,,'T ZIJN DE OUDEREN DIE KLAGEN, DE JEUGD HEEF NIET ANDERS GEKEND" HOEK: 'MELK MOET, OPPOSITIE OOK' ZATERDAG 29 MAART 197J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 ZATERDAGKRANT HOEK „Dag Piet," zeggen de mannen aan het biljart. „Dag Koole", zegt oud-gemeentesecretaris Dregmans. De zojuist binnen getreden grijsaard, stompje sigaar tussen de lippen, gaat voor hem staan: „Ik kenne joe wè. Be-jie nie van de hemeente?". De rest van zijn betoog gaat verloren in rumoer: Kootje Fui- ter heeft weer een verbijsterende serie gemaakt. De anderen staan er wat beteuterd bij te kijken. „A-je nie biljarte kan, dan zu-je 't noe nie lere oor", lacht Jan van der Peijl. Biljarten is niet zijn sterkste kant, dat wil hij wel toegeven. Maar verder staat hij zijn mannetje. „Melk moet, oppositie óók", zegt hij altijd. En omdat hij jarenlang PvdA-wethouder en zelfs nog even, kort voor de herindeling, waarnemend-burgemeester is ge weest, durfde hij het best aan om het oude burgemeesterskamer tje, waar de laatste jaren nooit meer iemand kwam, te kraken. „Voor de kaarters. Die hadden geen ruimte en dat vond ik maar niks. Ik heb de boel gewoon gekraakt. Wo zi.in er gaan zitten. Meneer Kiel a van het bejaardenwerk vroeg zich af of dat nou wel mocht. Toen heb ik gezegd: ik neem de verantwoording. Nooit meer iets gehoord. Je moet niet bang zi.in, ben je gek. Eerlijk moet je wezen, tegen iedereen je mening zeggen. Dat heb ik gedaan ook toen ik nog in de raad zat. Tk kan niet tegen smoesjes. staan, terwijl de regen tegen de en slaat, in de oude gemeentese cretarie van Hoek. Nu biljarten en kaarten er bejaarden. „Gelieve niet te roken boven het büjart", meldt het kartonnetje, dat aan een kast deur is gehangen. Jan Peijl zoals iedereen hem hier noemt weet in dit gebouw de weg als in zijn broek zak. In een vlaag van nostalgie heeft hij me meegenomen, de trap naar het oude raadszaaltje. Tien Hoek nog een zelfstandige gemeente was hadden we 't zo mooi laten opknappen: sjieke gordijnen, een eigentijds plafonnetje van board tegels, ingebouwde spotjes, leren stoelen voor de raadsleden. Aan de muur portretten van de koningin en De Gasembroot. En de perstafel lag altijd bezaaid met dozen sigaren en „Kijk, dat is er vari over", zegt hij en zijn arm blijft steken: een halfvol- tooid gebaar, dat wijdsheid moest suggeren. „Zie je hoe 't plafond lekt? Dat ze dat toch niet laten repareren.. Het behangsel laat los. 1 Is tooh allemaal geen zacht, zeg nou zelf. Toch geen wonder dat hier niemand meer wil trouwen? Toen we pas over waren naar Ter- neuzen, had je nog wel eens mensen die zeiden: trouwen, dat doen we op d'n Oek. Maar dat is over en ik kan het begrijpen: in zo'n omgeving trouw je toch niet?" Jan van der Peijl is nu B6. Een kwieke, grijze verschijning in een snel gesneden sportjasje en met een coltrui aan. Vorige week heeft hij zich razend gemaakt, toen hij in de vergadering van de contactraad van bejaardenconsulent Kiela hoorde, dat b. en w. van Torneuzen de verbouwing van het oude gemeente huis, de brandweergarage en het badhuis tot centrum voor het open bejaardenwerk traineren. De papieren zijn binnen, er gebeurt niets. „Daar kon die Kiela wel eens moeilijkheden mee krijgen: hij is ambtenaar", mijmert Dregmans en kele dagen later, ten vijl hij zelf het spel niet machtig ietwat ver bijsterd naar de 'verkens' op het gToene laken kijkt. Van der Peijl lacht en denkt aan het gekraakte burgemees terskamert j e. 'Dezelfde wensen' Thuis, in de Dr. Leenhouisstraat, waar hij een propere arbeiderwo ning bewoont en vanuit de achterka mer op de provinciale weg naar Biervliet kijkt, heeft hij me eerder Feest „Voor mij staat vast dat Hoek nog steeds een levend dorp Is, een ge meenschap waar je mensen warm kunt krijsen voor gezamenlijke acti- viteiten. Natuurlijk, er is door de komst van nieuwe inwoners na de vestiging van Dow het een en ander veranderd. Toch heb ik de indruk, dat de integratie geen problemen heeft gegeven. De invloeden van bui ten zijn door de autochtone bevol king goed verwerkt". Wethouder drs. R. C. E. Barbé van Terneuzen woont 6 jaar in Hoek, lang genoeg om her en der Ronny genoemd te worden en het voorzit terschap in de schoenen geschoven te krijgen van het comité dat de feestweek 'Hoek Totaal' voorbereidt. „Hoek totaal": verzamelnaam voor Het Mauritsfort: fraai stukje dorp. Men zal voorzichtig moeten zijn—" iliiüiiil die middag deelgenoot gemaakt van zijn bezorgdheid over de leefbaar heid van Hoek. „Ais je 't goed beschouwt, heeft Terneuzen in die vijf jaar alleen een weg doorgetrokken. Woningwetwo ningen waaraan zo'n behoefte is zijn er niet gebouwd, omdat men bang is dat er in de stad dan nog meer flats leeg staan. De wensen die ik vorige week, in de vergadering van de contactraad boorde, hadden we vijf jaar terug ook" Toen Van der Peijl nog wethouder was. kreeg hij heel wat mensen met problemen over de vloer. De verga dering van de contactraad één keer per jaar openbaar trok niet meer dan,30 man. Van der Peijl: ,J)e interesse is weg, het is ook niet interessant meer voor de mensen. Als we zelfstandig waren geweest had je raadsverkiezingen gehouden. Nu ken je je raadsleden niet, bij b. en w. kom je niet Ik -wil niet zeggen dat het het verenigingsleven slecht gaat, maar de subsidies wa ren beier uitgevallen als er geen berindeling was geweest. Ik ben wel eens bang, dat de mensen die in het stadhuis van Terneuzen zitten er alleen op uit zijn om de stad groot te maken. Ik geloof niet dat de raadsleden weten wat er hier soeelt, dat merk je ook als je met ze praat". Als Hoek zelfstandig was geble ven had hij graag een zwembadje willen aanleggen de plannen la gen er en hij is er nog voor naar Middelburg en Den Haag gereisd. De belastingen waren ook omhoogge- gaan, daar kan hij Terneuzen moei lijk hard om aanvallen: 't geld is nodig, daarvoor heeft hij zelf te lang in de keuken gekeken. En met de scholenbouw ligt het moeilijk, welk gemeentebestuur je ook hebt. De woningbouw? Er is beloofd dat er wordt begonnen met een planne tje achter z'n huis, in de Koudepol- der. „Als de mensen hier willen wonen moet het gewoon, daar valt niet aan te tornen. Toch ben ik bang, dat het nog wel even zal duren". Hoort Jan van der Peijl veel klachten over het verre beleid van uit het verre stadhuis? Hij blijft oprecht: „Laat ik het eerlijk zeg gen: 't zijn de ouderen die klagen, de Jeugd heeft het toch niet anders gekend?" het jubileum van 6 sportclubs, de drumband en het oranjecomité. Om dat ze allemaal 5 of 25 jaar bestaan is er besloten dat Hoek in de week van 30 april tot en met 5 mei maar eens hoog van bet dorpstorentje moet blazen. Een braderie met Oud hollandse huisjes, os aan 't spit. Pierre van Ostade voor de quiz, het Cocktailtrio voor de muziek, kinder voorstellingen en een dag voor de bejaarden: 120 vrijwilligers zijn er zoet mee, een lijstcollecte leverde 5,- per gezin op. Voor Leo Fer- mont, één van de comitéleden, feiten die tekenend zijn voor de kleine gemeenschap, waar de mensen nog niet zijn ondergegaan in de anonimi teit. Barbe: „Iedereen doet mee. dat loopt door alles heen. Ik vind dat toch wel uniek". Hij is bang, dat bij de kritiek op het beleid van d. en w. wel eens wordt vergeten, dat er moet worden afgewogen als het om het treffen van voorzieningen gaat. „Niemand kan volhouden dat we niets voor Hoek hebben gedaan. Het open bejaardenwerk is er pas na de herindeling van de grond gekomen, we hebben de kleuter- en openbare scholen uitgebreid, er ligt een be sluit om kleedaccommodatie op het sportveld aan te leggen, we hebben een weg doorgetrokken en de toe gang verbeterd en zijn bezig met een constructieplan voor Oud-Vlis- singen en een bestemmingsplan-Kou- depolder. De particuliere woning bouw is enorm toegenomen". Hij geeft toe, dat er misschien 'wat spanningsvelden' liggen bij de ver enigingen: „We moeten ten aanzien van de subsidiepolitiek een objectie ve maatstaf voor de heie gemeente Terneuzen aanleggen. Was Hoek zelf standig gebleven, dan had dat mis schien iets anders gelegen. Ik kan me voorstellen dat bij sommige ver enigingen dergelijke zaken we! eens hard overkomen". 'Versteld gestaan' De kreek, het riet. bijna vergeten plantjes en kuif eenden: oud-voorzit ter F. K. Haak van de contactraad kan er als natuurliefhebber helemaal lyrisch van worden. Hij leidde enke le jaren terug een succesvolle actie tegen het 'cultiveren' van het unieke watergebied aan de rand van het dorp. De gemeente dacht al aan een bruggetje en gazoDs langs de boor den. toen Haak de bevolking mee kreeg voor een andere, ruigere opzet. Z-ljn opvolger D. I. Hoffius is inmid dels zover, dat hij het onkruid in zijn tuin mits het niet al te dol wordt welig Iaat opschieten tus sen de meer geijkte aanplant en een pakje vilde kruidenzaad van Albert Heijn heeft gekocht. Maar daarvoor zijn we niet geko men. Werkt de contactraad? „Die indruk heb ik wel. ja. We vergade ren van tijd tot tijd met b. en w., roeren dan bepaalde zaken aan en ontdekken achteraf, dat aan de meeste daarvan inderdaad aandaoht is besteed". Haak: „We hebben een beetje moeilijke start gehad en ze ker in het begin wel eens nare ervaringen opgedaan. Br waren ge woon v,-at wanbegrippen, we moes ten elkaar leren verstaan". Hoffius: .De belangstelling is het grootst als de problemen de mensen persoonlijk raken. Als je bijvoorbeeld Oud-Vlis- singen op de agenda zet. kun je ervan verzekerd zijn dat er een aantal bewoners komt". Hij bekent 'versteld te hebben ge staan' van de uitspraken van Kbela over de stand van zaken met het open bejaardenwerk. Reden voor ac tie ziet hij niet: „We hebben die zaak in november al eens met b. en w. besproken. Ze krijgen bovendien de '-erslagen van onze vergaderin gen. zodat het zeker in Terneuzen terechtkomt". ,Ln hemelsnaam: laat bet contactor gaan toch niet blijven stilstaan bij een parkeerprobleem in een bepaal de straat. Het is er niet alleen om over een lantaarnpaal te praten. Zo iets zou ik Iets negatiefs dorps vin den". zegt geëmotioneerd ing. Q. A. van de Linde (58), vaste en spraakmakende bezoeker van de jaarlijkse openbare, vergadering. Hij is ambtenaar van de provinciale wa terstaat en 'zegent nog elke dag deze plaats en dat ik hier mag zitten'. Toch is het hem in het verkeerde keelgat geschoten dat b. en w ver stek laten gaan, als de contactraad hij elkaar komt „Ik vind dat er tenminste één wethouder moet ko men, al is het maar bij toerbeurt En dan zal er wel worden gezegd dat ze geen tijd hebben, maar ik zou zeggen: omdat ze nooit klaar zijn kunnen ze komen. Ze zijn toch nooit klaar? Een bestuurder moet zichzelf onder scherpe kritiek durven stellen, contact moeten houden met de ba sis. wil men iets van zijn verkie zingsleuzen waarmaken". Hij is bang dat hst leefbaar houden van Hoek een zaak van een kleine groep wordt: „Het komt dan neer op de mensen die het oppakken, die altijd bereid zijn iets ie doen. Maar het potentieel dat hier is opgesla gen is geweldig: jonge, goed ontwik kelde oudere en een autochtone be volking die mondig is geworden. Juist de middengroep, van 25 tot 50, 55 jaar. laat het afweten. Die heeft vaak alleen oog voor promotie, is meestal conservatief". Van der Linde maakt zich bezorgd over de ruimtelijke ordening en het welstandstoezicht 'welzij nstoezicht zoals die in Hoek worden bedreven. ..Er is al heel wat afgebroken, men zal voorzichtig moeten zijn. Dat geldt voor huizen, boerderijen, dij ken en bomen. Ik vraag me bijvoor beeld af. of de boerderijtjes aan de Noorddijk, die al veel van zijn bo. men kwijt is, niet als beschermde eenheden kunnen worden aange merkt. Zien b. en w. dat soort dingen? Zij zouden vechtjassen moeten zijn, voorop moeten lopen. Wordt er toch over nagedacht?" Ir Q. A. v d Linde. ...Ze i der Peijl. Ze trouwen hier niet"... Hervormde kerk en stukje dorpskom. kamertje gekraakt. Biljarters in oude secretarie. Kreek met DotaCaemicai op de achtergrond, succesvolle aeUe—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1975 | | pagina 17