PROVINCIALE ZEEUWSE COURF r ANDRIESSEN MOET VERSCHIL MENING KVP OVERBRUGGEN PZC Frankrijk: geen wijn meer uit buitenland Alle verkeer over Hellegatsplein in alle richtingen straks kruisingvrij Toegetreden tot de 'groep van zeven' Brand in kliniek: 24 baby's gedood AH ELMO BOETIEK Twee kinderen gestikt onder zandhoop KOUDE PASEN MET WAT ZON ONDERZOEK MOGELIJKE ROL CIA BIJ MOORD OP KENNEDY M" 218e jaargang no. 75 Zaterdag 29 maart 1975 Morgen ton of oen wvuuvtorm 1 In irder geval op ja LANGE DELFT 61 M1DOELBU (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-fractieleider in de tweede kamer, Frans Andriessen, is vrijdagavond laat toegetreden tot de groep van ze ven vooraanstaande KVP'ers, die een begin moeten maken met het oplossen van de meningsverschillen in de partij. De groep had om zijn bemiddeling gevraagd. Verder is afgesproken dat alle belangrijke KVP'ers de komende dagen hun kiezen op elkaar hou den, opdat de storm van publiciteit rond het vertrek van partij voorzitter De Zeeuw luwt. De groep bemiddelaars komt dinsdag avond weer bijeen. Zij vraagt ook van het sedert maandagavond demissionaire da gelijks bestuur van de partij dat het zich op de vlakte houdt. Zo mogen de vijf leden van dit bestuur geen nieuwe taken aanpak ken dan na overleg met de groep van zeven. Voorzitter Wagenmakers van de: partij op onoverkomelijke bezwaren groep zei na afloop van liet beraad in stuitte. Aantjes: „Er komt alleen een Utrecht dat men zich op de eerste sterk CDA. wanneer de drie partners plaats tot taak stelt om kandidaten te stellen voor een nieuw dagelijks be stuur en voor het landelijk voorzitter schap. „Daarna kunnen de verschillen van inzicht rond de politieke lijn van de partij nader worden bespro ken". De bemiddelaars hebben de vrijdag avond grotendeels doorgebracht met het opstellen van een inventarisatie van de problemen die de partijleiding inoet oplossen. Verder kwam de golf van publiciteit die op het vertrek van De Zeeuw volgde, uitvoerig ter spra- Kortsluiting Joegoslavische kraamkliniek RIJEKA (UPI) Bij een brand in een kraamkliniek in Rijeka, Joegoslavië, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 24 zuige lingen, van één tot zeven dagen oud, omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de elektrische appar» tuur van de kliniek. Een deel van de kinderen verloor het leven door vergifti ging als gevolg van rookontw ikkeling, de anderen door verbranding. Vier zui gelingen zijn ernstig gewond. Zij hebben zware brandwonden opgelopen en voor him leven wordt gevreesd. Het vuur greep zo snel om zich been dat het personeel, van wie de meesten sliepen, vrijwel niets kon uitrichten om kinderen te redden. Van de moeders, die op een andere verdieping lagen, raakten een shocktoestand toen ze van het ongeluk hoorden. r enkelen i Zeeuws nieuws op de pagi na's 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11. Sport op pagina 27. Radio en t.v. op pagina 28. Financieel nieuws op pagina 29. En in de zaterdagkrant pag. 17 Voor ome dorpenserie ging Bob Lagaay kijken in Hoek en lekende uit de mond van enkele in woners op. hoe het leven in dorp hun bevalt, pag. 18 Zeeuwse waterbouwers lossen eikaars af bij de visserijprojecten in Peru. Kees van der Maas sprak daarover met ir. José Loschacoff. topadviseur van de directie Interna tionale Technische Hulp van het. ministerie van buitenlandse zaken Letterkundige kroniek van Hans Warren, pag. 19 Jkonen in het Markiezen hof te Bergen op Zoom: Emile Buysse vertelt over de rokersclub in Vlaanderen, centra van 'smoorkunst' en gezellig lieid: Korte overdenking, pag. 21 GPD-medewerker Reinier van Loo reisde een maand door zuidelijk Afrika. In een serie afle veringen zal hij zijn in drukken weergeven. Van daag eerst, een politieke beschouwing, pag. 23 Terugblik op de topcon ferentie Neder land-Suri name; Luchtvervuiling bedreigt oude schilderijen, pag. 25 Poppraet; Schaken, damen. bridge. HERVATTING OVERLEG OP CYPRUS NICOSIA (RTR) De besprekingen over humanitaire zaken tussen Griekse en de Turkse gemeenschap op Cyprus worden volgende week woens dag hervat, zo heeft president Makari- os vrijdag meegedeeld. Het overleg werd zes weken geleden geschorst nadat de Turkse Cyprioten op 13 februari het door de Turken bezette deel van het eiland tot afzon derlijke staat hadden verklaard. Makarios vertelde het nieuws op een bijeenkomst van familieleden van de 2700 Griekse Cyprioten die na de Turkse invasie van vorig jaar juli als vermist te boek staan. Vertegenwoordigers van de VN en het Rode Kruis zullen waarschijnlijk de bijeenkomst van woensdag deelne men. [Op de foto een van de totaal uil- I I gebrande zalen van de kliniek. STAPHORST De zevenjarige Fer dinand DTussche en zijn negenjarige broertje. Jan uit Staphorst zijn vrijdag ochtend door verstikking om het leven gekomen, nadat een hol dat zij in een berg zand hadden gegraven plotseling instortte. De jongens wer den bedolven onder een enorme berg zand en slaagden er niet in zich n g te bevrijden- Hun levenloze lichaamp jes werden vrijdag tegen het middag uur ontdekt. Het ongeluk gebeurde langs de spoorlijn Meppel-Zwolle, even voorbij het dorp Staphorst. Op deze plaats wordt op het ogenblik gewerkt aan de bouw van een viaduct. Ten behoeve daarvan is zand opgespoten tot een hoogte van ongeveer acht meter. On der in deze hoop zand hadden ae t.wee broertjes, die donderdag paasva kanrie hadden gekregen, een hol ge graven waarin zij speelden. Vastgesteld is ten slotte dat het dagelijks bestuur bevoegd is te beslis sen wat er moet gebeuren met de directeur van het KVP-partijbureau, Gribnau, en zijn adjunct Colijn, die hebben verklaard de lijn-De Zeeuw te willen blijven volgen. Zij zouden bij- voorheeld op non-activiteit gesteld kunnen worden totdat zij een andere baan hebben gevonden. Mr. Andriessen, die ervan wordt beschuldigd een versnellende rol te hebben gespeeld bij het aftreden van De Zeeuw, blijft weigeren om com mentaar te geven op de gebeurtenis sen. Uit zijn omgeving valt wel te melden dat de tegenstanders van de afgetreden voorzitter zich met de dag meer gaan realiseren dat de aanhang van De Zeeuw groter is dan men aanvankelijk dacht. ARP ARP-fractieleider Aantjes zegt grote moeite te hebben met mensen als De Zeeuw, die ervan uitgaan dat er naast een socialistische en een liberale par tij slechts plaats is voor een open volkspartij. Niettemin is hij van me ning dat iedere partner in het Chris ten-Democratisch Appèl (CDA) voorlo pig zijn eigen identiteit moet handha ven. Met deze uitspraak valt mr. Aantjes de afgetreden KVP-voorzitter in feite bij. Die wilde immers de KVP, binnen het CDA, ombouwen tot een christen democratische volkspartij, een gedach te die bij het dagelijks bestuur van de Zie slot pagina 3 kolom 4 Gru ij ter s en de journalisten ANDRIESSEN ITALIANEN WOEDEND PARIJS (RTR) Frankrijk heeft vrijdag zijn 'wijnoorlog' met Italië opgevoerd door de aankondiging van maatregelen die in feite neerkomen op een verbod op de invoer van buitenlandse wij nen. Wijnverbouwers in Italië, de op een na grootste wijnproducent in de EEG, reageerden onmiddellijk met het drei gement dat ze tot vergeldingsmaatre gelen zullen overgaan. Zij noemden de Franse stap een inbreuk op de EEG-bepalingen. EEG-functionarissen in Brussel waren verrast over de Franse regeringsverklaring dat zij stappen zou ondernemen om alle in- roer van wijn tijdelijk stop te zetten. Onderzoek (Door onze weerkundige mede werker) Het weersverloop blijft nog de lijn volgen die zich al enkele dagen aftekende, namelijk een te koude noordelijke luchtstroom. Daarin komen nog enkele ver spreide buien met hagel of sneeuw voor. maar heel lang zaam wordt het toch stabieler met op de paasdagen ook icat zon. Na het overwegend winterse weertype met vrijdag vooral in Limburg nog enige tijd sneeuw, is dit wel een langzame verbete ring. al zullen de temperaturen tussen 7 en 10 graden blijven schommelen. Vrij veel sneeuw is sr de laatste twee dagen in grote delen van Duitsland gevallen, zo wel op het platteland en op de tutowegen als in nog sterkere mate in de bergstreken waar vrij dagavond 20 tot 30 centimeter sneeuw werd gemeld. De nachten worden bij ons wel weer ivat kouder met hier en daar lichte vorst. Het zullen wel de koudste paasdagen sinds 1964 zijn, toen Pasen op 29 en 30 maart viel met middagtemperatu- ren van slechts 2 tot 5 gra den. De Europese landbouwcommissaris, ir. Pierre Lardinois, verklaarde dins dag in Brussel dat de commissie een onderzoek zou instellen naar een op roep van de Franse regering op de wijnkopers geen wijnen uit Italië te importeren. In de wijnproducerende landen rond de Middellandse Zee is sprake van een groot overschot als gevolg van de overvloedige oogsten in de afgelopen jaren en het dalen van de vraag, die aan de economische teruggang wordt toegeschreven- Europese commissie zal in de volgen de Europese landbouwraad, die over een maand plaatsvindt, met voorstel len komen om iets aan de 'wijnberg' te doen door de destillatie van wijn uit te breiden. Aan de destillatie tot alcohol zullen echter strenge voorwaarden verbonden worden, al dus Lardinois. Sowjet-Unie Er zijn aanwijzingen dat de Sowjet- Unie graag een miljoen hectoliter wijn in de Europese gemeenschap wil kopen. Lardinois noemde dit fi nancieel gezien een voordelige zaak, omdat het verlenen va nexportsuhai- die voor de levering aan een land buiten de EEG altijd nog voordeliger zou zijn dan het geven van een destil- latiepremie. die uit het landbouwfonds moet komen. De Franse regering liet ".Tijdag weten dat zij maatregelen voorbereidde om de wijninvoer gedu rende een maand stop te zetten Het verbond van Italiaanse wijnboeren kritiseerde de Franse stap en minister van buitenlandse zaken Mariano Ru- mor heeft de ambassadeurs van Italië in Parijs en Brussel opgedragen met spoed stappen te ondernemen. WASHINGTON (UPI) De senaa commissie voor de geheime dienst zal een onderzoek instellen naar de be schuldigingen dat de Amerikaanse ge heime dienst. CLA. mogelijk een rol heeft gespeeld in de moord op presi dent John F. Kennedy, zo is vrijdag uit betrouwbare bron vernomen. Beweringen dat de CIA betrokken is geweest bij de moord blijven aanhou den, ondanks de conclusie van de Warren-commissie dat uitsluitend Lee Harvey Oswald voor de moora verantwoordelijk was. DRIE KUNSTWERKEN EERSTE FASE AL IN AANBOUW EERSTE GEDEELTE WERKEN GEREED IN MEI 1976 (Van een onzer redacteuren) RIJSWIJK Rijkswaterstaat is op het ogenblik bezig met het laten uitvoeren van werken op en nabij het Hellegatsplein, die er uiteindelijk toe moeten lei den dat er voor het autosnelver- keer een kruisingsvrije doorgang naar alle richtingen ontstaat. Hiertoe zullen in de toekomst vijf kunstwerken tunnels en viaducten nodig zijn. Drie kunst werken, behorende tot de eerste, fase, zijn reeds in aanbouw. Bij rijkswaterstaat, directie Zuid-Hol- land, verwacht men dat de eerste fase van de werken in mei 1D76 gereed zal zijn. De afsluiting van de tweede fase houdt verband met de datum van afsluiting van de Oosterschelde Als de werken uiteindelijk klaar zul len zijn, zal men per auto ongestoord op snelwegen met tweemaal twee rij stroken kunnen doorrijden zowel van uit de richting Rotterdam naar Flakee' (en Zeeland), vanuit richting West- Brabant naar Rotterdam, als vanuit de richting Flakkee naar Brabant en Op het ogenblik komt het verkeer uit de richting Flakkee (en Zeeland) naar Rotterdam en Brabant nog via de bestaamae dam tussen Flakkee en Hellegatsplein, waarover een twee- strooks autoweg loopt.. Bij de korte lings door verkeerslichten beveiligde T-aansluiting midden op het Hellegais- plein kan men thans of rechtdoor rij den in de richting Rotterdam of -echts afslaan naar West-Brabant. Het verkeer van en naar Brabant rijdt nu nog over een weg, die ligt op de lijdelijke zuidelijke ringdijk van de. bouwput voor de jacht- en inlaatsluis bij de Volkeraksluizen. Uiterlijk mei '76 hoopt men de 370 meter lange brug bij de jacht- en inlaatsluizen volledig in gebruik te hebben ,al eer der wordt de brug gedeeltelijk ge bruikt. Alle verkeer tussen Flakkee en Brabant en tussen Brabant en de Hoekte Waard (Rotterdam kan uitein delijk zijn weg nemen via dit nieuwe tracé, dat over de overbrugging bij de jacht- e.. inlaatsluis loopt. De nu nog al slingerende weg is dan rierstrooks, en recht getrokken, en de ringdijk kan worden weggebaggerd. De vaste overbrugging van de jacht- en uitwate ringssluis komt op 20 meter plus NAP te liggen. Kunstwerken Eantlijn De thans in aanbouw zijnde kunstwer ken zijn drie onderdoorgangen, waar de snelverbinding Hoekse Waard - Brabant overheen komt, en die de schakel gaat vormen tussen Haring- vlietbrug en de overbrugging van de jacht- cn inlaatsluis ten noordwesten van de scheep vaart. Volkeraksluizen. De straks ongestoorde autosnelweg-1 verbinding gaat over deze kunstwer ken, over een afstand van 2Vj km gerekend van de brug over de drie: schutsluizen onder de Brabantse wal tot aai. de Haringvlietbrug. Het noordelijke kunstwerk voert straks het verkeer uit de richting; Flakkee (en Zeeland) onder de nieu we snelweg Brabant - Hoekse Waard, door. Dat verkeer kan zich even ver derop dan aan rechterkant of de oost zijde op de nieuwe weg Brabant - Hoekse Waard invoegen. Vanaf de Haringvliet komend kan men dan on-l gestoord naar rechts uitvoegen in de richting Flakkee (Zeeland). Het derde., zuidelijke kunstwerk dien' om het verkeer vanuit Brabant in de richting! Flakkee - Zeeland onder de snelweg; Brabant - Hoekse Waard - Rotterdam, 'oor te voeren. Dat zal echter pas in de tweede fase kunnen gebeuren. De baan. die op de dam naar Flakkee hiervoor moet worden aanlega. komt op de plaats, waar nu nog een met asfalt beklede hoogwaterkering ligt. Deze waterkering speel; een rol bij de scheiding tussen Volkerak en het Ha ringvliet, en kan niet eerder worden verwijderd voor de Oosterschelde op de een of andere manier afgesloten is. Daarom moet het verkeer Brabant Flakkee - Zeeland in de eerste fase nog gebruik blijven maken van de T- aansluiting op het Hellegatsplein, die overigens dan minder druk wordt,! omdat het verkeer Brabant Hoekse 'inlster G rui J te ra spreekt inds kort weer met de O pers. zij het dat het 'niet van harte'g;-v zo h--ft >).j jn een interview ln De Tijd van deze week laten vee- ten. Destijds besloot hij om geen enkele Journalist meer te woord te staan: de manier waarop in Neder land en met name in Den Haar journalistiek wordt bedreven ging hem zo tegenstaan dat hij niemand van de media meer wenste te ontvan gen. Na een gesprek met de minister president is hij echter onlangs toch weer door de knieën gegaan: de oude verhoudingen tussen de journalistiek en de oud-joumalist Gruijters zijn her steld en de minister ls als in zijn be gintijd opnieuw voor cie media toe gankelijk. Zijn grote grief richt zich vooral tegen de vermenging van feiten en meningen in de Nederlandse jour nalistiek. In het weekblad De Tijd noemt hij daarvan enkele voorbeelden, niet hemzelf betreffend, maar mi nister Westerterp. .Die man wordt vaak heel onheus behandeld", aldus Gruijters, „wanneer Je een iets langer stuk over hem leest, kom ie altijd weer die grap tegen over de Vereni ging Westerterp-vooruit. Dat het zo'n streber zou zijn. Nu ken ik de werke lijkheid van Westerterp niet, ik weet alleen dat ik voortreffelijk en heel prettig met hem werk. Maar altijd weer dat verhaal. Een correctie ln het oordeel over iemand brengt de jour nalistiek nooit aan". In het vraaggesprek in De Tijd komt merkwaardigerwijs een vraag voor, die min of meer als voorbeeld zou kunnen dienen voor wat deze bewinds man kennelijk heeft ervaren. De inter viewer wil namelijk het volgende we ten: is het juist dat Gruijters 'de ver zamelde hoofdredacteuren onderhou den heeft over het journalistieke ge drag van hun Haagse mensen?" En voordat Gruijters sprekend wordt in gevoerd noteert de schrijver ter ken schetsing van het antwoord: Tie for mulering blijkt niet helemaal correct'. Waarop hij vervolgens de minister laat uiteenzetten dat deze de zaak 'off the record' niet voor publikatie met de sectie hoofdredacteuren van de Ne derlandse Vereniging van Journalisten heeft besproken. De hier geciteerde vraag nu lijkt ons Inderdaad een aar dig voorbeeld van de modem-su gz&s- üeve stijl die hier en daar opgang maakt: met één zin doen alsof een groep onafhankelijke jour nalisten door de minister op het matje is geroepen om vermaand te worden. En nu dat niet. blijkt te kloppen wordt alleen gezegd dat de formulering 'niet correct' blijkt. Het merkwaardige is voorts dat de bewindsman zelf ook een opvallende fout maakt: hij heeft namelijk niet ge sproken met ae sectie hoofdredacteu ren, maar met het Genootschap van hoofdredacteuren. Voor wie enigszins thuis is in de zeer nauwe straatjes van het Jeruzalem der Nederlandse geor ganiseerde journalistiek is dat nogal een wezenlijk verschil. Ons gaat het overigens voornamelijk om de uitla ting van de interviewer. Zij lijkt ons een voorbeeld van een denktrant die in ons land de laat ste jaren intensief school heeft ge maakt: sommige figuren worden b1J voorbaat als verdacht beschouwd om dat ze een bepaalde functie bekleden. Een minister omdat hij een gezags drager ls meestal valt in een derge lijk geval het onvermijdelijke woord 'regent' en 'dus' wel zal manipule ren. Dat geldt trouwens ook voor an dere groepen gezagsdragers: gedepn- teerden, burgemeesters enz. Z:j wor- den kennelijk beschouwd als een cate gorie die men met diep wantrouwen tegemoet behoort te treden, uitsluitend en alleen omdat zij met 'macht' zijn bekleed, een macht die blijkbaar als 'corrumperend' wordt beschouwd. In diezelfde sfeer wordt van hoofdredac teuren aangenomen dat zij in Soest- dijk en bij diverse ministers op thee visite gaan om orders in ontvangst te nemen: onlangs is in een radiopro gramma een dergelijke mening geuit. De beoefenaars van deze öenkmeiho- diek hebben voorts de neiging om nieuwsfeiten uitsluitend vanuit een politieke achtergrond te bekijken. Voor hen is om maar één voorbeeld te noemen niet van belang of een caissondam in de Oosterschelde tech nisch mogelijk is. maar welke opvat tingen de fracties in de kamer er over het bewuste onderwerp op nahouden. Aan het politieke denken wordt name lijk alles ondergeschikt gemaakt: wordt een project politiek 'haalbaar' geacht dan komt men zelden nog toe aan een technische analyse. Een bij zonder aspect van dit geheel is dat de politici zich op him beurt op een der gelijke berichtgeving instellen. Gruij ters zegt daarover in het Tijd-inter- view: .De politiek wordt helemaal over de band van de pers gespeeld. Je ziet het ook met kamervragen. Die worden niet gesteld om een antwoord van de minister te horen, maar om te laten zien: kijk eens wat ik een aan dacht voor dat onderwerp heb". TJet komt ons voor dat Gruijters me- 1 1 een aantal van zijn opmerkingen in de roos schiet. De moeilijkheid is echter dat het door hem geschetste beeld nu eenmaal behoor! tot ce po litieke werkelijkheid van vandaag. En een minister dient daarmee rekening te houden: hij kan zich niet permitte ren zich aan een onderdeel van het spel te onttrekken, want dat pakt vr - r hem verkeerd uit. Gruijters heef* da- ervaren: hij moest terugkeren naar rie beproefde weg. Bij hem was er overi gens een factor in het geding die b:j Voor veruolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 1