Publiek meer inspraak geven bij het aantrekken van kunst r,en grootse Cyrano' Plannen voor een peuterspeelzaal in Wolphaartsdijk B. en w. Domburg: tekorten exploitatie stranden voor rekening van de gemeente Alle 13 goed MU 2000 Verkeer over Hellegatsplein wordt straks kruisingvrij 'MAESTRO' K0 DEN TOONDER WORDT WOENSDAG 65 JAAR J ALLE 13 GOED! ZATERDAG 29 MAART 1975 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DISCUSSIENOTA ZEEUWSE CULTURELE RAAD EN SCZ: (ADVERTENTIE J WEL VRAAGTEKENS BIJ MATE WAARIN MIDDELBURG Het publiek moet meer inspraak krijgen bijj het bepalen van de kunst die in Zeeland wordt aangetrokken en! aan bod komt. Deze aanbeveling doet een werkgroep van de stichting cultuurspreiding Zee land en de Zeeuwse culturele raad in een discussienota 'Kunst en publiek' die gisteren is ver schenen. Al» mogclijlcheden om het publiek meer inspraak te geven „de moge lijkheid om zijn voorkeur voor bepaal de kunstuitingen uit te spreken" noemt de nota het houden van een enquête of een onderzoek. „Dat geeft extra houvast bij het bepalen van bet beleid en een eerdere mogelijkheid om het programma bij te stellen dan de resultaten van het vorig seizoen", zegt Overigens zetten de samenstellers nog wel de nodige vraagtekens bij de mate van inspraak die het publiek moet krij gen. „De vraag is namelijk ook of het publiek kan oordelen over de kwaliteit van wat zich aandient. Zelfs wanneer het gaat om kunstuitingen die regel matig worden gebracht, kan deze niet altijd bevestigend worden beant woord", staat in de nota. De nota "Kunst en publiek' is bedoeld om concrete aanbevelingen te doen voor het beleid van de kunstbemidde- lende organisaties in Zeeland de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) en de Stichting Beeldende Kunst (SKB) en criteria vast te. leggen waaraan dat beleid getoetst kan wor den. De nota valt uiteen in twee gedeelten. In het eerste wordt een uitvoerige prin cipiële beschouwing over de functies van kunst in de samenleving gegeven en in het tweede deel wordt op de spe cifieke Zeeuwse situatie van dit mo ment ingegaan. Uiteindelijk komt men dan tot een 16-tal aanbevelingen. De voonvaarden waaraan kunst zou moeten voldoen, hebben de samenstel lers van de nota ontleend aan de dis cussienota kunstbeleid van de minis ter van crm. Daarin worden voor de kunst vier functies aangegeven en wel een vormgevende, een educatieve, een recreatieve en een sociale functie. De Zeeuwse discussienota 'Kunst en publiek' komt vanuit deze achtergrond tot de aanbeveling dat de kuhstbemid-i delende organisaties deze verschillende j functies van de kunst tot him recht moeten laten komen. Daarbij mogen j bepaalde aspecten zoals kunst: als; onderhoudend tijdsbedrijf niet de' overhand hebben. Wiet alles Ook keert de discussienota zich tegen het aantrekken van wat men noemt 'clichés, vrijblijvendheden, prodnktïes die inspelen op wat mode is en pro- dukties die omwille van de commercie als kunst worden gepresenteerd'. „Bin nen het beleid is aandacht nodig voor kwaliteit. Niet alles wat zich als kunst aandient verdient deze naam", zeggen de samenstellers. Behalve het aandacht geven aan de verschillende functies van de kunst be pleit de discussienota dat de organisa ties aandacht moeten besteden aan alle DISCUSSIE OVER KUNST EN PUBLIEK MIDDELBURG Aan de discus sie over Kunst en Publiek' kan in feite iedereen deelnemen. Het bu reau van de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg (Dam Ml) ver- strekt iedere belangstellende die erom vraagt graag ecu exemplaar van de discussienota om daardoor zoveel mogelijk mensen gelegen heid te geven een reactie te geven. De reacties kritiek, suggesties, wijzigingen of aanvullingen moeten wel voor 15 mei bij de Culturele Raad binnen zijn. De dis cussienota komt. in ieder geval al ter discussie binnen de Stichting Cultuurspreiding Zeeland en de daarbij aangesloten organisaties, de regionale werkgroepen die zich bezighouden met. de programma's en de organisaties op het terrein van de beeldende kunst in Zee land. Aan de hand van de ingekomen reacties wordt de discussienota uiteindelijk voorgelegd aan de Zeeuwse Culturele Raad. Deze moet dan de definitieve nota sa menstellen. ADVERTENTIE *geen zinloos verbruik van wat de aaide ons biedt, maar redelijk gebruik if. niet leven om te verdienen, maar verdienen om te leven, if niets ten koste, alles ten dienste van de ander deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wal we zo besparen kunnen we anderen extra helpen:- VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven. kunstuitingen die er zijn. Globaal noemt men theater, muziek, film en beeldende kunst. Overigens geeft men; tegelijkertijd toe dat het aanbod van. kunstenaars en de beschikbare accomo- daties de nodige beperkingen oproe pen. Wat betreft de beperking in het aan bod net publiek is afhankelijk vanj wat kunstenaars wensen te brengend benadrukt de nota dat juist een: organisatie als de SCZ via haar werk-j groepen en scholenplatforms min ot meer in staat is om de wensen bij het publiek op te sporen en deze onder de aandacht te brengen van muziek-/to- neelgezelschappen en dergelijke, waar mee men contact heeft. Wat betreft de beperking in de accom modaties beveelt de nota een soepel beleid van de beheerders ervan aan. Men vindt dat het op de weg van de overheid ligt- om zodanige eisen aan het beheer te stellen dat een accom modatie ook kan functioneren. De kunst, mag verder niet worden gehin derd door wat men noemt 'onnodige en overtrokken voorwaarden'. breid. „Het beleid moet niet smaakvol- gend, maar smaakvormend zijn", zegt men. Op het terrein van de beeldende kunst, bepleit ae nota de instelling van een provinciale tentoonstellingsdienst Daarmee zou bereikt kunnen worden dat de beeldende kunst een breder publiek bereikt. De samenstellers van de nota zijn in ieder geval van mening' dat dit nu nog niet het geval is. Daarnaast ziet men ook versterking van ae stichting beeldende kunst als een mogelijkheid om meer mensen te j bereiken. De reikwijdte van het huidi ge uitleencentrum is nu nog beperkt door onvoldoende financiën en een gebrek aan mankracht, wordt gesteld.; Jongeren Dc 'publiekskant' krijgt in clc discus sienota ruime aandacht. Buiten het meer inspraak geven van het publiek lii.j liet bepalen van de kunst die wordt I aangetrokken en aan bod komt. be-i pleit dc nota ecu sterkere afstemming van het beleid op jongeren. Men ziet dat als de manier om een j breder publiek met de kunst in aan raking te brengen. „Het is waarschijn- lijk dat een beleid, gericht op de schooljeugd, op de lange termijn meer] effect zal hebben dan het huidige be-: leid. dat toch vooral op de volwasse nen mikt menen de samenstellers. Samenspel met. het onderwijs hiervoor, vindt men van groot belang. Naast het zich richten on een jonger publiek „de ouderen die niet opgegroeid zijn met de idee dat kunst belangrijk kan zijn, zullen moeilijk worden bereikt", zegt men beveelt de nota. het aan trekken van publiek buiten de schouw burg- en concertzaal om aan. Smaakvormend Als voorbeelden van dergelijke activi teiten noemt men onderdelen van het scholenprogramma van de SCZ. muziek op straat van Jeugd en Muziek en de zomertournees van Beautiful Idaho. Deze experimenten moeten volgens de nota niet beperkt blijven tot inciden tele activiteiten maar worden uitge- BINNENKORT SPEELGOEDACTIE PEUTERSPEELZAAL WAARSCHIJNLIJK IN MEI VAN START Op 5 april laatste concert Madge in Kuioerspoorttheater MIDDELBURG In het Kuipers- poorttheater te Middelburg wordt za terdag 5 april het. laatste concert gegeven in de serie 'pianomuziek na 1945. door de pianist Geoffre Madge. I-Iet programma bestaat uit door hei j publiek gekozen werken uit de vier; voorafgaande concerten: Etudes hook] 1 no. 1-4 van Bill Hopkins, Pour! clavier van Sylvano Busotti, Sonatina: for flute and piano van Pierre Boulez; (met Mirjam Nastasi. fluiten Evrya- Het concert WOLPHAARTSDIJK In Wolphaarts dijk bestaan vergevorderde plannen! om te komen tot de oprichting van een peuterspeelzaal. De eerste voorberei dingen zijn al achter de rug. Het ini tiatief is vanuit de bevolking gekomen, en is in nauwe samenwerking met de stichting sociaal-cultureel werk in Goes uitgewerkt. Er wordt naar gestreefd, om in mei te starten. Dat gaat dan voorlopig gebeuren in het dorpshuis onder leiding van mevrouw Wieringa en een "hulpmoeder'. De peuterspeel zaal zal twee ochtenden per week gc-| opend zijn. De plannen om. ook in Wolphaartsdijk; een peuterspeelzaal van de grond te laten komen, zijn met veel enthousias me begroet. Er zijn nu al zo'n dertig aanmeldingen binnen. Verwacht wordt, dat dit aantal nog wel zal groeien. Er is inmiddels een bestuur gevormd. Dat bestaat uit mevrouw Van der Vliet, (voorzitster), mevrouw Ossewaarde; (penningmeesteres), mevrouw Van; Dam (secretaresse), de heer Reinhoud' (plaatsvervangend voorzitter), me vrouw Eggebeen (plaatsvervangend penningmeesteres) en mevrouw Jan sen (plaatsvervangend secretaresse». Binnenkort start in Wolphaartsdijk een speelgoedactie voor de peuterspeel zaal. Daarnaast wil het bestuur een' aantal donateurs werven. Via een sten- Nertsmantel gestolen te Goes GOES In de loop van vrijdag is uit een winkel in de Kinkstraat te Goes, een nertsmantel gestolen. De mantel hing in de winkel van W. de B. en was vastgemaakt met een! ketting. De mantel is met behulp van. een tang losgemaakt en meegenomen. De mantel heeft een waarde van 9501 gulden cil zal een beroep op de bevolking wor-1 den gedaan, om het werk te steunen.1. Bij de gemeente Goes zal om een 6ub-l sidie worden gevraagd. Als de peuterspeelzaal in Wolphaarts-, dijk eenmaal draait, hebben bijna alle j C.oese kernen zo'n voorziening. Alleen: Kattendijke heeft nog geen peuterspeel-j zaal Maar daar wordt ook al aan ge-j werkt. Mogelijk na de zomervakantie zijn de plannen daar ook helemaal rond. Jeugd en Muziek wil beiaardnummers laten maken HULST 'Jeugd Muziek Zee land' heeft in hel kader van hel monumentenjaar 3975 het plan opgeval, aan zes componisten op dracht te geven muziekwerken te componeren. Die muziekwerken zijn bestemd voor de beiaarden mei automatische speelwerken in de gemeenten Axel. Goes. .Middel burg. Sluis. Vlissingen. Zieritaee en Huist. De composities zullen volgens een rouleersysteem in de onderscheiden torens worden aangebracht, zodat elke gemeente binnen een tijdsbestek van een jaar alle muziekwerken ten geho re kan laten brengen. In datzelfde kader wil 'Jeugd en Muziek' een brochure uitgegeven met daarin een aantal gegevens over de torens, kerken en caril lons en propaganda voor de toe ristische aantrekkelijkheid van de zeven Zeeuwse gemeenten. De to tale kosten van het project wor den geraamd op 66.000,-. Rijk. provincie en gemeenten zullen dat bedrag voor hun rekening nemen. Het aandeel van ae Zeeuwse gemeenten kan worden vastgesteld op f 22.000,- hetgeen neerkomt op f 0.15 per inwoner. De gemeente Hulst heeft het plan van 'Jeugd en Muziek' opgevoerd op de raaósagenöa voor '.Tijdag 4 april. Burgemeester en wethou ders van die gemeente zijn van mening, dat Hulst niet achter mag blijven bij het mede-realise ren van het project. Ze stellen de raad daarom voor f 2.560.- bij te dragen. Zaterdag 5 maart grootse huldiging met receptie en concert in Kloetinge „Amicaal maar strenp" dirigent van Zeeuwse toporkesten KLOETINGE Dc bekende Zeeuwse dirigent Ko den Toonder wacht zater dag 5 april een grootse huldiging in verband met zijn 65c- verjaardag. Bij dit feest zullen al de orkesten, die hij dirigeert aanwezig zijn. Dat zijn de brassband Excelsïor-Kloetinge. de ko ninklijke fanfare Accelerando Sint-An- naland en de fanfare Euterpe uit Hcinkenszand. orkesten en genodigden. De drie "olaas- orkesten zullen daarna elk afzonder lijk een kort. concertprogramma af werken. hierin gedirigeerd door Jaap Boon. Na de nodige toespraken zal kampioenscornettist Wim van Boven twee soli spelen met pianobegeleiding! van Jaap Boon. waarna de receptie verder informeel wordt voortgezet. Den Toonder viert zijn 65e verjaardag al op woensdag 2 april. Het zou niet verwonderlijk zijn als de brievenbus hij hem dan te klein is om alle post ie bevatten. Pensioen De muziekkorpsen stellen zich om 18.30 uur op bij het gebouw Amicitiai om dan gezamenlijk een muzikale wan deling door Kloetinge te maken. On der weg zal de familie Den Toonder in een auto in de stoet worden opge nomen en onder de klanken van de- muziekkorpsen door de Kloetingse' straten naar Amicitia worden gereden. In Amicitia wordt omstreeks 19.00 uur een receptie gehouden voor de familie Den Toonder, leden van del VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD IN BEHEER STICHTING BADPLAATSBELANGEN DOMBURG B. en w. van Domburg hebben de gemeenteraad voorgesteld] de exploitatietekorten die de Stichting Badplaatsbclangcn Domburg op dc stranden heeft voor rekening van de gemeente te nemen. Tevens wil het college het besluit van de raad van maart 1974 nakomen om de tekorten op de tennisbanen op te vangen. B. en w. hebben dc raad thans verder voor gesteld de begroting van de stichting Badplaatsbelangen. die eerder door de raad aan de stichting werd terugge zonden met het verzoek wijzigingen aan tc brengen, voor kennisgeving aan te nemen. In hun toelichting op het voorstel, dat in de "ergadering van dinsdag 8 april aan de orde komt. gaan b. en w. nader in op een eerder, door een voorgaand college, aan de stichting gedane toezegging hei exploitatiete kort van het strand in Oostkapelle voor rekening van de gemeente te| ner len. Formeel is de raad niet ge- grondverklaring van beroepen tegen, willen omdat de desbetreffende besluiten in j f 38.000.- beschikbaar stellen. Het gaat strijd waren met de beginselen van! om de "oouw van kaartenhoekjes, ver- behoorlijk bestuur". lichting van het terrein te Oostkapelle Hel bestuur van de stichting Badplaats-j n een bedrag dat nog verschuldigd is: belangen heeft voorts aan de ge-j voor d. bouw van de was- en kleedlo- meente gevraagd de tekorten op hel strand van Domburg voor baar reke ning te nemen Hierover zeggen b. en w.: „Deze vraag achten wij volkomen logisch en spruit dan ook voort uit: het gelijkheidsbeginsel en liet recht- j vaardigheidsgevoel. Het is in strijd met ons rechtvaardigheidsgevoel om te zeggen de tekorten van de stranden te Oostkapelle betalen we wel, die te Domburg niet, A'an gelijkheid van be handeling zou hier duidelijk geen j sprake zijn. Wij menen dat dit ook] moreel niet geaccepteerd zou kunnen; worden". STRANDPAVILJOENS B. en w. voelen er niets voor het, sluitingsuur van de strandpaviljoens] naar één uur 's nachts te brengen.! Een exploitant heeft hiertoe een ver-' zoel; ingediend. In 1974 is dit bij wiize van proef op tien uur 's avondsi gesteld. Dit heeft niet tot moeilijkhe- kalen te Oostkapelle. Tijdens de rechtstreekse uitzending van het radio-programma "Brassband Magazine', woensdagavond in de Kloe-| tingse Geerteskerk. waar Excelsior op-I trad. vroeg presentator Frits Smienk aan de luisteraars in het land de ook buiten Zeeland bekende dirigent Ko, den Toonder een felicitatie te sturen, „in verband met het behalen van de aow', In het dagelijkse leven werkt de heer Den Toonder bij de Goese drukkerij Oosterbaan Le Cointre: een baan die hij in verband met zijn pensioen gaat verlaten. Het zal Den Toonder overigens niet: aan tijdsbesteding ontbreken. Naast het dirigentschap hij oefent dit ruim 40 jaar uit en werd er vorig 1 jaar koninklijk voor onderscheiden is hij ook nog de secretaris van de afdeling Zeeland van de Koninklijke! Nederlandse Federatie van muziekver-] .nigingen 'De Zeeuwse Bond'. Boven-' dien is Ko den Toonder ook de arran-' geerkunst machtig. Er iiggen altijd hele stapels muziek op de behandeling: van de pen van de Kloetingse 'mae stro' te wachten, zodat hij naar hij j ook zelf zegt niet tot het overigens steeds kleiner wordende gilde zal be horen van hen. die zich na hun pensio nering vervelen. De orkesten, die hij dirigeert behoren alle zonder uitzon dering tot de Zeeuwse 'top'. De brass band Excelsior is ver buiten de Zeeuwse grenzen bekend van brass bedrag van; band-concoursen en radiouitzeiidingen. De muzikanten kunnen straks nog meer concentratie verwachten van een dirigent, die tijdens de repetities als 'nogal streng' maar daarbuiten als l 'zeer amicaal en gemoedelijk' wordt: ervaren. De hrti van nul Shirley a Company Ro Bon cindn Hi c nic Tobcc ie St. Claire and - Haak en de Cardinal Point a a Andrei De hits van Met o.a. Shame, shame, shame SHIRLEY COMPANY, Te*- sie LEFT SIDE, Rosamunde DENNIE CHRISTIAN, Down down STATUS QUO, Foxie foxtrot VICKY LEANDROS, Arrrverderd goodbye CARDINAL POINT, You're the first, the lost, my everything BARRY WHITE geen 11.911. maar 9.911 bij De zaak woar je Mu tegen zegt Lange Delft 26Middelburg filialen: Roosendaal, Bergen op Zoom, H"'„ SCHOUWBURG. MIDDELBURG. 'Cyrano de Bergerac', spel '2--- Edmond Hos •.ar/1, ir. de vertaling var. B. L. Eooyaard; uitgebracht door Joop van den Ende-pro- duKt-.es met steun van oe KRO. Mei Guu>. Hermui. lies Franken. Ko van Dijk. Je roen Krabbé. Bram var. der Vlugt, Wint raa den Brink. Ruiger Hauer. Ellen de Tbouars. Bep Dekker. Paul Brandenburg. Rudy Fatkerdiagen. ensemble. Déoor en kos tuum: Roger Chailloux. Muziek: Duud Bos. Regie: Ko van Dijk. alles precies zoals het zijn moei: het toneel dat een avond lang zo wonderlijk groot is geweest, wordt klein, één smalle bundel wit licht op Guus Hermus in de sterfscène van Cyrano, een aangepaste want dood stille schouwburg, donkerslag en doek, stilte en dan een stormachtig applaus, een gebed zonder end. Als je op dat j moment rond je kijkt, merk je dat hee'. veel mensen moeite hebben zichzelf, 'in te halen', zo sterk is vier uur, lang de directe ban van "net toneel': geweest. Er is ook iets van een besef da: ;e' 'er dan toch maar bij geweest bent'.1 bij een van die allerzeldzaamste the- atergebeurtenissen die geheel op! eigen kracht bewijzen dat er met de zin 'het toneel is niet dood' goed en' overtuigend prakijtkwerk verricht kan worden. Het toneel is bij lange na niet dood. Ko van Diik heeft dat met niet meer, aan gewone, klassieke toneelmiddelen duidelijk gemaakt in zijn zo sterk per- Cy- bonden aan toezeggingen, aldus 'o. en den geleid, maar dat wil niet zeggen, doch uit de rechtspraktijk blijkt aldus b. en w. m hun voorstel 'net wel vaak het geval „De in 1964". aldus het college. „nog| ten tonele gevoerde 'leer van 'net opgewekte vertrouwen' is inmiddels uitgegroeid tot het rechtsbeginsel van' behoorlijk bestuur. In de huidige, rechtswetenschap is dit tot een juri disch begrip gevonden. In de jurispru dentie komen we dan ook bij herha ling vernietiging van besluiten en ge- Orgelconcert Kees van Eersel GOES Maandag tweede paasdag 's avonds om 8 uur zal de organist, van de Grote Kerk, Kees van Eersel een concert geven. In afwijking met een eerder bericht zal het concert 's avonds worden gegeven. Het pro gramma bevat werken van O. Messi- aen. Ch. Tournemire. Louis Vieme, Mendelssohn, Dandrieu, Krebs en Bach. /crzoek al te wijzen, dat er redenen zijn om deze openstelling tot in de nachtelijke uren te verlengen. „Wij zijn van oordeel, dat tot verdere ver lenging van de openstelling van strand paviljoens niet moet worden overge gaan. Het bezoek aan de stranden, waarbij alcoholhoudende dranken kunnen worden genuttigd in de nach telijke uren wensen wij beslist niet tc bevorderen. Wij menen dat dit de zo gewenste rust met ten goede zal ko men en voorts dat de kans op onre gelmatigheden op de stranden zeer wordt, vergroot". Andere voorstellen, die in de vergade ring van 3 april aan de orde komen zijn die tot verbetering van de beveili ging van de voetgangsoversteekplaats aan de Sc'nelpweg, tot verhoging van het subsidie aan de EHBO te Oostka pelle met 1000,- (eenmalig), tot ver hoging vari het subsidie aan de gym nastiekvereniging Domburg 1150,- en Slot van pag. 1 Waard dankzij de nieuwe weg er' buiten blijft. Het middelste, tweede kunstwerk gaat] dienen om alle langzame verkeer, fiet sers en 'brommers' inbegrepen, dat van de parallelweg op de dam van Flakkee komt. onder de snelweg Bra bant - Hoekse Waard door te voeren' en aansluiting te verlenen op de paral- Rode Kruis houdt provinciale wedstrijden lehveg Brabant - Haringvlietbrug.! Tweede fase Als in de tweede fase de T-aansluiting midden op het Hellegatsplein (en dc1 dan niet meer nodig zijnde verkeers lichten) worden verwijderd, komt er een viaduct (kunstwerk Mest) over de tak Hoekse M'aard - Flakkee - Zeeland heen. Over dit viaduct gaat dan hel verkeer vanuit Brabant naar Flak kec. Het parallelverkeer wordt onder de rakken Brabant - Flakkee en Flakkee - Brabant doorgevoerd via een vijfde kunstwerk. Alle verkeer over he: Hel- legatsplein tussen Flakkee en Brabant en omgekeerd is dan eveneens krui-; singsvrij. Zoals gezegd komea deze twee laatst genoemde kunstwerken pas in ae tweede fase tot stand. De parkeerplaats, die zich in de huidi- gelden. Da: het gebeurt is waar. zo- ge situatie noordwestelijk op liet Hel-j legatsplein bevindt bij de bocht- naar de Flakkeese dam (vanuit Rotterdamse' richting rechts gelegen- zal worden' opgeheven. De tweede baan van de verbinding Hoekse "waard - Flakkee wordt hierover aangelegd. Recreatie MIDDELBURG De Kring Zeeland, van het Nederlandse Rode Kruis: houdt zaterdag 12 april de provinciale] wedstrijden voor Rode Kruis Kolonnes in 'Ons Dorpshuis' te Kruiningen. Er nemen 17 ploegen aan deze wedstrij den deel. Tien beginnen om tien uur 's ochtends, de overige om half twee 's middags. Om vier uur volgt de prijsuitreiking, 's Ochtends nemen de ploegen van Amemuiden (3). Middel burg (2). Zuid-Beveland-Midden (2), Zuid-Beveland-Oost (2) en Tholen (I) met; aan de wedstrijden deel, 's middags mee te werken aan de! zijn dat. de drie andere ploegen van bouw van een tweede lokaal voor de Amemuiden. de derde ploeg van Mid- Lantsheerkleuterschool te Domburg, j delburg, de ploeg uit Krabbendijke, de Voor afronding van de sportaccom-1 Jerde ploeg van Zuid-Beveland-Midden, modaties m Domburg en Oostkapelle Axel en Schouwen-Westhoek. Er zijn wel eens gedachten geuit over; recreatïegronden en een motel op het Hellegatsplein, maar deze ideeën wor- den afgewezen omdat dergelijke voor zieningen niet passen in een driehoek van autosnelwegen. Het wordt echter niet onmogelijk geacht dat er recrea tieve voorzieningen getroffen zouden kunnen worden oostelijk van de paral lelweg Haringvliètbrug Brabant. In een nog verder tijdsbestek is het de bedoeling rijksweg 13 vanaf het! Hellegatsplein tot aan de Zeelandbrug] in zijn geheel tweemaal tweebaans te maken. Zandbedden voor de tweede rijbaan iiggen al gereed bij de soonlijk getinte visie op en rano de Bergerac. Er -.s voor een regisseur, de producer r.ie: te na gesproken, bepaald wat 'leeuwenmoed nodig om het stuk van Rostand voor de zoveelste maal he'. toneel op te schoppen M'elnu, de leeuw heeft gebruld, is omgegaan en heef: zonder Rostand te vervreten ge toond wie hij zelf wei was. Want. zelden zal zo overduidelijk rijn geweest dat Ko van Dijk als acteur in een kleinere rol de éminence grise zijn grote regisseurskwaliteiten in deze zetting van 'Cyrano' de volledige kans op ontwikkeling heef: gegeven. Dat kwam op haast elk onderdeel van de produktie tot uiting: in de razend- knappe massascènes zowel als in de dialoog. De jus. het kruidige, de kracht van het grote gebaar, zowel als de evocatie van beelden die in directe zin 'stilgehouden' werden, alles stijl Van Dijk. Dat daarin een toneelreus. als Guus Hermus. opnieuw bewees te zijn, kon .standhouden, zegt iets (goeds) over de kwaliteiten van beiden. Het valt ten slotte allesbehalve mee om bij een der gelijk sterrentandem tussen de een en de ander de weldadige ruimte te vin den waarin simpelweg toneel gemaakt kan worden. Die ruimte was er m overweldigende mate, met op de ach tergrond Van Dijk en op de voorgrond Hermus, garant ie verleners voor een feest van een avond, een groot en over rompelend stuk toneel, beklemmend en ontwapenend, beide. vorm van dit 'soort' toneel is. voor deze tijd misschien terecht, in discussie. Men hoon de termen 'afgedaan', 'zwaar', 'romantisch', 'ver lakkerij', 'schone toneelschijn'. Het zij de geregelde gebruikers van deze terminologie tot hun dienst, maar ik geloof niet da: al die bezwaren o zogenaamde bezwaren op welke manier ook in het spel zijn op het moment dat er echt toneel ge maakt wordt. Als eigentijds, sober pro bleemtoneel in en uit zichzelf niet aan echt toneel toekomt, gaan uitgerekend dezelfde termen der bezwaarden waar als gelukkig van tijd tot tijd ook het tegendeel is- Hoofdzaak is en blijft, ook bij een produktie van het Cyrano-ka'.iber. dat het tor.ee! is dat boeit, zich in je vast zet. Het behoeft geen betoog da: aan die hoofdzaak ine: kracht en overtui ging. met een enorme inzet van vak manschap op alle terreinen die samen het succes van 'n produktie bepalen, is gewerkt. He; behoeft evenmin betoog dat Cyrano, als puur toneel, de be zwaren eenvoudigweg niet kent. Ik heb hierboven even over Guus Her mus gesproken en ik meen aan zijn D! PvdA hield cursus voor raadsleden KORTGENE De afdeling Zeeland van de PvdA hield onder voorzitter- schap van de heer A. M'elleman. de laatste cursus voor raadsleden van de, naar de Grevélingendam. Öok dit tra PvdA in de "Prins van Oranje' te Goes, ject zal geheel kruisingsvrij ziin. He» Tijdens deze laatste bijeenkomst, hield I tijdstip van verwezenlijking ligt ech- de hèer H. van Wilgenburg uit Kortge-1 ------- ne een inleiding over het onderwerp 'Bestemmingsplannen'. Hij besprak daarbij onder meer een aantal moge- lijkheden en moeilijkheden, die zich i bij het realiseren van gemeentelijke; bestemmingsplannen kunnen voor- doen. indrukwekkende prestatie verplicht te zijn daar niet meer 'woorden' aan toe :e voegen. De andere, vele namen? In drie woor den: een oersterk ensemble. Ze heb ben het voorrecht de hand van de meester te voelen en een meester te zien, méé te beleven. Datzelfde deler, ze met een publiek dat op Goede-Vrij dagavond te talrijk was voor de anders zo droevig lege schouwburg. Ik vond, om de draad van het begin nog in een wat veniere toekomst.] weer op te nemen, dat minutenlange ue werkzaamheden op en bij het applaus aan het eind inderdaad veel Kellegatsplein worden in samenwer-i weg hebben van een gebed zonder er. 5 king uitgevoerd onder verantwoorde-1 om het echte toneel dat die avond zo lïjkheia van de rijkswaterstaat sdien-i gul en anders mondjesmaat gegeven sten voor sluizen en stuwen, deltawer-wordt, ken, Scheids-Rijnverbinöing en direc tie Zuid-Holland. I o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 7