van de bondgenoten was gericht. De cri sis in IndoChina betekent niet zei de president dat Amerika zijn vrienden in de steek laat. In het bij zonder legde hij er de nadruk op dat Washington zijn NAVO-verplichtingen zal nakomen. Een dergelijke verkla ring duidt er op dat het debScle in Cambodja en Zuid-Vietnam toch wel verder kan reiken dan alleen Indo-Chi- na. Twee voor de hand liggende voor beelden: Taiwan en Zuid-Korea, gebie den met overwegend Amerikaanse in vloed. Hoe lang zal dat nog duren? President Ford heeft nu Henry Kis singer opdracht gegeven de Ame rikaanse buitenlandse politiek opnieuw in studie te nemen. Zal dat tot een nieuwe koers leiden? En zo ja, welke richting zal die nemen? De verschuivingen van de laatste jaren beperken zich allerminst tot Azië: er is meer aan de hand dan het commu nistisch worden van Vietnam en Cam bodja. Bekeken vanuit een Amerikaan se gezichtshoek is bijvoorbeeld met name West-Europa sterk veranderd. Na de tweede wereldoorlog heerste hier het beeld van de koude oorlog: er was een ijzeren gordijn over Euro pa neergelaten. merkte destijds Churchill in zijn beroemde Fulton-rede op. Uitsluitend van achter dat gordijn zo redeneerde men toen dreig de er gevaar: com munistisch Rusland kon West-Europa onder de voet lopen. In die gedachtengang doorgaande rit ten op dit ogenblik de 'zwakke plek ken' in West-Europa zelf: Portugal, in de toekomst mogelijk Spanje, wellicht ook Griekenland en wie weet Italië. De communisten proberen daar de macht in handen te krijgen, zij zor gen in die landen voor ontwikkelingen van een heel andere aard dan men des tijds voorzag: voor dergelijke vraag- Om Portugal als duidelijkste voor beeld te nemen: er is hier geen sprake van een militaire inval die met geëigende wapens kan worden bestreden. Evenmin is sprake van fair gehouden verkiezingen, die tot een communistische meerderheid lei den. in welk geval een rechtgeaard de mocraat er nog wel vrede mee zou kunnen hebben. Er zijn heel ande re ontwikkelingen aan de gang: revo lutionaire bewegingen. samengaand met linkse groeperingen in het leger, die er geen been in zien om de demo cratie om zeep te brengen. Een derge lijke gang van zaken is blijkbaar onver mijdelijk in landen die tot,voor kort onder een rechtse dictatuur leefden: het komt neer op een wisseling van de wacht, de naald is van rechts bezig naar links uit te slaan. Veranderingen als deze zal Kissinger zeker in zijn nieuwe concept voor Amerika's bui tenlandse politiek opnemen: na Viet nam vormen zij net tweede kenmer kende ptmt van de gewijzigde verhou dingen. Een derde punt is: de gebeur tenissen in het Midden-Oosten. In dit gebied gaat het niet uitsluitend om militaire krachtsverhoudingen, maar om wereldomvattende economische relaties. De Verenigde Staten kunnen de Arabische wereld niet negeren: de olielanden zouden bij wijze van spre ken in de huidige situatie waarin de dollar niet langer meer een almach tige valuta is de huidige economi sche crisis kunnen vergroten en ver lengen. een crisis waarvoor militair krachtsvertoon geen enkele oplossing biedt. In deze problematiek spelen ook bin nenlandse verhoudingen in Ameri ka een rol. Er is in de Verenigde Staten een nieuw isolationisme her kenbaar. vooral gevoed vanuit het platteland. Waarom zou men zich met de wereld bezighouden: „Men profiteert maar van ons en als dank steekt men de Amerikaanse ambas sade in brand", zo wordt, daar gerede neerd. De aanhangers van deze opvat ting gaan uit van een nationalistisch denken. Amerika is voor hen het uit verkoren land, waarmee de rest van de wereld niets te maken hoeft te heb ben. zo ook vice versa. Daarnaast zijn er tallozen voor wie het buitenland ge schrapt kan worden omdat er eerst en vooral zoveel binnenlandse pro blemen moeten worden opgelost, een categorie die ovengens wel bereid is het buitenland een plaats in zijn overwegingen te gunnen, maar pas na dat. het eigen land is voorgegaan. Zo is de wereld in beweging en de rol van Amerika is daarbij in de eerste plaats in het geding. In West-Europa zelf is eveneens een felle discussie aan de gang: men denke slechts aan eigen land. waar met name de NAVO omstreden is. AI deze ontwikkelingen beïnvloeden elkaar. „Amerika ebt weg". Sommigen verheugen zich daar over, maar het is de VTaag of er wel uitsluitend reden tot vreugde is: Eu ropa is afhankelijker dan men denkt. Al Hadji Ahmadou Ahidjo is zon dag bij een volksstemming herkozen als president van Kameroen- Het wordt zijn vierde ambtstermijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1